Met de KMO. naar de Ardennen. Marktberichten. Brieven over Engeland. - Fa. Gebr. ROTGANS Het onweer boven Groningen. Een lezeres onzer courant, enthousiast over haar tocht, verzoekt ons plaatsing voor het volgende: In den vroegen morgen van den 15 Augustus ver trok een gezelschap van 30 personen per touringcar vanaf Alkmaar, over Haarlem, Wassenaar, Moer dijk, Breda naar Antwerpen, waar wij ongeveer om twee uur arriveerden. Wij hebben in Antwerpen direct den uitzichttoren beklommen, en kregen daar op een mooi overzicht over Antwerpen en merkten al spoedig België's na tuurschoon op. Yranaf Antwerpen zijn wij gegaan over Mechelen naar Brussel. De stad Brussel geeft een grootschen" indruk, voor al de gebouwen, zooals Hotel de Ville (Stadhuis), Maison du Roi (Paleis v. koning). Palais de Justice, Eglise St. Gudule (Kerk) enz. Ook het verkeer is in Brussel geweldig, en een ritje per tram door de ver lichte straten is dan ook wel aan te bevelen. Vanaf Brussel zijn wij gegaan over Namen, en Di- nant naar Rochefort. Dit is een van de mooiste toch ten, daar deze weg ons voerde langs zeer hooge rot sen en bergen. Ook hebben wij hier tal van steen rotsen gezien, en kreeg men een overzicht, hoe men de ruwe steenen van deze rotsen afhakt, en ze geheel verwerkt, totdat het in de schepen komt. als het ons bekende basalt. In Dinant hebben wij de Citadel beklommen, welke 465 treden hoog is. Jammer dat niet alle passagiers deze hoogte beklommen, daar men vanaf de Citadel zulk een schitterend uitzicht heeft over de bergen en rotsen en. een prachtig panorama van Dinant. De vreeselijke gevolgen van den oorlog lieten zich hier nog duidelijk zien. Zoo zijn wij in een rots geweest waar de Duitschers en Franschen, als man tegen man hebben gestreden en waar dan ook velen het 'leven hebben gelaten. Vanaf Rochefort zijn wij gegaan naar de bekende Grot van Han. Om van deze grot een beschrijving te geven is onmogelijk, daar dit een te machtig na tuurwerk is. De wandeling door de grot duurde on geveer VA uur. Een van de ingrijpendste momenten was zeker wel, toen onze jonge gids, met den brandenden fakkel in de looppas naar beneden kwam, dwars over de steile en glibberige rotsen heen. Van Rochefort zijn wij gegaan langs Luik naar Valkenburg. Ook dit is een prachtige tocht. Van Valkenburg af zijn wij eerst naar de Piasmolens ge reden en vervolgens over Nijmegen. Arnhem, Amers foort, naar Amsterdam. Dit is een heel mooie tocht en wij hebben dan ook wel den indruk gekregen, "dat ons Nederland toch ook rijk is aan natuurschoon, al is dit op een geheel andere manier als België. Op vallend is 't zeker, dat België rijk is aan rotsen en bergen, die zich kenmerken door hun enorme hoog ten, terwijl Nederland ons geeft eindelooze vlakten, begroeit met bloeiende heide. Van Amsterdam zijn wij gegaan over Haarlem, weer naar Alkmaar, waar wij Donderdagavond on geveer 10 uur weer goed en behouden zijn aangeko men. Met een hartelijk tot weerziens en een lang zal de H.A.B.O. bestaan, hebben wij afscheid van elkaar genomen, en is ieder weer naar huis en naar zijn eigen werkkring gegaan. Een woord van oprechten dank komt zeker toe aan onzen kranigen chauffeur, en „last not least" aan onzen geachien leider, den heer ten Bruggecate, voor zijn goede zorgen en uitstekende leiding. Met den wensch, dat U allen, die dit leest, 'n tocht mede gaat maken, met de H.A.B.O. naar de Ardennen, wil ik eindigen. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de plaatsing van bovenstaand stukje. EEN PASSAGIER. BROEK OP LANGENDIJK. 