Schager Roosjes succes! De Olympische spelen te Los Angeles. hebben Curtis opent de spelen. De eerste prestaties. DE NOOD IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW. Transpireerende Voeten, MOORDENAARS GEGREPEN. Om een gratis r ij w i e 1 p 1 a a t j e. 200 Mohammedanen verdronken. Noodlottige hotelbrand in N e w- Y or k. INDRUKWEKKEND DEFILé. DE INDRUK DIE NEDERLAND MAAKT. Zaterdagmiddag om half drie (Amerikaanschen tijd) heeft Curtis de Olympische Spelen te Los Angelos plechtig geopend, welke plaats vond met een groot défilé der deelnemende landen. Ruim 150.000 personen woonden deze plechtigheid bij in het Olympische Sta dion. dat met ontelbaar veel vlaggen van alle nationa liteiten een zeer feestelijk aanzien had. Het défilé. Griekenland opende het défilé, terwijl de Vereenigde Staten als gastvrouw den stoet sloot. Verschillende lan den maakten al een zeer bijzonderen indruk. Zoo b.v. de 145 Canadeesohe deelnemers, in het rood-wit gekleed vlak achter de Brazilianen. Bij het voorbijgaan der eere- loge hieven zij de hand als een fascistengroet. Dan de Finnen, 45 in getal. De tienduizenden juichten de Fin- sohe athleten stormachtig toe. Land op land volgde. Een vaandeldrager torstte de vlag van zijn natie. De Duit- schers, 91 in getal, maakten een bijzonder goeden in druk. Als 20e in de rij der deelnemende landen ging Neder land. De Nederlandsche vertegenwoordigsters en vertegenwoordigers. De Nederlandsche vlag werd gedragen door luitenant Fahud de Mortanges. De chef de mission, de heer Kel- lenbach, liep aan den kop van het team, daarna volgden onze dames en de ruiters en tenslotte de rest van de ploeg. Het geheel maakte een kranigen indruk en het geheele stadion juichte de Nederlanders hartelijk toe. De dames waren in het wit gekleed en droegen een witte alpinomuts. Met uitzondering van de officieren droegen onze heeren athleten een blauwe blazer met wit flanellen pantalon, witte sokken en schoenen. Op de borst werd een oranjekleurige „leeuw" gedragen. Een stroohoed met blauwen band volmaakte het geheel. De geheele ploeg maakte een uitstekenden tot in de puntjes verzorgden indruk. Na de Nederlanders de Italianen. Na het groote défilé sprak de president van het Am. Olymp. Comité Garland, een korte rede uit, waarop door vice-president Curtis de formule voor de opening der Olympische spelen plechtig uitsprak. Een grootsch moment. Fanfares 'weerklonken, saluutschoten werden afge vuurd. het Olympisch vuur werd ontstoken. Vol en grootsoh weerklonk door het Stadion de Olympische Hymne. Een plechtig moment volgde: de Olympische vlag werd aan dén middelsten mast geheschen. Duizen den postduiven fladderden op om in gansch Amerika te gaan verkondigen dat de spelen voor de 10e maal waren geopend. De Olympische eed. De Amerikaansche athleet Calnan trad na deze ope ningsplechtigheden naar voren om den Olympisohen eed af te leggen. Als alle athleten den rechterarm opstaken, weerklonk door het Stadion de Olypische eed: „Wij zwe ren, dat wij ons als eerlijke mededingers voor de Olym pische Spelen aanmelden en de reglementen, welke voor haar van kracht zijn. zullen eerbiedigen en op ridderlijke wijze aan de Spelen zullen deelnemen, voor de eer van onze landen en van de sport." Nadat de eed was uitgesproken verlieten de deelne mers het Stadion, luide toegejuicht door de duizenden toeschouwers. Daarna namen de spelen waarop heel de wereld thans alle aandacht concentreert, een aanvang. Het krachteporttournooL In dit tournooi behaalde Frankrijk twee overwinnin gen. Vedergewicht. 