Alitieei Kims- Uit den winter der stratosfeer. OVER DEN OCEAAN. UitgeversN.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Naar de tropische hitte der aarde. Arpad Moldovan Een zwarte dag voor de Fransche luchtvaart. Gelukte vlucht van M o 11 i s o n. Vliegenplaag in een Brusselsche voorstad. Schober overleden. STEUN AAN DE W.-FRIESCHE TUINBOUWERS. De verduisteringen bij de R.K.Boerenleenbank te Oegstgeest. Zaterdag 20 Augustus 1932. SCIAEER 75ste Jaargang No. 9127 IOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN PROF. PICCARD VOLDAAN OVER ZIJN TOCHT. In aansluiting met het uitgebreide bericht elders in dit nummer over de geslaagde vlucht van prof. Piccard naar de stratosfeer, wordt nog omtrent de landing het volgende uit Volta Mantovana door Reu ter gemeld: u Tegen vijf uur zagen de inwoners van Volta Man tovana aan den hemel Piccard's ballon, dien zij ter stond aan de karakteristieke kogelvormige gondel horkenden. Om half zes landde de ballon drie kilometer van Volta Mantovana. waarbij de gondel tegen een heu vel aanbotste. Bij deze botsing vielen de boordin- strumenten om. Piccard verliet de gondel, terwijl de automobielen, die den ballon gevolgd waren; van alle kanten op het landingsterrein aankwamen. Kort daarna begonnen bewoners van de streek on der leiding van Piccard en zijn medewerker Cosijns den ballon te demontceren. Piccard weigert zich over de technische resulta- ten van de vlucht uit te laten, voor hij de instromen- ten gecontroleerd heeft. Hij deelde mede, dat hij na zijn start in Zürich binnen drie uur een hoogte van 16.500 meter bereikt heeft, waar de hemel zeer donker was en strenge koude heerschte. Ter orienteering hadden hem de meren gediend, die zeer helder waren. In den middag bevond hij zich boven de Alpen, waarbij hij over St. Moritz was gevlogen. Spoedig daarna had hij het Garda-meer herkend, dat hij op een hoogte van 3000 meter gepasseerd was. Daar er volledige windstilte heerschte, was hij ver scheiden uren boven het meer gebleven. Daarna was hij langzaam de aarde genaderd, waarbij hij naar een geschikte landingsplaats had uitgezien. De vlucht is zeer goed verloopen en de instrumen ten hebben uitstekend gewerkt. Prof. Piccard was zeer vermoeid, bijkans uitgeput, vooral tengevolge van het geweldige temperatuurs verschil tusschen de ontzettende koude der stratos- /eer en de op de aarde heerschende hitte. De instrumenten van prof. Piccard hebben een koude van 55 graden C. opgeteekend. De lucht was in de hooge luchtlagen niet meer blauw, doch don ker cn het is zeer moeilijk geweest zich te oriëntee ren, daar de aarde nauwelijks zichtbaar was. De bal Ion heeft aanvankelijk met sterke luchtstroomingen te kampen gehad, waarvan men later geen last meer heeft ondervonden. Een hoogte van 17000 meter bereikt. V.D. verneemt uit Desenzano: Nadat prof. Piccard en zijn medewerker ir. Cosijns, hun intrek in een hotel hadden genomen, stelden zij eenige persvertegenwoordigers in de gelegenheid een kort onderhoud met hun te hebben Prof. Piccard deelde mede, dat hij terstond na zijn landing zijn vrouw getelegrafeerd had, dat hij te Desenzano was aangekomen, dat hij temperaturen ver onder nul had getrotseerd, 'n wonderlijken dag had gehad, spoe dig naar huis terug dacht te keeren, reeds een tele gram met gelukwenschen van den Belgischen ko ning had ontvangen, gelukkig doch zeer vermoeid was. Ter aanvulling vertelde prof. Piccard. dat hij ge durende de geheele vlucht zeer lage temperaturen had aangetroffen. Pas kort voor de landing was de temperatuur weer boven nul gestegen. Hij zeide, dat hij een hoogte van ongeveer 17.000 Meter had be reikt en wel boven het Adamellomassief. Op de vraag of de apparaten, evenals bij den vorigen tocht sto ringen hadden