Aliiieei Kluis- AiiHteiiit- Liiiluillil De politieke toestand in De Staielm paradeert. De staking in het Scheepvaartbedrijf. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Ernstig conflict op de „Rotterdam". De bemanning weigert te blijven varen Een Regeeringspartij in Duitschland. Ook accijns op rundvet en reuzel. Na het droevig ongeluk. Autobotsing te Haarlem. Dinsdag 6 September 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9136 ClDÏÏÏT. blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. HET SCHIP LIGT BIJ DE WEST-HINDER VOOR ANKER. MARINIERS AAN BOORD. Den geheelen Zondag hebben te Rotterdam de wild ste geruchten de ronde gedaan over een conflict dat tusschen de bemanning en den kapitein van het stoomschip „Rotterdam" van de Holland—Amerika Lijn zou zijn uitgebroken. Er werd zelfs gesproken van openlijke muiterij en er zou een loodsboot met 25 Mariniers onder bevel van een luitenant uitgeva ren zijn om eventueel assistentie te verleenen. Wat was de kwestie? De ..Rotterdam" die op de thuisreis was, heeft haar passagiers, waaronder zich ook onze Olympische ploeg bevond, te Boulogne sur Mer ontscheept. De be doeling van dezen maatregel was duidelijk. Men trachtte daarmee het schip buiten de Nederlandsche havens te houden en er zoodoende de beschikking over te houden. Vermoedelijk zou het schip naar een Engelsche haven gedirigeerd worden om van daar uit weer de reis naar New-York te ondernemen. Slaagde men in dezen opzet dan was de beman ning wel verplicht om te blijven varen, daar een weigering gelijk gesteld zou kunnen worden met de sertie. hetgeen, «001113 bekend, strafbaar is. Nu schijnt de equipage van een en ander eerst op de hoogte to zijn gekomen, doordat er voor de pas sagiers bestemde biljetten werden aangeplakt, waar mee dezen in kennis werden gesteld, dat zij te Bou Jogna van boord konden gaan Daarover is groote ontstemming ontstaan. Het grootste deel van het lagere personeel weigerde om weer een reis naar New-York te maken en onder de officieren waren er ook enkelen die over deze wijze van behandeling absoluut niet te spreken waren. Zondagochtend heeft men van de kapitein geëischt ,'dat hij het schip naar Rotterdam zou terugbrengen. Vermoedelijk want de inlichtingen zijn zeer vaag b— heeft de kapitein dezen eisch aanvankelijk inge willigd. Familieleden van de opvarenden te Rotterdam .teregen althans in den loop van den Zondag bericht, dat het schip te omstreeks 9 uur in Rotterdam kon worden verwacht. Inmiddels zijn er radio-telegrammen gewisseld 'tusschen de bemanning van het schip en de con tactcommissie, waarbij door deze commissie aan de opvarenden is medegedeeld, dat zij verplicht was te varen dat weigering gestraft zou kunnen worden. Hoewel ook het loodswezen en de havendienst te Rotterdam mededoeling van de komst van de „Rot terdam" hadden gekregen, kwam er later een be- jricht dat dit weer niet het geval zau zijn. Het schip had inmiddels Boulogne verlaten en men verkeerde in volslagen onzekerheid waar het zich Jbevond. Vast staat dat het niet naar Southampton was gegaan. Het moest dus „ergens" op de Noordzee gijn. Bekend is nu dat „De Rotterdam" met gedoofde vuren voor den West Hinder ligt. De toestand aan boord schijnt zeer gespannen te zijn, want ook het be richt. dat er mariniers naar het schip vertrokken •zijn, werd bevestigd De loodsboot 16 is bemand met £K) mariniers onder bevel van een luitenant uitgeva ren. De zeesoldaten zijn in allerijl met zeven Ravero- lauto's naar Hoek van Holland vertrokken. De mariniers aan boord. De afdeeling mariniers is Maandagochtend vroeg aan boord van de „Rotterdam" overgestapt. De loodsboot, die het detachement naar de „Rotter- 'dam" heeft vervoerd, is echter nog niet teruggekeerd. Te Rotterdam gelooft men niet, dat de directie juist na het zenden van de mariniers erin slagen zal de bemanning te bewegen het werk te hervatten, wanneer het schip niet naar Nederland zal terug- ikeeren. Een fel protest. