AlllltEl Niilis- Schap I - Assendelft Duitschland eischt gelijkgerechtigheid Winkelsluiting Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Turati ongesteld. Bekendmakingen. Inzake de bewapening. ^tappen te Parijs. Noodweer en aardschokken op den Balkan. Mandsjoerije dreigt met oorlog. Schagen II=D.O.S.K.O. I Felle brand ta Bleiswijk. Van den brandstapel gered. Waar ordelint al niet goed voor is. Agent van politie neergeslagen. De Crisisvarkenswet. Zaterdag 3 September 1932. SCHACBR 75ste Jaargang No. 9135 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD H DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Merkwaardige geruchten over den vroe ger zoo machtigen fascistischen partij secretaris. Door een indiscretie van Fransche zijde is bekend geworden, dat Duitschland te Parijs stappen gedaan beeft inzake gelijke rechten ten opzichte van de be wapening. Volgens „Le Journal" bevat het Duitsche memoran- jdum de volgende 10 eischen: 1. Wijziging van het tegenwoordieg recruteeringsstelsel en afschaffing ivan den 12-jarigen diensttijd: 2. inrichting van een permanent verband tusschen beroepsleger, weerplicht en militie: 3. vaststelling van de sterkte van het le ger op 300.000 man; 4 Wederinvoering van zware artillerie; 5. invoering van tanks; 6. inrichting van jbet militaire vliegwezen; 7. organisatie van militaire vliegerscholen; 8. versterking van de oorlogsmarine .door groote slagschepen; duikbooten en moedersche pen voor vliegtuigen; 9. inrichting van vestingwer ken aan alle grenzen van het Duitsche rijk; 10. op lichting van 35 fabrieken voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. Niet voor de eerste maal heeft het Duitsche rijk tich voor deze de rijksweer betreffende kwestie ge adresseerd. In April van dit jaar heeft rijkskanse lier Bruning in dien zin stappen bij Tardieu. Mac- Donald en Stimson gedaan. In Juli van d»t iaar heeft rijkskanselier von Papen de kwestie nogmaals on der de oogen van Horriot gebracht De Fransche mi nister-president, antwoordde evenwel, dat hij zich op dit moment in geen geval met de kwestie wenschte bezig te houden. Eenige dagen geleden heeft Duitsch land getracht via de pers de kwestie aan het rollen te brengen en ten gunste van Duitschland te ..plei ten". Dinsdagavond heeft de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken den Franschen gezant te Berlijn. Frangois Poncet. een memorandum inzake de rijksweer overhandigd. Dit memo-andum werd Woensdag op het Quay d'Orsay ontvangen. Het moet eigenlijk verwondering baren, dat eerst nu. dertien jaren na de onderteekening van het vredesverdrag van Versailles, dit vraagstuk in den vollen omvang aan de orde wordt gesteld. De ontwikkeling der gebeurtenissen is van onme telijke beteekenis voor de toekomstige betrekkingen der volken in Europa. Het is dan ook volkomen be grijpelijk, dat het op den Quai d'Orsay overhandigde Duitsche memorandum, in allerijl naar Cherbourg vervoerd is, waar het gistermorgen onmiddellijk aan den uit Engeland terugkeerenden Franschen minis terpresident Herriot ter hand is gesteld. Zoo worden de volken voor de in h lar volle be teekenis niet af te wegen vraag gesteld: zullen wij in het kader van den volkenbond tot een radicale ontwapening overgaan, of zullen wij moeten toela ten, dat Duitschland zich geleidelijk aan steeds ster ker en sterker gaat wapenen, tot. evenals in Juli 1914. het noodlottige moment van de gewelddadige botsing aanbreekt. Aan een antwoord is niet meer te ontkomen. De eerste persstemmen uit Frankrijk getuigen van een verontwaardiging, welke voor de toekomst de ernstigste zorgen zou baren, ware het niet, dat de er varing geleerd heeft, dat, zelfs in dergelijke vraag stukken, de