Allerhande. Dinsdag 9 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9120. Noordholland in 1931 De Alkmaarsche Rechtbank. Ernstig motorongeval Montfoort. De onbekende achter de kast Met opoe op reis. Slachtoffers van het zwemmen. Onder de tram. Bevolking van Het aantal inwoners met 27.993 gestegen. Driemaal zooveel stedelingen als plat telanders, in totaal 1.537.580. In het Provinciaal Blad is verschenen, een over- zicht van den loop der bevolking in Noordholland gedurende het jaar 1931. Daaruit blijkt, dat de toena me bedroog 27.993 of l.S Het geboorte-overschot ivas 14.255, terwijl de vestiging i.ct vertrek overtrof (imot 13.73S. Begin 1932 was de stand aldus: 751.296 mannen en 786.281 vrouwen, totaal 1.537.580. Noe'zijn de vrou wen in de meerderheid, doch de mannen halen in. Van de 126 gemeenten zijn er in 1931 niet min der dan 22 eenigszins in bevolking gedaald. Drie hiervan liggen in den Kamerkieskring Haarlem, n.1. Weesp, Weesperkarspel en 's-Graveland. De andere 19 ressortcerend onder Den Helder, te weten Berk- hout. Broek in Waterland. Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Oudkarspcl. Ilcrsbrock, Katwonde, Kwadijk, Middelie. Oosthuizen, Oostzaan, Oudendijk, Oude Niedorp, Schellinkhout, Terschelling, West woud, Westzaan, Wormerveer en Wijdenes. De moeste zijn echter plattelandsgemeenten, doch er zijn ook industrie-plaatsen onder, b.v. Weesp, Westzaan, .Wormerveer. Amsterdam, Haarlem cn Hilversum met resp. 766.263, 122.386 en 59.632 inwoners tellen samen 61.67 van de bevolking. Boven de 25000 inwoners gaan nog uit Bussem, 25.71S zielen: Haarlemmermeer 27.172; Alkmaar 27.751; Den Helder 31.112; Zaandam 33.772 en Velsen 42.553. Eén hiervan n.1. Haarlemmermeer, draagt een plattelandskarakter, doch onder de kleinere zijn er enkele, die meer van een stand dan van een dorp hebben. Hoorn bijv. en Weesp. We maken dus geen groote fout. als we bovengenoemde zes plaatsen met tezamen 189.376 inwoners rekenen bij de drie grootste gemeenten cn de stedelijke bevol king stellen op 1.137.657. dit is 71 van het totaal. Voor het platteland bliju dan ongeveer een vierde deel over of 400.000. Negentien gemeenten zijn er, wier zielental bene den de 1000 ligt. Negen komer zelfs aan de 600 niet toe. Op één na, n.1. Anke veen, liggen al die kleintjes in Noord hol land Noord. De allerkleinsten zijn: Katwoude 227; Kwadijk -126; i /Vlieland 161: Beels 169; Oudendijk 493; Warder 485; Schellinkhout 528; Middelie en Opmeer ieder 586 in woners. Volgens het Jaarboekje der provincie doet zich' on der don rook van Pu mierend het. volgende merk waardige geval voor: D°ar grenzen aan elkaar de drie gemeenten Kwad':k. Middelie en Warder. Samen hebben zij 1497 inwoners, n.1. 426, 485 en 586. Elk heeft zijn eigen bestuur, maar samen moeten zij het doen met cén burgemeester, die bovendien in* elk zijner gemeenten de functie van secretaris vervult. I Actie tot behoud van deze rechtbank van land- en tuinbouwcorporaties. In het Landbouwhuis te Alkmaar is een vergade- i ring gehouden van vertegenwoordigers van land- en A tuinhouwvereenigingen, ter bespreking van de wen- sschelijkheid. om tot den minister van justitie oen W--verzoekschrift te richten, strekkende tot behoud der I Alkmaarsche rechtbank. Besloten is een dergelijk request aan den minister I te zenden, daar de verschillende corporaties van oor- I deel zijn dat land- en tuinbouw met een rechtsbedee- ling van Haarlem of Amsterdam uit geenszins ge haat. zijn. doch integendeel met grootere kosten worden belast, juist in deze voor den land- en tuin bouw zoo benarde tijden. VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN. Meisje met een hersenschudding opgenomen. In de uitspanning Schinkelhaven te Amsterdam is Zondagmiddag een 20-jarig meisje van een schom mel gevallen en met een hersenschudding opgeno men. Zij is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Bij het maken van een bocht in de sloot gereden. Zondagmorgen heeft te Montfoort. een ernstig mo