Alumni Kleiws- ilrattllit- LlMIllflIlj. Een beroep op de wereld. De toestand in Duitschland. Dinsdag 26 Juli 1932. 75ste Jaargang No. 9112 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit drie bladen Schuldschrapping. Een rustige Zondag. Doumer's moordenaar voor het gerecht. Familiedrama te Rotterdam. Meer boter naar Duitschland? SCIACE1 cTOM ceeks zou. •eleutt in eet steed b je iedea en et zyn Sel« etet Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Grnote letters worden naar plaatsruimte berekend'* WAT SENATOR BORAH WIL. ndei de 3peft net n ba 1 vi t i oot tige len oer e jo he am hij papi ?kni dit n: iet De bekende Amerikaansche Senator Borah heeft Zaterdagavond een radiorede gehouden en daarin het denkbeeld geopperd, onverwijld 'n wereldconferentie te doen bijeenkomen, teneinde te beraadslagen over herziening of schrapping der oorlogsschulden, in sa menhang met 'n definitieve regeling van andere na- oorlogsche vraagstukken. Dit moest volgens Borah het gevolg zijn van Lausanne, want Lausanne was een allerbelangrijkste stap in de richting van het herstel van het vertrou wen, zoowel in politiek als in economisch opzicht. Indien de te Lausanne ingeluide politiek wordt voortgezet, aldus de senator, dan zal er een tijd ko- menen, dat het van belang wordt voor het Ameri- kaansrhc volk, de kwestie der oorlogsschulden te herzien. Hij zelf was voor schrapping der oorlogsschulden mits dit gepaard gaat met een accoord over de ont wapening en over de valuta-kwesties. Zulk een ac eoord toch zou de verliezen rechtvaardigen, welke de Vereenigde Staten door een schuldschrapping zouden lijden. Dit wil niet zeggen, vervolgde Borah. dat de schul den op zichzelf niet rechtvaardig zouden zijn, maar wel. dat ccn schrapping ervan of verlaging zou ge- wenscht kunnen zijn, als zij deel uitmaakt van een geheel program, dat ook de andere oorlogsproblemen tot een oplossing brengt. De voorgestelde wereldconferentie moet dan ook bevoegd zijn, zoowel de kwestie der schulden als die van de ontwapening cn van het. horstel van den gou- Aew stnmmHrfl cn de stabilisatie van het zilver in Ae \anden van het Oosten en andere hangende kwes ties op te lossen. Het verdrag van Versailles moet wijken voor de eischen van liet geweten en van de rechtvaardigheid. Met de regeling van Lausanne moet het artikel in zake de schuld aan den oorlog verdwijnen, en er die nen ook andere wijzigingen in het vredesverdrag te worden aangebracht; de geweldige strijd, achttien jaar geleden begonnen, schijnt thans zijn einde te naderen. Lausanne kan het begin van het eind zijn van een lange periode van menschelijk lijden en zijn wel dadige gevolgen zullen, naar wij hopen, doordringen tot de huizen van de gekwelde en gemartelde vol ken van alle landen. Wat hoop geeft op een nieuwen tijd, is de geest, welke eindelijk tot de conferentie van Lausanne is doorgedrongen. Het is te begrijpen dat deze ommekeer van Borah, die steeds tegen schrapping der schulden is ge weest, algemeen groote beroering wekt en aller- wege een hoopvolle stemming kweekt dat eindelijk eens een definitieve regeling zal kunnen worden ge troffen. Deze dramatische bekeering van senator Borah, den bekenden voorzitter van de commissie van buiten- landsche zaken van den senaat, ten gunste van een herziening der oorlogsschulden, van welke herzie ning hij tot dusver een der vinnigste tegenstanders word geacht, kan beschouwd worden als een feit van zeer groote beteekenis. Zij zal vermoedelijk diepen indruk maken op de felle anti-revisionnisten. Borah's bekeering is wellicht het gevolg van de groeiende overtuiging onder de Amerikanen dat de economische reacties veroorzaakt door de schuldbe talingen een ernstige belemmering vormen voor den handel der Vereenigde Staten en dat het de moeite waard zou zijn de schuldbetalingen op te offeren in ruil