De Duitsche eisch inzake bewapening. De economische wereld conferentie. Drama in de woest ij n. Avonturen in den vreemde. De nieuwe noodverordening. Pechvogel. De Ned. Arbeidsmarkt. Ter waarschuwing. (tuto-onge 1 uk te Beemster Bouwen op het Provinciaal Landgoed te Castricum. EEN ZELDZAAM PROCES. Het spoorwegongeluk bij Marseille. Arbeidersdag in Amerika. Marktberichten. Nagekomen Berichten. MacDonald heeft als voorzitter der conferentie van Lausanne een schrijven aan den secretaris-generaal van den volkenbond gezonden, waarin hij voorstelt, de commissie van deskundigen ter voorbereiding van de economische wereldconferentie in de tweede helft van deze maand bijeen te roepen. MacDonald deelt in dit schrijven mede, dat hij de toestemming van de belanghebbende mogendheden en van de Vereenïgde Staten voor de te treffen maatregelen heeft verkregen. In het zicht van succes. Dezer dagen werd gemeld, dat in de woestijn langs de Roode Zee, bij Kosseir in Egypte de lijken waren gevonden van twee eenzaam gestorven mannen, vermoedelijk Engelschen. De „New Chronicle" vertelt nadere bijzonderheden hierover. De eene was een 40-jarig mijningenieur uit Glasgow, met zucht naar avonturen. De andere, igmand van een jaar of 50, was een Londenaar, met den lust tot zwerven in het bloed: hij had zijn fortuin beproefd op Groenland, in Z.-Afrika en Australië. Tijdens den oorlog was hij met de Australische troe pen naar Egypte gekomen. Hij vatte groote vriend schap voor den ander op; zij kregen van de Egyp tische regeering een concessie om goud te zoeken bij Kosseir. In dit gebied was eens een welvarend goudmijn- centrum, maar de mijnen waren in verval geraakt. Kosseir is een woeste, eenzame plaats; zij waren er de eenige blanken binn<* een afstand van 800 km. Er werkten ongeveer een dozijn inboorlingen voor hen: zij hadden zich toegerust met een vrachtauto, welke slechts een hunner kon besturen. Hun voor raden kregen zij uit Kena, een stad aan den Nijl op 130 km. 'afstand; elke maand kregen zij daar van daan havermout, rijst en voedsel in blik. Het was een zeer sloopend bestaan en de ingenieur ging on der den druk ten onder. Meer dan een jaar had hij aan zijn maag geleden, zoodat hij een wandelend ge raamte was geworden. Zoo stierf hij en zijn metgezel begroef hem in het zand. Ten einde raad schoot de ander zich dood. Men vond hem half begraven in het zand, naast zijn lotgenoot, met de revolver nog in de hand. De beide goudzoekers meenden op het punt te staan succes te hebben en hadden gehoopt dat hun mijn over een paar jaar 6000 p.st. zou hebben opgebracht. De mijn komt nu weer aan de Egyptische regeering. De machines zullen waarschijnlijk voor schuld wor den verkocht. Autokaravaan overvallen. Te Teheran zijn drie Amerkaansche consulaire agenten in uitgeputten toestand aangekomen. Zij waren door bandieten gevangen genomen en verplicht een marsch van veertig kilometer in de bergen af te leggen. Zij slaagden er ten 'slotte in tijdens een gevecht tus- echen de roovers en een troep Perzen te ontkomen. De roovers hadden by Kangavar een karavaan van 21 automobielen aangehouden, die zij plunderden. Zij lie ten alle reizigers vertrekken, behalve de drie consu laire agenten, van w;e zij een losgeld wenschten. Dc S.P.D. eischt intrekking. Uit Berlijn, 6 September: De Sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft het voorstel ingediend de nood verordeningen tot herstel van het economische leven, van i en 5 September in te trekken. GOEDKOOPE