Alitmii Bitlis- De Duitsche Rijksdag. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. HET CONFLICT IN DE SCHEEPVAART. MAXIM GORKI. DE STAKING AAN BOORD VAN HET S.S. „ROTTERDAM" Vliegongeluk bij Soesterberg. Leiden's Ontzet. HOLLANDSCH SCHIP OVERVALLEN. Het ontvoerde meisje uit Losser gevonden. Een anto geslipt De begrooting 1932 van Zaandam niet goedgekeurd. De economische wereld conferentie. Einde der m ij n w e r k e r s- staking in België. Moordaanslag te Ernst Moeilijkheden onder de Duitsche boeren. Een laffe overval. H. M. de Koningin te Amsterdam. Donderdag 8 September 1932. SCIAGER 75ste Jaargang No. 9138 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'e morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TE'.EF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naa; plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. IS ONTBINDING TE VERWACHTEN? Wellicht reeds de volgende week. Met belangstelling vraagt men zich af hoe de po litieke situatie zich in do komende dagen zal ontwik kelen. Het is thans zeker, dat de Rijkspresident Vrij dag a.s. in Berlijn terugkeert. De ontvangst van den president van den Rijksdag, Göring, zal op dienzelf den dag plaats vinden. Maandagmiddag zal de Rijkskanselier Von Papen ln den Rijksdag zijn groote politieke redevoering houden. In welingelichte kringen gelooft men, dat te gen Woensdagavond de binnenlandsche politieke si tuatie zich duidelijker zal afteekenen. Volgens de hui dige beoordeeling acht men de ontbinding van den Rijksdag nauwelijks meer te vermijden. Deze ont binding zou dan geschieden in het midden van de volgende week. In dat geval zouden de nieuwe verkiezingen wor den gehouden in de eerste helft van November, ver moedelijk op Zondag 6 November. Reeders op audiëntie btj den minister. Regeering en toeslag op de loonen. Woensdag werden door den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid in audiëntie ontvangen de le den van het dagelijksch bestuur van den Bond van werkgevers in de Koopvaardij. Zij zetten de moeilijkheden van het scheepvaart bedrijf uiteen en do situatie van de staking. Aan de regeering werd gevraagd »l zij bereid zou zijn te treden in een plan van steun, als bijdrage in zake een eventueele loonsverlaging. De Minister ging niet zoover om een uitgewerkt plan daaromtrent niet in onderzoek te willen ne men. Doch hij wees er op, dat zulk een steunverlee ning niet zou strooken met alle uitingen en daden dor Regeering van de laatste jaren. Herinnerd werd aan het plan te Amsterdam betref fende onderhoud van woningen Gewezen werd ook op de gedachte, welke in de steunverleening aan landbouw en tuinbouw verwerkt zit, nl. dat zulks niet strekt om loonsverlaging, te voorkomen, doch slechts garandeert een uiterst karig bestaansmini mum. Bij de behandeling van de scheeps-financieringswet ls ook steun in beginsel afgewezen. Wel verklaarde de Minister, dat eventueel op gelijke wijze voor on derzoek in aanmerking zouden komen de lijnvaart en de vrachtvaart, omdat in verband met de voor beide soorten bestaande moeilijkheden, de Minister daartusschen geen principieel verschil zag. Drie groote maatschappijen uitgetreden. Naar wij vernemen is het thans zeker, dat behalve de Kon. Ned. Stoomv. Mij. ook de Stoomvaart Maat schappij „Nederland"' te Amsterdam en Rotterdam- sche Lloyd te Rotterdam uit treden uit den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij. De Holland-Amerikalijn. die ook het voornemen heeft om uit den Bond van Werkgevers te treden, mo tiveert deze beslissing als volgt: De Maatschappij kan zich niet neerleggen bij be sluiten, die niet in het belang zouden blijken te zijn van aandeelhouders. Op 25 September a.s. zal Maxim Gorki zijn veertig- Jarig schrijversjubileum herdenken. Het centraal comité der communistische partij en de regeering van de Sovjet-Uni hebben tezamen een speciale commis sie ingesteld om de herdenking van rit jubileum voor te bereiden. De commissie zal ter eere van Gorki een literair instituut instellen, dat beurzen beschikbaar zal stel len voor de beste leerlingen van verschillende hooge- scholen, technische scholen en andere onderwijs-in- richtingea. Onderhoud met kapitein van Duiken ROTTERDAM, 7 Sept. De heer van Duiken ver telde hedenmiddag, in een toegestaan interview, het vol gende: „Het stoomschip „Rotterdam" was op weg van New York naar Rotterdam. In het Kanaal aangekomen, kreeg ik van mijn directie telegrafisch order, de passa giers in Boulogne te ontschepen en daarna naar Sou- thampton