voor een algemeene regeling der wereldvraag stukken. Deze opvatting schijnt reeds sterk verbreid te zijn onder de ontwikkelde bevolkingslagen. Zij stuit ech ter nog op een sterk verzet van de anti-revision nisten in het congres, die gesteund worden door de Hearst-bladen. Senator Borah verklaarde zelf, dat hij tot schul denschrapping of -vermindering was bekeerd, om dat hij meende, dat zulks in het belang van de Ver eenigde Staten zelf zou zijn. Vermindering der schulden zou voornamelijk ook de bevolking der Vereenigde Staten zelf ten goede komen. Ook in Frankrijk en Engeland noemt men deze be keering van Borah een feit van groote beteekenis. Tweede verklaring van senator Borah. Senator Borah heeft heden een tweede verklaring afgelegd over het schuldenvraagstuk, welke vrijwel overeenkomt met zijn radioredevoering van Zaterdag. Borah wees er op, dat een der voorwaarden voor de schuldenschrapping de ontwapening was. Hij eisch- te tegelijkertijd, dat Amerika het initiatief zou ne men om onmiddellijk een internationale economische wereldconferentie bijeen te roepen. De indruk van Borah's rede in Ameri kaansche officieele kringen. v Ofschoon het staatsdepartement commentaar op de bekende verklaring van Borah weigerde, werd met betrekking tot het schuldenprobleem uitgelaten, dat de V.S. in verband met de door Hoover en Stim- son vastgelegde politiek niet geneigd zijn de schul denkwestie te berde te brengen op een internationale conferentie. Over het algemeen houdt men hier de redevoering van Borah voor een proefballon. Men vermoedt zelfs, dat Borah hier gebruikt is als spreekbuis voor de re geering en dat zijn rede een voorbereiding is ge weest voor de groote redevoering van president Hoo ver, die hij op 11 Augustus zal uitspreken. Hoewel Zondag te Berlijn voor de a.s. verkiezingen veel propaganda is gemaakt, heeft de dag, voor zoo- ver tot nu toe bekend, een rustig verloop gehad, 1 Slechts in de Luetzowstrasse is het des morgens tot -1 een vechtpartij gekomen tusschen Nazi's cn Centrum leden. Vier Nazi's en een Contrumman zijn gear resteerd. In Noord-Oost-Berlijn zijn twee aanplakzui len in brand gestoken. De daders zijn onbekend ge bleven. Ook uit het Rijk werden geen ernstige ongeregeld heden gemeld. Botsingen in Berlijn. Maandagavond is het op verschillende plaatsen van de stad wederom tot communistische samenscho lingen gekomen. In de Stargaderstrasse werden po litieagenten door een groep communisten van onge veer 1000 man in het nauw gedreven, zoodat zij zich gedwongen zagen van de vuurwapenen gebruik te maken. Een communist kreeg een schot in de borst en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook in het Oosten van Berlijn en in Neukoelln trachtten de communisten optochten te formeeren. Deze werden echter door de politie uiteengedreven. In het Zuid-Oosten van Berlijn hadden de commu nisten een uit een venster hangende nationaal-so- cialistische vlag weggescheurd. Toen de politie tegen de daders wilde optreden, openden communisten uit vensters het vuur op de beambten. Ook hier moest de politie gebruik maken van de vuurwapenen. Bij de gehouden huiszoekingen werd een 37-jarige vrouw met een schot in het hoofd zwaar gewond gevonden. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Het gelukte de politie de orde weer te herstellen. Opheffing uitzonderingstoestand. Uit Berlijn. 