torongeval plaats gehad. Een motor, komende uit de richting Rotterdam, waarop gezeten waren, de bestuurder, de 32-jarige J. ter B. uit Rotterdam en een duopassagier, de 19-jarige L., eveneens uit Rot terdam, reed met een vaart bij het maken van een bocht in een sloot. Voorbijgangers brachten de dren kelingen op het droge. Per auto van den Geneeskun digen Dienst zijn B. en L. naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Bij onderzoek bleek dat de bestuurder een zware hersenschudding had bekomen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De duopassagier heeft een armfractuur. De beide verongelukten waren op weg naar Ut recht. TSvee kordate dienstboden te Den Haag. De politie doet een goede vangst. Toen Vrijdagavond de beide in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te Den Haag inwonende dienstboden omstreeks kwart over tien thuiskwamen, en zich in haar slaapkamer welke op de eerste etage gelegen is. hadden begeven, ontdekten zij plotseling tot haar niet geringen schrik op haar kamer achter een kastje ver scholen, een haar onbekenden man. Zij snelden het vertrek uit. sloten de kamerdeur af en waarschuwden de politie. De bewoners waren met vacantie buiten de stad. Buiten gekomen, konden de beide vrouwen den man nog juist uit het slaapkamerraam zien springen en de vlucht nemen. De ijlings der politieauto toegesnelde atnbtenaren zetten de omgeving af en stelden een onderzoek in. Zij troffen gezeten op een muurtje voor een perceel aan den Wagenaarweg, een man aan. Uit het tegelijkertijd in de woning ingesteld onderzoek bleek, dat op de dienstbodenkamer een linnenkast was doorzocht en dat o.a. uit een portemonnaie een bedrag van pl.m. f 3.90 werd vermist. Voorts bleek, dat de dader moet zijn bin nengekomen door een lichtraam op het dak, waarvan het glas was uitgenomen. Bij fouilleering werd het ontvreemde bedrag op den aangehouden man bevonden. Ook bleek hij, vermoedelijk door den sprong uit bet raam, aan een been te zijn gewond. Hij werd medege nomen naar het hoofdburetau alwaar hij bleek te zijn de -24jarige, te Voorburg woonachtige broodbakker H. J. W. Nadat de Geneeskundige Dienst hem had verbonden, is hij in bewaring gesteld. De politie meent in hem den dader van nog verschillende andere inbraken van den laatsten tijd te hebben gevonden. Hoe grootmoeder haar kleinkind kwijt raakte. 4-jarig jongetje 24 uur op het politiebureau. De politie vond op den Brusselschen Weg te Maastricht een vierjarig jongetje, dat vertelde door vader met chocolaatjes te zijn achtergelaten. Men toog op onderzoek, echter te vergeefs en de kleine schikte zich behagelijk ten politiebureele, waar hem liefdevol onderdak werd verleend. Vrijdagavond laat kwam licht in dit zonderling voorval. Grootmoeder M. K., uit Luik was in Hevelte (D.) fa» milie wezen bezoeken en had haar kleinkind meege nomen. Te Maastricht hadden beiden een bezoek ge bracht aan de St.. Servaeskerk, en daar was zij het ventje kwijt geraakt. Goede raad was duur. In groo- ten angst reisde de grootmoeder daarop door naar Luik. Vandaar is zij Vrijdag naar Maastricht terug gekeerd en begon toen bij de kerk weer nasporin gen te doen. Hier deelde haar de koster mede, dat zich op het politiebureau een kereltje bevond, en inderdaad had daar een hartelijk weerzien plaats. Het knaapje had 24 uren ten bureele vertoefd en bleek er zeer op z'n gemak, zóó zelfs, dat grootmoe dertje moest soebatten om hem weer mee te krijgen. Jongeman te ZandvOort verdronken. Te ver in zee gegaan. Zondagmiddag te omstreeks twaalf uur is aan het vrije strand aan de Noordzijde te Zandvoort een bader verdronken. Het slachtoffer is de 25-jarige J. Piek, coupeur, wonende te Amsterdam. Hoewel herhaalde malen gewaarschuwd, ging hij te ver in zee. De zee trok door wind en stroom zeer sterk, waardoor de jonge man. afdreef. Een viertal zwemmers waagde het hem te hulp te komen. Na een kwartier werd het slachtoffer aan land gebracht. De levensgees ten waren evenwel reeds geweken. Bij het