Brieven over Engeland. - De lepenziekte. Planten in Kamer en Tuin. DE SARCOPHAAG VAN OVIDUS? WETENSWAARDIGHEDEN. Waarnaar men luistert 3 September 1932. Een van de in Engeland verschijnende dokters-tijd- echriften draagt den naam van ..The Practitioner", of zooals wij het zouden noemen: „De Praktizeerende Ge neesleer". Het twee maanden geleden verschenen Juli nummer van dit tijdschrift was geheel gewijd aan de huis-, tuin- en keukenziekten, aan die doodgewone ziekten, waaraan we allemaal lijden, zonder de voldoe ning te mogen smaken, dat onze vrienden en kennissen meewarig over ons spreken, en dagelijks naar ons ko men informeeren. Ongetwijfeld bevat het Julinummer van The Practi tioner vele dingen, die van belang zijn voor den prak- tizeerenden geneesheer. Waarom, zoo vraag ik me af als leek, zou het anders verschenen zijn? Maar dit staat vast. dat het een zeer interessant nummer is voor U en mij, waarbij ik veronderstel, dat U, evenmin als ik, een dokterspraktijk uitoefent, of zelfs ooit medisch student geweest zijt. 't Is toch altijd belangwekkend over ziekten te lezen. In de eerste plaats geeft het een stevige voldoening te bemerken, dat je de een of andere kwaal, waaraan zoo iets als 35 procent van de medemenschen lijden, in het geheel niet hebt. Je begint jezelf als een soort van bui- tengewon mensch te beschouwen, dat wil zeggen: een buitengewoon mensch ook op dit gebied, want op an dere gebieden had je het natuurlijk al veel eerder ge constateerd. Dan kom je een paar bladzijden verder. Je las wat vluchtig, omdat je tot het idee was gekomen, dat dit soort van boek eigenlijk over minderwaardigen ging, waartoe je zelf niet behoorde. Maar dan trekt een zekere passage je aandacht. Je leest ze nog eens en nog eens. Die pijnen aan den linkerkant, 's morgens bij het op staan, vaak het meest op den voorgrond tredend, wan neer je je staat te wasschen? Ook vaak hinderlijk, wan neer je een poosje op de fiets hebt gezeten? Plotseling ben je alles om je heen vergeten, en hebt nog alleen maar belangstelling voor de vraag, hoe lang je het naar alle waarschijnlijkheid nog zult kunnen maken. En al weer schenkt het medisch boek voldoening, pe ziekte komt niet vaak voor. Slechts drie procent van de menschheid lijdt er aan. Een groot dichter is er aan ge storven, Een beroemd veldheer zou er ongetwijfeld door ten grave gedaald zijn, als een vijandelijke kogel geen roet in het eten had gestrooid. Je bent. zooals je merkt, zoowel in het hebben als in het niet hebben van ziekten een zeer bijzonder mensch. Maar om op het Jullinummer van The Practitioner terug te komen. Is er wel haast een belangwekkender onderwerp, dan die algemeen voorkomende ziekten? Die ziekten, waarvoor je meestal niet eens naar den dokter gaat? Het is niet, omdat je er niet dolgraag van genezen zoudt zijn, maar omdat je er van overtuigd bent, dat de dokter er toch ook niets aan doen kan. Ja, het is volstrekt niet buitengesloten, dat je dokter op dit oogen- blik er even erg aan lijdt als jezelf. Je bent, wat we noemen, stom verkouden. Je kunt eenvoudig weg niet uit je oogen zien. Je zakdoeken- voorraad slinkt zienderoogen. iets, <Jat van je verkoud heid niet gezegd kan worden. Je bent niet naar je werk gegaan. Je bent een last voor jezelf, en voor je heele omgeving. Ten einde raad besluit je toch den dokter, maar eens op te bellen. „Wat zegt U? Kan dokter niet komen? Wat? Is dokter v.erkouden? O. zegt U, dat hij dan eens wat kamferspiritus moet opsnuiven. Boorzalf is ook uitstekend, en anijsolie, en een heet glas kwast