In Duitschland langs de weg. Verschrompelde tuinbouw. In Stuttgart en Nünchen. W. C. VAN GEELEN, Zoo kan het niet langer! Vereenv. spelling). ALS men zo de hele dag langs de wegen heeft ge tippeld en dan vooral in een landstreek, waar de weg maar zelden vlak is, dan heb je 's avonds wel eens geducht trek in warm eten. Dit was met ons ook het geval toen we op een goede dag te Stuttgart kwamen. In een vreemde stad weet Je echter direkt niet zo goed de beste gelegenheid om je eetlust te bevredigen. Zoodoende stapten we, afgaande op de goede raad van een hulpvaardig burger, een kafée bin nen. Op goed geluk af. De dikke waard begroet ons. Merkwaardig type. De glazige, wantrouwende ogen, zwemmen in hun waterige kassen. De bruine, vatte snor siert het bolle, blauwachtig rode gelaat, terwijl de hoog rood gekleurde brede neus duidelik demonstreert, dat de man zeker niet een van de slechtste klanten van zijn eigen inrichting is. Het half versleten, groezelige schootsvel staat strak gespannen, over een dik buikje. Met klein© trippelpasjes beweegt de waard zich door het rokerige vertrek, om te speuren of het de gasten aan niets ontbreekt. In de hoek zitten twee heren van gelijk type als de waard, maar dan met keurige kleren aan. Ze genieten van hun schuimende pot bier. Hun ogen richten zich Baar de plaats waar de buffetjuffrouw zit. De laatste van haar kant slaat wel allerminst haar kijkers zedig Beer, en wanneer dit oogenspelletje een poosje geduurd heeft, komt zij al spoedig in gezelschap van de heren vertoeven, om nu eens de een met haar springende zwarte haarlokken en zachte huid te strelen, en dan weer de ander. Arm meisje, die haar vrouwelike waardigheid op zo ellendige wijze verliest. Die haar zelfrespekt en vrou welijke fierheid, zozeer heeft weggegooid, om als winst object van de viezige, loerende waard, moreel dwalende mannen naar het bierhuis te lokken. Diepe deernis met dit stuurloos en ondergaande leven komt in ons op. Brandende vragen dringen zich naar boven. Wat be weegt deze mensen? Romantiek, avontuur? Ellende, zorgen? Of ook misschien erfelike aanleg? Vast staat, dat dit het leven in z'n uitwassen, z'n perversiteit is, die hier half bedekt naar boven bre ken, teiwyi het op zovele plaatsen bedekt voortwoekert. Het leven manifesteert zich in ontzettend veel onder scheidene vormen en fasen. Hier bouwt 't en groeit 't tilt tot al groter schoonheid, wint het steeds aan diepte en betekenis. Elders zinkt 't in al dieper poel van. ellen de, wordt de dag steeds grauwer, de zuivere, opbouwen de mogelikheden steeds slechter. Wonderllke mensen wereld, die op de ene wijze zooveel schone harmonie demonstreert en op de andere wijze een golf van men- sellke ontaarding naar bulten brengt. In ons „spietje" ontwaren we een vader die z'n vier- fc vijfjarig zoontje de eerste ervaringen van 't bierdrln- ken doet ondergaan. Arm Jong leven, dat zich in de sfeer van rook, bier en perversiteit moet ontwikkelen, tot een gezond en verantwoordelik mens. We hebben het deze keer niet gelukkig getroffen inet ons eethuis. En toch is het goed de werkelikheid van alle zijden te leren bezien en waar te nemen. Maar niettemin bleef dit voor ons een van de donkere plek ken van het overigens zo zonnige en schone Stuttgart. De stad zelf is wel zeer merkwaardig gelegen. Bijna Uitsluitend op heuvels gebouwd, met op de achtergrond hoger» bergen, begroeid met donkere pijnbomen en hier en daar wljdse