BLUE BAND PUROL Kantongerecht te Schagen. Raad Harenkarspel. Raad Warmenhuizen. Smetten, Doorzitten Stukloopen der Huid Het Pad langs de Klip Zaterdag 20 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9127 I i I 1 I I Versch gek; //lil 25 °/0 alle HOLLAND'S BESTE KWALITEIT Versch gekarnd met 25 °/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. jfTTING VAN DONDERDAG 18 AUGUSTUS. afwachten geblazen. De rij van weergalooze boosdoeners werd geopend op dezen zomerschen dag door den 50-jarigen, beroeploozen heer J. de K. uit de Jutterstad. Genoemde seigneur werd beschuldigd dat hij op een warmen Juli-dag in de nabijheid van de wereldstad Warmenhuizen met z'n auto arbeider Duinmeijer van de sokken had getuft. Verdachte is zoo ruiterlijk en be- ikend, maar wijt het ongeval aan een hoopje zand. dat aan den weg lag, daar men hier bezig was de weg te herstellen. Verdachte offreert den Officier van Justitie een keurige schets, aangebracht op een velletje post papier alsmede een beschrijving van de éénacter. De getuige Duinmeijer, alzoo de man waarop de wagen zoo'n aantrekkingskracht uitoefende, vertelde ook het een en ander over 't drama. Ook hij mag even de schets bezien, maar aangezien hij niet tot de generale 6laf heeft behoord van ons dappere leger, snapt hij er weinig van. 't Eind van het liedje is, dat de zaak over 3 weken weer zal dienen, maar dan met meer getuigen. Vol verwachting klopt ons hart een kanaal-duiker. In deze drukkende atmosfeer bracht het volgende waterballet wel wat verkoeling. Vriend J. A. H., een vormengieter van de Marinewerf te den Helder was met zijn Crysler model 1845 tegen de veewagen aan- getornd van café-houder Jan Bakker, die bij de Stol- pervlotbrug gelegenheid biedt om de droge keel wat te smeren. Heer Bakker had zijn l*4-tons wagen in rust staan, maar de vormgieter goot het in een andere vorm en duwde de vleeschwagen des heeren Bakker in het Noord-Hollandsch kanaal. Verdachte bekend het ten laste gelegde, hij piakte eventjes de veewagen, die zoo brutaal was een duik te nemen. Getuige Bakker had f 92.5 schade en de verzekering is Oost-Indisch doof. Getuige Burger kwam juist met zijn karnemelkvige- lante aan rijden om de ongewenschte liefkoozing te kunnen aanschouwen. Daar alles precies klopte vroeg het O. M. 25 gulden dokken of 25 dagen met verlof. De officier was minder scheutig en gaf f 20 of 20 dagen. EEN DUUR SLEEPJE. Niet verschenen was de heer J. P. L, die waarschijnlijk met vacantie naar Monts Carlo is gegaan. Vriend L. staat als verdachte terécht terzake dat hij op een Juli-avond om 11 uur zich te Anna Pau- lowna met een onvoldoend verlichte auto op den weg bevond. Er brandde maar één lampie en hij sleepte nota bene nog een onverlichte auto op de koop toe. Hierdoor veroorzaakte L. een botsing met een motor, waarop een paar tortelduifjes waren gezeten. Als getuige komt voor het front de aanminnige jonk- vrouwe Boerma. oud 24 lentes. Als de officier haar vraagt of ze gehuwd ls, moet ze tot haar spijt ontken nend antwoorden ('t wordt wel anders!). Zij vertelt boe ze met haar boezemvriend Smit op 'n tuffie een toertje maakte en de hakkepuf tot appelmoes werd gemaakt door de botsing. Ze had haar blanke arm bezeerd, maar nu was alles weer „kits". Dan komt de 22-jarige „amant de coeur" van haar, de heer Smit, monteur van beroep, naar voren om even zoo te getuigen. Smit kreeg voor de contante betaling een bloeduitstorting in de knie. Hun huwelijksbootje was aan gort, wat een schade is van 140 guldentjes. Het O. M. eischte voor deze roekeloosheid f 60.of 60 dagen brommen. De officier van justitie gaf hem 40 pop of 40 X 24 uur om 't af te leeren. DIE KAN ZE BRUIN BAKKEN. Dan een verzet-zaak, die vóór 3 weken ons ook amuseerde. Nu kwam de heer S. L., een 25-jarige bakker uit B'horn zelfs eens een kijkje nemen. De vorige maal zond hij zijn bloedeigen vrouw ter opluistering in. Deze cadetjesman was veroordeeld tot f 50 of 50 dagen, omdat hij de 17-jarige Bregje Vader met fiets