23 Aug. Aangevoerd: 180000 Kg. aardappelen: schotsohe mui zen f 0.80—1.70, bl. eigenh. f 1.20—1.40, eigenh. f 1.50. drielingen f 2.502.70, 5300 Kg. roode kool f 0.600.90, 30000 Kg. vr. witte kool f 0.600.70, 7000 Kg. uien: gele nep f 3.43.80, gele drielingen f 2.102.50, gele uien f 1.302.40, 1550 Kg. bieten f 0.60, 950 Kg. slaboonen f 3.30—4.40, 4000 Kg. tomaten: A f 3.20. B f 3.30—3.50, C f 3.20, 227 Kg. druiven: Alic f 55.40—56.40, Frank, f 6L NOORDSCHARWOUDE, 23 Aug. Aangevoerd: 36800 Kg. aardappelen: groote schotsche muizen f 0.901.10, schotsche muizen f 1.201.90, drie lingen f 1.302.60, duken f 0.801, eigenheimers f 1, bl. eigenheimers f 1.60, 5400 Kg. spercieboonen f 1.205.70, 1900 Kg. zilvernep f 7.20—10.90, drielingen f 2—2.80, zilveruien f 0.10, 9800 Kg. uien: gele nep f 3.303.80, drielingen f 2.202.70, uien f 1.802.10, 300 Kg. kroten f 0.60, 1000 Kg. gele kool f 0.90. MEDEMBLIK. 23 Aug. Schotsche muizen f Q.500.55. kleine muizen f 0.95 1.10, witvl. aardappelen f 0.500.50 per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 23 Aug. Aangevoerd: 18000 Kg. aardappelen: schotsohe muizen f 1.90—2.20, drielingen f 2.10, grove f 0.90—1.10, eigen heimers f 1.902.20, bl. aardappelen f 1.702.70, 1260 Kg. slaboonen f 24, 5500 Kg. gele nep f 3.504, 575 Kg. zilvernep f 6.207.40, 3100 Kg. gele uien f 22.40, gele drielingen f 2.40—3.20. PURMEREND, 23 Aug. Aangevoerd 6000 Kg. kaas, 1 stapel fabriekskaas f 18.50 per 50 Kg., 19 st. boerenkaas f 20 per 50 Kg.; 2351 Kg. boter f 11.30. Handel matig. 679 runderen, w.o. 345 vette f 0.660.70 per Kg., 232 melk en geldkoeien f 110240, 102 stieren Handel stug 24 paarden t 70130, handelmatig; 99 vette kalveren f 0.70—0.90, handel vlug; 551 nuchtere kalveren (slacht) f 518, fok f 10126, handel matig; 551 vette varkens voor de slacht f 0.22—0.27 per Kg., handel stug, 35 ma gere varkens f 7—15, handel stug; 260 biggen f 47, handel stug; 402 schapen f 1016, handel stug; 427 lam meren f 610, handel matig, 14 bokken, kipeieren f 3.50 4, eendeieren f 2.10, piepkuikens f 0.65—0.80. EIERVEILING PURMEREND, 23 Aug. 12977 stuks kipeieren a f 3.304, 570 st. kipeieren b f 2.30—3, 2093 st. eendeieren a f 2.10—2.30. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G.A. PURMEREND, 23 Aug. Aanvoer: 29655 eendeieren f 2.052.25, 70000 kipeieren 70—80 Kg. f 4—5, 65—66 Kg. f 3.70—4, 63—64 Kg. f 3.70 —3.80, 60—62 Kg. f 3.40—3.70, 58—59 Kg. f 3.40—3.60, 56 —57 Kg. f 3.30—3.50, 53—55 Kg. f 3.10—3.40, 50—52 Kg. f 3—3.20, 45—49 Kg. f 2.40—2.80. Oude kippen f 0.501.20, jonge hanen f 0.701.40, oude eenden f 0.150.25, jonge woerden f 0.200.40 per stuk. AMSTERDAM, 23 Augustus 1932. Zeeuwsche bonten f 44.60, id. blauwen f 3.504. Id. bl. eigenheimers f 2,402,80, id. Eigenheimers f 2.40— 2.80, id. eigenheimer poters f 1,201.60, id. bl. eigenh. poters f 1.602, TJpolder eigenheimers f 22.80, id. bl. eigenheimers f 2.40—2.80, id. muizen f 1.60—2, id. eigen heimer poters f 1.201.60, id. bonten f 44.60, Andijker muizen f 1.60—2, id. kl. muizen f 1.20—1.60, Noordholl. eigenheimers f 2.40—2.80, Rijperm uizen f 1.602, An na Paulowna zand f 2-3, Hillegommer zand- f 23, Noordwijker zand f 23, Drentsche eigenheimers 2.80 3, Flakkeesche eigenheimers f 2.402.80, id. bl. eigen heimers 2.40—2.80, id. eigenh. poters f 1.20—1.60, id. bl eigenh poters f 1,60—2, Friesche borgers f 2—2.50, per 10Q Kg. EXAMENS. Hoofdacts. Voor het te Haarlem gehouden examen ter ver krijging van de hoofdacte slaagden de dames W. van Rozendaal te Spanbroek en M. Dijker te Den Helder. 