lliinii Kieiws- De politieke toestand in Wat doe je in de kou?! Monarchisten-opstand in Spanje. Uitgevers: N.V. tA TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. Bouwmeester's Revue 1932. Voetbalmisère. Donderdag 11 Augustus 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9122 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEP. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Militair oproer in Madrid. - Vele opstandelingen gearresteerd. Hoe de beweging te Madrid los barstte. - Gestoorde verbindingen. Uit Madrid wordt gemeld: Hedenmorgen om vier uur is in verschillende dee- ïen va^ Spanje een monarchistische opstand uitge broken, onder leiding van een groep gewezen officie ren, die door de hervormingsmaatregelen van Azana met pensioen moesten gaan. De regeering trad on middellijk energiek op, zoodat de opstandige bewe ging binnen enkele uren was onderdrukt, behalve te Sevilla. Aan het hoofd der rebellen daar staat ge neraal Sanjurjo, gewezen opperbevelhebber in Ma rokko en oud-leider van de guardia civil. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten zou Sanjurjo meester zijn van de stad en zichzelf tot kapitein-ge- I neraal hebben laten uitroepen. De aanval te Madrid. De opstand te Madrid begon met een aanval der monarchisten op het hoofdpostkantoor, het ministerie van Oorlog en dat van Buitenlandsche Zaken. Een 60-tal personen trachtte het hoofdpostkan toor binnen te dringen, terwijl een honderdtal per sonen het ministerie van oorlog binnendrong en een derde groep het hoofdberau van politie trachtte te bezetten. De in het politiebureau gelegerde gendarmerie wist de menigte tegen te houden, totdat versterking arrivoerde. waarna do aanvallers werden teruggesla gen en veertig personen werden gearresteerd. 1 Achter het ministerie van oorlog ontstond een (chietpartij, waarbij meer dan 300 schoten werden ge fwisseld. De bestorming van het hoofdbureau van politie werd met behulp van machinegeweren afgeslagen. Kleine tanks surveilleerden later voor de genoemdo gehouwen. Er zouden in totaal vijf dooden zijn gevallen, n.1. een onderofficier, drie soldaten en een burger. Arrestaties. Onder de talrijke personen, die gearresteerd wer- den, bevinden zich de zoon van generaal Milan del i Bosch en de hertog del Infantado. De opstandelingen die gevlucht waren in het „palócio de comunicaciones", werden tegen vijf uur In den morgen uiteengedreven. Dertig personen wer den gearresteerd. De voorgeschiedenis. Reeds eenigen tijd heerschte er groote ontevreden heid in Spanje, met name onder de militairen. Men herinnert zich in verband hiermede nog wel het incident dat zich eind Juni bij een parade in j het legerkamp Carabanchel op ongeveer 40 KM. van Madrid voordeed. De chef van den generalen staf. generaal Goded, had een toespraak tot de mili tairen beëindierd met den kreet „Leve Spanje", welke kreet geestdriftig door de troepen werd overgeno men. Een luitenant-kolonel der infanterie, Julio Mangada. was echter zoo in woede geraakt omdat de generaal geen toespeling had gemaakt op de re publiek en niet „leve de Spaansche republiek" had laten roepen, dat hij den generaal er over had aan gesproken en zich na een heftige woordenwisseling de epauletten van do schouder: had gerukt met den itroep dat hij liever zijn rang en graad verloor dan e gehoorzamen aan de bevelen van dezen généraal, langada was onmiddellijk in arrest gesteld. Dit inicident had echter nog een staartje. Gene raal Villegas, de divisiecommandant die de arresta tie van den overste had gelast, was van zijn be- ol ontheven, niet omdat hij de arrestatie had gelast in- tusschen, maar omdat hij in een toespraak politieke toespelingen had gemaakt. Ook nog korter geleden hebben zich incidenten voorgedaan, die op ontevredenheid speciaal onder de militairen wijzen. Onlangs verscheen er in het Spaan- 6che socialistische orgaan eenheftig artikel tegen de generaals, zóó