lliinii Niiiis- ilitftnil!- LiilniM De Duitsche Rijksdag ontbonden Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE STRIJD IN HET SCHEEPVAARTBEDRIJF. Verhooging van de invoerrechten. China en Japan. De redding van de vliegende familie. „Buitengewone werkkracht". De revolutie in Chili. Kroon Levertraan Fa. Gebr. ROTGANS Een inbreker aangehouden. Donderdag 15 September 1932. SC1AGE1 75ste Jaargang No. 9142 CBURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- Idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Naar het einde van d© staking. Overeen stemming tusschen de onderhandelaars. De beslissing nu aan de leden. Woensdagmiddag is in Den Haag een bespreking ge houden tusschen de Contactcommissie en den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij. In deze vergadering is tusschen partijen overeenstem ming bereikt.De volgende voorstellen zijn geformuleerd: De voorwaarden. 1. De loon- en arbeidsvoorwaarden, geregeld in de col lectieve arbeidsovereenkomst van 16 Aug., zullen worden gehandhaafd tot 31 Maart 1933 voor de volgende reede- irijen: de Mij. „Nederland", den Rotterdamschen Lloyd, de Ver. Nederl. Scheepvaartmaatschappijen, de Scheep- vaart Mij. „Oceaan", de Hollandsche Stoomboot Mij. en de Batavièrlijn, en wat betreft den Koninklijken Hol- jlandsohen Lloyd tot 31 Dec. a.s. zulks in verband met de bijzondere positie van deze Mij. en voor wat betreft de 'Holland-Amerikalijn tot 31 Jan. 1933 eveneens in ver- jband met de positie van de Mij. 2. Ten aanzien van de algemeene vrachtvaartmaat schappijen wordt de status quo gedurende een maand met ingang van morgen gehandhaafd. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst, waartoe zij zich gezamen lijk zullen wenden tot de regeering voor een zoo ruim mogelijke werkgelegenheid. 3a. De reederijen nemen op zich geen enkelen rancune- maatregel te zullen nemen ten aanzien van personen, die 'werden ontslagen of bij de staking zijn betrokken ge weest. 3b. Bij wederom in de vaart komen van schepen heb ben leden van de oude bemanning voorrang op het oude schip. Dit geldt ook van werk. te verrichten op schepen, die opgelegd zijn. Officieren worden weer te werk ge steld ln de oude functies en voor zoover dit niet mogelijk iis hebben zij den voorrang naar anciënniteit. 4. Geschillen betreffende den status quo en de rancu nemaatregelen zullen worden beslecht door een scheids gerecht. ingesteld kraohtens het oude oollectieve ar- •beids contract. De besturen der officieren- en zeelledenorganisaties hebben geadviseerd tot aanneming van deze voorstellen. De Centrale van Koopvaardij-officieren had tevens den eisch gesteld, dat ook de kapiteins de oude plaats zouden herkrijgen. De maatschappijen hebben aanvankelijk geweigerd dezen eisch in te willigen, waarop de Bond verklaard heeft, dat geen enkele officier op zijn post zou komen, indien deze eisch niet ingewilligd werd. Later kwam een telefonische mededeeling van den Bond van Werk gevers binnen, meldende dat de reeders ook den eisch 'ten aanzien van de kapiteins inwilligden. De beslissing is u aan de leden der verschillende or ganisaties. Rotterdamsche zeelieden verwerpen de voor stellen. Na een zeer langdurige vergadering heeft de afdeeling zeelieden van den Centralen Bond van Transportarbei ders te Rottlerdam de voorstellen met betrekking tot opheffing der staking verworpen. Voor de voorsteleln waren uitgebracht 214 stemmen, daartegen 392 en 12 clanco. Het was na afloop der vergadering, die in gebouw HOdeon" in de Couvernestraat werd gehouden, zeer ru moerig in deze buurt. Verschillende andere erbij betrokken organisaties heb ben de