Wat was. eens de toren van Babel DEN HELDER. Malle gevallen in het dorpje Horst De nood in den tuinbouw Wieringermeer. Groote brand te Moekden Een gijzeling met hindernissen. Hoe treurig! Fa. Gebr. ROTGANS Staatsloten', Duurreoord-planist op het Llmburgsehe platteland. Do man speelde gisteren reeds 74 uren aan één stuk voor z^jci bo terham. Er zijn honderden vormen van waanzin. Men schou we slechts rond in de gebeurlijkheden van het alledaagsche leven om deze bewering gestaafd te zien. Er is echter zooveel waanzinnigs in dit heelal, dat het voorkomt, dat men het idiote heel normaal vindt en normale dingen tot absurditeiten gaat rekenen. Zoo zouden er menschen kunnen zijn, die een duur- record-pianist onder de blzarriteiten wilden rangschik ken. doch wanneer daarbij komt, dat deze record-vir tuoos zijne preetaties ten uitvoer brengt in het dorp Horst, in NoordLimburg. dan zal mei» zich kunnen voorstellen dat een meteoorsteen, daar gevallen, een veel gewoner verschijnsel moet zijn. Kortom, Horst beeft de allures eener Weltstadt aan genomen en demonstreert met zijn „wonder-planist" op een wijze die minder dan eenvoudig is. aldus lezen we in de „Msb." van gisteravond. Hoe kan het' ook anders? Wanneer men het stille dorp binnenkomt, dan vindt men ergens in een nog veel stillere straat, een voor dit dorp vrij groot café... en dit „ergens" definieert zich vrij simpel, wijl men zoowel aan het begin als aan het einde der straat de lekkende geluiden van een tokkelende piano kan hoo- renterwijl bovendien de Horster Jeugd wanhopige pogingen doet om haar neuzen tegen het glas der deur te drukkenDit moet dus het Walhalla des kunstenaars zijn. Naast het biljart, dat voor deze gelegenheid met behulp van planken en een zwart zeildoek, tot een soort „Stammtisch" is gemetamorphoseerd, zit Helns Arntz uit Dusseldorf, de „Weltrekordmeister" en als maar glijden zijn handen over de witte en zwarte toet een van de plano. Met heel weinig fantasie kan men deze piano even goed voor een muzikale buffetkast houden of voor een keuken-aanrecht. Behalve met een koperen kan. waarin zachtrose anjelieren aan het afsterven zijn, is dit meu belstuk beladen met kopjes, schoteltjes, bordjes, glazen, een flesch eau de cologne, nog een fleschje eau de cologne, een paar aschbakken en een overvloed aan muziekboeken. In een rieten stoel, een paar bonte kussens in den rug, zit Heinz Arntz voor deze gegarneerde piano en speelt. Speelt marschen, en deuntjes, en wijsjes en walsjes, speelt zachte en woeste melodieën.... en worstelt al spelende met zijn grootsten vijand den slaap. Reeds speelt hij 74 uren (dit was dus Woensdag) aan één stuk door zonder ophouden, en zijn voornemen ls het nog ongeveer 50 uren aldus aan den gang te blijven. Overdag zit zijne waakzame zus bij hem naast de piano. Zij geeft hem sigaretten, ze laat hem eten en drinken en.... houdt hem wakker als hij dreigt in te slapen. In het café komen vele menschen. die lachen en maar «iet begrijpen kunnen dat de pianist nog maar steeds niet met spelen heeft opgehouden, maar intusschen vin den velen van hen het spel erg mooi, en wat meer zegt. ze vinden het eene enorme prestatie. Tal van Horstenaren zijn trotsch op „hun" Weltrekordmeister.... die als een slapende piano-koning achterover in zijn leunstoel hangt. Was het niet Rochefaucould die zelde: „Un sot trouve toujours un autre sot. qul 1' admire."