Het vereenigingsleven in de Wieringermeer. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Raad Wieringerwaard. Op uitnoodiging van een voorloopig comité, ge daan aan alle bewoners van de Wieringermeer, wa ren op Zaterdag 30 Juli in het Gebouw voor Maat schappelijk Werk te Slootdorp velen bijeen gekomen om eenige belangrijke zaken ie bespreken, welke in direct verband staan met het vereenigingsleven, het zij meer of minder noodig. In het vriendelijke gebouw te Slootdorp dan, open de om ruim S uur "s avonds de voorzitter van het voorloopig comité, de heer G. Schoorl, deze bijeen komst. Spreker heette de ruim 70 aanwezigen hartelijk welkom namens het voorloopig comité! Groot genoe gen deed het hem dat. een zoo groot aantal bewo ners van dezen nieuwen polder aan zijn oproep had den gehoor gegeve. rezamenlijk de belangen te be spreken der bevolking. Een beroep deed voorzitter op aller medewerking om dj te voeren discusiën kort en zakelijk te doen. Na dit openingswoord kwam het. eerst ter sprake 'd^ oprichting van: Een Boerenleenbank. Ter inleiding deelt dan de heer G. Schoorl mede, dat eenige weken geleden een aantal personen is samengekomen om dit belangrijke punt te bespre ken. Men ftwam toen tot de overtuiging dat een ge legenheid moest bestaan om te Slootdorp momenteel zijnde de kern van den polder, spaargelden af te dragen. Om naar een naburige gemeente te gaan levert,vele bezwaren op. De kantoren daar zijn geslo ten wanneer de bewoners van den polder vrij zijn en daardoor zou men ncoit vlot kunnen werken. Zelf sparen geeft, geen ren'e, terwijl de veiligheid dan ook te wenschen overlaa Daarom kwam men op de idéé, een Boerenleenbank te stichten voor den nieu wen polder. De voorloopige commissie heeft stap pen gedaan, doch alleen voorbereidend werk. De Kon. goedkeuring is op de statuten gevraagd, terwijl het Huishoudelijk reglement is samengesteld. Wan neer straks een definitief bestuur zal worden ge kozen, kan dit de plannen verder uitwerken. Eeu comité uit alle richtingen. Hierna neemt Pastoor Braak het woord. Spreker begint met er op te attendeeren, dat er wel menschen zullen zijn die zich verbazen dat hij hier spreekt en zijn h uding niet begrijpen» Er'waren zes organisa ties die met sociale zaken willen beginnen en ver wondert spreker zich er sterk over nu hier een ze vende in wording te jien. Beter leek het spreker als de zes bestaande organisaties samen waren gegaan, er had dan gepraat kvnnen worden en wellicht was dan een comité van actie gevormd van alle richtin gen cn partijen. Hier nu wordt stuk voor stuk de zaak aangepakt. Over punt 3 der aeenda: Het stichten van een be grafenis jreeniging, wil spreker nog iets meer zeg gen. Pastoor Braak wijst er dan op dat R.K. over ledenen begVavcn zouden moeten worden te Scha- gen of Breezand, waar katholieke begraafplaatsen zijn. Een voorstel wil spreker,hier niet doen, maar geeft in overweging om uit de zes organisaties die bestaan een comité te vormen. D~or algemeene deel name en samenwerking is er dan wat tot stand te brengen, maar ander niet. De heer Schoorl, voorzitter, antwoordt hierop den Pastoor, dat laatstgenoemde nu uiting geeft aan zijn ontmoediging. Ik had, aldus spreker, van u venvacht, met uw meerdere ontwikkeling, dat u meegaander zoudt zijn. Bovendien heeft u eenige maanden gele den in ditzelfde lokaal verkondigd, dat u de groote B.K. organisaties steeds zoudt blijven volgen. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons afgevraagd, of nog contact moest worden gezocht met de katholie ken. Als we hadden kunnen vermoeden, dat de R.K. met ons wilden samenwerken, zouden wij dat direct hebben aanvaard. Maar daarvoor is 't ook niet tc laat; wij zijn immers een voorloopig comité en het definitieve bestuur moet nog worden gekozen. We stellen ons voor de gemeenschap te dienen, zonder ecnig onderscheid, dus samemverling met de room- schen ontmoet geen enkel bezwaar onzerzijds. Pastoor Braak: U is zeker plots tot een ander idéé gekomen, nadat u bemerkte dat wij ook reeds in die richting werkzaam waren. De heer Schoorl wijst er dan nog op, dat de pastoor op denzelfdcn dag en dezelfde plaats een vergade ring had belegd als 't cc.riité, iets wat onaangenaam aandeed. De heer Smit, secretaris der Chr. Boeren- en Tuin dersband te Wieringermeer, het woord verkrijgende, zegt het in hoofdzaak met den pastoor eens te zijn. Waarom hier niet gewerkt langs organisatorischen weg. Dat was toch in dit nieuwe land den weg ge weest. Ook de hoe. Pastoor vroeg u dit, maar uw antwoord kregen we niet. Gaarne zou ik dit alsnog van u hooren. De heer Schoorl: Helaas ben ik weer de man die u tooet antwoorden, want nu moet ik dingen aanroe ren üie beter kond n blijven buiten de besprekingen. De kerk strijd. Uw organisatie, aldus de heer Schoorl, hebben wij niet uitgenoodigd voor deze vergadering, omdat u weet wat hier od kerkelijk gebied zich heeft afge speeld. Wij vroegen om ec. vrijzinnigen predikant. Hiermee misdeden we ni:ts. We hebben er alle recht op zelfs! Wij wilden als voorganger hebben, iemand die ons naar onze overtuiging kon stichten. Maar de christelijken hebben zich in onze rechtjn gemoeid. Ze betwizten ons die zelfs en om deze handelwijze heb ben wij die groep uitgesloten. De heer Smit: Het spijt me, dat u hier deze kwestie hebt aangeroerd, waar 't met dit maatschappelijk werk niets heeft uit te siaan. Maar niettegenstaande de kerkelijke kwestie was hier samenwerking- heel wel mogelijk. Dit zal moeten worden voor 't alge- een belang. Wanneer langs organ.catorischen weg de zaak was aangepakt, waren ve zeker niet bui tengesloten. Gezien nu dit alle;., voel ik me, met mijn organisatie terdege gepasseerd. De heer Schoorl: Evenals ik zoo net reeds zei, sa menwerking is best mogelijk, want een voorloopig bestuur zegt nog niets. Ds. Fienkensicper zegt, blij te zijn, dat allen hier zijn samengeroepen. Er moet actief gewerkt worden. Daarom spijt het, spreker, dat de kerkelijke kwestie hier is opgehaald, die hier heelemaal niets mee heeft, te maken. Doordat U, Voorzitter, deze zaak weer heeft aangeroerd, zijn de belangen hier ge schaad. De diverse partijen staan scherper tegenover elkaar, 't Beginsel zou een woordje meegaan spreken en dat moet niet. 't Geldt hier sociaal werk een al gemeen belang en daarom verwonder ik me er, met de vorige sprekers over, dat de bestaande orga nisaties niet zijn bijeen geroepen. Dat er menschen zich gepasseerd gevoelen kan spreker zich indenken. Zoo waren er al 2 groote groepen gevormd vóór dat deze bijeenkomst werd geopend. Ds Finkensieper stelt dan voor om de zaak boe renleenbank te laten rusten, waarvoor de Voorzit ter niets voelt. Deze wil zich aan de agenda houden. Dominé zegt, dat door punt 1 niet te behandelen, voorloopig vele moeilijkheden worden omzeild. De heer Schoorl: Ik ben niet zoo erg bang voor moeilijkheden en heb er wel warmer voor gestaan. De heer Addens, lid van het voorloopig comité, wijst er op, dat de persoon die voor Maatsch. Werk hier is aangesteld, t.w. mejuffrouw Olsder. niet is ge passeerd, iets wat wel een voornaam ding is. Aan deze werd gevraagd, of er reeds iets werd ge daan op het terrein van Maatschappelijk Werk, als hier bedoeld, waarop zij ontkennend antwoordde. Ook zij wist van de zes organisaties dus niets af! Na lang heen en weer gepraat komt