zwemmen verdronken. Zondagmiddag te ongeveer half drie is de 20-jarige G. B. bij het zwemmen in de Buitenvest te Hulst ver dronken. Het lijk werd eenige uren later opgehaald. Lijk aangespoeld. Op het Noordzeestrand te Vlieland is aangespoeld het in verregaande staat van ontbinding verkeerende lijk va eèn vrouw. De vrouw droeg twee katoeen badpakken over elkaar. Haar kiezen zijn gaaf, terwijl de tanden ontbreken. Noodlottig ongeval te Nijmegen. Man de beide beenen afgereden. Zondagavond sprong de heer v. d. V. uit de tram NijmegenBeek en had daarbij het ongeluk te strui kelen. Hij kwam met eide beenen onder dc in volle vaart rijdende tram, met het gevolg dat zijn beide beenen verbrijzeld werden. Nadat door Dr. Koch cle eerste hulp verleend was, werd het slachto'fer naar het St. Canisius Ziekenhuis overgebracht, waar dc man in den loop van Zondag aan de gevolgen is overleden. MEISJE GEDOOD. Spelende onder zakken graan geraakt. Bii den molenaar A. Ooms, te Nieuw-Vosmeer, heeft'een treurig ongeval plaats gehad. Een meisje van omstreeks drie jaar was met de andere kin deren onder' den molen op zakken met. graan aan het spelen. Op een gegeven moment ging de stapel aan het .schuiven. Waardoor de kleine onder de za k ken geraakte. Voor dat de ouders hulp konden bie den, bleek het kind reeds zoo ver weg te zyn, dat de inmiddels geroepen geneesheer geen hulp meer kon vqrleënen. daar de dood reeds was ingetreden, aldus het „D. v. N. Br." KIND TE WATER. Redder dreigt ook te verdrinken. Te Maastricht raakte een 4-jarig kind. nabij de Kesselkade in het Kanaal Zekere A. N. sprong on middellijk te water, doch werd bij het duiken ern stig aan het hoofd gewond Hij slaagde er echter in den kleinen drenkeling te grijpen. Toen hem de krachten dreigden te begeven, schoten twee voorbij gangers op hun beurt te hulp, waarna het gehcele stel gelukkig op het droge werd gebracht. Zoowel dc kleine als de moedige redder waren er erg aan toe. zoodat medische behandeling noodig was. Hierna konden beiden naar hun woningen wor den overgebracht. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. Zondagavond heeft in de Louis Bothastraat No. 24 te Amsterdam een betreurenswaardig ongeluk plaats gevonden. Een zesjarig kind viel daar onverhoeds uit het raam van dc derde verdieping en kwam zoo ongelukkig neer, dat het op slag dood was. MIJNONGELUK IN POLEN. In eenmvn in Ruda in Polen is een ernstig onge luk gebeurd. In een myngang op 3S0 M. diepte stortte plotseling de zoldering in, waardoor 3 arbei ders werden bedolven. Een hunner kon slechts dood worden geborgen. De beide anderen berden in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. XLIX. Zonderlinge vrees. Het was maar een simpel krantenbericht, uit Brazilië: „In koffiekringen vreest men, dat aan de koffie- vernietiging een einde zal komen." Dat gaat dus zoo: eerst doet men in onafzienbare koffietuinen alle mogelijke moeite om millioenen kilo's boonen te winnen cn als men daarin met Moe der Natuurs hulp is geslaagd, hoopt men, dat de re- geering voor het vernietigen van enorme hoe veelheden groote bedragen beschikbaar zal stellen. Voor die verwachting bestond goede reden, want zóó was de laatste jaren dc koffic-politiek. Acht mil- lioen balen zijn op verschillende wijze aan de con sumptie onttrokken: eerst, werd de overvloed in zee geworpen, doch dat verpestte de lucht in de haven steden; toen zijn er briketten van gemaakt; ook heeft men geprobeerd er moerassen mee te dempen, doch tenslotte werden er eenvoudig vuurtjes van gestookt en de schatkist betaalde. Nu schijnt die hopeloos leeg te zijn en vandaar de vrees, dat ver nietiging geen geld meier zal opbrengen. Een raar wereldje niet waar? Als iemand wil beweren, dat wij leven in de beste aller werelden, dat de organisatie uitnemend is cn dat wij het gebod der naastenliefde naarstiglijk in toepassing brengen, dan hebben wij respect voor zoo veel verbeeldingskracht, doch kunnnen er voorloopig nog niet mee instemmen. Bodemschatten. De