Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland. Nagekomen Berichten. LINOEND IJ K OUDKAHSPEL. De kermis is weer voorbij en dank zij net goede weer zijn de door de V.V.V.V.V. georganiseerde lees ten goed geslaagd. Up de kermis was bet Zondag tamelijk druk. Voor al in de danstent van den heer Jansen, met de Van Dijk's VoJcndammers, was het vol. De andere gele genheden hadden door dit nieuwe aanmerkelijk 'minder volk dan andere jaren. 's Maandagmiddags was er op straat niet veel te beleven, terwijl de danszalen bijna leeg waren, 's Avonds werd in de zaal van den heer C. Vis en uit gaande van de V.V.V.V.V. en tooneeluitvoering gege ven, door „Jong Leven" Opgevoerd werd het stuk „Hoera, 't is een jongen'van Frans Arnold en Ernst Bach. Jamuier genoeg was de zaal slechts voor de helft bezet, pl.m. 125 personen hebben de opvoering 'van dil dolle, bij uitstek voor kermis geschikte stuk 'bijgewoond en er van genoten Wat is er enorm ge lachen, vooral om het spel van den heer P. Kist, 'die zijn rol uitstekend speelde. Ook de andere da- jmes en heeren hebben goed spel geleverd en wij kun nen ons dan ook zeer goed bij de woorden van hulde 'aansluiten, welke na de opvoering door den Be schermheer van de V.V.V.V.V, den EdAchtb. heer 'Burgemeester Wijnveldt, tot de spelers werden ge- 'richt. De Centraal Bioscoop, wederom standplaats heb bende naast de tooneelzaal van den heer Vis, heelt zich in een druk bezoek mogen verheugen. De ver toonde films waren zeer mooi Zondag en Dinsdag 'werden resp. de films „Wilde Orchideeën' en „Om |het Kruis" vertoond met de beroemde filmster Greta Garbo in de hoofdrol. Films van deze ster vallen te genwoordig in den smaak van het publiek en het is ^daarom een goede gedachte van de directie geweest beslag op deze films te leggen. Dinsdag had de V.V.V.V.V. wedstrijden georgani seerd voor alle schoolgaande kinderen, waaraan door 1240 kinderen is deelgenomen. De uitslagen waren als ivolgt: Meisjes 6 jaar. balwerpen: le prijs Ali Ootjers; 2e prijs Alida Ooijcvaar; 3e prijs Elisabeth Hart; 4e prijs •Gerda van Dam. Meisjes 7 jaar, balvangen: le prijs Marijtje Tauber; 2e prijs Johanna de Hart: 3e prijs Pauline Eecen. Meisjes 8 jaar: Vluggeloop: le prijs Brigit Eecen; 2e prijs Grietje Maakal. 1 Meisjes 9 jaar. Evenwichtsoefeningen: le prijs Joh. Kramer; 2e prijs Trijntje Kalf. Meisjes 10 jaar, Balwedioop: le prijs Annie Butter; 2e prijs Corrie Hoogeboom. Meisjes 11 jaar. Evenwichtsoefeningen: le prijs Wilhelmina Bol; 2e prijs Annie Roos; 3e prijs Jannie Ootjers. Meisjes 12 jaar, bal op bordje: le prijs Engeltje Zeeman; 2e prijs Wilhelmina Kamp; 3e prijs Aagtje de Wit. Meisjes 13 jaar, I-Iindernisloop. le prijs Neeltje van Dam; 2e prijs Neeltje Stegers Jongens 6 jaar: Vlaggeloop: le prijs Johannes 'Hoogland; 2e prijs Jacob Biersteker; 3e prijs Jan Kal verdijk; 4e prijs C. v. d. Hoven. Jongens 7 jaar. Hinken: le prijs Cornelis Rootjes; 2e prijs Cor Roos; 3e prijs P. Kuilmac; 4e prijs Theodorus Rood. Jongens 8 jaar, Hoepelen: le prijs Klaas van der Hoven; 2e prijs Gerardus Spanjaard; 3e prijs Ilarry Kroon. Jongens 9 jaar. Hinderniswedloop: le prijs Anton Roos; 2e prijs Hendrikus Boonacker; 3e prijs Hen drik Vis. Jongens 10 jaar. 60 M hardloopen: le prijs Johan nes Tromp; 2e prijs Hendrik Kramer; 3e prijs Wil lem Tauber. Jongens 11 jaar. Zakloopen: le prijs Gerrit Grceuw; ,2e prijs Jan Bood. Jongens 12 jaar, Balslaan: le prijs Gerrit Ver- 1 kroost; 2e prijs C. Kuilman. 