Alumni Nieiws- ilraimit- Loiiiillil EEN OORDEEL Belastingen. STERRIT NAAR MIDDEN-BEEMSTER. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Jac. Schoorl overwinnaar. Plaatselijk Nieuws. over het Donderdag 4 Augustus 1932. SGHAGER 75ste Jaargang No. 9118 CTIRM Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno< inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.! PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. PAARDENSPORT. Schitterende prestaties van de ruiters nit Hollands Noorderkwartier. De sterrit naar den Midden-Beemster heeft in de wereld der paardensport in de paar jaar dat zij nu is gehouden, reeds een groote bekendheid verworven. Dit jaar was het de derde maal en ook nu weer stond het geheel onder leiding van den heer Vee- ning. arts te Midden-Beemster die zich als lid der landelijke rijvereeniging en als voorzitter van den Noord-Hollandschen bond van rijvereenigingen steeds bijzonder voor alles wat de landelijke ruiter sport betreft interesseert. De leiding was in goede handen en de organisatie klopte in de puntjes. Tal van personen verleenden hun medewerking, hetzij als controleurs, hetzij als •dierenarts of medicus. Het weer heeft zich buitengewoon goed gehouden, aldus lezen wo in/ een verslag over de rit in het „Alg. Hsbl.". De van tijd tot tijd zacht neervallende mot regen koelde de paarden en ruiters juist zóóveel af, dat zij vrijwel allen in uitstekende conditie konden binnenkomen. Van fal van plaatsen in de provincie was in den van Dinsdag op Woensdag gestart om zich 'jde richting van den Beemstcr te begeven. Met maximum van den af te leggen afstand was iiet vastgesteld, zoodat men daarin vrij werd gelaten. F Wel was een maximum voor de snelheid gesteld, en bepaald dat een grootere gemiddelde snelheid dan ;10 km. per uur niet in het voordeel van den ruiter 1 mee zou tellen. Alle deelnemers kwamen aan op pl.m. 10 km. van I Purmerend te Spijkerboor, alwaar een verplichte controle en conditie-beoordeeling plaats vond. Van af die plaats werden de deelnemers weer gestart en moesten onderweg op een prachtigen begroeiden dijk en langs een groenen weg over 1000 m. galopeeren. Te Midden-Bccinster aangekomen werden zoowel ruiters alsook paarden aan een nauwgezet onderzoek .onderworpen. De beoordeeling van de geheele prestatie vond als volgt plaats: a. punten voor den afstand en den daar- I toe gebruikten tijd; b. punten voor de kilometer galop; c. punten voor conditie van den ruiter en d. voor die van het paard. Daar het hoofddoel steeds is geweest dat de paar den in zoo goed mogelijke conditie aam de finish zul len komen, werd het aantal punten daarvoor gegeven dit jaar zelfs met vier vermenigvuldigd. Het condltie- jcijfer van den ruiter met twee. De laatstbedoelde medische keuring Is naar wij jmeenen de eenige in haar soort bij hippisch© wedstrij- :den. i Van de 26 ingeschreven deelnemers kwamen er twee [niet aan den start en moest een ruiter nog opgeven Omdat bij den start bleek dat zijn paard kreupel was. Van de overgebleven ruiters behoorden er vijf tot de bereden militaire politie uit Amsterdam. Zij reden, ,evenals een ruiter van de L.R. „Langendijk"- buiten me- I .dedlnging mede. j De grootste afstand werd afgelegd door de ruiters Moeij en Schoorl van de L. R. Westfriesland, die bei- OPHEFFING EN SAMENVOEGING VAN KANTO REN IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De minister van Financiën heeft besloten met in gang van 1 October 1932 op te heffen de kantoren der directe belastingen en Accijnzen te Spanbroek en De Rijp; de gemeenten Spanbroek, Obdam en Hens- fcroek te voegen bij het kantoor der directe belastin gen te Hoorn; de gemeenten Hoogwoud, Opmeer en !Sijbekarspel te voegen bij het kantoor te Medemlblik, [waardoor deze zes gemeenten komen te ressorteeren onder de inspectie te Hoorn, blijvende de inspectie |der registratie en domeinen te Hoorn voor de gem. Hoogwoud en Opmeer belast met de regeling van de aanslagen in de belastingen naar inkomen en ver- (mogen; de gemeenten Schermerhorn, Oterleek en jZuid- en Noord-Schermer te voegen bij het kantoor te [Alkmaar, waardoor deze