terug te keeren. Dit werd door middel van bulletins, die in de salons werden aangeplakt, onder de passagiers bekend gemaakt en tevens aan de beman ning. Zaterdagavond reeds begon het personeel te ver gaderen. Toen wij in Boulogne aankwamen, werd er gemompeld, dat men ln geen geval van plan was, naar Southampton terug te keeren. Na het ontschepen wei gerden de stokers het werk. Ik liet toen een deputatie bü mij komen, maar men maakte mij duidelijk dat wan neer niet naar Rotterdam zou worden gevaren, in geen geval gestookt zou worden. Toen gelastte ik te werken. Men hield zich niet aan de opdrachten van den com mandant en ik *had de keus te wachten, hetgeen ge vaarlijk was, daar het schip bij laag water aan den grond zou kunnen loopen, of naar Rotterdam te stoomen Op het risico dat het schip liep, maakte Ik het perso neel attent, doch men antwoordde mij: „Wij liggen hier goed". De belofte om naar Rotterdam te varen heeft men mij dan ook afgeperst Jk geneer mij erover dat men uit de berichten zou kunnen opmaken dat ik een leuge naar ben. Maar dat is niet het geval. Met het mes op de keel heeft men mij ertoe gedwongen. Tenslotte moest Ik zelfs ook nog een schriftelijke verklaring af leggen. Toen het schip in beweging was. zette ik koers naar Southampton. Men kreeg hier schijnbaar lucht van en na 16 mijl varen lag het schip te drijven. Ik maakte het personeel erop attent, dat zij verplicht wa ren te varen waarheen ik verkoos. Met het beetje stoom dat er nog over was. zette ik koers naar West Hinder, omdat dit een geschikte ankerplaats is. Ik vroeg assis tentie van de mariniers, omdat ik niet wist wat er uit de houding van de manschappen zou kunnen voort vloeien. Ik heb 's middags een verzoek van de reederij gekregen naar Boulogne terug te kearen, ik zeide. weer naar Rotterdam te zullen gaan en zette tooh koers naar Boulogne. Na een half uur varen staakte het personeel opnieuw en weer dreef het schip. Er was geen gelegen heid behoorlijk te ankeren. Ik waarschuwde dat Ik een veilige plaats wilde zoeken. „Hoe lang is dat varen?" vroeg men. „Een half uur", antwoordde ik. „Wij gaan niet verder", werd er toen geroepen. De menschen gedroegen zich op een wijze welke in de annalen van de Nederlandsche koopvaardij nimmer ls voorgekomen. Met het beetje stoom dat er nog over was. slaagde ik er toch nog in ln de buurt van West- Hinder te komen e» hier liet ik ankeren. De beman ning liet de vuren uitgaan. Slechts onder twee ketels werd er nog gestookt. Dit was os. noodzakelijk voor de verlichting. Wanneer er een storm was opgestoken, zouden de gevolgen hiervan niet te overzien zijn ge weest". Op onze vraag of ook de officieren van het schip de orders van den kapitein niet wilden opvolgen, zelde de heer Van Duiken: „Neen, wèl weigerde het civiele personeel mij te gehoorzamen. De officieren hebben als één man mij terzijde gestaan en kenbaar gemaakt, mijn orders te zullen opvolgen". Maandagochtend om vijf uur verschenen de mariniers op het schip. Ik besprak den toestand met luitenant Roelofsen. Wij besloten, het personeel een voor een bij mij te roepen. Ik liet den eersten machinist de stokers waarschuwen dat zij bij mij moesten komen. „Laat de kapitein maar hier komen", had hij op onverschilligen toon ten antwoord gekregen. Ik verzocht den luitenant toep de menschen bij mij te laten brengen. Toen zijn zij, zonder dat incidenten plaatsvonden, stuk voor stuk bij mij gebracht. Een voor een heb ik er de geheele equipage uitdrukkelijk op gewezen, dat zij op alle orde en regel, welke er aan boord van een koopvaardijschip dienen te bestaan, in breuk maakten. Nog bleven zij weigeren. In overleg met de directie ln Rotterdam, heb ik tenslotte maar besloten koers te zetten naar den Waterweg. Vóór dit echter kon gebeuren, moest er ruim 5 uur gestookt worden. Officier gedood. Woensdagmiddag ongeveer 3*4 uur, is het Fokker jachtvliegtuig D 16, bestuur door den luitenant-vlie ger L. T. C. J. M. van Hootegem, boven de bosschen van de Paltz nabij Soesterberg naar beneden gestort. De eenige inzittende werd op slag gedood. Het toe stel is geheel vernield. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het vlieg ongeval, dat een van de beste jachtvliegers in ons leger het leven heeft gekost, kan worden medege deeld, dat luitenant Van Hootegem op het oogenblik dat het toestel omlaag stortte, juist met enorme snel heid een scherpe bocht maakte. Men neemt aan, dat de bestuurder daarbij een hoogte-afstand heeft mis- geschat. Later bleek, dat de stuurinrichting volko men in orde was. Luitenant Hootegem werd uit het toestel geslingerd en kwam een eind van het vliegtuig af in de bos schen terecht. HARING EN WITTEBROOD. Voor de uitdeeling van haring en wittebrood hij het Drie Octohcr-feest, hebben zich 2420 personen aange meld of 320 meer dan vorig jaar. Door piraten. De bemanning geboeid. Het Hollandsche stoomschip „Gallilei" dat te Constanza in de Zwarte Zee voor anker lag, is in den nacht van Zondag op Maandag overvallen door een troep gemaskerde en zwaargewapende zeeroo- vers. Eenige matrozen, die wakker waren, werden over weldigd en gekneveld, terwijl de rest van de beman ning in haar hutten werd opgesloten De piraten plunderden hierop het geheele schip en wisten zich met hun buit uit de voeten te ma ken, zonder de aandacht van de in de nabijheid gele gen schepen te trekken. Toen de bemanning er eindelijk in slaagde, uit haar hutten te breken, kon zij niets anders doen dan in alle richtingen te vuren, in de ijdele hoop met een gelukkig schot een van de booten der bandieten te treffen. Bij het aanbreken van den dag begon een hope- looze jacht in de Zwarte Zee. waarbij' hot schip rondkruiste. zonder echter een spoor van de piraten te kunnen vinden. Bergen op Zoom, 7 September. Zooals bekend, verdween voor eenige dagen uit de gemeente Losser de 29-jarige Anna Tiemes, die in gezelschap van een ongeveer 40-jarig onbekend persoon uit haar ouder lijke woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken de verblijfplaats te ontdekken. Zij hadden hun intrek genomen in een kosthuis in deze gemeente. Beide per sonen werden aangehouden en voor den commissaris van politie geleid. Uit de' verklaringen die zij aflegden, bleek al spoedig, dat men bij den man te doen had mei een individu die nog heel wat op zijn kerfstok heeft. De familie Tiemes werd onmiddellijk telegra fisch ln kennis gesteld met het terugvinden van hun dochter en zij werd dan ook Woensdag direct door een familielid afgehaald. De aangehoudenen waren naar Bergen op Zoom ge komen om z.g de papieren voor hun huwelijk in orde te maken. Aan het meisje die hem alleen onder den naar Jansen kende, had hij voorgegeven, spoorwegbe ambte te Hengelo te zijn, alwaar hij ook eenige hulzen bezat. De man heeft, kans gezien een tante van het rueisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk be drag op te lichten. De man zal op ^ransport gesteld worden naar Alkmaar, alwaar hij zal worden voorge leid voor den Officier van Justitie, om zich te verant woorden voor tal van misdrijven. Twee dooden. Vier fietsers op een rij. Woensdagavond ongeveer acht uur reden in de rich ting Etten op den straatweg Etten—Zunderen vier wielrijders naast elkaar. Een auto, die nen achterop kwam, gaf signalen en wilde het viertal passeeren. Er was echter geen voldoende ruimte, met het ge volg. dat de auto te veel naar links moest uitwij ken. De wagen kwam te slippen en reed in volle vaart tegen een aan den weg staanden boom en daarna in de sloot. De bestuurder werd op slag gedood, alsmede de passagier, die naast hem zat. Van de drie acljter in de auto zittende passagiers weïden twee zwaar en een licht gewond. Onmiddellijk was medische hulp ter plaatse, en konden de twee zwaargewonden naar het gasthuis worden vervoerd. De politie, die eveneens onmiddellijk verscheen, ontbood het parket uit Breda, dat later in den avond naar de plaats van het onheil vertrok. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam is mededeeling gedaan, dat van Ged. Staten van Noord-Holland bericht is ontvangen, dat dit college zijn goedkeuring aan de begrooting voor het dienstjaar 1932 heeft onthouden. In de vorige vergadering was in behandeling genomen een missive van Ged. Staten, waarbij deze te kennen hadden gegeven, dat over een jaar tijds 4 ton op de begrooting moest worden bezuinigd. B. en W. waren toen met een voorstel gekomen, waarbij f 50.000 werd bezuinigd en zij stelden voor, voor de ontbrekende 3% ton een crisisleenlng aan te gaan. Tevens gaven zij den raad in overweging, niet te treden in het voorstel van burgerlijke zijde ingediend, om een korting van 3 per cent op de salarissen van de gemeente-ambtenaren toe te piassen, om te voorkomen, dat de gemeente op de ultkeering van de gemeentefondsbelasting zou worden gekort. Na zeer uitvoerige discussie is toen het voorstel der vijf burgerlijke leden betreffende de salariskorting verworpen. Daarna werd met een andere groepeering van leden het bezuinigingsvoorstel van B. en W. eveneens ver worpen, deels op grond van die voorstellen zelf, ander deels, omdat die voorstellen onvoldoende werden ge acht; omdat B. en W. weigerden de salariskorting toe te passen, en ten derde, omdat men het tekort wilde dekken door een crislsleening. De burgemeester heeft gezegd, dat zoolang er geen meerderheid ln een bepaalde richting in den raad aan wezig is. van B. en W. geen andere voorstellen zijn te verwachten. B. en W. hadden voorgesteld, van de beslissing van Ged. Staten niet bij de Kroon in beroep te gaan. Dit voorstel werd tenslotte met algemeene stemmen aan genomen. Het Zaandamsche Gemeentebestuur waoht dus nu af! Na de presidentsverkiezingen. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft d« Amerikaansche regeering te kennen gegeven, dat zij de economische wereldconferentie eerst na afloop van de presidentsverkiezingen, het liefst zelfs midden in den winter gehouden wenscht te zien. De commissie welke is samengesteld uit vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in de steenkolennijverheid ter bijlegging van het mijnwer kersconflict, heeft Woensdag het regeeringsvoorstel aangenomen, waarbij een einde komt aan de staking. Met ingang van 1 October zullen de loonen voor- loopig tot 1 November met 1 worden verhoogd. Voor het geval de DuitschBelgische onderhande lingen inzake de contingenteering van den kolenin- voer het gewenschte resultaat zullen bereiken, is een verdere loonsverhooging in het vooruitzicht gesteld. Na sluitingstijd der cafó's t: dens het Koninginne- feest te Ernst (gem. Epe) is een zestal jongelui, jon gens en meisjes die zich huiswaarts begaven, aange vallen door drie personen. Een der aangevallenen, zekere de H. uit Gortel, bekwam daarbij drie mes steken, waarvan één levensgevaarlijk in de long. De daders zijn in den nacht door de Dolitie van het bed gelicht en voor den burgemeester van Epe geleid. Het slachtoffer is na door de plaatselijke doktoren voor- loopig behandeld te zijn, naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. Woensdagmiddag zijn de tuinboeren en bloemen- kwftekers van Frankfurt aan den Oder en Lebut naar het belastingkantoor getrokken, waar zij de op de markt niet verkochte producten van hun kweeke- rij enin gangen en tuin opstapelden. De woordvoer der zette den inspecteur der belastingen uiteen, dat ofschoon de Duitsche markt overvoerd is met bin nenlandsche producten er lagen 50 centenaars to maten in den tuin van het kantoor opgestapeld toch de invoer van buitenlandsche producten onge stoord voortging. Daar in verband hiermede de tuin boeren hun belastingen niet konden opbrengen, bo den zij hun producten als betaling in natura aan, hetgeen echter geweigerd werd. Bejaarde man gestoken. Slachtoffer ln Ie- vensgevaar. De dader een dronken kermis klant. Te Berghem heeft de rijkspolitie Woensdagmiddag gearresteerd een inwoner der gemeente Oss. Deze wordt er van verdacht den bejaarden Wijnakker, molenaar te Haren (bij Oss) zwaar te hebben mishandeld. De toe dracht der zaak is als volgt: Zondagavond keerde een troep jongelui, landbouwers zoons uit Berghem, die de kermis te Haren hadden be zocht en allen onder den Invloed van sterken darnk verkeerden, huiswaarts. Om ongeveer half twaalf ver voegde een der mannen zich onderweg ten huize van den 65-jarlgen molenaar Wijnakker en vroeg aan de be ivoners om water om zijn carbid-fietslantaarn bij te vullen. Terwijl vrouw Wijnakker zich naar het achter huis begaf om het gevraagde te halen, liep de bezoeker plotseling op den molenaar toe en gaf den op niets ver dachten man onverhoeds een diepen messteek in da borstkas. Het slachtoffer zakte bewusteloos ineen en toen de vrouw uit de keuken terugkwam vond zij tot "haar grooten schrik haar man bewusteloos op den grond liggen. De laffe dader had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Zijn toestand is zoo ernstig, dat hij niet naar een ziekenhuis mocht worden vervoerd. Op verzoek van den burgemeester van Haren werd de 25-jarige jongeman, als verdacht van deze misdaad door de rijkspolitie gearresteerd. H. M. de Koningin vertoeft, evenals andere jaren, voor eenige dagen in de hoofdstad. H. M. bracht een bezoe. aan het Rijksmuseum. Langs den weg stond een groote menigte geschaard die H. M. hartelijk toejuichte. EEN LEDIGE GEMEENTEKAS. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering van Op» iterland deelde de voorzitter mede, dat de gemeente kas ledig is en de gewone uitgaven niet meer gedaan kunnen worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1