1 Jongens 13 jaar, Kruiwagenwedloop: le prijs Hen- drik Roos en Jacob Tromp; 2e prijs Corners de Vet en Gerardus Bruin. De uitslag van den Zondag gehouden voetbalwed strijd D.T.S. veteranen— Beurtschippers was 8—2. Als korpskolvers voor „Volharding" voor de te Barsingerhorn te houden wedstrijden zijn do heeren P. Langendijk, P. Gelder en P. Quant aangewezen. WIER/NOES „Harmonie". De Muziekvereenignig „Harmonie" alhier zal a.s. Donderdagavond een concert geve» in de Muziek tent. Volksonderwijs. De vereeniging Volksonderwijs organiseert voor dit jaar een huisvlijttentoonstelling op 3, 4 en 5 Sept. a.s. in de danstent van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef, o.a. van de vervaardigde handwer ken van de cursussen in het afgeloopen seizoen e.a. BARSINGERHORN Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. L. H. J. Westenberg, thans onderwijzer te Den Helder, slaag de bij liet daartoe in Haarlem gedaan examen voor de hoofdactee. Buitengewone Alg. Vergadering, De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland hield Dinsdag 23 Augustus 1932, des middags te 2 uur een buitengewone algemeene vergadering in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren A. W. Michelsen, D. Kooiman, leden van Ged. Staten, de heeren Valstar en Mr. Niemöller, resp. voorzitter en secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland, de heer Ir. Rietsema, Rijkstulnbouwcon- sulent- en de heer S. Brugeman, eere-voorzltter van den Noordermarktbond. De Voorzitter, de heer P. Slot A.Pz., opende de verga dering met een woord van welkom, in het bijzonder tot de gasten. Voorzitter deelde mede dat deze vergadering is belegd naar aanleiding van het door den Noorder marktbond gedane voorstel tot vorming van een fonds. Ged. Staten hebben ook hunne meening kenbaar ge maakt. Spr. had gehoopt dat de vergadering onder gunstiger omstandigheden mocht worden gehouden dan de toe stand nu is. De hoofdproducten hebben weer zulke slechte prijzen opgebracht, dat men van een noodtoe stand spreekt. Spr. betreurde dat nog zoo weinig van Regeeringszijde wordt ingezien dat hulp noodig ls en dat nog niet geholpen wordt. Spr. herinnerde aan de aan een klein gedeelte van Noord-Holland verstrekte credieten. Spr. betreurde dat dit maar zoo'n klein ge deelte is geweest. Spr. wees verder op de enorme lage omzetten. Als geen sterke opleving komt, zal de omzet dit jaar niet hooger worden dan 8 millioen gulden en dat tegenover het jaar 1928, toen de omzet 25 millioen gulden was.; 1929 was het f 25 millioen; 1930 f 18 mill. en 1931 f 13 millioen. Voorzitter wees op de groote werkloosheid, die er heerscht en dat In het drukst van den tijd. Massa's vel den liggen verwaarloosd, omdat de tuinders geen geld hebben om het noodzakelijke werk te laten verrichten. Spr. betreurde dat het werken der Prov. Commissie zoo weinig succes heeft gehad. Spr. neemt aan dat ook andere bedrijven ln nood verkeeren, dooh de tuinbouw is wel het allermeest getroffen. We willen echter niet ge- looven, dat de tuinbouw heeft afgedaan. Hoe moeilijk de tijden ook zijn, we moeten niet bij de pakken gaan neerzitten Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat een betere tijd mag aanbreken en dat aanstonds de zon weer voor ons zal doordringen. r Mededeellng*n. Voorzitter deelde mede, dat de heer P. Klant als secretaris is benoemd. Spr. feliciteerde den heer Klant met zijn benoeming en hoopte dat deze nog ln lengte van dagen deze betrekking mag vervullen. Voorzitter deelde verder mede, dat 100 Kg. zilver uienzaad ter beschikking der vereenlgingen staat. Voorzitter herinnerde aan de gehouden conferentie op 16 Juli met Minister Verschuur. Spr. heeft de ove- tuiging, dat de Minister op de hoogte is en dat een steunregeling op komst is. Fondsvorming. Hierna word* aan de orde gesteld