gemeenten komen te res Êprteeren onder do inspectie te Alkmaar, le afd.; de gem. Rijp en Graft te voegen bij het kantoor te Pur- cnerend, waardoor deze gemeenten komen te ressor teeren onder de inspectie te Purmerend; de gem. Ur- sem in te deelen bij Hoorn, waardoor deze gemeente komt te ressorteeren onder de inspectie te Hoorn; met intrekking van de bestaande regeling, den in specteur der reg. en dom. te Alkmaar te belasten met de werkzaamheden in zake de inkomstenbelasting, gemeentefondslbclasting, vermogensbelasting en ver dedigingsbelasting, en in zake de bepalingen, die met deze belastingen één geheel uitmaken, voor zooveel betreft de gem. Heerhugowaard, Koedijk, Oterleek, Oudorp, Schermerhorn, Schoorl, St. Pancras, Zuid en Noord-Schermer en Warmenhuizen. den 130 K.M. reden en dien afstand aflegden ln 14 uur. Een schitterende prestatie! Boerenpaarden!! Dirk Oly van de L. R. Beyaart te Beemster reed 93.5 K.M. Deze drie ruiters hadden bovendien goed getraind en kwamen dan ook op de drie eerste plaatsen. De drie dames, die meereden en niets voor de heeren onderde den. hadden resp. 9S.5, 78.5 en 76.5 K.M. achter den rug! Vermelding verdient de prestatie van den heer Mel- chior, die 54» KM. reed met een bepakking op 't zadel van 26 K.G. Zijn eigen gewicht was ook nog 77 K.G.! Het paard kwam in uitstekende conditie aan en kreeg ook den prijs van de vereeniging „Het Legerpaard" voor de beste prestatie der mil. merries. Onder de vele belangstellenden merkten we o.a. op den voorzitter der Nederl. federatie van rijvereenigingen Jhr. H. W. M. van Coehoorn v. Sminia, burgemeester Cramwinckel van Purmerend. jhr. v. Foreest. voorzitter L.R. Heilo e.o.. verschillende instructeurs van rijvereeni gingen en landelijke ruiters. Om pl.m. vijf uur was de jury klaar met haar uitge breide berekeningen en kon de heer Veening tot de prijsuitreiking overgaan, waarmede de sterritdag 1932 weer achter on~> ligt en opnieuw heeft bewezen waartoe de landelijke ruitersport en ons inlandsche paard in staat is. Uitslag: 1. Jb. Schoorl (L. R. Westfries land) met Lady (149.5 pt.) 2. Jac. Mooij (id.) met Black Ben (148); 3. D. Oly (L. R. Beyaert. Purmerend,) met DarlJng (140): 4. P. Verburg (L.R. Langendijk e.o.) met Vlctor .137); 5. Mej. M. Rcns (L.R. West Friesland) met Catharina (135): 6. F. A. Melchlor (L.R. Rossinant, Winkel), met Melohiora I (134): 7. A. de Graaf (L.R. Anna Paulowna) met Frits (132); 8. G. Koorn (L.R. Texel) met Pruis (132); 9. C. Bakker (L.R. Noorder Ruiters, Den Helder) met Nelly (131.5). Politietroepen: 1. Korporaal Berrema met Radja (134%); 2. Wachtmeester Alta met Lord (134). RAAD SCHAGEN. Spoedelschende vergadering op Zaterdag 6 Augustus 1932. des namiddags te kwart over 7 uur. Punt van behandeling: Tweede uitkeering rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw. Bij raadsbesluit van 25 Februari j-1.. goedgekeurd door Ged. Staten dezer provincie, bij besluit van 2 Maart 1932. nr. 61 werden B. en W. gemachtigd, om overeen komstig het plan van uitvoering te dier zake, rente loos crediet van ten hoogste f 19725, te verleenen ten behoeve van de noodlijdende tuinbouwers. De hiervoor noodige wijziging der begrooting 1932, vastgesteld door den Raad in zijn vergadering van 5 April 1932, werd goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 8 Juni 1932. nr. 149. Thans, nu door" de regeering een tweede bedrag van f 700.000 voor het doel beschikbaar is gesteld, zal vol gens rondzendbrief van de Centrale Commissie van ad vies d.d. 28 Juli j.1. een nieuw raadsbesluit noodig zijn, ten einde de tweede uitkeering aan de noodlijdende tuinders te kunnen doen, welk raadsbesluit zal moeten worden goedgekeurd door Ged. Staten dezer provincie. Onder overlegging der omtrent deX onderwerpelijke aangelegenheid ingekomen stukken, bieden B. en W. den Raad het ontwerp-besluit aan. CHR. GYMNASTIEK VEREEN. „EXCELSIOR". Onder prachtige weersomstandigheden vond het uit stapje van de adspirantafdeelingen van onze plaatselijke gymnastiekvereeniging „Excelsior" plaats, op Dinsdag 2 Augustus. Ruim 70 kinderen stapten ten 8 ure het station op, om met