Het kostbaarste wat een mensch bezit, zijn Uw oogen, Zaterdag 10 September 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9139 W. C. VAN GEELEN, Fa. Gebr. ROTGANS Ingezonden Stukken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De Commissaris der Koningin in de pro- vincie Zeeland gewond. Vrijdagmiddag ongeveer 3 uur heeft op de Wouw- sche baan nabij „Het oude Anker" een ernstig auto ongeval plaats gehad. Op dat tijdstip naderde met matige vaart een auto uit de richting WouW komend, het kruispunt Rijksweg Roosendaal-Wouw en den weg naar Kruisland. Plotseling begon de wagen te slingeren, ging eerst naar links en botste daarna te gen de aan den rechterkant van den weg staande schuur van den heer van Iersel op: De auto werd door de botsing zwaar beschadigd, de carrosserie stond scheef op de assen, ruiten werden ingedrukt, het portier werd vernield. Omwonenden snelden ter hulp en wisten de vier inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. Do bestuurder bleek te zijn de Commissaris der Konin gin in de Provincie Zeeland. Jhi. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Met ernstige verwondingen werd hij op genomen, terwijl zijn echtgenoote een bovenbeen breuk opliep. Voorts bevonden zich nog in den wa gen de moeder van Jhr. Quarles van Ufford en do zuster van den Commissaris. Beide dames bekwa men slechts lichte verwondingen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, terwijl de Koninklij ke Marechaussee uit Roosendaal eveneens weldra verscheen om hulp te bieden en een voorloopig onder zoek in te stellen. De Commissaris en zijn echtgenoote. zijn naar het R.K. Charitasziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De verwondingen van Jhr. Quarles van Ufford, die o.m. een hoofdwonde had opgcloopen, moeten van vrij ernstigen aard zijn. Naar ons echter van officiecle zijde werd medegedeeld, zouden de verwondingen van niet zoo ernstigen aard zijn. De familie Quarles van Ufford was op weg van Middelburg naar Den Haag. Smokkelarij van gedistilleerd. Een goede slag; 1000 liter gedistilleerd achterhaald. Elders in dit blad vinden de lezers een korte mede- deeling, hoe ambtenaren van het douanevaartuig Zeemeeuw in de Heldersche haven een goeden slag sloegen. Reeds geruimen tijd trok hot de aandacht, dat de Noordzee werd bevaren door allerlei ketters, welke met restitutie van den accijns grooto voorraden ge distilleerd naar het buitenland uitvoerden. Bedacht op de mogelijkheid, dat men een poging zou wagen langs de eenzame Noordzeekust tusschen IJmuidcn en Den Helder een gedeelte van de lading op vis- schersschcpen over te laden en heimelijk weer in te voeren, hetgeen inzonderheid langs Den Helder door het breedc en ook des nachts goed bevaarbare Mars diep best kan geschieden, hebben de ambtenaren reeds heel wat dienstgeklopt in deze richting. Het is niet mogen gelukken, er achter te komen, welke directe aanleiding er bestond om Donderdag onverwachts handelend op te treden in de Buitenhu ven in Den Helder, "t Ppui>liek zag dat in de vroegte ineens van het rustig aan den wal liggende doaune- vaartuig Zeemeeuw de motorvlet werd gestreken en de bemanning, onder aanvoering van den inspecteur den heer P. H. Pesman, zich begaf naar een geheel achter in dc haven liggend schip, dat in gebruik is bij de garnalendrogerij de N.V. Chemica. Alleen bij hoog water is het mogelijk, aan boord van dat schip te komen, daar het bij laag water droeg ligt. Voor smokkelaars dus een prachtige gelegenheid voor berging van hun smokkelwaar Aan boord van dit schip, dat van behoorlijken om vang is, werd niemand aangetroffen. Een deel van de bemanning voer daarop terug naar den wal, om den eigenaar van het visschersvaartuig op te halen. Daarna begon dc inspectietocht. In de duistere hoe ken werd het licht van electrische zaklantaarns ge worpen. maar aanvankelijk ontdekte men geen con trabande. Tot men bij het openen van een deksel van een mangat ln de diepte bussen zag in den ket- tingbak. De toegang daartoe bleek