het voorstel van hec Bestuur om een fonds te vormen, dat moet dienen om daaruit een uitkeering te doen voor aan de veilin gen aangevoerde producten, die den minimumprijs niet kunn ,i opbrengen. Het Bestuur stelt voor dat de vei ling met Ingang van 1 September maandelijks pet. van het omzetbedrag voor de vorming van bedoeld fonds zullen afdragen aan de Provinciale Commissie. De voor dit doel afgedragen gelden worden geheel af zonderlijk gehouden van de overige gelden der ver eeniging; de daarvan te kweeken rente komt eveneens tenbate van het fonds. D' tc-"chting van het bestuur luidt als volgt: Zooals bekend is, overweegt het College van Ged. Sta ten van Noordholland de instelling van een in- en ver koopbureau van tuinbouwproducten, hetwelk voor zoo veel d.ïsrto» door eene bijdrage uit de provinciale kas !n staat gesteld, de door Ged. Staten aangewezen soor ten van tuinbouwproducten, die aan de veilingen de te bepalen minimumprijzen niet opbrengen tegen d'c mint mumorijzen zal overnemen, teneinde die producten zoo mogelijk te distrlbueeren als menschelijk voedsel, daar waar een tekort bestaat, dan wel als veevoeder. Door dezen maatregel zal de eerste stap worden ge zet in de richting van de vorming van een fonds, waaruit, bij groote daling van de vellingprijzen, uitkee- ringen gedaan kunnen worden aan de tuinders, wier oroducten een. bepaalden prijs niet opbrengen. Het College van Ged. Staten is van meening, dat de vorenbedoelde maatregel door de Provincie ln elk ge val niet genomen kan worden. Indien niet ook door de belanghebbenden in dezelfde richting iets gedaan wordt. Daarom zal, indien het tot de Instelling van eer in en verkooDbuerau van tuinbouwproducten komt riechts aan die veilingen worden overgenomen, alwaar van de belanghebbenden ten minste Vt pet. van den '■eillngsomzet ten behoeve van een fonds als bovenbe doeld geheven wordt De voorzitter deelde mede. dat de ontvangen ant woorden der vereenlgingen nogal verschillend waren. Mies moet worden gedaan om de minimumprijzen uit betaald te krijgen, en het zal van Invloed zijn op de bijdrage van de Provincie als op eigen Initiatief tot fondsvorming wordt overgegaan. De heer Schoenmaker. Wervershoof. was wel voor fondsvorming als men voor een kwartje een gulden te rugkreeg. Spr. is nu tegen dit voorstel. De heer Rustenburg, Opperdoes, zeide dat zijn ver eeniging niet voor het voorstel zijn kan. Tegen het In- en Verkoopbureau door de Provincie ln te stellen, heeft spr. ook bezwaren, daar spr. bang is, dat er veel amb tenaren worden aangesteld en dat de bouwers van bet geld niet zullen overhouden. Voor spr.'s velling ls een verhooging van het percentage niet mogelijk, daar het percentage te hoog zal worden. Spr. wilde de producten welke de minimumprijzen niet opbrengen, niet laten distribueeren, doch uit de circulatie nemen en onher roepelijk vernietigen. Er moet een toeslag op de pro ducten komen. De heer De Vries, Medembllk, vroeg wanneer dit In werking zaltreden en welke producten onder de regeling zullen vallen. De heer A. Hoogland, Sint Pancras, wilde het gezegde, dat de regeering ons niet begrijpt, ook uitstrekken tot de Provinciale regeering. Spr. wees op het bezwaar om nog weer een half procent af te' staan, want het is niet ons geld meer, het ls het geld van een ander. Ook'wees spr. op andere bezwaren. Als van alle producten een half procent werd geheven, dit ook van tomaten wordt gedaan. Dan betalen dus de tomaten voor de kool. Dat is niet goed. Alles apart houden zal niet gaan. Spr. zeide dat men garantieprijzen moest hebben. De fond senvorming helpt ons niet uit de put. De Voorzitter zeide dat