Alincei HiEiis- De ijdele honpMenares. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. in. Eerste Blad. DE TERREUR IN DUÏTSCHLAND DUURT VOORT. Veerboot in China omgeslagen. Het gestrande jacht „A s t r i d." Botsing tusschen auto en motorfiets. Stimson over het Kellögg=Pact. Zuiderzeesteunwet Verbinding Noordholland— Friesland. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Ye Stettj St vi afhai zj los ocht ïowoj ktei in «j s nt •eigi te de O irac iini Dinsdag 9 Augustus 1932. 75ste Jaargang No. 9120 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend". DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. img eld. oste SCHERPE MAATREGELEN TE VERWACHTEN. ER JIOET EEN EINDE AAN DE TERREUR va Uit Berlijn: De Rijkskanselier Von Papen heeft zich e sa zijn terugkeer te Berlijn direct dodr de bevoegde Instanties der Rijksregeering en van het Pruisische Staatsministerie op de hoogte laten stellen van de ge durende de laatste dagen plaats gehad hebbende daden van terreur. Hij heeft vervolgens alle Rijksministers naar Berlijn ontboden voor een ministerraad welke Dinsdagmorgen zal worden gehouden. De Rijkskanselier is van meening, dat aan de huidi ge toestanden direct «en einde moet worden gemaakt onder toepassing van alle machtsmiddelen welke den staat ten dienste staan. Noodverordening te wachten. Vernomen wordt dat vandaag een nieuwe noodver ordening te verwachten is. welke verscherpte strafbe palingen zal bevatten ter bestrijding van de terreur. In welingelichte kringen wijst men er In dit verband op dat de bepaling volgens welke o.m. met de doodstraf wordt gedreigd tegen dengeen die met een wapen in de hand wordt aangetroffen, ook reeds in het jaar 1919 noodzakelijk is geweest. Behalve de noodverordening tot verscherping der strafbepalingen is te verwachten een verordening met doorvoerlnKsbepalingen voor een vroegere noodverorde ning van den Rijkspreeident welke o.m. voorziet in de 'wtelling van bizondere rechtbanken. Telegram van Rijksbanier aan Rijksregeering. Uit Koningsbergen. Het bestuur van den gouw Oost- Pruisen van den Rijksbanier Zwart-Rood-Goud heeft een =>oll iieu vie dU ind ity ATHLETIEK. WANDELSPORT. Zondagmiddag werden te Amsterdam de wedstrijden 'Inhouden van de A.V.A.C. Er waren 150 deelnemers, ïet weer was den wedstrijden niet gunstig. Regen en wind deden afbreuk aan 't geheel. Niettegenstaande dat zijn er twee Ned. records verbeterd en wel door den Rotterdamschen snelwandelaar Gubbels. Zijn con current was zijn clubgenoot Engelman, die hem tot 1600 Meter bij hield. Toen zakte deze danig af. GUBBELS. Op 2000 Meter bleek het. dat Gubbels het Ned. record op dien afstand had verbeterd en op 8.33.1 had ge bracht. Tot 3000 M. hield hij een schitterend tempo. De uitslag van dit nummer luidt: 1. C. Gubbels (Pro Patria) 13.2.7; 2. A. F. Toscani (A.A.C.) 14.10.2; 3. Nic. Feenstra (K.N.A.U.), telegram gezonden an de Rijksregeering, waarin met verwijzing naar de doodschieting van den districts- lelder uit Lootzen, Kotzan. verklaard wordt dat de burgeroorlog in Oost-Pruisen verder woedt. Dr. Bracht heeft nog steeds niet de vereischte maat regelen getroffen. De Republikeinsche bevolking van Oost-Pruisen eisoht derhalve dat hij uit zijn ambt zal worden ontzet en dat Braun en Severing weer in functie zullen worden hersteld. „Geeft deze mannen in Pruisen de macht", aldus het telegram", en in 48 uren zal orde geschapen zijn. Wij laten ons niet meer op geniepige wijze door de Hitlerbandieten neerknallen." Nieuwe daden van terreur in Oost-Pruisen. Te Jucha (district Lyck) werd uit een tuin een hand granaat geworpen naar het huis van den plaatselijken SA-leider. Een granaatsplinter vernielde het venster zonder dat iemand werd getroffen. De SA-man kreeg een lichte verwonding aan den arm tengevolge van een steenworp. Te Tllsit werden bij het intreden der duisternis alle toegangswegen naar de stad door sterke posten bezet. Alle personen die naar de stad willen