den tram van 8 uur 8 m. naar Schoorl te ver trekken. Aldaar aangekomen ging het langs omwegen naar de uitspanning „De Roode Leeuw", alwaar al spoedig met 3-kamps wedstrijd werd aangevangen. Hierbij werden vele prijzen uitgeloofd. De wedstrijden werden gehouden op een weiland naast den speeltuin, gelegen. Ook ouders der kinderen waren opgekomen om getui gen te zijn en mee te genieten, wat er te genieten was. Het scheen wel of het één familie was, geen wanklank Werd gehoord. Alles ging vlot van stapel. Hierna werden de kinderen op melk en ranja getrac- teerd en de maaltijd genuttigd. Daarna werden zij op duin en speeltuin losgelaten, waarvan zij gretig gebruik maakten. Na den middag kwamen ook nog dames en heeren der overige afdeelingen per fiets uit Schagen aan, zoo dat het getal bezoekers tot ongeveer 120 was gestegen. Het was een lust om te zien, hoe allen zich vermaakten. Ongeveer half vier vingen de wedstrijden der meisjes aan. zoodat de tijd van scheiden veel te gauw was aan gebroken. Nu 't geheele gezelschap op de kiek en daar na werd afgemarcheerd naar het station. In den tram werd de stemming door zang en tracta- tie niet weinig verhoogd. Gaarne hadden de winnaars hun prijzen mee naar huis genomen, maar dezen wor den op den eerstvolgende oefenavonden a.s. Maandag, en Dinsdag, uitgereikt. De leiding berustte bij den heer C. Wismeijer, welke evenals de leden en de familie der leden, met genoegen op dit welgeslaagd uitstapje kan terugzien. NIEUWE WINKEL. De heer M. Hoep, alhier, zal in het tweede pand van den heer R. P. van Halm een winkel openen in fruit, comestibles en aanverwanten. Naar aanleiding van de verschillende tot uiting ge komen meeningen en opmerkingen over het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, heeft een Commissie uit het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een onderzoek naar de gestes van dat Hoogheemraadschap ingesteld en daar over het volgende rapport uitgebracht: 1. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Aan het Hoofdbestuur, In verband met Uwe opdracht aan onze Commissie, ons in verbinding te stellen met het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, teneinde te onderzoeken of de klachten, inzonderheid in onze Al- gemeene Vergadering en Crisisvergadering geuit, ten aanzien van het duur zijn en het overbodig zijn van genoemd Hoogheemraadschap gegrond zijn, hebben wij ons in verbinding gesteld met het Hoogheemraad schap en om een onderhoud verzocht Dit onderhoud is ons door den heer Dijkgraaf zeer welwillend toe gestaan en deze heeft ons, geassisteerd door den Secretaris, den Penningmeester en den Ingenieur, alle gegevens verstrekt, welke wij wenschten. Wij werden in de gelegenheid gesteld de Rekening en Verantwoording en Begrooting te bespreken, het ont staan van het H. H. R. S. en zijn werkzaamheden na te gaan. De wijze waarop de administratie van het Hoogheemraadschap wordt gevoerd, hebben wij aan de hand van een uitvoerige schriftelijke uiteenzetting kunnen bestudeeren, terwijl op alle verdere vragen, welke werden gesteld, met de meeste welwillendheid werd geantwoord. Op grond van dit onderhoud en nadere bestudee ring der stukken, hebben wij het hiernavolgend rap port opgesteld. 2. Ontstaan van het Hoogheemraadschap. Het 9e Hoofdstuk van de grondwet regelt het wa terschapsbestuur in ons land. Artikel 192 geeft aan de Staten der provincie de bevoegdheid, met goedkeu ring des Konings, Waterschappen op te heffen, nieu we op te richten en nieuwe reglementen voor zoo danige instellingen vast te stellen. Van deze bevoegd heid hebben Provinciale Staten van Noord-Holland in 1919 gebruik gemaakt, toen zij het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier stichtten daar voor een Reglement van Bestuur vaststelden. Toen Gedeputeerde Staten besloten aan de Staten een voor stel in dezen geest te doen, geschiedde dat op grond van meerdere motieven. Vóór het bestaan van het Hoogheemraadschap was het dijksbeheer in Noordhollands Noorderkwartier zeer verdeeld. Het toezicht op een goed beheer werd daardoor zeer bemoeilijkt. Bij de oprichting van het Hoogheemraadschap is dan ook aan ongeveer 25 wa terschappen het dijksbeheer ontnomen en zijn een 7- tal van die Waterschappen, welke niet anders dan dijksbeheer hadden, geheel opgeheven. De opgehe ven Waterschappen waren: le. Het College van Hoofdingelanden van Westfries land. 2e. I-Ict Heemraadschap van den Hazedwarsdijk. 