S' SPORT IEUWS VAN PARTA Schagen III—B.K.C. II. 7-0. CHAGEN. Het Competitierad gaat weer draaien. De cholera-epidemie in China. Frankrijk tegenover z ij n d o o d e n. Onder matig aantal publiek trapt B.K.C. II om 10 minuten over drieën tegen zon en regen af. Onmid dellijk nemen de Spartanen den t^al over en vallen onstuimig op de B.K.C.-veste aan, waar haar achter hoede en in laatste instantie haar keeper het ge vaar afwend. Jan Weeland van Schagen 3 opent zoo af een toe niet slecht op de vleugels, maar in doorsnee genomen was hij ongelukkig, ook wat schie ten betrof. 12 Minuten na het begin kogelt D. Leeu wenkamp keihard tegen de lat, welk schot beslist beter lot had verdiend. Een enkele maal breken ze wel eens door, maar van eenig gevaar zijn ze voor debutaut Rempt niet. Plotseling krijgt Boon den bal te pakken en plaatst goed door naar J. Wit. Deze schiet echter te hoog voor, waarna Uitterdijk den bal in eenen naar Keet schiet, die na 14 minuten Schagen III de leiding bezorgd. Direct na den aftrap valt B.K.C. met haar linker vleugel goed aan. P. Blaauboer is zijn oude kame raden echter steeds te vlug af en plaatst zeer goed naar zijn voorhoedespelers. Ook het opstellen van Blaauboer is zeer goed te noemen. Een plaatsje in Schageji II zou hij wel kunnen hebben. Een goed schot van hem wordt met eenige moeite door den B.K.C.-keeper gestopt en weggewerkt. Het is echter uitstel van executie, want even later kogelt een der Spartanen geweldig hard vlak onder de lat. De bal springt een meter de doellijn over tegen den paal en er uit. Scheidsrechter Breebaart constateerde goal en zoodoende leidt Schagen III met 20. Na de rust wordt direct goed aangepakt. Schagen neemt mid- denuit; S. v. d. Wal gaat er alleen vandoor, trapt den bal even te ver voor hem uit, waardoor wij den ken dat de aanvallende B.K.C.-back den bal al heel gemakkelijk weg kan werken. Deze mist echter, waarvan v. d. Wal dankbaar gebruik maakt en onhoudbaar Schagen's derde doelpunt maakt. B.K.C. doet hardnekkige pogingen om de Schagen's verde diging te passeeren, wat haar echter niet mocht ge lukken. Haar middenvoor De Schipper weet heel aardig op zijn vleugels te spelen, doch deze staan steeds te veel naar binnen. Het open spel heeft daardoor geen enkel nut. Uitterdiik geeft een prach tige voorzet. Eerst schiet v. d. Wal in welke door den B.K.C.-keeper gestopt wordt, doch niet voldoende weggewerkt. Dan schiet Weeland, doch ook dit schot wordt door den B.K.C.-keeper keurig gestopt. Nu slaat hij den bal echter voor Keet's voeten, welke aan allen twijfel een einde maakt en doelpunt. 40. Geen 4 minuten later maakt dezelfde speler na aardig solospel er 50 van. B.K.C. valt dan eenige malen onstuimig aan. Haar plaatsen is echter van dien aard, dat het geenerlei resultaat kan opbren gen. Er zijn oogenblikken geweest dat 4 tot 5 B.K.C.- ers op een hoop stonden. Plaatste de Schipper dan naar z'n vleugels, dan waren ze er niet maar ston den vlak naast hem. P. Ruig breekt aardig door, plaatst dan goed naar Jan Wit. Deze onderneemt een rennetje, zet voor en Keet zorgt voor de rest. 60. 