primaire fel-opgevoerde actie steeds door een meer bezonnen reactie gevolgd wordt. Maar dat Frankrijk met hand en tand het verkregene zal vast houden cn verdedigen staat reeds onomstootelijk vast. Een periode van polemieken en strijd breekt aan; alleen het eindresultaat echter is van waarde. Het zal evenwel alleen 'n pacifeerend effect hebben, als de wil tot vrede over alle nationalistische hartstoch ten triomfeert. Parijs gaat polsen. P a r ij s, 2 September (V.D.) In de directe omgeving van Herriot verluidde het heden, dat de Fransche regeering niet van plan zou ziju direct een antwoord op het Duitsche memoran dum op te stellen. Hoogstwaarschijnlijk acht men het voldoende langs den gewonen diplomatieken weg de Rijksregeering mede te aeelen, dat het memoran dum te Parijs ontvangen is. Momenteel gaat het er niet om een beslissing te nemen, doch veel meer wil men de meeningen van de andore belanghebbende machten vernemen. Teneinde zich van de opvatting der mogendheden op de hoogte te stellen, heeft de Fransche regeering haar zaakgelastigden en gezan ten den inhoud van het Duitsche memorandum mede gedeeld. Herriot wenscht, dat men te Londen, Was hington, Brussel, Warschau, Rome, enz. op de hoogte is van de Duitsche wenschen inzake directe onder handelingen met Frankrijk. De Fransche regeering stelt er prijs op de bevriende staten en vroegere ge allieerde mogendheden in deze kwestie te polsen. De Duitsche wenschen zijn in twee deelen te split sen. In de eerste plaats gaat het om een revisie van het Vredesverdrag van Versailles en dan om een kwestie, welke de Ontwapeningsconferentie direct aangaat. In verband hiermede heeft men zich in of- ficieele kringen in de Fransche hoofdstad afgevraagd, of het door Duitschland opgeworpen probleem diplo matieke onderhandelingen vereischt of dat het een kwestie is, die de Volkenbond dient te behandelen of eenvoudig weg tot de competentie van de Ontwape ningsconferentie behoort. Stahlhelm-demonstratie te Ber lijn. Seldte zet het program uit een. Aigemeene dienstplicht geëischt. Wol ff meldt uit Berlijn: Tijdens de gisteravond in het Sporkpalast georgani seerde demonstratie van de Stahlhelm, sprak de eerste bondsleider van de Stahlhelm. Franz Seldte, over het doel van den bond. Hij zei o.a.: De heerschappij der minderwaardigen is gebroken en voorbij. Thans is het zoover, dat de leiding van het Duitsche rijk openlijk heeft erkend en tot regeeringsprincipe gemaakt wat de mannen uit de loopgraven reeds in den winter van '18 meebrachten, wat zij door de Stahlhelm formuleerden, wat reeds lang in Duitschland verwezenlijkt had kun nen worden, indien men slechts deze tot offers bereid zijnde mannen van het geslacht, dat in den oorlog streed, aan het woord had gelaten. Wanneer wij ons echter afvragen, of wij onze doeleinden reeds hebben bereikt, dan antwoord ik duidelijk: Neen, dat hebben wij nog niet, en dat konden wij ook niet ln een volk, dat zich in een geestelijke revolutie, ln een hervor mingsperiode bevindt, in een tijdperk, waarin het nog gist. Maar, een trede nog slechts, en een van de be langrijkste doeleinden zullen wij door het werk van de Stahlhelm bereikt hebben. Geen binnenlandsche of buitenlandsche beweging is het gelukt, de weerbaarheidsgedachte en den soldaten- geest in het Duitsche volk te onderdrukken of uit te roeien. Wij kunnen ons nog niet tevreden stellen met hetgeen bereikt is, maar juist, wanneer wij sterke na tionale regeeringen hbben, zullen wij in den geest van onze Sthalhelm, blijven werken tot het Duitsche volk, den voor hem zoo noodzakelijken algemeenen dienst plicht, die groote volksschool, heeft Ingevoerd. Maar ook wanneer deze tweede phase van ons program be- rerkt is, dat