Raad St. Maarten. Rust, kalmte en zelfbeheersching Vergadering van den Raad op Vrijdag 16 September 1932, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeel in ge n en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hebben goedge- Keurd de verordeningen gemeentefondsbelasting en classificatie, vermogensbelasting, vergunnings- en ver- Jofsrecht, de besluiten geldleening en machtiging voor iverleening tuinderscredieten en het in erfpacht geven 4van een perceeltje grond aan A. Brouwer. Ingekomen is het verslag over den cursus politie personeel en tevens een aanvrage voor den nieuwen (cursus. De kosten zijn f 30 per jaar, plus de kosten voor boeken. Wordt goedgevonden. Ingesteld is een onderzoek naar de goedkoopere straatverlichting te Midwoud. Het onderzoek vond plaats naar aanleiding van een opmerking in de vo rige raadsvergadering door den heer Blom. Van de directie van het P.E.N. kwam bericht in, dat de voorwaarden voor Midwoud gelijkluidend zijn aan die voor Sint Maarten. Evenwel besloot Midwoud met ingang van 1 Augustus 1.1. de lantaarns over te nemen. Die gelegenheid bestaat ook voor Sint Maar ten, evenwel is onderhoud en vernieuwing voor reke ning der gemeente. Er zijn 12 ondergrondsche en 47 jbovengrondsche lantaarns en deze zijn voor f 961 lover te nemen. B. en W. zullen naar aanleiding van deze aanbie ding een onderzoek instellen. S teunverleening en werkverschaffing. Van de landarbeiderebonden was het verzoek Inge komen om productieven arbeid, om lid te willen wor den van de Ned. Heide Maatschappij, om in de steun- verleening op te nemen het geven van een huurtoeslag en wel zoodanig, dat de steun trek kenden niet meer dan f 1.50 aan huishuur behoeven te betalen, dat het loon in de werkverschaffing weer op 32% cent wordt bepaald en dat op dat loon aan georganiseerden een toeslag van 5 cent per uur wordt gegeven. In een tweede adres wordt verzocht om den kinder toeslag vóór alle kinderen te verleenen en dus niet vanaf het derde kind. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: 1 B. en W. hebben verzoeken gericht aan de diverse waterschappen voor het mogelijk verkrijgen van pro ductief werk. Wanneer dat wordt verkregen, zal het vaststellen van het loon in overleg met de besturen daarvan moeten geschieden. Voor het verleenen van toeslag op de woninghuren alhier, gevoelen B. en W. niet; wel om den Minister te verzoeken een hoogere uitkeering per gezinslid toe te staan. De beperking tot 4 gezinsleden boven de 2 is reeds vervallen. Dat het B. en W. is gebleken dat voor het plaatsen van werkloozen bij de Ned. Heidemaatschappij niet vereischt wordt daarvan lid te zijn. De heer Van Drunen zegt dat als dan de loonen met de waterschapsbesturen worden geregeld, het ge- wenscht zal zijn, dat niet meer buiten den raad om, het loon met 2% cent wordt verlaagd, zooals vorig jaar. Spr. wijst op den lagen steun dien de menschen ontvangen, met f 7 kunnen de menschen niet meer toe spr. zou dan ook willen, dat de uitkeering op het peil van plus minus f 9 werd gebracht. Spr. begrijpt iniet, wat er op tegen is om lid van de Ned. Heide maatschappij te worden. De contributie bedraagt f 2, daarvoor krijgt men twee keer per maand een tijd schrift, voorts kostelooze adviezen inzake werkver ruiming, technische adviezen enz. En bovendien, men komt meer met elkaar in contact. De Voorzitter zegt, dat B. en W. toegeven, dat de steunregeling laag is en zij willen wel een poging aan wenden om haar verhoogd te krijgen. Spr. betwijfelt echter of dit gelukken zal. Stel, dat het loon f 15 is, dan is de steun voor georganiseerden maximum if 10.50, voor ongeorganiseerden f 9.75. Spr. erkent dat men met inbegrip van kindertoeslag spoedig aan dat maximum toe is. Wel wordt er bij den minister aan gedrongen op een uniforme steunregeling. Wat het lidmaatschap van de Ned. Heidemaatschappij betreft, bij de werkverschaffing gaat alles reeds over den In specteur voor de werkverschaffing en de Ned. Heide maatschappij. De heer Stoop zegt dat het dus bij B. en W. niet gaat om die twee gulden, maar om het feit dat het contact reeds bestaat. De Voorzitter denkt dat de gemeente straks wel in contact met de Ned. Heidemaatschappij zal komen en spr. wil dan nog wei eens rtader naar de voordelen van het lidmaatschap informeeren. Wat den huurtoe slag betreft. B. en W. achten deze niet in het belang van alle arbeiders De een profiteert ervan, de ander weer niet, de een