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft heftig geprotesteerd tegen de handelwijze van de Holland-Amcrika-lijn en noemt dit optreden het (werpen van den lont in het kruit. In staking. Geen daden van geweld. Wij vernemen, dat het grootste gedeelte van de be manning, zoowel van het machinekamer-personeel als van het andere personeel, in staking is. Het schip schijnt, naar de Directie ons bevestigde, geen stoom te hebben en kan dus voorloopig niet meer varen. De Directie sprak voorts de geruchten tegen, dat er aan boord gewelddadigheden zouden hebben plaats gehad. Wanneer dit het geval zou zijn, dan had de kapitein daarvan zeker bericht gezonden. Op de kade, waar de „Rotterdam" gewoonlijk lig plaats neemt, heeft zich Maandagmiddag een groot aantal menschen verzameld. Hier ging zelfs het ge rucht, dat er oorlogsschepen en onderzeebooten naar de „Rotterdam" zouden worden gezonden. De Directie heeft ook dit tegengesproken. Wij vernemen verder, dat de loodsboot, die het deta chement mariniers naar de „Rotterdam" heeft ge bracht., naar Rotterdam terugkeert. De mariniers schijnen aan boord van het stoomschip „Rotterdam" te zijn gebleven. Het stoomschip keert naar Rotterdam terug. Uit Rotterdam, 5 Sept.: Naar wij vernemen, heeft de Directie van de HollandAmerika Lijn besloten het stoomschip „Rotterdam" in verband met de moei lijkheden, welke aan boord zijn ontstaan, naar Rot terdam te doen terugkeeren. Het stoomschip wordt Dinsdagochtend te Rotterdam verwacht. Het anker gelicht. Het schip te Rotter dam verwacht. Wij vernemen, dat het s.s. „Rotterdam" reeds in den loop van den nacht te Rotterdam werd verwacht. Maandagavond te ruim acht uur heeft de „Rotter- dam" het anker gelicht en koers gezet naar Rotter dam. Voorts vernemen wij, dat het besluit van de directie om de „Rotterdam" niet naar Southampton, doch naar Rotterdam te laten opstoomen, genomen is na overleg met den kapitein. Deze heeft de leden van de bemanning nogmaals ge vraagd, of zij bereid waren naar Southampton te gaan. Toen bleek, dat het overgroote deel van de op varenden bleef weigeren en ook de werkzaamheden aan boord niet wenschten te verrichten, heeft hij zulks aan de directie van de Holland—Amerikalijn medegedeeld, die daarop het besluit tot het laten te rugkeeren van de „Rotterdam" heeft genomen. Bij aankomst te Rotterdam zullen de leden van de bemanning vermoedelijk onmiddellijk van boord gaan en zich huiswaarts kunnen begeven. o Intusschen is er nog steeds geen overeenstemming bereikt tusschen de strijdende partijen. Wel heet het dat de Christelijke organisatie van Zeelieden de voorstellen van den Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Cz. heeft aanvaard. Te Rotterdam aangekomen. Vaz Dias meldt: Hedenmorgen vroeg is de „Rotterdam" van de Hol landAmeri ka-lijn te Rotterdam aangekomen. Van nacht om 2.35 uur is het schip Hoek van Holland gepasseerd. De nieuwe regeering van Pruisen. Wie minister-president? Naar verluidt zijn de onderhandelingen tusschen het Centrum en de Nationaal Socialisten (Hitier- partij) over een benoeming van de Pruisische staats- regeering reeds zoover gevorderd, dat zij waarschijn lijk binnenkort afgesloten zullen worden. Het moet in de bedoeling liggen tot Pruisisch mi nisterpresident een persoon te benoemen, die niet direct uit de verkiezingen te voorschijn is gekomen. In dit verband worden de namen genoemd van den opperburgemeester van Leipzig, dr. Gördeler en van dr. Bracht. Geruchten gaan. dat het nieuwe Pruisische kabi net inplaats van uit zeven, in de toekomst uit vier ministers bestaan zal. De minister-president zou tevens minister van fi nanciën worden. Een nationaal-socialist zal vermoedelijk de porte feuille van binnenlandsche zaken en een ander na tionaal-socialist