HET PATRONEN VERVEN IN UW KLEEDING. Een aantrekkelijk icerkje. Nu langzamerhand de vacanties voorbij, de reizen achter den rug, de logé's weer ver trokken zijn en de huisvrouw het wat min der druk krijgt, blijft er weer eens tijd over Voor naai- of borduurwerk. Wil men hier wat afwisseling in brengen, dan weten we iets heel aardigs het verven in patronen. Dit werkje, dat ons aan de hand werd gedaan door het tijdschrift Voor alles Gezondheid", is ons Zoo goed bevallen, dat wij onze lezeressen deze methode niet willen onthouden. In het vol gende geven wij U een en ander er over weer De goedkoopste en eenvoudigst^ mate rialen geven vaak het mooiste eff^t. Heel gemakkelijk en dankbaar .aten zich bij voorbeeld kaasdoek, ongebleekte katoen en fcarlatan verwerken. a Er is niets geheimzinnige in „geknoopt verven". Het is niets anders dan het woord zegt: eerst knoopen dan verven. Vooral in de sprekende kleuren bereikt u er de meest verrassende resultaten mee Zelfs de fabri kanten van bedrukte zijden stoffen trach ten de dessins van het "erven met de hand te imiteeren. Maar geen machine zal er ooit in slagen de figuren te benaderen, die men bij zelf verven „per ongeluk" bereikt. Om het werk gemakkelijker te maken, 'lost men eerst de verf volgens de gebruiks aanwijzing op. Kies dus om te beginnen de i kleuren, die u noodig hebt en giet de op lossing in klaargezette flesschen. Gebruik voor het knoopen katoenen koord of reepen katoen van 1 tot 2c.M. breed, die lang ge noeg zijn, om drie tot zesmaal om het te verven stuk gewonden te worden. Dit hangt af van de breedte der gewenschte dessins. Voor zeer fijne dessins gebruike men ge woon wit garen. Deze methode vereischt geen bepaalde verfsoorten; met elk merk, dat drogisten verkoopen, kunt u onderstaande effecten bereiken. Wij zullen u zes mooie dessins lee- gen maken. Dessin No. H f*. Het te verven materiaal moet nat zijn Vóór men het knoopt. Anders wordt het niet Stijf genoeg in elkaar geperst en blijft de knoop niet zitten. Door stijf knoopen kan de verf niet in de omwoelde gedeelten door dringen. Spoel de stoffen na het verven in schoon, koud water uit. Heldere sprekende kleuren moeten volgens de gebruiksaanwij zing even gekookt worden. Gebruik elk ge- wenscht materiaal, katoen, mousseline, batist, kaasdoek, zijde, crêpe georgette, sa tijn, fluweel of niet te dikke wol. Oude lap jes of stukken van jurken kunt u tot Shawls, kraagjes en manchetten verwerken. Een gewolkt effect bereikt men door een lap in lichte kleur te verven, naspoelen en dan de verf donkerder te maken. Omwoel nu den doek over de breedte, die u licht wilt houden, als aangegeven in fig. 2 doop het geheel weer in het donkere verf- bad. Bind nu ook de volgende strook af, maak de verf weer donkerder en ga zoo voort, tot u het gewenschte aantal tinten hebt bereikt. Figuur 1 geeft (in zwart en ^rit) aan, hoe het resultaat zal zijn. Voor een zijden rokje is dit dessin zeer geschikt. Dessin No. lichtblauw, rose en nog eens lila. Door de wijze van samenknoopen zijn hier natuur-* lijk alle variaties mogelijk. En als u heel kleine stukjes met garen omwoelt, kunt u een heel aardig patroon op een jurk aan brengen. Nu hebben wij nog drie heel mooie des sins te behandelen. Maar die zijn iets moei lijker dan de hierboven vermelde en daar om bewaren wij ze tot den volgenden keer. Doe eerst uw best maar eens op de eerste drie. Begin met een lapje vóór u een jurk probeert. Wij wenschen u een heel goed re sultaat. (Slot volgt). Een praatje over koffie. EEN DRANK DIE TOT WERKEN PRIKKELT Ook het tweede dessin wordt in één kleur fcitgevoerd en eigent zich heel goed voor een leuken doek of een schootstuk in een jurk. Neem de stof in het midden vast, laat de rest in vouwen naar beneden hangen en be gin het afhangende gedeelte op den ge- wenschten afstand van het midden af te knoopen. Wind hierbij de koorden spiraal- gewijze om de stof en weer terug, zooals fi guur 3 aangeeft. Wind een reep zachte stof om het midden van het overblijvende ge deelte, doch op minstens 10 c.M. van den rand (zie fig. 3). Doop de omwoelde stof In het verf bad, laat het even