I Brieven over Engeland. - Het Pad langs de Klip Waarnaar men luistert Staatsloterij. 23 Juli 1932. In het midden van de Schotsche Hooglanden, aan den rand van een meer, Loch Tay, in het gTaafschap Ferthshire, ligt een afgezonderd boerderijtje, dat den naam van Balnahanaid draagt. Er is geen boer in Nederland te vinden, die niet vol ongeloovige verbazing zijn schouders op zou halen, wanneer hij plotseling voor Balnahanaid werd geplaatst, en te beseffen kreeg, dat daar een Schatsche collega door noeste vlijt zich een levensbestaan moet ver werven. De Friesche, de Groninger, de Noordhollandsdhe en Zeeuwsche boeren zouden ook met de grootste inspan ning die verbazing wel niet kunnen overwinnen. Mis schien zou de heel kleine Drentsche boer met een armzalig stukje zandgrond, de man, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegt in wanhopige pogingen om brood te halen voor zich en zijn gezin uit een grond, die niet mee wil werken, met meer begrip naar Balnahanaid staren. Maar ook hij zou heengaan met een dankbaar hart, dat het lot hem ln zooveel betere omstandigheden had geplaatst. De boerderij Is oud en klein. Zij bevat slechts twee vertrekken. Maar het aantal kamers is het belangrijk ste deel niet van een boerderij. Het deel, waar het op aankomt, ligt niet onder een dak. Dat is het land om de woning. En het land om Balnahanaid is de steile, steenlge onderkant van een berg, Ben Lawers, die zidh terstond achter het huis reeds verheft. Op die berghelling wer ken de boer van Balnahanaid en zijn vrouw zoolang er licht is om bij te werken, en worstelen met een grond, die zich vol koppigheid tegen elke Inmenging schijnt te willen verzetten. Maar tot zoover is het lot van den boer van Balna hanaid niet veel slechter dan dat van den kleinen Drentschen boer. Waar de Drentsche boer het wint, is bij het vervoer van de voortbrengselen van zijn grond. Als hij aardappelen heeft verbouwd, en ze na hard werken heeft gerooid, en ze in zakken heeft ge pakt, is zijn werk afgeloopen. Morgen zal er een vrachtauto voor zijn woning staan, de zakken worden opgeladen, de arbeid wordt betaald, karig betaald waarschijnlijk, maar de taak is volbracht. Voor den boer van Balnahanaid begint nu een nieuwe taak, die hem niet minder zweetdroppels zal kosten, dan de verbouw van zijn producten reeds gevergd heeft. Ook hij moet zijn producten verkoopen, maar niemand komt ze bij hem halen. Indien hij ze kwijt wil, en het is natuurlijk een levensnoodzakelijkheid, dat hij ze kwijt raakt, zal hij ze op zijn minst naar den hoofdweg moeten brengen, die een halve mijl van zijn woning afligt. Een halve mijl, ja, maar langs een weg, die eigenlijk geen weg meer is, en met een helling van minstens één op acht. Denk U maar eens in, dat de aardappelen eindelijk gerooid zijn, en op de kar geladen, en dat U ze nog langs een soort modderigen steenweg, of steenigen modderweg achthonderd meter ver tegen een helling op moet duwen. Maar nu bedenk lk me ln eens, dat ik medelijden zit op te wekken voor den boer van Balnahanaid, terwijl hij heelemaal geen medelijden meer noodlg heeft van U of mij. Want dit ls de geschiedenis: Eenige jaren geleden kwam een zakenman uit Dun- dee visscben in het meer, in Loch Tay. Hij had daar voor het bootje van den boer gehuurd. Nee, het wordt nu verder geen sprookje. Hij viel niet uit het bootje, en werd niet op het laatste oogenblik met levensgevaar door den braven boer gered, dóe daarvoor met een cadeautje van honderdduizend gulden werd beloond. Niets van dat alles. Maar 's avonds kwam de zakenman uit Dundee met zijn bootje teruggeroeid, juist toen de boer bezig was boomstammen tot blokken te zagen. En