voorstellen aanvaard, o.m. de vereen, van Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij zoowel te Rot terdam als te Amsterdam. De Centrale Bond van Trans portarbeiders en de Bond van werknemers bij de Koop vaardij te Amsterdam namen de voorstellen bij accla matie aan. De staking opgeheven. De schepen varen uit. Naar wij vernemen is in de hedennacht gehouden vergadering van de Contact Commissie besloten tot op heffing van het conflict in het scheepvaartbedrijf. Reeds heden Donderdag, zal voor de verschillende schepen, die vertrekken moeten, worden gemonsterd. Wat Amsterdam betreft, vernemen wij, dat niet min der dan 16 schepen van K.N.S.M. en van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij 4 schepen naar zee zullen ver trekken. Van 10 tot 15 procent. Naar wordt vernomen, zal de verhooging van de invoerrechten, welke de regeering aan de Staten-Ge- neraal zal voorstellen, een heffing zijn van 50 op centen op het bestaande tarief. Daar voor de meeste goederen het tarief reeds ver hoogd is van 8 tot 10 procent, zou de nieuwe verhoo ging dit laatste percentage tot 15 opvoeren. Japansch^ vlootdemonstratie voor Nanking? Naar gemeld wordt zouden Japansche marinesol daten, die door Japansche oorlogsschepen aan land gezet waren, aan de rivier Kais tegenover Nanking machinegeweren hebben opgesteld, gericht op het cen trale gebouw van de Chineesche regeering in Nan king. In de omgeving van Nanking zijn volgens dit be richt, Japansche kleine oorlogsschepen geconcen treerd. De Chineesche overheid heeft onmiddellijk stappen gedaan om de Japansche oorlogsschepen te doen terugtrekken. Men gelooft, dat de Japansche re geering met deze demonstratie een druk wil uitoefe nen op de Chineesche regeering om deze er toe te brengen af te zien van alle maatregelen tegenover Japan naar aanleiding van de a.s. erkenning van Mandsjoerije. Uit telegrammen van kapitein Watson, den schip per van den treiler Port Talbot, die de Hutc'ninsons heeft gered, aan zijn reederij blijkt, dat de Port Tal bot Zondagochtend om half vier op de vischgronden bij Angmagssalik verscheen en daar dadelijk het noodsein van de vliegende familie ontving, dat door gegeven werd door het radiostation op Angmagssalik Wij stoomden, zegt Watson, dadelijk naar de opge geven plaats, mara konden het vliegtuig niet vinden. Wij zetten het zoeken voort na het invallen van de duisternis, geholpen door een machtig zoeklicht, doch de vele ijsbergen maakten het werk in den nacht moeilijk. Af en toe schoten wij vuurpijlen af, doch wij kregen geen antwoord. Van het aanbreken van den dag tot den middag op Maandag stoomden wij 50 mijl langs de kust. Wij kre gen verbinding met de Montard en de Star of Victo- ry en Campbell en Smith, de schippers van die vaar tuigen. besloten mee te zoeken; zij bleven onderschei denlijk zes en zeven mijl van ons af Op het mid daguur ontmoetten wij een ijsveld en waarschuw den de andere schepen met morseseinen Wij stoom den 55 mijl met de twee andere schepen parallel en juist viel de duisternis, toen wij een lichtstraal recht vooruit zagen. Wij stoomden er met volle kracht op af met het zoeklicht voortdurend in actie. Weer ont moetten wij een ijsveld, dat ons dwong langzaam on zen weg te zoeken naar het noodsein, waar wij toen nog acht mijl af waren. 