huurt een huis. de ander heeft een eigen huis. doch zwaar verhypotheekt. enz. enz. En groote gezinnen zullen van een dergelijken toeslag niet profiteeren. Ook wijst spr. op het vreschil, dat de een uitsluitend een huisje huurt, de andere daarentegen {Kunt u mij ook mededeelen of Miss Evelyn Bancroft £ich onder haar gasten bevindt?... Ja? Weet u het ze ker?... Dank u! Osborne Street 7, ja. dat is me be kend. Goeden avond!" Hij legde de telefoon weer op de kaak, haalde een sigaar uit zijn vestzak te voorschijn en beet er de punt af. „Die jongedame zal vannacht wel (niet meer in Savoy Hotel logeeren, wat Bill?" zei hij, gich met een grimmig lachje tot zijn collega wendend. ,,Zij zal verbaasd staan zoo eenvoudig als Scotland Yard gemeubileerd is!" De directeur reikte hem persoonlijk een vlammetje. ,,Wie is die Evelyn Bancroft eigenlijk in werkelijkheid?" „Een jonge actrice van het Century theater! Ze is pog geen twintig jaar..." De rechercheur stak Bollman met een joviaal gebaar gijn groote hand toe. „Een onaangename geschiedenis rvoor het Savoy Hotel, wat? En wat ik nog zeggen wil de... de garderobe en al die andere dingetjes, welke aan de jongedame toebehooren, zijn in beslag genomen. Laat u het heele zaakje maar direct inpakken en er gens neerzetten. De politie zal alles morgen wel afhalen. Good bye, Mister Bollman." Hij wees zijn collega Bill een plaats aan in een ve'r- jborgen hoekje van de hall, vanwaar deze de buitendeur" in het oog kon houden en begaf zich daarna naar buiten waar hij een taxi wenkte. „Wimbledon", riep hij den chauffeur toe. „Osborne Street 7." En terwijl hij zich in de kussens liet vallen, rvoegde hij er bij: „Snel rijden!... Politie!" Reeds eenige seconden later was de auto uit het ge- Zicht verdwenen. Ralph Au'stin, de beroemde jazz-koning, had Lady Astor beloofd de verzorging van de dansmuziek aan de vier beste krachten van zijn band te zullen opdragen. En hij had zijn belofte gehouden. De vier „Austin Jazzer", die als gondeliers verkleed waren, weerden zich zoo dapper, dat de groote dinningroom, die voor deze gelegenheid in een danszaal was omgetooverd, reeds spoedig voor de vele danslustigen te klein bleek. In een hoek van de zaal troonde de gastvrouw naast een, haast angstwekkend slanke Porzia, wier mager, in gevallen gelaat een niet minder antieken indruk maak te als haar costuum. „Ik vind," zei Porzia spits, „dat het van Berry niet bepaald tactvol is den ganschen avond slechts met een en dezelfde dame te dansen." „Wij zullen vandaag maar niet al te streng tegen een stuk tuingrond er bij heeft, en daar levensmidde len uithaalt. De heer Van Drunen zegt dat het gaat om de werk loozen. niet om de tuinders. De heer Breed bepleit om de menschen dan vooral in de wintermaanden tegemoet te komen, b.v. door toe slag op brandstoffen. Als er geen productief werk is zullen de menschen geholpen moeten worden. De Voorzitter zegt dat de steunregeling onderworpen is aan de verschillende voorwaarden van den minister en het geven van toeslag op brandstoffen is niet ge oorloofd. Dan zou men zich moeten wenden tot crisis comité of armbestuur. De heer Stoop verwacht ook, dat als de winter zwaar is, de menschen geholpen moeten worden, door verstrek ken in natura en dat zal dan niet alleen aan werkloo zen dienen te gebeuren. De heer Van Drunen begrijpt niet, waarom de heeren tegen huurtoeslag zijn. De Voorzitter herhaalt dat die regeling zoo onbillijk werkt. De heer Stoop merkt op, dat juist het door den mi nister vastgestelde maximum als rem werkt. De heer Gootjes kan met het advies van B. en W. accoord gaan, het geven van huurtoeslag schept onbil lijkheden- De heer Glas hoopt, dat de werkzaamheden van den Voorzitter het hem mogelijk zullen maken zich bezig te houden met het vormen van een crisiscomité. Spr. hoopt dat de menschen die dat kunnen, zich nog een offertje zullen willen getroosten, want andere ingeze tenen zullen er voordeel uit putten. De heer Breed vraagt of het verzoek om 5 cent toe slag voor georganiseerden, dan ook bij de waterschap pen zal worden bepleit. De Voorzitter denkt dat de minister zich zal bepalen tot 25 cent per uur, met een werkweek van 50 uren. zon der onderscheid tusschen georganiseerd of ongeorgani- serd. De heer Van Drunen: En de menschen ontvangen inmiddels f 7, betalen f 3 huur en 70 cent voor den bond. De Voorzitter: Laten we hopen dat de huurders, die langen tijd hooge huren voor hun huizen hebben