het voorstel om dit punt niet verder te behandelen, maar te wachten totdat door een lid van het hoofdbestuur van de Boerenleenbank op een volgende vergadering alles uiteen zal zijn gezet. Aldus wordt besloten. Aan de orde komt dan punt 2 van de agenda: Ziekenhuisverpleging. Voorzitter wijst op de onmisbaarheid van zoo'n in stelling en heeft zich in verbinding gesteld met de vereeniging in de gemeente Harenkarspel, de plaats waar spreker jaren bestuurslid is geweest. Het is spr. bekend, dat op de bewoners van dezen nieuwen polder a.h.w. „jacht" wordt gemaakt door groote in stellingen. Maar aansluiting hierbij lijkt spr. niet den weg. Men krijgt dan. dat enkelen zich aanslui ten bij deze, andere weer bij die instelling, waar door geen krachtig geheel verkregen kan worden en de kosten vanzelf sprekend hooger zullen zijn. We moeten, aldus spr., eikaars lasten dragen, maar dat kan niet als er maar enkele leden zijn. De vereeniging te Harenkarspel kon nog niet be slissen, maar wel weet Voorzitter, dat de vereeni ging daar voor- en tegenstanders heeft. Men zal al gemeen in den polder toch wel tegen'de speculatieve ziekteverzekering zijn, als zijnde veel te duur. Wel is er een doktersfonds, maar daarmee ondervangt men niet de kwestie van verpleging in ziekenhuizen. De heer Feikes meent, dat 't beter is het antwoord van Harenkarspel af te wachten. Tenslotte doet de heer Addens het voorstel, om de zes voorzitters van de bestaande organisaties te ver zoeken een comité te vormen om dan deze zaak op te lossen. Gaarne zou spr. dan zien, dat Mejuffrouw Olsder daar dan ook toe werd uitgenoodigd. (Applaus der vergadering.) De heer Smit juicht dit voorstel toe. We zijn, al dus spr., nu op den goeden weg. Zoo moet het. Hier gaat 't niet om de beginsels, maar om het algemeen belang. (Applaus.) Diverse voorzitters nemen zitting in 't comité! Van R.K. zijde was geen bestuurslid aanwezig, maar al gemeen hoopt en verwacht men, dat ook van deze zijde medewerking zal worden verleend. Op voorstel van den heer Scheltinga, voorzitter van den L.T.B.. neemt ook de heer G. Schoorl in dit comité zitting. Aan de orde komt nu de oprichting van een Begrafenisvereeniging. Voorzitter zegt hierover, dat dit feitelijk gelijk is te stellen met punt 2, Ook in dit geval moeten we el- kaars lasten dragen en verlichten. Om te zeggen, we zullen wel zien als 't zoover is gaat niet op. Orga- niseeren is hier ook een eisch. Wij mogen niet uit het oog verliezen, dat 't liefdewerk is. Een begraafplaats aldus spr., bezitten we niet, alhoewel de geruchten gaan, dat men wel met plannen dienaangaande rondloopt. Juist nu, omdat we geen eigen begraafplaats heb ben, zullen we bij voorkomende gevallen op een andere gemeente zijn aangewezen. Het voorloopig comité heeft zich tot de gemeente Wieringerwaard gewend en heeft contact gezocht met de daar be staande begrafenisvereeniging. En de besprekingen, aldus de Voorzitter, waren niet vergeefs. Het ligt nu in de bedoeling en bloc als lid toe te treden tot een afdeeling hier en dan tijdelijk aan te sluiten hij de vereeniging te Wieringerwaard. Wel zal onze af deeling een offer moeten brengen en boven de vast gestelde contributie een toeslag moeten betalen, maar dit is wel billijk, gezien het feit. dat wij op grooten afstand wonen. Hoe n.eer leden nu, hoe voordeeliger. De heer Van 't Woudt acht het beter met de ver eeniging uit Medemblik contact te zoeken. Het grootste deel van de bewoners van den polder hoort onder de gemeente Medemblik. Wellicht gaf dan die gemeente ook een subsidie. De heer Pijper wil ook dii punt der agenda over laten aan de commissie bestaande uit de 6 voorzit ters der bestaande