de portefeuille van onderwijs krij gen, welke tevens met de portefeuille van justitie verbonden zou worden. Het Centrum zou de portefeuille van economische aangelegenheden worden toegewezen, waarin dan ook de werkzaamheden van het ministerie van landbouw, handel en volkswelvaart zullen worden vereenigd. In verband met deze combinatie wordt de vroegere minister van welvaart Hirtsiefer genoemd. Een partij-von Papen. Uit Duitschland wordt gemeld, dat er pogingen in het werk worden gesteld een nieuwe partij te stich ten. Deze nieuwe partij zou allen moeten vereenigen, die zich stellen op het standpunt van het conserva tieve beleid en die de grondslagen van het autori taire staatsgezag, waarop het kabinet-Von Papen staat, erkennen. Men gelooft vooral in Stahlhelm-kringen vele aan hangers voor de nieuwe partij te kunnen winnen. Welkén naam de partij zal krijgen weet men nog niet. doch in elk geval zou zij een uitgesproken re geeringspartij worden. In dit licht bezien wint het voornemen van de rijks- regeering om den Rijksdag weer te ontbinden aan beteekenis. De nieuwe partij zou nl., indien de ver kiezingen gunstig uitvallen, een sterke parlementaire steun voor het kabinet kunnen worden. Misschien waren ook deze plannen aanleiding voor nationaal-socialisten, om de onderhandelingen met het Centrum zoodanig te gaan voeren, dat aan den ernst ervan niet meer getwijfeld kan worden. 180.000 man in 't gelid. 6000 vaandels. Vooraanstaande personen. Zondag 4 September is te Berlijn de groote Stahl- helm-parade gehouden. Reeds om 5 uur in den morgen begon de opmarsch der leden van de Stahlhelm. Dit duurde tot 10 uur. Toen waren nar schatting 195.000 man met circa 6000 vaandels bijeen uit alle deelen des rijks. Een eerecompagnie legde kransen neder bij het ge- denkteeken Unter den Linden, het standbeeld voor Frederik den Groote en het nationale gedenkteeken voor het slot. Als eeregasten waren aanwezig de rijksminister van binnenlandsche zaken Freiherr von Gayl, die van bul- tenlandsche zaken dr. Bracht, en die voor handel Dr. Ernst, de Berlijnsche politie-president, Dr. Melcher, Majoor Pabst, Vorst Starhemberg, benevens een groot aantal hooge officieren van de oude leger- en vloot- maoht. Ook rijkskanselier Von Papen verscheen op de eere-tribune, hij werd stormachtig toegejuicht. Nadat een feestrede was gehouden en 55 nieuwe vaandels waren gewijd, begon de afmarsch voor wel ken vele uren noodig waren. Ondanks het vroege uur waren er reeds duizenden op de been om hetongewone beeld van den Stahlhelm- opmarsch te aanschouwen. Het weer was zeer goed. Het verkeer was uitstekend geregeld zoodat geen noe menswaardige verkeersopstoppingen plaats hadden. Er waren meer deelnemers dan verwacht was. Het aantal toeschouwers wordt op 300.000 geschat. Om half elf inspecteerden de beide bondsleiders, Seldte en Düsterberg, het schier eindelooze veldgrijze front. De oud-strijders waren in vier groepen opge steld. Duizenden zwart-wit-roode vlaggen luisterden het geheel op. Het eerst werd het woord gevoerd door den eersten bondsvoorzitter Seldte. Sel/dte spreekt. Deze zei o.m. dat voor de tweede maal thans het leger van oude frontsoldaten in de hoofdstad van het rijk stond opgesteld. Indertijd, in het jaar 1927. waren wij hier met hon derd duizend man. hans hebben wij dit aantal verre overtroffen. Indertijd kwamen wij met onze eerste „Stahlhelm- boodschap" voor de eerste maal in het Duitsche open bare leven naar voren als de nieuwe staatsburgers eeneir wordende natie. Thans zijn de eischen vervat in deze Stahlhelmboodschap, in vergaande mate opgenomen in het program der Duitsche Rijksregeering. Thans zijn wij zoo ver dat soldatesk denken en een soldateske houding wederom in Duitschland worden begrepen. De Stahlhelm. welke de grijze rok draagt, waarin in 't jaar 1914 een eensgezind volk optrok ter bescherming van