1. Duverger (Frankrijk), totaal 325 Kg. Stooten 125 Kg., trekken 102% Kg. en drukken 97% Kg. Deze laatste prestatie beteekende een nieuw Olympisch record. 2. Haas (Oostenrijk) totaal 307.5 Kg. 3. Pierini (Italië) totaal 302% Kg. 4. Gabetti (Italië) Half zwaargewicht. In het halfzwaargewidht kwam het tot een verbitterd gevecht tusschen den bekenden Franschen wereldre cordhouder Hostin en den Deen Sven Olsen. De beslis singen van de juryleden waren niet altijd even juist te noemen. De Franschman werd Olympisch winnaar met een totaal van 365 Kg. Deze prestatie kan niet buiten gewoon genoemd worden, immers enkele weken geleden nog kwam de Deen Olsen in zijn land op ongeveer 390 Kg. Het resultaat was: NURMI UITGESLOTEN. De vergadering van de Internationale Athletiek-fede- ratie te Los Angelos heeft besloten den Finschen ath leet Nurmi niet tot de deelneming van de Olympische Spelen toe te laten, >- 1. Hostin (Frankrijk) 365 Kg. Drukken 102% Kg., trekken 112% Kg. en stooten 150 Kg.; 2. Olsen (Dene marken) totaal 360 Kg.; 3 Duey (Vereenigde Staten) 330 Kg. Middengewicht. De Duitscher Istmayr verbeterde het Olympisch re cord in deze klasse door het te brengen op een totaal van 345 Kg., hetgeen tevens een nieuw Olympisch re cord beteekende. De uitslag luidde: 1. Istmayr (Duitsohland) 345 Kg. Nieuw Olympisch re cord. Afzonderlijke prestatie 102.5 drukken, 110 Kg. trek ken en 132.5 Kg. stooten; 2. Galimberti (Italië) 340 Kg.; 3. Hipfinger (Oostenrijk) 337.5 Kg. Het Olympisch Landenklassement. Na de beide eerste beslissingen (licht- en halfzwaar- gewicht gewichtheffen) luidt het Olympisch landenklas- sement als volgt: 1. Frankrijk 12 jJunten; 2. Ver. Staten 10 punten; 3. Italië 7 punten; 4 en 5 Oostenrijk en Denemarken 6 p. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. De 400 M. hordenloop. Op den tweeden dag der Olympische Spelen was de hitte weer zeer groot. Het aantal toeschouwers, dat naar de atletiekwedstrijden was komen kijken, bedroeg ongeveer 30.000. Tweemaal ging de Fransche vlag aan den middel sten mast omhoog ter eere van de beide overwinningen van Duverger en Hostin bij het gewichtheffen. Daarna klonk het starschot voor de series 400 Meter hord^nloop. De uitslagen der vier series luidden: lste serie: 1. Taylor (V. St.) 55.9 sec.; 2. Petterson (Zweden); 3. Mindikas. 2e serie: 1. Fustall. (Ierland) 54.8 sec.; 2. Nottbrock (Duitschland); 3. Harding (V.S.) 3e serie: 1. Healey (V.S.) 52.2 sec. Nieuw Olympisch record). Het oude Olympische record stond op naam van Taylor met 52.6 sec. Deze vestigde dit record op de Spelen te Parijs in 1924; 2. Adelheim (Frankrijk); 3. Areskoud (Zweden). 4e serie: 1 Facelli (Italië) 55 sec.; 2. Lord Burgley (Engeland); 3. Golding (V.S.). De drie besten van iedere serie werden in de kwart finales geplaatst. De 100 Meter. De Nederlander Berger faalt. Direct na de series 400 Meter horden, werden de loopers voor de 100 Meter aan den start geroepen. Er werd geloopen in zeven series. Van elke serie werden drie eerst aankomenden in de kwartfinale ge plaatst. De uitslagen van de eerste drie series luiden: lste serie: 1 Tolan (V.S.) 10.9 sec.; 2 Almeida (Ar gentinië). 3 Ortie (Mexico). 2e serie: 1 Simpson (V.S.) 10.9 sec.; 2 Page (Enge land). 3 Engel (Tsjechoslowakije). 3e serie: 1 Jonath (Duitschland) 10.6 sec. 2 Elliott (Nieuw Zeeland). 3 Arimo (Japan). 