AIicicsi Nitm- Uitmuit- LiiÈtttlal De Olympische Spelen. Wat zal Duitschlands politiek brengen? iEUÏEILS eet'^ooS Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Hitier als Mussolini. DE WEG OVER W1ERINGEN. MOLLISON GEREED VOOR ZIJN OCEAANVLUCHT. Wervelstorm boven Texas. Laatste finales. at Holland presteerde. letten °P- ,1 1 Vwcttttett Inval in een speelhol te Rotterdam. Dinsdag 16 Augustus 1932. SCHA G E R 75ste Jaargang No. 9124 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Staande receptie. Centrum en de Nazi's. Wel interessant zijn de bijzonderheden die zoo langzamerhand uitlekken over wat er in Duitsch- land's politieke wereld „loos" is, en als een vervolg op het elders in dit blad meegedeelde kunnen dienen. Uit verschillende Berlijnsche correspondenties, w.o. van het Hdbld. en N. Rott. Ct. blijkt, dat Hitier niet iminder heeft geëischt dan dat men hem een positie gaf als die welke Mussolini innam na zijn marsch naar Rome. Minder vroeg deze ex-schildersleerling niet, en het is dus veel meer dan elders in dit blad ajs zijn eischen zijn meegedeeld. Zooals bekend werd Mussolini niet alleen minister-president, maar ook dictator. En het was dit wat Hitier thans voor zichzelf in Duitschland opeischte. Bescheiden is het niet, vooral niet omdat zooals het heet, Hitier voor de verkiezingen president Von Hindenburg op zijn eerewoord heeft beloofd een nationaal kabinet te zul len steunen. Geen wonder dat Von Hindenburg Hitlcr staande heeft ontvangen en het heele onder houd op „hooge beenen" is gevoerd. De oude president ■was dus blijkbaar niet heel vriendelijk gestemd. Verder verluidt, dat Hitier met generaal von Schleicher een afspraak heeft gemaakt, om op een behoorlijk aanbod tot samenwerking met de regee- I ring in te gaan. Maar de dictator-in-spé heeft moeten hukken voor de heethoofden van zijn partij en eischen heeft moeten stellen, waarvan hij wist dat zij zouden worden afgewezen. Wat de Nat.-Sor. nu eigenlijk willen, is nog niet erg duidelijk. Willen de heeren zich tegen alles in van de regeering meester maken? Het is niet te eeggen. Ook het kabinet Von Papen doet voorloopig niets imeer en wacht de ontmoeting met den Rijksdag af. Sneuvelt de regeering dan, waaroo alle kans is, dan eal de regeering heengaan. Zal dan Hitier nogmaals aan de beurt komen? Of zullen de onderhandelingen tusschen Hitier en het Centrum, die nog steeds worden voortgezet, eenig resultaat brengen? Maar als Hitier voet bij stuk houdt, zal weer ontbinding van den Rijksdag volgen. Voor er nieuwe verkiezingen komen, zal eerst de kieswet wel bij noodverordening worden gewijzigd. Het Centrum wil blijkbaar nog steeds probeeren met Hitier tot een accoord te komen. Men zal daarom waarschijnlijk nieuwe voorstellen van de katholieke partij kunnen verwachten. Deze voorstellen zullen een gelijke coalitie in het Rijk als in Pruisen voorzien. In het Rijk zou een neutrale per soonlijkheid tot rijkskanselier en in Pruisen even eens een niet politieke persoonlijkheid tot minister president worden benoemd. In het rijk zou generaal von Schleicher voor deze functie in aanmerking ko men en in Pruisen dr. Bracht, de thans waarnemende rijkscommissaris voor dit land. Van elke drie porte feuilles zouden de nationaal-socialisten er twee en het centrum één krijgen. Voor het geval de Duitsch- nationalen mee heeft willen doen zou men hun één portefeuille op zes aanbieden, zoowel in het Rijk als in Pruisen. Vermoedelijk zal men weldra voorstellen van het centrum in deze richting kunnen verwachten. Afwachten is voorloopig nog de boodschap. Door de geweldige toeneming van het verkeer de hoofdweg in een slechten toe stand. Thans zal met stenn van het rijk hierin verbetering worden gebracht. Het werk waarschijnlijk nog dit jaar uitgevoerd. Onlangs is door den A.N.W.B. en den K.N.A.C. bij het gemeentebestuur van Wieringen een verzoek in gediend om een spoedige verbetering van den slech ten toestand van den weg op Wieringen tot Den Oever te bevorderen. Genoemde vereenigingen heb ben van dat gemeentebestuur thans bericht ontvan gen, aldus