de Stahlhelm nog niet verdwijnen, want het gaat om de derde phase: het bereiken van de hoogste gestelijke waarde in Duitschland. Dan gaat het er om, dat bewuste nationale leiders aan wezig zijn om het werk van Bismarck voort te zetten, tot een einde te brengen, die er naar moeten streven, dat het door Bismarck tot een staatseenheid gemaakte Duitsche Rijk ook door eensgezinde Duitschers, door een Duitsch volk, door een echte Duitsche natie, wordt bewoond. Wij willen ln eiken Duitsoher, vervolgt Seldte, de eigenschappen van de frontsoldaten zien: bekwaamheid dapperheid en doorzettingsvermogen. Wii kennen de verschrikkingen van den oorlog en verlahgen daarom niet naar den strijd, maar wij willen deze eigenschap pen aankweeken in trouwen vreedzamen arbeid voor den opbouw van de natie. Met het stelsel van Weimar of met de mogelijkheden van Versailles of met een combinatie van deze beide valt niets te bereiken. Integendeel, wij moeten deze twee stelsels verzwakken, schelden, wan neer wij tot de binnenlandsche en buitenlandsche vrij heid willen komen. De Duitsohe toekomst ligt niet bij de partijen, de Duitsche toekomst is niet gebonden aan het meohanlek van een of andere economische theorie, maar de Duitsche toekomst bevindt zich daar, waar die Duitsche geest zijn vaan heft. waarvoor tot dusver in Duitschland geen krachtiger uitdrukkingsvorm bestaat dan de geest van de oude frontsoldaten, dan de geest van de Stahlhelm. De Stahlhelmbetooging in het Sportpalast werd o.a bijgewoond door den ex-kroonprins, prins Oskar met zijn gemalin, prins Eitel Friedrich en nog eenige le^en van bet vroegere vorstenhuis, zoomede prins Starhemiberg uit Weenen. Daken van huizen en mnren ingestort. Spoorlijnen vernield. Drie dooden. V.D. verneemt uit Weenen. 2 Sept.: Naar uit Serajewo (Bosnië) gemeld wordt, heeft boven de Oostelijke gebieden van Bosnië een 'nevig onweer gewoed. Tijdens den storm en den regen, te gen 10 uur des avonds werd een hevige aardschok waargenomen, die enkele minuten later door een tweede gevolgd werd. Daken stortten in, muren vie len om, vensterruiten sprongen in splinters. Ondanks het noodweer vluchtten de bewoners naar buiten. Nader wordt gemeld, dat de aardbeving in Turje, in het district Bihao 3 slachtoffers heeft geëischt, nl. drie meisjes, die onder de puinen van een inge stort huis bedolven werden. Een vierde meisje kon levend geborgen worden, doch werd zwaar gekwetst. Serajewo zelf is door een wolkbreuk overstroomd. Aan het Drina meer in de omgeving van Visegrad is een personentrein aan beide kanten afgesneden door het water, roodat hij verscheidene uren ter plaatse moest blijven staan. Ook in de omgeving van Priboj werd de spoorlijn over een afstand van verscheidene honderden me ters vernield, zoodat, het treinverkeer stop gezet moest worden. EEN ONGEHOORD FEIT. Belastingverlaging te Prlncenhage In de gehouden raadszitting van Prlncenhage deed de voorzitter de verrassende mededeeling, dat de belasting op de begrooting 1933 zal worden verlaagd. Op de begrooting 1933 staat aangegeven een daling met niet minder dan 46 opcenten op de personeele be lasting. Deze kan van 58 opcenten op 12 worden terug gebracht, De „Giornale d'Italia" publiceert ronder commen taar de volgende mededeeling: De afgevaardigde Augusto Turati is in een kliniek opge nomen, daar hij zenuwziek is. Naar men zich herinnert werd Turati onlangs ge dwongen als leider van de „Stampa" af te treden. Ge lijktijdig deden merkwaardi ge geruchten over zijn parti culiere leven de ronde, waar bij zelfs een dagblad te Rome een scherpen aanval op den vroeger zoo machtigen partij secretaris deed. Het verluidt, dat Turati gedwongen zal worden uit den grooten fas cistischen