3e. Het Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten. 4e. De Dijksvereeniging bekend onder den naam van den Noorder IJ- en Zeedijk. 5e. Het Heemraadschap van den Schardam en Keu- kendijk. 6e. Het College van Dammeesteren van den Nieu- wendam bij Monnikendam. 7e. Het Heemraadschap van den Sint Aagtendijk. Een ander motief voor de oprichting was het ver krijgen van een goede regeling voor de voorziening in de kosten van den Watersnood 1916. Het was voor de betrokken Waterschappen in 1916 ondoenlijk zelf de noodzakelijke voorzieningen te financieren. De pro vincie heeft toen, gehoor gevend aan den grooten aan drang van allen om de dijken te herstellen, ingegre pen en groote bedragen bij wijze van voorschotten aan de Waterschappen verstrekt op schuldbekentenis sen. In totaal heeft de provincie voor dit doel meer dan 26 millioen gulden geleend aan de Waterschap pen in het tegenwoordige gebied van N.-H. Noorder kwartier. Deze schuld is bij de oprichting van het Hoogheemraadschap op 20 millioen gefixeerd. De ove rige 6 millioen zijn evenals de 4 millioen, welke in verband met denzeifden watersnood uitgegeven wa ren ten behoeve van liet Zuiderkwartier, geheel voor rekening van de provincie genomen. Aanvankelijk moest, Noorderkwartier van de rente en aflossing van die 20 millioen opbrengen 60 de provincie nam 40 voor haar rekening. Later is dit respectievelijk geworden 45 en 55 terwijl bovendien van de op richting af de helft van hetgeen het Rijk aan de pro vincie betaalt in de kosten dezer leening, in minde ring wordt gebracht op het aandeel van Noorder kwartier. Mot de overdracht van het dijksbeheer van de vele Waterschappen, kreeg het Hoogheemraad schap tevens de daarbij behoorende en tevens over gedragen taak, om de wegen, welke op deze dijken liggen te onderhouden. Het Hoogheemraadschap heeft daardoor in beheer ongeveer 225 K.M. weg. Deze over dracht betrof niet alleen de dijken, welke Noorder kwartier beschermen tegen Noordzee en Zuiderzee, doch ook vele binnenwaterkeeringen. Aan genoemde wegen is sindsdien veel zorg besteed. Zeer groote lengten zijn reeds herschapen in wegen, ingericht voor het moderne verkeer. Voor al deze werken is geen schuld door het Hoogheemraadschap gemaakt. In de laatste jaren is het wegenvraagstuk meer naar voren gekomen. De provincie Noord-ITolland. heeft besloten, uit ugen middelen steun te verleenen voor onderhoud van wegen, die voorkomen op een door de Staten vastgesteld aanvullend wegenplan. De provincie streeft daarbij naar een concentratie van het wegbeheer bij enkele grooiore lichamen. Voor wat Noorderkwartier betreft zijn dit: het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, het Ambacht van Westfriesland, genaamd Drechter- land en het Hoogheemraad: :hap Noordhollands Noorderkwartier. De provincie heeft de bevoegdheid zulks te doen en de vraag is dus alleen, hoe of de onderhoudskosten na de overdracht zullen worden opgebrachta Daarop komen wij in een volgend hoofd stuk terug. 3. Welke omslagen worden door het Hoogheemraad schap geïnd? Toen de Provinciale staten het Hoogheemraadschap stichtten, hebben zij tevens een regeling gemaakt voor de bedragen, welke de vroegere onderhoudsplich tigen aan het Hoogheemraadschap zouden moeten op< brengen. Welke ma tstaf de provincie voor het be palen van het bedrag voor iedere V/aterschap en voor de onderhoudsplichtigen in de opgeheven Water schappen heeft aangehouden, is ons niet duidelijk. Naast de vroegere uitgaven moeten ook andere fac toren in aanmerking genomen zijn. In ieder geval is de werkelijke uitgaaf van het Hoogheemraadschap zeer veel hooger geweest dan de bedragen, welke het voor bedoeld onderhoud ontvangt, en wel inzonder heid doordat het na zijn oprichting veel werken heeft verbeterd, waaraan vroeger weinig gedaan