iliniii mms- Fa.GEBR. v.SILFHOUT, Duitschland's binnenlandschen toestand Uitgevers: N.V. vJi, TRAPMAN Co, Schagen. Nota van de Rijhsregeering aan Parijs. Een beroep op den Minister Zware brand te Oss. Doodelijk ongeluk op harddraver ij. Militaire paarden ophol. Een kwajongensstreek. Vrachtauto van den dijk gereden. Indien U prijs stelt op een goede kwaliteit Luchtballon in het IJselmeer neergekomen. Botsing tusschen twee Japansche schepen. Nieuwe vinding op watersportgebied. Een oranjekleurige mol gevangen. Donderdag 1 September 1932. scïagTR 75ste Jaargang No. 9134 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regel3 f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. INZAKE HERVORMING DER RIJKSWEER. De Parijsche avondbloeden publiceeren een Havasbe- richt, volgens hetwelk het Fransche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken tijdens de afwezigheid van Minister president Herriot een nota van de Duitsche regeering betreffende de kwestie van de reorganisatie van den (Rijksweer heeft ontvangen. Men heeft Dinsdagavond Herriot mededeeling van de ontvangst der nota gedaan. Herriot. die zich aan boord van het Fransche oorlogsschip „Minotaure" bevond, heeft geweigerd een verklaring af te leggen, alvorens hem den tekst der nota was overhandigd. Heden zal den Minister-President bij zijn aankomst te Cherbourg de tekst der Duitsche nota worden overhandigd. Herriot schijnt van plan te zijn de nota Donderdag a,s. in een ikabinetszitting te bespreken. Het Havasbericht wordt door het Quai d'Orsay beves tigd. Men wijst er overigens op, dat het hier betreft het hervatten van bepaalde door het aftreden van Tardieu afgebroken diplomatieke onderhandelingen. Een officieel communiqué inzake de Duit sche nota. PARIJS. Het Qua! d'Orsay heeft gisteravond een officieel communiqué gepubliceerd inzake de Duitsche "ver reorganisatie van den Rijksweer. waarin het uit Engeland afkomstige Havasbericht bevestigd wordt. Ln het communiqué wordt het volgende mede gedeeld: Niet voor de eerste maal heeft het Duitsche rijk zich voor de den Rijksweer betreffende kwesties geïnteres seerd. In April van dit jaar heeft Rijkskanselier Brü- ping in dien zin stappen bij Tardieu, MacDonald en fstimson gedaan. In Juli van dit jaar heeft rijkskanselier Von Papen de kwestie nogmaals onder de oogen van Herriot gebracht. De Fransche Minister-president ant woordde evenwel, dat hij zich op dit moment in geen geval met de kwestie wenschte bezig te houden. Eenige dagen geleden heeft het Rijk getracht via de pers de kwestie aan het rollen te brengen en ten gunste van Duitschland te „pleiten". Dinsdagavond heeft de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken den Franschen Gezant te Berlijn Francois Penoet een memorandum inzake den Rijksweer overhandigd. Dit memorandum werd heden-Woensdag op het Quai d'Orsay ontvangen. In dit korte communiqué zijn geene zakelijke bijzon derheden vervat. In politieke kringen neemt men aan, dat voor de op a.s. Donderdag te houden kabinetszitting fen voor de terugkeer van Herriot naar Parijs geen ver dere bijzonderheden over den inhoud van het memoran dum zullen worden medegedeeld. Wanneer zal het regeeringsprogram bekend worden gemaakt? Wolff meldt uit Berlijn: Het tijdstip, waarop de rijkskanselier voor den rijks dag zijn groote programmarede zal houden staat, naar wij van welingelichte zijde vernemen, nog niet vast. Nadat met den rijkspresident een principieele overeen stemming in de groote politieke en economische kwes ties is bereikt, zal de rijkskanselier met von Hinden burg aangaande alle politieke kwesties in contact blij den en alle details voor elk geval afzonderlijk met hem bespreken. De indruk, die uit persberichten zou kunnen ontstaan, als zou de rijkspresident voor alle afzonderlijke maat regelen in zekeren zin blanco volmocht hebben gege- yen, is dus niet juist. Over den termijn voor het voeren van besprekingen lusschen den rijkskanselier en den rijksdagpresident ter vaststelling van den dag, waarop de programma verklaring van den rijkskanselier zal gehouden wor- iden, kan nog niets worden gezegd. Hindenburg antwoordt Göring. Naar wordt meegedeeld, heeft rijkspresident von Pindenburg reeds op het telegram van den voorzit ter van den rijksdag, Görong geantwoord. De rijkspresident zegt Göring dank voor het voor nemen, hem reeds thans te bezoeken. Hindenburg voegt er echter aan