ASteneitit- Lnttiiillii Alineti Kleirs- De terreur in Duitschland. VERKEERSONGELUKKEN. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Pruisen onder granaatruur. STRATOSFEER. De overstroomingen in Mandsjoerije. Aanzienlijke verkorting van den diensttijd voor dienstplichtigen. Brand in den New Yorkschen „undergroun d". da, Woensdag 10 Augustus 1932. SCBAEER 75ste Jaargang No. 9121 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Scherpe maatregelen tegen de nog steeds voortdurende wandaden. Spoedi ger toepassing van doodstraf en tuchthuis. Speciale recht banken. De politieke gewelddaden in Duitschland nemen ln hevigheid eer toen dan af en politieke bomaan slagen, moorden en aanrandingen, botsingen tus- schen politieke tegenstanders, vernielingen van ge bouwen en winkels, zijn nog steeds aan de orde van den dag. In den nacht van 8—9 dezer is het in Hindenburg in Oost-Pruisen, zeer onrustig jeweest Door bommen werd op twee plaatsen brand veroorzaakt, zonder dat menschenlevens werden geëischt Te Schomberg pleegde met een aanslag op een woonhuis, terwijl te Schönwald bij Gleiwitz hevige vuurgevechten werden geleverd. Op meerdere plaatsen als Hirsch- •bcrg, Gleiwitz en Heidersdorf was het zeer rumoerig. Gisternacht even vóór drie uur is te Stettin vanuit een rijdende auto oen dynamietbom geworpen naar de uitgeverij van het sociaal-democratische blad Volksboten". Groote schade werd aangericht. Tot sr in den omtrek werden de ruiten vernield. In den afgeloopen nacht wilde de S.S.-man Senke ,te Reichenbach in het Eulengebirgte met een hand franaat een aanslag plegen op den redacteur van et sociaal-democratisch orgaan „Der Proletariër". ,die tezamen met een vriend naar huis terugkeerde. iDe handgranaat ontplofte echter in de hand van den dader. De hand werd afgerukt, terwijl Senke boven dien nog andere ernstige verwondingen opliep, ten gevolge waarvan hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. Volgons ooggetuigen wachtte na f>ij de plaats van den aanslag een auto, waarmee iScnke was gekomen en waarin zich nog twee per [Bonen bevonden, die er echter vandoor waren ge- 'gaan. zonder dat hun identiteit kon worden vast 'gesteld. In Oost-Pruisen hadden bomaanslagen plaats; per- loon lij ke ongelukken kwamen, wonder boven wonder, niet voor. In hoofdzaak treft men de nationaal-socia- (listcn en de joden. I In liet havenkwartier van Hamburg dat het brand [punt van onrust en relletjes is en waar meermalen (politieagenten wérden aangevallen, is een groote jTazzia gehouden door 1.500 agenten. Zestig personen werden gearresteerd en vele wapenen in beslag ge komen. Gisternacht werd te Marienburg een bomaanslag gepleegd op de woning van een bakker, die tot geen politieke partij behoort en in het geheel niet aan po litiek doet. Zijn 6yrjarig zoontje liep een ernstige aoofdwonde op. Een doode. Te Küpper bij Seidenburg werd een metselaar, lid van de Rijksbanier, doodelijk gewond door een revol verschot. Eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. In SUezig. Hier hebben de soc.-democratische partij, het Alg. iDuitsche Vakverbond, de vrije bond van kantoorbe dienden en de Rijksbanier gelijkluidende telegram (men gezonden aan den Rijkspresident en den Rijks- piinister, waarin zij dringend om bescherming vra gen. Bracht en Kerrl. In een vergadering te Berlijn gehouden, heeft de Rijkscommissaris voor Pruizen, Dr. Bracht, o.m. ge- gegd: In één opzicht moet ik opkomen tegen uw vrien delijke woorden, n.1. tegen uw wensch mij nog lan- ;er in deze functie te zien. Ik ben niet voornemens ij in het Pruisische ministerie van binnenl. zaken uisclijk in te richten. En hoe noodzakelijk en ppoedeischend ook de nieuwe regeling