vertoond, antwoordde Piccard. dat slechts een zeer klein toestelletje, dat echter van geen beteekenis was voor het vaststellen van de resul taten van deze vlucht, bij de landing blijkbaar iets had geleden. Direct na dit onderhoud trok prof. Piccard zich in zijn appartement terug, aangezien hij moe was en rust noodig had. Piccaid's nieuwe plannen. Naar de „Messagero" meldt, zou prof. Piccard zijn derde vlucht naar de stratosfeer willen maken van den oever van de Hudson-Baai in Canada, in de na bijheid van de pool. Tal van vraagstukken zullen op-' gelost kunnen worden, wanneer vastgesteld kan wor den, aan welken invloed de cusmische stralen bloot staan op de plaatsen, waar de magnetische stroomin gen de stratosfeer raken. Volgens berichten in hetzelfde blad ging de lan ding van de gondel met eenige moeilijkheden ge paard. Op de plaats, waar de ballon neer kwam, be vonden zich vijf boeren, die in looppas op den ballon toerenden. Piccard en Cosijns wierpen touwen uit, die de boeren trachtten te grijpen. Toen de ballon door een plotselingen windstoot weer iets omhoog dreef, lieten de boeren uit angst, de lucht ingetrok: ken te worden, de touwen weder los, waardoor de ballon weer 50 meter omhoog dreef. Piccard opende het ventiel verder, waarna de gondel van eenige me ters hoogte vrij hard op den grond terecht kwam, Prof. Piccard, zooals de teekenaar Derso hem ziet. zoodat de omstanders reeds voor de inzittenden vreesden, totdat het luik werd geopend en Piccard en Cosijns ongedeerd te voorschijn kwamen. Alle instrumenten beschadigd? Volgens een bericht van een Fransch nieuwsagent schap zouden bij de landing van den ballon van prof. Piccard alle wetenschappelijke instrumenten bescha digd zijn, wat echter .liet van zooveel beteekenis is, aangezien do aanteekeningen, die prof. Piccard en zijn medewerker Cosijns tijdens de vlucht hebben gemaakt, intact zijn gebleven. Piccard spreekt door de radio over zijn tocht. Professor Piccard heeft gisteravond tusscheti acht en negen uur een korte redevoering gehouden voor de Italiaansche radio over het doel van zijn tochten. De eerste maal. aldus Piccard, die in het Fransch sprak, heeft tot doel gehad de kosmische stralen te bestudeeren. een zeer moeilijk probleem. Op dat oogenblik ontbrak het aan ervaring en waren eenige détails der technische voorbereiding onvolkomen ge weest. Zoo konden zekere metingen niet tijdens het opstijgen, maar alleen boven geschieden. Een herha ling was dus noodzakelijk Piccard meende, dat het hem moeilijk zou vallen zijn toehoorders de vreugde te schilderen, die hij ditmaal gevoeld heeft tijdens het gelukkig verloopende stijgen Allereerst was de in genieur in hem bevredigd geweest over het feit. da/ hij den gondel goed had gebouwd. Als alpinist had hij zich verder verheugd pen zoo prachtig uitzicht te hebben over de Zwitsersche bergen, die hij in 12 jaar niet had gezien en die vooral uit de hoogte een prach tig relicf vormden. Als natuurkundige heeft hij groo te genoegdoening ondervonden over het juiste wer ken van zijn instrumenten. Dat beteekent. dat hij zijn laboratorium in den gondel heeft ingericht. Van een wetenschappelijk standpunt bezien is hij dus volko men tevreden over het resultaat van zijn tocht. Ten slotte zeide Piccard in het Itaiiaansch de Italiaansche regeering en de Italiaansche vliegertroepen dank voor de effectieve ondersteuning van zijn tocht. Ballon wordt Ingepakt. Reuter verneemt uit Rome. dat Piccard voorloo- pig nog te Desenzano blijft om tegenwoordig te zijn bij het inladen van den ballon voor het transport naar Zurich. Fotografisch Atelier NIEUWE NIEPORP. Speciaal adres voor artistieke foto's, kunstdruk, ken en vergrootingen van buitengewone kwaliteit. Ook 'sZondag's GEOPEND. Wederom getroffen door