HUWELIJKSREIZEN. Door Mussolini aangeboden. Signor Mussolini heeft aan alle pasgehuwde paar tjes, die hun huwelijksreis naar Rome maken, als hu welijksgeschenk een korting van zeventig procent op de spoorwegprijzen aangeboden. Deze belangrijke korting op de spoorkaartjes kan verkregen worden, na overlegging van de trouwakte op ieder Italiaansch consulaat in het buitenland, bin nen vijftien dagen na het sluiten van het 'huwelijk. DIENSTBODE EN TWEE KINDEREN DOODGEREDEN. Te Freiberg, in Saksen, heeft een automobilist, die later zeide verblind te zijn geweest door het licht van een auto van de tegenovergestelde zijde, een kinder wagen met twee kinderen aangereden. De dienstbode, die den wagen begeleidde, en het oudste kind werden op slag gedood. Het andere is op weg naar het zie kenhuis overleden. 48.000 francs verloren. De koopman A. R. uit Hasselt, die per motor in gezelschap van een kennis Maastricht passeerde op weg naar Keulen, kwam te Maastricht tot de ontdek king, dat hij een bedrag van 48.000 francs onderweg had verloren. Aan de Belgische grens te Caberg had R. de por tefeuille met inhoud nog in zijn bezit. Waarschijnlijk heeft hij bij het wegbergen der ge toonde passage-bescheiden zijn portefeuille naast den zak gestoken en is ze tijdens het rijden gevallen. Verleden jaar had R. al evenzeer pech. Toen kwam hij na terugkeer van een zakenreis tot de ontdekking dat tijdens zijn afwezigheid de bank, waarop hij zijn geld geplaatst had, gesprongen was. Nu hij zoo'n strop wilde voorkomen, verloor hij zijn geld. zal worden beschermd tegen vreemde arbeidskrachten. Naar verluidt ligt op het departement van Binnen- landsche Zaken een wetsontwerp gereed op het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten. De bedoeling van dit wetsontwerp is buitenlanders te weren uit die takken van bedrijf, waarvoor vol doende Nederlandsche arbeidskrachten beschikbaar zijn, teneinde aldus de werkloosheid onder de Ner derlandsche arbeiders zooveel mogelijk tegen te gaan. De regeling, welke in het wetsontwerp wordt voor gesteld, is zoo, dat voor het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten in bepaalde bedrijven ver gunning noodig is, welke door de Kroon moet worden verleend. De bedoeling is, dat het wetsontwerp reeds op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Tusschen de spaken. Op den Rijksstraatweg onder Amsterdam is Maan dagmiddag een 22-jarig meisje gezeten op de duo van een motorrijwiel, met haar voet tusschen de spaken van het achterwiel geraakt, waardoor dit lichaams deel zoo ernstig werd verwond, dat tot amputatie moest worden overgegaan. Het meisje had den motor rijder verzocht mede te mogen rijden, waartegen deze geen bezwaar had. Zondagavond gebeurde er ter hoogte van de boerderij „Zwaanvliet" te Beemster, aan den Volgerweg, een ern stig ongeluk. Ter plaatse reed de 27-jarige D. Stadegaard wonende In de Purmer, met zijn auto. Door onopgehel derde oorzaak reed de auto eensklaps tegen een ter linkerzijde van den weg staanden boom en daarna tegen een lichtpaal van het G.E.B.. welke laatste afknapte. De auto werd deerlijk gehavend en de bestuurder Sta degaard werd ernstig aan het hoofd verwond door glas scherven, en moest in de St. Luduina-stlchting te Pur- merend worden opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De medepassagier, zekere Hoek uit de Rijp, werd ook gewond, doch kon met de trambus huiswaarts keeren. Een nieuw koloniehuis. Aan den Heerenweg van Bakkum naar Egmond ls op het