Alumni Biens- Uitmuit- üiilimllil Het stfoopersdrama van iroek. Regeering en Tuinbouw. Nederl. Middenstandsbank. Het doodvonnis van Beuthen JUIST Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Sparen bij de De ramp van de „Niobe' Woensdag 24 Augustus 1932. SCliCEl 75ste Jaargang No. 9129 C 0IIIIA Hl T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder jaag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoi inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1} DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. D© laatste getuigen. Dinsdagmorgen om 10 uur werd voor het Gerechts hof te Den Bosch de behandeling van het drama te Putbroek voortgezet met 't hooren der laatste getuigen Als eerste getuige werd gehoord arbeider W. Schmitz uit Posterholt, die aan Paulssen de plaats heeft gewe zen, waar hij bloedsporen vond. Hij heeft dien nacht drie fietsers gezien, waarbij de beide v. d. E.'s waren. Hij had 19 schoten hooren vallen. Over verdachte v. d. E. Sr. geeft spreker geen gunstige getuigenis. Hij vertelt verder, dat hij door v. d. E. werd aan gehouden, die zeide: „Wij hebben al lang genoeg op Je geloerd. Het moet ophouden, anders schiet ik je kapot." Tegen Essen zeide hij: „Als ik niet dacht aan je vrouw en kinderen, zou ik met je afrekenen. De caféhouder J. Jewussen te Echt zegt, schoten ge hoord te heben, maar, naar het scheen eerst geweer- en daarna revolverschoten. Toen er meer vielen, is hij ze gaan tellen en telde er 16 in het geheel. Er waren geen echo's bij. Ze kwam uit de richting Putbroek. Hij 'hoorde geschreeuw als van een man, die verschrikke lijk pijn had. De wind kwam uit die richting. De commies A. Naaktgeboren verklaart schoten te hebben gehoord. Hij heeft tegen een kameraad gezegd: Kijk. ze hebben blijkbaar een nieuw magazijn inge stoken. Er werd toen veel door Duitsche kommiezen geschoten. Het schieten duurde hoogstens 10 minuten. De chauffeur H. Peusen te Echt kende Roebroeks. Deze had hem gcju?gd niet meer het bosch in te dur ven. daar de oude v. d. E. gedreigd had hem te zullen doodschieten. Verdachte v. d. E. ontkent ooit te heb ben gedreigd. De advocaat-generaal vraagt, of hij 'nooit iemand heeft bedreigd. Verdachte: „Niet om hem dood te schieten". Hij 'heeft wel eens een revolver in de hand gehad. De mijnwerker J. Grans verklaarde, dat er eens ge schoten werd, naar men zijde door v. d. E. Het schot ,kwam in den boom terecht, aan het hooren op mans hoogte. Hij had geen tijd meer om te gaan kijken. De landbouwer H. Reynders te Echt verklaarde dat d. E. hem wel eens lachend gezegd had. dat Roe broeks in Duitschland werkte. Na de vermissing zag 'hij v. d. E. vaker dan vroeger in de omgeving, waar llater het lijk van Roebroeks is gevonden. In den nacht van hot drama heeft hij 16 schoten gehoord in de 'richting Putbroek. De laatste drie klonken doffer. Hij dacht dat de jachtopzieners op stroopers schoten. Wachtmeester J. Cats te Roermond, die v. d. E. te Roermond na de uitspraak weg bracht, deelt mede. dat verdachte toen zeide: „ze zijn er niet malsch mee". [Getuige vroeg toen: Had jij vrijspraak verwacht, waar op v. d. E. antwoordde: Ja zeker, voor mijn jongen. iDie Is onschuldig, waarop getuige concludeerde, dat v. d. E. schuldig en zijn zoon onschuldig was. V. d. E. Sr. verklaart, gezegd te. hebben, dat hij ook ibnschuldig was. maar de wachtmeester houdt zijn ver- iklaring vol. Pater Albertus, die indertijd leeraar te Echt was, .verklaart dat hij vrij door het bosch mocht loopen. Hij had wel geen permissie, maar v. d. E. had hem er vaak gezien. I Toen getuige ln de eerste dagen van October met de jongens liep in de richting van de plaats, waar Roe- Ibroeks later gevonden is, v. d. E. hem achterna liep 'en zeide dat de heeren het niet meer wilden hebben. iVerdachte v. d. E. erkent dit. De heeren wilden het |iiiet. omdat het wild er door opgejaagd werd. Aan vankelijk kwam er maar een viertal personen, later |jneer. j Het was getuige opgevallen, toen hij hoorde van het ,geval-Roebroeks. Op een vraag van den verdediger antwoordt getuige, [dat men eerst met 