SC11IE1 ilüitti fiitiis- ClÏRAÏT. Aiierttitit- LuilsiwHii Hitler's verklaringen. Uitgevers: N.V. ?.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. In de oppositie. AAN HET WERK. Troost in den huize Lindbergh. Aardbeving in SanJuan. LIEFDESTRAGEDIE TE PARIJS. TRAMONGELUK IN WEENEN. Fransch stoomschip gezonken. Ook Japansch stoomschip gezonken. Amerika en de betaling der oorlogsschulden. Woensdag 17 Augustus 1932. 75ste Jaargang No. 9125 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 'cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ZIJN PARTIJ BLIJFT PARAAT. Het heeft er allen schijn van, dat het voorloopig in Duitschland rustig zal blijven en dat de regeering van Von Papen haar voorbereidingen voor de nieuwe regeerperiode in alle kalmte zal kunnen nemen. Ten minste graaf Heildorf heeft aan de Nat.-Soc. een le gerorder uitgevaardigd en de heeren hebben zelfs 14 dagen vacantie gekregen. Deze Nat.-Soc. graaf zegt in zijn troepenorder: De onderhandelingen tusschen den leider en den rijkspresident zijn afgebroken. Met algeheel e ontken ning van de werkelijke machtsverhouding in Duitsch land meende de rijkspresident den leider het deelne men aan 't burgerlijke kabinet Von PapenSchlei- cher te kunnen aanbieden. De beslissing welke wij, S.A.-mannen, in deze dagen hadden verwacht, is dus voor korten tijd uitgesteld. Ik begrijp heel goed, kameraden, dat gij allen, die met ongeduld op de beslissing hebt gewacht, elke verdere vertraging moeilijk dragen kunt. Anderzijds verlang ik van nationaal-socialistische strijders het inzicht, dat de S.A. slechts is geschapen om de po litiek van den leider te steunen. Eigen politieke wen- schen dienen te worden achtergesteld bij de groote revoiutonaire taak, die wij te vervullen zullen heb ben en die nog steeds niet veranderd is. Alleen het tijdstip is verschoven en ik neem aan, dat reeds in de volgende weken de politieke voorwaarden voor het overnemen van de macht door de N.S.D.A.P. aan wezig zullen zijn. Tegenover alle tegenwerpingen geldt hier slechts één antwoord: wij zijn soldaten van de N.S.D.A.P. en hebben den leider te gehoorzamen. Tot 28 dezer is aan de S. A. verlof toegestaan. Daar na treedt een vacantieverbod in werking. Als een mensch dit zóó leest als 't er staat, dan krijgt men zoo den indruk dat de heeren Nat.-Soc. nog wat van plan zijn. Enfin, de pap wordt nooit zoo heet gegeten als ze gekookt wordt, moet men maar denken. Een verklaring van Hitier. De groote Generaal heeft zelf ook een verklaring afgelegd en gezegd: „Ik, Hitier, en mijn aanhangers weten hoe wij ver der zullen strijden. Wij staan tegenover de regeering- Von Papen, waarvan ik trouwens de meeste leden niet eens ken, evenzoo als wij zouden staan en in de toekomst ook zullen blijven staan tegenover een zich nationaal noemende regeering. Ik zal de regeering- HITLER. Von Papen ondersteunen en dulden zoo lang ik door haar regeeringspolitiek een versterking van het na tionale front en een verzwakking van het marxisti sche front kan waarnemen. Op het oogenblik echter dat door maatregelen van de regeering aan den na- tionalen kant een rtremming intreedt en aan den in ternationalen kant een verlevendiging, zal ik tegen de regeering zijn, zooals ik dat tegen elke andere zou xijn, wie daarvan ook lid mochten zijn. In principe ben ik van meening, dat elke regeering opgeschreven is, die niet berust op een krachtige beweging in het volk." Verder verklaarde Hitier, dat zijn partij tegen de tegenwoordige regeering in de oppositie gaat. De kracht