Naar de Middellandsche Zee EEN BOERDERIJTJE? Het Pad langs de Klip Woensdag 31 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9133 Een muur van stralen. 5 X ZOO GROOT ALS DE WIERINGEB- MEERPOLDER. RUIM 6 X ZOO GROOT ALS TEXEL OF DE HAARLEM MERMEER. Op rijn zwerftocht door Rusland heeft de heer Mat- thijsen ook bezocht het Staatslandbouwbedrijf met de beste reputatie. Het heet de Werbliut, wat kameel be- teekent en ligt 1% sporens ten Z. van Rostow ln het gebied der „Zwarte Aarde". Aan rijn beschrijving in Het Volk ontleenen we het volgende: Werbliut is geen boerderij, 't Is een graanstad met 10.000 inwoners, waarvan er 6500 in het bedrijf werken. Dit is uitsluitend landbouwbedrijf. Toch werkt slechts een minderheid, 2600 personen, als boer of technicus op het land. Het personeel in de nevenbedrijven, de school, de administratie en de bediening omvat 3330 man De onderdeelen kunnen tot drie hoofd-afdeelingen Worden samengevat: 1. het boerenbedrijf, 2. het onderwijs, 3. het onderzoek van grond, product en machines. Van het eigenlijke boerenbedrijf vertelt de heer M.: Werbliut heeft een oppervlakte van 110.000 H.A. Hierbij dienen al dadelijk twee dingen op den voor grond te worden gesteld: Ten eerste blijft een derde van den grond, dit jaar 40.000 H.A., onbebouwd. Dit land wordt wel geploegd; als het goed zal zijn, moet het zelfs twee keer ge ploegd worden. Daar hij (nog) niet bemest wordt, is het noodig den grond op zijn verhaal te laten komen om geen roofbouw te plegen. De grond, die met win tertarwe zal worden bezaaid, moet gelegenheid hébben voldoende vocht vast te houden. Ten tweede: het bedrijf is in negen onderdeelen ge- eplitst, die alle te zamen wel onder eenhoofdige leiding werken, maar waarvan elk een eigen in vrij groote mate zelfstandigen directeur heeft, elk een eigen machine-park, personeel, werkplaatsen en bouwplan, dus een eigen bedrijfsleven. De proef met het zeer groote bedrijf is niet gunstig uitgevallen. Veel meer dan 10.000 H.A. kan een leider niét overzien. In het geheele bedrijf werken: 95 tractoren, 41 maai-dorschmachlnes, 36 maismaaimachines, 65 paarden. Voor eigen gebruik worden 400 koeien, 250 varkens en 1200 schapen gehouden. Wat het eten betreft, wordt het huishouden colleo- tlef gevoerd. Van het vaste personeel zijn 17 pet, vrouwen; in oogsttijd groeit dit aan tot 30 pet. De eerste categorie bestaat uit vrouwen van in het bedrijf werkende ar beiders; de tweede uit personeel van de collectieve landbouwbedrijven in de omgeving, met welke bedrijven contracten voor de levering van arbeidskrachten worden afgesloten. Do arbeiders zagen er dan ook niet bepaald welva rend uit; de jonge mannen erg schraaltjes onder de huid. Voor dit jaar zijn 69.423 H.A. bezaaid, waarvan 29.439 H.A. met zomertarwe, 33.584 H.A. met wintertarwe, 6.400 H.A. met mals. veevoer en zonnebloemen. De pitten van zonnebloemen zijn ln heel Rusland een v geliefde lekkernij, 's Avonds aan de deur bezaaien vrou wen en kinderen de stoep met de schalen van zonne- pitten, Op elke Bazar zitten boerinnen met een zakjé zonnepitten. waaruit per glas wordt verkocht. Verwacht wordt, dat dit jaar van de H.A. 800 K.G. zomertarwe en 1200 K.G. wintertarwe zal worden geoogst. De helft meer dan in het zeer droge, vorige jaar. Een derde of een kwart van wat bij ons de akker voort brengt. Maar de Groningsche of Zeeuwsche akker is dan ook veel intensiever bewerkt. Er is oneindig meer arbeidsloon en voor een niet onbelangrijk bedrag aan kunstmest aan ten koste gelegd. Wat dit betreft is men hier nog niet verder dan het onderzoek, aan welken mest de verschillende samenstellingen van grond behoefte hebben. Verwacht en gehoopt wordt, dat het volgende jaar voldoende kunstmest beschikbaar komt om de Zwarte Aarde in staat te stellen te