provinciaal landgoed in Maart een uitnemend ingerichte en aantrekkelijk uitziende jeugdherberg ge opend. Iets verder aan den weg ziet men het groote kindertehuis van de coöperatie ,JDe Eendracht" te Zaandam. En binnenkort zal In de nabijheid worden begonnen met den bouw van een groot koloniehuis van de stichting „Amsterdamsch Koloniehuls voor verpleging van kinderen." Op het provinciaal landgoed is voor den bouw van dit huis en de noodzakelijke omgeving een terrein van 2% H.A. afgestaan. Het gebouw wordt in hoefijzervorm uitgevoerd, met den ingang naar de zuidzijde, dus niet naar den straat weg. Gelijkvloers komen de groote slaap- en eetzalen en andere vertrekken, die in een dergelijk huis noodig zijn; o.a. een ziekenzaaltje voor acht en tien bedden. Op de slaapzalen zal in totaal voor tachtig bedden plaats zijn. Alleen in het frontgedeelte zal het gebouw een verdieping krijgen; daar zullen de vertrekken zijn voor den hulshoudelijken dienst en slaapgelegenheid voor het personeel. De kinderen blijven gelijkvloers. Dat ls gemakkelijk, voor het toezicht ook; maar daardoor was er een groote grondoppervlakte noodig voor dezen bouw. De vorige week is de uitvoering van dit werk ge gund aan J. Wittebrood, te Beemster. voor f 103.800; architect is de heer J. B. Fels, te 's-Gravenhage. Er zal zoo spoedig mogelijk met den bouw worden begonnen; zoodat waarschijnlijk het volgend jaar dit tehuis zijn zalen al kan openstellen. Handelsblad. DOOR EEN RAT GEBETEN. In den nacht van Zondag op Maandag is het 4-ja- rig dochtertje van den landbouwer G. T. te Kudel- staart, door een rat gebeten. Hierdoor ontstond bloed vergiftiging. In ernstigen toestand is het kind naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht ZAKKENROLLERS. Een 51-jarige man heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hem in de Kal verstraat zijn por tefeuille, inhoudende o.a. fSO, is ontrold; een ander dat hem, terwijl hij zich op het achterbalcon van een tramwagen bevond, zijn portemonnaie inhoudende o.a. f25, is ontrold en een 64-jarige dame, dat haar op het tweede perron van het Centraal-Station een hand- taschje, inh. 1140, is ontvremd. De geheime brievenschrijver. Een ver trouweling des Konings. Ongehoorde corruptie. Te Bagdad had kort geleden een proces plaats, dat eenig in zijn soort mag worden genoemd, wanneer men de persoon van aanklager en aangeklaagde in aanmerking neemt. Men moet dan weten, dat hoogge plaatste personen in Irak zoowel als in het buiten land een tijdlang anonieme brieven ontvingen, waar van wij den inhoud maar zullen verzwijgen. Alleen moeten wij attent maken op het feit, dat de brieven niet handelden over den geadresseerde, doch uitslui tend mededeelingen bevatten omtrent Koning Faisal en den burgemeester van Bagdad. Na vergeefsche pogingen van de politie om de zaak tot klaarheid te brengen, werden twee beroemde criminalisten van Scotland Yard te hulp geroepen. Het resultaat was ongeloofelijk: de briefschrijver was niemand minder dan Zijne Excellentie Musahim beg al Badjadji. Wie met de plaatselijke omstandigheden op de hoogte is, zal zich ongetwijfeld een oogenblik ver wonderen. Musahim toch, is zeer bekend en niet on bekwaam politicus. Door allerlei verwikkelingen ver bruide hij het echter èn bij de regeering èn bij de oppositie. Niemand kon echter vermoeden, dat hijzelf zijn vijanden het wapen in handen zou geven om hem ten onder te brengen. In den tijd, dat hij nog minister was en het verdrag met de Turkish Oil Company