vergezichten. Witte huizen met" rode daken staan hier en daar verspreidt in de buitenwijken Het goudgele, rijpende koren, buigt zich in zacht gol vende lijnen, met brede banen tussen de verspreide wo ningen. Vanaf de Kanonnenweg, dringt de blik diep in het brede Neckardal, dat in slingerende en kronkelende bewegingen de plaats wijst waar de Neckar, zich langs groene bergen, naar het oude Heidelberg spoedt. Voor ons op reist de monumentale toren van het machtige station. Links er van staat het oude slot, nu gedeelte lik door brand verwoest Rcht strekken de fraaie Slot parken zich uit en bieden menige bewoner van Stutt gart een rustige en aangename verpozing. In het cen trum van de stad vinden we naast moderne gebouwen, als postkantoor, vele oude merkwaardige huizen, die de taal spreken van honderden jaren terug. Het plecht statige paleis, waar eens In voorbije dagen de koning van Würtemberg was gehuisvest, is tans ingericht voor museum. Zo zien we dat de tijd overal verandering brengt. De verhoudingen wijzigt. Oude bestaande din gen met ondergang bedreigt, nieuwe levenskrachtige een kans gunt. Stuttgart Is fraai, schoon, schilderachtig. De straten lijken te deinen als de golven van de zee. De omgeving 1s heerlik. Grote bossen, hier en daar kleurige rotsen, weer elders zachtere glooiingen met vruchtbare koren velden. De kronkelende Neckar en de pittoreske huis jes van de dorpen in de nabijheid. Onvergetelike indruk ken blijven hiervan achter. Geheel anders in Mlinchen. Wel de voornaamste stad van Zuid-Dultschland. Stad van kunst en toerisme. Met machtige, schone oude gebouwen en indrukwekkende nonchalance. „Ze zou er vóór of er na in betrokken kunnen zijn. En in dit geval maar laten we liever zien dat we 't eens worden! Komaan, laten we za kelijk blijven. U „stopt" me, en ik ga er van door! Etherton heeft me aan den dijk gezet, nou, ik ga naar Amerika. Vanaf dat ik een joggie was, heb ik een beetje gespaard, en dat geld kan ik direct opnemen bij een van de banken in Hallithwalte. Ik ga het op halen, als ik de zaak met u vereffend heb, óen dan poets ik 'm van avond nog, zonder naar mijn kamers terug te keeren. Ik kan dan de boot nog pak ken, die Zaterdag van Llverpool vertrekt, en de rest is stilte. Komaan, meneer Birch, hoeveel?" Indien Birch geweten had, hoeveel Pike er aan gele gen was, om de zaak zoo spoedig mogelijk in orde te brengen, dan zou hij zich geruster hebben gevoeld over (hetgeen Pike wist. Pike kende de waarde van onmid dellijk af te rekenen; dienzelfden dag zou Marston met Garrett naar de politie kunnen gaan. Hij moest van Birch zooveel mogelijk en dat liefst direct, zien los te krijgen, zoolang hij ze nog vóór was. Maar Birch wist niets. Hij was verpletterd, toen hij hoorde, dat zijn we derwaardigheden van den laatsten tijd aan Pike be kend waren: hij begreep den hachtelijken toestand, waarin Pike's mededeelingen aan de politie hem zou den kunnen brengen. En dan was er nog het legaat van M'lle de Coulanges. Hij was wel verplicht om Pike tot zwijgen om te koopen. Ze begonnen te handelen. Maar Pike was onvermurw baar, wat betreft de te betalen som. Hij wilde vijf dui zend pond hebben, hij wees er Birch op, dat hij die zou kunnen kiijgen, als hij naar de politie of naar Sindal ging en alles vertelde wat hij wist. Hij -lachte om Birch's veronderstellingen, dat er meer bewijs noo- dig zou zijn. Er was bewijs genoeg, verklaarde Pike. dcor wat hij