gaan of vandaar terugkeeren, worden gefouilleerd. Er zijn tot nu toe reeds negen pistolen gevonden op personen, die geen vergunning bezitten wapens te dragen. Veertien personen verdrongen. V.D. verneemt uit Tokio: Zondagavond is een overbelaste veerboot ter hoogte van Haneda, een voorstad van Tokio, omgeslagen. Aan boord bevon den zich 27 badgasten die naar Tokio terugkeerden. Veertien hunner, w.o. eenige vrouwen, zijn verdron ken. Als verloren beschouwd. Pogingen om het schip vlot te krijgen, mislukt Van het jacht Astrid, dat in de Haaksgronden na bij Texel is gestrand, had de bemanning een dreg uitgebracht, om te trachten bij hoog water het schip vlot te krijgen. Zondagmorgen was bij een noordwesten wind de zee ruw. Bij hoog water is het schip gaan werken en door den sterken stroom van den vloed op het anker van de zandbank afgeschoven, doch bijna onmiddel lijk in de diepte gezonken. Twee van de vier opva renden heht>en zwemmende het strand weten te be reiken, de beide andere klommen in het want. De reddingsboot Dorus Riikers, kon door de ondiep ten in de nabijheid van de strandingsplaats geen hulp verleenen. Met een vlet is men er toen heen gevaren. Ondertusschen had de derde het gewaagd om te trachten zwemmende het strand te bereiken, wat hem is gelukt. Door de zware branding kon de vlet niet bij het wrak komen, waarop ook de laatste van de beman ning zich te water begaf en naa: het strand is ge zwommen. Bij hoog water zit het schip geheel onder water. Het wordt als verloren beschouwd. VEEL LIEFHEBBERS. Voor de te vervullen betrekking van klerk ter se cretarie te Den Helder (jaarwedde f 1600 tot I 2000) hebben zich aangemeld 172 sollicitanten, waaronder 112 met diploma gemeente-administratie, 62 met een akte M.O. en 12 meester jn de rechten. De beide berijders van de motorfiets ernstig gewond. Op het kruispunt van den rijksweg Amsterdam Amersfoort met den Hoeflooweg te Laren is Maandag middag omstreeks kwart voor twee een auto tn ernstige aanrijding geweest met een motorfiets. Uit de richting Baarn naderde den Hoeflooweg een auto, bestuurd door den heer G. Hobbe uit Amsterdam; een motorfiets naderde met vrij groote snelheid uit de richting Laren het kruispunt. Door het niet verleenen van voorrang werd de motorfiets, waarop twee jeugdige personen uit Soest waren gezeten, door den auto gegrepen. De jon gelui kwamen te vallen en schoven met de motorfiets onder den auto door. Eenige meters verder stond de wagen pas stil. Hevig bloedend werden beiden van het wegdek opgenomen. De bestuurder van de motorfiets, die uit verscheidene wonden hevig bloedde, had inwen dige kneuzingen en een gecompliceerde linkerbeenbreuk gekregen; hij is, na, evenals zijn duorijder, ter plaatse voorloopig te zijn verbonden, per auto naar het St. Jans ziekenhuis te Laren overgebracht. De duorijder, die oveneens een linkerbeewbreuk en ernstige verwondingen gekregen had, is per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. De motorfiets is geheel vernield, de auto zwaar beschadigd- Amerika zal het pact niet te schande maken. Reuter meldt uit New York dat Stimson, de Ameri- kaansche minister van buitenlandsche zaken, als gast van de Council of Foreign Relations een rede heeft gehouden, waarin hij de ontwikkeling van de interna tionale politiek der laatste drie jaren onder den in vloed van het Kellogg-pact schetste. Hij verklaarde o.a. dat de vredeswil der wereld, gelijk het Kellogg-pact dezen belichaamt, op de sanctie der openbare meening berust, en dat het pact stilzwijgend in een gedachtenwisseling tusschen de onderteekena ren, in geval eener dreigende schending, voorziet. De eenige uitzondering op de bindende verplichting omgeen oorlog te voeren, is het recht der zelfverdediging. Dit recht is zóó vanzelfsprekend en algemeen erkend, dat men het overbodig heeft geacht het nadrukkelijk in het verdrag te stipuleeren. Het begrip is ook zóó scherp omlijnd dat het 't verdrag niet verzwakt. Een