organisaties Die commissie kan dan overal haar licht opsteken en het beste en voor- deeligste kiezen. De heer Herink, hoofd der school laat een geheel ander geluid hooren. Spr. wil een eigen vereeniging oprichten en de voorkomende begrafenissen laten uitvoeren door een zustervereeniging uit een der randgemeenten tegen een vastgestelde som. Zeer ze ker zal dan een saldo worden verkregen en heeft de nieuwe vereeniging vast geld in kas als later een eigen begraafplaats in den polder is en de dragers van uniformen moeten worden voorzien. Ook voor al het andere noodige is dan vast wat geld. Tenslotte wordt het voorstel van den heer Pijper aangenomen en zal de commissie ook dit punt in be handeling nemen om t.z.t. met voorstellen te komen. De rondvraag leverde niet veel op en zoo sloot Voorzitter Schoorl om ruim halt 11 deze drukbezoch te vergadering. slag voor kinderen betrof, was wel goed. B. en Vf, vonden f 12 te hoog en wilden niet meer geven dan f 8.50 everals in andere gemeenten. Daar waren wjj niet mee tevreden. Later werd de Burgemeester iet* meer soepel door voor te stellen, wanneer de men schen b.v. een paar dagen werkten, en dan f 7 vor» dienden,zij dan voor die andere 4 dagen f 1.43 p.dag zou den ontvangen. Hoewel niet voldaan, hebben we ge zegd, dat 't dan althans een beetje bij kwam. Later 1# evenwel gebleken, dat de f 7 van de f 8.50 werd afge- trokken. Dit was geen afspraak en op die manier wor- den we gewoon in de luren gelegd en heeft een onder, houd met B. en W. zeer weinig waarde. Wij doen al 't mogelijke om de arbeiders ter wille te zijn, doch op dezt manier geeft 't niet veel. Dit wou ik eens in 't o; baar meedeelen. Ik heb gezegd. Voorzitter erkent dat de zaak Is geloopen zooals Mevr Boerman zegt. Het was echter een leidraad voor helj Burg. Armbestuur om de zaak te regelen. Wjj hebbe ook gezegd, dat het B. A. daarvan kon afwijken; h was geen regeling die vastgelegd was en was ook nir volledig toegezegd, dat we dit zouden doen. Er is b derdaad afgetrokken en wanneer er van schuld spra' is, ligt deze bij B. en W. Ik wil wel verklaren, dat met Armvoogden volkomen vrij waren, het was ee leidraad. Wanener armvoogden meenen, dat het B. vrijheid heeft om die 7 gulden in mindering te hren gen, kunnen ze dit doen. Men moet niet uit 't oog verliezen, dat 't niet ia een langdurig geval. (Het betrof de ontslagen arbeiders uit le Wieringes meer, die echter weer spoedig aan 't werk konden ko- men. Verslagg.) U hebt in die bijeenkomst de zaak uitvoerig en za kelijk toegelicht Mevr. Boerman: Dit konden wjj ook niet weten ec ik vind 't niet Jofel en vind deze handelwijze ook niet goed. De menschen worden van den Burgemeester naar 't Armbestuur en van 't Armbestuur naar det Burgemeester gestuurd. Voorzitter: Ik aanvaard geen beschuldiging aan t Burgerlijk Armbestuur; ik heb reeds gezegd, indien er schuld Is. ligt deze bij B. en W. Mevr. Boerman: De steunregeling deugt heelemaal niet. Met f 8.50 kun je niks uitvoeren. De heer Goosens: We kregen die scheeve verhouding van werken en niet werken. Menschen van gegoed# klasse hebben recht op steun. Als er wat gezegd wordt moet 't gebeuren. We worden maar wat in de luren gelegd, doch we komen toch in conflict met onze or ganisatie. Ik hoop dat er voortaan ook een van onii organisatie bij een onderhoud tegenwoordig mag zijn. Voorzitter: Dan moet dat aangevraagd worden. De heer Goosens: Daar zullen we wel voor zorgen. De heer Speet» vroeg hoe of 't met de werkloozen staat. Voorzitter licht toe. dat er weer 10 bij de Cultuur- en 10 bij de Heide-Mij. te werk zijn gesteld. Spreker hoopt dat er nog meer geplaatst kunnen worden. De heer