Alimti Kiciws- Alittinlit- Liiiliiullil Dr. IpazjiBipel. t In Duitschland langs de weg. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. LAGER LAND- EN TU1NB0UW- ONDERWIJS. De overstroomingen b ij Kanton. Orkaan boven Denemarken. Inbraak in een boerderij. De ramp van de Niobe. Woensdag 3 Augustus 1932. SCIAGII 75ste Jaargang No. 9117 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- frentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« •Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend)' \jHT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Een man, die grooten invloed heeft uit geoefend op de Oostenrijksche politiek. Dr. SEIPEL Naar een bericht uit Weenen meldt, is gister Dr. Seipel. de oud-bondskanselier van Oostenrijk overleden. Dr. Seipel was een Oostenrijksch staatsman, die als leider van de Christen-socialistische partij gedurende de eerste tien jaren na de omwenteling een bijzonder groo ten invloed heeft uitgeoefend op de Oostenrijksche po litiek. Den prelaat noemden zijn tegen standers hem. en ook wel den zwarten kanselier, klaar blijkelijk als tegenhanger tot den ijzeren kanselier. Hieruit f'' moge al dadelijk blijken, dat t Seipel niet zoo groot was als Bismarck. maar dat hij boven zijn tijdgenooten in de politiek van zijn land belangrijk uitstak i en een groote mate van ontzag genoot bij vriend en tegenstan- der. Onder zijn kanselierschap j werd het z.g. protocol van Ge- ixève. dat het plan voor Oos- tenrijksch herstel bevatte, aan- genomen, en op zijn vele bul- i tenlandsohe reizen wist hU in dien benarden tijd voor zijn land het vertrouwen van het buitenland in de jonge repu bliek te winnen. Ook later heeft Seipel in de bulten- l»jidacl»o politiek zijn land belangrijke successen be- \jaald. Ten opzichte van de blnnenlandsohe politiek wa- tzijn verdiensten minder groot. Door zich min of e*er door de radicale elementen van rechts, zooals die is de burgerwacht belichaamd waren, op sleeptouw te laten nemen, heeft Seipel een sohoone gelegenheid tot synthese d.w.z. tot het samenbrengen van de beide groote Oostenrijksche partijen, socialisten en katholie ken, voorbij laten gaan en de innerlijke verdeeldheid, die een ramp voor het land is, nog bevorderd. Oud is dr. Seipel niet geworden. Suikerziekte, een kwaal die hem reeds jaren kwelde, heeft hem reeds op zijn 56ste jaar ten grave gebracht. Zijn levensloop. Ignaz Seipel was den 19den Juli 1876 te Weenen ge- boren. Zijn familie was afkomstig uit Weenen en Ne- der-Oostenrijk en behoorde tot den kleinen burgerstand, in hoofdzaak handwerkslieden. Seipel heeft de volk&- school en het gymnasium afgeloopen en daarna aan de 'HiWeensche universiteit gestudeerd in de theologie. Na afloop van zijn theologische studie werd hij in 1899 tot priester gewijd en deed eenigen tijd als zoodanig i? dienst. In 1902 kwam hij echter als leeraar in den gods dienst aan de kweekschool voor onderwijzeressen in staatsdienst. Het jaar daarop promoveerde hij tot doctor 3? in de theologie. In 1908 werd hij benoemd tot privaat- il( docent in de moraal van den godsdienst aan de univer siteit* te Weenen, het jaar daarop tot gewoon hoogleer aar in hetzelfde vak te Salzburg en in 1917 als zoodanig te Weenen. Seipel kwam via de studeerkamer in de po litiek. In 1916 verscheen van zijn hand een boek onder den titel: Nation und Staat, dat de aandacht trok. Het actueele denkbeeld van een volkenrecht naast het staats recht vond in Seipel een bekwaam voorvechter. Het vol gend jaar verschenen: Gedanken zun Osterreichische Verfassungsreform. Van toen af aan was de aandacht op hem gevestigd als een toekomstig minister. In Oc- tober 1918 werd hij benoemd tot minister van sociale za ken in het ministerie Lammasch, het laatste van de monarchie. Zijn groote rol als politicus en staatsman heeft Seipel pas gespeeld in de republiek. Hij werd lid van den Nationalen Raad en leider van de Christen- Bocialisten, de groote Katholieke partij van Oostenrijk die tevens de eenige partij is. die zioh in omvang met de sociaal-democraten meten kan. Den eersten Mei 1922 kwam Seipel voor het eerst