echter niet mo gelijk. Er was geen deur en geen opening, waardoor men den kettingbak kon bereiken. Maar na lang zoe ken ontdekte men een luik, dat voor het oog zoo goed als onzichtbaar was en in het tusschendek van het schip sloot. Bij het openen daarvan kon men zich in de ruimte begeven, waar vijftigliters bussen waren opgeslagen. Controle van den inhoud bracht aan het licht, dat hier een duizend liter gedistilleerd van 98 pet, was binnengesmokkeld, waarvoor bij normalen invoer ongeveer f 4000 accijnsrechten hadden moeten worden betaald. De eigenaar van het bedrijf, de heer D., toonde zich ten hoogste verbaasd over de vondst en ontkende ten stelligste, te weten dat er smokkelwaar bij hem aan boord was. De douane heeft op het vaartuig en op den inven taris beslag gelegd. Te groote aanvoeren op de varkensmarkt. Waarschuwing van varkenscentrale. In de afpeloopen week heeft de Ned. Varkens Cen trale er naar gestreefd de exportvarkens, welke aan de markt worden gebracht, zooveel mogelijk af te nemen. Dit kon alleen geschieden zoolang de aanvoeren zich ongeveer binnen de grenzen van het normale le ven bewegen. Den laatsten tijd is dit niet meer het geval. Er valt een abnormaal groote aanvoer te con- stateeren. In verband hiermede ziet dc Nederlandsche Var kens Centrale zich verplicht de boeren en andere bij den handel in varkens betrokken personen te waar schuwen tegen het aanvoeren aan de markt van een te groot aantal varkens. Zou dit toch geschieden, dan bestaat het gevaar, dat de varkens onverkocht mee naar huis genomen moeten worden. Tel. Het nieuwe Blindeninstituut in 't Gooi. Gisteren is te Huizen het Blindenistituut, de instel ling die jarenlang te Amsterdam in de Bossiusstraat. gevestigd was, maar nu naar het Gooi is overge bracht, geopend, in tegenwoordigheid van dc konink lijke familie. H. M. de Koningin hield een toespraak. Het mooie, grootsche gebouwencomplex is verrezen op een prachtig bosch- en heideterrein nabij „Oud- Bussum Dr. Van Balen Blanken 80 jaar. Een druk bezochte receptie. Tal van geluk- wenschen. De humor ontbrak niet. Ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van dr. Van Balen Blanken was de te Bovenkarspel gehou den receptie' zeer druk bezocht. Onder meer waren er de meeste collega's uit den omtrek, hurgemeesters, het bestuur van het Historisch Genootschap „Oud West friesland" enz. enz. Dr. G. Karsten uit Amsterdam bood namens het uit het Historisch Genootschap gevormde comité een fraaien haard aan, en Maartje Bierman uit Oosthuizen, meer bekend als Maertje van Westfriesland, een fraai kussen. Bij de overreiking van dit kussen zei de jubilaris: „Laat ik je nu kussen, daar", waarna hij Maertje een klinkenden zoen gaf. Onder de binnen ge brachte vracht telegrammen en brieven, was er een van A. M. de Jong: en een van Jan van Riems dijk, met de woorden: „dat is wel twee kwartiens weert, \an harte gefeliciteerd." Ontploffing aan boord van een stoomveer. Zwaar onweer boven den Achterhoek. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur ontlastte zich bo ven den Gelderschen Achterhoek een kort doch he vig onweer, gepaard gaande met zware regens. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in. Te Laren (Geld.) sloeg do bliksem in de kapitale boerderij van Huize Beekvliet. Alles brandde af. Inboedel en oogst gin gen verloren. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Vele dooden en zwaargewonden. Vrijdagmorgen ontplofte aan boord van een stoom boot, die als veer de verbinding onderhoudt over de East River naar Rikers Island te New-York, midden op de rivier een ketel. Aan boord bevond zich een hondertal arbeiders. Door het springen van den ketel werden velen hunner gewond en de boot zonk onmid dellijk. De opvarenden waren grootendeels bouwarbeiders, die naar hun werk gingen, een nieuwe gevangenis in aanbouw. Van de 150 pasagiers, die zich aan boord van de „Observation" bevonden, zijn tot nu toe 75 naar zieken huizen overgebracht. Twintig hunner zijn ernstig ge wond. Tot nu