6760 Voor de Zuinige Huisvrouw. het zelf maken van kleeren. gd herfstseizoen is al weer aangebroken. 0jullen dus in den loop van de volgende «ten een aantal eenvoudig te maken mo- ÜJen van na j aars Japonnen geven, die naar vertrouwen door onze lezeressen met freugde begroet zullen worden. De afgeloopen maanden hebben wij kun nen constateeren, dat de vraag naar onze jillijke patronen steeds grooter wordt. Zelfs in het „slappe" zomerseizoen, de tijd, dat wij huisvrouwen ons over het algemeen al heel weinig bekommeren om het maken van nieuwe kleeding, hebben wij een verras send groot aantal aanvragen om patronen ontvangen. Deze week bespreken wij o.a. een rok met blouse, die door iedereen zeer gemakkelijk te maken is en ook voor zwaardere dames geëigend is. Bestelling van dit patroon kun nen wij dus aanbevelen. Ook voor de andere modellen vragen wij Uw aandacht Voor het geval U bijzondere modellen be sproken wilt zien, schrijft U dat dan eens Wij stellen contact met onze lezeressen zeer op prijs en zullen dan ook gaarne alle vra gen beantwoorden. Voor lezeressen, die zelf haar kleeren wil len maken, plaatsen wij op verzoek dit maal een aantal nuttige wenken. Lezing biervan kunnen wij U ten zeerste aanraden. En nu aan het werk Veel succes DE MODEREDACTRICE. HET PATRONEN VERVEN IN UW KLEEDING. ten paar aardige dessins. Voor hen, die ons artikel over dit onder werp niet gelezen hebben, deelen wij nog maals mede, dat wij aan de hand van de aanwijzingen van het tijdschrift „Voor alles Gezondheid" een eenvoudige methode be handelen voor het verven van patronen in kleeding enz. Deze methode berust alleen op het met band of koord afbinden van de gedeelten, die men niet wil verven, d.w.z. de gewone koud- en warmwaterstoffenverf, die de dro gisten in alle gangbare kleuren voorhanden hebben, vooraf volgens de gebruiksaanwij zing gereed, te maken. De oplossing giet u in goed schoongemaakte flesschen. Ook het noodige koord, band en wat reepjes katoen van 1 tot 2 y, cM. breed, moeten gereed lig gen. Voor zeer fijne dessins hebt u stevig wit garen noodig. Het te verven materiaal moet nat zijn voor men het knoopt, omwoelt of in elkaar draait. Anders kunt u het niet stijf genoeg in elkaar persen en blijft de omwoeling niet op haar plaats. Alleen door stijf knoopen kan de verf niet op de omwoelde plaatsen komen. Spoel de stoffen na elke verving in helder koud water uit. Sterk sprekende kleuren moeten even gekookt worden. U kimt elke stof, behalve zeer dikke wol, op deze manier verven. En oude lapjes of stukken van jur ken kunt u tot alleraardigste kraagjes, man chetten, pochettes en shawls transformeeren. Het patroon van figuur 8 wordt in drie kleuren uitgevoerd. Neem eerst den lap in het midden vast, omwoel hem dan met reepen katoen, koord en voor de dunne strepen met garen op den gewenschten af stand van het midden. Wilt u een rand verven, neem dan de stof in de linker hand, houd de randen gelijk en omwoel ze op den gewenschten afstand van den rand. Gebruik voldoende water om de stof geheel te be dekken, giet er de verfoplossing bij tot de gewenschte sterkte is verkregen, maar neem eerst de proef met een klein lapje voor u de stof zelf er in legt. Verf nu de stof in de lichtste van de drie kleuren. Kook de verf even, als de gebruiksaanwijzing dit voor schrijft, maak de omwoeling los en begin weer opnieuw te binden. Laat de pas ge verfde strook voor een deel onbedekt en omwoel verder een stuk van het reeds ge verfde gedeelte, naar gelang van het ge- wenschte dessin. (Zie hiervoor fig. 9). Verf In de tweede kleur als voor de eerste is aangegeven. Spoel weer uit en maak de omwoellngen los. Bedek dan de eerste en tweede kleur voor een deel, als aangegeven in fig. 10 en verf nog eens in de derde kleur. Kinderjurk. VOOR MEISJES VAN 4-7 JAAR. Deze zeer eenvoudige jurk leent zich heel goed om gemaakt te worden van een Japon, die we wellicht hebben hangen en waarmede we eigenlijk geen raad weten. Is het een waschbare stof, dan wasschen we hem eerst, tornen hem uit en strijken de stukken, waar na wij er ons patroon op uitleggen. Komen we stof te kort, dan werken we een effen stuk in het voorste gedeelte der jurk, dat ook aan de halszijde achter te zien komt. Van zomerstof zijn korte mouwen het meest aan te raden, maar voor de koudere herfstdagen zijn lange veel beter. Naar verkiezing kan