een serie ernsti ge ongelukken. Vüf dooden en vier zwaargewonden. De militaire luchtvaart In Frankrijk ls wederom ge- trofen door een serie ernstige ongeluken, waardoor 5 pesonen om het leven zijn gekomen. Donderdag stortte in de nabijheid van Chalon sur Marne een miltilar vliegtuig met vier personen ten gevolge van een motordefect naar omlaag. Het toestel werd geheel vernield Twee Inzittenden werden op slag gedood, terwijl de beide anderen ln hopeloozen toestand naar een militair lazaret moee ten worden overgebracht. Donderdagavond laat geraakte in de nabijheid van Marsellle een bombardementsvliegtuig waarin zich drie personen bevonden, en dat aan de luchtmanoeuvres zou deelnemen, in de lucht in brand. Het toestel stortte omlaag en uit de resten konden nog slechts de ver- kooide lijken der drie inzittenden worden geborgen. Het derde ongeval geschiedde op het vliegterrein van Lyon, waar een militair vliegtuig bij den start over den kop sloeg en geheel werd vernield. De piloot en de waarnemer werden zwaar gewond. TE ST. JOHN GELAND. Naar uit St. John in de Canadeesche provincie New Brunswick gemeld wordt, is de Britsche Oceaanvlie ger Mollison gistermiddag om 17.55 M.E.T. te Penn- field, ongeveer 70 K.M. van St. John, geland. Mollison deelde mede, dat hij te moe was om nog heden zijn vlucht voort te zetten. Benzine had hij overigens nog voldoende in voorraad. Hij zal Zaterdag naar New York vliegen. Mollison neemt afscheid van zijn echtgenoote Amy Johnson. Pennfield ligt ongeveer 850 K.M. van New York. De Oceaanvlieger heeft ee gemiddelde uursnelheid ge had van 140 K.M. In totaal is hij 30 uur en 20 minu ten in de lucht geweest. Voor het deel boven den Oceaan van Ierland naar Halifax heeft Mollison 24 uur en 10 minuten noodig gehad. De landing te Penn field geschiedde 'lot. Mollison was Donderdag om 11.35 van Port Mar- noek (Ierland) voor zijn vlucht naar Amerika op gestegen. Mollison is de eerste vlieger, die een solovlucht over den Oceaan in Westelijke richting heeft vol bracht. Als hij er in slaagt ook nog terug te vliegen, zal hij naar de meening der meeste luchtvaartdes kundigen het meest opmerkelijke feit hebben ver richt in de geschiedenis der aviatiek. H heeft het grootste vertrouwen in zijn kleine Moth-toestel en verklaarde voor zijn vertrek, dat zijn voornaamste drijfveer was, nog en de superioriteit van de lichte Britsche vliegtuigen te doen uitkomen. Voor zijn voeding had Mollison noten, druiven, kandijklontjes en twee flesschen koffie meegenomen. De echtgenoote van den vlieger, de bekende aviatrice Amy Johson, was bij het vertrek aanwezig. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND BERGEN. Menschen moeten hun hulzen verlaten. burgemeester-vliegenvanger. Nadat in de buurt van Londen zich een ware sprink hanenplaag heeft voorgedaan, heeft thans een der Brusselsche voorsteden, Anderlecht, van eenvliegen- invasie te lijden, zóó erg als men ze nog nooit hier te lande heeft meegemaakt. Met vijftien vliegenvangers per dag en per huls, ko men de Inwoners nog niet toe. Een slager zag zich zelfs genoodzaakt z'n winkel te sluiten en zijn huls te verlaten, terwijl in de café's de consumpties met een kartonnetje er op, moeten opge diend worden. De burgemeester der geteisterde gemeente blijkt ge lukkig .een man te zijn, die niet zoo gauw met de handen in het haar zit en hij gaf zijn politieagenten onmiddellijk bevel huis aan huis inseotenpoeder te gaan afgeven. Men wacht nu angstig af, of dit afdoend zal zijn of niet! De lastige beestjes schijnen van een nabijen vuilnis belt te komen en het is natuurlijk aan de overgroote hitte der laatste week te danken, dat zij zich op zoo onrustwekkende wijze vermeerderd hebben. OOSTEN RUK'S VOORMALIGE BONDSKANSELIER WEENEN, 19 