koken, als de gebruiksaanwijzing dit voorschrijft en na het spoelen zult u het effect van figuur 4 bereikt hebben. Op onze teekening lijkt dit uit drie kleu ren samengesteld te zijn, maar in werkelijk heid hebt u er slechts twee voor noodig. Wordt de witte ruit b.v. in rose geverfd en de gespikkeldp in blauw, dan zullen de donker getinte gedeelten lila worden. Neem ook hierbij de lap in het midden vast en laat haar in plooien afhangen. Knoop nu de strooken die lichtblauw moeten worden (de tweede ruit van ons figuur 5) met ree pen katoen af en verf het geheel in rose. Spoel na en bind een tweede reep katoen vlak onder het vorige omwoelsel, dat u daarna verwijdert. Verf u dan de rest in blauw, dan krijgt h het dessin van figuur 6, van' het midden af in de kleuren lila, Het drinken van koffie is eerst sedert de tweede helft der 17e eeuw in Europa ge bruikelijk geworden. In de 16e eeuw was deze drank uit Arabië naar Constantinopel gekomen en in 1587 schreef de Arabier Iman Abd-el-Kader een boek, waarin hij o.a. ver telt, dat de Arabische theologen zich eerst „versterkten" door het drinken van koffie, wanneer zij redevoeringen moesten houden, daar deze drank de geest frisch hield en alle gevoel van moeheid verdreef. Onder de beroemde Europeanen was Vol- taire een groot liefhebber van koffie, ook Beethoven, Napoleon en Kant konden niet werken zonder een kop koffie vóór zich te hebben, die om een goede uitwerking te hebben zeer sterk moest zijn en zonder bij voeging van melk en suiker. Ook de beroemde Fransche dichter De Balsae moet dagelijks ettelijke koppen „café noir" naar binnen hebben gewerkt. Hij ging zelfs zóó ver, dat hij uren lang door Parijs wandelde, om de koffiesoorten uit te zoeken, die hij voor zijn mengen noodig had. Andere groote mannen daarentegen hiel den niet van dezen bruinen drank; zoowel Goethe als Lessing werden neerslachtig na het gebruik van koffie en Nietzsche kon zelfs de geur ervan niet verdragen. Op het oogenblik is er een overproductie van koffie in sommige landen. In Brazilië b.v. tracht men deze op alle mogelijke wijze te verwerken; zóó perste men er zelfs bri- quetten van, en nam men de proef om hier mede locomotieven te stoken hetgeen echter mislukte. Thans probeert men nieuwe mogelijk heden, daar uit koffie evenals uit steenkool een lichtgevend gas gewonnen kan worden en is men met het maken hiervan begon nen. Damesjapon voor elk figuur. Deze zeer practische japon is geschikt voor alle maten, d.w.z. van 40 tot en met 52, en is zeer practisch met het oog op de komende koele dagen. Dit eenvoudige model kleedt slanke alsook meer gezette figuren uitstekend en kan voor kantoor-, zoowel als voor huisjapon dienst doen. Het materiaal, dat wij ons hier gedacht hebben voor de japon, is wollen tweed met bijv. een effen shantung blouse. Hals en armsgaten van den overgooier worden af gebiesd, terwijl de rok opgestikte naden heeft; het klokmodel heeft een diepe plooi aan de voorbaan, die gedeeltelijk opgestikt is; de achterbaan is geheel glad. De blouse is zeer eenvoudig, heeft geen kraag, maar een punthals en sluit met knoopen en gaten; de gladde mouw heeft een kleine opslag. DE VOEDING ONZER KAMERPLANTEN. door H. P. BENDIEN. De voeding der kamerplanten wordt ook reeds gemoderniseerd. Het is gebleken, dat dit zeer veel voldoening heeft geschonken aan de verzorgers der planten. Kamerplan ten hebben meer voedsel noodig dan vroe ger en zeker ook beter voedsel. Tegenwoordig worden de planten in een veel volmaakter vorm afgeleverd dan vroeger. Dit komt door de vorderingen, die men gemaakt heeft in de kweekerijen. De planten zijn zwaarder, hebben meer bloemen en worden in fijnere soorten gekweekt. Deze planten vragen dan ook een betere verzorging dan de grovere en kleinere planten van voorheen en onder deze betere verzorging behoort speciaal de be mesting. Zoowel in den landbouw als in den tuin bouw is reeds lang gebleken, dat stalmest niet in staat is een maximumproductie te verzekeren. Men heeft daar dan ook de kunstmest al lang met groot succes in toe passing gebracht. Natuurlijk heeft men ook voor de planten verzorgers