en al in de sloot had gewerkt bij Oudesluis. Dezo boete was hem te hoog en hij laat zioh geen kaas van zijn warme bollen eten. Dezelfde getuigen worden gehoord, die bij hun eens gedane verklaringen blijven. Ons bakkertje ontkent alles, (gelijk heeft ie!) Hij denkt met brutaliteit iets te winnen, wat 't O. M. hem niet ten kwade duidt. Eisoh is ten minste f 150 of 150 dagen in plaats van 50. maar de officier meent dat jc zoo'n klant in eere moet houden en bekrachtigd 't vonnis. Slotde bollenman gaat het hooger opzoeken. Goede reis! OP 'T VERKEERDE PAD. Camera II. de 33-jarige A. S. uit Dirkshorn. staaf terecht, terzake dat hij op een verboden weg met zijn 2-piiter reed, toen hü op weg was naar het koele water van onze nooit volprezen Noordzee. S. bekent 't. maar het gaat boven zijn pet. waarom die dienaar van de Heilige Hermandad er 30 laat gaan en hem pikt. Van deze pik-theorie snapt niemand veel. maar het O. M. moet toch eischen en vraagt f 1.of 1 dag. De officier denkt om de schatkist en maaakt er f 3. van of 3 dagen uitpuffen op Rijks kosten. DURE BAARS. G. V.. een 30-jarige landbouwer uit Oudkarspel, heeft gevischt In verboden water. Mitsgaarders stond hij op de bon. Hier vischt hij weer achter 't net. Eisch f 6.— boete of 6 dagen vrij logies-ontbijt. Vonnis 4 pop of 4 dagen naar de kaasstad. EEN ONDEUGEND VROUWTJE. De lieve 22-jarige E. K. komt wat zon brengen in de zaal. Ze is een vroolljke Oudkarspelsche dienst bode, die de euvele moed heeft gehad met 2 vriendinnen op éen rij te fietsen. Dat mag nu eenmaal niet, schoone maagd Het O. M. wil haar ter nagedachtenis f 4.laten sohuiven of 4 dagen vrjj van dienst geven, maar de officier kan dat niet over zijn hart verkrijgen en deelt haar zachtjes mee, dat ze f 2.kan neertellen of 2 dagen mag brommen. DAT STOUTE BOLLETJE. Weer komt een van Eva's dochters ons gezelschap houden. Nu de 18-jarige A. V. van Schagerbrug, die zonder licht reed op den openbaren weg. Ter verdedi ging voerde ze aan dat haar bolletje was geknapt van de electrische lantaarn. Nu we toch aan 't knappen waren werd ze opgeknapt met f 2.of 2 dagen, eisch f 3.of 3 dagen. OP ZONDAG VENTEN KOST JE CENTEN! Achtereenvolgens stonden terecht de melkventers J. B.; D. de Gr.: en P. B., allen uit Anna Paulowna. Deze heeren hadden op een dag des Heeren melk gevent in het .darp". De officier wees voor de zooveelste maal op die idiote wet. maar moest zich er tooh aan houden. Het O. M. eischte tegen elk der verdachten f 3.of 3 dagen. Hier deed de officier geen water bij de melk en liet 't zoo. EEN VLIJTIGE BAKKER IS 'S NACHTS OOK WAKKER. Weer vereerde bakker S. L. uit E'horn ons met een visite. Nu stond hij terecht omdat hij na bezetten tijd in zijn cadettenfabriek had gewerkt. De hooge heeren prezen zijn ijver. Eisch f 2.— of 2 dagen niet bakken. De officier vond nu 50 centjes of 1 dag genoeg. Een regiment verstekzaken hield ons nog langen tijd gezellig bijeen, maar ten slotte was 't fini voor vandaag! Dc Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag middag 18 Augustus 1932, ter behandeling van één agendapunt n.1.: Geldleening voor dc tuindersvoor schotten. Voorzitter dc EdelAchtbare Heer H. Nolet. Secretaris do heer Dam. Aanwezig zijn alle leden. Na opening worden de notulen der vorige verga dering onveranderd vastgesteld, onder dankzegging. Geldleening tuindersvoorschotten. Aan de orde komt nu 't aangaan van een geldlee ning ten behoeve van tuinderscredieten. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen, meldende dat de gemeente Harenkarspel van dc Provincie kan lee- nen f20.000, tegen een rentevoet van 5% af te lossen in hoogstens 20 jaar. De jaarlijksche aflossing gedurende de eerste 5 jaar houdt verband met de terugstortingen door de tuinders, die voorschot ont vangen. Het restant moet m 15 jaar worden afgelost. Voorgesteld wordt nu een leening aan te gaan van f 20.000. Voorzitter deelt dan nog mede, dat een particulier bereid is f8000.