der staats rechtelijke betrekking tusschcn het rijk en Pruisen ïs, toch hoop en wensch ik, dat de werkzaamheden van den rijkscommissaris slechts van tijdelijken aard fcnogen zijn. Dr. Bracht verklaarde een ieder die zijn plicht deed, te zullen beschermen. De voorzitter van den Pruisischen Landdag, Kerrl Verklaarde, dat het de taak der toekomst zou zijn de partijpolitiek uit het staatsleven te verdrijven. Hij durfde dit zeggen, ofschoon hij thans nog voorzitter |s van een huis, waarin de partijpolitiek hoogtij fciert. Wat Von Schleicfoer verklaarde. In een onderhoud heeft de minister van rijksweer baarheid verklaaid, dat hij tegen elke militaire dicta tuur ls en dat de rijksweerbaarheid het eenige onpoli tieke machtsmiddel is welke kan worden aangewend. Over de bultenlandsche politiek zeide Von Schleicher dat daarin het vraagstuk van rechtsgelijkheid op den voorgrond staat. De ontwapeningsconferentie heeft, na zea maanden bijeen te zijn geweest, een resolutie aan genomen, die noch ontwapening, noch rechtsgelijkheid behelst. Wat ls er overgebleven van alle mooie begin selen die de staten bij bet begin der conferentie ten beste gaven? De technische commissies hebben ze graf waarts gedragen. Aan Duitschland's aanspraken op rechtsgelijkheid Is geen gehoor geschonken, ofschoon een ontwapeningsconventie toch alleen waarde kan heb ben als deelnemers met gelijke rechten vrijwillig de bepalingen ervan aanvaarden. Daarom heeft Duitsch land, dat na 13 jaar waohtena niet langer kan wach ten, tegengestemd. Het zal ge en vertegenwoordigers weer naar Genève zenden, voordat de kwestie der rechtsgelijkheid naar den zin van Duitschalnd ls geregeld. Hierover zijn alle partijen het eens. Als men thans duikbooten, zwaar geschut en tanks voor verdedigingsmiddelen wil laten doorgaan, met welk rechts kan men ze Duitschland dan onthouden? Als Po len zijn grenzen kan versterken, met welk recht kan men Duitschland dan deze bescherming verbieden? Dat Duitschland de eenige groote mogendheid is, die niet voor zijn nationale veiligheid mag waken, ls een vernederende toestand, dien wij niet langer kunnen dul den. De bepalingen van het verdrag van Versailles moe ten of op alle mogendheden worden toegepast, óf men moet Dultschlad het recht geven, zijn verdedigingsstelse1 zoo te reorganiseeren. dat zijn nationale veiligheid ls gewaarborgd. Wij willen geen wedstrijd in bewapening, wij zullen eiken ontwapeningsmaatregel steunen, maar wij eischen veiligheid, rechtsgelijkheid, en vrijheid. Nieuwe Noodverordening. De nieuwe noodverordening van den Rijkspresident tot verzekemg van den blnnenlandschen vrede d.d. 9 Augustus 1932 is thans verschenen. Zij heeft den vol genden Inhoud: Op grond van artikel 4#. par. II, der Rijksgrondwet wordt het volgende bepaald: De voorschriften der verordening van den Rijkspresi dent tot verzekering van den binnenlandschen vrede d.d. 29 Juli gelden ook voor den tijd van 12 Augustus 1932 tot en met 31 Augustus." De dagteekening luidt: Neudeck, 9 Augustus. De verordening is onderteekend door Rijkspresident von Hindenburg en Rijkskanselier von Papen. Over politieke excessen. Officieel wordt medegedeeld: Bil de publicatie van de Juni-verordening tegen po litieke excessen heeft de Rijkspresldlent voor het geval zich weer politieke gewelddaden zouden voordoen nieuwe scherpe voorschriften aangekondigd. Gedurende de laatste weken heeft men ln duitschland tot nu toe ongekende gewelddaden aanschouwd. Rijks- preeldent en Rijksregeering hebben derhalve besloten tot onderdrukking van den polltleken terreur gebruik te maken van de scherpste middelen. Politieke geweld daden worden bij de verordening van den Rijkspresident d.d. 9 Augustus met