werd en de economische omstandigheden de uitgaven zeer nadeelig hebben beinvloed. Hierop zijn geen uitzonderingen. De bijdragen, wel ke de vroegere onderhoudsplichtigen jaarlijks heb ben op te brengen, zijn alle lager dan de werkelijke uitgaven, die daar tegenover staan. Deze laatste zijn vermeld in een staat. Aan deze staat en de verdere ons verstrekte stukken, ontlecnen wij het volgende. De voormalige1 Noorder IJ- en Zeedijk, waartoe veie polders en gemeenten behooren, brengt jaarlijks aan het Hoogheemraadschap op 62000 gulden. In de 10 ja ren van 1921 tot en met 1930 heeft het Hoogheemraad schap echter voor onderhoud van de daarop betrek king hebbende zeeweringen, wegen, enz., uitgegeven, per jaar gemiddeld 183.000 gulden. Dc schuldplichti- gen aan het voormalige Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten brengen gezamen lijk jaarlijks op: 56000 gulden. Het Hoogheem raad schap heeft in de genoemde 10 jaren gemiddeld jaar lijks uitgegeven voor het onderhoud van de objecten, welke zij van de bedoelde schuldplichtigcn heeft overgekregen, een bedrag van 173.555 gulden. Zoo is liet ook gesteld met de bijdragen van de andere W a terschappen en polders ten opzichte van de werke lijke uitgaven van het Hoogheemraadschap. De bijdragen van de vroegere onderhoudsplichti gen zijn dus niet voldoende orn de werkelijke uit gaven te dekken. De méérdere uitgaven worden krachtens artikel 151 van reeds genoemd reglement opgebracht door de gebouwde en ongebouwde eigen dommen gelegen binnen het Hoogheemraadschap. Bij de instelling van het Hoogheemraadschap is n.1. door Provinciale Staten tevens ingevoerd, liet mee dragen van deze lasten door den gebouwden eigen dom. De verdeeling dezer lasten geschiedt naar de belastbare opbrengst, met dien verstande, dat het gebouwde half zoo zwaar wordt belast als liet on gebouwde. De reden, waarom het gebouwd half zoo zwaar wordt belast als het ongebouwd ligt hierin, dat de schattingen voor de Rijksgrondbelasting, wel ke tot grondslag dienen voor de heffing der Hoog- heemraadschapslasten van het ongebouwd, dateeren van omstreeks 1879, terwijl die voor gebouwd pas veel later, nl. in de jaren 1897—1908 plaats vonden, waar door laatst bedoelde schattingen naar een aanmer kelijk hoogeren maatstaf zijn geschied. Door dc aan genomen verhouding wordt dit verschil vrijwel ge compenseerd. Zooals bovenbedoelde uitgaven worden gedekt is het ongeveer ook met de rente en aflossing, welke jaarlijks moet worden opgebracht ter delging van de schuld voortvloeiende uit den watersnood 1916. Provinciale Staten (en niet het Hoogheemraadschap- zelf) hebben nl. een staat, gemerkt B. opgesteld, volgens welke Waterschappen en perceelen jaarlijks moeten worden aangeslagen voor een percentage van het door het Hoogheemraadschap totaal ver schuldigde bedrag. Het Hoogheemraadschap heft deze bedragen van bedoelde Waterschappen en perceelen op grond van zijn, door de Staten vastgesteld, Be stuursreglement, Artikel 158. Totaal brengen deze Waterschappen en perceelen op: 26.169 van het to tale jaarlijkschc aan de provincie verschuldigde be drag. De rest van de jaarlijksche bijdragen aan rente en aflossing van de schulden van den Watersnood 1916, dus 73.831 wordt weder opgebracht door een bijzonderen omslag op den gebouwden en ongebouw- don eigendom. Het is goed hierbij op te merken, dat van de lasten, welke op gebouwde en ongebouwde eigendommen worden gelegd, dc gebouwde opbren gen 3/7 deel. De belasting sinds 1920 van den gebouw den eigendom geheven, heeft dus een zeer groote verlichting gebracht voor de vroegere onderhouds plichtigen, zooals deze voor 1920 bestonden. Opge merkt kan worden, dat het aanvankelijk heffings percentage van dezen bijzonderen omslag bedroog 3,4 (in 1921) en sinds is teruggeloopen tot 1.7 (in 1932) of juist minder, na verloop van slechts 10 jaren, of 1/5 van het geheele tijdvak, waarover deze last op de ingelanden drukt. 'De rente en aflossingen voor den watersnood 1916 zijn nl. gebaseerd op een termijn van 50 jaren. Daarna zullen zij zijn opgehouden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1