daarvan zal alleen afhangen van de omstan digheden die tot handelen dwingen. Hitier verklaarde verder onomwonden nooit bereid te zullen zijn voor een schotel linzen, zooals hij het uitdrukte, zijn geboorterecht te verkoopen. Mijn bewe ging en principe word ik, zeide Hitier, nooit on trouw. Wat de daden van terreur betrof, zeide Hitier, dat hij zich niet zou laten beinvloeden door frases van rust en orde. Hij of liever zijn partij voerde den strijd om de macht en wat zij deden was een gevolg van de daden van tegenstanders. Hitier zeide nog, dat het betrekken van den Rijks- president in de regeeringscrisis onnoodig was en een bezoek aan hem geen zin had, omdat deze reeds, zoo als Von Papen meedeelde, niet in de voorwaarden van Hitier kon treden. Waarom is u dan toch ge gaan? werd Hitier gevraagd. Hitier verklaarde naar aanleiding van deze vraag, o.a. dat hij uit den mond van den rijkskanselier reeds vernomen had, dat zijn voorwaarden van te voren reeds door den rijkspresident waren afgewezen. Daar door was er voor hem te minder een aanleiding tot het bezoek geweest, omdat hij zich op geenerlei wijze aan de heeren te Berlijn had pogen op te dringenr Dat hij niettemin toch naar den rijkspresident was gegaan, vond zijn reden in de omstandigheid, dat mi nister Frick van den staatssecretaris der rijkskanse larij opnieuw telefonisch de verklaring had ontvan gen, dat de rijkspresident nog geen bepaald besluit had genomen. Hitier antwoordde vervolgens bevesti gend op de vraag, of hij er verder van afgezien had, tegenover Hindenburg zijn standpunt uiteen te zet ten, zooals hij het van te voren tegenover de verant woordelijke politieke leiders had gedaan. Intusschen bereid de regeering Von Papen haar re- geeringstaak voor. Of er van haar vele plannen nog iets in den Rijksdag ter tafel zal komen, zal ons wel dra de naaste toekomst leeren, als de politieke ho rizon wat is opgeklaard, of er tenminste eenige tee- kening in den algemeene politieken toestand is geko men. Van sterke invloed op het slagen van de regee ring Von Papen zal zeer zeker zijn of het economi sche leven in Duitschland wat op gang komt. Dan zal de vloed van ontevredenheid, die over het land ge slagen is, wel wat luwen en kan met reden ver wacht worden, dat tot een stabielen toestand zal worden teruggekeerd. Is dat echter niet het geval, dan zal Hitler's invloed wel te groot blijken en Von Pa pen en zijn mannen het veld moeten ruimen. Het werkverschaffingsprogram der Duit- sche regeering. Het groote probleem is echter of de Rijksbank voor de dubbeltjes wil zorgen. Berlijn. Zaterdag jl. heeft rijkspresident von Hin denburg, naar bekend is, aan den rijkskanselier met klem verzocht zoo spoedig mogelijk een program voor werkverschaffing samen te stellen. Op het oogen blik wordt hieraan door de rijksregeering met koorts- achtigen ijver gewerkt. Het program wil trachten op allerlei manieren het economisch leven te herstellen en de werkloozen aan brood te helpen. In de eerste plaats zal de vrijwil lige arbeidsdienst tot op 200.000 werken uitgebreid worden, waarbij werkzaamheden, welke in het vrije economisch bedrijf niet rendabel waren, zooals droogmakerijen, cultiveering van grond, wegenbouw en wegenverbeteringen in de eerste plaats in aan merking komen. Voorts werkt het rijksministerie voor de levens middelen plannen uit, welke vestiging op het land en randbebouwing en bewoning der steden zullen bevorderen. Het rijksministerie voor economische aangelegen heden en het ministerie voor de rijlcspost werken nieuwe