heftie dat Azana niet kon nalaten er zijn scherpe afkeuring over uit te spreken. Drie dooden. Het aantal personen, dat gistermorgen bij de schiet partijen is gedood, bedraagt drie. allen opstandelingen, terwijl naar geraamd wordt het aantal gewonden der tig bedraagt. De president, Alacala Zamora bevond zich in zijn zo merverblijf, terwijl de premier Azana van de vroege ochtenduren af voortdurend op zijn departement is en onafgebroken in verbinding staat met de militaire au toriteiten. Bij de onderdrukking van den opstand te Madrid werden vooral goede diensten bewezen door 't speciale politiecorps, dat na de instelling van de re publiek i3 gevormd. Motie van vertrouwen kn de regeering. De Cortes, (de Spaansdie Tweede Kamer) hebben bij acclamatie een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Gister zijn meer dan 200 personen gearresteerd en kwamen elk oogenblik uit alle deelen van het land nog meer gevangenen aam. Leger en vloot in actie. Uit de militaire hav^n van Cartagena zij® vijf tor pedobooten naar Sevilla vertrokken, om de actie der heden vertrokken infanteristen te steunen. p w MINISTER-PRESIDENT ZAMORA. Alleen Sevilla bi opstand. Ministerraad bijeen. Nader wordt gemeld: Zamora. de president der republiek, die in zijn zo merverblijf te La Granja toefde, is In allerijl naar de hoofdstad teruggekeerd. Om half twaalf gisterochtend kwam de ministerraad onder zijn voorzitterschap bij een. Er werd een officieel communiqué gepubliceerd, waarin o.a. wordt gesegd, dat de opstandige beweging te Madrid snel en grondig werd onderdrukt en alleen nog te Sevilla heerscht. RepubllkeJnsch© tegenbetoogingen te Madrid. De offlcleele berichten uit Madrid wekken den Indruk dat de opstandige beweging reeds volkomen ls be dwongen. Het heet, blijkens een Reuterbericht, dat de bevolking krachtig op den aanslag op de republiek heeft gereageerd. Reeds om tien uur gisteravond trok een groote menigte door de hoofdstraten der stad, 't republlkelnsche volkslied zingend en luide roepend: „Weg met de rebellen, wij eischen gerechtigheid Omstreeks twaalf uur trok een groep betoogers ter sterkte van ongeveer duizend personen met republl kelnsche en zelfs met roode vlaggen door de Gran Vla Zij drong het officierscasino binnen en joeg de zich daar bevindende officieren weg. Vervolgens dwong zij het bestuur van het casino, de republlkelnsche vlag te hijschen. Daarna trok zij naar verscheidene openba re gebouwen en groote warenhuizen en wist overal door te zetten dat de republikelnsche vlag werd ge- hesehen. Het kwam tot een niet zeer ernstige botsing tuschen bteoogers en gardisten toen deze laatst en de betoogers uiteenjoegen en een door hen meegedragen roode vlag wilden bemachtigen. De manifestanten boden slechts zwakken tegenstand en juichten ten slotte de gardisten toe. Maar in Sevilla is het verre van rooskleurig. Hier Is de stad door rebellen bezet, Onder leiding van den vroegeren opperbevelhebber der guardia civil, generaal San Jurjo, die thans leider der douane is, is te Sevilla een opstand tegen de re geering uitgebroken. Het geheele garnizoen heeft zich bij deze beweging aangesloten zoodat sinds Woensdag morgen vroeg het grootste deel van Andaloezië in op roer is. De Spaansche regeering heeft om 1 uur hedenmiddag met extra treinen en vrachtauto's een regiment Infan terie naar Sevilla gedirigeerd. Een poging der insurgenten het garnizoen van Jorez over te halen hun zijde te kiezen is mislukt. De regeering geeft openlijk toe, dat de opstand in Sevilla nog niet onderdrukt is en verklaart dat zij zich op den trouw harer troepen verlaat. Tot nu toe zijn in totaal drie generaals gearresteed. Beslissend voor het verder verloop van zaken zal zijn of de regeering zich in de overige deelen des lands zal kunnen verlaten op politie, leger en vloot. Op het oogen blik weet men nog niet in hoeverre San Jurjo buiten Andaloezië steun zal vinden. Volgens