P. Visser brengt nog ter sprake het llnksche en rechtsche verkeer en noemt een geval dat Iemand die. hier woont een bekeuring heeft gehad. Voorzitter licht toe. dat reeds een groot aantal ver gunningen is verleend, doch ontheffing van het verbod moet worden aangevraagd. De heer Blasuboer vroeg of b.v. de bewoner» val den Barsingerweg ook onthefing kunnen krijgen, wan neer die in de kom moeten zijn. Voorzitter zegt dat dit niet kan. Hierna sluiting Wij begrijpen niet best wat er in het gewraakte be- richt onjuist is geweest. De besprekingen in den raad er, de verklaringen des burgemeester» zelf bevestigen het trouwens volkomen, dat de burgemeester Haringhuizenl de voorkeur gaf aan de opheffing der 2e (middag)be- stelling met behoud der eerste bestelling. Daartegen' liep onze opmerking en voornamelijk tegen het niet- plegen van overleg in deze. Van iets sensationeels zijn wij ons niet bewust en onze inlichtingen hadden wij van be voegde zijde. Dat de burgemeester zijn best heeft gedaan de belde bestellingen te handhaven, mag hij '«er prij- znnswaardijt vnn /Tuf-ZPU finocn, 11 Vv den verwoeden bezuinigingstijd waarin wij leven niet anders dan een hulpeloos gebaar. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 29 JULI. DE VERSLAGMiAKER WIKT. MAAR DE KANTON RECHTER BESCHIKT. He was ln den hoogen raad der Ouden besloten, om op Vrijdag 29 Juli geen strafzitting te arrangeeren, doch de nood die wet breekt, was oorzaak dat dez» beschikking werd geannuleerd cn het doorluchtig Tri- umfiraat der kantonnale gerechtigheid, ditmaal samen gesteld uit Mr. Bastert. mr. Bruis Tack en mr. Prin# als waarn. griffier, ook dezen vacantiedag bijeenkwam teneinde een tweetal verzetzaken tegen één bij verstel veroordeelden caféhouder te berechten. Het gebeurde dan. dat in den nacht van 25 op 2ï Mei te Alkmaar, nadat de galm der stadsklokken, dii het middernachtelijk uur verkonden, reeds lang vee storven was en het officieele sluitingsuur der estamineti alzoo was ingetreden, eenige verstokte kletstafelaars n0| steeds geen verlangen koesterden naar den zoeten drul van Morpheus armen en zich na het sluiten van hun stamcafé per mid-night-taxl lieten tuffen naar een be kende nachtclub aan de N. Sloot, getoond met der klinkenden naam van „De Bierbokaal", ten einde „zun abschied" de blommetjes nog eens dunnetjes te be gieten. Onze stedelijke politie echter, steeds actief en paraat hield een oogje in 't zeil en de aankomst van de lat bezoekers ontsnapte niet aan hun door vakroutine ge spitste attentie. Een der orde-bewakers, nam de g# daante aan van een geveltoerist, teneinde vanaf h«! dak in vogelvlucht het nachtelijk gebeuren te kunnei bespieden. De intense waarneming op dezen observatie post had dan ook de beste resultaten. Bij het verlat» van de gastvrije „bierbokaal" werden de bezoekers g# snapt en tegen den provocateur van het slippertje# gevaar de gebruikelijke processen-verbaal geconstm eerd, zulks ter zake het aanwezig hebben na sluiting# tijd van bezoekers en voorts .het tappen zonder ver gunning. Op 8 Juli werden deze zaken aangebracht, doch d belanghebbende caféhouder was misschien in den geest doch zeer zeker niet met het lichaam bij de behand» ling tegenwoordig, zoodat gemelde zaken bij verstel werden afgewerkt. Volgens verklaring van een der bezoekers, eep mell slijter, die ln den bewusten nacht eenige variatie hat willen brengen in de leus „melk is goed voor elk" naar wat meer prikkelende lafenis had verlangd, hal hij voor het gebruik van één potje bier en één fleschji cider vier gulden moeten afdokken, een bewijs, dat oo deze dagen van droevige kelder-conjunctuur, ook no wel eens goede prijzen gemaakt