onderteekende, begon men al te mompelen, dat deze handteekening hem geen windeieren zou hebben gelegd, maar de zaak raakte weer in het vergeetboek. Toen echter bleek, dat deze zelfde almachtige Badjadji, de schrijver der anonieme epistels was, barstte de bom. Een bevel tot inhechtenisneming werd uitgereikt en Musahim kon in de gevangenis naden ken over zijn onhandige machinaties. Tijdens de be handeling der strafzaak is gebleken, dat onze staats man telkens de brieven liet schrijven wanneer hij mi nister-president en vertrouweling des konings was! Men begrijpt, dat hij de laatste was, op wien de ver denking zou kunnen vallen. Men vraagt zich natuuilijk af, wat dezen ook in Europa bekenden diplomaat tot een dergelijke be driegerij mag hebben gedreven. Men beweert, dat hij in verbinding zou hebben gestaan met zekere com munistische centra en de val van het koninkrijk zou hebben voorbereid. In de tweede plaats echter, en dit schijnt het belangrijkste te zijn, was het hem erom begonnen de plannen der concurreerende petroleum- maatschappij te verhinderen. Er zou een pijpleiding worden gelegd van Mossoel naar Haifa, hetgeen niet in overeenstemming was met de belangen van Rus land. Welk oordeel over deze niet zeer trouwen dienaar zal worden uitgesproken is van minder belang. Het voornaamste is, dat in de toekomst een dergelijk ge val van ongehoorde corruptie onmogelijk wordt ge maakt. De mannen achter de schermen zullen waar schijnlijk niet in het openbaar met namen worden genoemd, want men steekt niet graag de hand in een bijenkorf. Den grooten Beg Musahim is het ech ter niet gelukt honing te garen ten nadeele van een ander. Hoe de landen er over denken. De Fransche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Paganon heeft een rede gehouden over de Duit sche eisohen op het gebied der bewapening. HU verklaarde dat de Fransche regeering reeds sedert eenigen rijd had gerekend op een officieelen stap van Dultschland op dit gebied. De Duitsche nota had dan ook in offlcieele Fransche kringen geen verrassing ge wekt Op den Dultschen eisch zal Frankrijk antwoorden met zijn pacifistische wenschen en de noodzakelijkheid van de bescherming en handhaving van zijn veiligheid. De Fransche regeering staat in deze niet geïsoleerd, doch kan op den actieven steun van Engeland en Ame rika rekenen. De meening van Italië. In Italië acht men den Dultschen eisch inzake gelijk- reohtigheid bij bewapening juridisch gerechtvaardigd. Men is van meening, dat de heele quaestie de ontwape ningsconferentie aangaat en dat het vraagstuk ook daar besproken moet worden. In Frankrijk meent men, dat alleen Italië de juridi sche basis der Duitsche elschen gerechtvaardigd acht, maar dat alle andere regeeringen eenvoudig voorstellen de besprekingen te Genève voort te zetten. Een dergelijke verklaring verbetert volgens de Fran sche regeering den toestand niet, omdat Duitschland er op aandringt van Frankrijk zelf een antwoord te ont vangen, dat in beginsel gunstig is, daar het anders niet meer aan de ontwapeningsconferentie te Genève zal deel nemen. Andere landen. Hongarije en Bulgarije zouden van de gelegenheid ge bruik kunnen maken om op te komen voor hun recht om eveneens hun militair statuut te wijzigen. Een andere moeilijkheid is gelegen in den eisch van Polen om het probleem der toekomstige Fransch-Dult- sche betrekkingen te verbinden met de quaestie der no nagressiepacten met Moskou. Warschau herinnert er aan, dat het een dergelijke conventie juist heeft