— te leenen aan de gemeente tegen zeer aannemelijke voorwaarden. Met algemeene stemmen wordt dan besloten een crediet aan te gaan met de Provincie voor een be drag van f20.000, verminderd met de f 8000 die van particuliere zijde zal kunnen worden geleend. Ambtenaar Burg. Stand. Van den heer Groot is ingekomen het verzoek om ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, daar de heer Groot meent, dat een van de Wethou ders als regel deze functie behoort. Voorzitter dankt den heer Groot voor alles wat hij als zoodanig deed en beaamt, dat steeds een der wet houders ambtenaar is. Benoemd wordt dan als zoodanig wethouder De Vries met 10 stemmen; 1 stem blanco. De rondvraag levert weinig belangrijks op, waar- na sluiting volgt van deze spocdeischende vergade ring. De Raad dezer gemeente kwam in spoedeischende openbare vergadering bijeen op Donderdag 18 dezer om 5 uur n.m.. Voorzitter dc Edelachtbare Heer H. Nolet, burge meester, secretaris de heer Rijs. Aanwezig zijn alle leden. Voorzitter opent met een woord van welkom deze vergadering en wijst op de belangrijke besluiten die hier genomen moeten worden in verband met steun aan de noodlijdende tuinders. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar betreffende de opheffing van de Arrondissements Rechtbank aldaar, waarin verzocht wordt een verzoekschrift aan den Minister van Justitie te richten, waarin erop wordt aange drongen, de rechtbank te handhaven. Do Raad kon hiertoe besluiten. Bijgevoegd zal wor den en toelichting waarin gewezen zal worden op de onbillijkheid dat 't veel drukkere arrondissement Alkmaar zal worden opgeheven inplaats van Haar lem. Voorgesteld zal worden Alkmaar's rechtbank te laten en Haarlem op te heffen, waar toch Amster dam blijft bestaan. verzacht en geneest men met In d oten van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten Gredietverleening. Voorstel tot vaststelling raadsbesluit in zake cre- dietverleening. Ingevolge schrijven van den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, moet opnieuw een raads besluit genomen worden, waarbij Burgemeester en Wethouders worden gemachtigd een renteloos crediet van ten hoogste f20.000.te verleenen ten behoeve van noodlijdende tuinders. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goed gevonden. Een geldleening van f 20.000. Vaststelling besluit tot het aangaan van een geld leening. De benoodigdc gelden voor het verleenen van tuinderscredieten ad f20.000.— zullen door de Pro vincie aan de gemeente worden verstrikt. Voorgesteld wordt te besluiten tot het aangaan van een geldleeniug groot f20.000.— met de provincie Noordholland, tegen een rente van en op de oude, bekende voorwaarden. Allen verklaren zich vóór het aangaan van deze leening. De winkelsluiting. Nadere vaststelling van de verordening op de win-1* kelsluiting. In verband met een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid wordt voorgesteld de verordening op de winkelsluiting na der te wijzigen. Bedoeld wordt hier de algeheele sluiting voor alle zaken op Zondagen. Van de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" is een adres ingekomen, waarin er sterk op wordt aangedrongen de verordening in dien zin te wijzigen. Daartegenover zond de Alg. Middenstandsvereeni ging „Samenwerking" een verzoek in, of de raad zich zuiver aan de wet zou willen houden, zoodat de daarvoor in aanmerking komende winkels geopend zouden mogen zijn op bepaalde tijden. Dc raad is van meeening, dat al die diverse adressen en verzoe ken nu maar eens moeten ophoudn een unaniem be sluit men, de wet te handhaven. Wel kan desnoods worden voldaan aan 't verzoek van de houders van visch- en fruitwinkels om. zoo dat gewenscht wordt, de openingsuren te veranderen van 812 v.m. op 48 n.m. Met algemeene stemmen aldus besloten. Een benoeming. In de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. Slijkerman als onderwijzeres in het handwer ken, wordt benoemd mej. De Wit met 4 stemmen,, terwijl 3 stemmen worden uitgebracht op mejuf frouw Krom. Hierna volgt de rondvraag. De heer Slot wil gaarne dat de politieverordening in dien zin wordt gewijzigd, dat losloopende eenden na sluitingsdatum, na ernstige waarschuwing van do eigenaren, door de politie mogen worden doodge schoten. Al vinden de leden van den raad dit wel ecu drastische maatregel, algemeen is men hekend met. de groote schade, welke door de eenden in de erwten o.a. wordt aangericht. Tenslotte wordt besloten, da zaak nog eens nader te bespreken. Hierna volgt sluiting. itijd 25ct. pur pond FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. S. FLETCHEB. 