20 Augustus 1932. STEEDS, wanneer wij buitenlands vertoeven, en nog eenigen tijd na onzen terugkeer, betrappen we er ons zelf op, dat we aan het vergelijken zijn. En, omdat we eerlijk zijn, vallen onze vergelijkingen nu eens uit ten voordeele van het vreemde land, en dan weer ten voordeele van ons eigen landje. Het laatste geval schenkt ons altijd eenige voldoening. We constateeren met genoegen, dat aan onzen middagmaaltijd in Holland de servetten en het tafel laken werkelijk wit zijn, en de aardappelen een eenigszins gele kleur vertoonen, die ons Hollandsch oog aangenaam aandoet. Dat is in Londen juist om gekeerd: tafellinnen in de kleur van Hollandsche aardappelen, welke kleur, omdat ze naar onze smaak minder bij de servetten past, we met den naam van goor betitelen; aardappelen, gekleurd als Hollandsche servetten, die pas uit de wasch ko men. Goor kunnen we ze onmogelijk noemen, dat zou onbillijk zijn. Dooiemansvingers is de naam, die we hun toekennen. Twee punten voor Holland. „Groote genade, wat was dat? Ja, het spijt me meer, dat ik zeggen kan, maar van den schrik heb ik een heelen lepel soep over het hagelwitte Hollandsche tafellaken uit gestort. Gebeurde er wat op straat?" „Wel nee, sukkel, er ging een auto voorbij, en die toeterde alleen maar." Een punt voor Holland verloren, en voor Enge land gewonnen. Er zijn heusch niet minder auto's' in Engeland dan in Holland, er zijn er ongetwijfeld heel wat meer, maar dat verkondigen ze niet door loopend met luider stemme. Onze automobilisten, de vroolijke zoowel als de droefgeestige, de voorzichtige zoowel als de roekelooze, laten onvermoeid hun claxons brullen, en komen er, geloof ik, geen haar verder mee dan hun Engelsche collega's, die aan die vinding van den duivel bijna volledige rust schenken. Een dag of wat geleden liepen we nog op de High Road in Chiswick. Plotseling zegt mijn vrouw: „Wat een Hollandsch geluid! Daar toetert nu toch een auto." En jawel hoor, onafgebroken den claxon hanteerend, reed een automobilist in volle vaart de High Roal af. 't Was een Nederlandsche, L nummer zooveel, dat is een Utrechtenaar, geloof ik. We heb ben hem nog nagewuifd, hoewel hij met veel lawaai al een paar honderd meter voorbij was. Ik zou kunnen doorgaan met vergelijkingen te maken tusschen Engeland en Nederland, maar ei genlijk was dit mijn bedoeling niet, toen ik dezen brief begon te schrijven Ik dacht toen aan één ver gelijking, niet aan een reeks. En die eene vergelij king valt wel erg ten voordeele van Engeland uit. De Engelschman is royaler met zijn land, vooral met zijn grasland dan wij. Het is voor een Hollan der verbazingwekkend, we mogen wel zeggen bescha mend, te zien, wat in een groote stad als Londen gedaan wordt, om aan kinderen en groote menschen speelgelegenheid te verschaffen. Terwijl ik zit te schrijven, probeer ik me te herinneren, hoeveel groote grasvelden er in Chiswick in de onmiddel lijke nabijheid van ons huis waren. Eiken morgen, wanneer we onze inkoopen gingen* doen op den drukken High Road, nam onze jongste zoon twee tennis rackets en een paar ballen mee. De eerste speelruimte was aan den linkerkant, in Chiswick Lane, groote grasvelden, waar honderden kinderen kunnen spelen zonder elkaar een oogenblik tot last te zijn. De tweede ligt rechts van den High Road, wan neer je Turnham Green Terrare op gaat. De derde weer links, bij Turnham Green Church. Deze