SC1ACE1 Alllltll BltïïS- COURANT. ilrattitit- LaiümHii De Duitsche Rijksdag Raad Oudkarspel. Uitgevers: N.V. vJh. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Duitschland 's Gelijkgerechtigdheid. dr. julius röntgen overleden. Brand op de Prinsengracht te Amsterdam. Het drama te Moordrecht. De Olympische Ruiterploeg terug in Patria. Kroon Levertraan Fa. Gebr. ROTGANS Woensdag 14 September 1932. 75ste Jaargang No. 9141 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-' TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoJ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NTJMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Overrompeling van de Regeering, maar mislukt! Von Papen heeft den wedloop op 't kantje af ge wonnen. Wanneer nieuwe ver kiezingen? De sensationcele Rijksdagzitting van Maandag houdt de gemoederen en de pennen nog danig in be weging. Tallooze verklaringen, uiteenzettingen en voorspellingen van politieke partijen en personen in Duitschland en elders komen los. Maar ofschoon de ontbinding van den Rijksdag door president Goering onwettig wordt geacht, omdat het ontbindingsdecreet van Hindenburg te laat zou zijn ingediend en de stemming over het intrekken der Noodverordeningen en de motie van wantrouwen reeds aan den gang was, vindt deze opvatting van Goering weinig steun en staat het wel vast, dat de Rijksdag niet meer bijeenkomt en als ontbonden wordt beschouwd. Het blijkt nu zonneklaar dat verschillende partijen afgesproken hadden de Regeering een nederlaag toe te brengen in den vorm van een uitspraak over in trokking der Noodverordening. Had de Nazi-voorman i>r. Frich geen half uur schorsing der zitting ge vraagd, dan was de overrompeling wel gelukt. Want op dat moment was Von Papen nog niet in het bezit van Hindenburg's ontbindingsdecreet. In allerijl is dit gereed gemaakt; het befaamde stuk toch draagt de duidelijkste sporen van de haast waar mede het is gereed gemaakt. Het komisch van het geval is dat een Nazi-voor- man, een der leiders van de Hitier-partij, die het op het leven der Regeering had voorzien, achteraf als haar redder is te beschouwen! Het staat wel vast, dat de Regeering-von Papen sterk door het vertrouwen van Hindenburg en den steun van Generaal Von Schleicher en zijn Rijks- weer. geen plaats zal maken en haar program van opbouw van Duitschland zal trachten te verwezen lijkenhet althans een kans wil geven. o Verschillende officieele commissies uit den Rijks dag hebben vergaderingen gehouden om den gescha pen toestand te bespreken en zoo mogelijk een uitweg te zoeken. Maar Von Papen verschijnt niet. Hij staat er op, dat Goering zijn brief over de onwettigheid der ont binding en de daaraan gekoppelde motiveering in trekt, alvorens tot nader overleg bereid te zijn. Daaruit is weer een briefwissoling tusschen Goering en Hindenburg ontstaan, die wij hier weergeven om een meer volledig inzicht in de kwestie te geven. Brief van Goering aan Hindenburg. De commissie tot handhaving van de rechten van de volksvertegenwoordiging, heeft in overeenstem ming met artikel 33 van de rijksgrondwet de aan wezigheid van den rijkskanselier en den rijksminister van binnenlandsche zaken in zijn zitting van heden geëischt. De rijkskanselier en de minister van binnen landsche zaken hebben hun verschijnen van voor waarden afhankelijk gesteld. Dat is, volgens den dui- delijken tekst van artikel 33 van de rijksgrondwet niet toelaatbaar. De commissie stelt vast, dat de rijkskanselier en de rijksminister van binnenland sche zaken zich door hun handelwijze hebben schul dig gemaakt aan een openlijke inbreuk op de rijks- grondwet. Zij verwacht, dat de rijkspresident als de geroepen behoeder van de grondwet den rijkskanselier en den rijksminister