toe zijn 37 dooden geborgen. Talrijke lichamen werden door de kracht der ontploffing vol komen uiteengereten en op de daken der langs den oever staande huizen geslingerd. Het schip is binnen enkele seconden gezonken. De in het water geworpen opvarenden bekwamen brandwonden ten gevolge van 't kookende ketelwater. Tot de dooden behoort o.m. de kapitein van het schip. De „Observation" was vroeger een particulier jacht, dat in het jaar 1930 omgebouwd werd tot veerboot. VRAAGT DUITSCHLAND UITSTEL VAN BETALING AAN DE VEREENIGDE STATEN? Washington, 9 Sept. Te Washington verluidt met hardnekkigheid dat Duitschland voor de per 30 Septem ber vervallende betalingen voor de bezettingskosten en de aanspraken van Amerikaansche burgers, een beta lingsuitstel zal verzoeken. pas liier dus zorgvuldig op. Valt het lezen U, nu de lange avonden komen, bij de lamp moeilijk, wacht dan niet tot het te laat is met het aanschaf fen van een goede andere bril. Wendt U hiervoor alleen tot een vertrouwd adres en een gediplo meerd opticien, want deze kan U vakkundig aan een passende bril helpen. Het beste adres is dus Lagezijde B 40, Tel. 26, Schagen. Nergens vindt U grooter keuze Monturen, Clazen. enz., uitsluitend de allerbeste kwaliteit tegen la gen prijs, terwijl U bij ons alleen op reparaties, als soldeeren, armenaanzetten, desverlangd kunt wachten. Gediplomeerd Opticien V.V.O. De Voogd van het Muiderslot. Een goedgeloovige dame opgelicht voor f 30.000. Hy zou haar Vrijmetselaar ma ken. f 1000 aan uniformen. Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft zich Vrijdag te verantwoorden gehad de 54-jarige C. R., voormalige conciërge van het Muiderslot wegens oplichting van een dame te Soest voor een bedrag van f 30.000 ln het tijdvak van 20 December 1929 tot No vember 1930. Bij een bezoek aan het slot in 1929 merkte deze dame, dat de vrouw van den conciërge een bepaald ordelint droeg. Dit trok haar aandacht, zoodat ze den vrouw meerdere inlichtingen vroeg. Deze verwees haar naar haar echtgenoot, die haar vollediger op de hoog te zou kunnen brengen van de beteekenis van dit lint, dat gedragfen werd door de leden van een bepaalde vrijmetselaarsorde. De conciërge deelde de dame mede, dat hij groot meester van de co-maconnerie was en verklaarde, toen da dame haar wensch uitsprak, ook lid van deze orde te worden, dat hij daarvoor gemakkelijk zou kunnen zorgen- Ze kon echter slechts lid worden, als ze vooraf ten behoeve der orde f 2500 stortte. De dame, die vol komen vertrouwen ln den man stelde, voldeed aan dit verzoek en liet zich nadien telkens weer er toe bren gen bedragen ten behoeve der orde te storten, in totaal tot een bedrag van f 30.000 Ze vermoedde niet, dat de conciërge geen grootmeester, zelfs geen actief lid der co-maQonnerie was. Toch kreeg, ze ten slotte argwaan en liet daarom door den conciërge een schuldbekentenis teekenen voor dit bedrag, waarin hij zichzelf verantwoordelijk stelde en beloofde 5 pet. rente te zullen betalen. Dit is echter nooit geschied: eenmaal overhandigde hy haar een bedrag van f 400. Dit is echter het eenige bedrag ge weest, dat bedoelde dame tot nu van haar geld heeft teruggezien. Als voorzitter van de rechtbank trad op, mr. Huizin- ga. als officier van justitie mr. van Dullemen. Ver dachte bekende volkomen en sprak zyn spyt uit over. het gebeurde. Het geld had hy voor zich en zyn gezin gebruikt. Nadat verdachte en getuige aan een langdurig ver hoor waren onderworpen, hield de ambtenaar van het O. M. zy'n requisitoir. Deze zeide o.m. dat door de bekentenis van den ver dachte en de verklaringen van getuige bewezen* is, dat de dame door een samenweefsel van verdichtsels en een samenstel van leugens bewogen is tot afgifte van f 30.000. Dan is er van oplichting sprake. Indien het geld echter ter leen werd gegeven, dan werd verduiste ring gepleegd. Verd. was reeds langer op finantieel ge bied aan het „scharrelen", pleegde reeds 'eerder hande lingen, die niet geheel door den beugel konden. Verd. die 25 jaar geleden