Alititei fileiïs- Aiïtfttltit- lllülllllll De Duitsche Rijksdag geopend. L Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Buitengewoon kalm verloop. Ook de Pruisische Landdag b ij e e n. DEVIEZENPOLITIEK VAN DU1TSCHLAND. Hoe druk het was. Het overlijden van Kardinaal Van Rossum. Ernstige vechtpartij bij aflaatfeest. Zenuwinstorting van Jimmy Walker. Het vliegende gezin naar Labrador. Financieel schandaal te Weenen. Vuurgevecht met trein- r o o v e r s. Aflossing oorlogsleening. Felle brand te Heerenveen. Na den inbraak bij Dr. Philips. Woensdag 31 Augustus 1932. SCIACER 75ste Jaargang No. 9133 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- fcag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- flentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENV TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekende j DIT MJMMEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ben nationaal-sociallst tot voorzitter gekozen. Klara Zetkin spreekt KLARA ZETKIN. De opening van den Duitschen Rijksdag, die met zoo groote belangstelling tegemoet was gezien, heeft een buitengewoon kalm verloop gehad. Deze eerste zitting van den nieuw gekozen Rijksdag was wel een der merkwaardigste, die het Duitsche Rijksparlement ooit gehouden heeft. Geruimen tijd voor de opening van de zitting van den Rijksdag waren de publieke tribunes geheel be zet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aan wezig te zijn, doch de Duitsch-Nationalen zijn niet verschenen. De Nationaal-Socialisten woonden ra uni form de zitting bij. Direct na de opening van de eerste zitting verzamel den zich in de buurt van het gebouw van den Rijks dag talrijke in uniform gestoken Nazi's, wien het ge deeltelijk gelukte de politie-afsluiting te verbreken. Onder het roepen van „Heil Hitier" trachtten de Na tionaal-Socialisten het Rijksdaggebouw te bereiken. IJlings gealarmeerde politieversterkingen slaagden er in de demonstranten terug te drijven. Klara Zetkin treedt binnen. Klara Zotkin werd door twee vrouwelijke partij- gotiooLorx naar haar voorzltterszetel gebracht, waar zij plaats nam. Intusschen riep de geheele Commu nistische fractie „Rood Front!" Tegcndemonstraties vonden niet plaats. Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel en na deze eenige malen geluid te hebben begon zij te spre ken. Zij constateerde, dat zij, op 5 Juli 1854 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Rijskdag en als zoodanig moest zij volgens het reglement van orde de eerste zitting lei den. Tot leden van het bu reau van den Rijksdag be noemde zij de Sociaal-De- mocrate Lore Agnes, Rauch (Beiersche Volks partij. Schulz (Centrum) en Torglcr (Communist.) Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin zij o.m. wees op het dreigend oorlogsgevaar in het Verre Oosten. Voorts sprak zij van den strijd tegen het fascisme, waarbij zij zeide dat de proletarische massa's geweld met geweld zouden terugslaan. Na gewezen te hebben op de ineenstorting van den bur gerlijken staat en zijn fundament, het kapitalistische stelsel, zeide de president, dat alleen de Russiche revolutie in staat zou zijn het kapitalisme te over winnen. -Het parool van heden was de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders om het fas cisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede, wel ke bijna een uur geduurd had, gaf zij uiting aan de hoop, dat zij nog eens als presidente het eerste raden congres van Sovjet-Duitschland zou kunnen openen. Klara Zetkin moest steeds, door vermoeidheid haar rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite verder gaan, waarbij zij gesteund werd door den Communist Torgler. De rede werd zonder tegendemonstraties aange hoord. Alleen van dc uiterste linkerzijde klonk tel kens bravogeroep, terwijl aan het slot geapplaudi- seerd werd. De verkiezing van het presidium. Hierna werden de namen der leden van den Rijks dag afgelezen. Het bleek, dat 578 afgevaardigden aan wezig warena De presidente verklaarde, dat thans aan de orde was de verkiezing van een president en van drie plaatsvervangende presidenten. Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de Nationaal-Socialisten bij monde van hun fractievoorzitter dr. Frick hun partijgenoot Goe- ring voor. De Communisten stelden Torgler (comm.) candidaat, terwijl de Sociaal-Democraten hun partij genoot Loebe voordroegen. Van Communistische zijde werd er de aandacht op gevestigd, dat de fractie bij de eerste stemming op haar eigen candidaat zal stemmen. Bij de tweede stemming echter zouden de Communisten hun stem uitbrengen op den Sociaal-Democraat, ten einde een verkiezing van een Nationaal-Socialist tot president te verhinderen. Verklaard werd echter, dat de Communisten hun strijd tegen de Sociaal-Democratie niet zouden opgc ven, daar de S.P.D. de belangen van het proletariaat verraadt. Hierna ging men tot stemming over. De Nationaal- Socialist Goering werd tot president van den Rijks dag gekozen met 367 stemmen. Behalve de Nationaal-Socialisten brachten de afge vaardigden van het Centrum, der Duitsch-Nationalen, de leden van de Beiersche Volkspartij en der Duit ^che Volkspartij hun stem op de candidatuur-Goering lit Loebe (Sociaal-Democraat) kreeg 135 en Torgler (Communist) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de Nationaal- Socialisten met groote geestdrift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toespraak had gehouden, welke door zijn partijgenooten staan de werd aangehoord, benoemde Goering tot rappor teurs de afgevaardigden Kaufmann en Lidner (bei den Nationaal-Socialist), Mevr. Teusch (Centrum) en Lawerenz (Duitsch-Nationaal). Overgegaan werd tot de verkiezing van den eerste- vice-president. De Nationaal-Socialisten stelden het Centrumlid Esser candidaat, waarop de Communist Torgler in terrumpeert: De eerste daad van de coalitie! De Sociaal-Democraten stelden Loebe candidaat en de Communisten hun partijgenoot Torgler. Alle leden verlieten daarop de zaal, om bij hun te rugkeer hun ingevuld stembiljet aan de rapporteurs af te geven. De eerste stemming voor de verkiezing van den eersten vice-president had tot resultaat, dat van de 568 geldig uitgebrachte stemmen Esser er 276 kreeg, Loebe 214 en Torgler 77, terwijl op Clara Zetkin 1 stem was uitgebracht. Daar Esser de helft van de afgegeven geldige stem men niet op zich vereenigd had, moest een herstem ming worden gehouden tusschen hem en Loebe. Het resultaat der herstemming luidde, dat Esser (Centrum) gekozen werd met 364 stemmen als eerste vice-president van den Rijksdag; Loebe (S.D.) ver kreeg 138 stemmen, terwijl 79 stembiljetten ongeldig waren, waarvan er 78 waren uitgebrachi voor Torgler (Communist). Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van den tweeden vice-president. Candidaat zijn gesteld de le den Graf (Duitsch-Nationaal), Dittmann (Sociaal-De mocraat) en Torgler (Comunist). Gekozen werd Graf (Duitsch-Nationaal) met de ab solute meerderheid, n.1. 