staat, die onder den dekmantel van de verdediging zijner on derdanen imperialistische politiek zou trachten te voe ren, zou spoedig ontmaskerd worden. Hij zou de open bare meening niet lang kunnen misleiden. Indien de volken der wereld het verdrag doeltreffend zouden wil len maken, zou het onweerstaanbaar zijn. De Ver. Staten zijn besloten de nieuwe orde, welke 't verdrag schept, niet te schande te maken. Het geheele Ameri- kaansche volk deelt deze opvatting van het Kellogg- Pact gelijk ook tot uiting is gekomen in de beide groo te partij-conventies te Chicago, welke zich ten gunste van het principe der gedachtenwisseling hebben uitgespro ken. Ik geloof, zoo besloot Stimson, dat deze opvatting van het Kellogg-Pact een van de grootste en duur zaamste richtsnoeren van ons land zal worden. Benoeming van plaatselijke oommissiën. De minister van waterstaat heeft benoemd tot le den van de plaatselijke commissiën, als bedoeld in art. 14, lid 1( van het Kon. besluit van 18 December lb25 (Stbl. no. 475), o.m. in de gemeenten: Wieringen: de heeren G. Dirks, B. Kat, K. Keuris Azn., S. de Vries Pzn. en J. de Wit en uit deze leden aangewezen als voorzitter den heer S. de Vries Pzn. en als secretaris den heer J. de Wit. M e d e m b 1 i k: de heeren N. Th. Gieling, P. Gor ter, L. J. J. Heilema, P. Kooij en P. Snel, en uit deze leden aangewezen als voorzitter den heer P. Kooij en als secretaris den heer L. J. J. Heilema. Enkhuizen: de heeren Jac. de Bruin, Klaas Goos, J. Kofman, Jacob Lub en Chr. Roosendaal, en uit deze leden aangewezen als voorzitter den heer Chr. Roosendaal en als secretaris den heer J. Kof man. Hoorn: de heeren S. R. Doornbos, P. Homan, P. Steenblok, A. Velthuis en W. Wormsbecher en uit de ze leden aangewezen als voorzitter den heer P. Steenblok en als secretaris den heer S. R. Doornbos. Inplaats van 20G pond sterling kreeg ze een plaatsje in het Hnls van Bewaring. Ta Londen werd een juffrouw in vitrine vertoond. 25e had zich bereid verklaard vier-en-veertig dagen en nachten in een glazen kast door te brengen. Op de affiches stond zij vermeld als Miss June, schoon ze in werkelijkheid Wlnifred Tomlinson heette. Aan haar ijdelheid heeft de jonge dame het te wijten, dat ze voor haar prestaties geen cent kreeg uitbetaald en dat ze zelfs wegens bedrog werd gearresteerd. Ze hield het werkelijk zeven dagen tn haar kooi uit en trok veel publiek. lederen dag deed ze poeder en rouge op en hoewel ze overigens duidelijk teekenen van uitputting vertoonde, bleef haar gezicht tamelijk frisch. Van tijd tot tijd dronk ze wat sodawater. Dit was vol gens het contract toegestaan. Op den morgen van den achtsten dag verscheen haaT manager en deelde haar mee, dat hij een plaatsver- vangster voor haar had geëngageerd. Deze leek spre kend op haar en Winnifred zou dan een dag of drie rust kunnen nemen. Op dit voorstel ging ze met het grootste genoegen in en drie maal vier-en-twintig uur werd Miss June II dus achter slot en grendel gezet en ze deed alsof ze wel wat vermoeid was, maar het toch erg prettig vond. Den vierden dag kwam Winnifred de echte weer terug en zag er zeer welvarend uit, zoodat de impres- sario haar aanried zich zoo bleek mogelijk te schmin ken en hier en daar wat schaduw aan te brengen. Dit weigerde Miss June I echter. Ze vond, dat ze er veel te aardig uitzag.... met het gevolg, dat het publiek die de hongerkunstenares aanschouwde, in minder dan geen tijd het bedrog had ontdekt. De politie werd er bij gehaald. De menschen, die een kaart hadden ge kocht waarop ze lederen dag één keer mochten ko men kijken verlangden hun geld terug en de arme hongerkunstenares werd in hechtenis genomen. De impressario bleek evenwel tijdig de stad te hebben verlaten. In plaats van de haar beloofde tweehonderd pond kreeg juffrouw Tomlinson een plaats in het huis van 'bewaring. De termijn van onteigening verlengd. Daar verlenging wenschelijk is van den termijn, binnen welken de onteigening