drie speelruimten liggen geen tien minuten van elkaar af. Waar vinden we zoo iets in Holland? En denk nu niet, dat Chiswick in dit opzicht gun stig zou afsteken bij andere gedeelten van Londen. Het echte oude Londen, de binnenstad, de City, Overval op een kantoor, De door de kantoorjuffrouw in werking gebrachte alarm-installatie bracht den indringer echte van zijn stak. Op het kantoor van een hoedenmagazijn op de Prnsengracht te Amsterdam vervoegde zich giste renmiddag een man. die de aanwezige vrouwelijke bediende een revolver voor den neus hield en de kas opeischte. Zij had echter de tegenwoordigheid van geest, om ongemerkt een alarminstallatie in werking te brengen, waarop personeel, dat zich in andere ver trekken bevond, kwam toesnellen. Dit verschrikte den indringer zóó zeer, dat hij naar buiten snelde en de vlucht nam in een gereedstaanden auto. De da der is onbekend gebleven. De politie van het bureau Leidsche Plein stelt, in samenwerking met de mobiele brigade der centrale recherche een uitgebreid onderzoek in. Inbraken te Oss en omstreken. Aan de orde van den dag. Den laatsten tijd is de onveiligheid te Oss wederom in sterke mate toegenomen Niet alleen in deze ge meente, maar ook in de naburige plaatsen Berghem, Nistelrode en Heesch zijn diefstallen met inbraak aan de orde van den dag. De dieven hebben het voor namelijk gemunt op kippen. Om daaraan te ontko men hebben eenige kippenhouders hun kippen met verf gemerkt, hetgeen echter weinig heeft geholpen. Men gaat zoo geraffineerd te werk. dat het de poli tie tot dusver nog niet is gelukt iemand in handen te krijgen. Maandagnacht heeft het optreden van de politie te Oss echter tot een resultaat geleid. Omstreeks twee uur ontdekten twee agenten op het Schaykveld te Oss twee verdachte personen, die ijlings de vlucht namen en een partij kippen en eenig paardentuig achterlieten. Een wilde jacht ontstond, waarbij de politiemannen den mannen eenige revolverschoten nazonden. De mannen wisten echter in de duisternis te ontkomen. Een zekere H., die reeds langen tijd werd verdacht van een aantal inbraken, is echter herkend. Dinsdagmorgen is het den inspecteur van politie mogen gelukken H. in een café aan de Berghemsche- weg in arrest te stellen. Bij onderzoek is gebleken, dat bovengenoemdo personen den inbraak hebben gepleegd bij de weduwe van Erp in de Bagijnen- straat te Oss. H. zal ter beschikking van den officier van justitie te 's Hertogenbosch worden gesteld. 196 UUR IN DE LUCHT. De Amerikaansche v' <*s rs Franses Marsalis en Louise Thaden zijn 196 uur en 6 minuten met hun vliegtuig in de lucht gebleven; een record voor vrouwen. moeten we uitzonderen. Dat is een huizenzee met betrekkelijk smalle straten. Maar in de City wordt ook niet gewoond, daar komt de Engelschman des morgens om te werken, en daar gaat hij 's middags om vijf, zes uur vandaan, om zijn woning op te zoeken in de buitenstad, in Chiswick, in Sydenhara. in Hampstead, in Purley, waar ze ook moge zijn. Bus, tram of trein brengt hem in korten tijd, een half uur of drie kwartier, thuis. En in welk van die wijken ge ook komt, altijd zult ge die zelfde groote ruimten vinden om te spelen, om vrij te gaan liggen, om je boterhammen buiten te gaan eten, wanneer het je binnen te benauwd is. Bij sommige van die grasvelden, ik denk op het oogen blik aan Blackhcath, in de buurt van Greenwich, krijg je door de geweldige grootte wel eens even een gevoel van roekeloosheid, van verkwisting. Het was op dat