7 personen op het terrein kwam, 'later met 10 of 12. i De landbouwer L. Gerrits te Echt heeft 1 December [vlak bij een bloedplas een huls gevonden. De landbouwer Th. Gerrits verklaart er eveneens een igevonden te hebben;ook Schmitz vond er een. Verdachten blijven alle schuld ontkennen» v. d. E. Sr., nader verhoord, ontkent alle schuld. Nu de fjongens dood zijn, kan men gemakkelijk van alles ko men getuigen. Hij heeft het schieten niet gehoord. Op fde vraag, waarom hij niet meegedaan heeft aan het ,zoeken, antwoordde hij, dat hij geen tijd had. Van de Istrik wist hij niets meer. dan wat hij in Roermond op de rechtzitting gehoord heeft. Op verdere vragen ant- •woordt hij, dat hij niets weet van inbraak. V. d. E. Jr. verklaart absoluut onschuldig te zijn en vraagt of de heer van Waegeningh kan verklaren, w*» de revolver heeft afgeschoten. De president antwoordt ontkennend. Hij verklaart 'alleen, dat de schoten uit die revolver zijn gelost, i Verdachte zegt, er niet uit geweest te zijn Hij er- ,kent op een vraag van den advocaat-generaal, wel eens met een enkelloops geweer te hebben geschoten. Om 1 uur wordt de zitting geschorst, nadat de ore- "sident heeft medegedeeld, dat de getuigen niet behoe- 'ven terug te komen. Verdachten hebben er geen bezwaar tegen. ■REQUISITOIR VAN DEN ADVOCAAT-GENERAAL. Tegen den vader vijftien, tegen den zoon vier jaar geëlscht. Met spanning werd het requisitoir van den advocaat- generaal tegemoet gezien. Een doodsche stilte valt ln wanneer het Hof even over tweeën binnenkomt. En zwaar valt de stilte wan neer de advocaat-generaal, mr. F. Couvée, het woord verkrijgt. Hij vangt zijn sober uitgesproken requisitoir aan met een resumé van het gebeurde ln den nacht van 27 op 28 November. De heele bevolking zocht mede met de volledige politiemacht; slechts twee man ont braken daarbij, deze beide verdachten. Zoodra zij ach ter slot en grendel zaten, brak de haat der bevolking van alle kanten los. Toen kwamen de tongen los en bleek onder wel een terreur deze stroopers jaren had den geleefd. Niemand twijfelde of zij waren de daders. Het was slechts de vraag of het te bewijzen zou zijn. Na woorden van deernis voor de familie der slachtof fers bracht mr. Couvée hulde aan allen, die het onder zoek hebben geleid. Allereerst den wachtmeester Pauls sen. doch in het bijzonder den deskundige dr. Van Wae geningh, zonder wiens rapport het bewijs redelijk «let te leveren zou zijn geweest. Mr. Couvée betoogt dat Kersten nog moet hebben geleefd, toen de parabellumschoten hem troffen. Een lijk wordt door den dader bijna nooit begraven. Daarvoor ls een zeer bijzondere aanleiding geweest, omdat het vinden van het lijk direct een sterke aan wijzing zou zijn ten opzichte van den dader. Bij het drama van Putbroek moeten de daders ge weten hebben, dat het vinden der lijken terstond naar hen zou voeren. Het waren drie strooDers, wier na tuurlijke vijanden altijd de jachtopzieners zijn. Natuur lijk zou direct de aandacht gevallen zijn op den jacht opziener van Annendael, den eenigen belanghebbende die den tijd had om de lijken te begraven. Ieder an dere dader zou immers na de schoten bang zijn ge weest voor betrapping door den jachtopziener van wien een derde niet kan weten, of hij 's nachts niet in het bosch surveilelert! Ook de plaats waar de lijken begraven zijn, bewijst de groote bekendheid ter plaat se. Die kuil moet tevoren uitgezocht en klaargemaakt zijn. Dat kan een vreemde ln het donker niet hebben gedaan, aldus de conclusie van Mr. Couvée. De advocaat-generaal neemt dan ook met de grootst mogelijke zekerheid aan. dat de gevonden negen ge weerkogelpatronen en de drie gevonden parabellum hulzen slechts kort tevoren zijn afgeschoten uit de wapens der verdachten. Vast staat, dat in totaal des nachts omstreeks tien minuten voor halféén min stens twaalf schoten uit de wapens der verdachten zijn gelost op de drie slachtoffers. Do genadeschoten toen de jongens reeds op den grond lagen, bewijzen het opzet om te dooden. Zijn de daders moreel tot het ten laste gelegde in staat? Tal van getuigen hebben verklaard, door hen be dreigd of zelfs aangeschoten te rijn. In 1917 heeft de vader reeds houtstroopers met hagel beschoten. Zoo zijn er talrijke bezwarende verklaringen. Beiden moeten geschoten hebben, anders was althans Wil- in den afgeloopen Va- cantietijd bleek weer velen het nut van Hebben Uwe kinderen reeds een spaarbusje? Spaart U zelf al? Zoo niet, aarzelt dan niet langer, maar vraagt inlichtingen bij ons kantoor. NEDERL. MIDDENSTANDSBANK, Kantoor SCHAGEN: Markt 84. Telef. 