? Intussohen speelt Heinz Arntz, soms heel heftig en fel. als wilde hij daarmede zijn vermoeidheid verdrij ven, hij speelt uren, dagen, nachten lang.... niet meer voor de kunst zooals weleer.... thans voor de boterham. En dat verklaart waarom men de bewondering voor dit extravagant verschijnsel veel waanzinniger vindt, dan de daad van dezen duurrecordpianist, die „der Stre4t uns Daseln" op een dergelijk vreemdsoortige wijze heeft aangegaan. EEN JEUGDHERBERG IN WESTFALEN VERBRAND. Te Schmallenberg, district Meschede ln het zuiden van Westfalen, is gisternacht de jeugdherberg Kuehude geheel door brand vernield. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de zestig jeugdige gasten slechts het veege lijf konden redden. Eenige hunner hebben ern stige brandwonden opgeloopen, twee zijn bij het naar buiten springen gekwetst. Een Engelsch-Amerikaansche expeditie zou lu de nabijheid van Ur, in Chal- dea, de rosten van den toren van Babel hebben gevonden. Wij weten niet. hoe de geleerden over deze ontdekking denken. Oudheidkundigen, historici en oriëntalisten zul len waarschijnlijk wel eenigszins sceptisch gestemd zijn... omdat, ziet U. de fundamenten van dezen toren drie- en-twintig eeuwen onvindbaar waren en nu plotseling voor den dag zijn gekomen. Onmogelijk is het natuur lijk niet, maar toch.... De geschiedschrijver Herodotus was één der eersten, die van het merkwaardige bouwwerk in kwestie mel ding maakte. Duitsche, Italiaansche, Fransche en En- gelsche reizigers hebben later niets anders gedaan dan Herodotus' mededeelingen bevestigen. In Genesis lezen wij, dat de volkeren het land van Sennaar bereikten en begonnen met baksteenen te vervaardigen. Daarop namen ze zich voor een stad te bouwen, benevens een toren, die zou reiken tot de hemelen, opdat hun naam beroemd zou worden, alvorens ze zich over de aarde verbreidden. Legende en historie. Deze passage uit de Heilige Schrift heeft vele dichter lijke naturen tot commentaren verleid. Wie was de ontwerper van den gigantischen toren? Het moet wel koning Nimrod zijn geweest, de beroem de jager en vuuraanbidder, die ten hemel wilde stijgen om den God van Abraham te aanschouwen. Dit geloof heeft zich door de eeuwen heen, staande gehouden, wa'ii- de bewoners van de streek, waar zich de over- bll^elen van den toren bevonden, hebben deze gewel dige hoop steenen ten allen tijde „Birs Nimroed" of Burcht van Nimrod genoemd. De hoofdstad van Ohaldea lag toentertijd in de vlakte, die zich langs den rechter oever van den Euphraat uit strekte. Ze heette Ur. Wie haar verwoestte is onbekend. Zeker is 't, dat een gedeelte der wereldstad Babyion boven op de ruines van Ur werd gebouwd. De toren moet in het centrum der stad hebben gestaan. Volgens de legende werd er veertig jaar aan gewerkt. In dien tijd had men o.a. te kampen met een muskieten- invasie, waardoor vele arbeiders stierven. Dergelijke muggenplagen kwamen in de drassige vlakten van Messopotamië niet zelden voor. Men zegt, dat één der stekende insecten zich in Nimrods oor vestigde en voort- kroop tot aan de hersenen, hetgeen den koning zulke ondragelijke pijnen veroorzaakte, dat hij vier jaar lang niets beters wist, dan zioh met een houten hamer om zijn ooren te laten slaan. Dringend beroep op hulp der regeering. Honderden bedreigd met den onder gang. Het hoofdbestuur van den L. T. B. heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid het vol gende telegram verzonden: „Het Hoofdbestuur van den L. T. B.. in vergadering bijeen, overwegende de steeds ernstiger wordende noodtoestanden in den tuinbouw, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, spoedig een steunontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in be paalde streken is niet meer een quaestie van weken, doch van dagen en uren. De gevolgen, ook moreele, zijn niet te overzien, indien niet binnen enkele da gen de Staat helpend opjtreedt." Aanbestedling van 8 brugopritten. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft gisteren aanbesteed het maken van 8 brugopritten langs de nieuwe Sluizervaart en de Den Oeversche vaart in de Wieringermeer. Laagste inschrijver was O. Bosker Jzn. te Wieringen voor f29.280. Voorts is aanbesteed met 't onder profiel brengen van een aardebaan en het daarop aanleggen van een beton weg tusschen de Ivooy en Van Èwijcksluis met bij komende werken. Laagste inschrijfster hiervoor was de N.V. Maatschappij Nederland te Den Haag voor f107.850. Ten slotte werd nog aanbesteed de aan leg van klinkerwegen in Sectie D van de Wieringer meer. Laagste inschrijfster was P. Daalderès Aanne mingsbedrijf te Alkmaar voor f44.700. Door Chineezen aangestoken. Reuter meldt uit Peking dat in Moekden een reus achtige brand is uitgebroken, welke, naar bij ge ruchte verluidt, door Chineesche vrijwilligers-in-bur- ger zou zijn aangestoken. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de belangrijke strategische punten te Moekden bezet worden gehouden door Japansche tanks, die de van alle kanten aanstormende Chineesche vrijwilligers in toom houden. Het heet dat de Chineezen de ge wichtigste punten van de om Moekden liggende heu velen-reeks bezet hebben. De Japanners hebben talrijke verdachte personen gearresteerd. Openbaren weg of niet? Een schuldeischer gaf een deurwaarder te Maastricht opdracht den in België woonachtigen koopman te gijzelen. De deurwaarder hield een oogje in 't zeil en toen E. over den Cabergerweg een slippertje naar Maastricht wilde maken, werd hij met zijn auto door de douane aangehouden en de deurwaarder, geassisteerd door zijn klerk en twee marechaussée's, wilde onverwijld tot gijzeling overgaan. Edoch E. be diende zich van een advocatenlist. Gezeten in z'n wagen verklaarde hij, dat het een „knappe" was. die hem eruit haalde. Hij beweerde zich niet op den openbaren weg te bevinden en noodigde den deur waarder uit den aftocht te blazen. Doch de deurwaarder, voor geen kleintje vervaard, diepte 'n andere wettelijke bepaling op en kwam in gezelschap van 'n plaatsvervangend kantonrechter, in wiens tegenwoordigheid, de gijzeling weer wel mogelijk werd. Toch gaf E. zich nog niet gewonnen en hij wijzigde pas zijn houding, toen de gewapende macht hem uit zijn „Castellum" had verwijderd en hij zich dus met beide voeten terdege op den openbaren weg be vond. Oude en moderne auteurs zijn het er over eens, dat de toren van Babel niets anders was dan een tempel van Baal of Bel, die door Herodotos als volgt wordt besohreven: „In het centrum van een der twee stadshelften be vindt zich de tempel van Jupiter Belus, die nu nog bestaat" Herodotos schreef dit drie-en-twintlg eeuwen geleden nJ. ln het jaar 430 voor Christus). „Hij beslaat een oppervlakte van twee stadiën ln het vierkant" 1 stadie is ong. 180 M.). „In het midden bevindt zich een toren met een middellijn van een stadie. Ook de hoogte bedraagt een stadie. Op deze toren staat een tweede; daarop weer een derde, en zoo voorts tot acht. Men kan hem bestijgen door middel van een soort wenteltrap. In den bovensten toren heeft men een praal bed neergezet benevens