opdrachten uit voor de rijksspoorwegen en de rijkspost. Het betreft hier vernieuwingen van den bovenbouw, voorts het herstellen van huizen, het bouwen van kleine woningen, enz. Twaalf millioen R.M. zullen worden uitgetrokken om een aantal schepen met een totalen tonnenin houd van 400.000 ton, te sloopen, waardoor 3000 arbei ders aan werk komen. Het gTOOte probleem in vrijwel al deze aangelegen heden is de financiering. Reeds in de vorige week waren geruchten in omloop gebracht, waarin gespro ken werd van sterke tegenkanting van de zijde van den president der Rijksbank, Luther. In verband hier mede zou het tot een conflict zijn gekomen tusschen Luther en de rijksregeering. De geruchten blijken in zooverre onjuist te zijn dat de rijksbank nog steeds bereid is. eiken door de rijks bank betrouwbaar geachten wissel, welke haar aan geboden wordt, te verdisconteeren. Voorwaarde is, dat de terugbetaling aan de rijksbank op zijn laatst 11/4 jaar na de toenmalige verdisconteering dient te geschieden. De ongetwijfeld nog bestaande meeningsverschil- len met de rijksbank zouden juist deze wissels be treffen. De onderhandelingen tusschen de rijksregee ring en de rijksbank worden voortgezet. Een zoon geboren. Uit Englewood, New-Jersey, wordt gemeld: Gistermorgen is mevrouw Lindbergh bevallen van een zoon. Moeder en kind maken het goed. De bevalling vond plaats in het landhuis Hopewell van de moeder van Lindbergh, waar ook de ontvoe ring van het eerste kind van Lindbergh, Charles, heeft plaats gehad. De verheugenis is zooals men begrijpt, zeer groot, na de smartelijke beproeving die het echtpaar Lind bergh in de eerste helft van dit jaar heeft ondergaan door de hartelooze ontvoering van hun eenige kindje. Detectives bij Lady Lindbergh. Naar thans hekend wordt, heeft men de geboorte van den jongen Lindbergh geruimen tijd geheim ge houden. Detectives, die politiehonden bij zich heb ben, hebben het landhuis in een wijden omtrek afge- zet. Op telefonische oproepen wordt niet geantwoord. Nogmaals wordt verzekerd, dat moeder en kind het goed maken. Huizen ingestort. Vijf lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Door een hevige aardbeving zijn heden te San Juan in de Argentijnsche provincie Mendeza vele huizen ver woest. Tot nu toe konden vijf lijken uit de puinhoopen ge borgen worden. Men neemt aan, dat het aantal slacht offers veel grooter zal zijn. De stad San Juan werd in de lente van dit jaar door de groote vulkaanuitbarsting in de Andes bijzonder zwaar geteisterd. De 62-jarige Prins Edgar de Bourbon door zijn minnares met een scheermes vermoord. DE PRINS MET AFGESNEDEN HALS OP ZIJN KAMER DOOR HET HOTEL-PERSONEEL GEVONDEN. P a r ij s, 16 Augustus (V.D.) In een Parijsch hotel werd hedenmorgen een lid van het Huis Bourbon, Prins Edgar de Bourbon, door zijn minnares, de uit Saragossa in Spanje afkomstige 39- jarige Condeleria Brau-Soler met een scheermes ver moord. Prins Edgar de Bourbon, die 62 jaar oud is, had reeds gedurende geruimen tijd een liefdesverhouding met deze vrouw. Beiden ontmoetten elkaar regelmatig in een klein hotel in de binnenstad, waar de vrouw sedert Juni 1931 een kamer had. Toen de hotelbediende heden morgen de kamer binnenkwam om deze schoon te ma ken vond hij den prins met afgesneden hals op den grond liggen, terwijl zijn minnares spoorloos verdwenen was. Het politioneel onderzoek heeft nog geen opheldering omtrent de motieven van het drama gebracht. In den middag gaf de moordenares zich zelf bij de politie aan. Bij het verhoor verklaarde zij