wist te vertellen, en hij kon heel gemak kelijk zeer gegronde en uitstekende motieven aanvoe ren, waarom hij niet de geheele waarheid had gezegd bij het onderzoek. Vijf duizend pond, geen cent minder; maar omdat hij Birch nu toch in zijn macht had. was hij vriendelijk genoeg te verklaren, dat hij geen bezwaar had te onderhandelen over de wijze van betaling. Ten slotte werden ze het eens: duizend pond in baar geld, direct; twee duizend zouden binnen een maand op re kening van Pike naar New York geremitteerd worden: de rest drie maanden later. Birch haalde zijn cheque boek te voorschijn. „Geen chèque op mijn naam!" zei Pike,. op zijn hor loge kijkend. „Schrijf hem uit op uw eigen naam en geef mij het geld in banknoten van vijftig. U hebt nieuwe. Met druk verkeer en een stormachtig verleden. Hier hebben Eisner en Landauer geworsteld, om aan de bevolking van Beieren meer geluk en welvaart te brengen. Hier hebben de stormvlagen van de revolutie van '18 en '19 gebeukt. Hier hebben in felle kamp oude en nieuwe elementen tegen elkander gestreden. Nieuwe hoop is in eenzame vertwijfeldeharten gevaren. Na vier monsterachtige jaren vn oorlogsellende, kwam de val van de regeerders die de oorlog hadden bestendigd. Nieuwe mogelikheden deden zich voor. Een siddering van vreugde voer door de naar verlossing hijgende mensen harten. Nu waren de oude boeien verbroken, nu lag de weg tot bevrijding, tot een menselike samenleving open. Mannen als Eisner, Landauer en vele andere gaven hun beste krachten, zo nodig hun leven, om de maatschappij van den ondergang te redden, de mensheid tot welvaart en wezenlike kuituur te brengen. De oude beschaving die dreigde onder te gaan, opwaarts te richten, Daden van de meeste opofferingsgezindheid hadden dageliks plaats. Edele motieven dreven velen in koors- achtlgo haast voort, om te arbeiden aan de opbouw van een menselike samenleving. Helaas. Al te veel oud voor oordeel zat In duizenden vast. Gestook achter de scher men. Gehlta in een reaksionaire pers. deden allerlei be- denkellke hartstoohten opvlammen. In het onbewuste van vrienden en vijanden, voor- en tegenstanders van de nieuwe orde die groeiende was, zaten al te veel onbe rekenbare elementen en hartstochten, die opnieuw een faktor van ernstige bedreiging vormden. Eisner werd door een sluipmoordenaar vermoord. Daar staat het huis, waar deze mens zijn beste kraohten gaf. Gustav Landauer, die reeds vele malen verzocht was. toch München te verlaten, blijft op zijn post. Totdat de troepen München binnentrekken. Hem gevangen nemen' en bij het vervoeren naar de gevangenis, op aanstoken van een officier, met geweerkolven en zwaar bespijkerde laarzen afmaken was zijn lot. Z'n laatste woorden zijn: „Slaat me toch dood. zijn jullie mensen." Dertien jaren geleden, hadden deze gebeurtenissen ln München plaats. Maar als we door de straten van deze stad gaan. kunnen we ons van deze historie niet los maken. Aan de gebouwen, waarin toen zovelen voor een menselike samenleving hun leven gaven, hangt de herinnering aan het verleden. Op het kerkhof te München. staat in soberheid en oenvoud, een gedenksteen, als tastbare herinnering aan wie zijn leven gaf. Maar ook gaan onze gedachten uit naar alle mogelik heden, die op deze dag in de lucht hangen. Toen een felle reaksie op de mensonwaardige toestanden van vier Jaren oorlog. Nu een felle reaksie op de gevolgen van deze oorlog. Oorlogsschulden, ekonomiese