van hetgeen niet in der minne is verkregen en ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding van den staatsspoorweg Amsterdam—Den Helder met den ontworpen afsluit dijk door de Zuiderzee en van een rijksweg langs een gedeelte van die spoorwegverbinding ter onteigening is aangewezen, Mj den rechter moet zijn aangevraagd, is bij K.B. van 30 Juli de termijn daartoe met zes maanden verlengd. DOOR EEN KOE OP DE HORENS GENOMEN. Avontuur van een visscher. Zondagmorgen is in een weiland in den Haarlemmer meerpolder een visscher uit Haarlem door een koe op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met een drietal gebroken ribben opgenomen en per auto naar zijn woning overgebracht. Schagen, Augustus 1932. M. de Red., Beleefd vraag ik eenige ruimte in Uw veelgelezen blad bjj voorbaat dankend. In deze benarde tijden zoowel voor landbouw-, tuin bouw- en boerenbedrijf is het vpor den grooten zoowel als kleinen tuinder de eerste vereischte .hoofd koel", doch ondanks deze wenk is het onmogelijk stand, te houden, hoewel de gewassen meer als best zijn is het met recht: ,,'n weelde in den armoe". Hoewel dit niet het motief is van myn ingezonden stuk, meen ik toch dat er voldoende termen zijn om onderstaande onder de aandacht uwer lezers te bren gen. Eenigen tyd geleden werd door B. en W. aan den gemeenteiyken tuinman, den heer Veenstra, verboden bloemen uit eigen tuin te verkoopen, zulks in ver band met het vaste salaris van den heer Veenstra. De heer Veenstra heeft die waarschuwing ter harte geno men en dus valt hierover niets te verwyten. Maar Geuzenbroek, de stratenmaker, eveneens iemand met flink vast weekgeld, verkoopt aardappelen, sla-, spercieboonen, snijboonen, enz., mag dit dan wel? Zelfs een groenteventer moet alle hens aan dek zet ten en tegen iemand met 'n dik salaris, kan men nooit leveren, daar alles voor Geuzenbroek ,mee genomen is". B. en W. deden goed om dan ook Geuzenbroek te verbieden om producten uit z'n tuin te verkoopen, want die heeft evengoed te eten. Of? scheelt het nog wie er zegt: pop „de blauwe stoep", och kom, de menschen zouden dan denken dat men daar met twee maken meet. JAN BUISMAN Jr. DE MUZIEKTUIN: Zondagavond gaf, begunstigd door fraai zomerweer, onze plaatselijke Harmoniekapel een uitvoering in den Muziektuin. De belangstelling was niet bevre digend te noemen, we meenen dat onze Harmonie meer waardeering verdient dan ze geniel. Hier komt niet 't gezegde tot zijn recht: „Een koning wordt in eigen land niet geëerd'. De uitgevoerde nummers werden generaal genomen goed uitgevoerd. De gekozen nummers waren lich te muziek, maar konden ons \tel bekoren. Waarlijk hopen we, dat de Hai*moniekapel een volgend maal een volle tuin zal trekken, iets wat ze zeker wel verdiende. NIEUWE ZAAK GEOPEND. Zaterdag j.1. opende heer H. de Haan, .grossier !n ga lanterieën, zyn nieuwe zaak in de Molenstraat. Winkel en etalage zien er smaakvol en keurig uit en men zal niet gauw tevergeefs by den heer De Haan aankloppen. Ruim gesorteerd ih alles, is er zeker voor elk wat wils. We wenschen den ondernemer goede zaken toe. GOEDKOOPE TREIN. Dinsdag 16 Augustus gaat er een goedkoope trein van Den Helder en tusschengelegen stations tot en •met Schagen, naar Amsterdam. (Zie advertentie.) GEGUND. Aan den heer H. van Weelde, alhier, is gegund de aanleg der eleetrische installatie in de verbouwde Landbouwhuishoudschool. DE NACHTBRAKER. In den nacht van Zondag op Maandag moet, naar we vernemen, onze plaatsgenoot S., die wat te veel aan Bacchus scheen geofferd te heben, het den dienstdoen- den politie nogal lastig hebben gemaakt. Hij wilde een besloten party met zijn tegenwoordigheid vereeren, wat de politie hem niet kon toestaan. Zyn houding te gen den dienaar van politie schijnt van dien aard te zyn geweest, dat hy er wel meer van zal hooren. DINSDAG 9 AUGUSTUS. V.CAFB. Anna.Paulowna, nam. 8 u^ir, Byeenkomst,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1