Alditü Niim- De eeiste ui Naar de stratosfeer. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. wegen van het aanvullend wegenplan. Kerkelijk Leven in den Wieringermeerpolder. Doodelijke aanrijding te Bloemendaal. 40 Wagonladingen fruit in zee gestort. De nood in den West- Frieschen tuinbouw. Vier arbeiders te water. Arpad Moldovan Nederlandsch succes. Staking bij den bruggenbouw te Arnhem. Zaterdag 6 Augustus 1932. SOHAGER 75ste Jaargang No. 9119 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Om te beginnen: i 142.100. Volgens de „Wegenbijdragen-verordening" hebben b onderhoudsplichtigen van tertiaire wegen, welke I op het aanvullend wegenplan zijn geplaatst, voor de Ieerste maal recht op een uitkeering over het jaar i 1931. In totaal is hiervoor beschikbaar gesteld 1180.000. Hoewel Ged. Staten nog niet beschikken over alle gegevens, komt het hun College geraden voor reeds thans over te gaan tot vaststelling en uitkeering van de bijdragen voor die wegen, ten aanzien waarvan voldoende inlichtingen zijn binnengekomen. Een staat hiervan is opgenomen in Provinciaal Blad nr. 244 en vermeldt een totaal van f 142.100. Voor zoover ons gebied betreft ontvangen de on derhoudsplichtigen over 1931 de volgende bijdragen: Anna Paulownapolder 8000.— Waterschap de Beemsier f4550. Egmond-Binnen f 250.— Heemskerk f 900. Heiloo f 750. B&nne en polder Hensbroek f 700.— Banne Jisp f 200.— Gemeente Jisp f 550.— Noordhollands Noorderkwartier £21.950.— Oningepolderde landen o. Egmond-Binnen f 200. Schermerhorn 850. Banne St. Maarten f 1200.— Strijkmolens Niedorper Koggen 250. ■fcarsingerhorn f 1800.— hiechterland f9300.— Anne Harenkarspel f2300.— Polder Heerhugowaard f 9300.— Den Helder f 50.— Landsmeer f 1950.— Banne Nek f 150.— Gemeente Nieuwe Niedorp f 1050. Purmerend f 1050.— Banne Purmerland f 800.— Banne en polder Schagen f 50.— Schoorl f 3950.— „De Toekomst", Berkhout f 100.— Uitwaterende Sluizen f 100.— Velsen f 2050.— Warmenhuizen f 1800.— Winkel £1150.— Wormer, Jisp en Nek f 300.— Zijpe- en Hazepolder f2150.— Vier Noorder Koggen £14.350.— Wieringen £2600.— Wormer f 1700.— Wormerveer 1600.— Van 22 rechthebbenden kon nog niet vastgesteld worden op welke bedraden zij aanspraak kunnen maken. Er valt nu nog te verdeelen f 180.000 142.100 f 37.900. Dat zal wel niet geheel op gaan. Wat overblijft is ter beschikking van Ged. Staten ten einde de concentratie van wegenbeheer te kun nen bevorderen. Het wordt dus niet overgeboekt voor uitkeeringen in 1932. Daarvoor is uitgetrokken een totaal van f200.000. Na de jongst wijziging van het Aanvullend We genplan in de Zomerzitting van dit jaar, bedraagt de totale lengte van de daarop geplaatste wegen 493,9 K.M. Hiervan zijn 294.2 K.M. „blijvend" en 199.7 K.M. „tijdelijk". BRAND AAN BOORD VAN HET DUITSCHE STOOMSCHIP „ROLAND". New-York. Het Duitsche stoomschip „Roland", dat zich op weg van Zuid-Carollna naar Hamburg bevond, moest wegens een brand aan boord te Southport bin- nenloopen. De havenbrandweer was onmiddellijk met veel materiaal ter plaatse ten einde het vuur te be strijden. Een Amerikaansoh kustwachtschip heeft het •stoomschip tot de haven begeleid en direct hulp aan geboden. welke evenwel niet wordt geaccepteerd. Het 4000 ton metende vrachtschip, dat eigendom is van den Norddeutschen Lloyd. had aan boord een lading katoen en hout. De brand is reeds gebluscht. De ma terieels schade zou slechts gering zijn. DAT BELOOFT WAT Voor de eerste bijeenkomst van den nieu wen Rijksdag. Uit Munchen: Naar aanleiding van de berekening, dat als oudste lid van den Duitschen Rijksdag de communistische afgevaardigde Clara Zetkin de eer ste bijeenkomst van den nieuwen Rijksdag zal moe ten presideeren, schrijft de nationaal-socialistische „Völkische Bcobachter", dat een reglement van orde, dat zooiets toelaat^ten spoedigste door een beter moet worden vervangen. Het Duitsche volk kan er verzekerd van zijn, dat zijn vertegenwoordigers zich op de juiste wijze te genover een dergelijke onwaardigheid zullen weten te gedragen. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Te Zwaag bij .Hoorn is gistermiddag het 3-jarlg zoontje van den heer Jb. Besseling te water geraakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. De plannen van Prof Piccard. Datnm van opstijging uitgesteld. De geleerde vertelt aan de pers. Volgens de jongste Reuterberichten uit Zürich zal prof. A. Piccard op zijn vroegst in de tweede helft van de komende week opstijgen voor zijn stratos feertocht, daar alle instrumenten van te voren aan een nauwkeurig onderzoek moeten worden onderwor pen. PROF. PICCARD. Professor Piccard heeft aan een aantal persverte genwoordigers een interview verleend, waarin hij zijn plannen heeft uiteengezet en het doel zijner vlucht nader heeft toegelicht. Als startplaats is thans definitief het nieuwe vliegveld Dübendorf gekozen, waar een lange strook gronds van ongeveer 300 meter lengte, gelegen paar het zuiden, voor den start wordt vrijgehouden, om den ballon voldoende gelegenheid tot manoeuvreeren te verzekeren. Den dag vóór den start zal de ballon, waarschijn lijk in de namiddaguren, gereed gemaakt worden. Tegen middernacht zal met het vullen begonnen worden, waarop bij het aanbreken van den ochtend de gondel zal opstijgen. De toeschouwers zullen tot op een afstand van 150 meter den ballon mogen naderen. Reeds thans legt Piccard den nadruk op het belang van dezen maat regel en de professor dreigt, den ballon te doen ledigen en den start ergens anders te doen plaats vinden, indien men de afsluitingen zou verbreken. Bet «-effende de inrichting van den gondel en de instrumenten, welke meegenomen worden, deelde professor Piccard mede, dat twee hoofdinstrumenten voor lflet meten der kosmische stralen het voor naamste doel der opstijging in den gondel zijn in gebouwd: een ionisatie-apparaat, een ruimte met samengeperste lucht, en een tel-apparaat, dat uit een aantal Kleinere te huize bestaat, waarin iedere af zonderlijke kosmische straal, die daar binnendringt, op een ieeoje celluloid wordt vastgelegd en geregi streerd. Ook de minder belangrijke instrumenten, zooals electromctcr. barometer, batterijen enz., zijn ditmaal met het oog op een grooterc startzekerheid in het inwendige' van den gondel aangebracht, zooals ook het geval is met de lijn van het ventiel (Zooals men weet, is'de omstandigheid, dat deze lijn bij de vorige vlucht buiten den gondel was aangebracht, den in zittenden bijna noodlottig geworden.) In den gondel wordt op deze vlucht ook een volle dige berguitrusting meegenomen, daar professor Pic card verwacht, dat de ballon, door de in de stratosfeer heerschende Noordelijke luchtstroomingen. naar het gebied der Alpen zal gedreven worden Een landing in het hooggebergte acht pr Piccard minder gevaar lijk dan in de laagte, daar in het gebergte geen dra den voor elec.rische geleidingen zijn. Het bergings werk daarentegen zal daar veel moeilijker zijn. Prof. Piccard is voornemens ditmaal zeer langzaam te starten. Ook zal hij aanvankelijk de kabine open laten, om persoonlijk de startmanoeuvres te contro leeren en door het uitwerpen van ballast het starten te vergemakkelijken. Om bij de landing misverstanden te voorkomen, heeft professor Piccard medegedeeld, dat bij een ge slaagde- landing dc ballon terstond wordt geledigd. T.ndien de ballon dus nog urenlang rijn kogelvorm I. blijft behouden, is er iets ernstig gebeurd. In den gondel bevindt zich een klein radiotoestel, waarmede in geval van nood korte berichten gegeven kunnen worden. Het toestel moet er echter voorna melijk toe dienen om mede te deelen, waar de bal lon geland is. De ballon zal door 2 auto's worden gevolgd, welke voortdurend in verbinding met een vliegtuig zullen staan, dat eventueel reeds voor de landing naar de plaats zal worden gezonden, waar naar schatting de ballon zal neerkomen. Bevestiging van den onlangs benoemden Ds. Fischer. De kortelings benoemde