chaos, werk loosheid. Opnieuw kolken uit de diepten van het menselike wezen, de meest bedenkeüke hartstochten op. Welke weg zullen ze gaan? Op welk doel zullen ze zich rich ten? Zal er opbouw en verbetering door komen. We gelooven het niet. Door moord en onderdrukking, pro vocatie en geweld, worden de elementen niet geboren, waarop de mensheid wacht. De elementen die meerdere malen voor het Duitse volk noodlottig waren, zijn ook nu weer in sterke mate aanwezig en vormen steeds meer een bedreiging voor een redelike vooruitgang. Donkere wolken hangen boven München en het overige Duitsch land. Daden van sluipmoord en terreur, van wanhopige verdwazing, hebben van tijd tot tijd in deze straten plaats. Almeer bereidt men zich voor, om zo mogellk de politieke tegenstander voorgoed terug te dringen. Steeds meer vergeet men, dat de toegepaste middelen wel de slechtste zijn, om tot bezuiniging, tot uitkomst te komen. In de komende dagen en weken zullen we nog meerdere malen horen, van het naar bulten slaan, als verterende vlammen, der politieke hartstochten. Zal de laatste noodverordening, waarin de buitengewone rechtbanken zijn gesticht, met de bevoegdheid de dood straf uit te psreken, deze toestand met ijzeren en bloe dige vuisten meester worden? Of zal de toestand nog meer vorscherpt worden, totdat de troepen van Hitier, door een gewapende opstand tegen de regeering, beslag zullen leggen op de macht? Of zullen de arbeidersmas sa's, met uiterste inspanning van al hun beste kraohten, de omstandigheden weten te beheersen, dat de gezonde grondslag voor nieuwe en betere dagen wordt gelegd? Wij hebben daar weinig vertrouwen in. Al te gek be heersen eenzijdige fanatieke gedachten, en een branden de haat jegens elkander, de mensen. Teveel plaats ne men de overblijfselen van de kelzerlike beschaving, de dagen van mllitairisme en hoogmoedswaanzin, nog bij de mensen in. Er zal nog meer ervaring nodig blijken. Of 't door het vele biergebruik komt, of door het druk ke verkeer, misschien wel belden, maar grote zullen beschilderd met fel roode letters, zeggen ons. dat elke dag te München 11 verkeersongelukken plaats hebben. In de maand Mei 14 met dodelike afloop. Zeer passend stelt men daaronder de vraag: „Wilt u bij de volgende zijn?" Niet? Kijk dan uit!! Wel een zeer treffende wijze om allen die bij het ver keer betrokken zijn, voor de konsekwenties van roeke loze daden te stellen. In München zijn zeer vele belangwekkende dingen te zien. Naast rijke museums van schilderijen, fraaie ker tijd genoeg om nog naar de bank te gaan, het is pas kwart voor vier." En om vijf minuten voor vier wandelde Pike het kantoor van Birch weer uit. met duizend pond In zijn zak, drie minuten daarna was hij op de bank, waar hij zijn eigen geld had. Hij nam het grootste gedeelte er van op, en zei tegen den bediende, die hem hielp, dat hij een stuk grond ging koopen en dat contant wilde be talen. En toen hij klaar was met zijn finantieele trans acties, liep hij naar Hallithwaite High Street en tTad oen passage-bureau binnen. Het was werkelijk heel ongelukkig voor Pike, dat iemand, die meer dap gewoon belang in hem stelde, hem net dat passage-bureau zag binnen gaan en nieuwsgie rig was. wat hij daar te doen had. Bij het onderzoek betreffende den moord op Sir Cheville Stanbury waren een paar stedelijke detectives aanwezig geweest, en een van hen, een zekere Murgatroyd, was het opgevallen, wat het lid van de