8 minuten voor het einde slaagt de ex-keeper v. d. Wal er in om den B.K.C. keeper voor de zevende maal het nakijken te geven. Het was een formidabele kogel. Noch B.K.C. noch Schagen wist het net meer te vinden, zoodat deze ontmoeting in een groote over winning van Schagen III is geëindigd. Het is een aardige wedstrijd geworden. Nieuwe gezichtspunten voor de E. C. waren er wel, doch zeer moeilijk zal het zijn na een dergelijken wedstrijd vast te kunnen stellen wie vervangen diende te wor den. SCHAGEN BB.K.C. A. $-3. In een aardig gespeelden wedstrijd hebben de ver tegenwoordigende adspiranten de eer gedeeld. Om de beurt namen ze de leiding. Tot twee minuten voor het einde stonden de Schager adspiranten voor met 3—2. Doch in de laatste minuut gelukte het een der B.K.C.ertjes den stand gelijk te maken uit een fout van keeper Bij post, die veel te ver van zijn doel stond. R.K. KORFBALCLUBS T.O.P. 1— V.V. n A.P.Polder 13—0. Door een vergissing zijn deze twee twaalftallen tegen elkander uitgekomen, inplaats van V.V. 1 speelde V.V. II. Onder een flink buitje wordt begonnen. Schagen is direct de meerdere van V.V. hetgeen al spoedig in een aantal doelpunten wordt uitgedrukt, intus- schen blyft 't maar regenen, doch de dames hebben er zoo de smaak van beet, dat ze van geen ophou den weten. De rust komt met 7—0 voorstand voor Schagen. De spanning is geheel zoek. Na halftime denken we V.V. nu eens in den aanval te zien ko men, doch de krachten schieten te kort. Stuk voor stuk zijn de T.O.P. dames grooter, waardoor zij ook meer kans hebben Het einde van dezen wedstrijd komt met 13—0 in 't voordeel van Schagen. Scheidsrechter Haverkamp leidde goed. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN DER D.H.V.B. S.R.C. 1 (Schagen) STORMVOGELS 1 (Hoogwoud) 1—5. S.R.C. wint den toss en kiest den wind in den rug. De Stormvogels zitten er direct goed op, 'n schot van den midvoor gaat naast. S.R.C. speelt met 10 man, de elfde komt na on- gever 20 min. spelens aanwandelen. Na een kwar tier neemt Stormvogels de leiding met een hard schot van den rechtsbinnen. 01. 'n Penalty tegen S.R.C. wordt naast geschoten. Nu zal Schagen het eens probeeren. Wij krijgen nu aardig werk van B. Berkvens. Hij kopt mooi in doel, de keeper is op z'n plaats. Kort hierop schiet eerstgenoemde rakelings over. Een hard ver schot van H. Brugemann in buiten spelpositie krijgt bij den Stormvogelman geen kans. Hierna krijgen we nog eens een aardig partijtje regen. Nogmaals een strafschop tegen S.R.C., welke nu in het net verdwijnt. 02. T. Deutekom krijgt den bal na aftrap in een moei lijke positie, waardoor het schot naast gaat. Scha gen zal het voor de rust nog eens prpbeeren, de Hoogwoud-keeper stompt weg, waarna een harde kogel rakelings over suist. Na de thee en voorzet van Stormvogels rechts binnen, de midvoor mist doch de linksbinnen schiet netjes in. 03. Steeds is Stormvogels in de meerderheid. S.R.C. kan maar geen goede aanval, vooral vooral door ge brek aan samenspel op touw zetten. Toch krijgt ze een beetje geluk, als S. Deutekom van buiten af inschiet terwyl de Stormv. keper achter den doellijn stopt. Dit ontgaat scheidsrechter v. d. Gracht niet. 13. Na aftrap doet zich ongeveer hetzelfde geval voor bij S.R.C. doch ook hier wordt door keeper Stam al vallende achter den doellijn gestopt, doch het ontgaat den scheidsrechter. De corner levert niets op. De Stormv. midvoor ziet van ver een kansje en schiet hard langs den vallenden Stam in. 14. De spanning is nu geheel weg. Tot overmaat van ramp speelt een der backs gevaarlijk op keeper Stam, welke hierop niet rekent, terug, laatstge noemde grijpt naast, de Stormv. rechtsbinnen heeft nu een goedkoope kans en benut die. 15. Hiermede komt het einde. Scheidsrechter v. d. Gracht leidde, behoudens en kele gevalen, men kan nu eenmaal niet alles zien, zeer goed. 