het niet over het In- en Ver koopbureau gaat, doch over het pet. Spr. is het met den heer Hoogland eens, dat men door het fonds nu niet uit de put zal komen. Er moest eigenlijk een toeslag komen en wel van terugwerkende kracht. Door één maatregel kunnen we niet uit de put komen, er zullen meerdere maatregelen moeten worden getroffen. Men moet zelf ook het beste beentje voorzetten. De heer S. de Boer Kz., Zuidsoharwoude, zeide dat we eigenlijk al te laat zijn, daar er al buitengewoon veel verwaarloosd is en wordt. De mensohen durven geen kool meer te snijden. Als er eerder een regeling was ge komen. zouden de bouwers toch nog iets hebben ontvan gen en zou er meer weggegaan zijn. Dit voorstel is fei telijk voor de toekomst. Spr. hoopte dat de Provincie een flink kapitaal beschikbaar zal stellen, daar het wel eenigen tijd zal duren voor de vereenigingen zelf een heel bedrag bij elkaar zullen hebben. Spr. dacht dat het 't mooist zou zijn, als iedere veiling de fondsvorming zelf deed, doch als de Provincie bijdraagt, is het misschien be ter als het Provinciaal gaat. De heer De Groot sprak namens enkele veilingen van warmoezerijproducten Spr. noemde de tegen woordige minimumprijzen vuilnisbeltprijzen. Volgens de veilingen waarvoor de heer De Groot het woord voerde, moest het fonds beheerd worden door ver schillende groepen van vellingen, met het oog op de producten. Ook waren er bezwaren gerezen tegen het haf procent in dezen slechten tijd. De heer Jb. Groen, Zuidscharwoude, drukte de hee ren op het hart, dat de groenten die er door loopen niet van de markt verdwijnen, doch den volgenden dag weer aan de veiling komen en de prijs weer be derven. De Noordermarktbond heeft bezwaren tegen algemeene fondsvorming. Men wilde elke veiling een fonds laten vormen. Het kan later altijd nog geweste lijk of provinciaal. De heer Leijen, Winkel, vroeg of ook fruit onder de regeling viel. De heer Bakker, Berkhout, vroeg zich af, of het nu wel den tijd was om een fonds te vormen. De men- schen hebben het geld hard noodig om brood te koo- pen. De heer H. Glas. Broek op Langendijk, vreesde, dat als het veilingspercentage werd verhoogd, er massa's uit de hand zouden worden verkocht. Spr. wilde het geld gebruiken, wat de Prov. Commissie onder beheer heeft. De heer P. Slot, Warmenhuizen. merkte op, dat er erg geschreeuwd wordt om het A procent, doch wat voor een bedrag is het tegenwoordig? Dat kan er nog wel af. Het is een daad die zeer wordt geapprecieerd door de Provincie, doch spr. hoopte, dat de Provincie meer beschikbaar stelde dan deze f 100.000. De voorzitter dankte de verschillende sprekers en is het wel met de heeren eens, dat het bezwaarlijk is, doch als we zelf het initiatief nemen om een fonds te vormen hebben we meer recht om aan de Regeering te vragen. Het is zoo, dat als men iets van de Regeering gedaan wil krijgen, moet het par ticulier initiatief voorgaan. Het is niet de bedoeling om de door het in- en verkoopbureau gekochte pro ducten in den gewonen handel te brengen, doch dit aan daarvoor in aanmerking komende sociale in stellingen te geven. Voorzitter merkte op, dat door den heer De Groot wordt voorgesteld om streeks gewijze en de heer Groen om veiligsgewijs te werk te gaan. Men begint echter al met de verdeeling en is nog niet eens met de heffing klaar. Hebben de heeren zoo weinig vertrouwen in de zaak? Eerst moet men besluiten of men het half procent zal geven, dan later kunnen we weer zien. Door den heer Glas wordt zek^r het geld bedoeld van het reservefonds, doch spr. :s er niet voor, om dit re servefonds aan te spreken. De heer Bakker sprak er zijn verbazing