van binnenlandsche zaken onverwijld zal dwingen tot de uitoefening van hun grondwettige plichten. Het antwoord van Hindenburg. De rijkspresident heeft hierop geantwoord: Het in uw schrijven van heden tegen den rijkskan selier en den rijksminister van binnenlandsche zaken geuite verwijt van inbreuk op de rijksgrondwet, wijs ik met beslistheid van de hand. De problemen, waar mede de commissie tot handhaving van de rechten van de volksvertegenwoordiging zich thans bezig houdt, zouden nooit ontstaan zijn, wanneer gij, ge lijk de rijksgrondwet dit voorschrijft, den rijkskan selier het woord hadt gegeven tot voorlezing van mijn bevel tot ontbinding of op zijn minst onmiddellijk na het overhandigen van dit bevel de zitting van den rijksdag had gesloten. Zoodra gij en de commissie de zen onaanvechtbaren toestand zult erkennen, zal, ge lijk de rijksregeering reeds verklaard heeft, niets meer in den weg staan aan een verschijnen van den rijks kanselier en den rijksminister van binnenlandsche za ken voor de commissie. Daarop heeft Goering weer uitvoerig geantwoord. Tij vijfden male ter stembus. De nieuwe verkiezingen zullen waarschijnlijk op 13 November worden gehouden, hoewel de regee ring von Papen voorloopig niet van plan schijnt, den datum officieel vast te stellen of de verkiezin gen officieel uit te schrijven, in verband met de „noodzakelijkheid om orde en rust te handhaven". Dnltschland niet naar de Ontwapenlngs* conferentie. Het Duitsche Rijkskabinet heeft in verband met de binnenlandsche politieke gebeurtenissen geen stelling kunnen nemen tot het Fransche antwoord. Hiertoe zal in de eerstvolgende dagen gelegenheid zijn. In kringen der Rijksregeering verklaart men ech ter dat een eerste kennisname van de Fransche nota reeds thans doet zien dat de Fransche reeeering den Duitschen eisch naar gelijkgerechtigdheid niet er kent en dat de poging om te komen tot directe Duitsch-Fransche besprekingen, als mislukt moet worden beschouwd. Men acht het zeker dat de Duitsche regeering niet zal verschijnen op de op den 21 September vasgestel- de zitting van het bureau der ontwapeningsconferen tie. Een groot musicus heengegaan. Gisternacht ls In den ouderdom van 77 jaar in het Diaconessen-ziekenhuis te Utrecht waar hij een opera tie heeft ondergaan, overleden de bekende musicus dr. Julius Röntgen. Röntgen werd te Leipzig geboren. Zijn vader Engel- bert Röntgen, was aldaar concertmeester van het Ge- wandhaus Orkest had zich te Leipzig gevestigd. Zijn opleiding heeft Julius Röntgen geheel in Duitschland gekregen. Met Jalius Stockhausen begon hij In 1873 een concert reis als klavier-virtuoos en begeleider, welke tournée tot resultaat had. dat de aandacht van de muziekautoritei- ten in Nederland op hem gevestigd werd. In 1877 volgde dan ook zijn benoeming tot leeraar aan de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam. In 1888 werd htj tevens directeur van de Amsterda»- sohe zangafdeeling dier Maatschappij, welk ambt hij tot 1898 vervulde. Sedert de oprichting van het conservatorium, waarvan hij mede-oprichter was, was Röntgen aan deze Instel ling hoofdleeraar in het klavierspel; in 1913 werd hij tot directeur benoemd, als opvolger van Daniël de Lange Als piano-solist trad hfj ook na zijn vestiging te Amster- dam herhaaldelijk door geheel Europa op. Als uitvoerend kunstenaar verwerf hij echter den grootsten roem In zijn hoedanigheid van begeleider van Joh. Messchaert, wien hij op al zijn concertreizen vergezelde. Woonhuis met vier verdiepingen uitge brand. De rust van de Prinsengracht werd Dinsdagavond verstoord door een brand, die aan de brandweer veel werk heeft gegeven. Om even negen uur ontstond brand in de benedenachterkamer van perceel Prin sengracht 466, waar