de Dundee- man, die als vreemdeling vol belangstelling alles om zich heen opnam, zag hoe een stroompje langs den stellen berg naar beneden kwam vallen. Hij vergat voor een oogenblik zijn vacantledag, en zijn visschen, en zijn zakenverstand zag geld ln dat stroompje. „Een schitterend ding zeg," zoo sprak hij tot den boer," om een dynamo mee te drijven. Die kon je licht geven in je woning en drijfkracht bij je werk." „Zoo", zei de boer. De zakenman uit Dundee kwam in drie jaren niet meer terug naar Loch Tay om te visschen. Maar toen hij drie jaren later terug kwam, was hij begrijpelijker wijze eenigszins verwonderd om het gesprek te hooren vervolgen, waar hij na dien tijd nooit meer aan ge dacht had. „Ik heb nog eens nagedacht over wat U over dat water zei," .sprak de boer van Balnahanaid. Maar het duurde eenige minuten, voor de man uit Dundee wist, wat hij over water had gezegd, en over welk water hij iets gezegd had. Hij zou niet lang in onwetenheid blijven. De boer, die drie jaren geleden alleen maar „zoo" had gezegd, had nu heel wat meer te vertellen. Het bleek, dat de los daarheen geworpen opmerking diepen indruk had gemaakt. Toen korten tijd daarna een marskramer langs Balnahanaid was gekomen, die bij al zijn waren FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. S. F L E T C H E R. HOOFDSTUK VL Een vijand gemaakt? Letty begreep onmiddellijk dat Pike op „Low Hall" was geweest; hij kwaan uit de richting van het huis en had blijkbaar groote haast. Zij zag hem vóór hij haar zag en de uitdrukking van zijn gezicht trof haar dade lijk en ze voelde dat de secretaris een of ander idee een of ander plan aan het uitbroeden was zijn oogen waren strak op het pad gericht, waarlangs hij zich voortspoedde en zijn dunne lippen bewogen zich voort durend. En toen hij opkeek en haar zag. kwam er een vreemde glans in zijn groene oogen en hij haastte zich met een kennelijke gretigheid naar haar toe. „Juffrouw Letty." riep hij uit. „Ik ben juist op het huis geweest om u te spreken. Ik..." Letty had zich voorgenomen hem met een korten groet te passeeren, maar zij bevonden zich op e^n nauw gedeelte van het weggetje, dat van de fabrek naar het huis liep en Pike versperde haar den doorgang blijkbaar van plan zich niet te laten afschepen. „Wat wilt u?" vroeg ze koeltjes. „Ik moet naar huis." „Een minuut", verzocht Pike. Hij keek om zich heen als om zich te verzekeren dat zij alleen waren. „U moet me een minuut laat ik zeggen een paar minuten tpestaan. Het is ernstiger dan u denkt." Letty keek hem recht in het gezicht. „Zegt u alstublieft onomwonden wat u bedoelt, meneer Pike," klonk het vrij scherpe wederwoord. „Wat is ernstig?" Pike wees met zijn lange vingers naar den rand van het moerland boven hen. Van de plek waar zij stonden, ook een boekje over electricltelt bezat, had de boer van Balnahanaid dat gekocht, en al zijn avonden drie jaar achtereen besteed om den inhoud van dat boekje tot zijn eigendom te maken. Dat had groote moeilijk heden opgeleverd, maar de wil om te overwinnen had die weten op te lossen, en de boer was op het gebied van electriciteit een heel aaTdlge expert geworden. Hij had nu alleen nog maar kslm gewacht op een nieuw bezoek van den man, die over zijn bergstroom pje, en een dynamo had gesproken. Thans had hij dien man, en hij liet hem niet meer los. Nu, de zakenman uit Dundee stelde hem niet te leur. Hij stelde belang ln het geval, en wist voor den boer een tweedehandsch dynamo op den kop te tikken. De nieuwe electricien moest toen maar voor de rest zor gen. En dat was hem best toevertrouwd. Hij groef een nieuwe bedding voor het stroompje, en leidde het water door pijpen, die