als bondskanselier aan het hoofd van de regeering. Zijn kabinet, dat tot 7 November 1924 stand heeft gehouden, ■sb slaagde er in, de Volkenbondsleening van 4 October dff 1922 (protocol van Genève) tot stand te brengen met welker hulp de munt gestabiliseerd en het werk tot het hei-stel van den staat begonnen kon worden. Na een tus- Ik sohenspel van Ramek keerde Seipel den 20sten October 1926 terug als bondskanselier. Met de noodige aanwijzin- e: gen hield hij zijn ministerie staande tot den 3den April 11929. Tijdens dit tweede bewind werd de militaire con- hji trole op Oostenrijk opgeheven, kwam de schuldenrege- met de Ver. Staten tot stand en verkreeg men de principleele toestemming van den Volkenbond tot het ia! uitgeven van een leenir.g voor productieve doeleinden. 3SJ Later is Seipel nog minister van buitenlandsche zaken geweest in het kabinet Vagoin dat echter slechts twee maanden heeft stand gehouden. Hij is bondskanselier en leider van de Katholieke partij geweest in een uiterst !V! bewogen politieken tijd. Herdenking in <k>n Nationalen Raad. De middagzitting van den Nationalen Raad begon met een plechtigheid ter herdenking van Dr. Seipel. De president Dr. Renner hield de gedachtenisrede. Renner schetste Dr. Seipel als een voorbeeldig staatsman en een voorbeeldig partijleider, wiens naam door alle tij den heen zal voortleven. Na een korte pauze werd het debat over het verdrag van Lausanne voortgezet. Van Groot-Duitsche zijde werd er bij de regeering op aangedrongen haar standpunt te bepalen nopens de aanvallen van afgevaardigde Kunschak. Bondskanselier Dr. Dollfuss antwoordde dat hij de uiteenzetting van Kunschak noch heeft begrepen, noch te verstaan ls gegeven dat de Rijksregeering af gezanten naar Oostenrijk zou hebben gezonden. Weenen rouwt. Overbrenging van het lijk naar de hoofdstad. - Vrijdag de be grafenis. Reuter meldt nog uit Weenen: Ten teelten van rouw over den dood van Oostenrijks voormaligen kanselier, mgr. dr. Seipel. zijn op het par lementsgebouw de vlaggen halfstok geheschen. Het stoffelijk overschot van den grooten staatsman wordt omstreeks middernacht te Weenen verwacht, waar het zal worden opgebaard in het militair casino. De begrafenisplechtigheden zullen Vrijdag voor middag plaats vinden. Over de laatste uren van den ontslapene worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Sinds lang reeds was mgr. Seipel lijdende aan sui kerziekte. Deze ziekte was. zooals men weet. oorzaak, dat de kogel, die den prelaat bij een aanslag in de borst was geschoten, niet verwijderd kon worden. On geveer anderhalf jaar geleden openbaarde zich, na een griep, die den st/.atsman geruimen tijd op het ziekbed hield, een longcatarrh, die zich sindsdien voortdurend uitbreidde. Den 4den Juli j.1. was mgr. Seipel. In verband met een acuut worden der longaandoening, overgebracht naar het particuliere sanatorium voor longafwijkingen te Pernitz. Nadat hij de eerste dagen van zijn verblijf aldaar eenige sporen van voortuitgang toonde, werd zijn toestand in de vorige week weer slechter. Sedert Zaterdag had hij last van benauwdheden, waardoor ook het hart niet goed meer werkte. In den afgeloo pen nacht was hij zóó zwak dat men zijn overlijden elk uur verwachtte. Tegen middernacht trad de dood strijd in en om half acht gistermorgen constateerde de bij zijn bed wakende geneesheer den dood. Maandag ontving mgr. Seipel nog bezoek van den secretaris-generaal van het centrale bestuur der chris telijk sociale partij, waarbij bleek, dat de zieke gees telijk nog geheel gezond was. Hij interesseerde zich nog voor alle politieke gebeurtenissen in binnen en buiten land, hoewel hij van den ernst van zijn toestand vol komen op de hoogte was. Bestaande scholen worden niet op geheven. Geen nieuwe scholen meer. Advies der commissie- Weiter niet opgevolgd. Zooals men weet, heeft de commissie-Weiter voor gesteld op de bcgrooting der afdeeling Landbouw f 420.000 te bezuinigen door alle lagere land- en tuin bouwscholen op te heffen (rapport bladz. 