too- tien wat zij dragen kan. De gemiddelde onbrengst aan zomer- en wintertarwe was in 1030 1.103 K.G. per H.A., in 1931 722 K.G. Dit was door de droogte een jaar van misoogst. Het loo- pende jaar komt boven het gemiddelde uit. In 1930 werd op de Werbliut van 22.000 H.A. geoogst en wel 69.270 ton, waaronder 4.700 ton rogge. De bewerking van het land vorderde 2.500.000 ar beidsuren. Aan loon werd uitbetaald 1.034.370 roebel. De Sowjet-Unie telt thans 216 Staatstarwebedrijven met een totale opprvlakte van 12.5 millioen HA., waar van 5.5 millioen HA. als cultuurgrond in gebruik is. Dit FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. S. FLETCHER. 29. Pike's gewoonlijk bleeke wangen werden nog bleeker en de zweetdruppels stonden op zijn voorhoofd. Hij keek van den een naar den ander en zijn lippen trilden. Hfl was razend woedend als een gevangen beest. „Dat is mijn zaak!" snauwde hij. „Dat gaat niemand anders aan!" „Kom", hernam de commissaris. „U kunt toch gerust een paar gewone vragen beantwoorden? Waarom gaat U zoo overhaast naar Amerika?" „Waarom zou ik niet, als ik dat wil?" vroeg Pike. „Ik ben niet meer bij Etherton. Waarom mag lk niet naar Amerika gaan? Dit is een vrij land, zou ik zeg gen!" „Dat hangt er vanaf." antwoordde de commissaris laconiek. „Maai- 't lijkt me toch wel eigenaardig, dat u op deze manier wilt vertrekken. Waar Is uw bagage?" Pike antwoordde niet zijn hersens zonnen op een manier waarop hij kon ontsnappen. „Nog eigenaardiger, om er van door te gaan met niets dan de kleeren die u aanheeft!" merkte de commissaris Dp. „Legt u me dit eens uit! Ik hoor. dat u vanmiddag op het kantoor van Biroh was. Waarom?" „Hoe weet u, dat ik geen zaken met hem te doen bad?" vroeg Pike. „Dat weet ik niet; maar ik verzoek u mij daarvan een behoorlijke reden op te geven," antwoordde de commis saris. „Alles welbeschouwd, is uw handelwijze zeer ver dacht. U bent. al begonnen met mij een leugen te ver tellen door te zeggen, dat u bij het verdaagde onderzoek tegenwoordig zoudt zijn, terwijl u zeer goed weet, dat u. 'als uw plannen slagen, reeds in Amerika bent, als de zaak vóór komt. Daar ben ik niet tevreden mee en ik ben ook niet tevreden met uw getuigenis bij het on is gelijk aan twee a drie maal de oppervlakte cultuur grond in Nederland. Te zamen beschikken deze bedrijven over 21.000 tractoren, 11.000 combines, 120.000 arbeiders. De grond is voor het overgroote deel pas-ontgonnen steppe. Op 260 HA. komt dus een tractor. Op 500 HA. een maai-dorsch mach ine. Op 45 HA. een arbeider. De in vergelijking met Nederland buitengewoon groo te oppervlakte, die een arbeider gemiddeld bewerkt, geeft de verklaring, waarom de mechanische productie veel minder loon vordert, ook al is de opbrengst per H.A. geen derde deel van wat de Zeeuwsche akker voortbrengt. Het Russische Staatsbedrijf betaalt per 100 K.G. koren niet meer roebels aan loon, dan het Holland- sehe tarwebedrijf guldens. Dit jaar bij een oogst der Staatstarwebedrijven, die naar schatting 3.2 millioen ton zal bedragen, komen de productiekosten, amortisatie in begrepen, op gemiddeld ongeveer 70 roebel per ton. Bedrijven als de Werbliut blijven daar belangrijk onder. Ver afgelegen bedrijven en die, welke de kinderziekten nog doormaken, komen er boven uit. Als een roebel twee dubbeltjes waard was, dan zouden 1000 K.G. in een Russisch Staatsbedrijf gewonnen f14 moeten opbrengen om de kosten goed te maken. De Hollandsche boer krijgt een richtprijs van f 12.50 voor 100 K.G. tarwe. Hij produceert zevenmaal zoo duur als het Russische Staatsgraanbedrijf in een goed jaar. Zou het loon der Russische landarbeiders verdub belen wat buitengewoon wenschelijk ware dan liepen de productiekosten op tot niet meer dan 8.50 roebel per 100 K.G. een bedrag, dat in ieder geval