4e serie: 1 Luti (Argentinië) 10.8 sec. 2 Koernig (Duitschland). 3 Williams (Canada). 5e serie: 1 Metcalfe (V.S.) 10.6 sec.; 2 Pearson (Ca- nana). 3 Lambroe (Griekenland). 6e serie: 1 Joubert (Zuid-Afrika) 10.9 sec.; 2 Wrlgbt (Canda). 3 Geerling (Duitschland). 7e serie: 1 Yosioka (Japan) 10é9 sec. 2 Berger (Ne derland). 3 Berra (Argentinië. Berger tweede In de zevende serie. In de zevende serie der 100 Meter had onze landge noot Berger de buitenbaan. Hij werd een goede tweede aankomende achter den Japanner Yosioka. Onze landgenoot Berger Is nadat hij zich in de kwart finale had weten te plaatsen, in de eerste dezer kwart finales uitgeschakeld. Hij kwam o.m. uit tegen Tolan en Williams. Bijna den geheelen afstand ontspon zich een hardnekkige strijd tusschen hem en Williams. Wil liams bezette tenslotte de tweede plaats, doch Berger werd op de eindstreep nog geklopt door den Argentijn Luti. zoodat hij op dit nummer was uitgeschakeld. De uitslag der eerste kwartfinale luidde: 1. Tolan (V.S.) 10.4 sec.; 2. Williams (Canada); 3. Luti (Argentinië); 4. Berger (Nederland). Nadat de 2e en 3e kwartfinale waren verloopen. bracht de laatste of 4e kwarfinale tot reslutaat: 1. Jonath. Duitschland, 10.5 sec.; 2. Joubert, Zuid- Afrika; 3. Paerson, Canada. 800 M. hardloopen. Nadat de series 100 Meter waren beëindigd, werd aan gevangen met de series 800 Meter hardloopen. lste serie: 1. Genung (V.S.) geen tijd opgenomen; 2. Edwards, Canada; 3. Powel, Engeland. 2e serie: 1. Hornborstel (VJ3.) tijd 1 min. 52.4 sec.; 2. Wilson, Canada; 3. dr. Peltzer, Duitschland. 3e serie: 1. Hampson, Engeland, tijd 1 min. 53 sec.; 2. Sera Martin, Frankrijk; 3. Turner V.S. De drie best geplaatsten uit iedere serie werden gequalificeerd. 10 KM. hardloopen. De uitslag van de 10 K.M. hardloopen luidde: 1. Kuoszinsky (Polen tijd 30 min. 11.4 sec. Nieuw Olympisch record. (Het oude Olympisch record stond op naam van Nurmi, te Amsterdam in 1928 gevestigd met een tijd van 30 min. 18.2 sec.): 2. Iso Holdo (Fin land), 3. Virtanen (Finland). 4. Savidan (Nieuw Zee land), 5. Syring (Duitschland), 6. Lindgren (Zweden). Hierbij heeft 't niet aan de noodige spanning ont broken. Na 1500 meter wordt de kop gevormd door Iso Hollo (Finland), Kruoszinsky (Polen), Syring Duitschland), Virtanen (Finland) en Savidan. Na 3000 meter heeft de Pool de leiding, met achter hem Iso Hollo en Virtanen, welke weer 20 meter op zijn landgenoot achter is. Op den halven afstand ligt de kopgroep 100 meter uit elkaar, d.w.z. Kuoszinsky heeft de leiding en Syring is 5e op 100 M. achterstand. Op 7500 meter heeft de Pool een voorsprong van 50 meter op Iso Hollo, welke op zijn beurt 2 meter voor is op zijn landgenoot Virtanen. Eenige honderden meters voor de eindstreep ont spint zich 'n prachtige strijd. Tenslote weet Kuoszinsky zich los te maken van Iso Hollo, die prachtig was ingeloopen. De Pool wint met 10 meter voorsprong. Speerwerpen dames. Het speerwerpen der dames werd gewonnen door de Amerikaansche athlete Didrikson met een worp van 43.1 meter, hetgeen tevens als nieuw wereldrecord werd erkend. Hoogspringen heeren. Het hoogspringen heeren werd door een „outsider" gewonnen. De uitslag luidde: 1. Mac. Naughton (Cana da) 1.972 meter; 2. Osdell (Amerika); 3. Toribio (Phi lippijnen). Loting voor het schermen. De loting had nog plaats voor de degenwedstrijden der vijfkampers. In totaal nemen 26 athleten deel van de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Vereenigde De Olympische