de strengste straffen bedreigd. Burgvredo verlengd. Nieuwe strafbepalingen Woensdag van kracht. De nieuwe Noodverordening van den Rijkspresident verlengt de bepalingen van de laatste Noodverordening van 29 Juli en beteekent derhalve een uitbreiding van den z.g. burgvrede, met inbegrip van het verbod om te demonstreeren tot het einde der maand. Geen demonstratieverbod op 11 Augustus. De verordening van den Rijkspresident d.d. 29 Juli welke betrekking heeft op den burgvrede en het de monstratieverbod tot 10 Augustus, wordt eerst den 12 Augustus weer van kracht verklaard. De 11 Augustus Grondwetsdag ls derhalve nadrukkelijk buitengesloten, zoodat dezen dag het demonstratieverbod niet bestaat. Speciale rechtbanken. Verschillende nieuwe zware strafbepalingen zijn uit gevaardigd, waarbij de doodstraf en tuchthuis spoediger zal worden toegepast. Het thans geldende recht voorziet de doodstraf voor den moordenaar, die doodt met voorbedachten rade en voor ernstige misdrijven met behulp van ontplofbare stoffen. In de toekomst heeft ook degene zijn leven verbeurd, die zonder voorbedachten rade in den hartstocht van den politieken strijd, in drift en uit haat een aanval op een tegenstander doet, welke diens dood tengevolge heeft of, die een lid der weermacht of der politie doodt. Voorts wordt met den dood gestraft wie door brand stichting of een andere gevaarlijke misdaad den dood van een mensch veroorzaakt. Om de nieuwe strafbepalingen krachtig te kunnen toepassen heeft de rijksregering voor die districten, waarin daarvoor de noodzakelijkheid is ontstaan, in overleg met de regeering van het betrokken land, spe ciale rechtbanken opgericht. Zij zijn rechtbanken van dat land, zij werken met een verkorte procedure, haar vonnissen zijn aan geen rechtsmiddelen onderworpen en derhalve terstond na de uitspraak rechtsgeldig cn uit voerbaar. PROF. riCCARD ZAL VOOKLOOPIG NOG NIET OPSTIJGEN. ZURICH, 9 Augustus (V.D.): Prof. Piccard zal voorlooplg nog niet opstijgen. Het vertrek ls voor onbepaalden tijd uitgesteld. Woensdag en Donderdag zal hij waarschijnlijk nog niet omhoog gaan. Betreffende de motleven voor dit uitstel is nog niets bekend geworden. Prof. Piccard neemt een algemeen stilzwijgen in acht met betrekking: tot zijn nieuwe vlucht. Een onderhoud met den geleerde. Nader uit Zurlch: Prof. Piccard heeft gister de binnen- en bultenland- sche persvertegenwoordigers uitgenoodtgd voor een on derhoud, waar hij bijzonderhdeen mededeelde over zijn a.s. stratosfeervluqht. Prof. Piccard deelde o.a, mede, dat hij nog een nauw keurig onderzoek moest instellen naar de Instrumenten, waarbij het mogelijk kan zijn, dat nog verbeteringen zullen moet enworden aangebracht. Mocht dit het geval zijn, dan zal de start eerst over 14 dagen kunnen ge schieden. In het gunstigste geval zal de start aan het eind van deze week kunnen plaats vinden. Prof. Pic card legde er bijzonder den nadruk op, dat zijn tocht een wetenschappelijke onderneming is en geen sportiev« gebeurtenis. Hij zal alleen dan opstijgen, wanneer zijn istrumenten volkomen in orde zijn en van den tocht geheel afzien, wanneer de atmosferische omstandighe den ongunstig mochten worden. Piccard hoopt echter nog tijdens de huidige periode van mooi weer te kun nen starten. 