over uit, dat er wordt gezegd, dat de Regeering de grootste aandacht aan den toestand hier besteedt. Spr. is voor fondsvorming. Spr. merkte op, dat de Regeering ons in den oorlogstijd beter kon vinden. Toen kwa men ze met de politie. Spr. drong aan op spoedige hulp. Het kan niet te vlug. De h' er Jong, Grootebroek, zeide, dat de tijd wel slecht was gekozen or fonds te vormen, doch in de tijd dat het er wel af kon, hebben we er niet aan gedacht. Als alles r door loopt en weer terug komt is het voor de veilingen zeer onaangenaam. Spr. is er voor om maar een half percent extra af te houden en geeft in overweging tot fondsvorming over te gaan. De heer Schoenmaker zeide, dat de regeering steeds maar overweegt. Men moet echter niet langer meer wachten, maar spoedig daadzaken maken. De heer Bakker, Obdam, is het met het bestuurs voorstel eens. Spr. wilde de minimumprijzen ver hoogd zien. Dan otnvangen de menschen tenminste nog wat. De heer Mak, Alkmaar, zeide. met het half percent accoord te gaan, als men echter maar iets meer terug kreeg. Spr. was van meening, dat het er bij een dood varken n'-t op een steek meer of minder aan kwam. Men vraagt eerst offers van de tuinders. Als er maar wat op tafel komt. Wat betreft het goed, dat den minimumprijs niet opbrengt, wil spr. dit uit de circulaeti wordt onttrokken en vernietigen, want als het door het Leger des Heils aan de menschen wordt gegeven, kunnjn wij an die zelfde menschen niet 'meer verkoopen. Spr. zou gaarne weten wat men van de Provincie zal krijgen. De heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, voerde hierna het woord. Het is hier niet de plaats voor mij om reken schap af te leggen van mijn daden, aldus spr., er wordt wel eens iets gezegd, doch men kan niet elk woord op een goudschaaltje wegen. Er werd daarnet opgemerkt, dat de Provincie maar afwachtte en over woog, doch spr. komt daar tegenop. Critiek is moge lijk. doch het is een geldkwestie en het is bij Ged Staten net als bij een ander, je moet eerst geld heb ben om het te kunnen uitgeven I-Iet geld van de Pro vincie komt uit de opcenten op de belasting en ln hoofdzaak op de inkomstenbelasting. Deze verhoo ging komt dus weer op het hoofd van dezelfde men schen neer die het geld krijgen. De provinciale uit keering is dus beperkt. Spr drong sterk op fondsvor .ming aan. Het geld blijft het eigendom der tuinders. Een eerste vereischte is. dat deze toestanden niet meer kunnen voorkomen. In goede tijden moet een fonds worden gevormd. Spr. was er wel voor, dat het in- en verkoopbureau er en handeltje van maakte, doch spr. is met zijn vrienden ver in de minderheid, zoodat daar wel niets van zal komen. Het wordt nu uit den handel genomen, de tuinder ontvangt nog iets en de producten komen niet meer terug. Voor de Provincie maakt het niet uit, hoe de rege ling is, provinciaal, streeksgewijze of elke veiling apart, f 100.000 is veel te kort, daarom is het nood zakelijk, dat het Rijk meehelpt. Spr. verwacht, dat een eventueele steunregeling van het Rijk in de richting van garantieprijzen zal gaan. Op de gehouden con ferentie heeft spr. den indruk gekregen, dat Minister Verschuur direct als de 2de Kamer van haar reces terug is, een voorstel tot steunverleening zal indie nen. Daarom wachten ook Prov. Staten het nog even af. Het is mar een kwestie van enkele weken. De heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten, doet eenige mededelingen over het bezoek van spr en den heer Michels aan Minister Ruiis de Beerenbrouek Voorgesteld is om een steun te vorleenen voor het behoud van den bodem met dien verstande, dat een bijdrage in het loon der arbeiders