kunstmest in kleine verpakking gemaakt. Daarvoor wor den dezelfde soorten kunstmest gebruikt, die in den landbouw zoo uitstekend dienst deden. Doch wat heeft de ervaring geleerd? Veelal konden de kamerplanten deze meng sels. vooral bij langer gebruik niet verdra gen en gingen deze planten na meerdere keeren kwijnen, ja zelfs veelal dood. Da teleurstelling is in die gevallen dan ook te begrijpen, daar de werkelijke plantenliefheb bers zich zijn gaan hechten aan hun plan ten, die voor hen dikwijls een beteekenis hebben. De een heeft een plant als aanden ken gekregen aan bepaalde gelegenheden of van bepaalde personen. Zulke planten, die soms reeds tientallen jaren zijn verzorgd, ziet men niet graag dood gaan. Toch kwam dit veelal voor bij gebruik van gewone kunstmestmengsels, doch de producenten wisten hieraan niets te doen. Na jarenlange studie is het gebleken, waar om de oude mengsels niet voldoen en hoe hierin verandering kon worden gebracht. Als oorzaak van het niet voldoen der oude kunstmestmengsels werd geconstateerd dat ten eerste van dit voedsel teveel moest wor den gegeven om de benoodigde voedingsstof fen toe te dienen, ten tweede er ook bestand- deelen waren, die schadelijken invloed op de planten uitoefenden en ten derde deze kunstmest te slecht oplost, waardoor onvol doende voedselverdeeling in de aarde plaats heeft, terwijl het onopgeloste de aarde af sluit, doordat er zich een korst op vormt. Met deze wetenschap is toen een samen stelling geproduceerd, waarbij ten eerste zoo veel voedsel aanwezig is, dat met heel wei nig kunstmest voldoende voedsel wordt ge geven. zoodat het z.g. „verbranden" is uitge sloten. Ten tweede, dat zich daarin geen schadelijke bestanddeelen bevinden en ten derde dat deze meststof geheel in water op losbaar is, waardoor de oplossing zich in de geheele potkluit verdeelt en alle wortels deze kunnen opnemen. Al deze betere eigenschap pen hebben zich vereenigd in het bekende en thans overal verkrijgbare kunstmest- mengsel, „Pokon" genaamd. Doordat Pokon geheel oplost en een voe- dingsvorm heeft, zooals de planten juist noodig hebben voor opname is ook gebleken, dat afgesneden bloemen met het opzuigen van water tevens Pokon opnemen, waardoor ze zich geheel ontwikkelen, niet slap gaan hangen en zoodoende langer goed blijven. Gezien de zeer goede hoedanigheden van deze meststof, die nu reeds 3 jaar in prac- tijk is, heeft de liefhebber in het verzorgen van planten al veel veld gewonnen. Denken we dat een plant 1 x per 14 dagen slechts een weinig Pokon krijgt en dan alleen nog tijdens den bloei- en groeitijd, dan blijkt hieruit, dat een plant ongeveer 2 cent per jaar aan bemesting kost en dat is wel licht niet te veel, gezien het groote pleizier, dat men er d a n van heeft. Naarden, Juli 1932. (Nadruk verboden) MEISJESJURK. De vacanties loopen weer ten einde of zijn voorbij, alles wat gedurende dien tijd aan huis- en verstelwerk is blijven liggen krijgt zijn beurt en ook de kleeding voor onze meisjes vraagt weer de aandacht. We zien hier het model van een practische overgooier, voor meisjes van 6 tot 12 jaar. Hebben we zelf een japon, die wij kunnen vermaken, dan kan de^e uitstekend dienst doen, alleen is het wat meer passen en meten. Koopen we stof, dan is bij een stofbreedte van 10o cM. 2 maal de hoogte van den rok en 1 maal de hoogte van het lijfje voldoen de; bij een stofbreedte van 1.20 M. is 2 maal de lengte van het rokje genoeg; het lijfje knippen wij op zijde van de overblijvende stof. Het jurkje zelve is zeer eenvoudig te maken; het lijfje kan met een zeer dunne voering worden gewerkt, waardoor de af werking van hals en mouwen zeer eenvoudig is, daar voering en bovenstof tegen elkaar geregen worden en langs den kant opgestikt; hieraan is ook het voordeel verbonden, dat het vooral voor dagelijks dragen meer tegen houdt. Wordt het niet tegen gevoerd, dan worden hals en mouwen afgebiesd. Het rokje is een weinig klokkend en heeft aan de voorzijde een paar stolpplooien, het achterbaantje is hetzelfde, maar kan naar verkiezing ook glad genomen worden een afstekend lakceintuurtje maakt de jurk af. De