met twee aspirines .En vraagt U eens aan dokter, of hij ook toevallig iets weet voor m ij n verkoudheid. Zegt u maar, dat het een heele taaie is." Je hebt nog iets verstaan over een plaatsvervanger, maar je besluit wijselijk, je geld maar in je zak te houden. Tenzij je van de goedgeloovige soort menschen bent, die zich door een kaalhoofdige kapper een haar- middeltje laten aansmeren. Er wordt wel eens gezegd dat dokters weinig notitie nemen van de doodgewone ziekten. Ik geloof, dat dat een beetje onbillijk de zaak voorstelt. Het spreekt in de eerste plaats vanzelf, dat een dokter veel actiever wordt, wanneer hij bij een patiënt roodvonk, typhus, pokken of cholera constateert, dan wanneer hij opmerkt, dat de man een verkoudheid onder de leden heeft. U stapt toch ook van Uw fiets af. wanneer U ziet, dat iemand door een zware vrachtauto wordt overreden, terwijl U alleen maar even omkijkt, wanneer U merkt dat een jongen met een autoped over de teenen van den ouden heer rijdt. Toch geeft de taal van den ouden heer ook veel te denken. Maar in de tweede plaats weet de dokter heel precies wat hem te doen staat, zoodra hij de typhus heeft ge constateerd. evenals U weet, wat Uw plicht U voorschrijft, zeedra U ziet, dat iemand overreden wordt Bij de ver koudheid schudt de dokter meewerig het hoofd, en mompelt iets over aspirine, kamillethee en uitvieren (eenhatelijk woord dat „Weren"), en U schudt meewarig Uw hoofd tegen het oude heertje, en mompelt iets over die jongens van tegenwoordig toch. Ni^ts ontzien ze, die rakkers. Maar U kunt zoomin iets doen aan den zwaar beleedigden likdoorn van den ouden heer, als de dok ter aan%e verkoudheid van zijn patiënt. Tenminste? Sir Humphry Rolleston, de redacteur van The Practitioner, heeft in het door mij genoemde Juli nummer van het blad een groep specialisten het wpord gegeven, die ieder voor zijn speciaal onderwerp het woord voeren over zestien doodgewone ziekten. En, zoo als ik reeds zei, zal zeer waarschijnlijk menig dokter uit dit nummer, nog wel eens wat kunnen leeren van zijn confraters. Dr. S. W. Patterson schrijft over de slechte spijsver tering. Wie van ons heeft daar nooit last van gehad? En is onze dag niet totaal bedorven, wanneer onze maag niet in orde is? We hebben hoofdpijn, we zijn mopperig, we eten niet. Dr. Patterson vertelt ons, wat de mogelijke oorzaken zijn van onze slechte spijsvertering. We eten te haastig, we kauwen te weinig, we slikken groote volumes lucht mee naar binnen. Dit is één groep van oorzaken. Een andere groep wordt gevormd door de tegenwoordige ge woonte van bijna alle menschen om voor alle dingen aspirine of andere dergelijke middelen te slikken. In de derde plaats kan er in onze maag een tekort aan zuur zijn, zoowel al3 een teveel. En ten slotte is het heel goed mogelijk, dat orvze slechte spijsvertering niets te maken heeft met onze maag, maar in verband staat met heel andere dingen. Heeft U wel eens gemerkt, hoe Uw ont bijt U smaakt op den morgen van den dag, dat U een moeilijk examen af moet leggen? En dat het weinigje, dat U gebruikt er met alle geweld weer uit wil? Dat kunt U toch moeilijk aan Uw maag wijten. Slapeloosheid is een andere doodgewone kwaal, waar aan duizenden menschen lijden. Dr. Anthony Feiling schrijft over deze ziekte. Vele menschen, zoo zegt hij, trachten haar te bestrijden zonder geneesmiddelen te nemen. Zij zijn bang, slaven van die middelen te zullen worden. Maar, zoo beweert Dr. Feiling, er zijn verschei dene middelen, die men gerust gebruiken kan, zonder dat men voor zoo iets