's Nachts om 1 uur zonden wij een morsesein uit, waarop het antwoord kwam van Hutchinson, dat alles wel was. Dadelijk zetten wij een boot uit. De eerste stuurman en vijf man van de bemanning van de boot keerden om kwart over twee terug, daar Hut- chison en de stuurman hadden uitgemaakt, dat er te veel deining stond om de schipbreukelingen in het donker over te nemen. De plaats waar kapitein Watson de schipbreukelin gen vond, Ikersuak Fjord, ligt vijftig mijl bezuiden Angmagssalik. Het vliegtuig is een volmaakt wrak. De geredden zijn de heer en mevrouw Hutchinson, hun dochtertjes Kathryn van 8 en Junet van 6 jaar. Peter Redpath, vlieger, Joseph Ruff, mecanicien. Ge- rald Atfilisch, radio-opnemer cn Norman Alley, film fotograaf. De Hutchinson's vliegen al zes jaren; sinds 1928 gaan de kinderen meestal mee. Vaz Dias meldt verder nog uit Kopenhagen: De familie Hutchinson is door de Engelsche traw ler Lord Talbot naar Angmagssalik overgebracht. Aangezien de vliegers geen poolkleeding bezaten, hadden zij zeer van de koude te lijden. Hutchinson zelf was zoo uitgeput, dat hij onmiddellijk na aan komst naar bed moest. Een die wat erg lang overwerkte. Blijkens betalingsstukken zou een ambtenaar van de Topografische Inrichting in de maanden Maart, April cn Mei 1931 buiten zijn gewonen werktijd niet minder dan onderscheidenlijk 273, 174 en 189 uren arbeid (dus overuren) hebben verricht ten dienste van het Centraal Bureau voor de Statistiek (Volkstel ling). De Algemeene Rekenkamer achtte, naar zij in haar verslag over 1931 mededeelt, deze buitengewone werkkracht merkwaardig genoeg om inlichting er over te vragen aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Zij deelde deze vraag ook mede aan den minister van Financiën en, op verzoek van dezen, aan den minister van Defensie. Bij de vaststelling van het verslag had zij nog geen antwoord ontvangen. Hbld. SOLIDARITEIT. De geheime zender te Almelo gaat nog steeds gere geld voort met de uitzending van zijn programma's Zoo werd Dinsdagmiddag tusschen de muzieknummers mee gedeeld, dat de zaak van den in beslag genomen gehei me zender op Vrijdag 7 October a.s. voor het kanton gerecht zal behandeld worden. Plotseling hoorden de luisteraars een tot driemaal herhaalde waarschuwing aan het adres van den Hengeloschen geheimen zender, dat er onraad dreigde. En inderdaad, dienzelfden mid dag omstreeks vier uur werd te Hengelo in den Achter- hoeksweg een inval gedaan door de ambtenaren der P.T.T. in combinatie met de politie. Doch de zender was al eenige kilometers verplaatst! De zender Almelo was des morgens op de hoogte gesteld met wat er dien middag te Hengelo zou gebeuren en zoodoende kon vroegtijdig Hengelo gewaarschuwd worden. Nog wat narommelen. De regeering hand haaft haar standpunt. Nog steeds duurt het twistgeschrijf en gewrijf voort over de al of niet wettigheid van de ontbinding van den Rijksdag. President Goering schrijft protestbrieven, maar Hindenburg heeft daar kort en krachtig een eind aan gemaakt met zijn neen! Ook Von Papen houdt voet bij stuk en wenscht niet te verschijnen voor de Ryksdagcommissie. De regeering heeft de volgende officieels verklaring afgelegd. Een verklaring van de ryksregeering. De Voorzitter van den Rijksdag heeft in de Rijksdag- zitting van 12 September onder het terzijde stellen van de voorschriften van de grondwet en het huishoudelijk reglement, de voorlezing van het door den Rijkspresi dent uitgevaardigde besluit tot ontbinding van den Rijksdag verhinderd. Hy heeft den rijkskanselier heden medegedeeld, dat volgens zijn opvatting de ontbinding van den Rijksdag pas na de stemming in werking is getreden. De commissie ter bescherming van de rechten der volksvertegenwoordiging heeft eveneens de geldigheid van de stemming in den Rijksdag volgehouden. Deze opvatting erkennen de Rijkspresident en de Rijksregee- ring niet. Over de vraag, op welk tijdstip de ontbinding van den Rijksdag plaats heeft, beslist de