de dorpssmid voor hem maakte. Toen maakte hij een waterrad, en ver bond dat op heel vreemde, zelf bedachte manieren aan de dynamo met riemen en katrollen. Zes maanden lang zwoegde hij aan zijn nieuwen en ongewonen ar beid, en toen zette hij zijn dynamo aan. En er was licht in Balnahanaid. Het is te betwijfelen, of de electriciteitsinspectie de installatie goedgekeurd zou hebben. Maar de boeren woning was van electrisch licht voorzien. Licht en kracht, had de zakenman uit Dundee ge- gezegd. Het licht was er en spaarde al aardig uit,want het was na aanleg verder gratis. Nu de kracht nog. Opnieuw zette de boer zich aan het werk, en na eenige tijd had hij een houtzaagmolen in werking ge steld, die uitstekend voldeed. Den geheelen dag, wan neer hij op zijn land aan het werk was, zaagde, onder toezicht van zijn vrouw, de nieuwe blokken. Hij was nog niet tevreden. Zijn boek hielp hem niet verder, maar na lang nadenken slaagde hij er in twee handdorschmaohines aan de dynamo te koppelen. Zoo als de boer zelf verklaart, ls het of hij voortdurend twee sterke, onvermoeibare en niets kostende knechts aan het werk heeft. De menschen in de buurt halen over al dat nieuwe spul de schouders op. „Kan niks geen goed opleveren", zeggen ze. Maar de boer van Balnahanaid heeft op het oogenblik al zijn schulden afbetaald, heeft zijn huur lang van te voren klaar liggen, heeft gereed geld om voor zijn zaad te betalen, en zit ongetwijfeld op dit oogenblik over nieuwe mogelijkheden voor zijn dynamo te denken. De boeren om hem heen hebben water steeds maar bergafwaarts stroomend water zooals hij. Nog volgt niemand zijn voorbeeld. Misschien na drie jaren den ken. Schotten zijn voorzichtig. VRIJDAG 29 JULI. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek, 9.00 Septet o.l.v. Is. Eyl. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V-A.R.A.: 10.15 Voordracht door Willem van Cappel- len; 10.30 VARA-Septet; 11.00 Voordracht; 11.15 Septet; A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein; 12.01 Concert door de Am- sterdamsche Orkestvereeniging o.l.v. Frans van Die penbeek; 2.00 Een praatje over Salzburg: 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. V.A.R.A.: 4.00 Gramofoonmuziek; 4.30 Knutselwrkjes voor kinderen; 5.00 VARA-Orkest o.l.v. Harry Wiggelaar; 5.45 Gramofoonmuziek; 6.00 Orgelspel door John Brookhouse Mac Carthy; 6.30 A. M. de Jong vertelt over zijn Roemeensche reis; 7.00 Vervolg orgelspel; 7.20 VARA-Orkest. V.P.R.O.: 8.00 V.P.R.O.-nieuws; A.V.R.O.: 8.15 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen: Het Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. Pauze-vulling door den V.P.R.O.; V.P. R.O.: 10.15 Oud-Testamentische figuren, door Ds O. van der Veen. VARA.: 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (206 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Tijdsein en Politieberichten; 12.15 K.R.O.-Kwintet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 3.00 Kwin tet; 4.30 K.R.O.-Orkest o.l.v. Arthur Meulemans; 6.10 Vlaamsch programma; 7.10 Mr. E. Franqulnet: „Rond vluchten in Nederland"; 7.30 Politieberichten; 7.45 De а.s. Olympische Spelen te Los Angelos; 8.00 Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Walther Boer, ln den Dierentuin te Den Haag; pl.m. 9.00 Reportage van de Indische tentoonstelling te Den Haag, afgewisseld door muziek van het K.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer op de tentoonstelling; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert door het Omroeporkest; 6.20 Gramofoon muziek; 6.50 Gramofoonmuziek; 9.20 Uit het Casino te Knocke: Concert o.l.v. Karei Candael. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Strijkorkest; 3.50 Het Radioharmonie-ensemble. BERLIJN (419 M.) б.20 Populair concert door de Geza-Komor-kapel; 8.20 Concert. HAMBURG (872 M.) 6.40 Concert; 11.50 Concert; 7.40 Cabaret. KÖXIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 6.20 Populair concert; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Con cert uit Leipzig; 9.20 Programma van Berlijn. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert door het Omroeporkest; 1.50 Concert; 5.20 Vesper-concert. DAVENTRY (1554 M.) 10.05 Orgelrecital; 4.20 Concert; 7.50 Concert; 10.05 Symphon ie-concert. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 9.05 Concert; 9.40 Vervolg concert. PARIJS-RADIO (1725 M> 8.05 Gramofoonmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 9.05 Kamermuziek; 9.50 Vervolg concert. konden ze de donkere rotsmassa zien, die de Zwarte Klip werd genoemd, en toen Letty omhoog keek, zag ze de gestalte van een politieagent zich tegen de hemel af- teekenen, op de plaats, waar Sir Oheville omlaag; was gestort. Pike zag het ook en knikte veelbeteekenend, „Dat is ernstig," zei hij toen. „Wat zich daar heeft af gespeeld. Ik zeg nogmaals, ernstiger dan u denkt, voor meer dan één persoon, juffrouw Letty." Pike boog zijn lange gestalte iets dichter naar haar toe. „Juffrouw Letty," vervolgde hij. zijn stem afdempend tot een gefluister. „U hebt natuurlijk gehoord, wat ieder een gehoord heeft; ik bedoel over Sir Cheville Stanbury. Het nfeuws is in de heele streek bekend, óók wat Dr. Marchmont tegen de politie gezegd heeft, nadat hij het lichaam had onderzocht. Hij is nog jong, die March mont, hij had het voor zich moeten houden tot bij het inquest; een dokter met meer ervaring zou het hebben gedaan. Maar hij liet het zich ontvallen en de politie heeft het al verder verteld. Geen ongeluk, juffrouw Letty! de oude man is van de rots geworpen. Ver moord!" Er was iets sinisters in de manier waarop hij dit laat ste woord uitsprak en nog meer in den weerschijn, die zijn loerende oogen kwam; het bezorgde Letty een huivering. „Vermoord!" herhaalde Pike, op denzelfden sombe ren toon. „Vermoord met voorbedachten rade. En als er een moord gepleegd wordt, is er ook een dader, niet waar? Wie is die dader in dit geval?" „Waarom zegt u dit alles tegen mij?" vroeg Letty. innerlijk allerminst op haar gemak. Pike keek langs haar heen naar de fabriek; toen dwaalde zijn blik in de richting van Low Hall. „Ik spreek in vertrouwen, juffrouw Letty," zei hij. „Ik weet iets. Er is iemand in gevaar in groot ge vaar." „Ik wou dat u er niet telkens omheen draalde," drong Letty aan. ..Zegt u alstublieft zonder omwegen wat u denkt. Wie is in gevaar?" Pike bracht zijn mager gezioht dichter bij het hare. „Uw vader." klonk het zaoht en toch heel duidelijk, scherp bijna. „Uw vader Is in gevaar; Lucas Etherton. Letty werd vuurrood en maakte een beweging om weg te gaan. maar Pike hield haar tegen. „U deed beter met naar mij te luisteren." waarschuw de hij. „Ik weet wat ik zeg. Ik weet bepaalde dingen - en of ik ze vertellen zal wel, dat hangt van u af." „Wat weet u?" vroeg Letty behoedzaam. Ze begon te merken dat er een ernstige bedreiging school achter Pike's onbewogen en zelfs kwasi-vriendelijke manier MELAAN (331 M.) 7.50 Gramofoonmuziek; 9.05 Symphonie-concert. ROME (441 M.) 9.05 Concert; 10.20 Zang, 11.15 Dansmuziek. WEENEN (517 M.) 7.05 Populair concert door het Weensche Symphonle- Orkest; 10.20 Concert. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair concert; 6.40 Populair concert; 10.15 Con cert; 10.20 Dansmuziek. BEROMTJNSTER (160 M.) 8.20 Populair concert; 10.06 Moderne dansmuziek. ZATERDAG 30 JULI. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek; 9.00 Am- sterdamsch Solisten-kwintet o.l.v. Loe Cohen. V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl; 1.45 Verzorging zender; 2.15 I.vJLO.- kwartlertje; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Arbeiders- sport; 3.30 Henriëtte Davids in haar repertoire, afge wisseld door gramofoonmuziek; 4.15 Actueel allerlei uit de Arbeiderebeweging; 4.30 Gramofoonmuziek; 4.45 Uit de roode jeugdbeweging, te verzorgen door de A.J. C.; 5.00 Gramofoonmuziek; 5.30 Orgelspel; 6.30 Kin deruur; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Toespraak door A. de Vries; 8.00 Zaterdagavondprogramma: VARA- Orkest o.l.v. Harry Wiggelaar, VARA-tooneel o.l.v. Willem van Cappellen; 10.00 Persberichten van Vaz Dlas, VARA-Varia en Voetbalmededeelingen; 10.30 Or kest; 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 K.R.O.-Kunstensem- ble o.l.v. Piet Lustenhouwer: 11.30 Godsdienstig Half uurtje door pastoor L. H. Perquin; 12.00 Politiebe richten; 12.15 K.R.O.-Sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gramofoonmuziek: 5.15 Esperanto- nleuws door P. Hellker; 5.30 Gramofoonmuziek; 6.10 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.30 Gramofoonmuziek; 7.10 Causerie; 7.30 Politieberichten; 7.45 Sportpraatje van de R.K.F.; 8.00 Cabaret-pro gramma; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert door het Max Alexys-Orkest; 1.30 Ver volg concert; 5.20 Concert door het Omroeporkest; 6.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Solistenconcert; 8.50 Gramo foonmuziek; 9.20 Uitzending van het „Franco-Belgisch" gala-concert uit de Kurzaal te Ostende. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Uitzending uit restaurant „Wivex"; 5.20 Gramo foonmuziek; 3.20 Het Omroeporkest o.l.v. Emil Reesen; 8.20 Idem; 11.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M. 8.20 Populair concert; 2.50 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 2.30 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert; 7.40 Concert op Snaar-instrumenten door het Norag-orkest; 10.40 Dans muziek; 11.30 Idem. van doen en haar intuïtie zei haar, voorzichtig te zijn. „U spreekt in zulke vage termen." vervolgde ze. „Ik begrijp werkelijk niet wat u bedoelt." „Ik zal het u zeggen. Ik heb tegenwoordig veel last gehad van slapeloosheid: het komt door te veel geeste lijke inspanning denk ik. Ik heb den laatsten tijd ge tracht het tekort in mijn ontwikkeling aan te vullen en tot 's avonds laat zitten lezen en studeeren. Daarvan komt het waarschijnlijk. En om mijn slapeloosheid te bestrijden heb lk het middel geprobeerd om 's avonds laat lange wandelingen over de heide te maken. En de kwestie is, jufrouw Letty, dat ik dat gisteravond ook gedaan heb. Omstreeks middernacht." „Wat wilt u daarmee zeggen," zei Letty. „Dat uw vader daar ook was op de helde." Pike wierp zijn hoofd iets achterover en keek haar scherp aan. als om het effect van zijn woorden te zien. „Uw vader was er ook," herhaalde hij. „dat is een vast staand feit." „Mijn vader was den heelen nacht weg voor zaken," wierp Letty tegen. „Dus u moet u vergissen." „Uw vader was of twaalf uur op de Zwarte Klip", hield Pike vol. ..En wat zijn afwezigheid betreft, hij heeft op zijn kamer in de fabriek geslapen: hij is van nacht om één uur naar binnen gegaan 3k heb het met mijn eigen oogen gezien." Letty antwoordde niet: ze besefte dat Pike de waar heid sprak. En Pike van zijn kant merkte heel goed. dat zij geloofde, wat hij zei en haastte zioh daarmee zijn voordeel te doen. „Welnu." redeneerde hij verder, „als u der.kt aan wat u en ik gisterenmiddag hebben gehoord, juffrouw Letty, en