't Is te betreuren voor S.R.C. dat eenige der beste krachten door omstandigheden de eerste paar we ken niet kunnen medespelen. WIERINGEN. Succes-nieuws. S. I—E.F.C. 2—3. Succes I had Zondag bezoek van een K.F.C.-com- binatie, waarin de internationaal Jb. Mol als mid voor fungeerde, en de linksbuiten Kruiver en nog twee eerste klassers. Niettegenstaande deze zware tegenstanders, wist S. voor rust een 20 voorsprong te Lehalen, doch na de rust moesten ze voor de K.F.C. technisch wijken, de uitslag was 2—3 voor K.F.C. Als J. Augustein laat beginnen, speelt S. met 2 invallers voor J. Lont ep Jc. Smit Sz.,; K.F.C. is een combinatie van het le, 2e en 3e elftal. K.F.C. krijgt den wind mee en direct ontwikkelt zich een vlugge strijd met K. in de meerderheid. Haar aanvallen zijn gevaarlijk en een paar gevaarlijke schoten van Mol wist de S. keepi.- op goede wijze te stormen. Ook de S. aanvallen zijn niet van gevaar ontbloot; bij een der S. aanvallen schiet Koorn keihard in cn geeft S. de leiding. K.F.C. pakt goed aan en wil den gelijkmaker scoren, doch de S. keeper werkt corner. Deze levert echter niets op. De bal gaat naar de S. helft en Albert krijgt hem te pakken en met een sneltreinvaart deponeert hij no. 2 in het net. Dit is K. te bar, doch voor rust kunnen ze het doel niet vinden. Na de rust wist K.F.C. den achterstand al spoedig te verkleinen en spoedig daarna maken ze gelijk. S. probeert het nog eenige malen, doch de K.F.C. keeper is op zijn post en weet erger te voor komen. Als de tijd verstrijkt, denken we dat het met gelijken stand zal eindigen, doch K.F.C. oefent een geweldigen druk uit op het S. doel en weet eeni ge minuten voor het einde de winnende goal te scoren. S. speelde een zwaren wedstrijd, doch wist zich goed te handhaven. Een groot aantal belangstellenden woonden den wedstrijd bij. Om 12 uur speelde S. 4 tegen een Atlas-elftal van Den Helder, een aardigen wedstrijd met S. in de meerderheid, wat den uitslag weergeeft. Met 51 werden de Atlas-reserves naar huis gezonden. A.s. Zondag beginnen de nederlaagwedstrijden en wel B.K.C. II—Succes III, zoodat we weer aardige wedstrijden te wachten zijn. CALLANTSOOG. TOURCLUB WINKEL—CALLANTSOOG I. 3-f). Ter gelegenheid van de kennis speelde C. I. Zon dag tegen de Tour-club Winkel, die daartoe een veld had gehuurd, aangezien deze club er geen tot haar beschikking heeft. Welnu, dit veld was er een met heuvelen, dalen en greppels, waardoor er eigen lijk van voetballen geen sprake kon zijn. Het spel ging vrijwel gelijk op en de gelukkigste was in casu de gastheeren. LUTJEWINKEL-VETERANEN—CALLANTSOOG ID. 21. Ook deze ontmoeting had plaats op hetzelfde „veld", waar de C. veteranen met een onverdiende nederlaag de vlag moest strijken, wat te wijten is aan dezelfde omstandigheden als bovengenoemd. „Cal- lantsoog" hoopt graag weer te komen, maar dan op een beter terrein. We twijfelen niet of de „Tourclub Winkel" zal bin nen afzienbaren tijd maatregelen tot het verkrijgen van een goed voetbalveld treffen. AARTSWOUD. Het eerste elftal speelde Zondag te Kolhorn, voor de nederlaagwedstrijden. De uitslag was voor onze jongens schitterend, n.1. 8—2. 