79. Directeur: Mr. J. A. E. BUISKOOL. lem Kersten ontkomen. De drie jongens bevonden zich tusschen twee vuren en konden zoo niet ont komen. Terecht is aangenomen, dat de vader de hoofdda der is geweest; de zoon is slechts handelend opgetre den, omdat er drie in plaats van twee stroopers, ge lijk men verwachtte, kwamen en natuurlijk geen ooggetuigen mochten ontsnappen De vader had in Roermond vrijspraak verwacht, maar hij zeide alleen dat zijn zoon onschuldig is. Hij had dien nacht natuurlijk slechts op de twee Kerstens geloerd, met wie hij wilde afrekenen; slechts door dat er drie mannen kwamen moest znij zoon plot seling ook ingrijpen. Verzachtende omstandigheden zijn er voor den vader niet. Het is een beestachtigo daad, voor welke hij een maximum van vijftien jaar ten volle verdient. Voor den zoon zijn er echter wel verzachtende om standigheden en daarom vraagt de advocaat-generaal vier jaar gevangenisstraf. De beide beklaagden blijven hun onschuld vol houden. Maandag komt de verdediger aan het woord. NOG STEEDS GROOTE OPWINDING. Proclamatie van de rijksregeering. In Duitschland hecrscht nog steens hevige opwinding naar aanleiding van de doodvonnissen die door de spe ciale rechtbank te Beuthen tegen een vijftal nationaal- socialisten zijn uitgesproken. Versterkte politietroepen patrouilleeren door de stad Des nachts werd een vrachtauto, waar S.A.-leden waren gezeten, aangehouden en doorzocht, waarbij eenige wa pens ln beslag genomen werden. Van de zijde der Silezische S.A.-leiders wordt ver klaard, dat de discipline onder hun leden gewaarborgd is. Mocht er toch een vonnis worden uitgevoerd, dan zou van te voren niet kunnen worden vastgesteld, hoe men in Nationaal-Socialistische kringen hierop zou reagee- ren en wat de gevolgen van een en ander zouden kunnen zijn. In den loop van heden, Dinsdag, verzamelde zich op enkele plaatsen in Beuthen weer een volksmenigte, die dadelijk door de politie werd uiteengedreven. Het ge rechtsgebouw wordt scherp bewaakt. Aan de echtgenoo- ten der veroordeelden is gelegenheid gegeven haar man nen nog heden te bezoeken. Protesten der Nationaal-socialisten. De Nationaal-Socialistische leider te Berlijn, Goering heeft een telegram gezonden aan de veroordeelde S.A.- leden te Beuthen, waarvan de inhoud als volgt luidde: Met verbittering en opstandigheid inzake het doodvon nis, dat jullie getroffen heeft, geeft ik jullie de verze kering, dat onze geheele strijd reeds thans jullie vrij heid geldt. Jullie zijn geen moordenaars, jullie hebt het leven en de eer van jullie kameraden verdedigd. Voor jullie gezinnen maak ik heden 1000 Mark over, welke mij door vrienden ter beschikking zijn gesteld. Houdt moed. Een en een kwart millloen Duitschers hebben jullie zaak tot de hunne gemaakt. Met Hitier heil! Het bestuur van de Nationaal-Socialistische Landdag- fractie in Pruisen protesteert met klem tegen de dood vonnissen van Beuthen. Het Nationaal-socialisme zal alle wettige middelen in het parlement gebruiken om de desbetreffende autoriteiten te dwingen wijziging in de vonnissen aan te brengen. De fractie voelt het als haar plicht om de veroordeelde partijgenooten in Pruisen met alle middelen bij te staan. Vermanende woorden van de regeeringen te Berlijn. De rijksregeering en de Pruisische regeering publicee- ren in verband met den politieken toestand, een procla matie, die ln alle Duitsche bladen op straffe van ver bod moet worden gepubliceerd en die als volgt luidt: Gedwongen door gewelddaden in den binnenlandschen politieken strijd, welke het aanzien van het Rijk ten zeerste in gevaar brengen, heeft