een inwonende dame, juffrouw Van Dijk van het gezin F. G. Stein, een spiritustoe- stel uit haar handen liet vallen. De vlam greep in een oogwenk om zich heen, zoodat de bewoners een goed heenkomen zochten. Zij lieten de voordeur open, waardoor groote trekking in de woning ontstond en de vlammen langs een trap naar boven zogen. Het geheele huis, behalve de keldertoegang, was een vlammenzee. Hoog sloeg de v.am als een fakkel uit het dak. De bewoners wisten zich allen te redden. In den loop van den avond bleek dat de aanvan kelijk vermiste kinderen terecht waren. Het huis, vier verdiepingen en een zolder, brandde zoo goed als geheel uit. Nog langen tijd had de brand weer werk om in alle vertrekken de laatste vuurver- schijnselen te dooven. lste kwaliteit VET KALFSVLEESCH, niet duurder dan varkensvleesch. Gebr. Kweldam, Schagen. Tel. 64 RECHTSWEZEN- Door de Utrechtsche Rechtbank heeft de voortzetting plaats gehad van de behandeling van de zaak tegen den 35-jarigen schipper G. de W. en de 26-jarige G. v. d. W., de vrouw, waarmede hü samenwoonde. Het be trof hier de zaak van een in Maart van dit jaar aan een dijk onder de gemeente Moordrecht gevonden kin derlijkje, waarbij het slachtoffer aan de gevolgen van mishandeling bleek te zijn overleden. Voor dit feit hadden zich beide personen te verant woorden voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel In Juni van dit jaar voor de Utrechtsche recht bank. De Officier van Justitie elschte destijds vier en een half jaar gevangenisstraf tegen den man en tegen de moeder van het kind twee jaar en acht maanden gev. De rechtbank wees echter de zaak terug naar den rechtercommissaris om een nader onderzoek in te stel len naar de schuld, in verband met een ingekomen brief van iemand, die tot dusver niet gehoord was. Thans, na dat verscheidene getuigen nog gehoord waren, eischte de officier van justitie tegen den man vier jaar gevan genisstraf en tegen de vrouw 1 jaar gevangenisstraf. Eerste huldiging te Breda. Dinsdagmiddag arriveerde de Nederlandsche rui terploeg, die deelnam aan de Olympische Spelen te Los Angeles, de luitenants Pahud de Mortangnes, Schummelketel en Van LenneD, met het stoomschip „Portland" te Antwerpen, waar zij werden verwel komd door familieleden en verschillende autoriteiten op sportgebied als overste Couvée, Van Rossum, luit. Quarles van Ufford en enkele anderen. Na een korte verwelkoming zette het gezelschap de reis naar het vaderland per auto voort. Aan huldigingen van de kranige sportsmen die den Nederlandschen naam zoo prachtig hoog heb ben gehouden., zal het niet ontbreken. De eerste ontvangst had te Breda reeds plaats. DEMONSTRATIE UITEENGESLAGEN. Een bewoner van de Schapenlaan te Den Haag werd gisteren wegens huurschuld uit zijn woning gezet. Op verzoek van den deurwaarder verleende de politie assistentie bij de uitzetting, welke voor ongeveer twee honderd personen aanleiding was, zich in de nabijheid te verzamelen. De meubelen werden op een kar geladen, welke van een opschrift werd voorzien, en de menigte vormde met deze kar een soort van optocht. Toen de demonstratie het verkeer belemmerde, heeft de politie de deelnemers met de sabel verspreid. Dinsdagavond 8 uur vergaderde de Raad dezer ge meente ten raadhui ze. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, te vens secretaris Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna vaststelling der notulen volgde. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. van den Minister van Economische Zaken en Ar beid bericht is ingekomen dat de verordening op de winkelsluiting Koninklijk is goedgekeurd; b. van den Minister van Binnenlandsche Zaken de me- dedeeling is ontvangen dat hij de steunregeling voor de werklooze tuinbouwarbeiders, alsmede voor de werklooze transportarbeiders, tot en met 10 September 1932 heeft verlengd De Voorzitter merkt op, dat de laatstvermelde steun regeling wederom in werking is getreden, 29 Augustus j.1. en dat inmiddels van beide steunregelingen verlen ging is aangevraagd. c. dat zich uit de Westfriesche gemeentebesturen een commissie heeft gevormd in verband met den nood in den tuinbouw, om in het belang van gemeente en tuin bouwer werkzaam te zijn, welke commissie ter bestrijding van de kosten een bijdrage uit de gemeentekas heeft verzocht van 1 cent per inwoner, aan welk verzoek B. en W. bereids gevolg hebben gegeven, vertrouwende, dat de Raad hiermede accoord zal gaan. Voorzitter deelde mede, dat a.s. Donderdag een ver gadering dier commissie zal worden gehouden te Hoorn, met den heer Meijer de Vries. d. van Ged. Staten goedgekeurd terug is ontvangen een wijziging van de gemeentebegrooting dienstjaar 1932. e. van Ged. Staten goedgekeurd terug is ontvangen een raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening, groot f 24645; f. dat op 25 Aug. j.1. als tweede renteloos voorsohot aan noodlijdende tuinders is uitgekeerd f 40.664.25, ge deelte van het Rijk f 28.464.97 en van de gemeente f 12.199.28, Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Verslag van de commissie van Vakonderricht aan het gemeentelijk politiepersoneel in Noordholland, cur sus 1931—1932. B. en W. stelden voor den gemeenteveldwachter dit jaar den cursus weer te laten volgen. De kosten zijn f 30 plus de aanschaffing van enkele boeken. Wordt goedgevonden. b. Proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland over 1931. d. Adres van bewoners van den Laanweg, onder deze gemeente, houdende verzoek om uitbreiding der straat verlichting: het branden van de lantaarns gedurende denzelfden tijd als in de kom der gemeente en uitbrei ding van den reinigingsdienst tot hunne perceelen. Op advies van B. en W. wordt dit verzoek aan B. en W. in handen gegeven tot het uitbrengen van prae-ad- vles, daar B. en W. nog geen onderzoek ter plaatse heb ben kunnen instellen. e. Aanbieding gemeentebegrooting, dienstjaar 1933. De begrooting zal voor de leden ter inzage worden gelegd. f. Aanbieding van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur. HuTen zomder borgjen en subsidie-aanvrage voor tekort poterbewaarplaats. Na het opmaken der agenda is nog een verzoek in gekomen van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" om bij de volgende landverhuring de verplichte borg stelling te laten vervallen. Voorzitter stelde voor, dit verzoek te behandelen als wordt besproken hoe het land moet worden verhuurd. Aldus besloten. Verder is een schrijven van „De Eendracht" ingeko men, een subsidie van hoogstens f 600 te mogen ont vangen als een bijdrage in het exploitatietekort der po terbewaarplaats. Voorzitter stelde voor, dit schrijven in handen van B. en W. te stellen voor het uitbrengen van een prae- advies, daar het een belangrijk en ingrijpend verzoek is en de Wethouders het adres nog niet eens hebben ingezien. De heer De Boer sprak er zijn spijt over uit, dat het schrijven zoo laat is ingekomen, doch de schuld schuilt Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 766 m.M» Vooruitzichten. Kans op regen. Temperatuur: 17 gr. C. is 62 gr. F. SLECHT WEER!! Uw kinderen kunnen er tegen wanneer U ze aan de zet. En het is goedkoop! Een flesch kost 55 cent. Kroon Levertraan (wettig gedeponeerd) staat onder voortdurende controle van Dr. Birza, Amsterdam. Vraagt Uw winkelier. Voor Engros: HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN. bij de „Eendracht". Spr. zeide dat er eigenlijk nogal haast bij het verzoek was en als het een, maand moest duren, zou het te laat