23 „Natuurlijk," zei Sindal lachend. „Dat heb ik Sir Marston gisteren ook al verteld. Sir Marston is in de laatste twee jaar, tot voor een maand of zes wegge weest. anders had hij het zelf ook gezien. Inderdaad liep Birch die gouvernante na! En ik heb hem en Mademoiselle samen in de heide gezien. Ongetwijfeld was hij tot voor korten tijd veel met haar samen, totdat Sir Cheville op het tooneel verscheen. Toen nou, ik denk dat hij wel begreep hoe alles verder ging. Tegen rijkdom en een titel is ook al niet te concurreeren, hé? En nu is Sir Cheville dood!" „En honderdduizend pond valt Mademoiselle ten deel, als het testament te voorschijn komt!" merkte Marston droog op. „Hm!" De twee audere mannen wisselden een beteekenis- vollen blik en Marston zag dat. „Krijgen jullie een idee is er iets verdachts met Birch?" Sindal keek weer naar Etherton. „Och," zei hij, ,,'t is wel heel merkwaardig, dat Sir Cheville Stanbury op zoo'n vreemde manier aan zijn einde moest komen, nadat hij in zijn testament bepaald had, dat hij een zeer behoorlijk bedrag naliet aan een jonge vrouw, voor wie zijn eigen zaakwaarnemer zich ■blijkbaar levendig interesseerde! Zoover mij bekend is, wist alleen Birch het juiste bedrag. En nu Sir Cheville dood is, zal Birch wel zijn plaats innemen! Dat zou ik er uit concludeeren." „Wat moeten we doen?" vroeg Marston, „gaat u dat aan de politie vertellen?" „Dat zijn we nu juist niet van plan!" antwoordde Sindal, met een blik van verstandhouding naar den fabrikant. „Neen, Sir Marston, we zullen wat we weten nog even voor ons houden! U moet aan niemand iets zeggen zelfs niet aan uw moeder. Maar we zullen Weabherhaw op eenige feiten wijzen. Waar is hij?" „Hij inspecteert mijn kluiskamer aileen," zei Etherton. „Waarom doet hij dat?" vroeg Sindal. „Heeft hij eenig idee „Als hij er een heeft, dan zegt hij dat toch aan nie mand!" merkte Marston op. „De meest gesloten kerel, dien ik ooit gezien heb! Hij Maar op dat oogenblik schoof Weathershaw de gor dijnen uiteen en kwam opgewekt binnen, met den sleutel van de kluis aan zijn vinger bengelend. Hij knikte Sindal toe legde den sleutel voor diens eigenaar neer. „Gauw gedaan!" merkte Etherton op. „Ja," antwoordde Weathershaw. Sommige dingen knapt men gauw op en andere niet." ,,'t Heeft zeker geen doel. als we u naar het resultaat van uw onderzoek vragen?" polste Etherton hem. „Absoluut niet, mijnheer! Ik zou 't u in geen geval vertellen," lachte Weathershaw. „Ik vertel nooit iets zoolang het onderzoek nog niet geëindigd is. Sindal ging zitten en wees den detective een stoel. „Nu, wij zijn dan niet zoo gesloten, Weathershaw," merkte hij op. ,Wij zullen je integendeel eenige feiten mededeelen. Kijk dit eens!" ging hij door, op het plakkaat wijzend, dat op Ebherton's bureau lag. „Weer een geval!" Weathershaw las de groote, gedrukte regels zonder eenig teeken van verrassing of belangstelling. „Nog een belooning?" vroeg hij. „Ik zie, dat dit alleen is voor het terugvinden van het testament. Wel, meneer Etherton, als u dan ook nog vijfduizend pond uitlooft voor uw verloren papieren, dan is er totaal vijftien duizend pond in de waoht te sleepen: een niet onaardig sommetje!" Sindal keek naar de anderen; ze merkten allen wel dat Weathershaw niets losliet. „Uitstekend, kerel!" zei hij tot den detective. „Ver borgen gedachten en een open vizier, nietwaar? En wat ben je nu van plan om te doen?" „Is een van de heeren