bang behoeft te zijn. Toch is het altijd veel beter, de oorzaak van deslapeloosheid op te sporen. Pijn, een te hard bed, koude voeten, angst, zor gen, zijn enkele van de vele oorzaken ,die de slapeloos heid kunnen teweeg brengen. En de specialist is vol- strekt niet bang de heet-water kruik aan te bevelen. Voor vele lijders aan slapeloosheid is een warm bad vóór •iet naar bed gaan een goed geneesmiddel. Anderen ko men te weinig in de buitenlucht, en de groote meerder heid drinkt te veel thee, koffie of alcohol, of rookt te veel. Maar in de allereerste plaats moet de dokter den lijder aan slapeloosheid er van overtuigen, dat hij van zijn ziekte genezen kan worden, en dat uit slapeloosheid voortkomende krankzinnigheid eenvoudig een mythe is, Alles tezamen genomen is het Julinummer van The Practitioner heel interessante lectuur. BESTRIJDING DOOR VERNIETIGING VAN DE IEPENSPINT KEVERS. Wij hebben de iepenspintkevers als belangrijke over brengers van de iepenziekte leeren kennen. Maakt men deze insecten nu het leven moeilijk of zelfs onmoge lijk, dan moet hun aantal achteruit gaan daardoor zal de kans op nieuwe besmetting van onze iepen ver minderen of ophouden. Hoe kan men nu de ontwik keling dezer kevers tegengaan? Theoretisch is de zaak hoogst eenvoudig* Men behoeft slechts er voor te zor gen, dat de kevers geen geschikte broedgelegenheid meer vinden. Wij hebben gezien, dat zij zich uitsluitend ontwikkelen in de schors van stammen en dikkere tak ken van zeer zieke, stervende of doode iepen. Het voorschrift ligt dus voor de hand: Ruim al deze iepen op! De moeilijkheid is alleen, in welk stadium van de ziekte een aangetaste iep voor verwijdering in aanmer king komt. In de eerste plaats is dit het geval, als zoo'n iep dood of bijna dood is. Maar er zijn grensge vallen. Deze betreffen 'boomen, die wel is waar zeer duidelijk ziek zijn, maar toch nog eenigen tijd in leven kunnen blijven. Dergelijke boomen kunnen voorloopig gespaard worden en wel zoo lang als hun schors nog r.iet door de kevers wordt bewoond. Daar dit echter slechts een kwestie van tijd is, beteekent het sparen gewoonlijk uitstel van executie. De tweede moeilijkheid is het verwijderen van de gevelde boomen. Men bedenke, dat men met het vellen alleen er nog niet is, want in de schors van gevelde iepenstammen gaat de ontwikkeling der spintkevers nog geruimen tijd door. Zelfs als men boomen kapt, dig nog niet door de kevers zijn bewoond en men laat ze ergens liggen of stapelt ze op, dan worden ze onmiddellijk door tal van kevers opgezocht, die zich in de schors boren en zich verder erin ontwikkelen. Zulke boomen werken als een magneet, die talrijke kevers uit de omgeving aantrekt. Reeds na betrekkelijk korten tijd, soms een maand na het vellen, storten zij nieuwe generaties van kevers in ontelbare hoeveelheden over de orrffeeving uit. Hierdoor vindt nieuwe besmetting op groote schaal plaats en het is dus duidelijk dat zulke versch gekapte iepenboornen groot gevaar opleveren. Het beste middel om de gevelde boomen voor de ont wikkeling van de sprintkevers ongeschikt te maken is het ontschorsen. Dus men trachte dit zooveel mogelijk In de praktijk te brengen, ook waar zich moeilijkheden mochten voordoen. Indien mogelijk, moet men de schors verbranden of deze op andere wijze vernietigen. Ook in de dikkere takken kan nog ontwikkeling van den schorskever plaats hebben. Men zorge dus er voor, dat de schors van deze takken eveneens zooveel moge lijk onschadelijk worde gemaakt. Zeer dikwijls is vast gesteld, dat b.v. de iepen bij