25 Juli V.D.): Naar verluidt zou te verwachten zijn, dat heden (Dinsdag) de uitzonderingstoestand te Groot Berlijn en in de provincie Brandenburg zal worden opge- Do toestand verbeterd. In de Maandagmorgen gehouden zitting van het Rijkskabinct heeft Rijkskanselier von Papen rap port uitgebracht over het resultaat van zijn reis naar Stuttgart Hij legde er den nadruk op, dat na de onderhandelingen met de landen de toestand als verbeterd is te beschouwen. Het kabinet behandelde voorts haar tegenover de commissie van toezicht uit den Rijksdag aan te ne men standpunt. Het kabinet is van meening dat de constitutioneele besluiten der commissie voor de re geering niet bindend zijn. De commissie van Toezicht op den Rijks dag. Deze commissie heeft vergaderd en voorstellen aan genomen om de noodverordeningen inzake politieke excessen buiten- werking te stellen en eveneens in zake het instellen van een Rijkscommissariaat voor Pruisen en het afkondigen van den uitzonderings toestand. De Rijksregeering heeft, zooals bekend, verklaard zich niet gebonden te achten aan de beslissingen der commissie. INTERNATIONALE SAMEN WEKKING. Italië treedt uit de Interparlementaire Unie. Uit Genève, 25 Juli. Italië is Maandag uit de In terparlementaire unie getreden. De president der jaar- lijksche conferentie van de interparlementaire unie heeft Maandag een schrijven ontvangen van de Itali- aansche groep met de mededeellng dat het incident dat zich Vrijdag heeft voorgedaan tusschen de Itall- aansche en Fransche vertegenwoordigers tot nu toe nog steeds niet is bijgelegd. Uit dien hoofde treedt de Italiaansche groep uit de interparlementaire unie. DE FINANCIëN VAN DE STAD NEW-YORK. Die burgemeester van New-York, Walker, heeft een beroep gedaan op de 147.000 gemeente-employé's en gemeente-werklieden, ten einde van hen gedaan te krijgen, dat zij een maand van hun bezoldiging zul len schenken aan de gemeente. Volgens Walker heeft New-York dringend behoefte aan geld. Indien de amb tenaren en arbeiders in gemeentedienst het van hen gevraagde offer brengen, zou dat aan de stad een buitenkansje opleveren van 26 millioen dollar. De bur gemeester heeft nog een verzoek gericht tot personen in gemeentedienst, om hun antwoord op het voorstel om een offer te brengen, zoo spoedig mogelijk te geven. Is het antwoord teleurstellend, dan zal de gemeente over moeten gaan tot het verleenen van ontslag aan veien Geen sensatie. Gorguloff, de moordenaar van president Doumer. is Maandag voor het gerecht gedaagd en zjj die sensatie en opwinding hadden verwacht, kwamen teleurgesteld uit Rondom het paleis van justitie leek het rustiger dan ooit Alleen de zeer uitgebreide ordemaatregelen binnen het paleis zelf, waar een viervoudige haag van gardes het naderen van de zaal van het gezworenenhof onmo gelijk maakte aan anderen dan den journalisten en den advocaten, wees op een meer gewichtig proces. Achter in de enorme zaal waren 50 staanplaatsen voor het publiek gereserveerd. Het proces, dat voor 12 uur was aangekondigd, ving eerst na één uur aan. In de propvolle zaal hield plotseling alle leven op. toen de president van het hof en de raadsheeren bin nenkwamen, indrukwekkend in scharlaken-roode toga's met de hermelijnen schoudermantels. Aan den wand zaten, als in een koorbank, de twaalf gezworenen en de plaatsvervangers. Tusschen de advocaten hield zich de vrouw van Gor guloff in het zwart gekleed en snikken.d weggedoken, verborgen, maar trok niettemin de aandacht, die niet zonder ontroering was. Als de beklaagde binnentreedt, wordt eenige opschud ding verwekt De zitting had het gewone verloop. Na de gebruikelijke vragen betreffende zijn persoon, trachtte Gorguloff een lange uiteenzetting te geven, doch hem werd zulks direct door den president belet, die hem er opmerkzaam op maakte, dat hij te zijner tijd volkomen vrijheid zal hebben een verklaring af te leggen en aldus recht zal wedervaren. Uit het verhoor van beklaagde, dat allereerst betrek king heeft op zijn vroeger leven, blijkt dat Gorguloff in Rusland, in Tsjecho-Slowakije en ten slotte in Frank rijk drie malen gehuwd ls geweest zonder officieel ge scheiden te zijn van zijn eerste echtgenoote. Intusschen leefde hij samen met een andere vrouw. Op alle hem in de dagvaarding ten laste gelegde feiten betreffende zijn vroeger