minder is dan f 2 Nederlandsch geld Reken daar nog een f 2 voor vracht naar een Noordzeehaven bij wat te veel is dan blijkt, dat het Russische graan bij ons voor f 4 zonder verlies geleverd kan worden. Op grond hiervan sluit de heer M. dezen reisbrief met de conclusie: Daarmee is het vonnis over onze tarwepolitiek uit gesproken. WAT OP HET REUZENBEDRIJF DE WERBLIUT OF DE KAMEEL VOOR DE VORMING VAN DESKUNDIG PERSO NEEL WORDT GEDAAN. Er is op dat bedrijf een Dandbouwhoogeschool. Zij is ln het hoofdgebouw van Graanstad gevestigd. Er worden 1200 studenten opgeleid tot landbouwkundig ingenieur. De studie duurt twee jaar. Studenten komen hier niet van H.B.S. of Gymnasium, maar van de fabrieken en uit de collectieve landbouw bedrijven. Niemand wordt toegelaten, die niet ten min ste zes jaar in den landbouw of in de industrie van land bouwmachines werkzaam is geweest Studie en levensonderhoud komen voor rekening van den Staat. Daarbij ontvangen de ongehuwden 70 roebel, de gehuwden 170 roebel per maand. De helft van den DINSDAG 23 Augustus. IN mijn vorigen brief schreef ik U, dat wij op kaap St Vincent aanstevenden. Het was klok slag 4 uur, toen we bij de kaap arriveerden, en het behoeft geen nader betoog, dat alle pas sagiers aan dek waren. Het was niet noodig om kijkers mee te nemen, want we draaiden van zeer dichtbij om de kaap heen. Deze kaap is om meerdere redenen zeer Interessant In de eerste plaats, omdat hier het punt ls, waar we den Atlantischen Oceaan verlaten en de Middellandsche Zee Ingaan, en ln de tweede plaats om dat boven op het uiterste en hoog9te punt een groot klooster is gebouwd van witte steen, dat reeds van uit zee helder afsteekt tegen de blauwe lucht. We werden vanaf den vuurtoren, die zich bij het klooster bevindt, hartelijk toegewoven door de bewoners en met de Portugeesche vlag gesalueerd, welke vriendelijkheden vanaf ons schip ruimschoots werden beantwoord. Het was direct merkbaar, dat we om de kaap heen waren, want terstond werd de zee volkomen vlak en een warme wind woei over het schip. Het was prachtig weer en we bleven dicht onder de kust. De kust van Portugal is hier zeer rotsachtig, en slechts hier en daar ziet men gebouwen, voor het meerendeel kloosters en vuurtorenlichten. We passeeren verschillende schepen, waaronder ook twee Nederlandsche, n.1. de „Ariande" en de „Duivendrecht" Vanzelfsprekend werd er druk gewoven en geschreeuwd. Merkwaardig was de overgang naar de Middelland sche Zee ook nog hierom, omdat het veel vroeger en vrij plotseling donker werd. Terwijl het Zondagavond nog tegen 10 uur vrij licht was, was het nu, één dag later, om 8 uur reeds zoo goed als geheel donker. Dat was buitengewoon opvallend en was kenmerkend voor onze nadering in tropische gewesten. 's Avonds was er bal aan boord, dat weer zeer ge animeerd was. We hebben volop genoten van het heer lijke klimaat, daar we zonder eenig bezwaar boven op het dek konden dansen en zitten. Uw verslaggever is tijdig naar bed gegaan, daar het om half zes weer réveille zou zijn, want om 6 uur zouden we op de reede van Tanger arriveersn. Om half 6 waren we uit de veeren en om kwart voor zes lagen we voor Tanger. Een schitterend gezicht, lezer! De opgaande zon wierp haar gouden stralen over de uitsluitend uit witte huis jes bestaande stad, welke tegen de heuvelachtige kust is opgebouwd. Natuurlijk hebben we dit schitterend pa norama op de plaat vastgelegd. Reeds spoedig kwamen allerlei bootjes naar ons schip, om de passagiers, die aan wal wenschten te gaan ,af te halen. Om 7 uur waren we reeds aan wal, met het eerste bootje. Iedere groep kreeg zijn eigen gids, en we hebben het best getroffen. En nu Tanger zelf! Machtig interessant, lezer. Geheel ingesteld op het bezoek van vreemdelingen. Van oud tot jong loopt met