predikant, Ds. Fischer, zal op Zondag 21 Augustus in de Ned. Herv. Kerk te Slootdorp, worden bevestigd door den voorzitter van het Classicaal Bestuur van Hoorn, Ds. H. Buiskool. Ds. Fischer denkt dan zijn intrede te doen op 28 Augustus d.a.v. Fietsrijder door een touring-car aangere den en zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, overleden. Gistermiddag fietsten de 26-jarige J. v. d. End, wonende in de Ruiterstraat te IJmuiden, met zijn broer en twee meisjes op den Vogelenzangschenweg te Bloemendaal. Zij reden paarsgewijze achter elkaar en rechts van den weg, in de richting van Overveen. Een touringcar die uit tegenovergestelde richting kwam, reed den heer v. d. End aan, waardoor deze een ernstige hoofdwonde kreeg en op den berm langs den weg geslingerd werd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hoewel medische hulp spoedig aanwezig was, is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, kort na het ongeval overleden. I-iet lijk is naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht. De oorzaak van de aanrijding is onlhekend. De politie on derzoekt de zaak en heeft den touringcar in beslag genomen. Omdat het niet in Frankrijk mocht wor den ingevoerd en het aan de grens niet verkocht kon worden. V.D. verneemt uit Parijs: Aan de Spaansch—Fran- sche grens te Cerbere zijn veertig wagonladingen met Spaansch fruit in zee gestort, omdat het niet in Frankrijk mocht worden ingevoerd. Het fruit is af komstig uit Zuid-Spanje en kwam pas aan de grens aan toen het FranschSpaansche verdrag inzake de contingenteering van fruitoogst reeds was in wer king getreden. Aangezien het niet mogelijk is gebleken in de grens plaatsen de vruchten te verkoopen, heeft men de ge heele lading, welke een waarde heeft van ongeveei een millioen francs, in zee gestort. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWL AND BERGEN. Geen middelen meer voor het noodzakelijk levensonderhoud. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond helbben onder dagteekening van 5 Augustus 1932 het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid ge zonden: De Dagelijksche Besturen der drie Centrale Land bouworganisaties, t.w. Christ. Boeren- en Tuinders bond, Kon. Ned. Landbouw-Comité en Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbonds op 5 Aug. in vergadering bij een, in aanmerking nemende, dat de tuinbouw, meer in het bijzonder in West-Friesland, in de alleruiter- sten nood verkeert, zóó zelfs dat geen middelen meer aanwezig zijn voor het noodzakelijke levensonder houd, verzoeken Uwe Excellentie met den meesten aandrang de steunverleening aan den tuinbouw on verwijld tot stand te brengen en in ieder geval on middellijk over te gaan tot uitbetaling van het aan de Noordhollandsche bedrijven verleende crediet. Uit nood er in gesprongen. Doodelijk ongelnk aan de spoorbrugwerken te Zalt- bommel. Een ernstig ongeluk heeft Donderdagmiddag aan de nieuwe spoorbrugwerken te Zaltbommel plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan werkman L. van Staveren uit Waardenburg. meldt de ,,'s Hert. Ct." Om 3 uur zou de derde spanning van de brug aan komen. Deze worden aangevoerd op pontons, die in een daartoe gegraven haven aanleggen aan een spe ciaal daarvoor vervaardigden steiger. Om dezen steiger in orde te maken was hier tegen half twee een viertal arbeiders aan het werk, toen plotseling een zware balk van dezen steiger, losschoot en begon af te glijden. Bevreesd dat zij onder dit zwa re stuk ijzer zouden geraken, sprong het viertal te water, hoewel geen van hen kon zwemmen. Ongeluk kigerwijs was geen ander personeel in de onmiddel lijke nabijheid, maar van de brug zag men het onge luk gebeuren. Op het gegil schoot ook van andere zij de hulp toe en met veel moeite gelukte het twee mannen te redden, een derde had den wal reeds be reikt Dè 27-jarig" L. van Staveren echter verdween in de diepte en hoewel door verschillende ervaren zwemmers getracht werd hem nug te bereiken, mocht dit niet baten. Om 5 uur werd het lijk van den on gelukkige gevonden. Hij was ongehuwd. Fotografisch Atelier NIEUWE NIEDORP. Speciaal adres voor artistieke foto's, kunstdruk ken en vergrootingen van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondag's GEOPEND. BOERDERIJ. DE BOTEÏb-INVOER NAAR DUITSCHLAND. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: In de laatste dagen hebben te Berlijn met Neder- landsche en Deensohe regeeringsvertegenwoordigers be sprekingen plaats gehad nopens een nieuwe regeling voor den Invoer van boter naar Duitschland. De be sprekingen zijn thans ten einde. De Nederlandsche en Deensclhe onderhandelaars zijn vertrokken om hun regeeringen rapport uit te brengen ove de laatste Duitscho voorstellen. Later: In verband met het officieele bericht over de onder handelingen met de Nederlandsche en Deensche regee- ringsvertegenwordigers verneemt de „Berliner Boersen- kurier" dat de laatste Duitsche voorstellen voor den in voer een totaal-contingent vaststellen. waaraan alle boter invoerende landen deel zouden heben. Het con tingent, dat elk der verschillende landen zou mogen invoeren moet worden berekend volgens een verdee- lingssleutel. die door de landen zelf zal moeten worden opgesteld. Deze voorstellen zijn door de regeeringsver tegenwoordigers eerst afgewezen, hoewel de beslissing daarover zaak is hunner regeeringen. MAALPERCENTAGE VERHOOGD. Van 22^ op 25 pCt De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft in zijn Tarwebesohikking het percentage 22% verhoogd tot 25. zoodat art. 1 lid 1 en 2 als volgt komt te luiden: „Tarwemeel of tarwebloem A is alle tarwemeel of tarwebloem waarvan de samenstelling voldoet aan de volgende eischen: Elke hoeveelheid bestaat voor ten minste 25 pCt. uit meel of bloem, uitsluitend afkomstig van ihheemsche tarwe; deze 25 pCt. is gelijkmatig door de hoeveelheid verwerkt." Deze verhooging moet van Maandag as. af doorge voerd worden. OLYMPISCHE SPELEN. Bij het zeilen. Uit Los Angeles: De eerste race bij het zeilen in de monotype-klasse, waaraan de gebroeders Maas deel nemen, werd gezeild om een 2 mijl baan. Eerste werd de Engelschman Rartscy in één uur 9 min. 26 sec.; 2. Maas (Nederland); 3. Lyon (Vereenigde Staten). Nog slechts 14 arbeiders aan het werk. Bij de grondwerken voor de fundeering van vijf pij lers van den zuidelijken oprit van de Rijnbrug te Arhnem is gisteren staking uitgebroken onder dé grondwerkers en timmerlieden, die van den aanne mer W. F. Plass uit De Steeg toepassing van het contractloon eischen. De ongeschoolde werklieden, de grondwerkers, verdienen 17 cent minder, de geschoolde vaklui 5 ct. per uur minder dan in het collectief arbeidscontract is aangegeven. Bovendien wordt, naar men zegt, niet voldaan aan eenige sociale bepalingen in dit con tract. Nadat aandrang op de aannemersfirma zonder succes was geweest, hebben de werklieden tegen Maandag a.s. de staking aangekondigd. De aannemer reageerde hierop door tegen Vrijdagavond aan allen ontslag aan te zeggen. Dientengevolge rijn de werk lieden reeds gistermorgen tot staking overgegaan. Het ligt in de bedoeling van den aannemer, die aan termijnen van oplevering gebonden is, om met ander personeel het werk weldra voort te zetten. Veertien man werken nog door. DOODELIJK ONGEVAL TE AMSTERDAM. Op een fabrieksterrein van een firma in betonne» heiwerken, aan den Kanaaldijk, langs het N.H. Kanaal, is gisterochtend een arbeider onder een vallenden be tonnen paalkop van eenige honderden K.G. gewicht go- raakt. De man was op slag dood. Per ambulanceboot van den G.G.D. is het lijk naar het Binnengasthuis ge bracht. De ongelukkige, die 40 jaar oud was, laat een, vrouw en twee kinderen na. DOOR VALLEND GESTEENTE GETROFFEN. Doodelpk mijnongeluk. Op de mijn Julia te Eygelshoven is de mijnwerker Janssen uit Söhinveld door van zes meter hoogte val lende steenen getroffen. Hij werd er dood onderuit gehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1