Aug. (VJD.) Hedenavond tegen 10 uur uur ls ln een sanatorium in de nabijheid van Weenen de voormalige bondskanselier en minister van buiten- landsche zaken, dr. Johannes Schober overleden ln dea leeftijd van 57 jaren. De toestand van Schober was in de laatste dagen opvallend beter geworden. Ook heden voelde hij zich heel wel en de avonduren bracht hij in leven dig gesprek door. Tegen 21 uur 30 klaagde hij plotseling, dat hij zich niet prettig voelde. De chef-medicus werd onmiddellijk geroepen, doch de dood trad. nadat hij gekomen was, zonder eigenlijken doodsstrijd vrijwel onmiddellijk door hartverlam ming in. De naam van dr. Schober ls niet minder hecht ver bonden met de geschiedenis van het nieuwe Oostenrijk dan die van den kortelings eveneens verscheiden dr. Seipel, als wiens tegenspeler men hem, zij het ook niet geheel terecht dikwijls beschouwd heeft. DB. SCHOBER. I Hoopvol bericht van Minister Verschuur. Grootst mogelijke spoed wordt be tracht. Naar vernomen wordt, is van den Minister van Economische Zaken en Arbeid bij de Commissie uit de 50 West-Friesche gemeentebesturen het volgend schrijven binnengekomen: Naar aanleiding van uw missives van 30 Juli en 8 Augustus 1932, waarvan ik met bijzondere belangstel ling heb kennis genomen, heb ik de eer u mede te deelen, dat met den grootst mogelijken spoed de mo gelijkheid van het nemen van maatregelen tot hulpverleening aan de noodlijdende tuinbouwers wordt overwogen. De toestand van de bedrijven, zoo als die zich in den jongsten tijd heeft ontwikkeld in de gemeenten, wier belangen door u worden voorge staan, heeft daarbij de speciale aandacht der regee- ring." Het verduisterde bedrag beloopt f 131.000. Familieleden geholpenn doch zonder be- bewijs of schuldbekentenis. Uit Oegstgeest meldt men nader omtrent de door den oud-kassier der r. k. Boerenleenbank aldaar ge pleegde verduisteringen: De gewezen kassier, genaamd A. v. d. H., is 46 jaar oud en was sedert 1915 als zoodanig bij de zaak werkzaam. Het totale bedrag van de verduisterde gelden, met inbegrip van de rente, zal vermoedelijk ongeveer f 131.000 beloopen, welke gelden door onderpand op roerende en onroerende goederen, alsmede door verschil lende borgen, bekende ingezetenen van de gemeente, geheel gedekt zijn. Doordat v. d. H. steeds op een bescheiden voet, ja zelfs zuinig leefde had men nimmer iets dergelijks van hem durven denken; bij het bekend worden der ver duistering is dan ook een zeer groote opschudding in de gemeente ontstaan. De boekhouding der bank leek steeds geheel in orde te zijn; de directie had daarvoor een paar jaar geleden zelfs een compliment van de Centrale te Eindhoven in ontvangst te nemen; nimmer was eenige onregelmatig- heid ontdekt De knoeierijen moeten op een zeer geraffineerde wijze zijn gepleegd; speciaal met het opnemen van voor schotten moeten falsificaties zijn geschied; hierbij wer den niet alleen gefingeerde bedragen ingevuld, doch heeft ook vervalsohing der handteekeningen van de borgen plaats gehad. Verder is o.m. geknoeid in de notulen; hierin werd een ruimte opengelaten en werd deze na de onderteekenlng gebezigd voor het invullen van gefingeerde terugbetalingen op spaarbankboekjes als anderzins. Bij een vergelijking kort geleden met kwitanties werd een onregelmatigheid ontdekt, waarop een verder onder zoek volgde, met het bekende resultaat. V. d. H., die volledig heeft bekend, geeft voor, familie leden te hebben geholpen en aan verschillende personen bedragen te hebben geleend, zonder eenig bewijs daarvan to hebben gekregen. De boeken van de bank zijn door den burgemeester in beslg genomen, terwijal verdchte vandaag voor den officier van justitie te 's Gravephage zal worden geleid.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1