Raad Zuidscharwonde. Zomerfeesten V.V.V. te Schoorl. Marktberichten. NIEUWE N T EDO EP Politie. Gevonden: een rijwielplaatje en een gou den halsketting. Naar wij vernemen is het burgerwoonhuis, in eigendom toebehoorende aan rnej. de wed. F. Rezel- man, alhier onderhands verkocht aan de heeren Gebrs. de Heer alhier. W J E R I N G E N Brand in de Noorderbuurt. In den afgeloopen nacht is de kapitale boerderij bewoond door len heer C. Mulder, in de Noorder buurt te Westprland, tot den giond toe afgebrand. Oorzaak is hooibroei. Ofschoon de motorspuit van Hippolytushoef spoe dig ter plaatse was, kon niets worden gered. Woningbouw. Voor rekening van den heer S. Smit Jz. zal door de aannemers Gebr. Boersen aan den Koogerweg een woonhuis worden gebouwd. Pachtvenninderlng. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan Armvoogden, boheerend de Herv. of Geref. Armen kassen op Wieringen, machtiging verleend tot het jeven van een reductie van 25 der landpachten over 1932. 87 huurders zullen hierdoor een pachtver- mindering genieten. Burgerlijken Stand. Geboren: Hesseltje, dochter van P. Braaksma en H. Kleefman. Wilhelmina Jacoba, dochter van Fr. van Dongen en E. J. van Kampen. Margaretha Antje, dochter van I. Schutte en A. Kuiper. Jan Hendrik, zoon van J. Drcnlh en G. Hummel. Sjoukje, dochter van J. Drenth en G. Hummel. Ludovicus Johannes, zoon van R. Wesenbeek er. J. J. C. M. Schroeijers. Grietje Jans, dochter van J. Veling en G. Langen- berg. Sjoerd, zoon van S. v. d. Velde. Klaas Geert, zoon van K. Bakker en D. M. Vonk. Klaas Gerrit, zoon van J. Hartog en D. E. Bakker. Jeanette, doch ter van J. Smit en G. Kooij. Dries, zoon van H. J. Berghorst en L. de Jager. Uilke, zoon van G. v. d. Schaaf en A. Keijzer. Pieter Cornelis, zoon van C. G. Tijscn en M. ten Bok'.ccl. Hillechiena, dochter van II. Kruize en T. Oos'ing. Agien, dochter van S. Ottens en A. Poel. Martinus, zoon van P. C. Grin en W. v. Kalsbeek. Abraham Petrus, zoon van A. C. Kern- meren en M. P. Kuijsters. Martje, dochter van T. v. d. Tuuk en M. Pruimboom. Jan Nicolaas, zoon van A. M. Brouwer en E. C. G. Luyt. Ondertrouwd: J. Kwakkel en .V. Veifcoven. M. Ma l en J. Baijs. J. Winkels cn P. Bouman. P. Ot- ten en A. Eringa. I. Bult en W. Koning. S. Bakker en .1. Anscms de Vries. W. Tijsen en S. C. Bolijn. K. 11. de Vries eu M. Omis. H. J. Huting en J. ICrom- medam. J. V. Steigstra en T. van Stipriaan. Getrouwd: V Bakker en G. Rotgans. H. Bugel en A. Knik. .T. Kwakkel en V. Vcrboven. M. Mast en J. Baijs. P. Ottens en A. Eringa. Overleden: Pieter Lont, wét u van A. Poel. oud 73 jaar. Moertje Klein, oud 81 jaar, wed. van J. Ruij- ter. Jan Bakker, oud 57 jaar. Geertje Kuijt oud 85 jaar, wed. van S. Half weeg. Loop der bevolking. Ingekomen: uit Barsingerhorn. L. Hage; uit Weesp. mw. W. Dalmulder: uit Den Helder, mw. A. T. Kooy en V. Heijblok; uit Edam, J. Hovenier: uit Workum. T. de Zwart; uit Vlagtwedde, J. Winkels; uit Anna PauJowna. H. N. CorneMssen en gezin; uit Leeuwardera- deel. mw. E. Rinsma uit Rotterdam. A. I. Nielsen en echtgcn.; uit 's Gravenhage. M. Klasens; uit Smilde. G. Boer en gezin; uit Bloemendaal. mw. J. Basstra; uit Anna Paulowna, K. Schiphof en gezin; uit Uirum. mw. T. Drent-Kcb. de Vries en kind; uit Wonseradeel, mw. D. de Boer; uit Oude Pekela. Chr. Meering en gezin: .uit Oberhausen. Duitschland. mw. E. Bontempi; uit 1 Koedijk. G. Hartog; uit Schagen. A. v. d. Walle; uit