beriohten heeft de Spaansche regeering de gouverneurs der provincies Malaga, Cadiz en Huelva instructie gegeven troepen gereed te houden voor een opmarsch naar Sevilla, waar generaal San Jurjo zich tot gouverneur generaal heeft uitgeroepen. Bovendien zijn reeds troepen uit andere provincies naar de omgeving van Sevilla gezonden. Niettemin is de revolutionaire beweging reeds overgeslagen op Jerez. Gendarmerie en brandweer hebben de zijde gekozen van generaal San Jurjo. Volgens de ln de vroege middaguren door het Spaan sche minsterie van Binnenlandsche Zaken gepubliceerde officieele mededeeling heeft de regeering in de stad Madrid zelve overal de orde en rust kunnen doen her stellen. Het aantal insugenten dat bij de straatge vechten om het leven is gekomen, bedraagt met het aantal doodelijk getroffen soldaten vijf. Een aantal andere personen werd ten deele ernstig gewond. Ten einde de indruk te versterken dat de opstand ook door de burgerbevolking wordt afgekeurd, heeft de veiligheidspolitie de vakvereenigingen geprest een de monstratie te organiseeren. Een groot deel der abeiedre trok in de morgenuren in gesloten rijen met republi- keinsohe en roode vlaggen door de straten der stad. Eenige arbeiders drongen daarbij een officierscasino binnen waar zij de aanwezige actief dienende officieren tegen den grond sloegen. De republikeinsche garde heeft ten slotte de rust hersteld. Deze opstanden eischten weer menschenlevens; te Madrid vielen er 8 dooden, terwijl 50 personen werden gewond. Wordt HItler Rijkskanselier? De politieke strijd is in de hooge regionen der Duitsche regeerders in vollen gang. En de vraag, die alles behcerscht is: wie wordt er Rijkskanselier? Wordt Hitier kanselier? President Von Hindenburg is in Berlijn terug, ook VonPapen is weer present en de Groote Adolf is eveneens present. Hindenburg is van plan om zich in alle onderdee- len met deze regeeringscrisis te bemoeien en ont vangt daarom allerlei gevolmachtigden van verschil lende partijen, om zich goed op de hoogte te stellen hoe de zaken staan. En het is al geen geheim meer, dat dit alles in hoofdzaak zijn viorsprong vindt in het feit, dat Adolf Hitier den eisch hoeft gseteld ,om belast te worden met de samenstelling van een ministerie, of met andere woorden gezegd, dat de macht van het regeer- kasteel komt in handen der Nazi's. Men weet reeds te zeggen, dat Hitier rijkskanse lier zal worden, Von Papen minister van buitenland sche zaken. Ook wordt Hitier nog minister-president van Pruisen. Strasser en Göhring, eveneons Nazi's-mannen, wor den ook in 't ministerie ondergebracht daardoor krijgt men tevens een samenvoeging der verschillende Hitler-groepen en is de oneenigheid onder de nat.- soc. te overbruggen op deze jze. De onderhandelingen worden zoo snel gevoerd, dat men aan het eind der week reeds een positief resul taat verwacht. De nervositeit is algemeen groot en het is geen wonder dat men er reeds van spreekt dat Hitier troe pen samentrekt om zijn positie te bevestigen. Deze ge ruchten zijn reeds weer tegengesproken, maar het is toch wel teekenend, dat de politieprefect van Ber lijn zijn agenten met karabijnen heeft gewapend en dat deze goed gewapende heeren bij de regeerings- gêhouwen zijn gesiationneerd. Toch schijnt men in Berlijn op rijksweer en politie te kunnen rekenei en zou het van Hitier zeer dom zijn het op een putsch te laten at-nkomen, nu er alle kans is dat hij aan de regeering komt, want met deze mogelijkheid moet terdege rekening gehouden worden. Te moer daar het schijnt of liever vrij ze ker is dat de katholieke partij Hitier als rijkskanse lier zou tolereeren. De keus voor Hindenburg is dus niet heel groot en Hitlcr's eisch, dat hij kanselier moet worden, zal wel moeten worden ingewilligd. Temeer schijnt daar kans op te zijn, omdat Hitier maar drie ministers eischt en zooals hierboven al reeds genoemd, voor zijn vrienden Strasser en Göhring. Van