lezen we in het „Hsbl.", dat de toestand van den hoofdweg over Wieringen inderdaad zeer slecht is en dat door de geweldige toeneming van het verkeer als gevolg van de Zuiderzeewerken deze voor heen goed onderhouden weg in enkele jaren in deplo- rabelen toestand is geraakt; en dit ondanks het feit, ,dat jaarlijks belangrijke bedragen aan onderhoud eijn besteed (laatste jaar meer dan f25.000). Een afdoende verbetering is reeds jarenlang in overweging; hiervoor is echter de hulp van het rijk noodig, in de eerste plaats omdat de gemeente niet in staat is, de aan verbetering verbonden kosten te betalen, in de tweede plaats, omdat de slechte toe stand een gevolg is van de uitvoering van Rijks werken. De daarover gevoerde onderhandelingen zijn jaren lang slepende gebleven; thans is de zaak echter zoo ver, dat zeer binnenkort met de verbetering begon- pen wordt. De bestekken zijn door den Rijkswater- Staat reeds opgemaakt. Aan het eind van dit jaar zal, naar men hoopt, het werk gereed zijn gekomen. LUCHTVAART HEDEN VERMOEDELIJK DE START. De vlieger Mollison met zijn echtgenoote Amy Johson. Uit LONDEN: Indien de weerberichten gunstig zijn, zal Mollison heden (Dinsdag) van het strand to Lort- marnock in Ierland opstijgen voor zijn vlucht naar Amerika. Naar bekend wil hij ook weer van Amerika naar Engeland terugvliegen. Mollison en zijn Moth- machine bevinden zich momenteel te Baldonnell, doch morgenochtend vroeg wil hij naar Port Marnock vliegen. Mrs. Mollison (Amy Johnson) vloog heden naar Londen terug, doch zij zal weer terugkceren om bij het vertrek van haar echtgenoot aanwezig te zijn. Duizenden personen dakloos. 17 Doo- den, 100 gewonden. Omtrent den hevigen wervelstorm, die in Texas gewoed heeft, en waarover elders in dit nummer reeds een kort bericht is opgenomen, wordt nog na der gemeld, dat een groot gebied volkomen van iedere verbinding is afgesneden, aangezien telefoon- en telegraafleidingen vernield zijn. Hulporganisaties zijn aangekomen, teneinde de bevolking te helpen en van het noodige te voorzien. De plaatsen, die door den wervelstorm het ergst geteisterd werden, zijn Freeport en Angleton. Dat het aantal dooden betrekkelijk zoo klein is gebleven, is te danken aan het feit, dat reeds vóór de storm zijn maximum felheid bereikte, tal van plek ken waar het gevaar het meest dreigde, konden wor den verlaten. Te Galveston geraakten de electrische leidingen in het ongcreede, zoodat de stad in duister werd ge dompeld. Het aantal slachtoffers is tot 17 gestegen. De aan gerichte schade is echter minder groot dan aanvan kelijk gevreesd werd. Volgens weervoorspellingen van gister zou de kracht van den storm in den loop van den nacht nog toenemen. De bewoners van een vrij lang gebied van 300 K.M. breedte zijn gewaarschuwd, zich voor te be reiden op overstroomingen. Een zware storm uit de Golf van Mexico zweepte het zeewater op, waardoor de straten van de steden in het laaggelegen kustge bied overstroomd werden. Verschillende dorpen, o.w. Freeport, zijn geheel van de buitenwereld afgeslo ten. De waarschuwing van het meteorologisch observa torium, dat de storm nog in kracht zal toenemen, heeft de bevolking van Galveston verontrust. Daar de electrische centrale overstroomd is, zal de stad den geheeien nacht van licht verstoken zijn. In de stra ten zijn de hoornen omgewaaid, terwijl honderden auto's door het water zijn weggespoeld. De bewoners zoeken hun toevlucht in hotels en andere groote ge bouwen, waarvan de ingangen gebarricadeerd zijn met zandzakken. Aantal dooden tot 22 gestegen. Later nog uit Houston (Texas), 15 Aug.: Thans is bekend dat bij den orkaan, die het kust gebied aan de Golf van Mexico teisterde, 22 personen om het leven zijn gekomen. De orkaan bereikte een snelheid van 75 mijl (is 125 K.M.) per uur. Elders In dit nummer gaven we reeds de uitslagen van de wedstrijden der Olympische Spelen, die Zater dag zijn gehouden en daarbij tevens het bericht over de sluitingsplechtigheid. De Xe Olympiade is dus weer voorbij. Hieronder volgen nog de nagekomen finale's der laatste kampen: ZWEMMEN. Finale 1500 M. heeren. De strijd ging in hoofdzaak tusschen de beide Ja panners Kitamoera en Makino. Kitamoera zette een formidabelen eindspurt in. en won tenslotte van zijn landgenoot. Opvallend genoeg bleef Taris ver achter en eindigde hij als zesde. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Kita moera, Japan, tijd 19 min. 12.4 sec.; 2. Makino, Japan, tijd 19 min. 15.1 sec. 3. Christie, V.S., tijd 19 min. 39.5 sec.; 4. Ryan, Canada tijd 19 min. 45.1 sec.; 5. Crabbe, VS., tijd 20 min. 2.1 sec.; 6. Taris. Frankrijk, tijd 20 min. 9.1 sec. Tot slot werd nog een vriendschappelijke polowed strijd gespeeld tusschen Hongarije en Japan. Ruststand 7Eindstand 160 voor de Olympische kampioenen, de Hongaren. Scheidsrechter was de heer Rakin (V.S.) Finale 400 Meter Dames. Hier ging het tusschen Helen Madison en haar landgenoote Kight. Een felle kamp ontstond tusschen beide rivalen en met onmerkbaar verschil tikte Helen Madison even eerder aan. Zij had een nieuwe wereld en Olympisch record gevestigd. De einduitslag luidde: 1. en Olympisch kampioene Helen Madison (V.S.) tijd 5 min. 28.5 sec.; 2. Miss Kight, V.S., zelfde tijd; 3. mej. Maakaal, Zuid-Afrika, tijd 5 min. 47.3 sec.; 4. Miss Cooper, Engeland, tijd 5 min. 49.7 sec.; 5. MUe Gedard, Frankrijk, tijd 5 min. 54.5 sec.; 6. Miss Forves, V.S., tijd 6 min. 6 sec. Finale 200 M. he©ren. In de 200 Meter is een magnifieke strijd gestreden. Het resultaat was: 1. Olympisch winnaar, Tsoeroe- ta, Japan, in 2 min. 45.4 sec.; 2. Coikke, Japan. In 2 min. 46.6 sec.; 3. ïldefonso, Philippijnen, in 2 min. 47.1 sec.; 4. Sietas, Duitschland, in 2 min. 48 sec.; 5. Adja- loedin, Philippijnen, in 2 min. 49.2 sec.; 6. Nagakawa, Japan, in 2 min. 52.8 sec. De toestand van Zus Braun. De toestand van Zus Braun is voortuitgaande. Zij zal echter niet met de Nederlandsche ploeg kunnen afreizen. Haar moeder zal dan ook in Los Angeles blijven. ZEILEN. Bob Maas blijft 2e. Bob Maas zijn protest is afgewezen. Hij blijeft dus tweede in de monotype klasse. De Star-klasse. De definitieve uitslag luidt hier: L en Olympisch kampioen Vereenigde Staten 38 pun ten; 2. Engeland en Frankrijk 29 punten; 3. Canada 23 punten; 4. Zweden 20 punten; 5. Nederland (Maas) 14 punten; 6. Zuid-Afrika 7 punten. Roeien. 4 zonder stuurman. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Engeland 6 min. 58.1 sec.; 2. Duitschland 7 min. 3 sec.; 3. Italië 7min. 4 sec.; 4. Vereenigde Staten 7 min. 14.1 sec. Doublé scull. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Vereenigde Staten (Myers en Gillmore) 7 min. 17.2 sec,; 2. Duitschland (Buhtz en Boetzelen) 7 min. 22.4 sec.; 3. Canada 7 min. 27.3 sec.; 4. Italië 7 min. 49.1 sec. Wat Holland presteerde. Athletiek: Berger: 100 M., in kwartfinale uitgescha keld; 200 M.: in kwartfinale uitgeschakeld. W. Peters: hinkstapsprong: vijfde plaats in finale. Mej. Schuurman: 100 M., in demifinale uitgeschakeld. Mej. Aalten: 100 M., in demi-finale uitgeschakeld. Mej. Dumée: 100 M., in serie uitgeschakeld. Mej. L. Gisolf: hoogspringen: vierde plaats in finale. Estafette 4 X 100 M. (DalmolenAaltenDumée Schuurman): vierde plaats in finale. Wielrijden: Van Egmond: Sprint: Olympisch kampi oen; Tijd race: tweede prijs. Tandem: Van Egmond en B. Leene winnen hun serie, doch moeten zich wegens machinedefect uit de demi-finale terugtrekken. Zwemmen: Mej. Willy den Ouden: 100 M. vrije slag: tweede prijs. Mej. C. Laddé: 100 M. vrije slag: in demi finale uitgeschakeld. Mej. M. Vierdag: 100 M. vrije slag: in serie uitgeschakeld. Mevr. Philipsen-Braun: 400 M. vrije slag; in demi-finale geplaatst, doch moest zich we gens ziekte terugtrekken. 