335 stemmen, tot tweeden vice-president. Loebe (S.P.D.) kreeg 139, Torgler (Com.) 78 stemmen. Tenslotte werd overgegaan tot de verkiezing van den derden vice-president. Als candidaten zijn gesteld de leden Rauch (Beiersche Volkspartij), Loebe (So ciaal-Democraat) en Torgler (Communist). Met 350 van de 551 uitgebrachte geldige stemmen werd Rauch van de Beiersche Volkspartij gekozen tot derden vice-president. Op Loebe werden 124 stem men, op Torgler 76 stemmen uitgebracht, terwijl 1 lid zijn stem had uitgebracht op Dingeldey van de Volkspartij. De Communistische en Sociaal-Democratische voor stellen werden afgewezen met de stemmen van alle andere partijen tegen. De voorstellen van president Goering werden goed gekeurd. Aan het slot der zitting herdacht president Goering nog het ernstige verlies, hetwelk de rijksmarine door het vergaan van het schoolschip Niobe heeft getrof fen. De zitting werd m half negen gesloten. Een sociaal-democraat roept op commando-toon: „Inrukken", hetgeen tot groote vroolijkheid aanlei ding geeft. De demonstraties voor het Rijksdagge- 'bouw. Van de zijde van het Berlijnsche politiepresidium wordt medegedeeld, dat bij het ontruimen van de omgeving van het Rijksdaggebouw gistermiddag vijf personen, waaronder een vrouw, zijn aangehou den. De politie werd op eenige plaatsen met steenen en ijzeren stukken bekogeld. Een persoon, een lid van de Nationaal-Socialistische partij, werd in voorloo- pige hechtenis gesteld. Onbeperkte volmacht voor Von Papen. Berlijn. 30 Aug. (V.D.): Bevestigd wordt, dat rijkskanselier von Papen van rijkspresident von Hindenburg volmacht gekre gen heeft den Rijksdag te ontbinden. Berlijnsche gladen melden in dit verband, in te genstelling met andersluidende berichten, die in den Rijskdag verbreid waren, nog, dat de volmacht tot ontbinding van den rijksdag zonder voorwaarden of beperkingen gegeven werd. Rijkscommissaris Von Papen's optreden af gekeurd. De Landdag verdaagd tot 21 September BERLIJN 30 Augustus (V.D.) De Pruisische Land dag beëindigde hedenavond de debatten inzake de voor stellen, welke waren ingediend betreffende de aanstel ling van den Rijkscommissaris voor Pruisen. Een Natiouaal-Socialistisoh voorstel werd aangenomen, waarbij de Landdag er zijn afkeuring over uitspreekt betreffende de aanstelling van den Rijkscommissaris von Papen In Pruisen. De Duitsch-Nationalen stemden te gen, de Chr. Sociale Volksdienst onthield zich van stem ming. Met dezelfde stemmenverhouding werd een Sociaal- Democratisch voorstel aangenomen om de noodverorde ning Inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris op te heffen, terwijl tevens in dit voorstel geeischt wordt om het Staatsgerechtshof een spoedige beslissing te laten nemen. Met de stemmen der Nationaal-Socialisten en Com munisten voor werd een Communistisch voorstel aan genomen, volgens hetwelk geen ambtenaar of onderge schikte verplicht ls op den grond der verordening in zake de aanstelling van den Rijkscommissaris uitgevaar digde dienstbevelen op te volgen. De Communisten stelden tenslotte voor de eerstvolgen de zitting op 6 September te doen plaats vinden. In te genstelling hiermede werd besloten den Landdag te ver dagen tot Woensdag 21 September. Den president werd opgedragen de agenda op te stellen. Het antwoord van den Minister Onze regeering zal alles doen om een billijker regeling te verkrijgen. Op 3 Augustus, had de Kamer van Koophandel voor Rijnland, mede namens de gemeentebesturen van Alkemade. Ter Aar. Nieuwveen, benevens de veilings- besturen van Leiden, Roelofsarendsveen en Ter Aar een adres gezonden aan minister Verschuur ter zake den nood in het tuinbouwbedrijf. De minister heeft daarop thans het volgende geantwoord: „Met verwijzing naar uw schrijven van 3 Augustus 1932, heb ik de eer u mede te deelen dat de daarbij bedoelde zeer ernstige aangelegenheid mijn volle en voortdurende aandacht heeft. Tot dusver hebben de pogingen om de Duitsche regeering te bewegen tot een