koopw&ar. Alles, wat maar eenigs- zins typisch Afrikaansch genoemd kan worden, wordt U op straat te koop aangeboden door oud en jong. Vrouwen ziet men weinig, en die men ziet, zijn vrijwel steeds zwaar gesluierd, zoodat men geen gezichten kan onderkennen. Uw briefschrijver heeft al evenmin als de anderen zijn kooplust kunnen bedwingen, en op 't derzoek. Weet u, dat ik het in mijn m^fcht heb, u hier te houden?" „„Zult u dat doen?" vroeg Pike. „U zult noch dit land, noch deze plaats verlaten, tot ik een bevredigend antwoord van u gekregen hebt," antwoordde de commissaris. „Dat is duidelijk genoeg! Als u nog inlichtingen te geven hebt, die u tot nu toe vóór u hebt gehouden, dan kunt u beter alles dadelijk zeggen!" Pike had wel eens heldere oogenblikken. Zoo ook nu en plotseling richtte hij zich tot zijn ondervrager. HOOFDSTUK XIX. Inlichtingen uit de eerste hand. Gedurende een paar laatste minuten had Pike blik semsnel nagedacht. Hij besefte, dat hij in handen van de politie was en dat hij daaruit alleen kon ontsnappen door een meesterlijke diplomatenzet. Hij besefte ook, dat er een zondebok moest worden gevonden, en dat dit noch mevrouw Stanbury noch Lucas Etherton zou kun nen zijn. Het was ontegenzeggelijk het beste, Biroh in de arena te werpen om tot het laatste beentje te worden opgegeten. En met Birch, de kleine Frangaise dat was een noodzakelijk gevolg daarvan. Vlug en vindingrijk van geest als hij was, scheen hem dat het beste wat hij doen kon. Hij nam een heel onschuldige en zelfs zeer vertrouwelijke houding aan, toen hij zich tot den commissaris richtte „Het zit zoo," begon hij. „Bij het onderzoek vertelde ik niet alles wat ik wist op geen stukken na! De redenen daarvoor zal ik u dadelijk uitleggen. Maar één daarvan kan ik alvast zeggen: er was een vrouw, een jonge vrouw zelfs, in het spel en daarom heb ik... wel, ik ben een fatsoenlijke vent en ik wilde dat de waar heid aan het licht kwam door iemand anders dan door mij." Niemand antwoordde of maakte een opmerking op deze verklaring en Pike, die besefte dat zijn ondervra ger slechts feiten wenschte, begon zijn verhaal. „U hoorde mij bij het onderzoek zeggen, dat ik aan slapeloosheid leed en op aanraden van den dokter lange wandelingen maakte," vervolgde hij. „Nu. natuurlijk ben ik dikwijls op de heide geweest, op alle uren van den nacht, van tien tot één. En sinds eenigen tijd weet ik iets, wat ik aan niemand verteld heb. Tot deze week heb ik daar trouwens ook niet zooveel over nagedacht, maar sinds het gebeurde op Maandagavond krijgt alles een heel ander aspect. Het is iets over Birch, den advocaat." oogenblik zit ik weer aan boord met een roode fez op mijn blonde lokken. Een groot kussen "voor het maken van een „poef" vond allerwege aftrek, evenals sanda len. De kooplieden zijn vooral van deze artikelen veel kwijt geraakt. Men moet erg afdingen. Men vraagt U voor een kussen f 25.en U krijgt het ten slotte voor f 4.Dat zegt toch heel wat. De gids geeft ons zoo ongeveer aan, wat men ten slotte zal kunnen en mogen betalen en daar richten wij ons dan ook maar naar. Tanger zelf ls vies en vuil. Het stinkt er erbarmelijk en de hygiëne is nog zeer achterlijk. De Arabieren zien er vuil uit en zijn erg opdringerig. Handen op de zakken was het parool! Als je niet oppast, halen ze je geld uit je zakken! We hebben de stad bezichtigd, en vooral de moskeeën en de muziektempels trokken onze aandacht. Ook de scholen zijn zeer bijzonder. Een school is een kleine steenen ruimte, ongeveer 6 M2„ waar een aantal kinderen op den grond zitten met een z.g. meester. Zeer primitief, hoogst ongezond. Bij ons is de stoep van de school nog beter en grooter dan hier de heele school. Ik kreeg sterk den indruk, jdat men een verloren ruimte tusschen twee huizen benut als school lokaal. We