spelen te Los Angelos zijn Zaterdag aangevangen. De Nederlandsche wielrenners van Egmond en Leene trainen zich op de wielerbaan te Pasadena voor den komenden strijd. Staten Nederland (luitenant van Rhijn). Zweden, Mexi co, Zuid-Afrika, Portugal, Duitschlad en Italië. Bij de loting werd bepaald, dat In vier poules zal worden geschermd. In poule 1 komen Engeland, Frankrijk en Duitschland uit, in poule 2 Nederland, Mexico en Hongarije, in poule 3 Italië en Zweden, in poule 4 Zuid-Afrika, Vereenigde Staten en Portugal. Voor de komende zwemwedstrijden bestaat enorme belangstelling. Voor den geheelen duur is de Stadion zwembaan uitverkocht, zoodat dagelijks 40.000 menschen aanwezig zullen zijn! De wkdstrijden vinden voortgang. Gister 1 Aug: werd een aanvang gemaakt met het Olympisch wostel- tournooi. In totaal namen aan het vrij worstelen 15 lan den deel met in totaal 69 worstelaars. Reeds zijn twee beslissingen gevallen. In het lichtgewicht, waarin 9 athleten uitkwamen, won de Amerikaan Clodfelder van den Fin Rustaa Pikla- jamacki op punten. In het middengewicht werd een Finsohe zege geboekt. Kuokko (Finland) won met gering puntenverschil van den Zweed Johannson. De uitslagen van de demifinales kunnen we thans melden. Deze luiden: Eerste demi-finale: 1. Tolan (V. S.) 10.7 sec.; 2. Jou bert (Zuid-Afrika); 3. Yoshloka (Japan); 4. Williams (Canada); 5. Elliot (Nieuw Zeeland); 6. Körnig (Duitsch land). Tweede demi-finale: 1. Metcalfe (V.S.) 10.6 sec.; 2. Simpson (V.S.); 3. Jonath (Duitschland); 4. Luti (Ar gentinië); 5. Pearson (Canada); 6. Wright (Canada). Opnieuw een adres aan den mi nister. Dringende bede om hulp. Binnen enkele weken staan de tuinbouwbedrijven voor een vol ledige ineenstorting. De Commissie uit de Westfriesche gemeentebestu ren. bestaande uit de burgemeesters van Andijk, Blokker, Broek op Langendijk. Grootebroek en Ob- dam, hebben een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin erop ge wezen wordt, dat men binnen enkele weken voor een volslagen ineenstorting staat der tuinbouwbedrijven, met stopzetting der productie. Deze catastrophe dreigt bijna universeel, dus ook voor die tuinbouwbe drijven, die in 1930 en 1931 niet aanvroegen voor Provinciaal- en Rijkscrediet en thans hun laatste geld in deze moeilijke jaren geofferd hebben. Alleen regee- ringshulp tot instandhouding der tot voor kort nog zoo bloeiende tuinbouwbedrijven kan afdoende red ding brengen. De Commissie doet een dringend be roep op. den Minister om spoedige hulp in den vorm van toeslag tot productiekosten op de voornaamste tuinbouwproducten met terugwerkende kracht van het begin der aardappelcampagne. Handen en Oksels behandele men met Purolpceder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. De moord te Onstwedde opgehel derd. Kleinzoon doodde zijn grootvader. Omtrent den moord op een 78-jarigen alleen-wonen den ouden man te Ontwedde (zie ook elders in dit nummer) wordt nader gemeld: Zaterdagavond nog is U Groningen reeds een man gearresteerd in verband met den roofmoord te Onst wedde. De man kon echter zijn alibi bewijzen en moest daarom worden vrijgelaten. De politie te Stadskanaal heeft nu gistermiddag een tweetal personen aangehouden tegen wie zij vol doende aanwijzingen meende te hebben om hun zeer ernstig van den moord te verdenken. Het zijn de 18-jarige timmerman A. M. uit Mus- selkanaal en de 21-jarige bakkersknecht H. U., even eens wonend te Musselkanaal. Bij hun verhoor hebben