ruimere beschikbaarstelling van betalingsmidde len ten behoeve van den invoer van land- en tuin bouwproducten uit Nederland niet tot een positief re sultaat geleid. Die pogingen zullen echter worden voortgezet en niets zal onbeproefd worden gelaten om een betere regeling met Duitschland te bekomen en met name om elke achteruitstelling van Nederland in vergelij king met welk ander land ook, te vermijden." Verkeerstelling op den rijksweg Amster dam—Haarlem. Op den Rijksweg Amsterdam—Haarlem is in deze maand een verkeerstelling gehouden op een werkdag en op een Zondag. Om eenig denkbeeld te geven van de drukte op dezen weg, dienen de volgende cijfers. Op den werk dag passeerden tusschen voorm. 6 uur en 's avonds 8 uur: 6153 auto's, 774 motorfietsen en 7540 fietsen en op den Zondag tusschen diezelfde uren: 6415 auto's, 1723 motorfietsen en 18.930 fietsen. Wanneer de tel ling tot middernacht had geduurd, dan zouden de cijfers voor auto's en rijwielen ongetwijfeld nog een paar duizend hooger zijn geweest. Z.H. Paus Pias XI betuigt zijn deel neming. Uit Rome wordt aan V.D gemeld: Het bericht van het overlijden van Z. E. Kardinaal van Rossum ls door de Congregatie der Propagande Flde, waarvan de overleden kardinaal prefect was, aan Paus Plus medegedeeld, De Paus, die zeer on der den Indruk was. heeft den generaal der Redempto risten zijn deelneming betuigd met het groote verlies. In tegenwoordigheid van den generaal der Redempto risten werden de vertrekken van den kardinaal in het palels der Propaganda Flde verzegeld. Met den dood van Kardinaal van Rossum bedraagt het aantal niet bezette kardinaalszetels thans 17. Se dert 1930 heeft Paus Pius XI geen nieuwe kardinalen meer benoemd. Door den dood van Kardinaal van Ros sum wordt de toch al kleine kring van buitenlandsche kardinalen van een zijner meest op den voorgrond tredende leden beroofd. Door zijn ambt van prefect der Propaganda-congregatie welke alle missiegebieden besturen, had kardiaal van Rossum grooten invloed in het kardinalencollege. Bovendien was kardinaal van Rossum tot op zeer hoogen leeftijd uiterst werkzaam en zelfstandig. In de laatste jaren had Scandinavië zijn speciale interesse. Tijdens een aflaat-feestelijkheid in Schillersdorf, aldus V.D., is het tot een ernstige vechtpartij gekomen. Een ongunstig bekend staand heerschap, viel in een draai molen verscheidene vrouwen lastig. Toen de eigenaar van de draaimolen hem dit wilde beletten, kwam het tot een vechtpartij, waarbij de omstanders zich in twee partijen verdeelden, hoofdzakelijk feestgangers zich in 2 lersdorf aan den eenen kant en uit Haatsch aan den anderen kant vertegenwoordigende. Er volgde een he vige vechtpartij, waarbij messen en bijlen als wapenen werden gebruikt. Het slot van dit alles was, dat 11 per sonen naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, waar de draaimolen-eigenaar aan de bekomen verwon dingen overleed. De burgemeester van New York, Jimmy Walker, heeft! heden een zenuwinstorting gekregen, waardoor hij ver der niet verhoord kan worden. De doctoren hebben ver-; klaard, dat Walker voor geruimen tijd niet meer zal kunnen worden gehoord, weshalve zij uitstel eischen van de behandeling van het tegen Walker aanhangige on derzoek. Het vliegende gezin Hutchinson is gister om 3 uur M.E.T. van Ellisbay op Anticostiland in de St. Laurens- baai opgestegen met bestemming naar Labrador, zoo meldt V.D. Het gezin bestaat uitd en vlieger Hutchinson, die zelf aan het stuur zit, zijn echtgenoote en twee' kinderen. Tot de bemanning van het vliegtuig behoo- ren nog een marconist, een navigator en een mecani cien. Een bankiersfamilie