het vaderland. Deze Stahlhelm is geen partij. Hij strijd niet voor zich zelf. doch voor Duitschland. Hij wil niet de macht, maar wet; hij eischt geen staatsmacht doch een machtigen staat waaronder Duitschland vrijer, vreedzamer werk kan verrichten in een betere toe komst. Nadat de eed was afgelegd, trouw aan den bond te zullen blijven, werd het Deutschlandlied gezongen, waar na de tweede bondsvoorzitter de nieuwe vaandels in wijdde. Om half twaalf begon de eigenlijke parade 180.000 man uit alle deelen van het Duitsche rijk defileerden voor de leiedrs en de eere-gasten. Rijkskanselier von Papen woonde de plechtigheid tot ongeveer drie uren in den namiddag by. Deze Stahlhelmdag is geworden een grootsche betoo ging vóór de Regeering-von Papen en tegen de Hitier- partij. Aan deze is door von Papen en zijn aanhang een krachtig: Wij zijn er ook nog! toegeroepen. Uit alles blijkt dat de oude Monarchistenpartij in Duitschland nog zeer krachtig is, en thans het oogenblik gekomen acht, zich energiek te laten gelden. AVONTUURLIJKE ONDERNEMERS. Over zeeën. Een jonge Amerikaansche, miss Germaine Koek, wil een poging wagen met een kajak de Middellandsche Zee over te steken. Zü zal vertrekken van de Noord-Afri- kaansche kust en zich naar Marseillie begeven. Het be looft een avontuurlijke tocht te worden, want onderweg zal de jongedame stellig vaak hinder hebben van de vele brulnvisschen en tonijnen, die de Middellandsche Zee bevolken en die het bootje wel eens kunnen doen omslaan. Dan is er een jonge Deen, Hak Jörgensen genaamd, van Londen vertrokken om in zijn eentje met een kleine zeilboot „The Lady Knis" de Noordzee over te steken en naar Kopenhagen te varen. Aan boord van het zeil scheepje bevindt zich ook een 5 P.K.-motor. Jörgensen denkt de reis in 8 dagen te volbrengen. EEN INVAL VAN.... BIJEN. Gisterochtend heeft een wijk van Nice een inval te verduren gehad van bijen. Men vermoedt, dat de insek- ten afkomstig waren uit een bijenstal in de buurt, waar op de heuvels veel imkers wonen. Baders aan het strand, die in de zon lagen te braden, moesten in zee vluchten: paarden voor de rijtuigen, die hun standplaats hebben bij de Magnanbrug, werden wild onder de steken der bijen die winkels en koffie-huizen en zelfs het bureau van politie binnendrongen. DE BRUG OPEN! Op 't nippertje. Toen de klapbrug te Gaarkeuken, gem. Grijpskerk, was opgehaald, bleek dat de brugwachter vergeten had, een afsluitboom dicht te doen. De bestuurder van de vrachtauto van den heer Van Kluyve te Grijpskerk merkte dat niet en reed in de opening. De auto bleef tegen de opstaande brug hangen boven het water. De drie inzittenden konden zich daardoor redden, Dus duurder vet. Het Handelsblad meldt: Wij wezen er reeds op, dat ingevolge den accijns op boter (65 cents per kilo) en op margarine (40 cents per kilo mélange), er eencrzijds.ccn absolute vermin dering van de consumptie en dus ook van de accijns opbrengst valt waar te nemen en anderzijds een re latieve, d.w.z. dat het publiek overstapt van boter en margarine op andere vetten, b.v. gesmolten rundvet en reuzel. Dit laatste heeft de regeering er toe gebracht, ook op deze vetten een accijns te gaan heffen, om op die wijze het „lek" in het Crisiszuivelfonds te stoppen. Bimienkort vallen rundvet en reuzel dus evenééns onder den zuivelaccijns. Omtrent den datum van in werking treden en het bedrag van den accijns kunnen wij nog geen mede- deelingen doen. Treffends plechtigheid. De Poolsche inva lide en zijci familie. Over de begrafenis van den Poolschen invalide en, zijn kinderen schrijft „de Tel." het volgende: Een paar honderd meter voorbij de plaats, waar de Poolsche oorlogs-Snvalide en wereldreiziger Donderdag avond met zijn twee dochtertjes van 10 en 5 jaar werden gedood, zijn de drie slachtoffers in Nederland sche aarde begraven, ver van hun woonplaats Parijs. De