Harenkarspel, J. Spaansen; uit Ubbergen, W. J. Aal- ders; uit Haarlemmermeer, U. v. Splunter en echtgen.; uit Grootcgast, J. Huitema; uit den Helder. J. A. Broers; tilt Gasselte, mw. H. A. Slik-geb. Mol; uit Amsterdam, T. ter Hoeve en g'ezin. Vertrokken: naar VVijmbritseradeel. H. Sieperda; naar Dordrecht. E. F. Bouman; naar Deventer. A. Wever; naar Emmen. S. Zeevat; naar den Helder. S. Snitjer; naar Harlingen, G. Boonstra en gezin; naar Duitsch land. M. Goos: naar Spanbroek. H. Stevens; naar Op meer. W. Pathuis en ^ezin; naar Venray. K. Klasens en gezin; naar Amsterdam. C. Tuinman; naar N. Nie- dorlp. R. G. Siegers: naar Medemblik. E. Veenstra en gezin; naar Oude Pekela, H. Zoutman en echtgen.; naar Groningen, C. Vos en gezin; naar Finsterwolde, R. Vos en gezin; naai- Bellingwolde, K. Waalkens en gezin; fnaar Tholen. H. C. J. Moeliker; naar Middelstum, A. Linker; naarl Den Helder; Jac. Weidema en gezin; naar Neede. J. Kuil; naar Petten. Y. Bakker: naar Duitschland. E. Rupert; naar Broek op Langendijk, mw. G. Lont; naar Anna Paulowna, A. Boelen; naar Medemblik. J. Aikema; naar Stedum. T. Slager; naar Smallingerland. E. Adema; naar Barsingerhorn. W. S. Boorsma en gezin; naar Twisk P. Veerman; naar Drachten. D. de Jong en gezin; naar Hengelo, G. Middel, naar Scheemda. F. C. Huft; naar Wierden. G. Plant inga en echtgen.; naar Loppersum, M. Roker; naar Zijpe, mw. A. Schram: naar Wissenkerke. C. Korshuize; naar Nw. Pekela, S. Broekema; naar Emmen, A. Zeevat; naar Nw. Pekela. G. Groenhof; naar Stad aan 't Haringvliet, 1. van Biert; naar Oude Pekela, B. J. Mejeur; naar Onst- wede, H. Orsel naar Odoorn S. Hekman. De eersle dag. Het was niet het allermooiste weer, toen de op tocht zich op het terrein van den beer Bruijn nabij het station opstelde. En buitengewoon groot was de deelname niet, doch wat et was, kon gezien worden. Mooie origineele ideeën waren uitgewerkt en we ge- looven wel dat er heel wat voorbereiding heeft plaats gehad. Toon de stoet zich in beweging zette, voorafgegaan door de vroolijke fanfaremuziek van Y Vriend schap en door twee herauten te paard, kreeg men langs den Laanvveg een goed overzicht van de ver schillende nummers. De feestcommissie kwam uit met een groo'e groep, ruim 50 kinderen, voorstellende het sprookje van de Gelaarsde Kat. De firma Rïdderikhof uit Hoorn had gezorgd voor mooie oostunies, zoodat een en ander goed tot zijn recht kwam. Het bestuur van V.V.V. had eveneens een groote groep samengesteld, voorstellende „de blijde inkom- öfe" van de zomergasten in Schoorl. Voorop gingen V.V.V., tuinbouwers en boeren, typeerende de drie bedrijven, waarvan de inwoners leven. Een poort, imitatie van 't oude Raadhuisgeveltje, sloot dit af, en direct daarachter kwamen de zomergasten, met kof fers cn valies. We merkten o.a. op een Amerikaan, een Engelschman. een Duitacher en een Fransche dame. Twee witkielen zorgden voor de bagage. Jon gens en meisje in zwart-witte kleeding slooten het geheel af en droegen schilden: „Welkom in Schoorl". Op het feestterrein aangekomen, deelde de jury, bestaande uit den heer en mevrouw Kielstra, mevr. Meurs cn den heer Bosma, de bekroningen mede, als volgt: a. Wagens, le prijs: drie kleine kleuters, kinderen Schuijt. Leijsen en Den Das; 2e prijs: „Gemeubileerd te huur", H. de Veth. b. Personen: le prijs Betje Groen, 2e prijs jongen tje Bremer. c. Groepen: le prijs Zonnebloem, meisjes Gutter; tevens