boerderijen besmet werden, doordat men niet ontschorst iepenhout, van elders aangevoerd, op het erf had opgestapeld. Ook kleine hoeveelheden niet ontschorst iepenhout, b.v. voor brand hout, kunnen reeds een ernstig besmettingsgevaar op leveren. Inplaats van het ontschorsen, dat het meest aanbe velenswaardige is, kunnen de iepen ook onder water worden bewaard', mits dit spoedig na het kappen ge schiede. Indien nog deelen van de schors Doven water uitsteken, gaat echter de ontwikkeling van de kevers in deze deelen door. Proeven vanwege het Iepenziekte- Comité genomen, om geveld iepenhout op andere wijze tegen de kevers te beschermen, wezen uit, dat behan deling van ds stammen met ruwe carbolineum goede resultaten oplevert. De kevers zochten de stammen, die daarmede waren besmeerd niet op. Bovendien bleef de schors van op deze wijze behandelde stammen er ge- ruimen tijd opzitten, hetgeen voor de gebruikswaarde van het hout van groot belang is. Indien deze methode ook in de praktijk aan de ver wachtingen voldoet, dan zou hiermede de bestrijding van den iepenspintkevers ongetwijfeld een belangrijke schrede verder zijn gebracht. DE GLADIOLUS. Dit is een heel mooi knolgewas, Ze is ook zeer bekend, Ze wordt ook dikwijls langs de straat, In karren uitgevent. Z' is zeer geschikt voor straatverkoop, Wordt veel daarvoor gebruikt, Terwijl de bloem toch heelemaal, Toch heelemaal niet ruikt. Men treft hier ook twee groepen aan, De grootbloemige en De kleinbloemlge, die ik hier Beschrijf %1 met de pen. De laatste groep is ook heel mooi: Het Primulinus-ras. Ze staat bij het publiek heel goed Ja heel goed in den pas. De grootbloemsoorten gaan voorop', Wat zijn ze mooi van kleur, Ze hebben echter heelemaal, Neen heelemaal geen geur. Wat kan zij heerlijk bloeien toch. Een vlek al in de keel, Men treft weer alle kleuren aan, Rood, wit, paars, blauw en geel. De Halley. zalmkleur, is zeer schoon, Het is een mooie soort, Terwijl het blauw der.Hulot ook, Ons oog zoo zeer bekoort. De Schwaben, die is heldergeel, Amerika is ros. Geef mU maar een bouquet er van. Geef mij gerust een bos. De plant heeft vele ziekten ook, Soms is geen bol gezond. Terwijl de ziekte achterblijft Al in den vollen grond. De eerste ziekte die heet Scab, Daar komt nog day rot bij, Dan komt daar ook nog hard rot bij. Vooral ook op de klei. Er 13 niet heel veel aan te doen, Is er geen middel? Neen. Neen, er is heusch geen middel voor, Eerst wel al naar het scheen. Maar Uspulum, dat helpt ook niet. Het is niet veel gedaan, Dus is er niet veel aan te doen, Het is dus van de baan. De Italiaansche bladen deelen mede, dat een ze kere professor Grigoras uit Roemenië er in geslaagd zou zijn, de doodkist van den dichter Ovidius op te sporen. Nabij Constanza in Roemenië bevindt zich een Romeinsch graf, .vaar professor Grigoras, een in zijn land zeer bekend archaeoloog, onderzoekingen verrichte. Hierbij stootte hij op een doodkist, die tot nu toe niet was opgemerkt. Het voorwerp is twee me ter zeventig lang en twee meter veertig hoog. Het gewicht bedraagt 850 kilogram. In de kist was geen gebeente aanwezig. Het geheel is van maimer en be vat behalve een paar zinnebeeldige inscripties geen versieringen op opschriften. Grigoras nu, beweert uit de zoo even genoemde af beeldingen te kunnen opmaken, dat de ontdekte sarcophaag de laatste rustplaats van Ovidus is. Ie der der symbolische voorstellingen zou een werk woord vervangen en de beginletters dezer werkwoor den zouden tezamen den naam Ovidius vormen. Volgens de meening der collega's is