kunnen worden. Hij ha echter gaarne dit sterk gepeperde tarief voldaan, daa een ander bezoeker, die bezwaren maakte, tot afdoenin der zaken werd uitgenoodigd op een wijze, die niet vei goeds voorspelde. De ambtenaar. Mr. Tack, vond aanleiding in dit gevi krachtig op te komen voor versterking van de staatsk# en te vorderen f 150 boete, subsidiair 50 hechtenisdage: Maar de heer Kantonrechter, om in stijl te blijven. Ij paalde zich met de melk zorgvuldig te ontroomen I stelde zich tevreden met f 100 of 40 dagen. Terzake overtreding der alhoholhoudende drankwet werd f boete of 6 dagen opgelegd. Deze aderlating kwam eohter het slachtoffer wel w al te kras voor en poogde hij Vrijdag door in verzet komen, den kantonrechter tot wat meer consideratie bewegen. En dank zijn schuldebewuste houding niet zoi der succes. Althans werd de 100 pop boete vermindei tot f 60 of 30 dagen, 't Kantonrechters falicitelt streW zich evenwel niet uit tot de andere overtreding, zoodi deze straf f 12 boete of 6 dagen bleef gehandhaafd. Zaterdagmiddag 3 uur vergaderde de raad voltallig onder leiding van burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Goedgekeurd is van Ged. Staten terug ontvangen de verordening aanwijzende de wijken waar geen drankver gunningen mogen zijn en eveneens de suppletoire be grooting met af- en overschrijvingen. Van B. en W. van Alkmaar is bericht ontvangen dat is Ingevoerd de gelijkstelling van vergoeding voor patiën ten uit subsidiee-rende en niet subsidieerende gemeen ten en dat deze dezelfde rechten hebben als de Alk- maarders. De subsidieerende gemeenten hebben dit voor deel, dat zij dezelfde rechten hebben als de Alkmaarders. ook wat barakken betreft Ingekomen is een proces-verbaal van de gehouden kas- verificatie. De ontvangsten hebben bedragen f 213905.12% uitgaven f 211094.17%, waaronder is begrepen f 22791.63 wat geplaatst is bij de Boerenleenbank. In kas moest zijn en was ook aanwezig f 2810.95%. Het saldo post rekening was f 227.79. Verder is ingekomen een verslag, rekening en balans, van de N.V. Spoor(Tram)weg WieringenSchagen. Daar uit bleek dat geen dividend wordt uitgekeerd en ook geen restitutie van de rentelooze voorschotten. Het na deel ig saldo bedroeg f 5801.36%, Aan den heer Jb. Zeeman, wordt op diens verzoek ontheffing hondenbelasting verleend. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van den heer -W. Goedhart om vrijstelling schoolgeldbetaling en hondenbelasting. Ook is van den heer F. Jager een dergelijk verzoek ingekomen. B. en W. stellen voor ook hierop afwijzend te beschikken; Mevr. Boerman is er voor om hier wel ontheffing te verleenen, het is een groot gezin en dan valt het niet mee ook nog schoolgeld te moeten betalen. De heer Goosens is 't met mevr. Boerman eens. Voorzitter meent dat we dan met anderen in moei lijkheden komen. De consequentie is dat we dan allen moeten vrijstellen. In een vroegere vergadering werd besloten om aan enkele zware gezinnen ontheffing te verleenen. doch het betreft hier een normaal gezin. Met de stemmen van Mevr. Boerman en den heer Goos- sens tegen wordt het voorstel van B. en W., om afwij zend te beschikken, aangenomen. Van de afdeeling Alkmaar van het Ned. Genootschap, tot zedelijke verbetering van gevangenen is het jaarver slag ingekomen en tevehs een verzoek om op de be grooting 1933 een post uit te trekken voor subsidie. Be sloten wordt f 5 subsidie te verleenen. Van B. en W. der gemeente Jisp ls een adres inge komen inzake steunverleening, verlaging tarieven P.E.N. en P.W.N. Voorzitter zeide dat B. en W. meenen dat een belang rijk onderzoek in deze vereisoht zou zijn en bovendien is het ook nog niet