wanneer u rekening houdt met Dr. Marchmont's bewering, dat er geweld Is gebruikt; kortom als u allo bijzonderheden in aanmerking neemt, gelooft u dan niet. dat uw vader om het maar zaoht uit te drukken in ernstige moeilijkheden zou komen als ik eens ging rondvertellen, dat hij op de Zwarte Klip was daar rondslenterde jui9t toen die arme oude man den dood vond. Denkt u daar eens goed over na, juffrouw Letty." „Ik zie geen reden om dat te doen. meneer Pike." antwoordde Letty. „Mijn vader zal zonder twijfel een alleszins bevredigende verklaring van zijn doen en la ten kunnen geven. Denkt u werkelijk dat hij Sir Che ville van de Klip naar beneden heeft gegooid?" „Wat ik denk, komt hierop neer, dat niets zoo zeer in het voordeel van uw vader zou zijn. als dat ik mijn mond houdt,' 'antwoordde Pike met een plotselinge blik- kering van zijn tanden. ..Als ik naar de politie ga en zeg wat ik weet, en ik heb u nog niet alles verteld KONÏGWUSTERHAUSEN (1635 M.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 1.50 Concert: 2.55 Gramofoonmuziek; 5.20 Vespercon. oert; 12.20 Gramofoonmuziek (Jazzmuziek). DAVENTRY (1554 M.) 1.50 Concert; 3.50 Concert; 7.50 Concert; 10.10 Concert door het BE.C.-orkest; 11.20 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 9.00 Radio-tooneel „Machine", blijspel in één acte Léon Néil, „Le Testament", blijspel in 5 episodes van Jean Chevre. PARIJS RADIO (1725 Mj 8.05 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 9.50 Concert doe? een doedelzak-trio. MILAAN (331 M. 7.50 Gramofoonmuziek. ROME (441 M.) 10.20 Concert. WEENEN (517 M. 7.25 Sollstenconcert; 8.20 Cabaret-avond; 10.55 Dan* muziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Populair concert; 7.05 Dansmuziek; 8.20 Populaiï concert door het Philharmonie-orkest van Warschau; 10.25 Chopin-recital; 11.10 Dansmuziek. Trekking van Dinsdag 26 Juli 1932. lo klasse 2e lijst Na 8014 f 2000. Noe. 7551 20679 elk f 1000. No. 4993 f 400. Nos. 6568 18040 en 20266 elk f 200. Nos. 479 18661 elk f 100. Prijzen van f 20. 3 55 67 166 287 370 395 461 534 584 634 692 756 804 883 909 915 930 1003 1014 1037 1062 1071 1081 1115 1194 1229 1252 1293 1407 1438 1461 1470 1484 1523 1538 1647 1776 1785 1969 2040 2065 2102 2113 2128 2152 2159 2231 2310 2342 2377 2475 2481 2529 2593 2611 2681 2698 2701 2717 2728 2742 2765 2964 3060 3065 3195 3274 3291 3307 3418 3546 3567 3609 3623 3650 3660 3727 3728 3734 3767 3942 3963 4070 4078 4113 4118 4135 4271 4389 4465 4506 4510 4560 4619 4621 4657 4702 4733 4776 4781 4871 4944 4958 4959 4964 4985 5122 5284 5317 5420 5545 5580 5601 5617 5742 5748 5753 5783 5799 5885 5906 5925 5978 6019 6082 6132 6274 6366 6420 6471 6613 6624 6829 6908 6954 6960 6964 7109 7149 7169 7174 7230 7250 7261 7272 7384 7415 7425 7595 7609 7668 7925 7995 8043 8119 8150 8225 8264 8278 8326 8353 8474 8485 8564 8782 8785 8841 8890 8912 8934 9006 9227 9229 9315 9364 9406 9571 9578 9607 9735 9804 9951 9965 9994 10017 10044 10050 10077 10119 10163 10221 10244 10260 10281 10272 10304 10329 10467 10470 10480 10525 10570 10691 10701 10785 10814 10875 10884 10899 10910 10920 10927 10945 10955 10965 10981 11022 11023 11054 11141 11178 11180 11204 11236 11240 11249 11260 11273 11281 11298 11319 11509 11584 11666 11698 11770 11861 11927 11995 12039 12126 12166 12214 12277 12291 12340 12495 12512 12513 12565 12587 12588 12667 12679 12682 12692 12705 12747 12856 12868 12878 12898 12907 12947 12996 12054 13169 13243 13334 13348 13378 13395 13396 13417 13481 13514 13602 13693 13764 13795 13843 13913 14470 13949 14005 14081 14093 ÜS 14417 14436 licrfr' 14016 M04? 