kregen deze de lauwertak van SchooiTs Ge meentebestuur. d. Rijwielen: lo prijs de heeren Korvcr en Schuijt, e. Kinderwerken: le prijs kinderen Meurs, Sleu tel en Zuurbier; 2e prijs kinderen Meurs en Sleutel; 3e prijs Kabouters. Nadat een en ander was ontbonden, werd 't fleest officieel door Schoorls Burgemeester geopend, waarna de voorzitter van V.V.V., de heer Wognum. de diverse helpers en constructeurs van dit feest bedankte. Hierna namen de kinderspelen een aanvang, onder vel belangstelling en een drukke deelname. De volgende uitslagen konden we noteeren: a. Meisjes van 7 tot en met 10 jaar, houtjesrapen le prijs Grietje Koel; 2e prijs Alma Waerts, 3e prijs Joh. Kaspers. 4e prijs Corry Leen; b. Meisjes van 11 tot en met 14 jaar, zakloopen: le prijs Trien de Vet. 2e prijs Mantje van Assum, 3e prijs Marie Mosk. 4e prijs Corrie Bakker; c. Jongens van 7 tot en met 10 jaar. Hoedenrace: le prijs Siemon Duin, 2e prijs Cor van Zoonen, 3e prijs Nico Half, 4e prijs Nico Mooij; d. Jongens van 11 tot en met 14 jaar. Mastklimmen: le prijs Jan Kramer, 2e prijs Wim van Malsen, 3e prys P. Duin Dz., 4e prijs Jacob Stoop. De mooie prijzen werden 's avonds te 7 uur uitge reikt. Te 8 uur concerteerde Schoorls Fanfarecorps, direc teur de heer Anderson. Een moi programma werd af gewerkt Inmiddels was de dans begonnen. Te ruim 9 uur kwamen de gecostumeerde dames en heeren binnen. Hun getal was niet groot, doch de costumeering was aardig. Ook hier besliste dezelfde jury als bij de op tocht: le prijs Olifant met begeleiders, le prijsl Modern Strand, le prijs Charlie Chaplin, 2e prijs Vroolijke bak- kerin, 2e prijs Duiveltje in doos, 3e prijs Zigeuners en zigeunerinnen, 3e prijs Moderne heks, 4e prijs Pierette en Pierot; 4e prijs Divanpop. Na het démasqué nam ook de gewone dans weder een aanvang. We kunnen nog opmerken, dat overdag het bezoek niet zoo druk was als vorige jaren, doch 's avonds kwamen de feestvierenden los. Toen was het bezoek weder zeer druk. Het feestterrein gaf met zijn goede verlichting een aardigen aanblik. Vooral ook de mooie poort met extra verlichting deed het goed. De buurtcommissie had weder gezorgd voor een luxi- euse straatverlichting, terwijl ook enkele gevels en eta lages zeer aardig waren verlicht L ANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Zondag hield de wielervereeniging ..Onderling Genoe gen" haar aangekondigde sprintrit nabij de Roskam- brug. Na verschillende spannende ritten, waarbij van de zijde van het publiek de noodige belangstelling werd getoondl, was de uitslag als volgt: 1. A. Willemse te Schagen. 2. A. Kossen. 3. C. Jongsma, 4. J. Langendijk, 5. C. Kos en 6. J. van Zijl, allen te Oud karspel. De kermis. Zondag de eerste da.g van de kermis was het naar omstandigheden nogal tamelijk druk. In de verschillende gelegenheden werd druk gedanst, terwijl ook op straat een gezellige drukte heerschte. Behoudens een vechtpartijtje op straat des nachts verliep alles in volmaakte orde. Maandagmiddag werd in „Concordia" door den heer Hop een wedstrijd in prijsdansen georganiseerd, waar van de uitslag als volg^ is: le prijs P. Deutekom en J. v. d. Busse, 2e prijs Mevr. Otto-Keeman en G. Hop, 3e prijs A. Huigen en G. Klif fen, 4e prijs K. Langendijk en A. Langendijk-Slooves, 5e prijs N. Langendijk en M. Stém. Door 17 paren werd aan dezen wedstrijd deelgenomen. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Maandagavond werd door de tooneelvereeniging „Jong Leven" opgevoerd „Hoerah, 't is een jongen" van Frans Arnold en Ernst Baoh. Wat deze uitvoering betreft komen wij hier nog nader op terug. Wethouder Bekker 25 jaar raadslid. Vergadering van den Raad dezer gemeente ten Raadhuize, op Maandag 8 Augustus 1932, des na middags 4 uur. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester, secretaris de lieer K. G. Reinders. De heer Groen is met kennisgeving van verhinde ring afwezig. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot Wethouder Bekker, die thans 25 jaar raadslid is geweest. Spr. zal straks hier nog op terugkomen. De bloemen, welke voor u op de tafel staan, zijn reeds de tolk van onze gevoelens. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voorzitter deelde mede, dat B. en W. den gemeente secretaris 14 dagen verlof hebben gegeven en dat de heer Reinders bereid is gevonden, de taak van zijn collega zoolang waar te nemen. Spr. bracht den heer Reinders bij voorbaat een woord van dank voor zijn bereidwilligheid. Van Ged. Staten is de goedgekeurde suppL begroo ting, vastgesteld in de vorige vergadering, ingeko men. Van het gemeentebestuur van Jisp is een verzoek ingekomen, adhaesie te willen betuigen aan het door dat gemeentebestuur gericht verzoek om de grootst mogelijke spoed te betrachten met steunregelingen voor noodlijdende veehouders-, pluimveehouders- en andere noodlijdende bedrijven. Tevens om de tarie ven van het Prov. Waterleidingbedrijf en het Prov. Elektriciteitsbedrijf te verlagen. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrij ven voor kennisgeving aangenomen. Van den heer W. Grootjes is een verzoek ingeko men om te worden vrijgesteld van de betaling van de hondenbelasting. Wordt goedgevonden. Van het bestuur van Het Witte Kruis is een ver zoek ingekomen, subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de ontsmettingsinrichtingen te Hilver sum en Alkmaar. Op voorstel van B. en W. zal dit bij de begrooting voor 1933 worden behandeld. De nood in den tuinbouw. Van den Minister van Economische Zaken ert Landbouw is bericht ingekomen, dat do Staten-Ge- neraal het tweede millioen hebben beschikbaar ge steld. Tevens werd bericht, dat de betreffende stuk ken aan de Centrale Commissie moesten worden toe gezonden. Ook is een plan van uitvoering bijge voegd. Voorzitter was van meening, dat een en ander veel spoediger had kunnen worden uitgevoerd, als men automatisch tot de uitkeering had kunnen overgaan, zonder de toezending van de verschillende besluiten enz. De voorwaarden zijn dezelfde .gebleven, alleen is het bedrag voor het loon van een arbeider en voor noodzakelijk levensonderhoud teruggebracht op f 12 per week. Er is echter niets aan te veranderen. Van de Centrale Commissie is een verzoek ingeko men, een raadsbesluit op te zenden, waarin wordt besloten, dat de gemeente voor 30 garant zal zijn. Tevens een verklaring, op welke wijze het be- noodigde geld zal worden verkregen. Er wordt besloten voor een bedrag van ten hoogste f9500.garant te zijn. De Voorzitter deelde mede, dat het grootste gedeel te van het geld kan worden verkregen van het saldo van de Boerenleenbank. In het schrijven wordt me degedeeld, dat, als een gemeente niet over het geld heeft te beschikken, de Provincie genegen is de gel den te verstrekken. B. en W. stelden voor om f4000 van de Provincie te leenen. De financiecle toestand der