zijn ook ln 'n café geweest. Op advies van een in ons gezelschap zijnde dokter dronken we bier, daar hij dit nog het minst gevaarlijk voor ons vond met 't oog op de hygiëne, 's Morgens om 9 uur! Tanger is overigens een echte havenplaats. Zelfs kleine jongens spraken ons af en toe met Hollandsche woorden toe en ze verstaan daar iedere taal, en nemen iedere muntsoort aan. Je kunt in alle mogelijke geld betalen en als je met b.v. Engelsch geld betaalt, krijg je een mengelmoes van Hollandsch, Fransch en En gelsch geld terug. De kooplieden maken een oorver- doovend lawaai. Ze jjrobeeren elkaar te overschreeu wen en prijzen om het hardst hun waar aan. Op 't oogenblik, het is nu bijna half twaalf, liggen verschil lende roeibootjes met kooplui langs zij van het schip. Ze mogen niet aan boord, en hijschen nu met lange touwen hun koopwaar naar het dek om te trachten aan de aan boord geblevenen hun restanten kwijt te raken. Het is een lawaai van belang. De laatste boot met walgangers ls ln aantocht. Over tien minuten va ren we weer weg, om te 1 uur vanmiddag in Gibraltar te arriveeren. Schoon ligt de stad aan den oever, bla kerende in de felle zon, en men moet in de stad zelf geweest zijn om te kunnen gelooven, dat het er zoo vies is. Wel een scherpe tegenstelling. Wij hebben er geen spijt van, dat we Tanger gezien hebben. Het is zoo heel anders als bij ons, en ik blijf het machtig Interessant vinden. Deze dag is er een geweest van ervaring en ondervinding, en we kunnen, ondanks al het mooie dat we hier zien, wederom erkennen, dat ons Holland nog zoo beroerd niet is, al doet het in uiterlijk misschien onder .voor deze streken. Ik sluit dezen brief, in de hoop, dat hij straks in Gibraltar met de post meegaat. We blijven slechts een half uurtje voor Gibraltar liggen en zal ik U in mijn volgenden brief dus slechts een beschrijving van den buitenkant kunnen geven. Ik neem dus nu weer af scheid van U, en kom morgen terug op dezelfde golf lengte. TOERIST. Pike zweeg op dat oogenblik, om zijn mededeelingen den noódigen indruk te laten maken. Maar de gezichten om hem heen bleven kalm en onbewogen en de com missaris beduidde hem, door te gaan. „Over Birch," herhaalde Pike. „En over dat Fran- gaisetje van den kolonel. Het is een feit. dat die twee van elkaar houden. Dit voorjaar heb ik ze dikwijls 's avonds heel laat samen gezien. De eerste maal dat ik ze snapte, is eenige weken geleden. Ik zat op een avond, ongeveer elf uur, bij het boschje van Swales. dat op de heuvels bij Lithersdale ligt, toen ik iemand uit de rich ting van den Dalweg hoorde komen. Het bleek Birch te ziin. Hü..." „Hoe kon u zien dat hij het was, op dat uur van den avond?" vroeg Calvert, die Pike nauwlettend gadesloeg „Ik herkende hem direct," antwoordde Pike. „De lucht was helder en de maan was in het laatste kwartier. Ik zag wie het was, duidelijk genoeg hij was een meter of vier van me af, maar hij had er geen idee van, dat er iemand in de buurt was. want ik zat in de schaduw. En even daarna kwam M'lle de Coulanges om den hoek van het bosohje. uit de richting van het huis van den kolonel dat ligt daar juist beneden. Ik herkende haar ook dadelijk. Ik zag ze naar elkaar toegaan en hoorde ze samen fluisteren: toen liepen ze samen de heide op." „Daarna heb ik dat tweetal daar dikwijls gezien op dezelfde uren," zei hij. „Soms was ik dicht bij hen, soms zag ik ze in de verte. Natuurlijk snapte ik het wel ze vrijden in het geheim en blijkbaar sloop Mademoi- selle weg, als bij den kolonel alles sliep en kwam dan naar de heide om Birch stilletjes te ontmoeten. En..." „Een oogenblikje," viel Calvert hem in de rede. Hij keek naar den commissaris. „Als wathij zegt, waar is," merkte hij op, „dan is het wel heel eigenaardig, als dat niet bevestigd kan worden. De