grasveld van Blackheath, dat mijn zoon opmerkte: „Dat is een heele onderneming, als je aan den eenen kant woont, en je wilt even je buren aan den anderen kant opzoeken." Ergens ver weg op dat grasveld zagen we een man met een motor-grasmachine bezig het veld kort te houden, 't Leek haast een onbegonnen werk, maar we behoefden slechts om ons heen te zien om te merken, dat ook hier de aanhouder wint De vraag rijst van zelf: Waarom moeten wij, Hollanders, toch altijd op de paden blijven? In het Oosterpark in Amsterdam is één grasveld, waarop de kinderen mogen spelen. Verleden week is er één voor hen open gesteld in het Vondelpark. Maar dil zijn groote uitzonderingen. Een nark in Holland beteekent gewoonlijk de aanstelling van een aantal parkwachters met fluitjes, die zich geweldig op winden, wanneer een kind het waagt de vrijheid van een onschuldig grassprietje te belagen. Is ons gras dan zooveel kostbaarder dan het Engelsche, of is het van zoo'n teere gesteldheid? Als jongens mochten wij in West friesland, in Lutjewinkel en de Weere, toch ock vrij met onze polsstokken over alle weilanden loopen, waarop geen hoog gras stond, dat gemaaid moest worden. Waarom ook niet? We hebben er nooit iets bedorven aan het gras. Wel eens aan onze kleeren, wanneer we bij vergissing in, in nlaats van over de sloot sprongen. En dit doet me aan iets anders denken. Waarom hebben wij in Holland betrekkelijk zoo weinig voet paden? Paden, waar een wandelaar nu eens vol komen veilig is. Waar niet alleen geen auto, maar waar zelfs geen fiets kan komen. Om van dezelfde buurt in Westfriesland te spre ken, daar waren er vroeger eenige, en waarschijn lijk zijn ze er nog. Daar was het pad van Lutje winkel naar de „Morrebok". Dat was wel eens een beetje aan den nattigen kant.. Ook was er een pad van Zoutkaag naar Kolhorn. Je kon eveneens aan Moerbeek komen, wanneer je het weiland inging in de Weere achter de boerderij van de voor mij on vergetelijke Pluister en zijn vrouw. Wat ben ik daar vaak gul onthaald, en wat heb ik daar een heerlijke uren doorgebracht! Zoo waren er nog enkele andere paden, herinner ik me. Maar 't is niets, wanneer v e dit met Enge land vergelijken. Nu moet ik beginnen met te zeg gen, dat ik niet alleen prettige herinneringen heb aan die Engelsche octpaden. Ze zijn uitstekend, als je ze kent, maar als je ze niet kent, is het een daad, die van groot optimisme getuigt, wanneer je besluit langs een voetpad van de eene plaats naar de andere te gaan Het begin is altijd heel gemakkelijk. Daar staat een heel duidelijk bord: voetpad naar Ruislip. De eerste vijftig meter gaat het ook nog wel. Daarna verdwijnt elk spoor van een pad. en dwaal je korteren of langeren tijd rond, voor jo besluit maar weer op je schreden terug te keeren. Aangezien je die schreden niet meer kur.*. vinden, ga je op goed geluk maar door, tot je komt in een plaats, waar je niet de minste bedoeling had, naar toe te gaan Met andere woorden, je hebt een nieuw voetpad ontdekt. Waarom niet? Er zijn er genoeg. Er is juist in Engeland een wet aangenomen, waarbij 300.000 voetpaden voor goed voor het publiek zijn opengesteld. Het heeft 26 jaar gekost, om dat ge daan te krijgen. Het is nu maar de kunst om ze te vinden. Gevangenisoproer te Oslo. Alles kort en klein geslagen. Militai ren gereed gehouden. In de cellulaire gevangenis van Akershus nabij Oslo, .vaar het den laatsten tijd herhaaldelijk vrij onrustig is geweest, is Zaterdagmiddag tegen vijven een oproer uita-ebruken. Vrijwel