jury zoo ronduit van Pike gezegd had; nu vroeg hij zich af, of daar iets van waar zou zijn. Hij was toevallig aan de overzijde van de straat, toen Pike het passage-bureau binnenging, en zijn detective-Instinct werd dadelijk gealarmeerd. Wat moest Pike daar doen? Na een half uur gewacht te hebben, tot Pike weer naar buiten en verder ging, stapte Murgatroyd rustig het kantoor binnen en leunde vertrouwelijk over de toon bank. „Ken je dien kerel, die daar net hier was?" vroeg hij zachtjes aan den scheepsagent, dien hij goed kende. „Natuurlijk!" antwoordde deze. „Pike, die vroeger bij Etherton was." „En waarschijnlijk weet je ook wel. dat hij een be langrijke getuige was bij het onderzoek gisteren," ging Murgatroyd verder. „Dat heb ik in de krant gelezen," bevestigde de an der. „En daarom," zei Murgatroyd, „houd ik hem in 't oog. Zeg me nu 's in vertrouwen, wat voerde hij hier uit?" De scheepsagent keek den vrager begrijpend aan. „Streng vertrouwelijk?" vroeg hij knipoogend. „Po- litle-zaak je „Precies!" antwoordde Murgatroyd. „Streng vertrou welijk!" „Nu, als je het weten wilt", antwoordde de scheeps agent, „hij vroeg of er Zaterdag booten van Liverpool naar New York vertrekken." „Aha!" zei Murgatroyd. „En wat nog meer?" „Ik zou het aan niemand anders dan jou vertellen." hernam de man. „Ik zondig tegen de regelen van de ken. en tal van gebouwen die dateren uit vroegere eeuwen, is toch wel een van de machtigste werken, het Duitsche Museum. Dit museum bevat de belangrijkste natuurwetenschap- pelike verzameling der wereld. Die in 340 kamers is on dergebracht. Wil men alles bezien dan moet een geza- mellke afstand van 15 K.M. afgelegd worden. Op aller lei gebied krygt de bezoeker een volledig overzicht van de historiese ontwikkeling en de meest moderne uit komsten van één of andere wetenschap. Wil men over geologie, metaalbewerking, verkeersmiddelen, bruggen bouw, vliegtechniek, weerkunde, electrotechniek, telegra- rie en telefonie, fotografie, muziekinstrumenten, che- mlese industrie of wetenschap, mijnbouw, scheepvaart, landbouw, sterrekunde, textielindustrie en nog vele an dere takken van wetenschap, kennis vergaren, een juist inzicht in de historiese ontwikkeling verkrijgen, dan komt men hier niet tevergeefs. Uren dwaalden we hier. En het zijn onze slechtste uren niet geweest. Hier konstateerden we veel in een overzichtellke werkelikheid, wat anders veelal vaag voer ons bestond. Veel waar we over gelezen hadden, stond hier plotseling in tastbaarheid voor ons. 't Museum zelf is een machtig gebouw, fraai gelegen aan de wild stromende Isar, hier en daar overbrugd door van grote bergstenen gebouwde, sierlik gevormde bruggen. Hoog boven de bruggen, op de achtergrond, een fraaie toren. Bloemen- en plantenliefhebbers, die wat aparts willen zien en van een uitzonderllke uitgebreidheid, spoeden zioh naar de Botaniese Tuinen. Iedereen vindt hier iets van zijn gading. Naast de heerlik bloeiende Victoria regla, treffen we een belangwekkende verzameling kak- tussen aan. Alle mogelike planten zijn hier zamen ge bracht. Tropiese en sub-tropiese en uit koudere wereld delen. Bomen, struiken, bladplanten, bloemplanten. De sierllkste orchiedee treffen we aan. Maar ook behoeven we niet tevergeefs naar Reseda odorata, nenilsia of gla diolen te zoeken. Machtig en groot verheffen de enorme palmenkassen zich. Op de uitgestrekte terreinen, die vele H.A. beslaan, kan men uren in nuttige