3000 Personen worden vermist. Uit Charbin: Tot nu toe wordt de door de over stroomingen aangerichte schade geschat op acht mil- lioen Yen. 30.000 personen worden vermist. Tusschen Sjoeang Sjen Poe en Tsai Kiakoe zijn 30.000 IC.M. spoorlijn vernield. Steeds meer dooden. Gemeld wordt, dat 1100 menschen om het leven zijn gekomen, als gevolg van overstroomingen in het Oelangebied nabij Sansig en dat 4000 boerderijen, ter waarde van twee millioen yen onder water staan. AUTO OP EEN MOTOR GEREDEN. Dame ernstig gewond. Maandagavond is een auto op den Haarlemmerweg bij den tweeden molen achterop een motor gereden. Een dame, die op de duo van den motor zat, werd ern stig, maar niet levensgevaarlijk gewond, opgenomen en door den G.G.D. naar het Tesselschadeziekenhuis ge bracht. De bestuurder van den motor kwam er heel huids af. OP EEN AUTO GEREDEN. Motorrijder te Eindhoven verongelukt. Maandagavond omstreeks half zeven reed in de Bleek straat te Eindhoven uit de richting Hertogstraat de 28jarige reiziger A. J. Koppens wonende aan de Ra- r.onkelstraat in groote vaart op zijn motorfiets, toen hij bij de scherpe bocht van de Kleine Bleekstraat, waar het uitzicht eenigszins bemoeilijkt wordt, van de tegen overgestelde zijde een auto zag naderen. De bestuurder van dezen auto, de schoenfabrikant v. d. Sanden uit Veldhoven reed met een matige vaart en week zoo ver mogelijk uit. Door de groote vaart reed de motor fiets na eenige slingeringen tegen het spatbord van den auto op, waarna de berijder met een smak tegen den grond viel. In deerniswekkenden toestand werd hij op genomen en naar het binnengasthuis gebracht, waar hij 's nachts is overleden. De man was gehuwd, doch had geen kinderen. MOTORONGELUK OP DEN SLOTERWEG. Drie gewonden. Gisteravond heeft op den Sloterstraatweg te Amster dam ter hoogte van de zioh aldaar bevindende volks tuintjes, een motorongeluk plaats gehad. Een motorrijder met duopassagiere reed ln de richting van Sloten en kwam plotseling in botsing met een wiel rijder, welke van de volkstuintjes kwam, met het gevolg dat deze tegen den grond geslingerd werd en een bloedende wonde aan het achterhoofd bekwam. De mo torrijder zelf bekwam eenige wonden in het gelaat en klaagde over pijn in den linkerschouder. De duopassa giere werd van den motor geslingerd en kwam met het hoofd tegen een boom terecht en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den G.GJD. zijn alle drie naar het Tes selschadeziekenhuis overgebracht. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S OP DEN WEG MEPPEL—LEEUWARDEN. Maandag heeft een aanrijding plaats gehad op den weg MeppelLeeuwarden. Een auto. bestuurd door den heer Burgers, directeur van de Nijverheidsschool te Nijmegen, wilde in een bocht een anderen auto passee- ren. Hij kwam toen in botsing met een derden auto, die geheel is vernield. De inzittende, de heer S. Troost wijk uit Zwolle, kreeg geen letsel. Het dochtertje van den heer Burgers is echter zoodanig verwond, dat zij naar het ziekenhuis te Meppel moest worden over gebracht. OPGEPAST TOCH! Dinsdagmiddag ongeveer half één reed op den Sta tionsweg een zwaarbeladen vrachtauto in matigen vaart. Een tweetal jongens hield zich, op de fiets gezeten, achter aan den auto vast. Plotseling tuimel de een van de jongens onderstboven. Wonder boven wonder kwam hij niet onder den zwaar beladen wa gen, anders was de ellende door eigen roekeloos heid veroorzaakt niet te overzien geweest. Nu kwam hij er met eenige ontvellingen af. Men zij toch wat voorzichtiger! RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Schagen over de maand Juli 1932. Op spaarbankboekjes werd ingelegd f 10.1S4.14, en terugbetaald f 8274.91. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1909.23. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 9. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Di rectie op staatschuldboekjes afgeschreven nominaal f 1000.Derhalve minder in- dan afgeschreven f1000. Het is eon bekend feit dat heel veel jongelui er ernstig tegen op zien wanneer zij voor het vervullen van hun militaire plichten gedurende korteren of langeren tijd in dienst moeten. Zulks is heel be grijpelijk. Ongeacht welke positie men in de maat schappij inneemt, is en blijft het ontrukken aan stu die of werkkring een zeer ernstig bezwaar voor de meeste jongelui. Dit bezwaar is door de regeering ook gevoeld en men heeft er naar gestreeft een oplos sing te vinden, waardoor het den jongelui wordt mogelijk gemaakt hun diensttijd op de meest voor- deelige wijze te volbrengen. Men heeft toen in het leven geroepen het z.g.n. Vooroefeningsinstituut, waarbij elke jongeman die den leeftijd van 18 jaar nog niet heeft overschreden, zich kan verbinden. Hierdoor krijgt men de gelegen heid om in zijn vrijen tijd reeds een bepaalde graad van geoefendheid te vorkrijgen, waardoor men veel korter moet dienen. De diensttijd wordt dan namelijk met vier maanden bekort. Bovendien heeft men dan nog het voordeel dat men wordt aangewezen voor het wapen der infanterie, dat is het wapen waarbij de diensttijd het kortst is (S1/^ maand). Gaat men niet bij de Vooroefeningen, dan is de kans heel groot dat men wordt aangewezen voor een ander wapen waarbij de diensttijd veel langer is. Bij sommige wapens zelfs 15 maanden!! Men denke zich eens goed in wat het zeggen wil om gedurende zoo'n langen tijd voor het militaire leven te worden opgeëischtü Dit alles kan echter worden voorkomen door de vooroefeningen te volgen. Dan toch wordt de diensttijd van 5Vè maand nog met vier maanden ver minderd en is men dus in zes weken van allen mi litairen dienst at Dat dit vele voordeelen biedt springt direct in het oog en zal door niemand worden te gengesproken. Op Donderdag 11 Augustus wordt in café Cérèa te Schagen een vergadering gehouden, waar de voor deelen van het Vooroefeningsinstituut nader worden uiteengezet en gaarne alle mogelijke inlichtingen zullen worden verstrekt. Tot deze vergadering zijn alle jongelui van pl.m. 18 jaar uitgenoodigd. Laat men het gewicht van deze vergadering niet onder schatten door maar rustig thuis te blijven. De tijd en gelegenheid is nu nog daar! Een jongeman die zijn eigen belang goed in het oog houdt, moet deze kans met beide handen aangrijpen. Het zal op hoo- gen prijs worden gesteld als ook de ouders der jon gelui deze vergadering willen bezoeken. Dat men het nut der Vooroefeningen ten volle beseft, blijkt uit de groote populariteit die het Instituut te Scha gen en omgeving geniet. Men verzuime dus den avond van 11 Augustus vooral niet!! Talrijke gewonden. V.D. verneemt uit New-York. Door tot nu toe onbeken de oorzaak is Dinsdag brand uitgebroken in den under ground in de nabijheid van het station Broolijn Bridge Het vuur greep met razende snelheid om zich heen. Honderden passagiers konden eerst na zeer groots moeite uit den met eyen dichten rook gevulaen tunnel worden bevrijd. Talrijke personen werden gewond. Het vuur gebluscht. Nader uit New-York. De brand in den „underground" kon in betrekkelijk korten tijd worden gebluscht De oorzaak van den brand is kortsluiting. Bij het bekend worden van den brand werd direct de kraohttstroom uitgeschakeld, hetgeen een vrij langdurige stagnatie van het ondergrondsche spoorwegverkeer met zich bracht VAN DE VROEGERE SLAGVELDEN. Uit Parijs. Naar uit Arras gemeld wordt, zijn in den loop van den maand Juli op de Noord-Fraiisehe slag velden 303 lijken van gesneuvelde soldaten opgegraven. Hieronder waren niet minder dan 254 lijken van Duitsdhera. TREINBOTSING BIJ MüNCHEN. V.D. verneemt uit Munchen. Op het zijspoor Berdhtes- gaden-Koenigsee heeft Dinsdagmiddag een treinbotsing plaats gehad. Zes reizigers en de beide machinsten wer den licht gewond. Na een uur kon het verkeer op het baanvak worden hersteld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1