100 M. rug. In finale geplaatst, doch wegens ziekte niet gestart. Mej. P. Oversloot: 100 M. rug: in serie uitgeschakeld; 400 M. vrije slag: in demi-finale geplaatst, doch terugetrokken wegens ziekte van Mevrouw Philipsen-Braun. Estafette 4 X 100 M. (Vierdag-Oversloot-Laddé en Den Ouden) tweede prijs. Roeien: Twee zonder stuurman (Roelofsen en Röell); vierde plaats in de finale. Moderne vijf kamp: Luitenant van Rhijn eindigde op de 16e plaats. Paardensport: Luitenant Pahud de Mortagnes: Olym pisch kampioen op Marcroix in den samengestelden ruiterwedstrijd. Samengestelde ruiterwedstrijdNeder land, tweede prijs met Luit. Pahud de Mortagnes op Maroroix, Luit. Schummelketel op Duiveltje en Luit. Jhr. van Lennep op Henk. Zeilen: Bob Maas; Monotype-klasse: tweede prijs: Bob en Jan Maas: Star-klasse: vijfde plaats met de Holland. Schermen: Mej. J. de Boer: floret: zesde plaats in finale D. de Jong: floret: in demi-finale uitgeschakeld; degen: niet geplaatst; sabel: niet geplaatst, "moet men 1 Nog steeds wordt den veehouders namaak Bertels' Lijnzaadkoekjes met Suiker en half zachte- en murwe kilo lijnkoeken geleverd met 1214 procent vochtZie gepubl. Analyses. Eischt Bertels' Lijnkoek of Schilfer! Beter kwaliteit: 5 °/o vocht minder. Verhooging der melkproductie en van het melkvet en belangrijke voederbesparing is verkregen door rationeele voedering van iedere koe naar hare melkgift met Ratio A. Rafir» A uitgebalanceerd CX tiU xx dag rantsoenkoekje voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost nog geen 3 ct. p. liter. D x "D uitgebalanceerd koekje Tv cl L 1 KJ J-J voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weèrstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk. en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken! De prijs is billijk A f. 7.90. B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Brochure met ruw- en krachtvoederrantsoe- nen voor iedere melkgift gratis. Weigert namaak 1 Let op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats: indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. Dertien man gearresteerd. De hnurder vastgehouden. Gistermiddag heeft in een pand aan de Boompjes te Rotterdam een inval door de politie plaats gehad, daar er vermoed werd, dat in dit pand een speelhol was gevestigd. Reeds geruimen tijd bestond dit ver moeden en er waren de politie al eerder verhalen ter oore gekomen, dat er in dit pand gelegenheid tot ha zard spelen werd gegeven. Er hadden dan ook reeds eerder invallen plaats, maar zonder resultaat. Gistermiddag zijn opnieuw een aantal recher cheurs onder leiding van een inspecteur het pand binnengegaan, nadat de politie het huis eerst had om singeld. Op de eerste étage trof inen een gezelschap aan van dertien personen, die om een tafel zaten. Op den tafel werd eenig geld cn kokertjes voor het werpen van dobbelsteencn aangetroffen. Alle dertien mannen werden per politie-auto naar het bureau overgebacht. Twaalf van hen die bezoekers van de speelgelegenheid waren, zijn later weer vrij gelaten. De huurder van het kantoorlokaal, waarin het speel hol gevestigd was, zekere W. F. L. T., die reeds ge- ruimen tijd bij de politie bekend staat als houder van speelholen, is in arrest gesteld. PAAR1} IN EEN SPIEGELRUIT. Consternatie op een mooien Zondagmid dag in het rustige MeppeL Zondagnamiddag omstreeks zes uur kwam het paard van den landbouwer Drogt te Meppel in de Molenstraat aldaar in aanraking met een auto, waar door het dier op hol sloeg, plotseling brak het een span, waardoor het voertuig bleef staan. Het paard, aldus meldt het „Hsbl.", holde verder en vloog door een ruit van een garage. Hevig bloedend zonk het neder om later weer op te staan cn door een ander ruit te vliegen, waardoor een pees werd doorgesne den. Op advies van den veearts werd het dier af gemaakt. Het ongeval verwekte op den rustigen Zondagmid dag groote consternatie. GEVAARLIJKE GEROOKTE PALING. Weest voorzichtig, in deze warme dagen! Te Glanerbrug verkocht Zondag een vischventer uit Enschede een groote hoeveelheid gerookte pa ling. Later op den avond werd de geneesheer van Glanerbrug bij een zestal personen geroepen, die van de visch gegeten hadden, aldus meldt het „Hsbl", en bij wie vrij zware vergiftigingsverschijnselen wer den geconstateerd. De visch i3 in beslag genomen en naar Utrecht opgezonden. Ook in Enschede waren verschillende personen na het gebruik van visch van denzelfden koopman on passelijk geworden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1