raad te treden en zijn mandaat ter beschikking te stellen. Te wijten aaa het streven van de Chlneesche regeering. V.D. verneemt uit Moekden: De minister van buitenlandsche zaken der Mandsjoe- rijsche regeering heeft een telegram gezonden aan de Chineesche regeering, waarin hij verklaart, dat de toe stand in de provincie Jehol zich in den laatsten tijd tengevolge van de activiteit van Chineesche agenten scherp heeft toegespitst. De verantwoordelijkheid voor de spanning, die in de provincie Moekden en ook in de provincie Jëhol ontstaan is, is te wijten aan het stre ven van de Chineesche regeering om Mandsjoerije te heroveren. De Mandsjoerijsche regeering waarschuwt Nanking voor een doorzetten van deze politiek. Mocht hieraan geen einde komen dan zou de Mandsjoerijsche regeering genoodzaakt zijn met gewapende macht op te treden tegen Nanking. Ten slotte eischt de Mandsjoerijsche minister van bui tenlandsche Zaken in dit telegram ook nog onmiddellijke verwijdering van Tsjang Sjoe Liang uit Peking. Staat van beleg in Charbin. Uit Charbin: De staat van beleg in deze stad is af gekondigd in verband met dreigende aanvallen van bandieten. Alle belangrijke punten der stad zijn met troepen be zet; cavalleriepatrouilles doorkruisen de straten. ZONDAG A.S. Aanvang 2'/2 (3de klas K.N.V.B.) Aanvang 4 uur. Hofstede, woning, drie hooibergen en een schuur ln vlammen opgegaan. Kwaadwil ligheid ln het spel? Gisteravond te ongeveer half elf is te Bleiswijk bij Rotterdam een geweldige brand uitgebroken. Drie ber gen tot de nok gevuld met hooi en koren op de hofstede van Vreugdenhil stonden in lichtelaaie. Voor de brand weer van Bleiswijk arriveerde, brandden reeds de stal len en eenige minuten later ook de landbouwschuur en daarna de woning. Onmiddellijk werd assistentie verzocht aan de brandweren van Bergsche Hoek, Hillebergsberg en Rotterdam, zoodat 4 spuiten ter plaatse kwamen. Van een op 40 meter afstand staande boerenhofstede vatte eveneens de landbouwschuur vlam. Met den feilen wind vermocht de brandweer niet deze gebouwen te red den. Te middernacht was het gevaar voor uitbreiding geweken. De brand trok een geweldige belangstelling uit den omtrek, hij was dan ook reeds kort buiten Rotterdam te zien. De geheele lucht was rood gekleurd en een ware vonkenregen dreef over de weilanden. Omstreeks ejf uur was de geheele woning van M. Vreendenhil in de vlammen opgegaan. Het dak was in gestort en nog slechts de voorgevel stond. De hooiber gen brandden lustig door en ook de schuur, gelegen achter de woning van J. Vreugdenhil, was geheel uit gebrand. Men wist het woonhuis van M. Vreugdenhil te sparen, hoewel dit uit den aard der zaak groote waterschade had opgeloopen. Kwaadwilligheid vermoed. De burgemeester van Bleiswijk ,die op het terrein van den brand aanwezig was, meende, dat er sterke verden king bestond, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Hij herinnerde er aan, dat verleden winter in het dorp ook verscheidene brandstichtingen zijn gepleegd, waar voor evenwel een man is aangehouden, die eenigen tijd geleden door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld. Geen broei. De heer Vreugdenhil verklaarde ook nog, dat naar alle waarschijnlijkheid van brandstichting gesproken kan worden. De oogst is geheel droog binnengekomen, zoodat van broei geen sprake kan zijn. De schade wordt door verzekering gedekt. Burgemeester en Wethouders van Schagen ma ken bekend, dat de door den Raad dezer gemeente op 1 Juli j.L vastgestelde verordening houdende verschillende bepalingen tot afwijking van de Win kelsluitingswet, is goedgekeurd en dat deze veror< dening in werking zal treden op 3 September 1932. Schagen, 2 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, C. MOL. l.