een alleen heerschappij van Hitier zal dan geen sprake zijn, vooral omdat hij zich ook nog tot andere concessies bereid heeft verklaard. Het is vooral de rechtsche pers. die hierop hijzonder den nadruk legt. Vrijdag zal de beslissing wel vaUen, dan gaat Hitier met Von Pa pen confereeren en uit alles is te concludeeren, dat bij deze laatste het zwaartepunt der verdere onder handelingen berust, wat weer verschillende politici tot de meening brengt, dat geen kabinetswisseling maar een reconstructie van het bestaande Kabinet het eindresultaat zal ziin. En hiermee zal het op treden van Hitier als kanselier weer niet zeker zijn. Wij zullen goed doen om nog een paar dagen ge duld te oefenen, spoedig zal de groote belangstel ling die van de heele wereld naar Duitschland uit gaat, worden bevredigd. Zooals steeds telken jaar in de maand Augustus, komt ook dit jaar het revue-gezelschap Bouwmeester zijn triomfen vieren in Theater Royal in Schagen. Deze uitvoeringen krijgen voor Schagen en omge ving iets traditioneels, men wacht er op, schuift er iets voor op zij om aanstonds te genieten van Buziau, van Nieuwenhuizen, van de revue zelve. Men gaat zoo'n avond echt en gezellig uit en praat nog lang na over wat een mensch zoo kostelijk heeft doen lachen. En ook deze revue voor 1932 brengt zooveel moois zooveel aantrekkelijks, dat de Telegraaf over de première in Rotterdam, het volgende enthousiaste overzicht schreef: Men moet bewondering hebben voor de groote toe wijding, waarmede mevr. L. Bouwmeester-Sandber- gen het door haar echtgenoot nagelaten werk, de revue 1932: „Wat doe je in de kou", ten tooneele heeft gebracht. De belangstelling voor de première gisteravond in „Tivoli" was zóó groot, dat één uur nadat men de kassa deze week voor de bespreking had geopend, alle plaatsen reeds uitverkocht waren. De wijze waarop dit laatste werk werd ontvangen, laat geen enkelen twijfel: het is een doorslaand suc ces gebleken. De aanvang is al even origineel als pakkend. De „Zeppelin" vertrekt voor den tocht naar de Noord pool, maar aan boord zijn twee verstekelingen, Buziau en Nieuwenhyzen! Beurtelings krijgt men nu den loop der dingen op het tooneel en op de film te aanschouwen. Deze film, een knap staaltje van Willy Mullens' techniek, pakt terstond, zoodat het publiek direct na den aanvang er in zit en de gulle lach al aanstonds van stalles tot galerij door de zaal davert. En eenmaal begonnen, is het lachen niet meer van de lucht. Wij zien dan hoe het oolijke tweetal boven de Noordpool gekomen, het, luchtschip van uit den hooge verlaat, wat aanleiding is voor een fantastische luchtreis. Let op het gebaar waar mee Buziau mevrouw Venus begroet! Midden in de luchtreis verandert de film in tooneel en bengelen de twee helden in levenden lijve boven het Poolge bied, wat hun een ovatie bezorgt van hun bewon deraars. Eenmaal op de Pool aangekomen, worden zij ge koppeld aan twee lieve Eskimo-meisjes, Mimi Boes- nach en Willie Susan. En dat geeft aanleiding tot een reeks dolle rcvue-tafereelen, die een eenigszins logisch verband houden. W nneer men weet, dat Siem in Holland al ge trouwd was met een dame, die voorgesteld wordt door Bood en zijn Eskimo-liefje aan de Pool al een man had, die dol van jaloezie de tortelduifjes na reist, dan krijgt men een klein idéé van de dwaze verwikkelingen, welke daarvan het gevolg zijn. De revue:sketches vormen daardoor meer dan tot dus ver het geval was, één lijn, die zich aansluit aan de intrige. Niet minder dan driemaal maken wij een huiselijke ruzie mee, die telkenmale op de meest dwaze en verrassende wijze eindigt. Toch komen er nog werkelijke revue-scènes genoeg in voor om het operette-idée te verbannen en ons naar revue-land terug te voeren. Wij denken daarbij aan Buziau als Spaanschen kruikenkoopman met zijn zeer geslaag de coupletten. Verder brengt Buziau als inlage een artistenjubileum, waarbij hij op de hem eigen