en der tuinders wordt gegeven. Volgens de bestaande regeling is dit echter niet mogelijk, zooals ook uit verschillende aan de gemeenten gezonden circulaires uitwijzen. Na nog eengie besprekingen word het voorstel om tot heffing over te gaan, aangenomen. Hierna werd door ''cn heer Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland een rede gehouden over den nood in den Noord-Hol- landschen tuinbouw. Spr. begon met er op te wijzen, dat de tuinbouw een uiterst moeilijken tijd doormaakt en het een be denkelijk verschijnsel is, dat we midden in den zomer vergaderingen en bijeenkomsten moeten houden om over den noodtoestand te spreken. Wat den tuinbouw echter is overkomen, is ons niet overvallen. De steeds in hevigheid toenemende wereldontwrichting wierp ook voor den tuinbouw haar donkere schaduwen vooruit. Reeds in April 1930 hebben wij ons reken schap gegeven van den ernst van den toestand. De toen geuite vrees is gegrond gebleken, doch de wer kelijkheid is nog erger dan we ons hadden voorge steld. De tuinbouw is steeds bergafwaarts gegaan en vooral Noord Holland Is in een noodtoestand geraakt. Er is bittere nood, die schreit om hulp. De Regeering kan en mag niet langer waohten en er mag niet langer overwogen worden, het water staat in Noord Holland tot over de lippen en langer uitstel beteekent vernieti ging van de bestaansmogelijkheid van duizenden en nog eens duizenden. Ook andere tuinbouwcentra zijn getrof fen, dooh Noord Holland het eerst en het meest, en kan zich zonder doelbewuste hulp niet langer op de been houden. De oorzaak, dat Noord Holland het eerst en het zwaarst werd getroffen is, dat de koopkracht van het afzetgebied door de werkeloosheid verminderde, de pro ductie daarentegen vermeerdere door uitbreiding van den teelt op land buiten de eigenlijke koolstreek. Een verminderde hoeveelheid product had misschien nog een loonenden afzet kunnen vinden. Ook de opwekking om de akkerbouwbedrijven in tuin bouwbedrijven om te zetten heeft tot den catastrophalen toestand geleid. Het is gedaan om een uitweg te vinden voor de akkerbouwers, dooh men heeft de oplossing ge zocht, waar die niet te vinden was. Het is volgens spr. nutteloos om den tuinbouw te trachten in het leven te houden met credieten, al zijn ze ook renteloos. De ergste nood van het oogenblik kan worden gelenigd, maar het geeft geen uitzicht op een beteren toestand. Degenen, die verleden jaar hebben aangespoord om rentelooze credieten beschikbaar te stellen, verdienen dank, maar het middel is ontoereikend gebleken. Alleen door een algemeene steunregeling kan de tuinbouw wor den gesteund. Het bedrijf moet gesteund worden. Ook de twee maal verleende credieten van f 700.000 hebben geen verlichting gegeven. De regeering moet een toeslag op het product geven om aan de moeilijkheden tegemoet te komen. Met het aanvragen der toeslagen is de uiterste soberheid gebo den en ook betracht. De eerste en noodzakelijke levens behoefte moet verzekerd worden. Niet door maatschap pelijk hulpbetoon. Het kan op een andere manier zon der dat het de regeering een cent meer kost. Spr. ls de commissie Lovlnck dankbaar voor het ad vies inzake toeslag op het product, doch betreurt, dat de regeering nog geen maatregelen heeft genomen in dien zin. We zullen ons wachten om verwijten tot de regee ring te richten, want we weten, welke moeilijkheden er zijn.. Het grootste deel der Nederlandsche nijverheid gaat onder den geesel van de crisis door en verkeert in nood. Ieder uitstel en overwegen van de regeering is nu echter onverantwoordelijk. Hier in Noord Holland staat de tuinbouw op instorten en het kraakt zeer