blouse kan van effen of gewerkt flanel stof, shantung enz. gemaakt worden 'en is met een omliggend kraagje afgewerkt met een eenvoudige blousemouw. Om het omhoog kruipen der blouse te voorkomen, doet men het beste, op taillehoogte een beleg aan den binnenkant der blouse te naaien en hier een band of elastiek door te halen. De jurk en blouse zijn geschikt voor meis jes van 6 tot 12 jaar. Men draagt Tegen constipatie. Een zeer goed werkend middel tegen con stipatie is het gebruiken van ager-ager, waarvan het resultaat, mits men het gedu rende twee of drie weken 's avonds voor het naar bed gaan neemt, buitengewoon goed is. Ager-ager is, zooals men weet, een plant aardig bindmiddel, dat gemaakt wordt van een Indische soort wier en in stangen in goede kruideniers- of comestibleswinkels te verkrijgen is. Een stang ager-ager wordt gedurende 15 minuten in koud water geweekt en daarna eenige malen goed uitgeknepen, aan stukjes geplozen, in een steelpannetje gedaan en vermengd met een goed kopje kokend water. Daarna komt het nog even op het gas om onder voortdurend kloppen geheel op te los sen. Is dit geschied, dan voegt men er een eetlepel suiker bij en giet de massa over op een diep bord om af te koelen. Men zorge er echter voor, dat deze niet koud wordt, doch hoogstens lauw is bij 't gebruiken. Laat men de oplossing geheel koud worden, dan zou men een stijve massa krijgen, die niet meer opgelepeld kan worden. Halsuitsnijding bij avond-toiletten. De halsuitsnijding bij gekleede japonnen is in zooverre nieuw, dat zij de schouders bedekt laat en overgaat in cape of shawl. De armen zijn met wijde poffen, waardoor de taille smaller lijkt en de schouder breeder. De shawl wordt zóó gedragen, dat hij on der de ceintuur of achter op den rug valt. Glanzende stoffen zijn zeer in de mode en voor de warme dagen mousseline de soie. Hoog opgeknipte rokken, zoodat slechts twee-derde van de blouse te zien komt; ronde kragen van zomerbont en kleine hermelijnen (of namaak) capes; tunlken, waarvan de onderkant tot onder de heup komt of twee derde der rok bedekt, al naar gelang van de mantel, die er op gedragen wordt; hetzij deze kort of lang is; mantels met één of twee rijen knoopen; rood, wit, groen, rose, blauw voor overdag; iffen of bewerkt; zeer wijde namiddag-Japon nen met Berthe-kragen, kant en volants; ensembles met korte jakjes, die nauw aan sluiten en slechts tot de taille reiken; japonnen met afstekende bovengedeelten, zoowel als japonnen die geheel effen zijn; capes, die voor boven de taille komen en achter tot over het middel vallen; schoentjes in de kleuren der zomer- japonnen; tulle kousen, met groote en kleine mazen in alle tinten bruin en grijs; lange of drie-kwart lange grove tulle handschoenen bij de mouwlooze japonnen. De japon en wat er bij behoort. Vroeger hield men bij het koopen van een hoed geen rekening met de kleur, der japon en vroeg men zich alleen af „Staat deze hoed mij wel?" waarop de koop gesloten werd. Viel de japon in de smaak der koopster, zoowel wat kleur als coupe betreft, ook dan was de keus gevestigd. Tegenwoordig is men in dit opzicht ver anderd en heeft een of andere kunstzinnige mode-aangeefster gevonden, dat de herhaling van de kleur der japon in hoed, schoenen, ceintuur, handschoenen, ja zelfs bij de handtasch tot een zeer beschaafd en harmo nieus geheel kan leiden. Ook uit dit gezichtspunt zijn de ensembles ontstaan, meerdere kosten behoeft deze keuze niet met zich te brengen, alleen vergt het een weinig meer moeite, daar men niet alleen op goed staan der hoeden moet letten, maar eveneens op bijpassende tint. Ook in de heeren-mode wordt meer en meer gestreefd naar eenheid van kleuren eri behooren bijpassende overhemden en dassen maar zeker ook sokken gekozen te worden. Laat de kinderen ^pelen! Het is een levensbehoefte voor de kleine% Eerst in den laatsten tijd is men algemee* tot het besef gekomen, dat het spelen de kinderen veel belangrijker is, dan men vrot. ger dacht. Het heeft voor hen zoowel ec hygiënische als een paedagogische beteel» nis. De spieren worden door het gebrul) sterker, de ademhaling wordt