Raad Oude Niedorp. Het nat van vinger, afdrukken. De terreur in Duitschland. Vergadering van den Raad op Donderdag 8 Sep tember 1932, des avonds te 8 ure. Voorzitter: B. J. F. Meijer, burgemeester. Aanwezig zijn de leden J. Bakker, C. de Boer, W. Kolkman, D. Kriller, W. Slijkerman. J. Wai boer en J. van Zoonen. De Voorzitter opent de vergadering en wijst er op, dat om verschillende redenen opnieuw een vergade ring belegd moest worden. De notulen der openbare vergadering van 18 Augus tus j.1. worden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. 1. Mededeelingen: 1. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het gemeentebestuur van Alkmaar, aan den Min. van Justitie een adres hebben gericht, inhoudende het verzoek om te bevorderen dat geen uitvoering wordt gegeven aan het voorstel der zg. commissie-Weiter tot opheffing der Arrondissementsrechtbank te Alk maar; 2. dat aan A. Bruin, M. Smit en J. Korver alsnog renteloos crediet van den groven tuinbouw is toege wezen en dat de aanvrage van D. de Gioot door de Centrale Commissie nogmaals in behandeling is ge nomen en opnieuw afwijzend is beschikt; 3. dat B. en W. het voornemen hadden het voor stel in te dienen tot vaststelling eener tweede veror dening houdende afwijkingen van de winkelsluitings wet en wel door de bepaling, dat Zondags de winkels van 812 uur voormiddags geopend zouden mogen zijn. De minister van Econ. Zaken en Arbeid, aan wien een concept-verordening ter beoordeeling was toegezonden, heeft echter medegedeeld, geen aanlei ding te kunnen vindqp om, indim zoodanig voorstel door den raad werd vastgesteld, dat aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen. De Voorzitter geeft op deze mededeelingen nog de noodige toelichting. Ten aanzien van de credietaan- vrage door D. de Groot, deelt spr. mede, dat opnieuw door B. en W. bij de Centrale Commissie zal wor den aangedrongen, alsnog aan De Groot een crediet te verstrekken. De mededeelingen worden voor notificatie aange nomen. Ingekomen stokken. 2. Ingekomen stukken: a. Verslag van den toestand en werking der ge meenschappelijke gasfabriek van de gemeente Win kel en Nieuwe Niedorp. b. Verslag over 1931 van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland. c. Uittreksel uit het register van besluiten van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 27 Juli j.1., no. 40. waaruit blijkt, dat de beslissing op het ter foedkeuring ingezonden raadsbesluit van 30 Juni 1. tot het verpanden van effecten is verdaagd. d. Alsvoren d.d. 20 Juli j.1., no. 38, waaruit blijkt, dat de beslissing op het ter goedkeurine ingezonden raadsbesluit van 30 Juni j.1. tot het wijzigen van het percentage der rente in besluiten tot het aangaan van kasgeldleeningen, is verdaagd (vgl. punt 10 van deze agenda). e. Bericht d.d. 1 Augustus j.1.. van W. H. Schnei- ders (Zuster M. Assisia), dat zij de benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim aan neemt. f. Kantschrijven d.d. 27 Juli j.1., no. 31, van Gede puteerde Staten van Noordholland, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 7 Juli j.1., no. 118, houdende goedkeu ring van de ter openbare raadsvergadering van 21 April j.1. vastgestelde nieuwe verordening op de hef fing van schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs. De verordening is 1 Juli j.1. in werking gesteld. g. Alsvoren d.d. 3 Augustus j.1., no. 37. ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 16 Juli 1932, no. 62, houdende goedkeuring van de ter openbare raadsvergadering van 25 Mei j.1. vastgestelde verordening op de hef fing van vergunningsrecht ingevolge de drankwet; idem op de heffing van verlofsrecht. h. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 24 Augustus j.1., tot het aangaan eener vaste geldleening van ten hoogste f6000.met de provincie Noordholland voor de financiering der uit te keeren voorschotten voor den groven tuin bouw (z.g. 2e Regeeringscrediet). i. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 17 Augustus j.1., no 31. ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 1 Augustus j.1., no. 35, houdende jroedkeuring van de ter openbare raadsvergadering van 25 Mei j.1. vastgestelde nieuwe verordening op de heffing eener hondenbelasting. Deze verordening treedt in werking 1 Januari 1933. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men, terwijl de verslagen ter inzage voor de leden 'van den raad liggen. Den heer Van Zoonen verwondert het, dat aan de gemeente Oude Niedorp een verslag van den toe stand en werking der gemeenschappelijke gasfa briek van de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp wordt gezonden. Onze gemeente heeft geen belang bij "deze gasfabriek en spr. oordeelt dat het verslag eer der behoort te worden gezonden aan de gasvereeni- ging, welke vereeniging geen verslag ontving. De Voorzitter zegt, dal. het verslag dan. nadat' het voor de raadsleden ter inzage heeft gelegen, ter be schikking van de gasvereeniging zal worden gesteld, i j. Schrijven d.d. 7 Juli j.1. van Burgemeester en Wethouders van Jisp, houdende verzoek adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente aan -Gedeputeerde Staten van Noordholland gezonden adres, waarbij wordt verzocht: 1. eeneregeling te willen treffen inzake verlee ning van steun, crediet en borgstelling voor veehou- 'ders, pluimveehouders en andere noodlijdende be drijven; 2. te bevorderen, dat zoo spoedig mógelijk de ta rieven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf be langrijk worden verlaagd en over te gaan tot af- eehaifing van de meterhuur; 3. eveneens te bevorderen, dat de tarieven van bet Provinciaal Waterleidingsbedrijf worden herzien n belangrijk verlaagd, alsmede om de meterhuur af te schaffen. - B. en W. adviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken, doch op grond van evenvermeld schrij ven, aan de afd. Noordholland der Vereeniging van l'Nederlandsche Gemeenten te verzoeken, een onder- ,zoek in te stellen omtrent de eventueele mogelijk heid van verlaging der tarieven van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf en het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. De heer Waiboer zou evengoed adhaesie willen betuigen aan het adres van Jisp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds eerder heb ben medegedeeld, het beter te vinden, dat men zich ;voor dergelijke zaken wendt tot de Vereeniging van jNederlandsche Gemeenten. Het is in 't geheel niet moeilijk om het lijstje met meerdere punten aan te (vullen, maar het is door ons moeilijk te beoordeelen of aan die wenschen tegemoet kan worden gekomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierna besloten. 3. Voorstel tot intrekking van de ter openbare raadsvergadering van 7 October 1931 vastgestelde suppletoire begrooting voor den kapitaaldienst, dienstjaar 1931 en tot vaststelling eener nieuwe sup pletoire begrooting voor dien dienst. De Voorzitter zegt. dat deze suppletoire begrooting nu eindelijk is losgekomen met het verzoek van Ged. Staten om enkele administratieve wijzigingen te wil len aanbrengen. Hiertoe wordt besloten. 4. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 11 April 1932 (goedgekeurd 4 Mei d.a.v., no. 62), tot het aangaan eneer vaste geldleening met de pro vincie Noordholland voor de gedane voorschotten voor den groven tuinbouw (z.g. 1ste Regeeringscre- diet). De leening is te sluiten tegen 5J4 pari, en af te lossen in 20 jaren, onder dezelfde voorwaarden als in de vorige vergadering is medegedeeld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Geen dekkingsmiddelen aanwezig. 5. Voorstel tot wijziging en aanvulling der primi tieve raming der gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1932, zulks naar aanleiding van een van Gede puteerde Staten van Noordholland ontvangen 2e Nota van Opmerkingen. De Voorzitter herinnert er aan, dat op voorstel van den heer Van Zoonen in een der vorige vergaderin gen de raming van de opbrengst der producten van de gemeentelanderijen aan de Frik is verhoogd, ten einde den post „onvoorzien" grooter te kunnen ra men en dat toen nog geen post was geraamd voor de f4500.