gesloten toen Polen het Duitsche gevaar zag toenemen, maar dat Frankrijk eveneens een afzonderlijke conventie met Moskou moet sluiten, alvo rens militaire concessies aan Duitschland te doen, daar Polen anders zou worden verzwakt. De oorzaak. (Zie elders in dit nummer.) Naar Reuter uit Marseille meldt, is het ongeluk met den D-trein ParijsMarseille gebeurd op een plaats, waar in de korte tusschenpoos tusschen het voorbij komen van twee treinen, nieuwe rails gelegd moesten worden. Toen de verongelukte D-trein ter plaatse kwam, waren de nieuwe-rails wel al op hun plaats gebracht, maar nog niet vastgezet. Er schijnt voor de plaats, waar aan de spoorbaan gewerkt werd, wel, zooals gebruikelijk is, een roode vlag te zijn ge plaatst, doch de machinist van den verongelukten trein zegt, dat die vlag niet op den voorgeschreven. afstand stond, doch te dicht hij de onveilige plek, zoo dat hij niet Ujdig meer had kunnen remmen. Het feest van den arbeid in de Ver. Staten La- bour Day is Maandag gevierd. Zulke feest- en va- cantiedagen in de Ver. Staten kenmerken zich ge meenlijk door 'n grooten uittocht uit de steden, veel vuurwerk en veelongelukken. Dat zijn dan voor al ongelukken op den weg door onvoorzichtig rijden met motorfietsen en auto's, maar toch ook veel on gelukken met het afsteken van vuurwerk. Roekeloosheid met zwemmen of baden eischt ook zijn accijns. Zoo is er thans een telegram uit New York, waar in sprake is van „over de honderd dooden en ge kwetsten' als gevolg van auto-rampen en zwem- onvoorzichtigheid. Daar komen dan nog 250 gevallen bij van lieden, die bij een brandweerfeest te Washing ton door de hitte bevangen werden en ziek bleven. Een ander telegram van ongeveer denzelfden in houd spreekt echter van tweehonderd dooden. JUWEELENDIEFSTAL TE BATAVIA. Ten huize van den heer jhr. rar. W. J. de Jong te Batavia zijn een parelcollier en andere juweelen, ter gezamenlijke waarde van f 10.000 gestolen. Er werden geen sporen van inbraak aangetroffen. Vermoedelijk heeft de dief zich laten insluiten. OUDE HEER GESLIPT. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur werd de ruim 50-jarige heer K. uit Sliedrecht, toen hij met zijn dochter op de Blaak te Rotterdam reed, door een tram aangereden, nadat hij eerst met zijn fiets door de gladheid van den weg was geslipt. De man werd later in zeer zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Zijn leven is in gevaar. DE EERSTE VROUWELIJKE DUITSCHE DOKTER OVERLEDEN. Te Esslingen is Dinsdag overleden de eerste vrou welijke Duitsche arts, dr. Breitinger, in den leeftijd van 81 jaar. De overledene was een voorvechtster van het openstellen van het medische beroep voor de vrouw. Zij heeft haar praktijk tot haar tachtigste jaar uitgeoefend. AMSTERDAM, 6 September 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 2.50—2.80, ld. blau wen f 2.10—2.50, id. bl. eigenheimers f 1.5A-1.60. kl. eigenheimers f 1.501.60, id. eigenheimers poters 1.20— 1.25, id. Blauwe poters f 1.201.30, ld. bonte poters f 1.201.30, id. bl. eigenheimers poters f 1.20—1.30, IJpolder eigenheimers f 1.401.60, id. muizen f 1.40, id. eigenheimer poters f 1.201.30, Noordholl. eigenheimers f 1.401.60, id. blauwe eigenh. f 1.401.60, Anna Pau- lowna zand f 1.402.10, Hillegommer zandaardappelen f 1.40—2.10, Noordwijker zand f 1.402.10, Drentsche eigenheimers f 2.10, Flakkeesche eigenheimers 1.401.60' id. bl. eigenheimers f 1.501.60, ld. eigenh. poters 1.20 1.30, id. bl. eigenh. poters f 1.201.30, Frlesche bor- gers t 1.40—1.60, alles per 70 K.G. 1 PTJRMEREND, 6 September 1932. Kaas: Aanvoer 4500 Kg. als 14 st. boerenkaas met merk f 20. 