'T ZAND. Het le elftal van G. R. speelde j.1. Zondag op eigen terrein tegen Rood Wit I van 't Veld en won hier bij met 73. Het 2e elftal ging naar Waarland en heeft daar ver loren met 0—5. De clou van den dag was j.1. Zondagavond de veteranen-wedstrijd op het G. R. terrein tusschen G. R. en Rood Wit-veteranen. Dit was n.1. een ge- costumeerden wedstrijd, opgeluisterd door muziek van de Harmoniekapel van 't Veld. Door het in groo te getale aanwezig zijnde publiek is om de gekke ver tooningen van de spelers van beide kanten hartelijk gelachen. Het einde van deze, meer komisch dan technisch goed gespeel den wedstrijd kwam tenslotte met den stand 1—1, zoodat de gasten reglementair hebben gewonnen. Onder muziek van voorn, kapel is daarna tot 2 uur gezellig nagedanst, waarvoor een dusdanige enteresse bestond, dat de groote zaal van den heer De Wit stampvol was. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws. Zondag j.1. hield de voetbalvereeniging J.V.C. haar uitgeschreven seriewedstrijden. Eerst kwamen J.V.C. I en Watervogels I tegen el kaar in het veld. Dit was een vlugge, gelijk opgaan de wedstrijd. J.V.C. wist voor rust een 1—0 voor sprong te krijgen en deze voorsprong tot een minuut voor het einde te behouden. Toen werd het zwoe gen an Watervogels beloond en wisten ze gelijk te maken. Het einde kwam met 1—1. Nu moesten er van weerszijden drie penalty's ge nomen worden en hierin was Watervogels de ge lukkige, zoodat deze in de finale kwam. Hierna kwamen B.K.C. I en H.S.V. I in het veld. B.K.C. I kwam met 10 man in het veld, maar dit be lette haar niet om in een snel tempo het beste van het spel in handen te nemen. Voor de rust wist B.K.C. een 2—0 voorsprong te behalen, welke zij na de rust tot 60 wist op te voeren. Nu kwamen eerst de verliezers van de eerste wed strijden in het veld, n.1. J.V.C. I en H.S.V. I. Dit was ook weer een vrijwel gelijkopgaanden wedstrijd, welke in een 21 overwinning voor H S.V. eindigde. Nu kregen we den wedstrijd om den eersten en tweeden prijs tusschen B.K.C. I en Watervogels I. Watervogels speelde veel beter dan in haar eersten wedstrijd en B.K.C. had het niet zoo gemakkelijk als in haar eersten wedstrijd. De uitslag 11 gaf dan ook goed de verhouding wee:. Nu moesten er weer drie penalty's van beide zijden genomen worden en hierin was B.K.C. de gelukkigste. Na afloop werden in het lokaal van den heer A. Kossen de prijzen uitgereikt door den voorzitter van J.V.C., den heer J. Blaauboer. B.K.C. I, De Watervogels I en H.S.V. I, die res pectievelijk den eersten, tweeden en derden prijs hadden gewonnen, hadden ieder een beker in ont vangst te nemen, terwijl J.V.C. I den vierden prijs, een sportschilderij ontving. Na eenige speechen van de verschillende clubs en de noodige driewerf hoera's, was deze voetbalmid dag weer voorbij. Alle wedstrijden werden in de beste verstandhou ding gespeeld en de leiding was bij de heeren H. van Dam en L. Tigchelaar in goede handen. OPGER. 7 MEI 1911. PROGRAMMA ZONDAG a.s. Schagen II—A.V.V. Andijk II. 1uur. Schagen IQ.S.C. I. ?.30 uur. Proefelftal A—Proefelftal B. 10.