bodem is rijk aan schatten: steenkolen, olie, metalen, enz. Hoe rijk, weet niemand precies.'doch dit schijnt wel vast te staan, dat de voorraad niet I wordt aangevuld en dat er dus een tijd komt vroeger of later dat hij uitgeput is. Hoe moeten wij dan het leven houden? Geen kolen voor de verwarming van onze hui zen, voor het stoken van machines; geen benzine en smeerolie voor auto's, vliegtuigen; enz.; geen ijzer, koper, enz. metalen voor al de dingen,, die we nu gebruiken. Hot is niet denkbaar cn legt ons als eerste plicht op om ter wille van liet nageslacht niet met al die kostelijke schatten te morsen; Wij moeten er zuinig mee zijn v.11 ze niet onnut xerspillesu Nu zijn er menschen, die beweren: komt tijd, komt raad. De wetenschap, meenen ze, zal ons geslacht niet in den steek laten, nu niet, en later niet. Loopt het mis met de kolen als verwarmingsbron, dan zal er stellig een ander middel gevonden zijn om ons voor bevriezen te bewaren. Tegen dat de benzine op is, heeft men ze waarschijnlijk ook niet meer noodig en kan zich redden met een ander voortbewegings middel, enz., enz. Deze opvatting getuiet van een groot, optimisme. Gezien de wonderen op technisch gebied, waardoor wij telkens weer met verbazing worden geslagen, is er stellig reden om niet al te zwaartillend te zijn, doch het geeft ons geen vrijheid om zorgeloos te worden. Trouwens, niemand heeft wezenlijk belang bij het roekeloos omspringen met de in den aard bodem aanwezige schatten noch bij het vernietigen van de kostelijke producteen, welke de levende na tuur ons kan bieden. Grootcendeels met instemming ha'en wij aan, wat Dr. Henri Polak hierover schrijft. Toen Theodore Roosevelt president was van de Vereenigde Staten, riep hij een conferentie van des kundigen bijeen, die zich over de verkwisting van allerlei schatten in en op de aarde moest uiten. Het verslag van haar verhandelingen is zeer leerrijke lectuur. Alle ter conferentie aanwezige xperts op verschil lend gebied spraken ernstige aanklachten uit tegen de verspillers, de exploitanten van mijngji en groe ven. van bosschen, van oliebronnen enz. enz. Er werd gewag gemaakt van het op ongeloofelijke schaal vellen van wouden zonder dat nieuwe aan plant van hout geschiedt; over het onoordeelkun dig behandelen van oliebronnen, waarbij men het gas laat ontsnappen, hetgeen op zichzelf 'n verlies is, doch ten gevolge waarvan tevens een aanzienlijk ge deelte van de aanwezige olie nooit te voorschijn kan worden gebracht; over het op onjuiste manier af tappen van terpentijn, waardoor de hoornen bij massa's sterven cn over tal van misbruiken van gelijken aard. Sindsdien is men van kwaad tot erger vervallen. Het vernietigen van bosschen gaat in versneld tempo voort en nieuwe aanplant houdt geenszins daarmede gelijken tred. Misschien is er verbetering gekomen in de winning van aardolie, doch daar tegenover staat een buitensporig toegenomen ge bruik, dank zij automobielen, vliegtuigen, duikboo- ten enz. De vernietiging van bosschen geschiedt voorname lijk ten behoeve van de vervaardiging van papier en van kunstzijde. Als ik denk aan de tallooze reactionnaire kranten, aan de massa's prul-litera tuur, aan de zoutclooze humoristische en andere periodieken, aan ue geweldige hoeveelheden commer cieel en reclame-drukwerk (dat in een goed georden de maatschappij overbodig zou zii en ik denk aan de statige pijnbosschcn, die daaraan dag in dag uit ten offer worden gebracht aan de vernietiging van de bestaansmogelijkheeid van tal van diersoorten, die daarvan het. gevolg is, om van ongu. stige climato- logische en hydrologische consequenties niet te ge wagen, dan schrompelt mijn toch al niet groote lief de voor de tegenwoordige samenleving tot uiterst ge ringe afmetingen ineen. Maar verbruikte plantaardige voorraden kunnen vervangen worden. Mineralen echter niet. Wat men aan olie. aan metaal ertsen, aan metalloïden, aan gesteenten aan de aarde ontneemt, is voor altijd henen. Wie een boom rooit, kan een boom