leven, antwoordde beklaagde steeds slechts dat het boosaardig opzet van communisten betreft, die woedend op hem zijn, omdat hij zich niet heeft aange sloten bij de communistische beweging. Na een korte onderbreking van de zitting in het pro- ces-Gorguloff werd het verhoor van beklaagde voortge zet, waarbij de president vergeefs trachtte de richting der z.g. groene party, welke Gorguloff had opgericht, vast te stellen. De president wees er op dat Gorguloff de bedoeling heeft gehad toe te treden tot de groepen van Hitier. Beklaagde verwierp deze veronderstelling evenwel ten zeerste en noemde haar eveneens een aan val van zijn politieke tegenstanders. Ten slotte kwam de president te spreken over de eigenlijke misdaad, den moord op den president van de republiek. Op de vraag van den president of hij alleen gehandeld had, verklaarde Gorguloff, dat hij alleen reeds daarom geen helpers kon hebben, omdat hij voortdurend door verraders was omringd geweest. Hij doodt zyn vrouw. Maandag heeft zich op de tweede etage van een pand in de Groote Visscherijstraat te Rotterdam een familie drama afgespeeld, waarbij de 36-jarige Mej. A. A. Wijn voortSmeehuizen door haar man, den 41-jarigen D. C. W. gedood werd. Des morgens om 11 uur werd het drama ontdekt door de benedenbuurvrouw, die des nachts boven haar ruzie en veel lawaai had gehoord en die het vreemd vond, dat zij in de ochtenduren niets meer van haar bovenbuurvrouw vernam. Zij ging den trap op, maar vond de deur van de tweede etage gesloten. Even later kwam een zuster van de vrouw met een zwager, die men was gaan waarschuwen. De zwager trapte de deur in. In de keuken vond men de vrouw dood op den grond liggen, terwijl men een gaslucht bespeurde. Een dokter en de politie werden gewaarschuwd, er. dezen stelden vast, dat de vrouw onder verdachte omstan digheden was overleden. Op haar borst werder» blauwe plekken gevonden, en de gaslucht was niet sterk ge noeg, dat de vrouw door gasverstikking kon zijn ge storven. Een onderzoek van den muntgasmeter stelde aan het licht, dat hieruit nog maar weinig gas kon zijn gevloeid. De politie heeft hierop den man van de vrouw op zijn werk gearresteerd. Tot laat in den avond is hij door de politie verhoord en na voortdu rend te hebben ontkend, heeft hij tenslotte een beken tenis afgelegd. De man vertelde, dat er ruzie was geweest, waarbij een worsteling had plaats gevonden. De vrouw had zich n.1. des nachts aangekleed en had het huis willen ver laten. Bij de worsteling waren zij in den keuken terecht gekomen, daar de man de vrouw op een stoel heeft neergeworpen. Volgens zijn verklaring is hij zich toen gaan aankleeden om naar zijn werk te gaan. Terug komend in de keuken, bleek hem, dat de vrouw in doodsstrijd verkeerde. Hij legde haar op den grond en even later was zij overleden. De man is toen het huis uitgegaan en deed de deur op slot. Zijn sleutel wierp hij weg, omdat hij den indruk wilde vestigen, alsof de vrouw de deur aan den binnenkant had gesloten en daarna zelfmoord had gepleegd. De man heeft later nog medegedeeld, dat hij de vrouw tijdens de worsteling heeft geslagen, maar dat hij niet de bedoeling heeft gehad haar te dooden. Hij is is arrest gesteld, verdacht van mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. De oorzaak van de ruzie moet gezocht worden in jaloezie van de vrouw ten opzichte van haar man. Inderdaad, er bestaar geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar A f0.65 per flacon. INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN IN ENGELAND. Officieel wordt medegedeeld, dat een invoerrecht zal worden geheven op aardappelen vanaf Woensdag a.s, bedragende één pond sterling per ton, terwijl een in voerrecht zal worden geheven van 4 shillings 8 pence tusschen 1 November en 30 Juni„ HAAR KIND GEDOOD. Met een scheermes den hals afgesneden. Uit