2 st Goudsche kaas f 19. Kaas (Beurs): Aangevoerd 40.000 Kg., als 15 partijen fabriekskaas met merk f 21.50. Boter: Aanvoer 1987 Kg. f 1.30—1.55 per Kg. Vee: Aanvoer 709 runderen, waaronder 380 vette koeien 6470 ct per Kg., 231 melk- en geldekoeien f 110-240. 112 vette kalveren f 0.70-0.90 per Kg., 190 kalveren, fokkalveren f 1416, nuchtere kalveren f 6— 19, 98 stieren 4652 ct. per Kg., 15 paarden f 60125, 602 schapen f 817, 564 lammeren f 511, 470 var kens, slachtvarkens 2227 ct, zouters 30 ct. per Kg., 45 magere varkens f 613.50, 296 kippen f 47, 31 bokken f 26. Eieren: Kippen- f 45. eenden- f 2.75. Handel in vette koeien matig, in melk- en geldekoeien stug, in vette kalveren vlug, in nuchtere kalveren ma/- tig, in schapen en lammeren stug, In vette varkens vlug. Eiervelling: Aangevoerd 71.000 kipeieren f 4.105.50, 32000 eendeleren f 2.95—3.25. COOP. VER CENTR EIERVEILING G. A., PURMEREND, 6 Sept Aangevoerd: 30000 eendeieren f 2.95—3.25. kipeieren, broed f 6.50—6.80. 60.000 kipeleren: 70-60 Kg. f 5.50—6, 65—66 Kg. f 5.20—5.50. 63—04 Kg. f 5.1O-5.30. 60-62 Kg. f 4.90—5.20, 5859 Kg. f 4.80—5.10, 56—57 Kg. f 4.70—5, 53-55 Kg. f 4.30—5, 50—52 Kg. f 4.10—4.40, 45—49 Kg. f 3.40—4. Oude kippen f 0.351, oude hanen f 0.600.90, jonge hanen f 0.351.10, jonge woerden f 0.200.40 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Sept. Aangevoerd: 14000 Kg. ^.rdapplen: Schotsche mui»en f 1—1.70. bl. eigenh. f 1.80—2.10. Duc of York f 1. drie lingen f 1.602.10, 50000 Kg. roode kool f 0.602.20, 28000 Kg. gele kool f 0.70—2.70, 115000 Kg. vr. witte f 0.60—0.90. 2500 stuks bloemkool I f 9.70—14.20. II f 1.30 3.50, 7000 Kg. uien: gele nep f 5.906.50, gele drielin gen f 1.902.10, gele uien f 2.30—2.50, 3400 Kg. slaboo- nen f 2—5.70, 3000 Kg. bieten f 1.30—1.70. 1300 Kg. to maten A f 6.20. B f 7.90. C 6. CC f 2.10. 620 Kg. drul- ven: Allcant f 31.60—33.80. Frankent. f 33.50—33.90. NOORDS CHARWOUDE. 6 Sept Aangevoerd: 38400 Kg. aardappelen, gr. schot f 11.10, schotsohe muizen f 1.401.60, drielingen f 1.602. duken f 1, eigenheimers f 1.601.70, bl. eigenheimers f 150 1.70, 24600 Kg. spercieboonen f 26.50. 75 Kg. zilvernep f 14. 17S00 Kg. uien: gele nep f 5.608.50. drielingen f 1.80—2.40, uien f 2.10—2.70, grove uien f 2 50, 1300 Kg. Kg. kroten f 0.90-1.40, 7700 Kg. roode kool f 0.60—1.10, 27500 Kg. witte kool f 0.70-0.80. 8800 Kg. gele kool f 0.60—2.30. DEN HELDER 6 Sept Afgeslagen gem. vlschhal: tongen f 0.250.15, kleine tongen f 0.05—0.C2. tarbot f 5, schol I i 7.50-5, H f 2.50 —1.50. scharren f 2.75—2. WARMENHUIZEN. 6 Sept Aangevoerd: 42350 Kg. aardappen: schotsche muizen f 0.901.50. drielingen f 1.702, grove f 0.700.90, eigen heimers f 1.302.30. bl. aardappelen f 1.402.30, 2000 Kg. roode kool f 1.30. 2600 Kg. slaboonen f 24, 175 Kg. snijboonen f 2—2.50. 5500 Kg. witte kool f 0.70. 6200 Kg. nep f 5.60-6.30, 4375 Kg. uien f 2.40—2.70, drielingen f 2—2.10. VERKOOFING. Er was greote belangstelling, gisteravond in Cérès, waar de notarissen C. L. van den Bergh alhier en H. J. van Veen te Zijpe, bij inzet te koop aanboden het woon- en winkelhuis aan de Hoogzijde, eigendom van de erven van nu wijlen de echtelieden S. Droog. En er bleek ook kooplust te zijn. Het geheel werd ingezet tol een bedrag van f 9500 en wel door den heer De Voi te Bergen. Volgende week ls de toewijzing. z w p De hoofdinspecteur van den Arbeid heeft