201). De ge zamenlijke boeren- en tuinders-organisaties hebben, naar men zich herinnert, de regeering verzocht dit advies niet te volgen. Naar de „Msb." verneemt, heeft minister Verschuur thans aan de landhouw-organisaties bericht, dat de bestaande scholen niet zullen worden opgeheven. Er zullen echter geen nieuwe scholen worden gesticht (ook niet die, waarvoor reeds geld was uitgetrokken) en er zal geen subsidie worden verleend aan scholen waarvan de levensvatbaarheid niet is gebleken. Welke scholen onder deze laatste categorie vallen, kon men ons te bevoegder plaatse niet meaedeelen. MINDER VROUWEN IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De eerste zitting wellicht gepresidieerd door de communiste Clara Zetkin. Hoewel het aantal RijHsdagleden bij deze verkiezin gen weer is toegenomen, is het aantal vrouwelijke le- den in den nieuwen Rijksdag opnieuw verminderd. Terwijl in den ouden Rijksdag 39 vrouwelijke afge vaardigden plaats hadden, is dat cijfer nu vermin derd tot 3b'. In hoofdzaak is die achteruitgang hier aan te wijten, dat de grootste partij, in den nieu wen Rijksdag, de nationaal-socialistische, geen vrou wen candidaat stelt. De meeste vrouwelijke Rijksdagafgevaardigden die nog zitting hebben, behooren tot cle sociaal-demo cratische partij, nl. 15. Er zijn 10 vrouwelijke com munistische afgevaardigden. DE JONGSTE PASSAGIER OP DE HOLLAND- INDIë-LIJN. Met de „Uil", welke 16 Juli jl. onderweg van Am sterdam naar Batavia, Palembang aanliep, is tot Ba tavia medegereisd een zuigeling van tien weken oud. Dit is vermoedelijk wel de jongste passagier, welke ooit op de Amsterdam-Batavia lijn heeft gereisd. DOOR ZIJN PAARD MEEGESLEURD. Landbouwer aan de gevolgen bezweken. Toen de landbouwer P. Rovers te Geffen zijn paard uit de weide had gehaald, schrok het dier onderweg naar huis ensklaps en sloeg op hol R., die het touw om de hand gedraaid had, zag geen kans los te ko men, hij sloeg tegen den grond en word een 8l)0 me ter door het. hollende dier meegesleurd. Met een her senschudding werd de man opgenomen. Na voorzien te zijn van de H II. Sacramenten der Stervenden is hij, zoo meldt do Bossche Crt., enkele uren later overleden. 300 Dooden. V.D. verneemt uit Moskou: Naar het telegraafagentschap der Sowjet-Unie meldt, zijn bij de overstroomingen bij Kanton ruim 300 personen om het leven gekomen. 300.000 menschen werden dakloos. In het overstroomingsgebied zijn cholera en andere besmettelijke ziekten uitgebroken. Op talrijke plaatsen de bliksem ingesla gen. De oogst ernstig geleden. Uit Kopenhagen: Een hevige orkaan, gepaard met 'n zware onweerstorm heeft in den nacht op Dinsdag en Dinsdagmorgen Denemarken geteisterd. Door blik seminslag zijn talrijke branden ontstaan. De oogst heeft ernstig geleden tengevolge van den hevigen ha gelslag. Talrijke visschers- en zeilvaartuigen zijn om geslagen. Een dame is overboord van haar zeiljacht geslagen en verdronken. Haar lijk is later aange spoeld. 600 Gulden buitgemaakt. Uit Amersfoort: Gisternacht hebben ongewenschte personen zich toegang weten te verschaffen tot de boerderij van de weduwe van Hengel te Stoutenburg. Zij hebben een bedrag van f 6000.aan papiergeld meegenomen, waarbij een briefje van f1000.ver schillende van f 100— en voorts papiergeld van klei nere bedragen. Omtrent de daders tast men in het duister. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Moeilijkheden bij de berging der lijken. V.D. verneemt uit Kiel: In welingelichte kringen wordt het vermoeden uitgesproken dat zich van de 69 dooden der „Niobe", ten hoogste 35 in het gezonken schip bevinden, terwijl de overigen den dood in de golven zouden hebben gevonden. Dat niettemin nog geen lijk is gevonden, wordt verklaard uit het feit dat de wind den laatsten tijd eenige malen gedraaid is, waardoor een voortdurende wisseling der stroom- I richting werd veroorzaakt. (Vereenvoudigde spelling). Van een rustige toestand kunnen we momenteel in Duitschland niet spreken. Allerlei krachten, die jaren gesluimerd hebben, komen aan de oppervlakte, breken zich baan en dorsten naar bevrediging. Duitschland van na de oorlog, gebukt gaande onder de geweldige lasten die de overwinnende