zeker hoe de tarieven voor deze ge meente zullen zijn. B. en W. stellen voor om de gemeente Jisp te verwij zen naar de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Allen voor. Het Hoofdbestuur van het Witte Kruis vraagt evenals vorige jaren een bijdrage voor de ontsmettingsinrichtin gen" te Alkmaar en Hilversum. Besloten wordt een subsidie ad f 12 zijnde 1 cent per inwoner te verleenen. In verband met 't rapport van de commissie Weiter, inzake opheffing arrondissement Alkmaar is van het gemeentebestuur van Alkmaar een verzoek ingekomen om ook namens onze gemeente ^an den Minister een verzoekschrift te zenden tot bestendiging van de Recht bank te Alkmaar. Het Dag. bestuur, aldus voorzitter, is van oordeel dat 't ook voor deze gemeente een bezwaar zou zijn ais men in voorkomende gevallen heel naar Haarlem of Amster dam zou moeten gaan, wat met veel kosten en tijd ge paard zou gaan. We willen dan ook voorstellen om adhaesie aan 't adres te betuigen of zelf aan den Mi nister te schrijven. Allen voor. Van den inspecteur P.T.T. is bericht ontvangen, dat de 2e postbestelling in deze gemeente is opgeheven. Wordt er prijs op gesteld deze bestelling te handhaven, zou de gemeente dit moeten betalen, n.1. 75 cent per uur per bestelling, wat een totaal bedrag zou worden van f 1800 per jaar. B. en W. meenen dat dit te hoog is en zijn ook van oordeel dat dit een Rijkszaak is. Het komt niet te pas om die kosten door de gemeente te laten be talen. De heer P. Visser merkt op, dat de vorige week in de courant een bericht stond, dat de 2e bestelling zou wor den opgeheven en dat dit te wijten was aan het advies door den burgemeester gegeven. Dit deed ons vreemd aan. Ik zou daar gaarne iets meer over willen hooren. Voorzitter deelt dan mede, dat het bewuste bericht ab soluut onjuist is. Het tegendeel is waar. Ik heb alle moeite gedaan om de 2e bestelling te behouden. Er moest een bestelling weg. De le bRtelling waarmee de grootste post aankomt, kunnen we heelemaal niet mis sen, waarmee ik niet wil zeggen dat we de tweede wel kunnen missen. Als de redactie van de Schager Courant even de moeite had gedaanom met den directeur of mij zich in verbinding te stellen^ad men zeker dat sen sationeel bericht in de pen gehouden. Een telling heeft uitgewezen dat de 2e bestelling in hoofdzaak voor de Sohager Courant was. Nu laat de firma Trapman de courant evenals dit reeds in de Buurt gebeurde, parti culier bezorgen. Dit alles neemt niet weg dat Ik alle moeite zal doen om de 2e bestelling terug te krijgen en heb dan ook al ten krachtigste geprotesteerd. Het doet den heer Visser genoegen dit te 'vernemen. Spr. kon 't zich ook bijna niet indenken, doóh wanneer het zoo pertinent in de Courant staat, weet men toch niet, hoe 't ls en daarom wilde ik dit gaarne even in 't openbaar bespreken. De heer C. J. Blaauboer is ook blij dit alles te hooren en spreekt den wensch uit dat de pers dit goed weer geeft opdat de burgers goed weten wat er van waar ip. Voorzitter zegt nog wel te hebben verwacht dat de burgers toch wel overtuigd zouden zijn dat hij in deze sou meewerken om de 2e bestelling te handhaven. We zullen nu voorloopig afwachten, doch in g^en geval de kosten voor de gemeente nemen. De heer Visser: Het doet vreemd aan wanneer je, voor al met slecht weer, de post 4 maal per dag en soms met zware vrachten naar Oudesluis ziet gaan, terwijl de tram door de Buurt rijdt. Wij kunnen de zaak van de Posterijen wel niet gemakkelijk beoordeelen, doch dit is toch een scheeve verhouding. De heer Koster merkt nog op dat de afstand naar de tram slechts 7 minuten bedraagt. Voorzitter deelt mede dat deze zaak ook reeds vroeger