een gouden tafel." Zóó zag het bouwwerk er dus uit: acht massieve torens, alleen de bovenste bevatte een kamer. Dit was het vertrek, waar de God huisde. Ieder jaar werd het mooiste meisje van Babylonië aan dit onvriendelijk heer geofferd. Herodotos vertelt, dat de benedenste toren een stadie hoog was en dat er nog zeven torens boven op stonden. Dit geeft ons een indruk van de formidabele hoogte van dit tempelgebouw. Het hoogste monument uit de Oudheid, dat wij ken nen is de groote Egyptische pyramide. Die meet 146 Meter. Wanneer men aanneemt, dat de zeven bovenste torens van den Baaitempel gemiddeld tien Meter hoog waren, dan was de top van het geheel ongeveer 250 Meter van den grond verwijderd. Sommige archaeologen beweren, dat het ding niet hooger was dan 185 Meter, waardoor het echter toch nog veertig Meter boven de pyramide van Cheops zou hebben uitgestoken. Deze ongewone afmetingen moeten wel onze ver bazing opwekken, wanneer wij ln aanmerking nemen, dat men niet zooals ln Egypte natuursteen tot zijn beschikking had, maar slechts baksteenen. Aan den voet van den toren strekte zich het paleis van den opperpriester uit. Een der meest eminente assy- riologen n.1. Scheil is er in geslaagd dit paleis te re- construeeren. Hij heeft daartoe verscheidene jaren ln Mesopotamië moeten doorbrengen. Volgens zijn opvat ting besloegen alle gebouwen tezamen een oppervlakte van twee a driehonderdduizend vierkante Meter. DE RUÏNES. Reeds omstreeks 325 jaar vóór Christus waren tem pel, paleis en toren omvergehaald. Het was in dien tijd, dat Alexander de Groote zijn intocht deed in Baby- Ion. De veroveraar raakte eenigszins van zijn stuk, toen hij de oevrblijfseJen van vergane grootheid aan schouwde en hij verklaarde, dat hij alles zou doen her rijzen en dat het heden het verleden nog zou over treffen. S t r a b o n geeft de verzekering, dat er tienduizend mannen noodig waren om in twee maanden het puin weg te ruimen. Doordat Alexander stierf vielen de Minzaam wilde hij zich nu aller laten welgevallen. E. had echter b 'Itcn den waard gerekend, want de deurwaarder had om verdere onaangenaamheden met den onwilligen heer te voorkomen, den „ijzeren" wagen besteld, waartoe hij E. vriendelijk noodigde en waarmede hij hem overbracht naar het Huis van Bewaring. Werkloozen komen zich aanmelden om hun leven op het oorlogsveld te wagen. Verscheidene Amerikaansche werkloozen, voor een goed deel oud-strijders, hebben Dinsdag hun diensten aan Bolivia of Paraguay aangeboden, nadat zich het gerucht verspreid had, dat beide landen vrijwilli gers aanwierven en een flink handgeld gaven. De mannen moesten onverrichterzake teruggaan. Alleen bij het fascistische hoofdkwartier konden zij hun na men ingeschreven krijgen om, als men eventueel hun hulp noodig zou hefoben, als vrijwilliger dienst te doen. Van een handgeld was echter geen sprake. Zij moesten zelfs nog zes stuiver toebetalen om lid van de fascistische partij te worden. Natuurlijk kan het heele geschil tusschen Bolivia en Paraguay den mannen geen zier schelen en is hun ecnig verlangen geld in handen te krijgen en aan de drukkende ledigheid een einde te maken. PROVINCIALE WEDSTRIJDEN IN ATHLETIEK TE DEN HELDER, TE ORGANISEEREN DOOR DE MARINE-S PO RTVE REENIGENG „ZEEMACHT". De Marine-Sportvereeniging ..Zeemacht" zal op 11 September a.s. atletiekwedstrijden organlseeren. Het bestuur van de voetbalvereeniging ,.H.R.C." heeft haar terrein welwillend ter beschikking gesteld voor het houden