gemeente is kerngezond, doch de kasmiddelen zijn ontoereikend om het geheele bedrag te betalen. Aldus besloten. Voorschot op.het crediet. B. en W. hebben nog een voorstel, dat niet op de agenda is geplaatst, daar het in de vergadering van Zaterdag l.K is besproken. Gezien den treurigen toestand waarin een groot gedeelte der ingezetenen verkeert, zoowel zij, die crediet toegezegd hebben gekregen, als zij, die dach ten het nog zonder crediet te kunnen redden, heb ben B. en W. zich lang bezonnen of de nood niet was te lenigen. Het is bekend, dat de menschen niet kunnen betalen, dus is het noodzakelijk, dat wordt gesteund. Ook is het niet te bepalen, wanneer de credieten zullen worden uitbetaald. Om nu cenige verruiming in Jen nood te 'geven, achten B. en W. zich .gelukkig, te kunnen meededen, dat na een tele fonisch gesprek met de Prov. Griffie is toegestaan dat men 70 van de 30 garantie der gemeente mag uitbetalen. De garantie bedraagt f9000.onge veer, zoodat een bedrag van f6300.kan worden verleend. Deze gelden kunnen tijdelijk uit de ge wone. middelen worden bestreden. Als de Raad het goedkeurt, kan a.s. Woensdag met de uitbetaling worden begonnen. De heer Kroon vroeg of dit alleen was voor hen, die reeds crediet hebben ontvangen, waarop Voorzitter be vestigend antwoordde. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangenomen. Van het z.g. crisis-comité, de aardappelziekte-commis sie van verleden jaar, liggen verschillende missives ter Inzage. Voorzitter deed mededeeling van het op de ver gadering te Hoorn behandelde. Er is een commissie be noemd uit de gemeentebesturen, welke den Minister moest overtuigen, dat directe steun aan de tuinders noodzakelijk is. Men heeft tevens adhaesie betuigd aan de audiëntie bij den Minster en zal worden aangedrongen op een steunregeling met terugwerkende kracht. Te vens zal de commissie trachten een oplossing te vinden voor het werkloosheidsvraagstuk. Ter dekking der eventueele te maken kosten wordt door de commissie een bijdrage gevraagd van 1 cent per Inwoner. De heer Muller vroeg of de commissie in die rich ting werkte, dat de steun, welke thans aan de arbei ders wordt gegeven, als een toeslag in de bedrijven zou komen. De Voorzitter antwoordde, dat wel stemmen op wa ren gegaan om het zoo te doen. Doch het zal meer gaan om de werkloozen eventueel bij b.v. de kanali satie te werk te stellen. Als de commissie echter licht in Uw vraag ziet, zullen ze dat ook wel probeeren. De heer Muller drong er sterk op aan, dat in de door hem aangegeven richting werd gewerkt. Het is wel mooi, als de arbeiders aan de kanalisatie worden te werk gesteld, doch ze behooren in de bedrijven thuis. De Minister zal echter wel bezwaren maken, omdat er naar zijn meening precedenten worden geschapen. Het is spr. evenwel bekend, dat serieuze bouwers hun arbeiders ontslaan, omdat ze niet meer kunnen betalen. De bedrijven zouden door deze regeling goedkoopere arbeiders krijgen cn de arbeiders een beter loon. Voozitter merkte op. dat het een met het ander samenhangt. Spr. sprak den wensch uit, dat spoedig een steunregeling door middel van minimumprijzen zou worden vastgesteld. Dan zou het ook voor de arbei ders al beter worden. Aanbieding gemeenferekeoing. Hierna werd de gemeenterekening aangeboden, wel ke sloot voor den gewonen dienst in ontvangsten met f 78.280.15%, in uitgaven met f 62.436.77, voordeelig saldo f 15.843.38%. De kapitaaldiienst sluit in ontvangsten en uitgaven met f 11.108.22. De rekening zal worden nagezien door de heeren Muller, Kroon en Groen, terwijl als reserve de heeren Kramer en Dijkhuizen werden aangewezen. De rekeningen van de Lichtbedrijven en het Burg. Armbestuur zullen door dezelfde heeren worden nage zien. Benoeming onderwijzeres O.L. school. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. school in verband met de va cature. ontstaan door het eervol verleende ontslag aan Mej. N. H. Vos van Zon. De voordracht luidt: 1. Mej. Verweij. Alkmaar: 2. Mej. Lemaire, IJmuiden, en 3. Mej. Bakker, Alkmaar. Me.i. Verweij werd met 5 van de 6 stemmen gekozen. Mej. Lemaire verkreeg 1 stem. De datum van indiensttreding is 16 Augustus 1932. Rondvraag. De heer Bekker zeide, dat de Twuiverweg zoo slecht is, naar spr. van een kennis heeft vernomen. Voorzitter achtte het beter, dat diegene het bij het gemeentebestuur van Sint Pancras mededeelde, daar die gemeente met het onderhoud is belast. Hierna neemt Voorzitter het woord, zeggende, dat de rondvraag nu eigenlijk het belangrijkste punt van de agenda is. De heer Bekker is n.1. thans 25 jaar ge meenteraadslid. Het is, aldus spr., in Juni 25 jaar ge leden geweest, dat U in de vroedschap dezer gemeente kwam. U was het eerste R.K. raadslid en kwam in de plaats van den heer Jongerling. U moest echter in September weer aftreden, omdat vroeger om de twee jaar een derde der raadsleden af trad. In dien korten tijd. dat U toen raadslid is ge weest hebt U veel goede eigenschappen getoond, want bij de verkiezing in September verwierf U meer stem men dan den eersten keer. Volgens spr. was er vroeger meer bekoring aan de gemeenteraadsverkiezingen, om dat de eene persoon tegenover de andere werd gesteld en niet met 1 listen werd gewerkt zooals nu. Voorzitter wees op de groote vooruitgang sinds die jaren, toen men nog geen gas en electriciteit kende, terwijl ook de vervoermiddelen nog zeer primitief wa ren. Zoo kon men toentertijd 2 maal per dag naar Alkmaar. Wel een groot verschil met het autobusver- voer van thans. Eenige verbetering in dien toestand was reeds in 1906 gekomen door het Broeker spoortje. Spr. herinnerde aan de mederaadsleden van den heer Bekker, waaronder ook was den helaas te vroeg ont slapen wethouder Kroon, die in dezelfde vergadering dat de heer Bekker zijn intrede deed, als wethouder werd benoemd. Als de heer Kroon niet zoo vroeg was overleden, zouden we nu een 25-jarig wethoudersjubi leum kunnen vieren. Ook op financieel gebied is de toestand anders. De hoofdelijke omslag was in 1907 f 2800.terwijl deze eenige jaren geleden f 20.000.— was. De waardeering van de diensten der raadsleden was ook veel anders dan nu. Men kreeg aan het eind van het jaar f 35. om met z'n allen te verdeelen. De „jaarwedde" der wethouders bedroeg f 9.Er werden toen ook gewichtige besluiten genomen, doch als men een parallel trekt met thans, is de taak der hedendaagsche overheid veel zwaarder geworden. Vroe ger was het meer een eerebaantje. Voorzitter zeide, van die 25 jaar er 15 met den heer Bekker te hebben samengewerkt, waarvan 12% jaar als wethouder, aan welke samenwerking nooit iets te wen- schen over is geweest. Hoe het op andere plaatsen soms gaat, vernemen we wel eens uit de kranten. De heer Bekker had altijd eerlijke bedoelingen en opvat tingen en dat siert den mensch. U kwam altijd voor Uw meening uit en