Aliioeti Nlens- iliiiitiiii- LaiilsoiH BLUE BAND Wat er in Duitschland gebeurd. Uitgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co, Schagen. Nog steeds alles rustig. Groote brand in bisschopspaleis. Twee militaire vliegtuigen neergestort. van de 101 dienstmeisjes bleken geen verschil te proeven tusschen Blue Band en natuurboter Verkeersongeluk. Zaterdag 23 Juli 1932. SCIAGEl 75ste Jaargang No. 9111 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiên nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Uit alles blijkt, dat de tegenpartijen der Nazi's niet de minste aanleiding willen geven tot hardhan dig ingrijpen. Het parool is gegeven om rustig te blij ven en tot nog toe wordt aan dit verzoek gehoor zaamd.. Het bestuur van de sociaal-democratische part ij heeft een oproep gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het Duitsche volk het in zijn hand heeft, door zijn uitspraak op 31 Juli een einde te maken aan den tegenwoordigen toestand, die ontstaan is door de [samenwerking van de rijksregeering met de natio- paal-socialisten. De organisaties moeten zich met inspanning van alle krachten voorbereiden tot den strijd. Strenge discipline is thans noodiger dan ooit en de organisa ties moeten zich verzetten tegen wilde leuzen, die van onbevoegde zijde uitgegeven worden. De strijdleiding der afdeeling-Berlijn van het IJze ren Front liet biljetten uitdeelen, waarin medege deeld wordt, dat de organisaties van het IJzeren Front vergaderen om te beraadslagen over de noo- dige maatregelen in verband met den tegenwoordi- gen toestand in Pruisen. Slechts aan de door de organisaties uitgegeven in structies moet gehoorzaamd worden. Bevoegde beoordeelaars verwachten, dat de toe stand tot 31 Juli in ieder geval rustig zal blijven. Iedereen weet, dat von Hindenburg vast op de rijks- weer kan rekenen en ook niet zal aarzelen, de rijks- weer te doen ingrijpen. Dit is feitelijk de alles be- 'heerschcnde factor in de situatie. Verbod tot algemeene staking. De militaire bevelhebber te Berlijn heeft de vol gende verordening uitgevaardigd: Artikel 1. Op grond van de verordening van den rijkspresident van 20 Juli 1932 verbied ik ieder soort oproer» voor de algemeene staking door woord jof geschri:*? evenals het drukken en verspreiden van [pamfletten, die een zoodanigen oproep bevatten. Artikel 2. Het inbreuk maken op bovenvermeld iverbod is strafbaar. Artikel 3. Deze verordening treedt onmiddellijk In werking. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld of er zal met kracht worden opgetreden. Een paar partijbladen zijn verboden te verschijnen. Haar taak afgeloopen. Het riikskabinet heeft zich in haar laat. gehou den zitting voor het laatst met de Pruisische kwestie Ibezig gehouden. In verband met de benoeming van een rijksweercommissaris acht do rijksregeering de door haar ondernomen actie, wat haar betreft, voor afgedaan. Alle verdere maatregelen zullen thans door dr. Bracht, den rijkscommissaris, worden geno men. De voornaamste problemen, die op afdoening wach ten, zijn de werkverschaffing en de kolonisatie. Men hoopt Zaterdag de richtsnoeren voor het vinden van een oplossing in deze kwesties te hebben vastgesteld, zoodat vermoedelijk reeds de volgende week tot pu blicatie er van kan worden overghaan. Beieren en Wurtenburg protesteeren. De vertegenwoordiger van den Bcierschen gezant te Berlijn heeft bij den rijkskanselier namens de Beiersche regeering geprotesteerd tegen de aanstel ling van een rijkscommissaris in Pruisen. In een te Erlangen gehouden centrums vergadering heeft de staatspresident van Wurtemberg, dr. Bolz. een waarschuwing uitgesproken tegen alle dictoriale aspiraties, welke het Duitsche Volk steeds dichter naar een burgeroorlog drijven. Het volk is gerechtigd tegenstand te bieden, in dien een revolutie van boven af komt. Het zou diep treurig zijn, indien de grondwet in gevaar zou wor den gebracht door lieden, die deel uitmaken van een regeering. Niet de landen, die hun constitutioneele rechten verdedigen, zondigen tegen de eenheid van het Rijk, doch zij die het wagen de Grondwet aan te tasten. Wat zal het staatsgerecht