is besproken. Met dergelijke verslechteringen zal de Posterijen ook inkomsten derven. De heer Koster noemt noge en voorbeeld ln Zeeland, waar de post per éénpersoons tram wordt vervoerd. Door den heer P. Visser wordt als slot van dit post- praatje nog verteld dat hij gistermiddag om half vier de eerstel post ontving. Algemeen is men van oordeel dat door de opheffing der tweede bestelling ook de eerste bestelling in de buitenwijken en de kombestelling belangrijk is verslecht. Van het Burgerlijk Armbestuur is een verzoek inge komen om een verhoogde subsidie van f 2000 over 1932 en alzoo te stellen op f 11.000. Het Dag. Bestuur stelt voor aan het verzoek te vol doen en het bedrag over te schrijven van het batig saldo 19311932. Goedgevonden. Tevens is ingekomen de begrooting 1933 van het B. A.. waarbij f 11000 wordt gevraagd. De verhoogde aan vraag houdt vooral verband met de uitkeeringen werk loosheid. Naar aanleiding van dit laatste zegt de heer P. Visser, dat de ervaring welke hij met de Arbeids bemiddeling heeft gehad, niet bijzonder mooi ls. Niet iedereen schijnt daaraan te willen meewerken. Voorzitter vindt 't een groot belang dat de Arbeids bemiddeling pogingen doet om de menschen aan 't werk te stellen, doch dan moeten deze zelf ook mee werken. Doet men dat niet, dat is er weinig aanspraak te maken op ondersteuning. Laat men voortaan rekening houden dat men zelf meewerkt om aan 't werk te ko men. De heer Goosens gelooft dat er een misverstand is en wil man en paar noemen. Het gaat om den heer Sloots. Deze is gestuurd naar Visser om karwei te hokken en zou dan Truijman meenemen, doch deze had de kaart niet ingezonden. Dit is niet de schuld der arbeidsbemiddeling. Mevr. Boerman meent dat enkele arbeiders niet we ten, hoe de zaak staat en maar laten sloffen Er moet meer pressie op die menschen worden uitgeoefend en de kaarten moeten ingezonden worden. Voorzitter licht deze zaak uitvoerig toe, waaruit bleek dat Truijman verzuimd had de kaart in te zen den. Sloots ls naar Visser gegaan, doch kon geen hok ken zetten, waarop Visser heeft gezegd: Ga dan maar een ander halen, dit 't wel kan, doch dit werd een voudig niet gedaan. Voorzitter vertrouwt, dat na dit geval voortaan wat meer medewerking van de zijde der arbeiders zal zijn. De heer Goosens is met deze toelichting tevreden. Hierna volgt benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens bedanken van den heer A. Kaan Kz. Voorzitter wil vooraf dank uiten aan den heer Kaan voor 't werk dat hij steeds met ambitie heeft gedaan. De heer N. Koppes als no. 1 op de voordracht wordt met algemeene stemmen gekozen. Als no. 2 stond de heer v. d. Kolk vermeld. Als lid der schattingscommissie vacature wijlen den heer Jb. Waiboer, werd de heer P. Visser Az. met 5 stemmen gekozen, terwijl 2 stemmen op den heer C. Blaauboer werden uitgebracht. Laatste punt is aanbieding gemeenterekening. Deze sluit in ontvangsten op f 79213.42%, uitgaven f 64070.33%, saldo f 15143.09. Voorgesteld werd om deze rekening, evenals die van het Burg. Armbestuur en Volkshuisvesting, in handen te stellen van de commissie van onderzoek. Voor de gemeenterekening werden aangewezen Mevr. Boerman en de heeren J. F. Goosens, P. Visser Az. en J. Speets; voor de beide andere rekeningen de heeren C. J. Blaau boer en J. Speéts. Rondvraag. Mevrouw Boerman wil gaarne eens in het openbaar naar voren brengen een onderhoud, dat zij met de heeren Lanting, Kroese en Goosens met B. en W. op 11 Juli heeft gehad over de steunregeling. Dit is niet gegaan zooals werd afgesproken. We hadden f 12 ge vraagd voor gezinnen zonder kinderen. Wat de toe

Schager Courant | 1932 | | pagina 10