als trambestuurder door tij dig te remmen het leven van de koningin heeft gered, wier rijtuig byna aangereden werd, verheft zich nog steeds op deze daad. De officier was van meening, dat verd., die naar aanleiding van deze redding een orde- teeken verwierf, thans andere geloofsbrieven dient te toonen. De officier achtte deoplichting bewezen en vroeg tegen verd. 1 jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar. De raadsman van verd., mr. Schut, is van oordeel, dat er geen sprake van is, dat deze man een geraffi neerd oplichter zou zyn. Immers de man heeft een stuk geteekend, waarin zooveel leugens stonden, dat een ge raffineerd oplichter hieronder nooit zijn handteekening zou hebben geplaatst. PI. gaat accoord met den eisch van den officier, al zou hij de straf, met het oog op den leeftyd van verdachte, die een blanco strafregister heeft, zoo gering mogelijk willen zien. Uitspraken 23 dezer. Reusachtige brand te Malmédy. Do geheele omgeving bedreigd. Langs den weg naar Eupen, midden in de stad Mal médy, België, zyn de papierfabrieken der firma Steln- bach gevestigd. Zij beslaan verscheidene duizenden vler kante meters oppervlakte. Vrijdagmiddag te kwart voor een. toen het geheele fabriekspersoneel aan het werk was, is er brand ont staan. Het vuur waa ontstaan in een der zygebouven waar een groote hoeveelheid glanspapier was opgesla gen en nam spoedig een enorme uitbreiding aan. On danks de krachtige bestrijding van den brand door de brandweercorpsen van Malmédy, Eupen, Verviers en Luik sloegen de vlammen weldra naar de kantoorge bouwen over. Het duurde dan ook niet lang of het ge bouw waarin de brand ontstaan was, stortte in onder groot gekraak. Dank zij de nabijheid van de Warche be schikte de brandweer over voldoende water, hetgeen evenwel niet wegneemt dat de brand zich nog steeds meer en meer uitbreidt. Het geheele fabriekscomplex wordt ernstig bedreigd en aangezien het gelegen is in een gedeelte van de stad, waar de straten nog vrij simal zyn en gevormd worden door oude huizen, waarvan sommige nog gedeelteiyk uit hout opgetrokken, bestaat er groote vrees voor dat de brand zich tot de geheele omgeving zal uitbreiden. Tijdens het blusschingswerk werd een brandweerman uit Malmédy die op een ladder stond door de vlammen aan het been gewond. Hy verloor het evenwicht en viel van den ladder. In bedenkelyken toestand werd hij naar het ziekenhuis te Malmédy overgebracht. De schade bedraagt thans reeds eenige mlllioenen franken. Ernstig vergiftigingsgeval. Door Tempe Boegldl, 21 Sterfgevallen. Uit Karanganjar wordt geseind: In dessa's, gelegen in het district Gombong, regent schap Karanganjar, N.O.I. hebben zich wederom vijftig gevallen van Tempe Boengkil-vergiftiging voorgedaan. Tofr heden bedraagt het aantal sterfgevallen 21. Tempe Boengkil noemt men de koekjes van gekookte samengeperste sojaboontjes, waarop men schimmelcul tuur heeft doen ontstaan, waardoor ze een geur en simaak verkrijgen, die den Javaan aangenaam is. Men gebruikt tempe boengkil als toespys by de rijst. Dijkaanleg bij Leningrad. Uit Leningrad wordt gemeld, dat sedert het bestaan van de stad Leningrad, l.w.z. sedert de stichting van St. Petersburg door Peter de Groote, de stad in totaal door 103 overstroomingen is geteisterd, die in sommige gevallen reusachtige schade hebben aangericht. De Leningradsche Sowjet heeft thans een plan uitgewerkt, voor den aanleg van^een reu9achtigen dyk, die zal loo- pen van de kade aan de Finsche Golf tot aan de spoor- lyn van Oranienbaum naar Kroonstad. Men hoopt ln het begin van 1933 met den aanleg van dezen dyk te kunnen beginnen. HET CONFLICT IN DE ENGELSCHE WEEFNIJVERHEID. De Regeering bemiddelt. De beide partyen, welke betrokken zijn by het geschil in de katoenindustrie van Lancashire, hebben hun be reidheid te kennen gegeven de byeenkomst by te wonen welke door den minister van Arbeid wordt belegd om tot overeenstemming te kunnen komen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 759 m.M, Vooruitzichten: Waarschijnlijk goed weer. Temperatuur: 15° C. 60° F. Aller oogen zijn gericht op de bekendma* king pag. 4 van het tweede blad. Gedipl. Opticien - Refractionist. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Geheimzinnige verdwijning in Amerika. Drankbestrijder ontvoerd. De New Yorksche politie heeft, namens de familie opsporing verzocht van Raymond Robins uit Port-» land in Maine. Robins is een welgesteld sociaal wer ker en een voorstander van het drankverbod. Men neemt aan, dat hij ontvoerd is toen hij zich op weg bevond naar Washington, waar hij Dinsdag een on derhoud zou hebben met president Hoover. Robins' echtgenoote verklaarde, dat haar man zich sinds Juni heeft bezig gehouden met dc bestrijding van dranksmokkelaars in Florida en dat zij hem sedert* dien niet gezien heeft. SPORT. Sparta°nieuws. Van de Adspiranten, WEDSTRIJD VOOR ZONDAG. Proef elf tallen: Schagen A—Schagen B. Aanvang wedstryd Zondagmorgen 11 uur, Elftal A. geel-zwart shirt: T. Bijpoet; J. Peetoom. W. Moransart: P. Bruin. S. Grootes, W. Quak; J. Starreveld, G. Rempt, A. Mole naar. J. P. Wit J. Doves. Elftal B, wit shirt: R. Prins; F. Koning, T. Morransart; S. Visser. J< Gelder; A. Wit. L. Strijder, C. v. Haren, A. Schoorl, A, Uitterdijk, P. Tuinman. ANNA PAULOWNA. Officieele mededeelingen voetbalvereeniging „B.K.C/ A s. Zondag gaat het tweede op bezoek naar Wie» ringerwaard 2 en speelt daar om half 2 in plaats van 2 uur. Het elftal is als volgt opgesteld: v. d. Burg. Steenvoorde, De Jong. Steenvoorde, Steenvoorde, De Schipper. Van Duin. Blom, De Schipper, Oele, Van Dijk. Res.:Van Dijk. Het eerste speelt thuis om half drie tegen de Wa tervogels van Den Helder en is het elftal als volgt samengesteld: De Schipper. Van Teulingen, v. d. Bu:g, Wiggers, Hoep. Klerk, Harder, Tauber, Post, De adspiranten spelen ook thuis om elf uur tegen de Succes-adspiranten. Zondag 18 September, de laatste zomerwedstrijd, spelen het eerste en tweede elftal beiden thuis tegen de Atlas-elftallen van Den Helder, na welke wedstrij den een B.K.C.-bal in de zaal van het clublokaal wordt gehouden. Mynheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U om een weinig plaatsruimte. De Hollandsche Maatschappy van Landb. heeft verga derd te Rotterdam. Als men het verslag van die verga dering leest in de Schager. dan komt men weer tot de verhysterende ontdekking dat de voormannen in deze beweging niets positiefs willen doen voor de noodlijden de, werkende boeren. Dr. Lovink zegt: wij staan nog voor moeilijker tyden als de voorlaatste vergadering, maar met Gods hulp. enz Ten aanzien van hypotheekboe ren worden geen af doende maatregelen beraamd. Als straks massa's hypo theekboe ren op de flesch gaan, steekt dr. Lovink geen hand uit, om daadwerkeiyk te helpen. De Holl. Mij. v. Landbouw zal niet voorstellen: verbod van verkoop wegens crisisschulden. De Holl. My. v. Landbouw zal niet aannemen een motie b.v.: heffing in ééns. van de groote inkomens en vermogens, om hiermee den nood- ïydenden landbouw in Nederland te steunen. Dit alles willen dr. Lovink en ir. Huisman niet. Zij zouden dan. in ongenade komen by de regeering van Ruis do £•*- renbrouk, en dat willen deze mannen beslist niet Uit Wognum kwam een geluid, om den melkprijs vast te stellen op 5 cent. De regeering heeft dat toch immers alle boeren in den lande wysgemaakt. Het hoofdbestuur neemt deze motie wel over, maar gewyzigd, n.1.: geen 5 cent minimum-prys, maar den kostprijs. Alle pacht- en hypotheekboeren hebben hier niets aan. doch dat laat natuurlyk dr. Lovink absoluut koud. Hy doet niet de minste moeite, om voor deze categorie van landbouwers redding te brengen. Wanneer zullen de werkende boeren eens inzien dat de voormannen in verschillende organisaties niet de minste moeite doen, om ons van den ondergang te red den. Handlangers en werktuigen van deze regeering zijn dr. Lovink en ir. Huisman, anders niet. Veel dank aan de redactie voor de plaatsing, G. GROET. Warmenhuizen,

Schager Courant | 1932 | | pagina 5