toe, dat hij in den loop van de volgende week weer te Berlijn zal zijn en hij verzoekt, (bet bezoek tot dan uit te stellen. Naar aanleidng van Hindenbug's antwoord heeft Göring de leden van hét presidium tot een bespreking in het rijksdaggebouw uitgenoodigd. Von Papen over het Saarprobleetm. Hoop op spoedige regeling. Ter gelegenheid van het twaalfde congres van den Bond van Saarvereenigingen, welk congres op 11 Sep tember a.s. te Coblenz wordt gehouden, bevat de „Saarfc-eund" een artikel van de hand van rijkskan selier von Papen, die o.a. schrijft: „Voor de eerste maal staat een Saarlander aan het hoofd der rijksregeering. Ik behoef niet te verzekeren, dat het kunstmatig door het verdrag van Versailles opgeworpen Saarprobleem mij nooit uit de gedachte is. Ik ken het Saargebied uit eigen aanschouwing en zie in de Saarlanders mijn landslieden. Doch afgescheiden van het toeval dat het mijn ge boorteland is, behoort het tot de voornaamste taak bij mijn ambt. om te zien naar de mogelijkheden om het Saargebied spoedig weer voledig in ons bezit te hebben. Dat het Saargebied Duitsch is en Duitsch wil blijven heeft de bevolking in de afgeloopen dertien Jaar van gedwongen afzondering van het vaderland bewezen." Von Papen schrijft verder, dat de roep der bevolking niet langer in den wind kan worden geslagen en niet meer vervalscht kan worden. De toenemende bekendheid van de ware stemming der bevolking doet de hoop groeien, dat het spoedig zal gelukken, het willekeurig geschapen Saarprobleem op zoodanige wijze uit den weg te ruimen, dat de wenschen van het geheele Duitsche volk er door ln vervulling gaan. Door de 4 groote R.K. sociale organisaties. Snelle en krachtige steunmaatregelen ge vraagd. De 4 groote R.K. sociale organisaties t.w. de Alg. R.K Werkgeversvereeniging, het R.K. Werkliedenverbond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. R.K. Middenstandsbond hebben een adres gericht aan den Minister voor Econ. Zaken, waarin ze mededeeling doen dat ze in 't leven hebben geroepen een permanente crisiscommissie. Deze zal overwegen, wat ln het belang van de betreffende bevolkingsgroepen gedaan kan worden. Als uitvloeisel daarvan doen adressanten een dringend beroep op de Regeering, om niets onbeproefd te laten, ten einde de industrie op de binnenlandsche markt de noodige compensaties te verschaffen van het verlies de: afzetgebieden in het buitenland. Voorts luidt het adres: „Hoezeer wij met de Regeering den blik gevestigd wenschen te houden op behoud en vergrooting van den export, toch zijn wij van oordeel, dat de zoo noodige onmiddellijke hulp alleen te verkrijgen Is, door zooveel mogelijk het nog voorhanden werk binnen de lands grenzen te houden. In dit verband zien we ons verplicht Uwe Excellentie te kennen te geven, dat naar ons oor deel de werking van de crisisinvoerwet niet aan rede lijke verwachtingen beantwoordt. Dit niet alleen, omdat slechts betrekkelijk weinig contingenteeringsaanvragen uit noodlijdende bedrijven het beoogde gevolgd hebben, maar vooral omdat de hetzij negatieve of positieve be slissingen omtrent deze aanvragen veelal langen tijd op zich laten wachten." Dan wordt er door adressanten op gewezen, dat van belang is een spoedige beslissing. Het uitblijven der beslissingen schept een onzekeren toestand. Adressanten dringen aan op een anti-dum- pingswet, welke aanvullend kan werken bij steunverlee- ning en crisisinvoerwet. Van de maatregelen, die te nemen zijn om de export mogelijkheden te vergrooten, noemen adressanten in de eerste plaats de contingenteering van een aantal arti kelen in Ned. Indië. De oudste hofstede door het vuur vernield. Twee honderd kippen in de vlammen omgekomen. Gisteravond omstreeks 8 uur woedde te Oss een zware brand, waardoor de kapitale en oudste boer derij in deze gemeente, de hofstede „Kinderzorg". dateerend uit het begin der zeventiende eeuw. eigen dom der landbouwersfamilie H. van Erp, aan de Bosschestraat, geheel is verwoest. De bewoners, een bejaard echtpaar, hadden zich vroegtijdig ter ruste begeven, toen een der zoons, die in de 'huiskamer schrijfwerk verrichtte, plotseling opgeschrikt werd door het knetteren van vlammen. In allerijl bracht hij zijn ouders, beiden in nachtgewaad, naar buiten in veiligheid en snelde vervolgens naar den stal. Hier gelukte het hem een tweetal paarden te be vrijden, doch het vuur woedde in de hofstede reeds zoo hevig, dat het niet meer mogelijk bleek nog maar iets te redden De brandweer kon wegens gebrek aan water wei nig uitrichten. De boerderij met stallen en schuren, de grootste in de omgeving, werd dan ook volkomen in de asch gelegd. De inboedel, veel landbouwma chines, benevens de geheele oogst gingen verloren. Ruim tweehonderd kippon kwamen in de vlammen om. Het vee was in de weide. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gtdekt. De naam van de boerderij is afkomstig van de be stemming van het pand omstreeks 1600, toen er een tehuis voor verwaarloosde kinderen was gevestigd. TRAWLER MET ONKLAREN SCHROEF. In de haven van Den Helder binnenge- bracht. Gisteravond is de trawler Yra. 68 „Willy Johan", welke sedert Dinsdagmorgen met onklaren schroef op de Noordzee ronddreef, in den haven van Den Helder binnengebracht. De trawler was op sleeptouw genomen door het Duitsche s.s. „Adler" uit Bremen. Nadat dit schip op de reede voor anker was gegaan, heeft de „Dren the" van Bureau Wijsmuller de „Willy Johan" in de haven gesleept. Men hoopt morgen de reis weder voort te kunnen zetten. Een salkey gekanteld. De bestnurder enkele oogenblikken na zijn val gestor ven. Tijdens de courses van de Hilversumsche Harddra verij- en Renvereeniging, welke gistermiddag op het Sportpark werden gehouden, is een droevig ongeluk gebeurd, dat aan den bekenden rijder J. Kruithof uit Voorburg het leven heeft gekost. Het ongeluk geschiedde bij de laatste course, een handicapdraverij voor heerrijders. De heer Kruithof in vinnigen strijd gewikkeld, lag met Kastelein aan den kop, toen in de laatste bocht de sulkey kantel de. De heer Kruithof viel op het hoofd en stierf en kele oogenblikken na den val. Waarschijnlijk is een halswervel gebroken Zijn lijk i« overgebracht naar het Diaconessenhuis De overledene was ongeveer zestig jaar oud. De heer Kruithof was een bekend aannemer. Hij was o.m. de bouwer van het Olympisch Stadion te Amsterdam, onder architectuur van Jan Wils. In verhand met dit ongeval werd de laatste course afgelast. Zooals begrijpelijk veroorzaakte het onge luk groote consternatie. Een soiaaat gewond. Automobilist vluchtte uit zijn wagen. Gisterochtend om half tien is aan een 21-jarlgen soldaat van het tweede regiment veldartillerie eerste batterij, een ongeluk overkomen, aldus de Haagsche corr. van het Alg. Hsbl." Deze militair was gezeten op een van de zes paarden gespannen voor een stuk geschut dat zich naar de parade begaf. Ter hoogte van de Delistraat bij het afrijden van de helling ter plaatse kwam uit tegen overgestelde richting e enprsonenauto aanrijden. De paarden voor een der stukken werden schichtig. De bestuurder van dëauto dit bemerkend vluchtte uit den wagen, die op den rijweg bleef staan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen de auto op, waarbij de soldaat kwam te vallen en het voorspan over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan, en vervoerde men het geschut, waarvan een viertal paarden werd afgespannen, naar de Riouwstraat. De soldaat werd per ziekenauto naar het militair hospitaal overgebracht, waar hem onmiddellijk ge neeskundige hulp werd verleend. Het bleek, dat hij een sleutelbeen had gebroken en eenige ontvellingen aan den rug had bekomen. Zijn toestand was gisterna middag zeer gunstig. Dit ongeval had nog een nasleep. Zooals gezegd was het geschut met twee paarden in de Riouwstraat ge plaatst, vanwaar het naar de kazerne zou worden teruggebracht. Evenwel, nauwelijks na het afrijden sloegen ook deze twee paarden op hol. In volle vaart renden de dieren door de Riouwstraat, links de Bankastraat in en vervolgden hun weg over de Laan Copes van Cattenburgh, waar zij tegen een boom op botsten, en daardoor tot staan werden gebracht. Door- dat een wachtmeester te paard voqr de hollende paar den uitreed, om het verkeer en de voetgangers op het dreigend gevaar atent te maken, konden verdere ongelukken voorkomen worden. Als gevolg van de minder goede verstand houding tnsschen gemeente en predikant. In de Ned. Herv. gemeente te Usselo schijnt de verstandhouding tusschen een deel der gemeente en den plaatselijken predikant minder goed te zijn. Een eigenaardige uiting werd daaraan volgens een be richt in de Prov. Overijss. eri Zwolsche Crt. j.1. Don derdag gegeven. Bij afwezigheid van den predikant wist een 17-jarig jongmensch, lid der „oppositie", de pastorie binnen te dringen