verpozing doorbrengen, Münohen is een stad die aan feilen veel biedt. Op aller lei gebied zijn er merkwaardige dingen te zien. Ook is het de stad van het bier. Hoofdbron van In komsten is de bierbrouwerij. Hiervoor behoeft men wei nig moeite te doen om zich te kunnen overtuigen. Aan alle- zijden treft men de enorme brouwerijen aan. Het zeer drukke station, waar tot laat in de nacht een levendige bedrijvigheid heerst, geven ons overtui gende bewijzen dat München wel een van de belangrijk ste toeristensteden is. D. TUINBOUW. De waarde van den JnU-nitvoer van groen ten, frnit en aardappelen gedaald tot acht millioen gnlden tegen 13 a 16 normaaL Nu de regeering aan het overwegen is, om ook tuinbouw (verder) te steunen, kan het, ter oriën- teerende informatie, zijn nut hebben, om aan de hand van eonige statistische gegevens, het verloop van onzen nationalen tuinbouw-export nader te beziën. De landbouwkundige medewerker van het „Alg. Hsbl." geeft de volgende cijfers: In normale tijden bedroeg de waarde van den gezamenlijken Juli-aanvoer 15 16 millioen gulden, thans echter slechts 8. Juli 1926 14.9 millioen gulden. Juli 1927 16.1 millioen gulden. Juli 1928 16.2 millioen gu'den. Juli 1929 15.0 millioen gulden. Juli 1930 14.8 millioen g .den. Juli 1931 11.9 millioen il.lon. Juli 1932 8.1 millioen gulden. Men kan dus zeggen, dat de Juli-waarde tot de helft van normaal is gedaald. Daar zijn natuurlijk twee oorzaken voor aan te wijzen, n.1. kleinere export-hoe veelheid en lagere export-prijzen. Ook verlieze men niet uit het oog, dat Juli een zéér belangrijke maand is voor den tuinbouw! Ruw genomen kan mer zeggen, dat de hoeveel heid met circa een kwart a een derde deel is achteruitgegaan (b.v. van 125 en 1335 millioen kg. in Juli 1929 en 1930 tot 95 mililoen kg. in Juli 1931 en 1C32). De rest komt dus op rekening van de slechte Diïjzen. Daarbij denkt men natuurlijk in de eerste plaats aen Duitschland en Engeland. De Juli-exocrt naar eerstgenoemd land daalc dan ook als volgt: Juli 1930 naar uitschland 8.2 millioen gulden. zaak. HU boekte zUn passage en betaalde die. Dus Ik vermoed dat hij vertrekt." „Met een van de booten van Zaterdag?" vroeg Mur gatroyd. „Zaterdag ongeveer twaalf uur 's middags", zei de agent. „Onder ons gezegd, ik begreep er uit, dat hij vanavond naar Liverpool reist, 'n Stommiteit van hem om hier te komen als jij op hem loert. Maar die lui maken altijd een of andere fout, nietwaar?" Murgatroyd liet den man in de meening. dat Pike door de politie gezocht werd en liep de straat ai in de rich ting, die Pike gegaan was. Murgatroyd had den naam een handige kerel te zijn, en ook nu liet zijn handigheid hem niet in de steek. Hij redeneerde als volgt: Pike zou dien avond naar Liverpool vertrekken en zou zich dus waarschijnlijk eerst te goed doen, voordat hU af reisde. Murgatroyd zooht dus naar hem in eenige be kende restaurants. Hij vond zijn mannetje al spoedig en zag, dat Pike juist den aanval op een biefstuk opende. Die zou dus voor het eerste kwartier bezig zUn en Mur gatroyd begaf zich vlug naar het dichtbij gelegen hoofd bureau van politie. Toen Pike in zUn zonnigste heumeur het restaurant uit kwam liep hU tegen Murgatroyd en nog een man op, by de deur. Murgatroyd tikte hem op zijn arm. „Een oogenblikje, meneer Pike", zei hU beleefd. „Gaat u even een paar minuten mee." HOOFDSTUK XVHL „Komt u binnen, meneer!" Pike vermoedde niet, hoe 'n samenloop van omstan