het patroon der Jurk geleverd worden met korte of lange mouwen, voor meisjes van 4-7 Jaar. door de omwoeling te veranderen. Vervolgens behandelen wij een voorbeeld van „gevlochten" verfwerk. De afgebeelde shawl (fig. 11) werd gemaakt door een lap bij de tegenover elkaar liggende hoeken vast te houden, het eene eind naar rechts en het andere naar links draaien tot een stevig koord. Dit werd daarna dubbel gevou wen, nogmaals stevig in elkaar gedraaid, een tweede maal gevouwen, aan de einden bij elkaar geknoopt en toen 10 k 15 minuten ln een kokend verfbad van donkerblauw gelegd. Daardoor werd het effect verkregen, dat fig. 11 aangeeft. Zelfs in één kleur ver- Krljgt men met deze methode de aardigste resultaten. Men kan echter ook in twee of meer kleuren verven Voor elke kleur moet de stof uit elkaar gehaald en opnieuw ge vlochten worden. Om een gevlekt dessin als in fig. 13 te verkrijgen wordt de stof eenvoudig tot een bal samengeknepen, dien men niet te stijf willekeurig samenbindt, op de ma nier, zooals Jongens van oude kranten een voetbal maken. De omwoeling moet zoo wei nig mogelijk de stof bedekken en behoeft slechts voldoende te zijn, om den bal bijeen te houden. Deze bal moet 10 a 15 minuten gekookt worden. Daarna spoelt men den bal af, maakt de omwoeling los en schudt de stof uit. Op dezelfde manier gaat men ook met de andere kleuren te werk. De afge beelde omslagdoek kan bijv. heel mooi ge maakt worden met oranje, grijs en diep rose, ln de aangegeven volgorde. BIJ gevlekte dessins als dit verdient het aanbeveling een paar maal ln de laatste kleur te verven telkens losmaken en opnieuw samenrollen om een goede verdeeling van de laatste kleur na. ti "B. 19 U krijgt dan een dessin als fig. 7, waarin u alle gewenschte variaties kunt aanbrengen over alle ongeverfde gedeelten te verkrijgen. Bij dit gevlekte verven lette men vooral op harmonische kleuren en het resultaat dat met over elkaar vallende kleuren bereikt wordt. Japonnen in twee kleuren. Eenigen tijd konden wij verschillende tin ten ln de stoffen verwerkt zien, thans zijn het er slechts twee. Men ziet echter vaak de meest tegenstrijdige kleuren, soms ook zeer bescheiden combinaties. De nieuwe herfstmode gelijkt een duet. Waaiers wuiven weer. In Parijs zijn de waaiers op het oogenblik weer bijzonder in trek. Langen tijd waren zij van het tooneel verdwenen. Van de luchtige elegante mousseline de sole avondtoiletten ls de waaier onafscheide lijk. Deze is slechts zeer klein en ln de tint der toiletten. Het materiaal is van lichte zijde, die met bloemen en motieven in bonte kleuren beschilderd is. Het handvat is van licht hout of ivoor en wordt met lint of bloemen versierd. Goede raadgevingen bij het gebruiken van een patroon. HOE MOETEN WU KNIPPEN In onderstaand belangwekkend arti kel worden verschillende wenken ge geven, die bij het maken van Uw kleeding van groot gemak voor U zijn. Daar voor velen het knippen een groot be zwaar ls, zullen we hier een paar eenvoudige regels voor het knippen van kledingstuk ken geven. Ie. Knip zoo zuinig mogelijk. Het allerbeste ls, als we van plan zijn een kleedingstuk te gaan maken, eerst het pa troon te bestellen, alvorens de stof te koo- pen. Er zijn verschillende stofbreedten in den handel. Wij kunnen dan naar het patroon uitrekenen welke breedte het voordeeligste gebruikt kan worden. Laten we nu eens veronderstellen, dat we een eenvoudige japon willen maken en dat de stof 100 c.M. breed ls. Meestal gaat er dan naast het lijfje vóór 1 mouw uit en naast het lijfje achter ook 1 mouw. We leggen eerst zooveel stof dub bel als we voor het lijfje noodig hebben en de reep stof die overblijft gebruiken we dan voor de mouw. Goed er om denken, dat middenvoor en middenachter van het lijfje en de midden- vouw van de mouw altijd recht van draad moet liggen. Voor den eenvoudlgen rechten rok hebben we twee maal de hoogte noodig, want 2 M. wijdte is wel voldoende voor een normaal figuur. Voor een eenvoudige Jurk met klokrok ls stof van 130 c.M. zeer geschikt. Naast het lijfje van voor en achter gaan er de mou wen uit en hebben we voor de rok twee maal de hoogte noodig, dan wordt de rok 2.60 M. wijd. Is de mouw langer dan het lijfje, dan moet U twee maal de lengte van de mouw nemen, in plaats van tweemaal de hoogte van het lijfje. Hebben we stof van 70 c.M., dan ls twee maal de hoogt^ van