planten. Maar die olie oppompt, kan de daardoor ontstane leegte niet vullen en wie ijzererts delft, kan de aar de niet hergeven wat hij haar "heeft ontnomen. Het is dus de plicht van elk geslacht, n, met het oog op de behoeften van latere geslachten, zuinig te wezen met hetgeen zich in 's werelds voorraad schuren bevindt. Maai- dit geschiedt geenszins. Aan oorlogstuig van allerlei aard worden ontzaglijke massa's grondstoffen misbruikt. (en ook) voor de vervaardiging van de tallooze massa- en andere voortbrengselen, die voorzien in kunstmatig gekweek te behoeften. Dc verkwisting der natuurschatten is niet te overzien en eenmaal komt de dag, waarop zij uitgeput zullen zijn, veel vroeger dan bij rationeel gebruik noodig zou zijn geweest. Er zijn menschen, technici en chemici vooral, die deze roekeloosheid heelemaal niet erg vinden. De zulken zijn namelijk overtuigd, dat het menschelijk vernuft wel voor ailes, dat „opgesoupeerd" is, plaats vervangers zal vinden. Misschien zullen zij in het ge lijk worden gesteld. Wellicht ook niet. Het. laatste zou naar mijne opvattinge het beste zijn. Want. het zou tot gevolg hebben, dat de menschheid zou ge noodzaakt zijn. haar leven eenvoudiger en natuur lijker in te richten hetgeen haar slechts ten goede zou kunnen komen." Met dit laatste gaan we volledig accoord en het verheugt ons buitengewoon, dat er onder de jongeren een naar wij meenen, steeds sterker wordende stroo ming baan breekt naar een andere levenshouding. De zedelijke en geestelijke waarde van den mensch heeft om tot volle ontwikkeling te komen, geen voetbal-tribunes, geen dancings en geen luxe-auto's noodig. Woorden en daden. De Commissie-Weiter heeft haar bezuinigingsvoor stellen op onderwijsgebied getoetst aan twee criteria, dat zijn maatstaven; 1. de pacificatie, de bevrediging tusschen open baar en bijzonder onderwijs mocht niet worden aan getast: 2. het peil van het lager onderwijs moet gehandhaafd b 1 ij v c 11. Zóó zijn de woorden: geen daling van het peil, en hoe zijn de daden? a. Personeelsinkrimping door vergrooting der klassen, terwijl het aan de gemeenten verboden zal zijn. daarvan af te wijken. b. Een halfwas „juffrouw voor de lagere klassen", volgens De Bode. het orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, een brok barbaarschhcid, dat eenvou dig een hoon is voor alle onderwijs. c. Een salarispeil, dat den beginnenenden onder wijzer in een derde-klas-gemeente zal afschepen met netto f 14.78 per week, of twee kwartjes per uur. Er zou nog van allerlei bij te halen zijn. doch deze drie voorbeelden zijn sprekend genoeg om te doen zien. dat woorden en daden van de Commissie-Wei ter op de meest krasse wijze met elkaar vloeken. En dat terwijl vloeken juist verboden is! Wie betalen den steun? Hot r.k. Kamerlid Max van Poll geeft op boven staande, vraag het volgende antwoord in zijn blad „De Morgen": „All-een reeds de steunmaatregelen aan land- en tuinbouw en veeteelt zullen een jaarlijkschcn last van ongeveer 200 millioen gulden op ons volk leg gen in den vorm van hoogerc prijzen voor de eerste levensbehoeften. Ook de overige maatregelen leggen alle lasten op de consumptie." Zulke crisis-politiek van zijn geloofsgenoot Ruys de Beerenbrouck is hem een doorn in het vleesch. II ij denkt aan de Kamerverkiezingen van 1933 en vreest voor gevolgen van den meest ernstigen aard. Laai ons hopen, dat zijn vrees bewaarheid wordt, doch wat te zeggen van den afgevaardigde, die zich aandien als een vurig democraat en niettemin heeft medegeholpeu om de eerste levensbehoeften zoo duur te maken? Want dit staat vast; de heer Max van Poll heeft in de Kamer zich niet verzet tegen de regeerings- voorstellen en ook-door zijn toedoen zijn het juist de groote g e z i nn en, die de crisislasten moe ten opbrengen. Als de kiezers dit niet vergeten, konden dc ver kiezingen inderdaad gevolgen van ernstigen aard hebben voor hem zelf. Voor de democratie met de daad zou dat geen ver lies zijnl

Schager Courant | 1932 | | pagina 9