uit noodweer te hebben gehandeld, daar de prins haar met bedreiging van het scheermes dwingen wilde hem te volgen. Volgens het onderzoek der crimineele politie schijnt echter vast te staan, dat de prins in zijn slaap in bed vermoord is en daarna naar het tapijt op den grond gesleept is. Prins Edgar de Bourbon is de zoon vam Prinses Alice de Bourbon en een onbekenden vader. Hij was vroeger gehuwd met een Amerikaansche vrouw Clara de Cosse Oringer, van wie hij zich eenige jaren geleden liet scheiden. Volgens de laatste berichten zou het hier betreffen prins Edgar Serge de Bourbon-Este, een zoon van Prins Albreeht von Habsburg, die sinds geruimen tijd te Neull- ly bij Parijs woonde. Wat het politie-onderzoek uitwees. Volgens het politioneel onderzoek moet de minnares van het slachtoffer deze in zijn slaap met een scheer mes de hals doorgesneden hebben. Momenteel tracht men uit te vinden, hoe de vermoorde aan zijn levens onderhoud kwam en waar hij te Parijs woonde. In zijn zakken werd een adres gevonden, doch daar is zijn naam of persoon niet bekend. Hij is ook geen „prins" ofschoon hij zich zoo noemde. Voorzoover men heeft kunnen vaststellen, draagt hij wel den naam de Bour bon, doch is hij geen lid van dit huis. Nu wordt nog gemeld, dat het de politie ten slotte gelukt is de verblijfplaats van den prins de Bourbon te ontdekken. Hij woonde nl. bij een zijner vrienden in. De vermoorde zou een natuurlijke zoon geweest zijn van den vroegeren Keizer Frans Jozef en Alice de Bour bon. Toen zijn vermogen in Oostenrijk in beslag geno men werd, heeft hij zich te Parijs teruggetrokken. De persoonlijkheid van den vermoorde. Met het Huis von Bourbon schijnt deze „prins" niets uit te staan te hebben. Nader wordt, nog gemeld: Betreffende de persoonlijkheid van den vermoorden „Prins Edgar de Bourbon" geeft het Oostenrijksche Ge zantschap te Parijs de volgende inlichtingen: In het jaar 191Ó is te Weenen voor de eerste maal een z.g. Prins Edgar de Bourbon opgedoken, die uit New-York was gekomen en zich uit gaf voor rente nier. Later vertrok hij naar zijn zeggen naar Gent. De politie te Weenen werd onmiddellijk op hem op merkzaam gemaakt, aangezien hij zich uitgaf voor een bloedverwant van het huis Habsburg. Na dit korte oponthoud vond men het spoor van den „prins" eerst in 1913 weer terug in Triest en Fiume, waar hij verscheidene bedriegerijen zou hebben ge pleegd. Hij gaf zich uit voor overste van het Ameri kaansche leger, voor -generaal van het Turksche le ger, terwijl hij tevens vaak beweerde legitieme aan spraken op den Albaanschen troon te hebben. Verder verklaarde hij afkomstig te zijn uit Rosenhain in Oos tenrijk. Zijn bloedverwantschap met het huis van Bourbon schijnt volkomen ongegrond te zijn. In het verloop van hare verklaringen verklaarde de moordenares dat haar minnaar groote belangstelling had gekoesterd voor de Spaansche opstanden* 20 deels zwaar gewonden. VD. verneemt uit Weenen: Op lijn D van de Weensche tram is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Van een tramwagen was een passagier afgesprongen, die aohter de tram om den weg overstak. Van tegenovergestelde kant kwam een andere tram aan. waarvan de conducteur om een aan rijding te voorkomen, krachtig remde. Juist op deze plaats echter bevindt zich een wissel, hetgeen tot gevolg had, dat de motor en aanhangwagen uit de rails vlogen De motorwagen reed over het trottoir tegen een tuin muur aan, die instortte en gedeeltelijk door het dak van den tramwagen sloeg. De aanhangwagen vloog te gen een