en alle deuren af te slui ten. Toen de predikant thuis kwam, moest hij de hulp der politie inroepen, met wier hulp de sloten geopend werden. Vermist werd er niets. De dader is gevonden en heeft bekend. Procesverbaal werd opge maakt. Het stuurwiel afgebroken. Dame ern stig gewond. Gistermiddag is te Gorkum een vrachtauto uit Rot terdam nabij de stad van den Dordtschen dijk gere den. De chauffeur heeft verklaard, dat zijn stuurwiel afbrak en hij daardoor de macht over den auto ver loor. In den auto bevond zich een gezelschap van vijftien personen uit Rotterdam, dat voornemens was een dag in Gorkum op genoegelijke wijze door te brengen. Een der inzittenden, een dame uit Rotter dam, werd vrij ernstig aan haar linkervoet gewond. De overige inzittenden kwamen er met eenige schrammen en builen af. Do politie stelt een onder zoek in en heeft den auto in beslag genomen. KANO OP DE NOORDZEE DRIJVENDE GEVONDEN. Woensdagmiddag heeft de schipper van het In structievaartuig „Prinses Juliana" van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, op de Noordzee dwars van Scheveningen drijvende gevon den een vermoedelijk Duitsche zeekano met lucht- kasten, gemerkt O.B.G. 1714. De „Prinses Juliana' heeft de kano Woensdag avond te Amsterdam binnengebracht. tegen een concurreerenden prijs, moet U zijn bij Molenstraat - Schagen, want zij stellen er prijs op om zoo goed en goedkoop mogelijk te kunnen leveren. Beleefd aanbevelend. Door een vrachtboot opgepikt* V.D. verneemt uit Lemmer: Gisteravond rapporteer de kapitein B. de Jong van Sint Martinboot, die aU hier binnenkwam, dat hij een ballonvaarder had op gepikt, die tusschen Marken en Urk ronddreef. Het was een Belg uit Brussel, die ter gelegenheid van het Koninginnefeest in het Amsterdamsche Stadion was opgestegen. Hij was in de richting van het IJselmeer afgedreven en op het water neergekomen. In vrijwel uitgeputten toestand werd hij door genoemden kapi« tein aangetroffen en aan boord genomen. Inmiddels is de ballonvaarderper nachtboot weer naar Am sterdam vertrokken, terwijl de ballon per zelfde ge* legenheid naar Amsterdam is vervoerd. 17 personen om het leven gekomen V.D. verneemt uit Tokio: Bij het eiland Hokkaido zijn twee Japansche stoomschepen met elkaar in botsing gekomen. Zeven tien Japansche leden van de bemanning zijn ver dronken. Het eene schip, de „Koemie Maroe", zonk binnen 5 minuten. Elf leden van de bemanning kon den gered worden. Om iemand voor verdrinkingsdood te behoeden. Tijdens de demonstraties welke door den A.R.B. ter gelegenheid van het Koninginnefeest op den Amstel te Amsterdam werden gehouden, kregen wij ook een nieuwe vinding te aanschouwen, welke het mogelijk maakt, indien men de zwemkunst niet machtig ia zich zonder gevaar voor verdrinken te water te be geven. Het is een eenvoudige vinding welke door een bekenden Engelsche firma op sportgebied in den han del wordt gebracht. Men draagt voor op den borst en achter op den rug een gummiapparaat welke door mid del van gummisohouderbanden met elkaar verbonden zijn. Indien men zich nu te water begeeft, blaast men beide helften op en men kan rustig blijven drijven. Men kan het ook in een zwempak laten innaaien zoodat men er niets van ziet. De demonstratie toonde een en ander duidelijk. Een zeer mooie vinding dus, welke zeer vele menschen die vaak op het water vertoeven en niet kun nen zwemmen, dus voor een verdrinkingsdood kunnen behoeden. Op Koninginnedag. Curiositeitshalve kan worden gemeld, dat gister morgen de heer T. Blokland Jr., aan den Schinkel- dijk te 'tZand op zijn erf een mol heeft gevangen, waarvan de huidkleur Oranje was. Het beestje is ech ter door het bekomen letsel gestorven. De beer B. zal echter wegens het exeptionecle van het geval het vel letje prepareeren. EEN VERSTOORDE HAGENAAR. Veiligheid in gevaar gebracht. Te Zaandam wilde gisteren een heer uit Den Haag nog met de pont aan de Hembrug worden overgezet, toen dit vervoermiddel op het punt stond naar den overkant te stevenen. Dit werd hem niet toegestaan. De Hagenaar, aldus het „Hdbld.", hierover ver stoord, omdat hij vreesde daardoor te laat op de hard draverij te Zaandam te komen, heeft toen den kabel losgemaakt, waardoor de pont hulpeloos over het ka naal dreef. De politie heeft, tegen hem proces-verbaal opge maakt wegens het in gevaar brengen van het ver keer.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1