— uur. ALCMARIA-VETERANEN—SCHAGEN VETERANEN. Op Donderdagavond moeten de Schagen-Veteranen naar de Alcmaria-Veteranen op bezoek. Het vertrek is bepaald op Donderdagavond 6 uur vanaf Hotel Roobol. Het elftal is als volgt: S. de Jong. J. Holtz, K. Leguit. Lingeman, R. Rus, Keijzer. Speur, Bestevaar, J. C. Rus, J. de Blok, Kaper. Reserve J. v. Ketel. NIEUWE LEDEN. Art. 10 H.fh, voorgedragen: Wit, Schagen. REGLEMENTEN te verkrijgen bij het Secretariaat tegen betaling van f 0.15. BESTUURSVERGADERING. De volgende bestuursvergadering zal gehouden worden op Maandag a.s., des avonds 8.30 uur, ten huize van den heer Jb. Holtz. DE ELFTALEN VOOR ZONDAG A.S. Scha ge nlQS.CJ. C. Prins; V. Vlottes, K. Rempt; A. Plakman. R. Rus, J. Watertor; W. Rus, G. J. Boontjes, Kakebeeke, J. Lutjeharms, B. Buiskool. Reserve: J. C. Rus. Schagen ETAndijk II. Bijlsma; P. Molenaar, P. Boon; W. Lem, Brèebaart, J. Koomen; S. Paulusma, S. v. d. Wal, Jb. Molenaar, E. Rus, G. Paulusma. Reserve: K. S. Leguit. Proefelftal AProef-elftal B: A.: R. Rempt; C. Beers, M. Slikker; P. Blaauboer, J. Weeland, T. Brantenaar; Uitterdijk, H. Veenstra, J. Steen, D. Ruig, J. v. Ketel. Reserve: A. Oosterbaan. B.: B. de Vet; P. Lem, P. Ruig; C. Kossen. A. Slik ker, J. Broer; P. Boontjes, P. Slingerland, D. Leeuwen^ kamp, A. Keet, J. Wit. Reserve: N. N. •Opkomst dringend gewenscht. Afbericht bij J. Linge man. INDEELING SCHAGEN L Zoo juist ontvingen wij de mededeeling. dat Schagen 1 weder is ingedeeld in de 4e klasse afdeeling A. De klasse-indeeling vindt men elders in dit blad. Het beloofd een mooie competitie te worden, met mooie ontmoetingen, als: SchagenBeverwijk, SchagenZil vermeeuwen. SchagenTexel enz. Verkade is uit onze afdeeling vandaan. Inplaats van 7 thuiswedstrijden, krijgen wij er nu 9. Een mooie af deeling dus. Nieuwelingen zijn hierin: Zilvermeeuwen, Alkmaar, Texel en Q.S.C. Laatstgenoemde is de pas gedegradeerde derde klasser uit Wormerveer. Zilver meeuwen komt uit afdeeling B. terwijl Alkmaar en Texel debutanten zijn die naar onze meening geen slecht resultaat zullen behalen. Wij verwachten een spannende competitie. De indeel in gen van afld. I en II bekend. Het zal niet zoo heel lang meer duren of het Com petitierad gaat weer draaien. De indeelingen zijn als volgt: AFDEELING I. le klasse; Z.F.C., V.S.V.. Hermes-D.V.S.. A.D.O., 't Gooi, D.H.C,, Feijenoord. R.C.H., Blauw-Wit, H.B.S. Ze klasse A. Alcmaria Victrix, H.R.C., Kinheim, W.F. C., Z.V.V., E.D.O., V.V.A., T.O.G., Zeeburgia DE3C, Se klasse A: Helder, Hollandia, K.V.V., Purmersteijn, Zaandijk, Meervogels, O.S.V., Assendelft, De Volewij- ckers, D.W.V. 4e klasse A: Q.S.C., D.T.S., Schagen, Uitgeest, Vro- ne, Alkmaar, Texel, Zilvermeeuwen, Beverwijk, E.V.C. Reserve 2e klasse; West-Frisia II, Alcmaria Victrix H. H.R.C. 2, K.F.C. 2, W.F.C. 2, V.S.V. 2, RCH. 2, Ajax 3. V.V.A 2 en T.O.G. 2. Reserve Se klasse; Alcmaria Victrix 3. Helder 2. Hol landia 2, Q.S.C. 2. W.F.C. 3. Z.F.C. 3. Z.V.V. 2. OSV. 2, en De Kennemers 2, AFDEELING II. late klasse: Ajax, West-Frisia, Hilversum, Stormvo gels, D.F.C.,. K.F.C., Sparta, V.U.C., Xerxes, en Haar lem. In de tweede klasse A is H.V.V. de gedegradeerde eerste klasser ingedeeld. Hierin komen uit: H.V.V., Neptunes. R.F.C.. D.C.L., Unitas. B.E.C., O.NA, Quick (H.) O.D.S. en Steeds Hooger. DE EERSTE KLASSERS. Deze indeeling wijkt niet onaanzienlijk af van onze veronderstellingen. Typisch is wel dat thans Feijen oord in afd. I en Ajax in afdeeling H is opgenomen. De Rotterdammers zullen vermoedelijk aan de Zaan dammers weer een ernstige concurrent hebben, vooral als Z.F.C. goed start. Ook in V.S.V. en R.C.H krijgen de Feyenoorders tegenstanders, met wie ernstig reke ning te houden is. Hoe H.B.S.. Hermes-D.V.S. en Blauw-Wit zich zullen houden is zeer twijfelachtig. Zij kunnen tenminste net zoo goed een gevaar voor de laatste plaats loopen. Een