van deze wedstrijden. Na afloop zal waar schijnlijk een voetbalwedstrijd worden gespeeld, welke alsdan ten ongeveer 5 uur zal aanvangen. De wedstrij den zijn open voor leden van sportvereenlgingen in Noordholland, dus ls het niet noodig dat men lid is van den Noordhollandschen Athletiekbond. Met het oog op het feit dat eventueele deelnemers(sters) zich kunnen gaan oefenen, laten wij hieronder de verschillende nummers volgen, welke alsdan verwerkt zullen worden. Heeren: 100 M., 400 M., hardloopen, 1500 M. hardloo- pen (dit nummer is alleen open voor nieuwelingen, die dus nog nimmer een prijs hebben behaald). 3000 M. hardloopen. Race door Den Helder, pl.m. 4000 M. lederen looper welke dit traject binnen de 16 min. vol brengt, zal een fraai diploma worden uitgereikt. De nummers 1500 en 3000 M. hardloopen hebben resp. 214 en 3 uur later plaats dan de Race door Den Helder, zoodat de deelnemers aan de Race door Den Helder ook aan andere nummers kunnen deelnemen. Verder estafette 800, 400, 200 en 200 meter en 4 X 100 M. esta fette. Voorts kogelstooten, discuswerpen, en speerwer pen, verspringen met aanloop en polsstoknoogspringen* Aan dit laatste nummer is het kampioenschap NHlA. B. verbonden, di^ kan natuurlijk alleen behaald wor den door leden van den N.H.A.B. Voor dames: 50 Meter hardloopen (voor meisjes van 15-18 jaar) 100 M. hardloopen. 4 X 100 M. estafette, ko gelstooten (kogel van 5 K.G.) en verspringen met aanloop. Voor de vereenigingen welke het hoogste aantal punten behalen, te rekenen van 16, zal een extra prijs beschikbaar worden gesteld. Zeemacht dingt niet meer naar dezen prijs. De inschrijvingsbiljetten zullen spoedig worden ver zonden, wacht niet tot den laatsten dag met inschrijven, dan vergemakkelijkt dit den taak van de organisee- rende vereenlging. Werkt er allen toe mede, om dit athletiekfestijn zoo goed mogelijk te doen slagen, waardoor propaganda wordt gemaakt voor de athle- tlek beoefening te Den Helder. Inschrijvingen tot uiterlijk 4 September te richten aan: Z. Straver, Gymnastiek- en Sportschool der Ma rine te Den Helder, onder bijvoeging van 25 cent per nummer en 50 cent per ploeg. De race door Den Helder vangt aan ten 12 u. 30 en de overige nummers ten 2 uur. grootsche plannen in duigen en de tijd zette zijn vernie lend werk voort. Gedurende bijna tweeduizend jaar bemoeide zich nie mand met de eens zoo bloelende Euphraat-vlakte. In de zestiende eeuw deden er geruchten de ronde, dat ergens bij Bagdad de ruïnes van een geweldige Nim rod-toren moesten liggen. Maar alle mededeelingen hier omtrent waren even vaag. In 1574 ging een Duitsche arts op onderzoek uit. Hij heette Rauwolf en zocht de geheele vlakte af. Later liet hy zich als volgt uit: „,Er zijn daar resten van een toren, maar zoo vergaan en zoo onder 't ongedierte, dat men het er niet langer dan twee maanden achter een kan uithouden." De Italiaansche ontdekkingsreiziger Pletro della Valle moet echter worden beschouwd als de eerste, die een beetje dieper op de zaak Inging en een goede beschrijving van de ruïnes leverde. Sedert het begin der 19de eeuw houdt men zich be zig met het systematisch onderzoeken van de oude Mesopotamische laagvlakte, die eens een bakermat der beschaving was. In 1819 heeft de Engelsche geleerde Ker Porter den toren van Babel gezien. Hij was toen nog 76 M. hoog. „Het cement is zoo hard," schreef Por ter, „dat er met geen mogelijkheid een mes is tusschen te krijgen." Hij voegt er nog bij, dat de leeuwen er