het lijfje noodig, een maal de hoogte' der mouw (ls de mouw wij der dan 35 c.M., dan mag er aan de onder mouw een stukje aangezet worden). Is het een rok met een paar plooien, dan hebben we tweemaal de hoogte van den rok noodig en kunnen we den rok nog verwijden met de stukken, die naast de lijfjes overge bleven zijn. Een klokrok kan bij smalle stof beter dwars genomen worden, daar er an ders te groote geeren aangezet moeten wor den, mits het patroon van de stof het toe laat (waar we later op terug zullen komen). Als we stof in onze gedachten hebben en we hebben het patroon van het kleedingstuk, dan doen we het verstandigste om de breedte van de stof op den grond of op een groote tafel af te zetten en laten dan het patroon zooveel mogelijk ln elkaar schuiven. 2e. Patronen zijn altijd zonder naden. De naden moeten dus extra bijgeknipt worden. Het beste doet U 3 c.M. naad aan te knippen. Mocht het kleedingstuk dan bij het passen te nauw zijn, dan kan het altijd verwijd worden. Vooral groote naden aan den kop van de mouw. Als U het patroon opgespeld heeft, kunt U bij katoenen stof het best langs het patroon raderen en bij wollen stof doorslaan. U kunt dan altijd op die aangegeven lijnen naaien en volgt U precies het patroon. 3e. Knip de lengte der voorwerpen langs de lengte der stof. De lengte der stof herkennen we aan den zelfkant. Nu zijn er wel eens uitzonderingen op dezen regel. Met gestreepte stoffen bijv. wor den wel uitzonderingen gemaakt. Een slank figuur iftag gerust bij ge streepte stof het lijfje dwars nemen, dan zal zij nog even forscher toonen, terwijl een zet figuur beter de streep ln de lengte kan houden. Bij klokrokken worden ook uitzonderin gen gemaakt (reeds besproken bij punt I). 4e. Let op klim en val van de stof. Als we fantaslestof hebben, moeten we eerst zién of er op en neer aan die stof ls en moet alles aan een kant uitgeknipt worden. Ook moet er altijd om gedacht worden, dat middenvoor en middenachter altijd in het midden van een patroon moet zitten, daar het aan weerskanten van het midden het zelfde uit moet komen. Bij gestreepte stof moet het midden in het midden van een streep zitten en bü een ruit in het midden van een ruit. Bij een ruit moet er ook om gedacht worden, dat de on derkanten van de armsgaten van voor en achter op dezelfde hoogte van de ruit gelegd worden, daar de ruiten op de zijnaden altijd tegenover elkaar ui- moeten komen. Bij fluweel en laken moet alles altijd één kant uit geknipt worden. Nog enkele opmerkingen. Manchetten, rugstukken, kraagjes, cein tuurs, schouderbandjes uit de lengte der stof knippen. Knoopsgaten altijd op dubbele stof ma ken. Als we schuine biesjes willen knippen moeten we de lengte der stof rechthoekig op de breedte der stof leggen. U krijgt altijd een rechter en een linker mouw, als U twee goede kanten of twee verkeerde kanten op elkaar legt. Veel succes bij Uw werk 1 DE MODEREDACTRICE. ROK EN BLOUSE. Voor zwaardere figuren. Ditmaal geven wij het model van een rok en gekleede blouse, die beide voor meer ge zette figuren uitstekende diensten bewijzen. De lange blouse heeft een aardige moderne mouw en puntige manchet; een mooie soe pel vallende kraag, die tot de taille reikt. De rugzijde heeft een ceintuur, die vanaf de rechterzijde door een knoopsgat gehaald wordt, vóór onder de blouse door gehaald en aan de linkerzijde gestikt wordt. We kun nen aan den hals een vestje van het zelfde materiaal maken, maar mooier ls een stukje breede Bretonsche kant. We koopen b.v. een stukje van 25 c.M., zoomen de zijkanten om en bevestigen het met een paar veiligheids spelden op de onderjurk; het kan dan tevens dienst doen voor verschillende japonnen, die wat te laag zijn uitgevallen. Heel mooi en gekleed is deze blouse op een rokje van een zwart wollen stof, b.v. van zwart zijden georgette, of op een donker- blauwen rok van blauw georgette. Het spreekt vanzelf, dat wij even goed crêpe de chine kunnen nemen, maar het verschil in prijs tusschen deze beide stoffen ls niet groot. Kunstzijden georgette of crêpe de chine zouden wij niet willen aanraden, aan gezien een werkelijk mooie stof veel meer effect heeft. De kraag is, zooals men hier kan zien, af gebiesd met dezelfde stof, maar dit afbiezen moet vooral héél smal gebeuren. Wat eveneens een mooie afwerking ls voor hals en desver kiezende voor de onderzijde der