tegelijk begon in alle deelen der gevangenis een hevig kabaal, de ge vangenen gilden en floten en sloegen in hun cellen alles kort en klein, zoodat er in minder dan geen tijd geen ruit meer heel was en geen stoel meer op zijn pooten stond. Overal is getracht de celdeuren open te breken, maar voor zoover uit bet officiecle communiqué bl'ikt, is dit nergens gelukt. Buiten de gevangenis kon men zien, hoe de gevangenen elkaar met behulp van spiegeltjes, die zij door de vensters staken, seinen gaven. De directie der ge vangenis waarschuwde de militaire autoriteiten, die een afdeeling infanterie naar de gevangenis zonden, terwijl uit Oslo twee patrouilles politie kwamen. Om streeks negen uur in den avond gelukte het de rust weer te herstellen en de gevangenen maakten toen zoo goed en zo kwaad als het ging hun vernielde slaapsteden in orde. De militairen konden inrukken, maar de politie bleef ter plaatse om samen met het gewone personeel wacht te houden. Voor de zeker heid hield men aige patrouilles politie in gereed heid om die op het eerste alarm r.aar de gevangenis te kunnen zenden. ONGELUK MET EEN FRANSCHE DUIKBOOT? Meer dan 18 uur onder water. Wat is er met de duikboot .,Argo" gebeurd? Reuter meldt uit Parijs: De „Populaire" bevat een bericht over een geheim zinnig geval, overkomen aan een Fransche duikboot. Eenige dagen na den ondergang van de „Prome- thée" zou een andere Fransche duikboot, de „Argo", onder tot dusver onopgehelderde omstandigheden meer dan achttien uur onder water gebleven zijn voordat het gelukte het vaartuig weer naar de opper vlakte te brengen. Het blad beweert verder, dat hierbij een matroos het leven verloren heeft, terwijl een zich aan boord bevindende werkman waanzinnig is geworden. DE WERKLOOSHEIDS-CATASTROFE. Grootsch werkverschaffingsplan der Chileensche regeering. Volgens een bericht uit Santiago de Chili heeft de Chileensche regeering bijzondere maatregelen ge troffen tot bestrijding van de werkloosheid. Het plan is, honderdduizend arbeiders werk te verschaffen in de mijnen, fabri ken, industrie- en landbouw, waar staatsexploitatie zal worden toe gepast. De regeering stelt hiervoor een bedrag van 170 millioen pesos beschikbaar, well. bedrag gedekt zal worden door verhooging van de belasting op de groote vermogens, van de successierechten enz. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 774 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 16 gr. C. is 61 gr F. Goedkoop Fotografeeren. 45 cent een Gevaert, Agfa of Kodakfïlm, 6x9. 55 cent een Agfa-Isochrom-film 6x9. ©O cent een 6'/2 x 11 film. Deze aanbieding s tijdelijk en zoolang de voorraad strekt HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL Het dorpje 't Zandt ernstig getroffen De onweersbuien die j.1. Zondag vooral boven het Noorden des lands hebben g woed, hebben nog I meer schade aangebracht, dan in het nummer van gisteren werd gemeld. Te Stedum is tot tweemaal toe de bliksem ge slagen in den toren van de Ned. Hervormde kerk, zonder echter noemenswaardige vernielingen aan te brengen. Heel anders ging het echter te 't Zandt. De be woners van dit plaatsje hebben een onweer mee gemaakt, zooals dat in geen jaren het geval is ge weest Er viel ontzette- d veel regen en de bliksem I was niet van de lucht. Terwijl, behalve de oudste dochter, alle leden van het gezin ter kerke waren, sloeg de bliksem in de boerderij van don heer Rijzebol. )p liet woongedeelte na werd alles een prooi der vlammen. Een groot