het laatste, ook al zou het waar zijn, nog geen bewijs, dat de kist in derdaad die van Ovidus is. Daar staat tegenover, dat Ovidus inderdaad werd verbannen naar Tomi aan de Zwarte Zee. Constanza is gebouwd op de plek, waar zich eens Tomi bevond. De burgemeester van Sulmones, Ovidus' geboorte plaats, heeft telegraphisch om inlichtingen gevraagd, welke hem door den Romeinschen hoogleeraar on verwijld werden verstrekt. Wanneer de sarcophaag authentiek mocht blijken te zijn, dan bestaat de mo gelijkheid, dat hij naar Sulmones verhuisd. In 23 seconden heeft de bloedsomloop door het ge- heele lichaam éénmaal plaats gehad. Elk jaar wordt in Noord-Duitsohland gemiddeld 200.000 pond barnsteen gevonden. De proconsul Sergius Orata, die In het jaar 100 vóór Christus leefde, gaf de wereld een cadeau, dat hem een zekere beroemdheid verzekerde, evenals aan Lucullus, toen hij de kersen aan Europa overbracht. Orata legde in do baal van Baja de eerste oesterteelt aan. De appeltelers van Canada hebben op de plaats waar John Maoklntosh den eersten appelboom in Canada ge plant heeft, het begin van de geheele Canadeesche ap pelteelt, een gedenkteeken opgericht, dat den „Red Maokintosh", den besten Canadeeschen appel is gewijd. Het zal wel het eerste gedenkteeken zijn, dat aan een appel is gewijd. De groeibewegingen van de planten kunnen thans tamelijk duidelijk met een microcrescometer van prof. Guha, uit Genève, worden vastgesteld, daar dit apparaat iedere beweging, welke een plant maakt, 5000 tot 400.000 maal vergroot. Volgens den gesohiedschrijver Herodotus arbelddien aan de Cheopspyramide 100.000 man gedurende twintig jaar. Indien het technisch mogelijk ware. dat één man de pyramide kon bouwen, dan zou hij op basis van deze berekening daarvoor 2 millioen jaren noodig hebben. Met moderne hijschtoestellen en kranen, zouden die 100.000 arbeiders het werk in twee jaar kunnen doen. ZONDAG 11 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.15 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleereko- per; 9.00 Postduivenberichten en Voetbalmededeelin- gen; 9.05 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lantinga; 9.30 Orgelconcert door Johan Jong; 10.00 Socialistische po- ezie; 10.20 VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.00 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwertbroek; 11.20 VARA-Orkest. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein en Orgelconcert door Pierre Palla; 2.00 Boekenhalfuurtje; 2.30 Piano recital; 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheve- ningen: Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark; 4.30 Gramofoonmuziek. VA.RA.: 5.00 Dilettantenuurtje. V.P.R.O.: 6.00 Halve uren met boeken; 6.30 Kerkdienst uit Haarlem. A.V.R.O.: 8.00 Weerbericht, Nieuws- en Sportberichten van Vaz Dlas; 8.10 Omroeporkest oJ.v. Nico Treep m.m.v. Hélène Cals, sopraan; 9.00 „De Meneer van de Leestafel"; 9.20 Omroeporkest; 10.00 Mariette Serlé „moderne zangdeclamatie"; 10.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.30 Morgenwijding. N.C.R.V.: 9.30 Orgelbespe ling door Jan Zwart; 10.20 Kerkdienst uit Amsterdam; K.R.O.: 12.15 Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 J. v. Doveren: „De ontwikkeling van het circus"; 2.05 Gra mofoonmuziek; 2.10 Literair halfuurtje; 2.30 Orkest o.l. v. Johan Gerritsen; 4.15 Ziekenlof. N.C.R.V.: 5.00 Ge wijde muziek; 5.50 Feestelijke Godsdienstoefening in de St. Janskerk te Maastricht. K.R.O.: 7.45 Lezing; 8.15 The Dutch Gentlemen Band o.l.v. Fred. van Zanten; 9.00 Persberichten