zijn. De inbreng van poters zal er door worden beïnvloed of subsidie wordt gegeven. Voorzitter heeft geen bezwaren, tot debehandeling over te gaan, doch het zal de Eendracht ten goede ko men, als eerst een en ander wordt onderzocht. Het adres is van groot belang, zoodat een prae-advies wel gewenscht is. Er wordt f 600 subsidie gevraagd, ter dekking van een exploitatietekort eener plaatselijke vereenging. Er is nu eenmaal niets aan te doen, als een stuk te laat in komt, moet het weer naar B en W« terug. De heer De Boer vond het jammer, daar men in de vereeniging moeilijkheden krijgt. Ook de heer Kostelijk vond het jammer, doch d# fout bestaat nu eenmaal. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 193L De gemeenterekening sloot met een batig saldo van f 1104.46%. Dat saldo is niet groot, doch Voorzitter wees er op, dat nog f 2971.35 van landhuur was te vor deren. De kapitaaldienst sloot in ontvangsten en uit gaven op f 36000. De rekening is nagezien door de heeren Zaagman, Brommer en Eecen. De heer Zaagman rapporteerde namens de commissie en adviserde tot voorloopig® vaststelling, daar alles in orde is bevonden. Aldus besloten. Goedkeuring winst- en verliesrekening gasfabriek en electriciteitsbedrijf. De verlies- en winstrekening van de gasfabriek gaf een winst aan van f790.86, die van het electri citeitsbedrijf een winst van f 11243.83^, welke reke ningen aldus werden vastgesteld. Rekening Burg. Armbestuur. De rekening van het B. A. sloot in ontvangsten op f6926.85, uitgaven f7598.81, alzoo een nadeelig saldo van f671.96. Deze rekening is nagezien door de heeren Pijper en- Kostelijk, welke heeren adviseerden tot goedkeu ring. waartoe werd besloten. Op verzoek van den Commissaris van de Koningin werden eenige wijzigingen aangebracht in de ver ordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeenteveldwachter. Vergoeding gemeente-opzichter voor ex tra werkzaamheden. B. en W. stelden voor, den gemeente-opzichter, den heer Jb. Kroon Cz., eën vergoeding te geven voor verrichte extra werkzaamheden in verband met de werkverschaffing, waarop de heer Kroon steeds tot aller genoegen het toezicht heeft uitgeoefend van de tweede helft van Januari tot ultimo April. Aldus be sloten. Voorzitter bracht een woord van dank aan de raadsleden voor de verleende medewerking. Als iets werkelijk verdiend is. is het dit geld. Bij de rondvraag vroeg de heer De Boer den Voor zitter op de vergadering van Donderdag te Hoorn te bepleiten, dat de tuinders en landeigenaren worden vrijgesteld van de betaling van Hoogheemraadslas- ten en grondbelasting. Het is toch te gek dat er van iets belasting, moet worden betaald, waarvan niets wordt gehaald. Voorzitter antwoordde, dat de vergadering hoogst waarschijnlijk over de werkverschaffing zal hande len. Voorzitter zal evenwel de wenschen van den heer De Boer aan den regeeringsvertegenwoordigcr over brengen. De heer Eecen vroeg of het mogelijk was om het raadsbesluit, waarin voor de Westfriesche kanali satie f 600.per jaar wordt beschikbaar gesteld, in te trekken. Spr. heeft eens geinformeerd bij schip pers enz., en heeft den indruk gekregen dat een ka naal voor schepen van 200 ton niet noodig is, daar tegenwoordig schuiten van 40 ton geen vracht kun nen krijgen. Spr. herinnerde er aan dat de bijdrage aan den weg door het Geestmerambacht niet ver leend is omdat deze niet langs de Spoorstraat zou loo- pen. Doch als het kanaal er komt, zal de Roskambrug worden afgebroken. Spr. hoopte dat men nog weer op de dwalingen zijns weegs kon terugkeeren. Voorzitter antwoordde, dat het wel mogelijk is, doch' dan moet een schriftelijk voorstel door een der raads leden worden ingediend. Hierna sluiting. - v v v v v t

Schager Courant | 1932 | | pagina 1