landen het hebben opgelegd, het land van de meest erge inflatie, verkeert momen teel in een zeer ernstige toestand. Jaren heeft min of meer de toestand zich gestabiliseerd en scheen het alsof men de opgelegde lasten wenste te aanvaarden. Of 't volksleven en de volkswil bereid waren, tot de geweldige offers? Driester zijn de omstandigheden geworden. Het ver trouwen, dat de brede lagen der bevolking in de sociaal- demokratie hadden gesteld, is voor een niet onbelang rijk gedeelte verloren gegaan, althans in gehalte ge daald. De reaksie bleef niet uit. En de ontgophelde men sen, waren al spoedig bereid om zich door de krach tige en demagogiese leuzen van de nationaal-sosialisten te laten meeslepen. En zoals velen van de minder ge goede mensen, zich achter de vanen van de nazi's schaarden, bleken er al spoedig velen uit de kapitaal krachtige, het nut van de nationaal-sostalistiese bewe ging in te zien en waren bereid zich op elk gebied hiervoor te interesseeren. Maar niet alleen dat vele Duitsers van de gegoede klasse het van de nationaal- sosialistiese beweging inzagen, ook bleek het Franse kanonnen-concern, Schneider-Creusot het belang ervan in te zien. Dit concern verstrekte tenminste aan Hitier de nodige kredieten om zijn stormtroepen en SA.- mannen van de nodige materialen te voorzien en om een uitgebreide propaganda te voeren. (Deze beweging groeit als kool. De laatste verkiezingen hebben een duidelike uitspraak gedaan. En Zondag 31 Juli kan blijken of er nog meer groeikracht in zit. De verkiezingen voor den Rijksdag, waarop de schrijver hier doelt, hebben, zooals den lezer bekend is, reeds plaats gehad. Red. S. C.) Allerlei elementen, die eerst weifelend afwacht ten, scharen zich achter de vanen van Hitier. De bru talen en de voortrekkers worden in hun optreden steeds positiver en beslissender. Von Papen en Schlei- cher houden ernstig rekening met de omvang van deze beweging. t Aan de andere zijde staan de sosiaal-demokraten en hebben zich met kracht in de verkiezingsstrijd gewor pen om te redden wat te redden is. Om zo mogelik met winst er uit te komen. Met een hart vol verbittering over het opdringende nat.-sosialisties element, verscher pen zich de onderlinge verhoudingen, maakt men zich in bedekte of onbedekte vormen voor een worsteling fel en geweldig gereed. Zo nodig met alle middelen die hun ten dienste staan. En de kommunisten die voor een groot gedeelte hun aanhang hebben onder de ergst verpauperde arbeiders, trachten alle elementen te mobiliseeren, om hun wil door te zetten. Met het voorbeeld van Rusland als suggestie en propaganda-middel achter zich, de steeds slechter wordende toestand van massaas arbeiders in Duitschland, en de verminderde werklozenuitkering, als gunstige omstandigheden, blijken ook zij nog een zeer belangrijke faktor in de strijd om Duitschland te beheersen, fl is 't dan ook op andere basis. Natuurlik doen er ook tal van andere elementen van politieke en maatschappelike aard mede. De sterkste reakslonaire bezitters, zowel als de meest erge revolutionairen hebben hun invloed op voelen en denken van de massaas in Duitschland. En daardoor golft 't leven als een onstuimige zee, wild bruisend dooreen. Felle hartstochten laaien als vlammen op, donkere elementen van wraakzucht botsen tegen elkaar, impulsen van heerszucht worstelen in heftige strijd om de overwinning. Harten waarin het verlangen leeft, dat eindelik voor 't Duitse volk, voor de ganse mensheid, een nieuwe dag van meer menselike ver houdingen aanbreekt, kloppen sneller, en trachten hun verlangen en willen in opbouwende daden om te zetten. Als je zo in Duitschland rondtippelt dan neem je deze elementen in hun onderscheidene schakerigen waar. Vooral als je dan in een flinke stad bent, als er sterke daden betreffende het regeringsbeleid plaats hebben. Juist waren we Woensdag 20 Julie, toen de Pruisiese regering door de Rijksregering was afgezet, in Frankfort a. M. Al spoedig bemerkten we dat er wat biezonders aan de hand was. De bladen plakten direkt extra bulletins aan, waarop in korte trekken het gebeuren vermeld was. Drommen