doen? De belangstelling inzake Pruisen concentreert tich intusschen op het staatsgerecht te Leipzig, dat heden de aanklacht zal behandelen van de afgezette Pruisische ministers tegen de maatregelen der rijks regeering in Pruisen. De behandeling door het staatsgerechtshof, inzake de door de afgezette Pruisische regeering geëischte voorloopige maatregelen tegen de actie van het rijk zal rechtspreken, zal in één van de kleine zalen van het gerechtshof plaats vinden. De zitting is openbaar. Tot nu toe is bij het staats gerechtshof nog geen klacht van Beieren en Baden binnengekomen. Het gerechtshof kan zich derhalve nog niet met hun bezwaren bezig houden. Beide landen hebben alleen in vrij uitvoerige tele grammen het staatsgerechtshof medegedeeld, dat zij het voornemen hebben, te protesteeren. Dit protest wordt in den vorm van wettelijke schriftelijke stuk ken noj. door het gerechtshof ingewacht. Botsingen en woelingen. Ofschoon het van niet veel beteekenis is, komen er nier en daar nog wat opstootjes en botsingen voor. Uit Essen: In het stadsdeel Borbeck is door een afdeeling van ongeveer 20 man communisten 15 schoten gelost op een politiepatrouille. De schoten misten hun doel. Tijdens de achtervolging van de daders werden de agenten bij een spoorwegviaduct eveneens beschoten, waarop het vuur werd beantwoord. Van de agenten werd niemand gewond. Of er bij de communisten •gewonden gevallen zijn staat nog niet vast. Op verschillende plaatsen van de stad is het weder tot botsingen gekomen, waarbij in totaal 5 nat. soc. door politieke tegenstanders min of meer zwaar go- wond werden. Uit Homberg: In do middaguren van heden kwam het in de Duisburgerstrasse tot botsingen tusschen nat. soc. en aanhangers van het IJzeren Front. Aan beide zij den werd geschoten. De tegenstanders trokken met latten en andere voorwerpen op elkaar af. Toen de politie verscheen, vluchtten de vechtersbazen zijstra ten in. Er waren 6 gewonden gevallen. De rust die heerscht. De betrekkelijke rust die heerscht is verklaarbar. Wij hebben niet met een revolutie van onder op te doen. waarbij de volksmassa tegen de bestaande re- georing in verzet komt, maar met een revolutie of be ter gezegd een contra-revolutie van boven af en deze gaat met weinig gedruisch gepaard althans zoo lang zij niet op tegenstand stuit. De contra-revolutie is in het bezit van alle machtsmiddelen en de meerder heid van de bevolking die deze contra-revolutie niet wenscht, is van alle middelen tot verweer ontbloot. Er behoort een groote mate van tucht en zelfbeheer- sching toe om dit in te zien en zich overeenkomstig dit inzicht te gedragen. De vermaning van de groote katholcke en sociaal-democratische vakverecnigin- gen', van de vereenigingen von ambtenaren en kan toorpersoneel en niet in de laatste plaats van het bestuur van de sociaal-democratische partij zijn ech ter tot dusver volkomen ter harte genomen. Dr. Bracht, de gevolmachtigde van rijkskanselier von Papen in diens hoedanigheid van rijkscommissa ris voor Pruisen, heeft in de radio de bevolking voor deze discipline bedankt. Maar zij schijnt niet geheel naar den zin en eenigszins een teleurstelling te zijn voor de partijen, die de tegenwoordige regeering aan den leiband hebben, de nationaal socialisten en de Duitsch-nationalen. Zoo beweerde Hugenberg in de Nachtausgabe. dat in de linksche pers ondanks het parool van de leiding wel degelijk pogingen tot ophit sing worden gedaan, welke, zegt het blad. door gene raal von Rundstedt „tot dusver'' kalm zijn opgeno men. Deze moet evenwel toch berichten hebben ge had. volgens welke het ijzeren front de actie voor had, anders zou hij toch niet kolonel Ileimannsberg, den gewezen commandeur van de Berlijnsche politie, opnieuw hebben laten gevangen zetten. Mot meer vrijmoedigheid nog dan de Nachtausgabe weet de Nationalpost, die als surregaat voor de ver boden Angriff verschijnt, het bestaan van plannen tot gewaponden tegenstand bij het ijzeren front te con- strueeren. Van dr. Bolz, die bij uitstek gematigde staatspresident van Wurtemberg, beweert dit blad. dat hij openlijk voor een staatsgreep propaganda maakt, omdat hij gezegd