— aflossing aan het Rijk. Verwacht werd dat Ged. Staten daarop wel aanmerking zouden maken en dat is ook inderdaad het geval. En wat erger is er op gevraagd middelen tot dekking van die f 4500. aan te geven. Daarbij wordt opgemerkt dat de op brengst van de grondbelasting is meegevallen en ook die van de personeele belastingen en die ramingen dus kunnen worden verhoogd. B. en W. willen aan Ged. Staten mededeelcn dat zij niet aan het verlangen van Ged. Staten kunnen vol doen, want dat er voor die f4500.geen dekkings middelen zijn aan te wijzen en het bedenkelijk is als het evenwich tusschen de uitgaaf- en ontvangstposten verloren gaat. Wel zijn B. en W. bereid om ter gele genertijd bij suppletoire begrooting deze aflossing van f 4500.te regelen, n.1. als de 75 subsidie voor werkverschaffing, steunregeling voor werklooze ar beiders in het land- en tuinbouwbedrijf en toeslag aan zelfstandig werkende tuinders in ontvangen. Met dit voorstel van B. en W. kan de Raad zich vereenigen, hoewel de heer Van Zoonen veronderstelt dat de begrooting nog wel eens ter wijziging van Ged. Staten terug zal komen. 5a. Voorstel om ingaande op den datum door B. en W. te bepalen, de steunregeling voor werkloozcn in het land- en tuinbouwbedrijf toe te passen. De Voorzitter wijst op de geruchten dat half Sep tember verschillende personen, werkzaam in de Wie- ringermeer, ontslagen zullen worden en indien nood zakelijk, zal het dus gewenscht zijn, dat de steun regeling kan worden toegepast. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Werkobjecten voor de werkverschaffing. 6. Voorstel tot het, zoo noodig, in werkverschaffing doen uitvoeren van grondwerk ter verruiming van een wegbocht vooib.i Zijdewind, in verband waarmede wordt voorgesteld hiefvoor een crediet te verleenen. De Voorzitter herinnert er aan, dat door den heer Kolkman in comité-vergadering was bepleit om een tweetal wegbochten te verruimen, doch B. en W. vin den het gewenscht zich te bepalen tot de wegbocht ten noorden van het perceel-Witte. Het werk is door den heer Wartenhorst opgenomen en de kosten val len niet mee, n.1. met inbegrip van den post voor onvoorzien, f 1300.Doch als door het Rijk voor 75 in deze kosten wordt bijgedragen, is het niet zoo erg. B. en W. doen dit voorstel, hoewel zij niet zoo sympathiek tegenover deze verruiming van de weg bocht staan, omdat er in de nabijheid een provinciale weg komt. Maar omdat geen ander werkobject kan worden aangewezen, zijn B. en W. gedwongen dit voorstel aan den Raad te doen. De heer Waiboer kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen, met het oog op de komst van den primairen weg. Voor een werkobject heeft spr. een geheel ander voorstel, n.1. om het wegdek in de Wester-Moerbeek tc teren. Spr. stelt voor zich daartoe in verbinding te stellen met het bannebestuur. Dit werkobject zal langer duren en het zal in de toe komst veel meer nut hebben. De heer Van "oonen zegt, niet best over dit object voor werkverschaffing te kunnen oordeelen, omdat hij de bocht niet kent en ook niet weet hoe de pri maire weg zal loopen. Maar waar de weg aan de banne toebehoort, vraagt spr. of het niet gewenscht is de banne te verzoeken de kosten gezamenlijk te dragen. Spr. vindt het eigenaardig om ongevraagd den weg te gaan verbeteren. Den heer Slijkerman komt het werk in de Wester- Moerbeek, dat door den heer Waiboer is genoemd, veel beter vcor. De heer Kolkman oordeelt dat de verruiming van den wegbocht meer werkverschaffing vormt dan het teren van een weg. En spr. zou het dan nog beter vinden als de tweede weebocht wordt verruimd, o dat hier meer werk aan is verbonden. En het gaat juist om werk voor de werkloozen, dat is beter dan ze uit de hand te voeren of een steunregeling. Mede met het oog op den bouw van een paar