van Vaz Dias; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.30 Vervolg Concert; 10.40 Epiloog. BRUSSEL (509 M.) 5.20 Concert door het Radio-orkest; 6.20 Gramofoonmu ziek; 8.20 Concert; 8.35 Zangrecital; 10.30 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 3.20 Omroeporkest; 8.35 Cellosoli; 10.25 Populaire mu ziek; 11.10 Moderne dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 2.00 Militair concert; 5.35 Concert; 8.50 Concert door het Omroeporkest. HAMBURG (372 M.) 4.20 Populair concert; 7.05 Kamermuziek; 11.20 Cither- concert. KONTC-WUSTERHAUSEN (1635 M.) 12.20 Militair concert; 5.35 Concert. LANGENBERG (472 M.) 2.10 Concert; 5.40 Concert; 8.20 „Der Fliegende Hollan der", Opera in drie bedrijven. DAVENTRY (1554 M.) 2.35 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert door het B.B.C.- Theaterorkest; 4.35 Militair concert; 9.25 Concert door het B.B.C.-orkest; 10.40 Epiloog. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) 1.45 Concert; 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M-> 8.05 Gramofoonmuziek; 12.40 Gewijde muziek; 1.20 Gra mofoonmuziek; 4.20 Concert; 6.20 Gramofoonmuziek; 7.05 Concert; 8.20 Populair concert. MILAAN (831 M.Ï 8.50 Gevarieerd programma. ROME (441 M.) 9.05 Operette-uitzending. WEENEN (517 M.) 4.50 Populair concert; 7.30 Cellorecital; 10.40 Dans muziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Solistenconcert; 6.40 Militair concert; 8.20 Populair concert; 9.25 Concert; 10.20 Dansmuziek. MAANDAG 12 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.l A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Populaire gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Mr. Ph. C. la Chapelle leest uit „Een ontdekkingsreis naar Schok land" van Johan Luger en Jo Spier; 11.00 Orgelcon cert door Piet van Egmond Jr.; 12.00 Lunchconcert door Tuschinski's Select Salonorkest o.l.v. Max Tak; 1.30 Zangvoordracht; 1.45 Omroeporkest o.l.v. Nico Tieep; 2.30 Voortzetting zangrecital; 2.45 Omroeporkest; 3.15 Verzorging zender; 3.30 Aansluiting met Hotel „Central" te Den Haag: Willy Honsbeek en zijn orkest; 4.30 Kin deruur door Truus Uges; 5.30 Het Ensemble Carlo Pa- gani; 6.00 Gramofoonmuziek; 7.00 Boekenhalfuur; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein, 8.01 Kwartiertje voor de P. T. en T.; 8.15 Kinderliederen; 8.45 Kovacs Lajos en zijn orkest; 10.00 Vaz Dlas; 10.10 Omroeporkest o.l. v. Nico Treep; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (298 MA N.C.R.V.: 8.00 Tijdsein en Schriftlezing; 8.15 Morgen concert; 10.30 Korte Ziekendienst; 11.00 Harmonium bespeling; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonmu ziek; 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart; 2.00 Uitzending voor scholen; 2.30 Cursus knippen en naaien; 2.45 Cur sus stofversieren en hoedenmaken; 3.00 Uitzending van een gedeelte der Zeventiende Maranatha-conferentie 5.00 Harmonie-orkest; 6.30 Vragenuurtje; 7.30 Politiebe richten; 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Vervolg uitzending van de Zeventiende1 Maranatha- conferentie: 9.00 Ingebruikneming van het N.C.R.V.- orgel: 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonplaten11.30 Sluiting. BRUSSEL (599 M 12.20 Concert; 5.20 Gramofoonmuziek; 6.50 Concert; 8.20 Radio-orkest. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Orkest.,. 