3«OOÜ 14648 14725 14749 14754 14776 14877 14948 14988 15019 15042 15139 15167 15179 15185 15192 15199 15217 15268 15416 15419 15430 15435 15566 15745 15814 15843 15857 15870 15888 15903 15924 15988 15994 16014 16021 16023 16035 16088 16174 16177 16256 16262 16328 16352 16383 16398 16516 16519 16541 16624 16658 16707 16719 16720 16777 16905 16964 17068 17100 17143 17162 17281 17346 17356 17488 17521 17593 17662 17677 17712 17751 17753 17767 17793 17803 17821 17881 17892 17909 17936 17970 17985 18042 18052 18131 18135 18172 18204 18216 18401 18436 18579 18611 18613 18808 18823 18844 18859 18910 19082 19225 19252 19268 19331 19379 19472 19528 19607 19659 19688 19708 19768 19930 19936 19949 20016 20141 20219 20229 20232 20239 20272 20379 20403 20450 20671 20674 20840 20860 20899 20987 20989 21035 21098 21125 21141 21302 21303 21317 21390 21399 21417 21428 21450 21477 21504 21518 21552 21555 21557 21570 21605 21615 21713 21714 21751 21829 21844 21903 21912 21980 22035 22060 22097 22195 22204 22286 22551 22588 22625 22651 22684 22699 22728 22764 22766 22853 22933 22942 22079 22986 23008 23052 23160 23281 23325 23433 28522 23597 23602 23631 23898 23901 23961 23976 I Verbeteringen van lijst 1. le klas: 20782 m.z. 21782; 20784 21784. is het niet moeilijk te raden, wat er gebeuren zal." „En dat is?" „Dat uw vader gearresteerd wordt. Wat dacht u an ders? De aanwijzingen zijn wel heel bezwarend voor hem." „U deed beter mijn vader te vertellen, wat u mij alle maal verteld heeft." meende Letty. „Neen/ dat ben ik niet van plan". Pike schudde ener giek het hoofd. „En u moet het ook niet doen. Meneer Etherton verstaat uitstekend de kunst zijn geheimen goed te bewaren. Maar ik kan het minstens even goed. Neen ik heb u dit verteld. Houd het voor u, en nie mand zal er ooit iets van weten. Ik zal er met geen sterveling over spreken als u dat ééne woord zegt/ „Welk woord?" vroeg Letty onschuldig. Ze had zich gepantserd tegen alles wat komen mocht en was vast besloten een einde te maken aan de pogingen van den secretaris om met haar te complotteeren achter den rug van haar vader. „Spreekt u toch, alstublieft duide lijke taal." drong ze nogmaals aan. „Dat zal ik," zei Pike. Hij vouwde zijn dunne handen samen, als in een smeekend gebaar, en kee haar aan op een manier, die het bloed naar haar wan~?n joeg. „Dat zal ik", herhaalde hij, „U herinnert u waarschijn lijk wat ik gisteravond zei, juffrouw Letty dat ik droomen had. Ik vertelde, dat ik een goede zoon voor uw vader zou zijn. Begreep u niet wat ik bedoelde; U moet het wel begrijpen. Ik wil u ik heb altijd naar u verlangd zoolang als u, wel toen u nog in korte kleeren liep. Ik heb den grond waarop u liep, aangebe den het is voor u, dat ik gezwoegd en gesloofd heb, dat ik mij ontwikkeld heb. Ik zou bereid zijn, voor u door de hel te gaan, als u het van mij verlangde." „En nu traoht u mij te krijgen door mijn vader te dreigen," klonk Letty's minachtend antwoord. „Een mooie manier om uw toewijding te toonen, meneer Pike; dat moet ik zeggen." „Neen neen!" protesteerde de secretaris. „Integen deel ik wil hem voor onaangenaamheden en verden kingen behoeden. Ik kan hem redden als u het eene woord spreekt, juffrouw Letty. Geef mij een klein beetje hoop al is het maar een sprankje. Bedenk toch wat een schitterende oplossing het is. Ik zou een model echtgenoot voor u zijn u kent me nog niet en als uw vader mij als compagnon in de zaak nam en wij Etherton en Pike werden, o, juffrouw Letty, u weet niet wat een geluk nog voor ons allen is weggelegd werkelijk niet" „Dat is dus de prijs van uw stilzwijgen, niitwaar?" vroeg Ltity koud, terwijl ze hem van het hoofd tot de voeten opnam. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6