en ander geldt in het bij zonder voor A.D.O. en niet te vergeten 't Gooi. daar in afdeling I bepaald geen enkele zwakkere broeder voor komt. Tot zooverre afdeeling I. Wat afdeeling II betreft hebben wij een lichten indruk gekregen, dat deze iets lichter is, wat natuurlijk geens zins to minder spaning behoeft te leiden. Wie zal 't echter Ajax lastig kunnen maken, nu de eenige ploeg die he^ vorig jaar het Ajax zoo lastig maakte en eeni ge punten ontnam nu in Afdeelig I is odergebacht? K.F.C. en West-Frisia behooren niet tot de zwakste evenmin als D.F.C. (Dordrecht), wat nu toch de ge weldig verre reis naar Enkhuizen zal moeten maken. Als V.U.C. weer gedwongen is haar elftal steeds te wij zigen. krijgt zij ook het komende seizoen een zwaar programma, evenals het geval is met Xerxes. de club van Lagendaal. Ook deze zal moeten oppassen om niet op de laatste plaats te eindigen. Hilsersum. hoewel iets sterker, zal evenals verleden jaar moeten oppassen en dat geldt eveneens voor Sparta al zou 't niet de eerste keer zijn wanneer Sparta een slecht seizoen afwisselde met een best seizoen. Haarlem, de pas gepromoveerde le klasser. daar zal men geducht rekening mee moeen houden. Wij voor ons, voorzien dat de roodbroeken een goed resultaat behalen en het nu met zooveel moeite veroverde terrein niet meer zullen loslaten. In afdee ling II zijn zeer interesante wedstrijden te verwachten, b.v. AjaxD.F.C., K.F.C.Hilversum of b.v. Sparta Xerxes. Ook moet men niet vergeten Ajax—West- Frisia. V.U.C. de Haagsche zwarthemden, hebben nu geen enkele plaatselijke ontmoeting. Zelfs het pas ge promoveerde D.H.C. is in de andere afdeeling inge deeld. Duizenden slachtoffers. Volgens een bericht uit Sjanghai kon men de cho- lera-epidemie in verschillende deelen van China nog niet meester worden. In den loop van twee maanden zou de ziekte bijna tienduizend slachtoffers hebben gemaakt. De cholera woedt vooral in Kanton en andere ste den van Zuid-China. Ook gevallen in het Japansche leger. Uit Peking: Chineesche bl den .nelden dat ondanks krachtige maatregelen van de Japansche overheid, de cholera ook op Moekden is overgeslagen. Binnen korten tijd waren 2600 lersonen door de ziekte in Moekden aangetast. Ook ii het Japansche leger zijn eenige gevallen van cholera voorgekomen. Inwijding van het doodenhuls bjj Vordun. De plek, waar 400.000 soldaten het leven hebben gelaten. PARIJS, 7 Augustus (V.D.): Het Doodenhuis bij Verdun, waar de stoffelijke over blijfselen van 300.000 Fransche soldaten, die bij de gevechten in de omgeving van Verdun het leven heb ben gelaten, rusten, werd Zondag Ingewijd door den Franschen staatspresident in bijzijn van den minister van Oorlog, den minister voor de pensioenen en een aantal andere kabinetsleden. Het garnizoen van Verdun, de groote generale staf en duizenden en nog eens duizenden burgers nemen aan de plechtigheid, welke met een groot troependefilé eindig de, deel. Staatspresident Lebrun begaf zich Zondagmorgen na een kranslegging aan het monument naar het gemeen tehuis waar begroetingsredevoeringen werden gehouden- Des morgens heeft voorts op het fort de inwijding plaats gehad van een herinneringsplaat, wel ke tot opschrift draagt: ,.Den 24 October 1916 werden door het regimtnt infanterie uit Marokka, versterkt door het 43 bataljon Senagaleezen en twee compagnieën Somalis in een bewonderenswaardigen aanval de eerste Duitsche stellingen veroverd. Onder bevel van den energieken commandant Régnier kon de tegenstand van den vijand worden ge broken en twee K.M. in 'de vijandelijke linies worden doorgedrongen." In de midaguren heeft de plechtige inwijding van het Doodenhuis plaats gehad. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door maarschalk Pé ta i n. Hij herin nerde aan den vreeselijken strijd en bracht hulde aan den heldenmoed der Fransche troepen, welke tot voor beeld n.oet worden gesteld aan de komende generaties. De minister van Oorlog, Paul Boncour, sprak den weupch uit, dat de strijd om Verdun de laatste moge zijn welke Frankrijk zal hebben meegemaakt. De Fransche soldaat heeft zijn leven geofferd voor het va derland, omdat hij in de overwinning van fFrankrijk de eenige mogelijkheid heeft gezien de herhaling van een dergelijken oorlog onmogelijk te maken. Spr. gelooft niet dat deze hoop 'n nimmer vervulbare illusie inhoudt De minister herinnerde aan de verschillende internatio nale verdragen tot vermijding van den oorlog. Het is een hersenschim te meenen dat men den oorlog onmo gelijk kan maken zoolang de scheidsrechter zijn uit spraak niet kan opleggen. Tegenover de dooden voor Verdun heeft Frankrijk den plicht met verdubbelde energie te werken aan de eigen veiligheid en de orga nisaties van den vrede. De president der Fransche Republiek, Lebrun, noemde het slagveld van Verdun het kerkhof van Frankrijk. Hij herinherde aan de 400.000 soldaten die bij de verdediging der stad hun leven hebben moeten laten. Jaren zullen voorbijgaan aleer de natuur weer het beeld van voor den oorlog zal hebben aangenomen, voor zoover zulks met het oog op de ontelbare zwarte en witte kruisen mogelijk zal zijn. Het is evenwel een troost, dat deze kruisen als getuigen en tegelijkertijd als waarschuwing voor de volgende generaties zijn op gericht om deze te bewaren voor een dergelijken waan zin. Er zal wel geen mensch ter wereld zijn, over winnaar of overwonnene, die voor een dergelijken aanval niet met afschuw voor de oorlogsgruwelen terugschrikt. Het republikeinsche Frankrijk heeft het treurige voor- recht op eigen bodem de naweeën van den oorlog te bewaren en heeft geen lessen noodig. De offers die het sinds bet einde van de worsteling der volkeren heeft gebracht, zijn 't beste bewijs hiervoor. Op dezen weg zal het ook in de toekomst voortgaan. Doch men mag niet eischen, dat het zijn zorgen voor de eigen veilig heid opgeeft, zoolang niet de vredesgedachte overal 1» doorgedrongen en zoolang niet de basis voor een alg»- meene veiligheid zijn gelegd. In aansluiting op de Inwijdingsredevoering van den Staatspresident werd een minuut stilte in acht geno men, waarna de troepen van het garnizoen Verdun de fileerden. De president der Republiek, Lebrun, begaf zich daar na per auto naar zijn zomerresidentie Mercy-le-Haut, waar hij eenigen tijd zal doorbrengen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN DYNAMIET-AUTO. Wonder boven wonder geen ontploffing. Twee dooden, Stockholm. Op den Nays-spoorweg, niet ver van Stockholm, is een met dynamiet beladen auto op een overweg door een trein gegrepen. De wagen werd vernield en de beide inzittenden 15 meter weg geslingerd. Als door een wonder vond geen ontploffing plaats. De inzittenden liepen slechts lichte verwon dingen op. De hoornen waren geopend kort voordat de trein naderde.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8