gedeelte van den oogst ging in de vlammen op. Bij den arbeider H. Rop aan den Godlinzerweg werd de woning zoodanig getroffen, dat het voorhuis op een L ruine geleek. De geve' was weggeslage-i en alle rui- ten vernield. Alle meubels waren gebroken. Rrand werd niet veroorzaakt. Dit was wel het geval in het kleedingmagazijn van den heer Lc< jw. Het gezin wist het vuur echter tijdig te blosschen. Te Delfzijl word het achterhuis van de boerderij bewoond door den heer G. Dallingn, door den blik sem getroffen. Het brandde geheel uit, evenals df inboedel, die niet vcnekerw wj. De oude molen van den Garreweerstermolenpolder te Anningedam is ook tijdens het onweer door den bliksem getroffen. De molen brandde geheel af. Een I partij turf, een b: jnmachine met kunstmoeder en een aantal kippen gingen ook in de vlammen op. Te Tolberg sloeg de bliksem in de woning, be woond door do gezinnen Jager en Woldring. Een 14-jarig zoontje van laatstgenoemde familie werd be wusteloos geslagen. De overige leden der familie kwamen met den schrik vrii. r bliksem verliet de I woning zonder brand te veroorzaken. Alleen werden eenige pannen, ruiten en kozijnen vernield. Uit den trein gevallen. Aan de gevolgen overleden. Uit Veenendaal: Gistermiddag te ongeveer 1 uur 15 is op de spoor lijn tusschen De Klomp en halte Heuvelschesteeg, onder de gemeente Amerongen, een man van middel baren leeftijd uit den trein gevallen. De machinist, waarschijnlijk gewaarschuwd, stopte en reed onmiddellijk terug naar de plaats, waar de man was gevallen. Een geneesheer, die toevallig in den trein zat. kon bij het slachtoffer niet anders dan den dood, tengevolge van een schcdelfractuur. con stateeren. De man bleek te zijn de schipper W. van Schaick te Rotterdam. De trein, welke van Arnhem kwam, had een kwartier vertraging. Groote brand te Bazel. Groote materieele schade. Bazel. 23 Aug. (V.D.): In de industreele opslagplaats te dezer stede is hedenavond een groote brand uitgebroken. De brand ontstond in de fabriek van Braun, Bruening Co. en werd door een hevigen wind aangewakkerd, waar door de vlammen oversloegen op de kolenopslag- plaats van de firma Jacobi, benevens de opslagplaat sen van de ijzer- en staalfirma Voegeli Rueckert. N'og verschillende andere opslagplaatsen werden een prooi der vlammen. Behalve de officieele brandweer waren ter bestrijding van het vuur alle vrijwillige brandweren opgeroepen. Later wordt nog gemeld: De groote brand te dezer stede is tegen 23 uur eenigszins ingedamd. De materieele schade is zeer groot. EEN LEGAAT. Dat inmiddels gestolen bleek te zijn De ex-koning van Portugal had aan den koning van Engeland twee kostbare vazen gelegateerd, die in het testament omschreven waren als „groote va zen met het Koningswapen van Portugal, thans in de eetzaal te Fulwell". Het waren stukken van groote waarde en ex-koning Manuel had ze bestemd als „een blijk van zijn diepe dankbaarheid voor de vriendschap en hartelijkheid van den Engelschen Koning ondervonden". Maar er was eenigen tijd ge leden ingebroken in het huis van Dom Manuel en de vazen waren toen gestolen. De Koning van Engeland zal dus het blijk van vriendschap en dankbaarheid van zijn gestorven vriend moeten missen. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Vermindering. Het aantal werkloozen in Duitschland per 15 Aug. jl. bedroeg 5.383.000, d.w.z. dat het aantal in het tijd vak van 1 tot 15 Augustus met 10.000 is teruggeloopen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2