het is niet erg om eens verschil van meening te hebb enals men eerlijk tegenover el kaar staat. Spr. hoopte, dat de heer Bekker zich nog vele jaren aan de gemeentebelangen mag geven en dat zijn vrouw en kroost er nog lang getuige van mogen zijn. Namens den raad en de gemeente bood de voorzitter een prachtige rooktafel met toebehooren aan. onder dankzegging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. De heer Bekker dankte voor de gesproken woorden. Spr. wist er eigenlijk zelf niets van, dat hij 25 jaar raadslid was, tot de burgemeester spr. vanmiddag fe' liciteerde. Spr. zeide, als raadslid steeds zijn plicht te hebben gedaan, wat men toch moet doen, al is men géén raadslid. Over 2 jaar is er weer verkiezing, zeide spr., en dan zal ik het aan jongere krachten overlaten. Spr. hoopte deze laatste jaren nog op aangename sa menwerking. (Algemeene felicitatie volgt). Hierna sluiting. Werklooze Zeeuwsche land arbeiders. Ondanks den drukken oogsttijd Buiten- landsche arbeiders aan het werk Hoewel het thans volop oogstijd is, zijn er toch, wat andere jaren nooit het geval is, in verschillende deelen van Zeeland nog vele werklooze landarbeiders. Alleen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gemeld, dat daar zoo goed als alle landarbeiders werk hebben, ja dat er misschien straks tijdelijk handen tekort zullen zijn, om den oogst binnen te halen. Maar uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen daarentegen wordt gemeld, dat daar nog vel werkloozen zijn. En toch zijn daar nog steeds land bouwers, die Belgische arbeiders in hun dienst houden. De ontstemming daarover in arbeiderskringen is groot. Verschillende burgemeesters hebben zich per circulaire tot de landbouwers in hun gemeente gewend, met het verzoek, alles te doen wat mogelijk is, om de werkeloos heid tegen te gaan, o.a. door alleen Nederlandsche ar beiders in dienst te nemen en door bij het maaien en dorschen zooveel mogelijk aan handkracht de voorkeur te geven boven machinale bewerking. Ook de gewestelijke afdeeling in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren der Tarwe-organisatie heeft hare leden een schrij ven gezonden, waarin aangedrongen wordt op het alleen in dienst nemen van eigen arbeiders. INBRAAK TE ROTTERDAM. 1180.— uit een-brandkast gestolen. Zondagnacht heeft men zich via een brandgang toegang verschaft ot het automatisch café van J. F. D. aan den Coolsingul. De brandkast is geforceerd cn daaruit, is een bedrag van f 180 ontvreemd. De po litie Leeft een onderzoek ingesteld. ALKMAAR, 6 Augustus 1932. Op de heden ghouden botermarkt werd betaald voor Fabrieksboter, le soort 57%65 cent, 2e soort 5055 cent per pond; Eieren, groothandel, f 3.053.55, Eend eieren f 2.40. ALKMAAR, 6 Augustus 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 14 paarden f 80—225, 38 melkkoeien f 120200, 37 nuchtere kalveren, slacht f 414, 13 scha pen: vette f 814, overhouders f 4—8, 75 biggen (10 weken) f 510, 5 bokken en geiten f 2.505. Handel zeer stug. ALKMAAR, 6 Augustus 1932. N.V, Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 180.000 kipeieren: 58—60 Kg. f 3.30—3.50, 60—62 Kg. fw 3.30—3.70, 62—64 Kg. f 3.40—4, kleine eieren 55—57 Kg. f 2.90—3.30; 20.000 eendeieren f 2.40— 2.50 per 100 stuks. WARMENHUTZEN, 8 Augustus 1932. Schotsche muizen f 1.70—2.10, zilvernep f 8.709.80, zilveruien f 0.70—1.20, zilverdrielingen f 2.80—3.10, gele drielingen f 