Zoelen, 25 Juli. Heden heeft zich alhier een ernstig familiedrama af gespeeld bij het arbeidersgezin J. te Kapel-Avezaath, onder deze gemeente. Tijdens de afwezigheid van den man. die op het land aan het werk was. heeft de vrouw, vermoedelijk met een scheermes den hals van haar an der-halfjarig kind afgesneden en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Toen de man tegen twee uur thuis kwam, vond hij het gedoode kind en de vrouw, die ernstig aan den hals was verwond. Zij is naar het zie kenhuis te Tel vervoerd en later overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht, Het lijkje van het kind is kenhuis te Tiel vervoerd en later overgebracht n&ar de ter plaatse een onderzoek ingesteld. Of men hier te doen heeft met een geval van waanzin staat nog niet vast. De vrouw heeft bekend. ENORME BRAND. Tal van woningen vernield. Door een ontzettenden brand is het grootste deel van het vlak aan de Beiersche grens gelegen Oosten- rijksch dorp Kollerschlag verwoest. De brandweer uit plaatsen in Beieren en Oostenrijk snelde toe om deel te nemen aan het blusschingswerk. Men kon echter niet verhinderen, dat 21 gebouwen volkomen afbrandden. Twee personen worden vermist, en zeer veel vee is in de vlammen omgekomen. Vermoede lijk betreft het hier een geval van brandstichting. BANDITISME IN NEW-YORK. Op ©en eenzame plek van Long Island is het lijk gevonden van de jeugdige Rose Wasserstein, een typiste uit New-York. De jonge vrouw had twee schotwonden in het hoofd. Naderhand bleek, dat onlangs Rose Was serstein een eisch tot een schadevergoeding van vijftig duizend dollar had ingesteld tegen een New- Yorkschen millionnair, wegens een verbreking van trouwbelofte. De man, wiens naam niet bekend is geworden, was voordien met het meisje op reis geweest naar Europa. Men neemt aan, dat beroepsmoordenaars het meisje hadden meegelokt en op een eenzame plek gedood, omdat zij daartoe opdracht hadden gekregen. Nieuwe onderhandelingen op komst. Volgens het Berliner Tageblatt zullen weldra onder handelingen met de op de eerste plaats geinteresseer- de staten, dus met Denemarken en Nederland over een nieuwe regeling van den Duitschen boterinvoer beginnen. Het had reeds in de bedoeling van het ka binet Brüning gelegen tot deze besprekingen over te gaan, zij zijn echter door de verandering van kabinet cn door de conferentie van Lausanne aanmerkelijk vertraagd, zoodat Denemarken intusschen als afne mer van Duitschland meer en meer aan beteekenis heeft verloren, ten gunste van Engeland. "Tusschen den Duitschen landbouw en de Duitsche industrie schijnt men het eens tc zijn geworden over een basis van de aanstaande nieuwe onderhandelin gen. Men zal het als nadcelig beschouwde 5000 ton contigent-systeem, dat het resultaat was van het handelsverdrag met Finland en tariefdifferentiatie, opgeven. Het Finsche verdrag loopt nog tot eind 1933. Het zal niet moeilijk zijn Finland tot een tegemoetkomen de houding te bewegen, daar het zijn contingent noch in 1931, noch in de eerste helft van 1932 heeft inge voerd. In de toekomst zal nu, aldus de tusschen den land bouw en de industrie tot stand gekomen regeling, bij den boterinvoer rekening worden gehouden met dc beteekenis, welke de betreffende landen voor den Duitschen buifenlandschen handel hebben. Men wil dus ook rekening houden met de hoterleveringen der betreffende landen gedurende de vorige jaren. Het plan zou bestaan het invoeren van rond tweederde van den invoer van de vorige jaren toe te staan, bo vendien zullen geen valutabijslagen mogen worden gegeven, het verschil tusschen autonoom en meest- hegunstigingstarief verdwijnt en wordt vervangen door een algemeen tarief De industrie had daarvoor oorspronkelijk 75 mark en de landbouw 100 mark per 100 kilo voorgesteld. N.R.Crt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1