-S. Fanatieke Brahmanen. Bü verboden ver branding van een weduwe in Delhi vallen dooden en gewonden. De Times meldt uit Delhi: Nadat Maandag te Fatehpur-Sikrl een Bramaan was overleden, verklaarde de weduwe, dat zij vrijwillig met haar echtgenoot wilde worden verbrand. Het gelukt® echter haar dit besluit uit het hoofd te praten. Toen dit evenwel bekend werd, verzamelde zich een groote menigte voor haar huis en eischte, dat de vrouw haar oorspronkelijke voornemen uit uitvoeren. De menigte drong met geweld het huis binnen, nam de vrouw mee het huis uit en begon een brandstapel op te richten. De politie greep echter in en moest, om de menigte tot gehoorzaamheid te dwingen, eenige schoten lossen, waardoor drie personen gedood en vijf gewond werden. Hierna werd de vrouw in veiligheid gebracht. en schrijft uit Londen: Het ministerie van oorlog schijnt indertijd vele kilo meters ordelinten te hebben ingeslagen. Sinds de oorlog voorbij is, liggen deze linten vrijwel te vergaan. Van« daar dat men de laatste jaren bezig is, ze op te rui men. Aanvankelijk werd het lint verkocht met de be paling, dat de kooper het zwart moest verven doch een paar jaar geleden is deze beperkende bepaling opge heven. Het lint, dat ongeveer twee shilling en zes stuiver de meter gekost heeft, wordt voor een stuiver d® meter verkocht. De koopers schijnen er echter ook niet goed raad mee te weten en zoo kon het gebeuren, dat men den laatsten tijd op de markt bretels en dergelijke intieme voorwerpen zag vervaardigd van ordelint dat nog zijn oorspronkelijke kleuren droeg. Uit den aard der zaak is dit voor de oud-strijders en andere gede coreerden een pijnlijk gezicht. De voorzitter van het Britsche legioen heeft dan ook reeds stappen onderno men bij het ministerie van oorlog om aan dit onwaar dig gebruik van ordelinten een eind te maken. Bij een achtervolging van zes stroopers. De daders gearresteerd. Te Schaersberg is een ernstig verzet tegen een pen litieagent gepleegd. Een agent was in de Strijthager- bosschen op surveillance, toen hij eenige schoten hoor de vallen. Dadelijk begaf hij zich naar de plek van waar deze schoten kwamen, en zag zes mannen weg» vluchten, die waarschijnlijk aan het stroopen waren. Ofschoon hij hen toeriep, bleven de mannen niet staan, waarop hij een revolverschot in den grond richtte. Het gelukte hem vervolgens een der mannen, zekere H. uit Kaalheide, te vatten. Toen- hij dezen naar zijn naam vroeg, weigerde hij dien op te geven, en pleegde vervolgens ernsti- verzet. Terwijl de agent' met den man vechtende was, naderde diens zoon. Deze sloeg met een steen den agent op het hoofd, waardoor deze bewusteloos geraakte. Vervolgens na men de mannen den agent zijn dienstrevolver af en; wierpen dit elders weg. Toen de agent bijkwam wa-s ren de mannen verdwenen. Het gelukte de politie* echter, daar het geen onbekenden van haar waren, de mannen spoedig te grijpen in Haalheide. De agent moest zich ziek melden en wordt oogen» blikkelijk thuis verpleegd. De daders zijn ter beschik-^ king gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht en in de strafgevangenis aldaar ingeslo» ten. BOERDER IJ.. Verlenging tot 1 October a.s« De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft den termijn, gedurende welken het bedrag, be» doeld in artikel 6 van de Crisisvarkenswet is bepaalcfc op 9 ct. per K.G. geslacht gewicht, verlengd tot 1 0«- tober 1932. Voorts is tot dien datum verlengd de termijn, go- durende welken ten behoeve van het stabilisatiefonds bij den invoer van varkensvleesch de door den minis ter op 16 Augustus j.1. vastgestelde bedragen worden geheven. TURATL

Schager Courant | 1932 | | pagina 1