2.603.30, gele uien f 3.103.40, gele nep f 78.30. Aanvoer: 750 Kg. aardappelen, 6350 Kg. gele nep, 3075 Kg. zilvernep, 3075 Kg. zilveruien, 1150 Kg. gele uien. WINKEL, 8 Augustus 1932. Appelen f 515, peren f 514, aalbessen f 616, kruisbessen f 47, frambozen f 1527, tomaten 610, augurken f 411, slaboonen f 34, snijboonen 614, tuinboonen f 1, aardappelen f 11.20, alles per 100 pond Kropsla f 11.50, meloenen f 1528, komkommers f 3 5, wortelen f 1.502.50 per 10 Ostuks. MEDEMBLIK, 8 Augustus 1932. Schotsche muizen f 0.500.75, kleine muizen f 0.70 0.85, witvl. aardapelen f 0.700.75, per 50 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 8 Augustus 1932. Groote Schotsche muizen f 0.500.80, Schotsche mui zen f 0.901.50, drielingen f 1.50, bl. eigenheimers 1.30 1.70, spercieboonen f 56.50, zilvernep f 8.4010.90, drielingen f 2.80—3.70 zilveruien f 0.600.90, gele nep f 7.10-9.30, drielingen f 2.50—3.40, uien f 2.70—3, kroten f 1.20, roode kool f 0.60, gele kool f 0.60. alles per 100 KG. Aanvoer: 6400 Kg. aardapelen, 1500 Kg. spercie boonen, 23700 Kg. zilveruien, 15800 Kg, uien, 150 Kg. kroten, 300 Kg. roode kool, 300 Kg. gele kool. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Augustus 1932. Aardappelen: Schotsche muizen f 1.101.60, bl. eigen heimers f 1.502.40, eigenh. f 22.20, roode kool 0.60, gele kool f 0.60, bloemkool I f 56.30, uien: zilvernep f 8.309.50, zilverdrielingen f 2.603.40, zilveruien 1.50 1.70, gele nep f 7.109.30, gele drielingen f 33.80, gele uien f 4.605.20, slaboonen f 4.406.30, bieten f 1 1.50. Aanvoer: 8000 Kg. aardappelen, 1800 Kg. gele kool, 1300 Kg. gele kool, 14000 Kg. uien, 1150 Kg. slaboonen, 5250 Kg. bieten. AMSTERDAM, 8 Augustus 1932. Boerennoteeringen: Rogge f 66.50, Wintergerst 4.50 5, Chev. f 66.25, haver f 6.256.75, duivenboonen f 910 per 100 kilo, Karwijzaad f 88.50 per 50 kilo. AMSTERDAM, 8 Augustus 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bl. eigenheimers f 2.40 2.80, id. eigenheimers f 2.402.80, IJpolder eigenhei mers f 2.402.80, id. blauwe eigenheimers f 22.80, id, bonten f 2.803. Andijker muizen f 1.602.80, kleine muizen f 1.201.60, Langedijlter muizen f 1.602.80, Noordholl, eigenheimers f 22.80, id. blauwe eigenh. f 2 2.80, Rijper muizen f 22.80, Hillegommer zandaard- apeelen f 1.404, Noordwijker zand f 23, Flakkeesche eigenheimers f 2.402.80, id. bl. eigenheimers f 2.40 2.80, id. eigenh. poters f 1.752, id. bl. eigenh. poters f 1.752 per 100 Kg., Friesche borgers f 1.351.40 per H.L. AMSTERDAM, 8 Augustus 1932. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 483 vettt koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 6573 ct., 2e kw. 5660 ct., 3e kw. 3550 ct.. mindere soorten 20 30 ct. per Kg. slachtgewicht; 131 melk- en kalf koeien f 170-250 per stuk; 163 vette varkens le kw. 4050 ct., 2e kw. 3039 ct., 3e kw. 2029 ct.. per Kg. levend gewicht; 42 nuchtere kalveren f 1017. 61 schapen 10 12 gld. per stuk, 1110 varkens: vleeschvarkens 90 110 Kg. 3638 ct., zware varkens 3335 ct., vette var kens 3032 ct., per Kg. slachtgewicht; 43 paarden 80 120 per stuk. Aangevoerd uit Denemarken: 4 wagons geslachte runderen. ALKMAAR, 8 Augustus 1932. Aaanvoerd ter veemarkt: 95 vette koeien f 140250. 18 vette kalveren f 3590, per Kg. f 0.500.75, 33 nuch tere kalveren f 414, 796 varkens 2630 ct., zouters 2627 ct. per Kg. Handel in koeien matig.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3