heide is wel eenzaam, maar Sir Cheville had toch opzichters. Als die twee daar 's nachts ln de buurt waren..." Pike viel hem met een lach in de rede. „U bent een beetje voorbarig, meneer Calvert," her nam hij. „Ik ben nog niet klaar met mijn verhaal. Ik weet iemand, die Birch en M'lle de Coulanges daar ge zien heeft en zoover ik weet, zal hy ze wel meer dan eens gezien hebben." „Wie is dat?" vroeg Calvert. „Een oude man, een zekere Garrett," antwoordde Pike prompt. „Woont in een van die huisjes tusschen de Oude Weverij en de Schaapskooi. Hij was jarenlang heideopzichter bij Sir Cheville." „Hoo weet u. dat hij hen zag?" vroeg de commissaris. „Omdat ik aag, dat hij ze zag!" verklaarde Pike tri tijd wordt in collegezaal of laboratorium doorgebracht; de andere helft, in zaai- en oogsstijd, moeten de studen ten op het land werken. Doel der opleiding is de collectieve- en staatsïhnd- bouwbedrijven te voorzien van krachten, die eenigermate wetenschappelijk gevormd zijn; die den ouden boer heb ben afgeschud, toegankelijk zijn voor wat er verder aan nieuws in het bedrijf opkomt en die in staat zijn de vorderingen van de landbouwwetenschap uit boek, tijd schrift of voordracht bij te houden. De eerste ploeg van 70 studenten is dezen zomer afge leverd en reeds te werk gesteld. De Russische landbouw heeft nog meer behoefte aan voorlichting en vernieuwing dan de Nederlandsche. Het eigenlijke verschil zit hierin, dat deze in Rusland op eerbiedwekkende schaal wordt gegeven en voorbereid terwijl bij ons in de voorbije jaren van hoogconjunc tuur een commissie-Haffmaus is ingesteld om te onder zoeken wat op dit gebied bezuinigd kan worden. In Graanstad staat een electrische centrale, een ge bouw tot onderzoek van de machines en technische proefnemingen, eenige werkplaatsen en reparatie-in richtingen, een ziekenhuis met vijftig bedden, een poli kliniek, een clubgebouw, een kinderbewaarplaats, eenige zevenklassige scholen, een consultatiebureau voor zuige lingen, een badinrichting en een waschhuis, een hotel met restaurant en een soort gaarkeuken. In het laboratorium zijn een chemicus en drie vro«» welijke hulpkrachten bezig met het onderzoek naar plat»» tenziekten. Blijkbaar was de heer M., toen hij het bovenstaande schreef, nog niet op de hoogte van het rapport-Weiter. Onze lezers zullen zich herinneren wat daarin speciaal voor het lager landbouwonderwijs wordt bekokstoofd! In plaats van een grenswacht De hooge tolmuren, door middel waarvan de mo derne staat zich meent te kunnen beschermen, richten niet veel uit, zoodra de smokkelaars een woordje gaan meespreken. Tolmuren zijn merk waardige dingen. Ze houden gewoonlijk de welvaart tegen, maar de smokkelaars trekken zij aan en laten zij door. Het leger van grensjagers en douanebeambten is niet toereikend om den wetsontduikers het werken onmogelijk te maken en in veifoand daarmee zijn er plannen gevormd om een soort Chineesche muur te bouwen, ten einde de smokkelhandel eens en vooral den kop in te drukken. Als materiaal zou electrisch geladen prikkeldraad worden gebruikt. De versperring zou loopen van de Noordzee tot aait Zwitserland Nu werd er kort geleden een uitvinding gedaan,, die de ontwerpers van bovengenoemd project een heel eind op sireek zou helpen, wanneer ze in de gelegenheid werden gesteld om er gebruik van t maken. Het betreft hier een omheining van stralen, een alarmapparaat in het groot. Op verschillende plaatsen heeft men de toestellen al neergezet om na te gaan in hoeverre ze bruikbaar zijn. Grens gebieden, waar veel wordt gesmokkeld hoeft men dagen achtereen door de geheimzinnige stralen la ten beschijnen en men is er werkelijk in geslaagd eenige der onhandigste smokkelaars te vatten. Be vindt zich namelijk een of ander bewegend voor werp in het veld, dat de