pilaar, die omviel. De bestuurder van de tram werd vreeselijk verminkt. Vijf andere passagiers werden zoo zwaar gewond, dat aan hun herstel wordt getwij feld. Onder de 14 overige gewonden bevindt zich ook de man, die eerste oorzaak van het ongeluk was. Met een bemanning van 22 koppen in den storm geraakt en vergaan. Allen den dood in de golven gevonden? Naar uit Parijs gemeld wordt, is Zaterdag een advies boot van de Compagnie Aero-postale, die den postdienst onderhoudt tusschen Zuid-Amerika en Afrika, met een bemanning van 22 koppen in een storm geraakt en vergaan. De boot had van Natal zee gekozen met be stemming naar Dakar in Afrika, vanwaar de post per vliegtuig naar Toulouse wordt gezonden. Er bevonden zich geen passagiers aan boord. Met een ander schip tengevolge van den mist in botsing gekomen. 19 personen verdronken. Tokio, 16 Augustus (V.D.) De beide Japansche stoom- sohepen „Nichifoekoe Maroe" en „Hide Maroe" zijn op een der Japansohe binnenzeeën door den dikken mist met elkaar in botsing gekomen. De „Nichifoekoe Maroe" zonk onmiddellijk. 19 personen zijn verdronken. De rest der opvarenden konden door de „Hide Maroe" gered worden. Het laatste schip werd licht aan de boeg be schadigd. Betaling van den in December vervallen den termijn verwacht. V.D. verneemt uit Washington: Hooge ambtenaren van het ministerie van Finan ciën hebben verklaard, dat de regeering der Vereenig- de Staten verwacht, dat de crediteurenlanden de op 15 December a.s. vervallende termijnbetaling der oor logsschulden aan Amerika zullen betalen. De regeering der Vereenigde Staten is momenteel niet van plan in te gaan op voorstellen, welke een uitstel van betalingen zouden bedoelen Zij verwacht echter, dat zulke voorstellen niet gedaan zullen wor den. Het Ministerie van Financiën laat zich niet door het stemming maken voor een schrapping der oorlogsschulden beinvloeden. De Amerikaansche re geering weet. dat bijna alle crediteurlanden de eerst volgende jaarlijksche betaling kunnen opbrengen. Mocht echter toch een land om betalingsverlichting verzoeken, dan zal een dergelijk verzoek individueel onderzocht worden. Door een dergelijke politiek zou een eenheidsfront van Europeesche crediteuren ver hinderd worden. Nog werd gewezen op het feit, dat de Amerikaansche regeering zich schadeloos zal stellen, in geval een of andere crediteur zijn ver plichtingen niet mocht nakomen. Tenslotte werd nog gewezen op de verdeeldheid van het Congres ten aan zien van het schuldenvraagstuk en dat wanneer de schuldenbetalingen niet zullen plaats vinden, het budget der Vereenigde Staten geheel in de war wordt gebracht. GIFTMENGENDE HONGAARSCHE BOERINNEN. In de buurt van de Hongaarsche stad Szolnok, waar voor enkele jaren het groote proces gevoerd werd tegen boerinnen, die haar familieleden met ar senicum om zeep hadden geholpen, zijn thans weer drie boerinnen gearresteerd, die het, volgens haar be kentenis, ditmaal met aspirine hebben geprobeerd, waarvan zij haar slechtoffers groote hoeveelheden te slikken gaven. 8 PERSONEN BIJ HET BADEN VERDRONKEN. V.D. verneemt uit DuisburgHamborn: Dicht bij deze stad zijn in den loopen van dag 8 personen bij het baden om hét leven gekomen. Het betreft in hoofd zaak jonge mannen. In den Rijn en den Ruhr zijn 4 personen verdronken, terwijl de overige vier in het RijnHernekanaal om het leven kwamen. Een der verdronkenen, een jonge man, was reeds gisteren tweemaal gered. Bij de derde waaghalzerij verloor hij zijn leven.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1