digheden hem dien middag zou tegenwerken, andere zou hU er wel voor hebben opgepast, het passage-bureau en het restaurant binnen te gaan. Maar hij was pedant- zeker van het slagen zijner plannen en besefte ln de verste verte niet, dat hij zelf nog eens ergens van ver dacht zou kunnen worden. Maar het noodlot werkte hem tegen en zijn plotselinge aanhouding door Murga troyd en diens helper was het resultaat van diverse machten, die achter zijn rug aan het werk waren ge weest Dien dag was Etherton laat voor de lunoh naar huis gegaan, en daarna had hij wat met Letty in den tuin gewandeld. Hij rookte zijn sigaar onder een taxis-boom, toen Calvert, de inspecteur van politie, door het hek fietste en naar het grasveld kwam. Etherton wees zU'n bezoeker een stoel en presenteerde hem een sigaar. Heeft U een BRIL noodig of is Uw Bril kapot? Dan even naar Gediplomeerd Opticiën V.V.O. LAGEZIJDE B 40 Tel. 26 SCHAGEN, want nergens vindt U grooter keuze Monturen, Glazen, enz., enz. Uitsluitend de allerbeste kwaliteit tegen lage prijzen, terwijl U bij ons alleen op reparaties aan Uw bril kunt wachten. Juli 1931 naar Duitschland 4.3 millioen gulden. Juli 1932 naar Duitschlanu 3.7 millioen gulden. Men ziet hieruit, dat Duitschland ongeveer de helft (in 1930 ruim en in 1932 bijna!) van onzen tuinbouw-export afnam, en dat de daling van onzen export naar Duitschland sedert 1930 heeft be dragen 55%, terwijl de totale exportwaarde in dien tijd „slechts" 45 daalde. Eén der oorzaken daarvan is het feit, dat de Duitsche regeering in de afgeloopen maand Juli een rigoureuse contingenteering van den aardappel- invoer heeft uitgevaardigd, nl. 1000 wagons, terwijl wij normaal gemiddeld ruim 0000 wagons naar dat land exporteerden in Juli. De deviezen-beperking heeft echter gemaakt, dat.... die 1000 wagons niet eens bereikt zijn. Het zijn er maar 850 geworden! Een geluk bij een ongeluk is, dat Engeland, dat de laatste drie jaren vóór de ejisis gemiddeld 600 wagons vroege aardappelen van ons betrok, sedert dien steeds méér is gaan betrekken van ons land:: vr. aardappelen n. Engeland in 1927 540 wagons, vr. aardappelen n. Engeland in 1928 820 wagons, vr. aardappelen n. Engeland in 1929 510 wagons, vr. aardappelen n. Engeland in 1930 1220 wagons, vr. aardappelen n. Engeland in 1931 1860 wagons, vr. aardappelen n. Engeland in 1932 2520 wagons. De prijs per wagon bedroeg thans echter nog slechts 330 gulden (in de drie jaren daarvóór 420, 500 en 710!) De sterk gestegen export naar Engeland heeft echter niet kunnen verhinderen (óók misoogst is dit en vorig jaar in 't spel!)), dat de totale Juli-export van vroege aardappelen, die in 1929 en 1930 nog ongeveer 5500 wagons bedroeg, in 1931 daalde tot 2100 en in de afgeloop3n maand Juli 3100 wago*-8 bedroeg. Hoe de prijs van drie en een kwart cent per kg. zou z'jn geweest, indien ec geen aardappel ziekte was geweest, laat zich raden- Met onzen overigen tuinbouw-uitvoer liet Engeland het echter leelijk zitten. Daar hebben de beruchte invoerrechten voor gezorgd. Do hoeveelheid groenten en fruit, die we in Juli naar Engeland zonden, bedroeg 17^ millioen kg. tegen 26 millioen kg. in Juli van het vorige jaar, een achteruitgang dus met 8V2 millioen kg. of precies een derde deel! En de w aarde daarvan (dus wederom zónder aardappe len) daalde van 5,2 tot 2,9 millioen gulden, dus tot weinig meer dan de helft! Terloops zij er nog even op gewezen, dat óndanks het feit, dat