huisjes, zou spr. de voorkeur geven aan verbetering van den twee den wegbocht en overleg gepleegd willen zien met het bannebestuur. De heer Waiboer kan wel namens de landcom- missie mededeelen, dat er wel werk op het gemeente- land in de Frik is. De heer Bakker wijst er op dat bij het teren van een wegdek, de praeparaten de meeste kosten vergen en daarvoor geen vergoeding van het Rijk wordt ont vangen. Dat is het bezwaar, terwijl het wegnemen van een wegbocht allemaal arbeidsloon is. De heer Kriller gelooft niet dat de weersomstandig heden gunstig zullen zijn voor het teren van een wegdek. Dat werk leent zich meer om in den zomer verricht te worden. Wat die tweede wegbocht betreft, de provinciale weg komt er heel dicht bij, de provin cie moet nog over den grondaankoop onderhandelen, de ondergrond is er zeer slap en het is de vraag of er voor aanbrengen van grond wel behoorlijk grond is te krijgen. B. en W. staan in 't algemeen niet sympathiek tegenover deze wijze van werkverschaf fing, maar er is geen beter object. Ook de beharding zal een heel bedrag kosten. De Voorzitter kan zich best voorstellen dat men het teren van het wegdek te Wester-Moerbeek naar voren brengt, maar met de uitvoering kan men beter wachten tot het voorjaar. Misschien zijn dan ook nog wel werkobjecten noodig. De tweede wegbocht leent zich voor uitvoering, met het oog op de plannen van de provincie en de bodem is daar buitengewoon dras- sig. De heer Van Zoonen is van meening dat de Raad zich eerst dient uit te spreken of de gemeente den weg van de banne zal verbeteren of dat eerst overleg zal plaats hebben. De Voorzitter zegt dat natuurlijk eerst met de banne overleg gepleegd zal worden. Maar dat de banne in de kosten zal bijdragen, is niet te verwach ten. Het gaat bij dit werk allereerst om de menschen aan werk te helpen en daar heeft de banne geen be lang bij. En het is in het belang van het plaatselijk verkeer. De heer Waiboer geeft in overweging om met het oog op den slechten finantieelen toestand der ge meente voorzichtig te zijn met de uitgaven. Spr. her haalt dat als er behoefte aan werk is, de landcom- missie genoeg werk heeft. De Voorzitter zegt, dat het betoog van den heer Waiboer buiten de zaak omgaat, want in het voorstel van B. en W. wordt uitdrukkelijk verklaard, dat „zoo noodig" tot de verruiming zal worden besloten. Als er ander werk is, zullen B. en W. er niet mee be ginnen. En het werk wordt ook alleen uitgevoerd als de gemeente zich de zekerheid heeft verschaft of het Rijk subsidie zal verleenen. Voor verbetering van ge meenteland zal het Rijk wel geen subsidie verlee nen. De heer Kolkman kan den heer Waiboer slecht be grijpen. In de vorige vergadering scheen het of er geen werkgelegenheid was en als de heer Waiboer toen zijn mededeeling had gedaan, zouden de kosten van onderzoek niet gemaakt behoeven te zijn. Wat die tweede wegbocht betreft, spr. prefereert deze juist, omdat er heel wat werk aan is en ze dus een mooi werkobject vormt. Bij het gemaal van den W.O.L.- polder ligt veel grond, die misschien wel voor niets is te krijgen. De Voorzitter wil de discussiën sluiten. De heer Waiboer stelt nu voor om te besluiten tot het teren van het wegdek in de Wester-Moerbeek en dan in ieder geval te beginnen met het afnemen van de wegkanten. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men; voor stemden de heeren Slijkerman en Waiboer. Wat het voorstel van B. en W. betreft, wil de heer Bakker t.a.v. het bestek alle voorbehoud maken. Met het oog op de kosten zou bijv. de grenssloot wijder gestoken kunnen worden. De Voorzitter betwijfelt dit in veiband met de te bouwen huisjes, maar over het bestek kan beter in comité gesproken worden. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aange nomen, waarbij de heer Waiboer aangeteekend wenscht te zien, te hebben tegengestemd. Een commissie voor werkverschaffing. 