intensiever, dt eetlust beter en de spijsvertering vermeld Het spel is voor de kinderen van even groott beteekenis als werk voor volwassenen. Een kind, dat niet naar hartelust spelen mag ol kan, voelt zich onbevredigd. Het psycho analytisch onderzoek heeft bewezen, welk een groote en positieve beteekenis het spel heeft voor de geestelijke ontwikkeling van het kind. Het is zeer verkeerd het kind volkomen natuurgetrouw en ingewikkeld speelgoed te geven. Het is nog niet in staat, dit te ap- precieeren en weet er niets mee te beginnen. Gewoonlijk uit de natuurlijke drang tot be zigheid zich op die wijze, dat het kind het jeheim van het nieuwe stuk speelgoed tracht te ontdekken en het natuurlijk ver nielt tot groote verontwaardiging van de ouders, die niet inzien, dat het geen zucht tot vernielen is die het kind drijft.NVerniei- zucht uit zich in geheel andere dingen. Uit een en ander blijken reeds de voor naamste principes, waardoor men zich ten aanzien van het spel der kinderen moet la ten lelden Zij moeten zooveel mogelijk in de open lucht spelen. Zij moeten zelf hun spel letjes kiezen, dan zal het spel zooveel moge lijk ln overeenstemming zijn met hun be hoeften. Zij mogen geen duur speelgoed ln handen krijgen; een zandhoop, een schop een lepel, een emmertje, en de kinderen zijn gelukkig, omdat zij hun fantasie den vrijen teugel kunnen laten. Dr. J. W. F. Broodschotel met gember. 250 Gram oud brood zonder korst, 4 eieren, 4 d.L. melk, 125 gram suiker, kaneel of ge hakte geconfijte citroenschil, 150 gram natte gember en een paar lepels gember- stroop. We kloppen de eieren met de suikej*, de melk en de kaneel of citroenschil en weeken hierin het aan kleine blokjes gesneden brood. De gember wordt aan kleine stukjes gesneden en met de stroop door de brood massa geroerd. Een vuurvaste schotel wordt beboterd, met paneermeel bestrooid en met bet meng sel gevuld, bedekt met wat paneermeel en klontjes boter, desverklezend bestrooid met suiker en kaneel, daarna 3/4 of een half UUI in den oven geplaatst. Deze maaltijd behoeft Zondag niet veeJ drukte te geven; de gevulde eieren worden Zaterdags klaargemaakt en Zondags plaat sen wij deze op een schotel, waarop wat frissche slablaadjes; het vleesch en de groente, evenals de broodschotel worden daagt tevoren gereed gemaakt; het vleesch wordt óf koud opgediend, óf even gewarmd: dl aardappelen worden opgezet, op deze pan komt de schaal met snijboonen en wordt tegelijkertijd warm, het schoteltje gaat ln den oven en in weinig tijd is ons maal op gediend. Moet men zomermantels voeren? Deze vraag brengt vele dames in verlegen heid, wier kleedgeld niet in overeenstem ming is met hare wenschen en die daarom gaarne zoo zuinig mogelijk te werk willen gaan. Heel vaak worden zomermantels, niet al leen gedurende de zomermaanden, maar ook een flink deel van den herfst gedragen. Deze moeilijkheid is echter gemakkelijk op te lossen, door de voering zóó te maken, dat deze er uit genomen kan worden, xlL door middel van drukknoopen, die binnen in den mantel en op de voering bevestigd worden. Men kan de laatste naar verklezini van zijde of dikker materiaal nemen. Heeft men niet gaarne gevoerde mantel! dan is het bezwaar, dat een dunne mantel in den herfst te koud is, te ondervangen dooi een aangesloten vest van wollen stof zondei mouwen over de japon te dragen. Voering kieze men altijd zoovéél mogelijk in de tint der mantelstof. NIEUWE PATRONEN AARDIGE VLOTTE MODELLEN Hoe te bestellen Deze week beelden wij enkele aantrekkelijke modellen af. We hebben zoowel aan zwaardere als aan slankere figuren gedacht. Vooral de slankmakende japon voor zwaardere figuren kunnen wij aanbevelen. Van de genummerde modellen zijn deze week wederom zéér billijke knippatronen verkrijgbaar tegen inzending van een bedrag van 0,58 per postwissel of in post- zegels'aan de Mode-redactrice van dit blad, Joan v. Maetsuyckerstraat 96, Den Haag. De maat (heupwijdte en, borstwijdte) en het nummer van het gewenschte model moeten met Uw naam en adres op het postwlsselstrookjf of in brief worden vermeld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8