stralen bestrijken, dan wordt onmiddellijk de grenswacht, automatisch op dat verschijnsel attent gemaakt. Het. Ibewegende ob ject, moet verder nog een bepaalde grootte hebben en bepaalde bewegingen maken. Dit ligt wel voor de hand", daar anders 'do douanen zouden worden op geschrikt, wanneer er toevallig een musch voorbij vloog of een haas vluchtte. Het spreekt vanzelf, dat zelfs deze stralen niet geheel afdoend zijn, ofschoon de toestellen zoo moeten zijn geconstrueerd, dat men met vrij groote zekerheid kan vaststellen, wat voor object de grens passeert: menech, dier of voertuig. Door middel van zenders en reflectoren kunnen de stralen werken op een afstand van meer dan hon derd meter. Ze zijn onzichtbaar en waarschijnlijk infra-rood. De muur zal indien hij tenminste ooit wordt opgericht veel geld kosten. Eén kilometer muur komt op ongeveer 3600 gulden. Blijkt de uitvinding bruikbaar te zijn en wordt er werkelijk ernst gemaakt, dan zal dat niet alleen een voordeel voor den staat beteekenen de in- en uitvoerrechten maar ook aan den voortdurenden oorlog tusschen vertegenwoordigers van de wet en sluikhandelaars welke krijg dagelijks slachtoffers eischt, zal een einde komen. Wil en repareeren alle soorten Wollen J Cil Kleeding, Kousen en Sokken (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, Den Helder. (Let op den gelen winkel). P S. Gratis neemt elke bode Uw bestelling of repa ratie mede zoowel heen als terug. omfantelijk. „Op een avond, niet zoo heel lang geleden, toen ik op de heide was, bij dat boschje, waarvan ik vertelde het was een heldere maannacht zag ik Garrett uit het boschje komen en over de berm kijken. Die twee kwamen er juist aan en ik weet. dat hij ze zag, want hij verschool zich onder een paar struiken en keek naar ze. Gaat u het hem maar vragen!" besloot Pike zelfverzekerd. U zult zien, dat het waar- is!" De vier luisteraars wisselden blikken. Pike's verhaal en de openhartige en onschuldige manier, waarop hij het vertelde, maakten blijkbaar indruk. En Pike zag, dat hij succes had en besloot zijn uiterste best voor zichzelf te doen. „Nu. wat Maandagavond betreft." ging hij voort, en tot zijn voldoening zag hij gespannen belangstelling in de vier paar strenge oogen. „Wat ik bij het onderzoek ver leide was waar: ik zag én Etherton. én mevrouw Stan bury. op dat uur en op die plek. Maar ik zag nog anderen: Birch en dat Frangaisetje." „Dien avond?" vroeg Calvert. „Dienzelfden avond! Vroeger dan Jk de anderen zag. Ik denk dat het iets over half twaalf was. Ze liepen langs me heen ze gingen in de richting van de Zwarte Klip. Ze spraken heel zachtj'es en liepen ge armd: ze zagen me niet, net zoo min als Etherton en mevrouw Stanbury. Ze gingen geheel ln elkaar op. dat kan ik u wel zeggen! En wat ik toen deed, dat raadt u niet" „Wat dan?" vroeg de commissaris. „Ik ging ze na!" grinnikte Pike. „Ze waren zoo in elkaar verdiept, dat ze voor niets anders oog of oor hadden, anders zou ik het heusch niet gedaan hebben. Ik volgde ze, tot waar het pad smaller wordt bij de Zwarte Klip. Nu is er in die rotsen boven het pad een soort hol. een nis, met steenen erin waarop men kan zitten, ik heb daar 's nachts dikwijls gezeten, toen ik die wandelingen maakte. Ik zag ze daar in gaan. En toen ben ik weer terug gegaan." „Hoe laat zei u dat dit gebeurde?" „Zoowat half twaalf, of vijf minuten er over," ant woordde Pike, De commissaris zocht even in eenige papieren op zijn bureau, las er een van door en keek naar Calvert. „U daoht dat Sir Cheville ongeveer kwart voor twaalf bij de Zwarte Klip geweest moest zijn?" vroeg hij. „Ja zeker," bevestigde Calvert. „En," ging de commissaris voort tegen Pike, „zag u meneer Birch en M'lle de Coulange dien nacht nog eens?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5