beide verdachten een vol ledige bekentenis afgelegd. M. is een kleinzoon van den vermoorde. Omtrent den moord zelf wordt nog meegedeeld, dat Huiting, het slachtoffer, door 15 diepe steken is ge troffen. Drie ervan hadden het hart geraakt. scheidene andere steken waren toegeDracht in gelaat en de borst. Het is ook gebleken, dat de daders 'n trommel met geld hebben geforceerd en het geld hebben meege nomen. Hoe groot het bedrag was, kan momenteel nog niet worden opgegeven. DOODELIJK ONGELUK TE DE BILDT. Botsing tusschen werkloozen en politie te Worm er veer. Gisteravond hadden te Wormerveer ongeregeld heden plaats tusschen werkloozen en politie, naar aanleiding van een verzoek om gratis een rijwiel plaatje beschikbaar te stellen voor de werkloozen, welk verzoek gisteravond in den gemeenteraad be sproken werd. Met het oog hierop kwamen verschei dene werkloozen uit den omtrek naar Wormerveer om te betoogen ten gunste van het adres. Een groep werkloozen uit Wormerveer, welke op de fiets reed, werd door de politie ingesloten en naar de marechaus seekazerne overgebracht, ter controleering of zij in het bezit waren van een geldig rijwielmerk. Na on derzoek konden zij weer gaan. Toen daarop een groep van ongeveer 400 man, voornamelijk uit Zaan dam in Wormerveer aankwam, kwam het tot een treffen tusschen deze werkloozen en de politie, waar bij rake klappen met gummistok en sabel uitgedeeld werden. Tenslotte werden de betoogers verspreid. Den geheelen avond bleef het verder in Wormerveer nog onrustig. Bij het omslaan van een veerpont. V.D.verneemt uit Bombay: Doordat bij Noakholly (Oost-Bengalen) een veer pont omsloeg, zijn ongeveer 200 Mohammedaansche arbeiders verdronken. Er waren 250 Mohammedanen aan boord, slechts eenigen hunner konden zich red den. Talrijke lijken zijn reeds aangespoeld. Nader wordt gemeld, dat de veerpont op een zand bank stiet en daarna door den stroom werd gegre pen. Te De Bilt is gister een negenjarige jongen, J. Breicheisen genaamd, van een verbindingsstang van een motor met aanhangwagen, waarop hij was ge klommen, gevallen, toen het voertuig door den chauf feur in beweging werd gebracht. Het knaapje kwam onder de wielen terecht. Met inwendige kneuzingen werd het jongetje naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd, alwaar het na enkele uren is overleden. In het wereldbekende hotel „Rltz Towers". Paniek onder de gasten. NEW YORK. 1 Augustus (V.D.). In de vroege mid daguren heeft een ontploffing plaats gehad in de kel ders van het wereldbekende hotel „Ritz Towers" aan de Park Avenue ten gevolge waarvan brand is ontstaan. De ontploffing was zoo hevig dat de vensterruiten in verren omtrek werden vernield. De geweldige knal ver oorzaakte een ontzaglijken oploop. Tallooze nieuwsgie rigen begaven zioh naar het stadsdeel waar het hotel staat, waardoor de brandweer in haar werkzaamheden werd gehinderd. In een lakkerijafdeeling vond het vuur gretig voedsel ln de aanwezige verfstoffen en lakken. Twee brandwachts werden bij het blusschingswerk ge dood. Onder de hotelgasten ontstond een paniek. Tot nu toe is reeds aan talrijke gewonden hulp verleend. Nader wordt gemeld: De brand in hotel Ritz Towers heeft nog meer slachtoffers geëischt. Tijdens de bestrijding van het vuur zijn nog 3 brandweerlieden, ln totaal thans dus 5, doodelijk verongelukt. Bovendien zijn 25 personen, voor het grootste gedeelte hotelgasten, gewond.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8