7. Voorstel tot vaststelling eener verordening, re gelende de samenstelling en de werkkring ecnei commissie voor werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede-, dat B. pn W. van oordeel zijn, dat de belangen èn van de gemeente èn van de werkloozen het beste gediend zijn als ze door een commissie voor werkverschaffing worden behartigd. Het is de bedoeling dat B. en W. een overwegende invloed op de handelingen der commissie hebben en dat de leden der commissie zullen bestaan uit leden van den raad en uit vertegenwoordigers van vereenigingen, met name van den landarbeidersbond en Armbestuur. B. en W. hebben zich een commissie van 5 leden gedacht en de commissie zou B. en W. van advies dienen. De heer Waiboer acht een commissie van 3 leden voldoende, hoe meer leden, hoe meer geharrewar. De Voorzitter zegt, dat tenslotte één persoon vlug kan werken, maar we leven in een democratischen tijd en B. en W. willen den raad en verschillende vereenigingen in de commissie vertegenwoordigd zien. Ook de heer Slijkerman is voor een kleine com missie. De Voorzitter meent, dat het bezwaar van de hee ren Waiboer en Slijkerman te ondervangen is door een subcommissie te vormen. De heer Van Zoonen vindt het gevaarlijk de com missie te splitsen en vraagt zich af waar dan de centrale leiding berust. De Voorzitter antwoordt, dat die altijd bij B. en W. berust. Bij de artikelsgewijze behandeling der verordening stelt de heer Waiboer voor de commissie uit 3 leden te doen bestaan. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen verwor pen; voor stemden de heeren Slijkerman en Waiboer. De heer Van Zoonen vindt het een bezwaar dat voor de benoeming van leden der commissie B. en W. de leden voordragen en de raad dus niet de vrij heid heeft om andere leden te benoemen. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is, dat 3 leden van den raad worden benoemd en voor elk te benoemen lid wordt een dubbeltal voorgedragen. De verordening wordt hierna ongewijzigd vastge steld. 8. Voorstel om voor den tijd van vijf jaron, in gaande 1 Juli j.1. ondernands te huren het noord oostelijk gedeelte van den z.g. kerkestal te 't Veld, dienende tot berging van de aldaar gestationneerde brandspuit. Aldus wordt besloten. De leden der commissie voor werkver- schalling. 9. Benoeming van de leden der commissie voor werkverschaffing. De voordracht van B. en W. luidt als volgt: 1. J. van Zoonen; 2. P. Bakker; 1. J. Waiboer; 2. K van der Oord; 1. C. Jong Jz.. 't Veld; 2. C. Jong Jbz., Zijdewind; 1. W. Slijkerman; 2. W. Kolkman; 1. P. Burgmeijer; 2. H. Wit. De als no. 1 voorgedragen personen worden be noemd en nemen, voor zoover aanwezig, de benoe ming aan. Een gra*i! 10. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 30 Juni j.1.. houdende wijziging van een tweetal geldleeningsbesluiten en intrekking en vaststelling van een geldleeningsbcsluit en voorstel tot vaststel ling van een nieuw besluit, hetwelk dat van 30 Juni j.1. vervangt. De Voorzitter deelt mede. dat op verlangen van Ged. Staten bet besluit was genomen, dat de rente hoogstens 1 Y< boven het promesse-disconto der Ned. Bank zou bedragen. De grap, want spr zegt het een grap te noemen, is nu dat het promesse-discon to 3 bedraagt en de gemeente zou dus niet hoo- ger dan 4% mogen gaan. B. en W. verwachten niet tegen dit rentepercentage een leening te kun nen sluiten en stellen daarom voor te besluiten, dat de rente hoogstens 2 boven het promesse-disconto zal zijn. Aldus wordt besloten. 11. Benoeming van een lid der commissie van toe zicht der Protestantsche Arm voogdij. Aanbeveling: no. 1. C Witsmeer; no. 2. K. Koolj Pz. De heer C. Witsmeer wordt benoemd met 6 stem men. op den heer K. Kooij Pz. werd 1 stem uitge bracht. 