hier lid van de Hallithwaite club?" vroeg Weathershaw, het aanplakbiljet opzij schui vend. „Ik bedoel die club, waarover bij het onderaiek gesproken is?" „Wij allemaal." verklaarde Sindal lakoniek. „Alle drie. Etherton is al jaren lang lid, ik tien jaar. Sir Marston is pas gekozen." „Ik zou graag willen, dat iemand me daar mee naar toe nam, dat is alles," zei Weathershaw. Sindal keek op zijn horloge. „Kom dan maar mee," verzocht hij. „We kunnen nog net een trein naar Hallithwaite halen. Ga met mij op de club lunchen." Weathershaw ging met Sindal weg: en Etherton, nu alleen met Marston, glimlachte raadselachtig, „Diepgaande kerel is dat!" merkte hij op. „Ik vraag me af wat hij in mijn kluiskamer uitgevoerd heeft!" „Denkt u, dat hij het ons later zal vertellen?" vroeg Marston. „Ongetwijfeld! Daar kun je zeker van zijn: in ieder geval is hij daar niet gaan rondkijken zonder een of ander idee in z'n hoofd!" antwoordde Etherton. Marston ging naar de deur. „Ik moet gaan," zei hij. Ik heb nog een massa te regelen, de begrafenis en zoo." „Ja," beaamde Etherton. „Wanneer zal die plaats vinden „Zaterdag," antwoordde Marston. „Kan ik iets voor je doen?" vroeg Etherton. „Laat 't me dan maar weten." Marston knikte en ging weg. Het nieuws, dat hij juist van Sindal gehoord had, verwonderde hem. Vanaf het oogenblik dat hij, Marston, bij hem was gekomen, na' den dood van Sir Cheville, had Birch zonderling ge daan; zijn gedrag bleef mysterieus, zoodra men hem begon te verdenken. Was er misschien een of ander ge heim tusschen Birch en de Francaise? wisten die twee meer dan ze zeiden? was de waarheid nog niet aan het licht gekomen? was er een geheim plan geweest, een Nadat hij de weverij verlaten had, liep Marston de heuvel op naar „Low Hall", met het doel Letty op te zoeken, voordat hij naar Winterfold terug ging. Halverwege den top, waar een paar oude hutten tegen een groep iepen stonden, hoorde hij zijn naam roepen en omkijkend, zag hij een van de boschwachtei-s van zijn gestorven oom, een man op leeftijd, Garrett ge- heeten. Hij was bezig geweest in het tuintje voor zijn huisje, had zijn schop neergelegd en liep nu snel naar het pad. Marston wist. dat de oude man het grootste deel van zijn leven in Sir Cheville's dienst had doorgebracht en wendde zich dadelijk naar hem toe. „Wat is er Garrett?" vroeg hij, toen ze in de schaduw van de iepen bij elkaar stonden. „Kan ik iets voor je doen?" Garrett, een rustig, bezadigd man, keek voorzichtig om zich heen, toen hij den nieuwen baronet naderde en tikte tegen zijn pet. „Ik zou even met u willen praten, Sir Marston," begon hij op zachten toon. „Ik had er eerst over gedacht gister avond naar u toe te komen, maar ik dacht, dat u het al druk genoeg zoudt hebben en ik wist wel, dat ik u binnenkort toch hier of daar zou zien. Ik moet u iets zeggen, Sir Marston De oude man zweeg toen. „Je wilt me iets vertellen in vertrouwen?" zei Marston begrijpend. „Juist, mijnheer," antwoordde Garrett haastig. „Dat is het, Sir Marston, maar het blijft tusschen u en mij, meneer. Niemand moet er iets van af weten, tot u het tijd vindt om ermee voor den dag te komen dat laat ik aan u over." „Heel goed, Garrett!" verklaarde Marston. „Het blijft tusschen ons. Wat heb je op het hart?" De oude man leunde tegen de heg en keek peinzend over de heide voor hen. „Sir Marston!" hernam hij op zachten toon. „U weet, dat ik een van uw oom's opzichters ben geweest, jaren lang minstens veertig jaar. Ik ben heelemaal van streek door zijn dood, ik ben er gewoon kapot van. Vooral, nu het zoo gegaan isEn nu zal ik u wat vertellen, meneer, er zijn nu eenmaal van die dingen die gezegd moeten worden, of je wilt of niet! Het is dit, meneer er zijn een paar eigenaardige dingen in verband met den dood van Sir Cheville, daar ben ik zeker van. Ik was gistermorgen bij het onderzoek en ik luisterde en luisterde, maar wat ik daoht tc hoo- ren, werd verzwegen. En als de reelater liet niet vpgfi

Schager Courant | 1932 | | pagina 13