Israëlitische gemeente zorgde voor een eenvoudige begrafenis op het Israëlletische kerkhof aan de Am- sterdamscbe Vaart, waar onafgebroken soortgelijke auto's voorbijsuisden, als die, welke het zwakke wagen tje van de reizigers vermorzelde. Tegen twee uur verzamelde zich voor het Joles- ziekenhuis op het Groot-Heiligland een groote menr schenmenigte, die een eerbiedige stilte bewaarde toen de drie lijkkoetsen langzaam voorbijreden. De moeder en het kindje van 1H jaar bleven alleen in het zieken huis achter. Familieleden bezat het echtpaar niet meer en zoo ging dc droeve stoet door Haarlems straten in de richting van de Amsterdamsohe poort, waar op de brug weer vele belangstellenden stonden. Achter de derde lijkkoets, die van de vijfjarige Germain Julien, liep rabbijn S. Ph. de Vries met enkele leden van het kerkbestuur. Bij den ingang van het kerkhof ontstond een klein, doch onaangenaam incident, toen de honder den belangstellenden door het breede hek naar binnen drongen. Drie politieagenten uit 'Haarlemmerliede moesten hun sabel trekken om de menschen tot kalm te te manen en de hekken voorloopig te kunnen slui ten. Daarna, toen de kalmte terug was gekeerd, kon men de treffende rede. die rabbijn De Vries in het lij kenhuisje bij de stoffelijke overschotten der drie Pool sche geestverwanten hield, aanhooren. Daarna werden de kisten in de groeven neergelaten en verspreidden allen zich, diep onder den indruk van het oogenblik. Na een voetbal-zege. Zes gewonden. De „Telegraaf" bericht uit Haarlem: Het winnen van den bekerwedstrijd tegen R.C.H. door E.D.O. is voor enkelen in een minder prettigen avond geëindigd. Zondagavond 11 uur meldden zich bij een taxi-chauffeur op het Plein zes personen, drie mannen en drie vrouwen, die in vroolijke stemming uit een café kwamen. Een E.D.O.-speler, P. nam naast den chauffeur plaats en twee heeren en drie dames nestelden zich binnen in. De auto was echter nog niet ver op den Gasthuissingel of het werd zeer rumoe rig in de taxi. Het raampje moest open en dan weer dicht, er werden aanmerkingen gemaakt op den taxa- meter, enz., zoodat de chauffeur volgens zijn mededee- lingen werd afgeleid. De wagen begon even te slinge ren, raakte den linker trottoirhand, en botste met flinke snelheid tegen een boom aan den rand van het water. Alle inzittenden, behalve de chauffeur, werden vrij ernstig gewond. De man naast den chauf feur kreeg hevige snijwonden in het gelaat, een der vrouwen brak een arm en bekwam een wonde boven het oog, een andere vrouw kreeg een enkelfractuur en de overigen liepen diepe snijwonden op teft ge volge van het versplinteren der glasramen. De auto was zwaar beschadigd, De zwaargewonden werden op den weg door den Ongevallendienst verbonden en daarna moesten de zes feestgangers naar het St. Eli- sabethsgasthuis worden overgebracht, waar bij twee van hen operatief noest worden ingegrepen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. MOEILIJKE WINTER IN RUSLAND VERWACHT. Halve rantsoenen. Er wordt algemeen verwacht, dat Rusland een van de ergste winters tegemoet zal gaan, hetgeen o.a. blijkt uit twee regeeringsbesluiten. Het eene bepaalt, dat de levensmiddelenrantsoenen voor Russen en buitenlanders die in Rusland werken, met de helft worden verminderd en het andere, dat alle fabrieken, trusts en andere regee- ringsorganisaties hun eigen groenten moeten kweeken. Alleen de leden van het corps diplomatique zijn van de eerste bepaling vrijgesteld. ERNSTIG BOUWONGELUK TE MILAAN. Dooden en gewonden Van een in aanbouw zijnd huis ls een vier meter hooge muur ingestort, waardoor tien werklieden werden bedolven. De brandweer slaagde er pas na uren in de bedolvenen te voorschijn te halen Drie van hen stierven kort na hun opneming in het ziekenhuis, terwijl de zeven anderen zwaar gewond werden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1