heeft, dat het volk het recht heeft tegen een revolutie van boven af verzet aan te teekenen. De Nationalpost meent, dat z-ulk een po ging, die zich ook tegen de rijksweer zou richten geen kans op succes zou hebben, maar dat het niet temin noodzakelijk is reeds van te voren in te grij pen. Men ziet uit deze uitlatingen hoe ontzaglijk ge vaarlijk het voor de linkerzijde met inbegrip van het centrum en de Zuid-Duitsche regeering zou zijn aan de nieuwe machthebbers ook maar het geringste voorwendsel tot .i.ngrijpen" te geven. Men wacht nu op de verkiezingen, vervolgt de cor respondent der N.R.Crt. en of dit voldoende houvast zal geven, is te betwijfelen. De uitslag hiervan is moeilijk te zeggen. Het schijnt dat de Nazi's er thans wat minder goed voor staan. Maar de uitslag zal wel een halfslachtigen toe stand brengen en darauit kan nog alles geboren worden. Bisschop Kllnke in de vlammen omgekomen Uit Santiago de Chili, 22 Juli. Het bisschoppelijke paleis in Valdivia is door een groote brand geteisterd. Een groot deel van het paleis is afgebrand. De bisschop- titulair van Prononessus, August Klinke (van geboorte een Oostenrijker) is in de vlammen omgekomen. Uit Tokio, 22 Juli. Twee militaire vliegtuigen zijn om- laaggestort. Het eene verongelukte ten gevolge van een motordefect. De piloot en twee inzittenden werden ge dood. Het andere stortte bij naohtoefeningen neer in de omgeving van Osaka. Bij dit ongeval werden twee per sonen gedood. DE HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. De temperatuur bereikte in sommige oorden van de Ver. Staten Donderdag groote hoogten. In Chi- cago werd 97 gr F. geregistreerd, te Knoxville, in Tenessee 99 gr., te Raleigh in N.-Carolina en in het Z.-Westen zelfs 100 gr. Het aantal dooden als slacht offers van de hittegolf is tot 38 gestegen. Zou het niet raadzaam zijn nu de boterprijzen stijgen, om voortaan uitsluitend Blue Band te gebruiken? Het voornaamste onderscheid tusschen natuurbo ter en Blue Band is het verschil in prijs. Blue Band bevat 25% allerfijnste roomboter onder Rijkscontröle. Koopt voortaan Hollands beste standaardmerk! Vier dooden. Uit Munchen, 22 Juli. In de Westendstrasse heeft Vrijdagmiddag een verkeersongeluk plaats gehad, waar bij vier personen om het leven zijn gekomen. Een vee wagen welke vastgekoppeld was aan een motortractor geraakte plotseling los, waarbij een wielrijder, die een kind leerde fietsen, werd overreden. Vader en kind wa ren op slag dood. Even verder werden een man en een vrouw door den wagen gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zij aan de verwondingen bezweken. HONDERDDUIZEND FRANK. In een oud kussen. Een tijd geleden was er te Parijs een oude man ge storven, van wien niet bekend was. dat hij ook maar eenige familie had. Toen de wettelijke termijn vér streken was, liet de staat den zeer bescheiden in boedel verkoopen. De opbrengst zou voor den staat zijn. Een oud, vrijwel versleten kussen vond een kooper. Hij maakte er een opening in om te zien, Waarmee het was opgevuld: paardenhaar of kapok en het kussen bleek honderdduizend frank aan bank biljetten en andere staatspapieren te bevatten. De £om kwam aan den staat. HEVIGE STORM BOVEN LONDEN EN ZUID-EN GELAND. Boven Londen en Zuid-Bngeland heeft Vrijdag een hevig onweder gewoed. Verscheidene personen werden doord en bliksem getroffen. In enkele deelen van Lon den was het electrische net volkomen gestagneerd. Een groot aantal huizen is ernstig beschadigd. In het bin nenland is ook aanzienlijke schade aangericht. HET GROOTSTE ZEIL VLIEGTUIG TER WERELD NEERGESTORT. De piloot per parachute gered. Uit Wasserkuppe, 22 Juli. Het grootste zeilvliegtuig ter wereld, de „Austria", eiendom van den zeilvlieger Kronfeld, is Vrijdagmiddag bij een glijvlucht veronge lukt, doordat de beide vleugels plotseling afbraken. Kronfeld redde zich met de parachute. BLOEDIGE ROOFOVERVAL IN NICARAGUA. Naar uit Managua (Nicaragua) wordt gemeld, wer den bij een roofoverval op twee warenhuizen acht be dienden. o.w. drie Britsche onderdanen gedood. De po litie is er in geslaagd de roovers te arresteeren*

Schager Courant | 1932 | | pagina 1