blouse, is een smalle plissé, waarvoor wij driemaal de lengte van kraag en onder zijde moeten rekenen voor het plisseeren. De rok ls uiterst eenvoudig en heeft één baan aan de achter- en twee aan de voor zijde, de rechter helft slaat over het linker gedeelte en heeft een schuine sluiting met knoop en knoopsgaten, die evenwel ook ver vangen kan worden door een onzichtbare sluiting met drukknoopen. We stellen patronen van rok en blouse te zamen beschikbaar voor slechts 58 cent in de maten 46 tot en met 52. Bewerkte ondermouwen. Bij overigens zeer eenvoudig gemaakte laponnen ziet men de ondermouw veelal met wol ln verscheidene kleuren bewerkt; de ondermouw ls dan nauw aangesloten, terwijl het bovendeel ballonvormlg ls. Het bewerken wordt ln kettingsteek of kruissteek uitgevoerd, terwijl de motleven hoogst eenvoudig zijn. Schoonmaken van satijnen schoentjes Het schoonmaken van satijnen schoentjes moet zeer omzichtig geschieden. Eerst ver wijdert men de vlekken met benzine, de men eerst met krijt bestuift om kringen te voorkomen. Wit satijnen schoentjes worden gereinigd met een in alcohol en zeepsop ge drenkt flanellen lapje en op de spanners gedroogd. Ruches. Ruches van lint leenen zich tot allerlei aardige garneeringen, die men onderaan den zoom der rokken, zoowel als om de randen van hoeden en om jakjes en bolero's ziet dragen. Voor het maken ervan neemt men lint in de breedte der ruche, die men zich voorstelt te maken. Ter hoogte van 1 cM. begint men van rechts af het lint te vouwen en met kleine steekjes te hechten, daarna begint men met een tweede, eveneens 1 cM. breede plooitjes en bevestigd deze halverwege op de eerste en zoo gaat men verder, tot men de vereischte lengte bereikt heeft. Heeft het lint een uitgepunten rand, dan zal de ruche er bijzonder aardig uitzien. Noten in ziekenkostjes. Noten kunnen bij het bereiden van zieken- kostjes uitstekend verwerkt worden, omdat zij veel vet en eiwit bevatten, wat licht ver teerbaar ls en den maag dus niet buitenge woon veel werk geven. Voor een gezonde zijn noten een waarde vol voedingsmiddel. Zij kunnen door het geringe zoutgehalte eveneens door nierlijders genuttigd worden, terwijl zij bij de voeding van lijders aan suikerziekte en eveneens bij zwakke personen om haar rijkdom aan calo rieën een belangrijke plaats Innemen. Het beste ls echter, de noten gemalen te geven en door de spijzen te verwerken. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde model len stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegen kostprijs knippatronen beschikbaar. Bestellingen worden binnen 36 dagen uitgevoerd na overschrijving van een bedrag van 0.58 op postrekening 82020 t.n.v. den Patronendlenst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer en luiste maat. Aanvragen kunnen eveneens geschieden door Inzending van ƒ0.58 per postwissel of per brief in postzegels aan de moderedac trice van dit blad, Joan Maetsuyckerstr. 96, den Haag. Men verzuime vooral niet Juiste maat en gewenscht nummer op het postwissel- strookje of ln de brief te vermelden. De juiste maat, Dikwijls komt het voor, dat men niet pre cies de maat weet van het te bestellen model. Ten gerieve van lezeressen, die hier mede niet op de hoogte zijn, geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten en de hiermede overeenkomende buste- en heupwijdten. Voor men tot bestelling over gaat, diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeven maat klopt. Dit voorkomt teleurstelling. Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 c.M. 42 100 104 c.M. 44 108 110 c.M. 46 112 116 c.M. 48 120 124 c.M. 50 126 130 C.M, Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewaren, opdat men het kan raad plegen bij eventueel nabestellen van patro nen. Ochtendschort. Om te voldoen aan de vele aanvragen, die wij steeds krijgen om modellen van schor ten te plaatsen, brengen wij dit eenvoudige model, dat slechts de voorzijde der Japon bedekt; vanaf de zijkanten op de hoogte van het middel worden stofreepen aangebracht die als sluiting dienst doen. De vierkante hals zet zich verder naar achter voort om over te gaan ln een kleine, ronde kraag. Het stofverbruik is zeer gering en derge lijke kleine restjes kan men vaak op uitver- koopen voor een schijntje koopen. Het model ls geschikt voor alle maten.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7