wijze de verschillende sprekers parodieert. Tusschen deze bedrijven door reizen wij naar den blauwen Donau, wat aanleiding is voor een buiten gewoon weelderig tafereel; dan naar Spanje en in de finale vóór de pauze naar Mexico, waar men ons een bruiloft met dramatisch einde vertoont. Hier zijn wij moer in de opera aangeland. De pracht en praal in dit tafereel ten toon gesteld tarten iedere be schrijving. Bij menig costuum klaterde het applaus spontaan op. Dit experiment om in de eroote finale een dramatisch gegeven te verwerken, bleek het pu bliek wel te behagen. Na de pauze zijn het een typisch Mickey Mouse- ballet en de symphonie in zwart en groen, die de aandacht vragen. Dan komen Buus en Siem nog met een Hitler-parodie, waarna de revue besloten wordt door een lcaleidoscopisch beeld „clownerieën", waar bij heel het gezelschap gevangen wordt onder een enorme clownsmuts, die het geheele tooneel in be slag neemt. Buziau en Nieuwenhuyzen waren bijzonder op dreef. Alle leden van het gezelschap hebben zich met groote piëteit aan hun taak gegeven Mimi Boesnach en de zangeressen Willie Susan en Magda van Donk, Piet Muyselaar, die tevens de liederen dichtte, Nol Nabarro, die in zijr. belangrijke zangrol het er schit terend afbracht, en niet te vergeten de balletmeisjes, door balletmeester Frankley zoo prachtig getraind, de decors van den kunstenaar J. Peels ontlokten vaak applaus bij open doek. En het orkest, onder leiding van kapelmeester J. Kollenberger, hield er een eer biedwaardig tempo in. Naast Buus en Siem was het leeuwenaandeel van het succes voor het dansnaar Smirnova en Tripo- litoff, van wier prestaties men schier niet genoeg kon krijgen en die herhaaldelijk werden toegejuicht na ieder optreden. Zoo schrijft de Telegraaf en wij zeggen niet te veel als wij een avond vai volop amusement beloven en echte pracht-avond. Men lette er op dat Bouwmeester's Revue alleen in Schagen wordt gegeven, niet in Den Helder, niet in Alkmaar, niet in Hoorn. Dus allen naar Schagen, naar Theater Royal. Het is niet de eerste maal dat er over het gras gewas op het voetbalveld van Sparta heibel is ont staan. De Gemeente is eigenares van dat véld en ver huurt het aan Sparta, maar verhuurt datzelfde veld aan den heer v. d. O. alhier. Deze heeft recht met één uitzonderingsbepaling om het te laten hegrazen en mag het niet hooien. Maar verder is het zijn gras gewas. Hij moet toestaan dat het veld als voetbalveld wordt gebruikt en geëxploiteerd. En nu is er steeds verschil van meening over het maaien van het gras. Sparta wil het zeer kort en de huurder is daar niet steeds voor te vinden. En nu had het bestuur van Sparta of liever een vertegenwoordiger daarvan, onzen Burgemeester gis teren gevraagd, verlof te geven tot maaien. Onze1 Burgemeester geeft toestemming tot maaien, dat is te zeggen: mondeling, op een papiertje beliefde zijn edelachtbare het niet neer te schrijven. En het ge volg is dat weldra op het voetbalveld een maai- machine, door paardenkracht getrokken en door den heer R. bestuurd, verschijnt. Alras was de huurder van het land ter plaatse, die met die grasverordening niet content bleek te zijn. Het duurde niet lang of er vielen harde woor den, gevolgd door klappen en werd aan allen die ongevraagd op des huurders land waren, het verblijf daarop ontzegd. Het werd een heibeltje van je welste, met do noo- dige opgewonden menschen eh warme hoofden. Daar een dienaar der poliie getuige vanden veld slag is geweest, werd er proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Klaas, zoon van C. Lakeman en van J. Wit. Getrouwd: Anthonius Wilhelmus Deutekom, oud 25 jaar, onderwijzer te Voorhout en Helena Joanna Plukker, oud 22 jaar, zonder beroep, te Schagen. POLITIE. Verloren: Drie rijwielbelastingplaatjes; een zilveren speld met groenen steen; een rijwiel. Gevonden: een rijwiel, een parapluie.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1