gearresteerd.' Te Weenen is een geweldig finantieel schandaal ont-' dekt. De bankier Karl Egon Alma, „Kommerzialrat" en zijn zoon, dr. Herbert Fritz Alma zijn in hun villa ge arresteerd, terwijl tegen den tweeden zoon van den bankier, dr. Hans Alma, die op het oogenblik in Parijs' vertoeft een bevel tot in hechtenisneming bij verstekj is uitgevaardigd. Alma en zijn zoons werden er van be schuldigd Opper-Oostenrijk voor ontzaggelijke bedragen te hebben opgelicht. Naar verluidt zou het bedrag 30 millioen schilling bedragen. Roovers willen een trein plunderen. 1: V.D. meldt uit Wittenberg (D.): Gistermorgen beproefden twee waarschijnlijk uitf Berlijn afkomstige inbrekers een goederentrein, die op; het station Bergerdamm stopte, te plunderen. Reeds had den zij hun buit klaargelegd om dien weg te voeren,, toen zij door beambten van den Wittenbergschen be wakingsdienst werden opgemerkt. Daar de roovers op herhaalde sommatie niet bleven staan, losten de bewa kers verscheidene schoten. De trein roovers zochten dekking in het struikgewas en beantwoordden van daaruit het vuur. Uit Londen verneemt V.D.: D%e aflossing wordt aangekondigd van de 414 pro- oents oorlogsleening 19251945 a. pari per 1 December a.s. met zes maanden interest. Tevens wordt gemeld, dat de 4% procents schatkistobligaties 19321934 zul len worden afgelost a pari met 1 December a.s. met 4 maanden rente. Een blok woningen In vlammen opge gaan. Zieke vionw bijtijds gered. Gisternacht omstreeks 2 uur werd brand ontdekt' in een blok woningen, bewoond door drie gezinnen en, waarin tevens een groente- en turpakhuis is geves tigd. De pakhuizen waren spoedig een vuurzee en de vlammen sloegen over naar de woningen van den heer Van der Meulcn. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nachtgewaad in veilig heid brengen, terwijl eveneens de familie Nikkes met spoed een goed heenkomen moest zoeken,. De familie Hielkema, wier woning vlak naast de brandende perceelen is gelegen, moest zich door het kelderraam redden, daar de vlammen hoog tegen de voordeur op laaiden en zij langs dezen weg hun woning niet kon den verlaten. Te 4 uur in den morgen, nad i\ men de muren van de brandende perceelen omver had gehaald, is men den brand meester geworden. Een spu't bleef' voor nablussching achter, hetgeen wel noodig bleek, om dat de vlammen telkens weer uit den voorraad bran dende turf oplaaiden. De schaae van alle eigenaars wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak is tot nu niets bekend. Drie personen in arrest. Men zal zich wel herinneren, dat op 24 Juli jl. werd .ingebroken bij dr. ir. G. L. F. Philips in het flatgebouw aan de Van Hogenhoeklaan 60 te Den Haag. bij welke inbraak voor een bedrag van meer dan f 200.000 aan juweelen enz. werd ontvreemd. In verband met deze inbraak heeft de bestolene de aan dacht der politie gevestigd op een gewezen huis knecht van het echtpaar Philips, en nog denzelfden avond gelukte het de politie dezen man. een 28-jari- gen Oostenrijker, te arresteeren. De aangehoudene ontkende echter iets met den diefstal te maken te hebben. Inmiddels bleef dc politie waakzaam en het is haar mogen gelukken me?r licht in deze zaak te brengen. Zij heeft aangehouden een 27-jarigen Oos- tenrijksche schoenmaker, wonende te 's Grnvenhage en een 31-jarigen Oostenrijkschen kunstschilder, uit Rotterdam. Zij werden met den huisknecht in voor- loopige hechtenis naar het huis van bewaring ge bracht. Op vordering van den officier vnn justitie heeft daarna de Haagsche rechtbank dezer dagen dc gevan genhouding van alle drie personen geëischt, aldus meldt het „Alg. Hsbl."

Schager Courant | 1932 | | pagina 1