bedenkelijk in andere streken van tuinbouw. Maar moet het eerst zoo ver, dat er in de tuinbouwstreken duizenden werk- loozen loopen? Met bange zorg zien we den winter te gemoet. Spr. stelde de vraag of een gewijzigde handels politiek steun bieden bij de moeilijkheden die de tuin bouw ondervindt. De mogelijkheid, dat de regeering de tariefmuren naar beneden kan halen bestaat op het oogenblik zeer zeker niet. Er zijn er die tegenmaatrege len wenschen van de regeering, Nederland mag zich niet alles meer laten aanleunen, het is tijd dat er een. einde wordt gemaakt aan het maar vrij inlaten van buitenlandsche goederen en al te goed ls buurmans gek wordt er gezegd, en zij die zoo spreken vinden open oor. De regeering moest wel kunnen beschikken over de middelen, die voor een handelspolitiek verweer bruik baar zijn. Het blijkt steeds duidelijker, dat de regeering een handelspolitieke wapenrusting niet kan ontberen in dezen tijd. Wat de tuinbouw in de toekomst noodig heeft is een „vrije handel" en we mogen slechts uit zelfverweer, nood gedwongen dezen dwaalweg inslaan. Het ls niet mogelijk te zeggen wat de naaste toekomst brengen zal. Dat kan niemand. We kunnen alleen ho pen, dat het vertrouwen tusschen de volken onderling zal terugkeeren en de moed niet verliezen. De beste steun die de regeering aan den groven tuinbouw kan bieden, is het nemen van maatregelen, die een scherpe inkrim ping van de teelt van grove tuinbouwproducten tot ge volg heeft Als regel zal als voorwaarde er aan moeten worden verbonden, dat de landbouw geen tuinbouwgewassen meer teelt. Deze vrijheidsbeperking zal als een billijk heid moeten worden erkend. Het is beter de produc tie te beperken dan voort te gaan produceeren voor de mestvaalt, waardoor de geheele tuinbouwbevolking wordt vernietigd. Er komt een te veel aan de markt, waarvoor, als de toestand zioh niet wijzigt, geen af zet tegen eenigszins loonenden prijs te vinden is. De uiterste matigheid in de productie moet worden be tracht, zoolang de buitenlandsche producenten wor den gesteund. De regeering moet pogen om het be drijfsleven zoo goed als mogelijk is op de been trach ten te houden. Dit is alleen mogelijk als de cultuur zooveel mogelijk wordt ingekrompen. In normale tijd is vrijheid een kostelijk goed, doch in abnormale tijden kan het noodig zijn, deze aan banden te leggen en moet de overheid de bevoegdheid hebben regelend op te treden bij den afzet als het normale verloop van dien afzet door de tijdsomstan digheden wordt verstoord. Met den afzet van de landbouwproductie zijn steeds tal van maatregelen genomen en het is meer dan tijd, dat ook voor den tuinbouw voorzieningen worden ge troffen. We moeten niet langer voortgaan met onze producten op de ontwrichte buitenlandsche markten te werpen, waardoor tariefsverhoogingen komen en men zich contingenteeringen op den hals haalt. Voor het binnenland is men verplicht de minimum prijzen te handhaven en er moet een gelijke rege ling over het heele land komen. Bij een steunregeling zal ook de volle aandacht aan de minimumprijzen moeten worden gewijd. Op dit oogenblik is Noordholland niet geholpen met een be perking ln de cultur en het scheppen van orde in den chaos. De regeering moet in den zak tasten, wil de re geering den Noordholandschen tuinbouw op de been houden en een toeslag geven met terugwerkende kracht Het steunplan Lovink geeft een goede leiddraad hier voor en is bovendien goedkooper dan wanneer de re geering geen steun geeft, want de tuinders zullen toch moeten leven en eten. En het bedrijf moet worden onderhouden. Het ls geen fabriek die men kan sluiten. Als het bovendien een