de aardappel-export naar Engeland van 18y2 op ruim 25 millioen kilo sprong, de waarde niettemin daalde en wel van 1.4 op 0.8 mill. gulden. Zeer slecht was thans b.v. de tomaten-uitvoer naar Engeland, nl. 850.000 gulden, tegen drie en een kwart millioen gulden vorig* jaar. Weliswaar was Juli 1931 eep record-maand naar hoeveelheid (1 mill. kg. tegen 5, 6, 8 ëiv 9 in do jaren daarvóór), maar fhans werd de daling tot 5 millioen .kg. be geleid door een prijsdaling van 24V2 op 14y2 cent per kilo! (in normale tijden een kwartje k dertig cents). Vermelding verdient nog, dat thans in Juli even veel tomaten naar Engeland gingen als in Juli 1926 en 1927, doch.... toen werd daarvoor resp. 2 en V/2 millioen gulden ontvangen en thans nog slechts f 850.000! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijn selen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit waterzucht, graveel en blaasstoornis- sen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Posters Rugpijn Pillen te gebruiken Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende organen, neem! de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u we der spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz k f 1.75 per flacon. „Zoekt u nog steeds naar den naald in den hooiberg, inspecteur?" zei hij. ,,'n Heel karwei hè?" „We moeten toch iets te doen hebben, meneer Ether ton", antwoordde Calvert. „We kunnen niet met onze handen over elkaar zitten, tot de waarheid vanzelf aan 't licht komt. Ik ben naar u toe gekomen," ging hij door, rondkijkend om er zioh van te overtuigen, dat vanuit het huis niemand hen hooren kon, „om eens met u te praten, als u er geen bezwaar tegen hebtf over dien secretaris van u, Pike." „Gewezen secretaris," verbeterde Etherton. „Zeker, gewezen secretaris," stemde Calvert toe. „U hebt hem er uit getrapt. Ik heb sinds gisteren veel over hem nagedacht - na wat dat jury-lid over hem zei, Pike was lang bij u in betrekking. Wat ls 't eigenlijk voor een soort man?" „Een goede-werkkracht en een misselijke kerel", zei Etherton lakoniek. „En toch heeft u hem verscheidene jaren gehouden?" vroeg Calvert, „Ik heb tot nu toe niet geweten, hoe 'n slecht mensch hU eigenlijk was", antwoordde Etherton. „Ik wist wel, dat hij sluw en onbetrouwbaar en zoo was. Maar ik had niet gedacht, dat hU in staat was zoo te doen als twee of drie dagen geleden." „Denkt u, dat hU in zijn getuigenis de waarheid sprak?" vroeg Calvert „Als u mijn meening wilt weten," zei Etherton lang zaam, „dan zou ik zeggen, dat Pike tot op zekere hoogte absoluut de waarheid sprak. BUvoorbeeld, wat hU zei omtrent mevrouw Stanbury en mij was volkomen waar. HU kan ook de waarheid gezegd hebben omtrent dien kreet, dien hU zei gehoord te hebben, hoewel Ik geen enkelen kreet gehoord heb, toen ik in de buurt van de Zwarte Klip was. Maar ik ben er van overtuigd, dat hij overigens de waarheid sprak, omdat het in zUn kraam te pas kwam, om zich te wreken. Het is heel waarschUn- lijk dat Pike, indien hU dat gewild had en het ln zUn voordeel was geweest, nog veel meer had kunnen ver tellen." „Ik vraag me af, wat!" riep Calvert. „Ik ook!" lachte Etherton. „In dat geval zouden w* alles weten." Calvert staarde eenige oogenblikken naar den grond Toen keek hij den fabrikant vragend aan. „Hebt u zelf een theorie over deze zaak, meneer Ether ton?" vroeg hij. „Onder ons natuurlijk." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11