vergund, dat In de graanmalerij van den heer P. Dekker te St, Maartensbrug van 5 tot en met 9 September 1932 1 man boven 18 jaar oud arbeid verricht gedurende uur der dag en na 6 uur 's avonds. De Noordholl. Vereen, tot bestrijding van de t.b.c. heeft aan de afd. Zijpo-Callantsoog van het Witte Kruis een subsidie van f 45 toegekend. OUDE N1ED0RP Gedurende de maand Augustus werd aan spaargel den bij de R.K. Coop. Boerenleenbank te Zijdewind in gelegd een bedrag van f 14.116.25, terugbetaald aan spaarders f 7691.62. Op voorschotten werd terugbetaald f 2.644.27. ZIJDEWIND. Naar wij vernemen is in de vergadering der vereeni- ging tot bevordering van Volksvermaken wederom be sloten de kermis as. Maandag met een muzikale op tocht te doen aanvangen. MODERNE VIKINGS. Een avontuurlijke tocht van Nowfoundland naar IJsland. De Stockholmsche correspondent der N.R.Ct. doet het volgende interessante verhaal: In den loop van de vorige maand zijn drie Noren en een Zweed met een betrekkelUk klein houten scheepje van Newfoundland naar IJsland gezeild. Het vaartuig, de Roald Amundsen, is geheel uitgerust zocals de sche pen waarmee de vikings vele eeuwen geleden van Noor wegen naar IJsland en van IJsland naar Groenland en vermoedelUk ook naar Amerika overstaken. Het voert één groot rechthoekig zeil, op den steven troont een angstwekkende drakenkop en op de boorden zijn bonte schilden aangebracht. Aan boord bevindt zich geen en kel navigatle-instrument, zelfs geen kompas en geen chronometer. Kapitein Folgero nam koers op de sterren en berekende, evenals de vikings, de snelheid van zijn drakenschip door kleine stukjes hout overboord te wer pen en dan te kijken, hoe vlug die verdwenen. Negentien dagen heeft de overtocht geduurd en ne gentien dagen lang zijn de vier opvarenden niet uit de kleeren geweest Midden tusschen Newfoundland en Groenland kwam de Roald Amundsen in een hevlgen storm. Voortdurend sloegen de golven over het scheep je heen, maar het hield zich goed, al dreef het ook zoo ver naar het Westen af, dat men tenslotte de kust van Newfoundland weer in zicht kreeg. Men gaf den moed echter niet op, zette opnieuw koers naar het Oosten, pas seerde Groenland en dacht binnen enkele dagen IJsland te zullen bereiken, toen er weer een storm opstak. Men dreef in Noord-Westelijke richting naar de Groenland- sohe kust en raakte daar tusschen drijfijs verzeild. Drie dagen kon men elk oogenblik vreezen, dat het ranke vaartuigje verpletterd zou worden en den geheelen tijd moesten de vier opvarenden aan dek blijven om ijs- sohotsen af te houden. Doch tenslötte klaarde het weer op, zoodat men zondere verdere avonturen te beleven naar IJsland kon zeilen. Toen de Roald Amundsen met de Noorsche en Ame- rlkaansche vlaggen In top de haven van Reykjavik bin nenliep, stonden duizenden mensohen op de kaden om de moderne vikings te verwelkomen. TUdens hun ver- blUf in de IJslandsche hoofdstad' zijn kapitein Folgero en zijn mannen op allerlei wijz.,n gehuldigd. Veel be langstelling betoonden de IJslanders ook voor het vaar tuig. dat zij van voor tot achter monsterden om te kij ken cf het wel precies zoo gebouwd was al3 de oude vikingschepen, waarvan elk IJulandsch kind door de sagen alle details kent. Vrijdag j.1. is de Roald Amund sen van Reykjavik naar Noorwegen vertrokken, waar, zooals kapitein Folgero aan een journalist verklaarde, de ontvangst niet hartelijker en de belangstelling niet grooter kan zijn dan op Uslaudc

Schager Courant | 1932 | | pagina 2