boven op zaten en langzaam afdaalden, wanneer de Arabieren begonnen te schreeuwen. Sedert dien Is onze kennis steeds toegenomen. Groote Fransche geleerden hebben aan de archeologische on derzoekingen deelgenomen. Twee van hen, de beroemde assyriologen Oppert en Fresnel zijn zelfs zoo ver geko men, dat ze de topografische bijzonderheden van het Babyion uit den tijd van Nabuchodonosor, bijna geheel hebben „gereconstrueerd". Stel U voor: een driedubbele ringmuur, die een op pervlakte van eenige honderden hectaren omgeeft. Hierop b.evinden zich palelzen, tempels, vestingen en huizen. Het geheel is omringd door akkers die zóó goed van water worden voorzien, dat er tweemaal per jaar geoogst kan worden. De geheele oude stad, die den tempel en den toren van Babel tot middelpunt had, lag aan den rechter Euphraat-oever. Vandaar llop een weg naar de rivier, waarover een brug was gelegd, die het oude gedeelte met de aristocratische wijken verbond. 's Nachts werd de brug geopend zoodat dan de volks" buurten van de rest waren gescheiden. In de nieuwe stad stond o.a. het Kasr, het palels van Nabuchodono- cor. Dit palels was zoo uitgestrekt, dat er vijftien duizend dienaren in werden ondergebracht. De verschillende za len stonden door talrijke gangen met elkaar ln verbin ding. De muren waren voorzien van fresco's en geheel opgetrokken van baksteenen. In de laatste vijftig jaar ls er veel aan het licht ge komen, dat onze volle belangstelling verdient omdat het hier een beschaving betreft, die niet zonder in vloed ls geweest, op de ontwikkeling van onze heden- daagsche cultuur. Veel is er nog, dat wij óf niet weten óf niet begrijpen, en tal van bijzonderheden zullen wel voor eeuwig verloren zijn gegaan. Het doode punt ls echter nog niet bereikt en de geestelijke voorouders, die eens de toren van Babel bouwden, zijn nog altijd een dankbaar studie-object en zullen dat de eerstvol gende eeuwen zeker blijven. Uit den Raad van Den Helder. Uitgifte van grond in erfpacht. Ver ruiming van het Koningsplein. Dinsdag heeft de Heldersche gemeenteraad verga derd. Verschillende voorstellen tot uitgifte van grond in erfpacht en tot verkoop van grond, tezamen voor 7107 M2. zij'n aangenomen. Besloten is, voor de ver ruiming van het Koningsplein een perceel grond aan te koopen van het r.k. kerkbestuur, groot 190 M2, tegen 150 per M2. Een vaste steenen brug in de plaats vooi de oude Postbrug. De Postbrug over het Heldersche Kanaal, die zeer oud is geworden en niet meer voldoet aan de eischen van het verkeer, zal door een vaste steenen brug worden vervangen. De kosten bedragen f40.000. Acht raadsleden stemden voor het plan om een dam mei rioleeringsbuizen in het kanaal te leggen, welk plan op f28.000 zou uitkomen. Nog geen gymnasium. Opnieuw werd besloten voor dit jaar vrijstelling te vragen van de oprichting van een gymnasium, in welk verband besloten werd den cursus voor oude talen weder voortgang te doen vinden. Het aantal leerlingen hiervan bedraagt 13. De gemeente is fei telijk wettelijk verplicht een gymnasium te stichten. Wanneer de genoemde cursus niet wordt gehouden, dan zouden de ouders van de leerlingen aanspraak kunnen maken op vergoeding van leergeld en reis geld naar andere plaatsen, hetgeen veel duurder zou komen dan dezen cursus. Daar de leeftijdsgrens van kinderen voor de toe lating tot de lagere school bij K. B. met 3 maanden is verhoogd en hierdoor 70 kinderen, die reeds voor het nieuwe leerjaar waren opgegeven, niet tot de school kunnen worden toegelaten, werd besloten aan de scholen 3 en 9 voor het nieuwe schooljaar geen eerste klas te vormen. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 767 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: F. 64° C. 18°. schagen's goedkoopste fotohandel. Kodak-. Agfa- Gevaert- Lamière-, Seliolilms, 6 X 9. GO cent Hoogglans afdrnbken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrukinrlcbting. hoogzijde e 103. sch&gen Trekking van Woensdag 10 Augustus. 2e Klasse 3e Lijst. No. 20131 met f 20.000. No. 3339 met f 5000. No. 6957 met f 2000. No. 8141 met f 1500. No. 16233 met f 1000. No. 13907 14965 18955 met f 400. No. 15392 met f 200. No. 3969 4659 8177 17339 19229 leder f 100. Prijzen van f 70. 82 125 152 257 353 365 386 387 428 448 593 621 653 674 698 732 763 764 766 784 792 820 823 836 875 876 925 934 969 1038 1075 1108 1134 1145 1167 1176 1224 1311 1401 1422 1467 1546 1634 1673 1735 1736 1741 1799 1863 1888 1967 1993 2002 2023 2033 2061 2101 2105 2133 2330 2429 2468 2488 2539 2557 2558 2620 2641 2673 2768 2863 3057 3221 3255 3281 3332 3472 3476 3553 3571 3586 3612 3757 3839 3S73 3960 4012 4023 4081 4097 4208 4223 4238 4255 4275 4310 4366 4430 4461 4471 4501 4516 4528 4549 4569 4586 4593 4672 4734 4779 4839 4953 5093 5147 5236 5266 5293 5314 5408 5468 5496 5575 5599 5615 5627 5659 5757 5777 5778 5869 5942 5946 6045 6141 6202 6203 6298 6377 6562 6565 6571 6575 6657 6683 6733 6770 6824 6923 6968 6869 7024 7041 7055 7087 7102 7107 7126 7131 7307 7312 7407 7423 7465 7467 7542 7571 7765 7827 7864 7879 8026 8255 8261 8402 8489 8510 8660 8727 8840 8847 8860 8885 8911 8928 9009 9011 9201 9257 9313 9374 9435 9456 9482 9543 9549 9644 9722 9784 9831 9855 9932 9935 10005 10024 10078 10170 10196 10204 10241 10252 10279 10371 10385 10401 10402 10443 10528 10567 10573 10577 10629 10648 10670 10728 10815 10928 10929 10933 11006 11117 11154 11157 11167 11168 11216 11254 11277 11279 11334 11410 11519 11603 11676 11678 11778 11806 11875 11885 11889 11903 11940 12013 12074 12097 12144 12211 12221 12313 12319 12484 12497 12527 12531 12558 12569 12574 12596 12644 12684 12714 12825 12846 12920 130SO 13122 13184 13280 13300 13335 13444 13501 13576 13589 13643 13673 13935 14011 14014 14095 14097 14188 14252 14322 14422 14577 14588 14606 14687 14693 14710 14739 14766 14770 14815 14899 15121 15212 15274 15396 15404 15411 15470 15505 15563 15618 15656 15725 15757 15901 15962 15966 15993 16099 16165 16350 16423 16499 16536 16769 16843 16845 16849 16920 16941 16947 17018 17066 17073 17141 17148 17238 17244 17252 17265 17284 17363 17474 17510 17511 17528 17554 17638 17639 17682 17707 17731 17744 17952 17986 18018 18125 18189 18214 13254 18263 18280 18314 1848* 18559 18622 18640 18665 18712 18713 18725 18758 18763 18919 18964 19011 19113 19134 19301 19332 19401 19444 19512 19551 19589 19615 19636 19674 19752 19799 19846 19852 19914 19929 19975 20003 20005 20014 20054 20123 20234 20267 20319 20428 20448 20537 20542 20568 20613 20666 20879 20895 20932 20945 20947 20953 20997 21002 21023 21038 21042 21044 21088 21142 21283 21307 21343 21372 21387 21491 21512 21634 21635 21662 21715 21773 21791 21843 21854 21900 22066 22076 22107 22151 22170 22189 22248 22252 22386 22397 22405 22434 22451 22465 22526 22554 22569 22657 22683 22757 22773 22782 22803 22870 22923 22981 23030 23032 23050 23090 23173 23250 23307 23340 23368 23410 23725 23832 23839 23892 23956 23967.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2