mensen groepten zich hierom samen. Een algemeene spanning en meer geprikkelde stem ming leefde op. Spoedig kwamen de e^tra bladen uit en liepen de kolporteurs met luide stem het gebeurde bekend te maken. Iedereen greep naar de krant. In de boordevolle trems zaten allen te lezen. Heftige ge sprekken werden gevoerd. Drukker armbewegingen volg den. De spanning als voor een politiek onweer hangt in de stad. Wat kan hieruit voortvloeien. Revolutie...? Burgeroorlog...? Meerdere malen vragen ze aan ons of we niet bang zijn in Duitschland onder de bestaande omstandigheden. Elk oogenblik kunnen er de onverwachtste situaties eich voordoen. Elk oogenblik kunnen de diverse ele menten tot uitbarsting komen. En we bespeuren inderdaad, dat de stemming ten opzichte van ons zeer verschillend is. Dit vind in hoofdzaak zijn oorzaak in onze kleding We hebben. n.1. de fout begaan om Duitschland in te trekken in kleding die in Duitschland niet onpartijdig is. Zwarte en bruine kleding, overhemden en broeken, zijn tekenen dat je nationaal-sosialist bent. Nu hebben wij juist bruine en zwarte kleding aan. En ze bezien ons dan ook steeds voor Hitlerianen. Soms brengen ze ons de heilgroet van de nationaal-sosialisten. De opgeheven open hand met de palm naar voren gekeerd en de bekende roep van: „Heil". Of ze vragen of ik soms tot de stormtroepen van Hitier behoor, omdat ik een zwart overhemd draag. Maar ook passeren we wel kommunisten. die met een dreigende blik in onze richting, de kommunistiese etrijdgroet brengen, de opgeheven vuist met de uit roep: „Rood front"!! Of we ontmoeten sosiaal-demokraten, die met opge heven vuist voorbijrijden en roepen van: „Vrijheid". De leuze van de sosiaal-democaten. Dan weer snort er een auto langs de weg, terwijl bij 't passeeren de inzittenden schreeuwen van „geen heil". Zo spitst het leven zich toe in Duitschland. En velen keren zich direkt tegen anderen, die zij voor een, goede ontwikkeling en betere maatschappelike verhou ding een kwaad achten. Van de huizen waaien de vlaggen. Het felle rood, met in het midden op witte grond het zwarte haken kruis. De vlag van de nazi's. Of de rode vlag met drie schuin naar omlaag ge richte pijlen naast elkander. De vlag van de sosiaal- demokraten. De hamer en sikkel van de kommunisten nemen we alleen waar als insigne op de kleding van diverse mensen. Vlaggen met dit teken zien we niet. De andere groepen en politieke partijen schijnen met minder sterk bewogen hartstochten voort te leven. Zo kolkt het leven hier in Duitschland verder. Dat sommigen met bezorgdheid de omstandigheden inzien, bemerkten we gisteren nog, toen we in ge sprek waren met een man die een zoon in Dordrecht had en ons meedeelde, dat deze met zijn vrouw enige dagen wenste te komen. Echter was de reis een poos je uitgesteld met het oog op de kritieke toestand in Duitschland en zouden ze enige tijd wachten tot de verkiezingen achter de rug waren. Het wordt nu tijd dat we allen van een behoorlijke revolver voorzien zijn, betoogde hij. We weten dat deze stemming in 't volk leeft mo menteel. Men zoekt een uitweg. De proleten zoeken en strijden naar een menswaardig bestaan. De bezittenden en zakenmensen wensen betere voor waarden om hun bedrijf te beoefenen. Belangen botsen tegen elkander. Historiese ontwik keling doet zich met alle kracht gelden. Verlangen naar een groot, sterk Duitschland als van voor de oorlog, leeft op, sterker dan ooit. De oude eerbied voor Wilhelm neemt onder vele mensen weer aktieve vormen aan. Men hoopt op nieuwe tijden. Intussen worden in 't donker, maar ook in 't volle daglicht, de middelen voorbereid om deze hoop tot werkelikheid te maken. En blijken de oude hartstoch ten die al meerdere malen voor Duitschland en de overige wereld, zo noodlottig zijn gebleken, nog niet overwonnen. Wil de hemel opklaren, willen de omstandigheden zichzuiverder ontwikkelen, zodat voor de wezenlike kuituur een goede kans geboden wordt, dan zal er nog veel bezinning moeten komen. Deze bezinning is voorlopig nog teveel het goed van enkelingen. D.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1