12. Prae-advies op het verzoek van J. Blanken- daal te Schagerwaard, gemeente Harenkarspel, om hem een perceeltje grond te verkoopen voor stichting van een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. Door B. en W. was aan den heer Witte voor ver goeding van 6 snees gemeentegrond f 10 aangeboden doch blijkens mededeeling van den heer Bakker vraagt Witte een vergoeding van f 15. De heer Slijkerman vraagt naar den huurprijs van het land en waar deze f4 per snees blijkt te bedra gen. besluit de raad de vergoeding aan Witte op f 15 te bepalen. Door den heer J. Blankendaal Wz. was gevraagd aan hem die 6 snees grond te verkoopen en B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten onder voorwaarde dat Blankendaal in aanmerking komt tot verkrij ging van een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. B. en W. hebben zich nog niet beraden over den ver koopprijs. De heer Slijkerman stelt voor, den prijs op f50 per snees te stellen, de heer Bakker noemt f75 per snees, omdat het bouwterrein is. De heer Van Zoonen oordeelt echter, dat als het bouwterrein is, het niet in aanmerking zou komen om te bestemmen voor een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. Naar die bestemming dient de prijs bepaald te worden. Het huis kan trouwens wel op een halve snees grond gezet worden. De Voorzitter is het met de redeneering van den heer Van Zoonen eens, f75*lijkt spr. te hoog en spr. stelt daarom voor den prijs op f60 per snees te be palen. De heer Bakker wijst er op, dat als er in 1t Veld bouterrein verkocht wordt, de prijs een paar honderd gulden bedraagt. De Voorzitter wijst op het gevaar dat het plaatsje te duur wordt, als f75 per snees betaald moet wor den. De heer Kriller stelt voor den prijs op f 100 te be- )alen voor een snees en van de overige 5 sneezen op 50 per snees. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe be sloten. 13. Voorstel om B. en W. te machtigen, de wonin gen der gemeente, na het verstrijken van den loopen den huurtijd. gedurende een tijdvak van vijf jaren ondershands te verhuren aan gegadigden, die daar voor naar hun oordeel in aanmerking komen en voor den thans geldenden huurprijs. De heer Kolkman vraagt zich af, of op het oogen- blik de tijd niet gekomen is om den huurprijs der verschillende woningen te verlagen. De Voorzitter gelooft niet. dat de gemeente hierin reeds het voorbeeld moet geven. De huur der ge meentewoningen is niet zoo aan den hoogen kant. lettend op de exploitatiekosten. Maar het kan altijd onder de oogen worden gezien. Spr. geeft evenwel den heer Kolkman in overwegnig in de volgende vergadering met een voorstel t.a.v. de verschillende huizen te komen, nadat de heer Kolkman eerst inzage van de thans geldende huurprijzen heeft gekregen. De heer Kolkman kan zich daar mee vereenigen. De door B. en W. gevraagde machtiging wordt zonder hoofdelijke stemming verleend. De Rondvraag. 14. Rondvraag. De heer Kolkman heeft gehoord, dat dezer dagen de straatlantaarns weer zullen branden. Spr. zou wil len dat bij het P.E.N. werd onderzocht of de gemeente op de straatverlichting reductie kan krijgen. Spr. meent dat aan de gemeente Blokker reductie wordt verleend. De Voorzitter zegt, dat in verband met de kermis te Zijdewind de straatverlichting tc Zijdewind en 't Veld tot des morgens 4 uur nieuwe tijd zal branden en te Oude Niedorp met het oog op de Floralia-feesten eveneens tot des morgens 4 uur. Spr. zal informeeren of de gemeente Blokker reductie ontvangt. Wel is van het P.E.N. een circulaire ontvangen over kolentoeslag, in veiband met den verminderden kolenprijs, maar dat betreft een heel gering bedrag. De heer Waiboer had op de agenda verwacht de be handeling van de begroot ing van den Vleeschkeu- ringsdienst, kring Barsingerhorn. Spr. vraagt of in de volgende vergadering de gelegenheid wordt gebo den hierover het woord te voeren. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling ligt die begrooting in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellen. Intusschen kan dan de heer Waiboer zijn lusten botvieren bij de besprekingen die over dit onderwerp in de verschillende raden wel zullen wor den gehouden, aldus merkt spr. lachend op. De heer Van Zoonen verneemt met vreugde dat aanstonds de straatlantaarns weer zullen branden. Spr. heeft er zich over verbaasd dat dit nog niet is gebeurd. We zitten al in de maand September en ora 8 uur is het al ongeveer donker. Spr. vindt dat er zoo spoedig mogelijk mee begonnen dient te worden en zou het op prijs stellen als volgend jaar de lan taarns voor korter tijd werden gebluscht. De Voorzitter zegt dat hij van een anderen kant daarentegen wel heeft gehoord, als de lantaarns brandden dat we leven in een slechten tijd en dat toch de straatlantaarns maar brandden. Laten wij hopen dat volgend jaar de tijdsomstandigheden he ter zijn, dan zullen we er niet aan denken de straat lantaarns te dooven. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Succes te Rotterdam. Het groote nut van het nemen van vingerafdrukken van „oude bekenden" is dezer dagen weer eens gebleken na een inbraak, die gepleegd werd in een opslagplaats van de „Petrolifère" aan de Pupillenstraat te Rotterdam. Daar werd in den nacht van 9 op 10 Augustus ingebro ken en een vrij groote partij zeep, eau de Cologne en sóheerapparaten gestolen. Inspecteur Tas, die met het onderzoek werd belast, vond op een verbroken ruit eenige vingerafdrukken die naar later bleek precies gelijk waren aan de afdrukken van den 36-jarigen G. v. W., een man die reeds eerder met de politie in aanraking was geweest. De vingerlijnen bedrogen niet. Men arresteerde v. W„ die onmiddellijk bekende de inbraak te hebben gepleegd. Nazi krijgt zee maanden. Voor de bijzondere rechtbank te Waldenburg (Silezlë) stond een nationaal-soclalist terecht die op 18 Juli l.L een Rijksbanlerlid neergeschoten heeft. Verdachte had toen hij van de S.A.-vergadering huiswaarts keerde, on derweg een woordenwisseling gekregen met twee Rijks- banierleden en daarna volgde de schietpartij. De open bare aanklager eischte twee en een half jaar gevange nisstraf. De nationaal-soclalist werd veroordeeld tot zes maanden wegens misbruik van wapen. Van de zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend werd ver dachte vrijgesproken, omdat hij in noodweer zou hebben gehandeld. STRIJD TUSSCHEN ZEE- EN LANDHOND. Bij Sassnitz op Rügen kwam het tot een vecht partij tusschen een wolfshond en een zeehond. Nadat beide dieren reeds bloedende wonden hadden opge- loopen, kreeg de zeehond zijn tegenstander in het nek vel te pakken en wist hem in zee te trekken. De wolfs hond moest, bloedend uit vele wonden, naar den wal zwemmen. Hij had het onderspit gedolven. EEN SCHOOLREISJE NAAR LAPLAND. De leerlingen van een Engelsche kostschool onderna men dit jaar een niet alledaagsch schoolreisje. Zij toch brachten hun vacantie in het meest woeste gedeelte van Lapland door. Dezer dagen keerden zij weer huiswaarts. EEN VOORUITSTREVEND KONING. Pelgrimsreizen per autobus. Een film van Mohammed's graf. Ibn Saoed, den koning van de Hedjas, kan men er geen verwijt- van maken, dat hij al te conservatief is. De pelgrims-reizen naar Mekka en Medina worden door hem als sinds jaren bevorderd met de meest moderne middelen. Hij heeft een soort omnibusdienst ingesteld, waardoor het mogelijk wordt dat de geloovigen per auto naar de Heilige stad worden vervoerd. Zelfs heeft hij de gelegenhid opengesteld gezelschapsreizen naar de Kaaba te maken. Al deze maatregelen hebben er toe bijgdragen zijn financieele positie te versterken en dat laatste heeft hem ertoe gebracht de techniek van het avondland nog verder te benutten: hij wil nu een film laten verwaardigen. „Waarom" aldus redeneert de koning, „moeten zoovele muzelmannen het geluk der ven het graf van den Profeet te aanschouwen, alleen omdat ze te arm of te ziek zijn om er persoonlijk heen te gaan?" En daarom heeft onze moderne Wahablet een film maatschappij de opdracht gegeven, Mohammed's graf te vereeuwigen. De betreffende rolprent zal in geheel Azië en Afrika worden verspreid natuurlijk niet gratis teneinde den roem van den Profeet en zijn voor- uitstrevenden opvolger te verkondigen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16