nationaal belang is, móet er financioele hulp komen. Als de werkloosheid grooter wordt zal het de regeering millioenen en nog eens mll- lioenen kosten en den ondergang van vele plattelands gemeenten beteekenen. De Schatkist verkeert in on gunstige omstandigheden, doch men behoeft nog niel te verhongeren. Voor werkloosheid en liefdadigheid vloeien de millioenen nog regelmatig. Ook voor de op -rang brenging van de bouwvakken liggen 20 millioen klaar. De tuinbouwer staat altijd op het minimumloon, maar we zijn tevreden als het maar even toereikend is om den mond open te houden. De hitte van den dag verdraagt hij, doch van zijn akker verdreven en tot werkloosheid gedoemd te worden zonder dat hij daar voor een ijzeren noodzaak dwingt, verdraagt hij niet. Dat steun moet worden geboden ziet de regeering nu ook wel in. Van alle kanten ls aangedrongen, maar nu moeten we afwachten wat de regeering doet. Wis d estraat op wil, hij ga, de organisatie van veilingen, doet daaraan niet mee. Niemand en niets is .er bij ge baat als wii ons op een anderen weg begeven dan we hebben gedaan. Internationaal blijft de regeering vastbehouden aan de open-deur-politiek en daaruit volgt, dat ze aan den tuinbouw steun moet verleenen. Spr. wees op de po gingen welke gedaan zijn om tot een vrij handelsver keer te komen met als resultaat het verdrag van Ouchy met België en Luxemburg. Als de regeering van oordeel is. dat de toestand beter zal worden, mag zij een exportbedrijf als de tuinbouw niet prijs geven, maar alle krachten inspannen om den tuinbouw In stand te houden. Spr. herinnerde aan de igestelde eom- mise die moet onderzoeken of het niet mogelijk zal zijn de werkloozen in natura uit te keeren. Dan moet de regeering terugdenken aan den tijd, dat de tuinbouw de redding in den nood heeft geboden toen in oorlogs tijd de honger begon te nijpen. Spr. noemde de groote hoeveelheden groenten, welke toen 'zijn gedistribueerd. Op grond van deze cijfers kan de eregering zich de vraag stellen wat de tuinbouw waard is. Moge de Ne derlandsche egeering het voorbeeld volgen van den koning die droomde van de zeven vette en zeven mage re jaren en ten spoedigste de maatregelen nemen, dl» hare adviseurs haar eenstemmig hebben aangeraden. Want de nood is hoog gestegen en er ls gevaar bij lan ger uitstel. Applaus Door enkele personen werden eenige vragen gesteld en door den spreker beantwoord. Alvorens tot sluiting over te gaan werd besloten de regeering de volgende motie te doen toekomen. De alg. verg. van de Prov. Commlsie van Tuinbouw veilingen in Noordholland, in vergadering bijeen te Alk maar, gehoord de discussie, van oordeel dat het voor het in stand houden van den bodem en ter bestrijding van de werkloosheid noodzakelijk is dat alle werkzaam heden in de land- en tuinbouwbedrijven regelmatig vortgaan, dat in dezen tijd vele tuinders niet ln staat zijn de looen daarovor benoodlgd op te brengen, acht het daarom onvermijdelijk dat de Overheid in deze loonen bij wijze van werkverschaffing een redelijke toeslag geeft. Dringt er bij de regeering ernstig op aan, dat zij haar standpunt, dat deze toeslagen ontoelaat baar zijn, spoedig tijdelijk herziet. Besluit deze motie te zenden aan Z. Excb. den Minis ter van Blpn. Zaken en Landbouw, aan Z. Exc. den Mi nister van Economische Zaken en aan Ged. Staten van Noordholand en gaat over tot de orde van den dag. Hierna sluiting onder dankzegging voor de wijze waarop de leden het voorzitter de leiding gemakkelijk hebben gemaakt. Een speciaal woord van dank richtte vboorzitter tot de gasten voor hunne aanwezigheid.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3