5.20 Gramofoonmuziek; 8.30 Johann- Straus-Concert; 10.10 Saxophoon-soli; BERLIJN (419 M-> 4.50 Concert; 6.50 Populaire- en dansmuziek; 8.20 Opera van Mascagni; 10.50 Concert door Symphonieor- kest HAMBURG (372 M.) 12.10 Concert; 4.50 Idem: 2.30 Gramofoonmuziek; 7.40 Concert; KONIGWUSTERHAUSEN (1635 M.) 6.20 Populair concert; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert; 10.50 Populair concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 5.20 Vespercon cert; 8.20 Concert; 11.05 Idem. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.05 Idem; 2.20 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 9.20 Idem; 10.35 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1440 M.) 8.50 Gevarieerd programma; 9.50 Dansmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 4.20 Concert; 7.20 Gramofoon muziek; 8.20 Militair concert. 9.20 Orkest concert; 9.05 Populair concort. MILAAN (331 M.) ROME («1 M.) WEENEN (517 M.) 8.15 Pupolair concert; 10.20 Dansmuziek. WARSCHAU (1412 M.1 5.20 Concert; 6.40 Populaire- en dansmuziek; 10.50 Gramofoonmuziek; 11.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8.20 Jeugdooncert; 10.05 Omroeporkest. DINSDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek; 9.00 Avro-kameror- kest; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Oohtendconcert door ensemble Rentmeester; 12.30 Gra mofoonmuziek; 1.30 Solistenconcert; 2.15 Modepraatje door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees; 2.45 Rustpoos ver zorging zender; 3.00 Gramofoonmuziek-concert; 4.00 Cau serie door Max Tak „De musical comedy en haar per soonlijkheden"; 5.00 Radiokinderkoorzang; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 7.30 Dr. M. Th. Hillen: „De Griek- sche Mythologie" (II); 8.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; 8.30 Omroeporkest; Intermezzo: L. W. Nijland „Internationale chansons"; 10.00 Nieuws- en sportberich ten van Vaz Dias; 10.10 Omroeporkest; 11.00 Ray Noble and his new Maifair Orchestra. HUIZEN (296 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 K.R.O.-trio o.l.v.' Piet Lustenhouwer; 1.45 Gramo foonmuziek; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Rustpoos verzorging zender; 4.00 Gramofoonmuziek; 5.30 K.R.O.-kunstensemble6.00 P. Heilker ..De espe- ranto-cursus; 6.15 K.R.O.-kunstensemble: 7.10 Kunst door Dom. Albertus van Roy O.S.B.; 7.30 Politieberich ten; 7.45 Verbondskwartiertje; 8.00 Concert; 9.15 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 5.20 Concert; 6.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert; 2.20 Idem; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1158 M.) 3.20 Omroeporkest; 9.10 Omroepstrijkorkesl; 11.10 Mo derne dansmuziek; BERLIJN (419 M.) 6.50 Pianorecital; HAMBITUG (372 M.) 1.35 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 Concert; 10.40 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 4.50 Concert; 8.20 Idem; 11.00 Idem. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert; 5.20 Vesperconcert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.20 Concert; 2.20 Gramofoonmu ziek; 4.20 Mosohetto en zijn orkest; 7.40 Dansmuziek; 8.20 Promenadeconcert; 11.20 Roy Fox en zijn band. PARIJS EIFEL (1446 M.) 8.50 Kamermuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.20 Idem; 3.20 Concert; 10.20 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 7.50 Gramofoonmuziek; 8.50 Operette in 3 bedrijven. ROME (441 M.) 9.05 Concert. WEENEN (517 M.) 8.00 Symphonieorkest; 10.30 Het Louis Seidel-orkest. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Populair concert; 6.40 Populaire dansmuziek; 8.20 Populair concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8.20 „Unser Franz Schubert".

Schager Courant | 1932 | | pagina 18