Rijkspresident. De ontbinding kan of door voorlezing van het ontbin- dingsbesluit, of door het aanbieden van het besluit aan den Rijksdagpresident geschieden. Op dit oogenblik van aanbieding treedt de ontbinding in werking. Zij kan niet van de opvattingen van den Rijksdagpresident afhan kelijk gesmaakt worden. De rijksregeering heeft zich bereid verklaard met de volgens art. 35 van de Grond samengestelde commissies te onderhandelen. Zij wenscht echter alvorens met deze onderhandelingen te beginnen, volkomen zekerheid te hebben, dat de nog aanwezige organen van de ontbon den Rijksdag, het presidium, de commissie voor de rech ten en de commissie voor buitenlandsche zaken, de door den Rijkspresident vastgestelde ontbinding en de daar uit voor de rijksregeering voortkomende staatkundige positie, erkennen. Zonder deze erkenning is ook de uit- noodiging van de rijksregeering om voor de commissies te verschijnen tegenstijdig. STAKING DER ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN CENTRUM EN NAZI'S. Naar het W. B. uit parlementaire kringen verneemt, worden de onderhandelingen tuschen nat.-socialisten en centrum voorloopig niet voortgezet, daar 'men eerst den gang van zaken in het rijk. en de nazi's den uit slag der rijksdagverkiezingen willen afwachten. Dus het gaat heen naar nieuwe verkiezingen! EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. De Commissie tot handhaving van de rechten der Volksvertegenwoordiging heeft besloten een commissie van onderzoek in te stellen, die o.a. den Rijkskanse lier en den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken zal verhooren over de voorvallen ln de laatste Rijks dagzitting. Van bevoegde zijde wordt in verband hier mede verklaard, dat vertegenwoordigers van de Rijks regeering, indien zij opgeroepen zouden worden, eerst dan voor de commissie «ouden verschijnen, als er ze kerheid bestaat, dat de nog bestaande organen van den ontbonden Rijksdag de ontbinding door den Rijkspre sident vóór de stemmigen uitgesproken en de staats rechtelijke positie, die daaruit voor de Rijksregeering voortvloeit, zullen erkennen. Nieuwe president en aanhangers op de vlucht. De verwarring in Chili houdt aan. De voorloopige staatspresident, die na het aftreden van president Davilla het bewind had aanvaard, heeft er het bijl tje al weer bij moeten neerleggen en is met zijn aan hangers op een vliegveld gevlucht, dat zij in staat van verdediging brengen. Het vliegveld is thans door 800 man troepen omsingeld en de opstandigen zijn ge sommeerd om zich over te geven. Geschiedt dit niet, dan zal het vliegveld worden aangevallen. Deze bedreiging is door de omsingelden beantwoord met de mededeeling, dat zij, indien tot den aanval wordt overgegaan, met hun vliegtuigen de hoofdstad zullen bombardeeren. De leiders van het leger hebben thans een voorloo pige regeering gevormd om de orde en rust in het land te handhaven. ERNSTIGE ONPLOFFING. In de Continental Gummiwerke A.G. te Hannover. In de werkplaatsen van de Continental Gummiwer ke A.G. te Hannover sloeg gistermorgen door tot nog toe onbekende oorzaak een acetyleen-cylinder uit el kaar. Het dak vloog van de werkplaats af en de ra men vlogen uit den muur, terwijl ook de muren zelf ernstig beschadigd werden. Een aantal arbeiders werd door vallend gesteen te gekwetst, doch niemand is ernstig gewond. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 775 m.M. Vooruitzichten: goed herfstweer. Temperatuur: 60 gr. F. is 12 gr. C. SLECHT WEER!! Uw kinderen kunnen er tegen wanneer U ze aan de zet. En het is goedkoop! Een flesch kost 55 cent. Kroon Levertraan (wettig gedeponeerd) staat onder voortdurende controle van Dr. Birza, Amsterdam. Vraagt Uw winkelier. Voor Engros: HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. „Bleeke Willem". Een goede vangst. Twee rechercheurs van de Amstcrdamsche centrale recherche hebben, zoo meld het Volk, te Rotterdam gearresteerd den 24-jarigen W. van der L., bijgenaamd „Bleeke Willem'. Met deze arrestatie hebben deze politiemannen een berucht recidivist-inbreker, naar vvien zij reeds weken lang hadden gespeurd, voorloo pig onschadelijk gemaakt. Van der L., die telkens weer aan de nasporingen der politie wist te ontkomen, wordt er van verdacht, in verschillende inbraken van den laatsten tijd, zoo wel te Amsterdam als elders gepleegd, de hand te hebben gehad. In ieder gevai schijnt zijn mededader schap aan twee inbraken vast te staan. Men zal zich herinneren, dat een paar maanden geleden op klaarlichten dag in een villa, staande op een boule vard te Zandvoort, werd ingebroken. De daders, van wie één in het tentenkamp bleek te wonen, zijn toen op heeterdaad betrapt, maar slechts een van de twee, de tentbewoner, viel in handen der politie. Dat was een Amsterdamsche inbreker, J. R. genaamd, die, geen uitweg ziende uit de tweede verdieping van het perceel naar beneden sprong en daarbij zoo ernstig o.a. aan beide beenen werd ge wond, dat hij thans nog in een ziekenhuis vertoeft en waarschijnlijk invalide zal blijven. Zijn medeplichtige, die later geïdentificeerd werd als v. d. L., wist te ontkomen en kon toen niet opge spoord worden. Uu ruim drie weken geleden werd een inbraak gepleegd in een perceel op de Reguliers gracht te Amsterdam. De daders maakten een bedrag van pl.m. f2700 buit. Het toen door de recherche in gestelde onderzoek wees weldra uit, dat wederom v. d. L. in ieder geval een van de daders was. Hij was echter wederom spoorloos verdwenen. Twee recher cheurs van de mobiele brigade der centrale recher che kregen nu speciaal een opdracht hem op te spo ren en aan te houden. Na lang en onverpoosd speuren zijn zij daarin ge^ slaagd, nadat de achtervolging van de politieman nen ten slotte zekerheid had verschaft, dat de ge zochte, die met zijn vrienden van het gestolen geld goeden sier had gemaakt, zich dien dag te Rotter dam moest ophouden. De rechercheurs hebben hun arrestant naar Am sterdam overgebracht. DE POLITIEKE MOORDEN IN DUITSCHLAND. Strenge straffen. In de Kasselallee te Potsdam vond men een bewus- teloozen arbeider met een schot in de borst. De man is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij den vol genden dag is gestorven. Volgens de moordcommissie heeft men waarschijnlijk met een politieleen moord te doen. Meiszner, zoo heet het slachtoffer, is vroe ger communist geweest en later tot de nat.-soc. over gegaan. Men verdenkt een tweetal mannen van deze daad. De buitengewone rechtbank te Wupperthal heeft twee communisten, die een nat.-soc. doodgeschoten en twee anderen gewond hadden, veroordeeld tot onder scheidenlijk 7 jaar en 6 maanden en 4 jaar gevange nisstraf. De rechtbank zei bij de motiveering van het vonnis, dat de daad gepleegd is vóór de nood verordening tegen daden van politieke terreur. Wa ren zij na dien gepleegd, dan zouden de beide man nen de doodstraf hebben gekregen. JAPANSCHE MILITAIRE TREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. 60 dooden en gewonden. Volgens berichten uit Moekden is een Japansche militaire trein, die op weg was van Moekden naar Hailoen, tot ontsporing gebracht. Er werden 60 sol daten en officieren gedood en verwond. Het verkeer werd voor 6 uur stopgezet.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1