de Rijkspresident op voorstel van de Rijksregeering de zwaarste straffen uit gevaardigd tegen den politieken terreur. Op het moment dat deze verordening van kracht werd, moet zij op ge lijke wijze tegen elkeen, die recht en wet met voeten treedt, en zonder aanzien des persoons of der partij, aangewend worden. De Rijksregeering zal zoo noodig alle machtsmiddelen van den staat gebruiken om de voorschriften van het recht onpartijdig te doen gelden en zal niet dulden, dat welke partij ook in opstand komt tegen haar regelingen en evenmin zal de Pruisische re geering zidh door politieken druk bij het plichtmatig onderzoek, of zij haar recht van gratie kan uitoefenen in het geval der doodvonnissen van Beuthen, laten be- invloeden. De hartstochtelijke verwijten, die in het openbaar te gen deze vonnissen gemaakt zijn, behoorden gericht te worden tegen de aanstichters der bloedige gebeurtenis sen en niet tegen de staatsmaoht, die in het belang van het algemeen tot zoo scherpe maatregelen haar toevlucht moest nemen. De Rijksregeering zal iedere poging om de principes van den rechtsstaat te vervalsohen en de politieke hartstochten op te ruien tot hernieuwde excessen weten te bestrijden. Een manifest van Hitier. De leider der nationaal-socialisten, Adolf Hitier, publi ceert in den „Völkisoher Beobaohter" het volgende mar nifest met betrekking tot de vonnissen van Beuthen. „Bijna op denzelfden dag, waarop de moordenaars en kwellers van onze Ohlau'sche partijgenooten zidh slechts geringe straffen zagen opgelegd, hebben de recht banken der regeering van den heer Von Papen vijf na tionaal-socialisten ter dood veroordeeld. Volksgenooten, wie van jullie gevoel bezit voor den strijd om de eer en de vrijheid der natie, zal begrijpen, waarom ik wei gerde, tot deze burgerlijke regeering toe te treden. De justitie van den heer Von Papen zal ten slotte wellicht duizenden nadonaal-socialisten ter dood vercordeelen. Heeft men misschien gedacht, dit door verblinding inge geven, het geheele volk provoceerende optreden ook met mijn naam te kunnen dekken? ,.,De heeren vergissen zich! Mijnheer von Papen, uw bloedige objectiviteit is mij vreemd. Het nationale Duitschland wensch ik de overwinning toe en zijn marxistische verwoesters en vernietigers den onder gang. Maar om tot beul te worden van de nationale vrijheidsbestrijders ben ik niet geschikt. „Door deze daad is onze houding tegenover dit .na tionale kabinet" definitief bepaald. Al moge de hemel de eene plaag na de andere over ons doen komen, wij zullen weten af te rekenen met deze regeering der executie van onze medestrijders. De heer von Papen kan gerust onze beweging door dergelijke bloedraden laten berechten, de kracht der nationale beweging zal even stellig weten af te rekenen met dit systeem, als zij het marxisme ondanks alle reddingspogingen over boord zal zetten. Gezien dit afschuwelijke bloedvonnis kennen wij nog slechts één levensdoel: strijd en nog eens strijd! „Wij zullen het begrip „nationaal" ontdoen van de boeien, die het vonnis van Beuthen ten overstaan van het nationale Duitschland heeft gedemonstreerd. De heer von Papen heeft door dit vonnis zijn naam met het bloed van nationale strijders in de geschiedboeken vereeuwigd. Maar het zaad, dat hieruit zal ontkiemen, zal eens niet meer door straffen kunnen worden on derdrukt. De strijd om het leven van onze vijf mede standers is begonnen." Het Wolff-bureau voegt hieraan toe, dat het de pu blicatie van dit manifest eenigen tijd achterwege heeft gelaten, aangezien niet bekend was, of het wellicht onder de bepalingen der noodverordening op de vrij heid van drukpers zou vallen. WAT OVERWEEGT DE REGEERING. BINNENKORT EEN BESLISSING. Naar het Ned. Correspondentie-Bureau te Den Haag meldt, heeft de toestand in verschillende tak-» ken van tuinbouw de regeering gedurende den laat-» sten tijd beziggeh uden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde adviezen heeft' ontvangen, zal zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen vormen. De teraardebestelling der slachtoffers, Kiel. 23 -Augustus (V.D.)) Heden vond op de begraafplaats te Kiel de plech tige bijzetting plaats van het stoffelijk overschot der slachtoffers van den ramp van de „Niobe"'. Behalve de familieleden der slachtoffers waren aanwezig de vroegere prinsen Waldemar van Prui- sen en echtgenoote, August Wilhelm van Pruisen, voorts de chef van den Marinestaf Admiraal Raeder, de laatste als vertegenwoordiger van den Rijkspre sident, en onderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten alsmede vertegenwoordigers van corpo* raties, partijen enz. enz. De kisten werden reeus voor den aanvang der plechtigheid in de groeven gelaten. Talrijke kransen dekten de baren, waaronder een krans van Ex-keizer Wilhelm. •Twee geestelijken voerden het woord, waarna het koraal „Harre meine Seele" weerklonk. Admiraal Raeder voerde hierna aan de geopende groeven het woord, die o.m. zeide, dat deze vreeset lijke offers niet tevergeefs gevallen zijn. Zij zullen ons aansporen tot moedige en trouwe plichtsbe trachting. De namen van deze kameraden zullen onafscheidelijk .net de Duitsche ir irinc en haar historische taak van alle tijden veitoonden zijn. Een lichtend voorbeeld zijn deze mannen voor ons ge weest, aldus Admiraal Raeder, een lichtend voor-» beeld voor alle tijden in den zin van het woord van den grooten Pruisischen koning: Het gaat er niet om dat ik leef, wel echter, dat ik mijn plicht doe. Onder tromgeroffel en het afgeven van salvo's legde Admiraal Raeder daarop de krans van den Rijks-» president aan de groeven neer. De muziek speelde het lied van de goede kame» raden. Nadat nog een geestelijke in de eerste plaats de namen had voorgelezen van de thans ter aarde be stelde slachtoffers van de „Niobe", daarna de namen van hen, die in hun woonplaats zijn begraven en ten slotte de namen van de vermisten, werd do plechtigheid besloten met het Duitschlandlied. In een rood hemd. De prins ran Wales doet door zijn zon derlinge kleedij weer eens van zich spre- ken. De Engelsche troonopvolger, de prins van Wales, heeft door zijn zonderlinge kleedij aan de couranten weer eens stof verstrekt voor een „sensatie"-bericht je, wat natuurlijk in dezen komkommertijd zeer wel kom is. De prins vertoeft op het oogenblik in de Middellandsche Zee, waar hij met een van zijn broers een bezoek gebracht heeft aan de Britsche vloot. Dezer dagen nu is de prins uit Malta te Cannes aangekomen en, naar een Engelsch blad schrijft, heeft hij daar het elegante badplaatspubliek groote heel groote oogen doen opzetten. Even vóór lunchtijd kwam de prins uit zijn hotel; hij droeg een grijze flanellen broek, bruin-en-witte schoenen, een strooien hoed en een scharlakenrood hemd. Een scharlaken rood hemd, open aan den hals! In deze uitrusting stapte de prins in zijn auto, waar in reeds zijn golf-stokken en een raket lagen en tufte in zijn eentje weg, de menschen, naar Reuter aan de Engelsche pers heeft gemeend te moeten seinen, ademloos van verbazing achterlatend. Het roode hemd, open aan den hals, het zal „de" sensatie zijn van het seizoen aan de Azuren kust. MEER DAN ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN AMERIKA. Massa-ontslagen. De president van de American Federation of La- bour deelt mede, dat in de industrie der Vereenigde Staten in de eerste vijf maanden van 193.2 niet min der dan 1.300.000 arbeiders zijn ontslagen. Sindsdien zijn volgens een voorloopige berekening verder nog 600.000 personen werkloos geworden, zoo dat het aantal werkloozen de 11.000.000 heeft over schreden. RUSSISCHE DELEGATIE NIET IN NEDERLAND TOEGELATEN. Deelnemers aan het Wereld-anti-oorlogs congres te Amsterdam. V.D. verneemt uit Moskou (over Kovno): Naar hier ter stede officieel verluidt, is aan de Russische delegatie voor het Anti-Oorlogscongress,; te Amsterdam door de Nederlandsche regeering geeo. toestemming verleend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de regeering in deze* richting een beslissing heeft genomen, was het ons hedenavond bij informatie te Den Haag niet moge lijk inlichtingen te verkrijgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1