ont vangen, nu ook tot verlaging zullen overgaan. De heer Van Drunen zegt, dat dit op één man slaat, maar de gemeenschap dient voor te gaan. Spr. heeft het in alle tijden gedaan, maar de gemeente heeft het nooit op prijs gesteld; f 2.75 voor een nieuw huis met closet en alles inbegrepen, is toch zeker niet te veel. De heer Stoop: Maar een huur van f 6 per snees. De heer Van Drunen wijst daarentegen op den huur prijs van de gemeentetuintjes. Met 5 tegen 2 stemmen wordt conform 't prae-advies van B. en W. besloten; tegen stemden de heeren Van Drunen en Breed. De Voorzitter deelt mede, dat op 14 en 15 September de uitbetaling der tuinderscredieten heeft plaats gehad en dat uitgekeerd is f 39897. Vaststelling gemeenterekening. Aan de orde is de vaststelling der gemeenterekening 1931. De Voorzitter deelt mede, dat voor het onderzoek waren aangewezen de heeren Blom. Van Drunen en Breed, dat de heer Blom verhinderd was en dat de heer Van Drunen wegens zaken voor een gedeelte aan het onderzoek kon deelnemen. Nadat de rekening van het armbestuur was onderzocht, heeft deze nog eenige ver andering ondergaan en sluit ze met een nadeelig saldo vtn f 1484.26, in plaats van met f 1127.76. De heer Van Drunen vraagt of dan de puzzle van de f 2.10 is opgelost. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Van Drunen merkt op dat het onderzoek wei nig geeft, want daar heb je nu met zijn allen bijgezeten De Voorzitter zegt dat na het onderzoek der rekening van het Armbestuur de heeren Breed en Van Drunen hebben verklaard de rekening te kunnen goedkeuren, onder voorbehoud t.a.v. een verschil, welk verschil dan nu is opgelost. De heer Breed zegt nog de opmerking te hebben ge maakt dat het gewenscht was de rekening later dan April op te maken, dan zou het nadeelig saldo aanmer kelijk kleiner zijn geweest. De Voorzitter beaamt dit, want na April is nog f 600 aan huur ontvangen. De heer Van Drunen: Maar daar staat tegenover, dat er reductie is afgegaan. De Voorzitter deelt verder mede, dat de heer Breed geen aanmerking had op de gemeenterekening. Ook de overige leden gaan accoord met de rekening, en deze wordt dan ook voorloopig vastgesteld in ont vangst op f 59469.30 in uitgaaf op f 47107.90, batig saldo f 12361.40. De Voorzitter dankt de commissie van onderzoek en den gemeenteontvanger voor zijn keurige administratie, waardoor het onderzoek niet veel tijd en moeite heeft gekost De heer Breed informeert naar het achterstallige schoolgeld, waarover hij een opmerking had gemaakt. De Voorzitter deelt mede dat in het bedoelde geval gelegenheid is gegeven binnen 5 dagen te betalen en dat anders de vordering in handen van den deurwaar der zal worden gesteld. De geméentebegrooting dienst 1933 wordt aangebo den. in ontvangst en uitgaaf f 59504.19, onvoorzien f 3780.97, en die van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van f 15419, onvoorzien f 84, en een post ge meentelijke subsidie van f 3500. B. en W. brengen in bespreking of wederom gelegen heid gegeven dient te worden voor het geven van ont- Berry zijn", antwoordde Lady Astor met een spottend lachje, want hij danst met zijn toekomstige vrouw. Te middernacht hopen we zijn verloving met Miss Evelyn Bancroft publiek te kunnen maken." „Zijn verloving met de dollarprinses?" Blozend van opgewondenheid, wuifde Porzia zich met haar weliswaar kostbare, maar niet bepaald bij haar toilet passende rococowaaier koelte toe. „Nu, dat is werkelijk een feli citatie waard. Goudvischjes als deze Amerikaansche vangt men niet eiken dag. Ik meen in een van de bla den te hebben gelezen, dat haar vader in Amerika eige naar is van meer dan twee millioen benzinepompen." „Dan heb je verkeerd gelezen, lieve. Er was sprake van drie millioen pompen." „Ach, op een millioen komt het in de nieuwe wereld niet aan", meende Porzia, die aan haar beide zoons dacht, met een zuurzoet lachje. Die dwazen hadden niet tegenstaande zij het hen ten sterkste had afgeraden, meisjes uit totaal verarmde adellijke families getrouwd met het gevolg, dat zij nu elk dubbeltje moesten om draaien. Het zou Porzia een lief ding waard zijn ge weest, wanneer haar schoondoohters een wat grootere bruidschat en wat minder voorvaderen mee ten huwe lijk hadden gebracht. Maar waar gedane raken nu een maal geen keer plegen te nemen, bleef Porzia slechts één troost: geldhuwelijken van andere menschen als minderwaardig te beschouwen. „Ik moet zeggen, Constance" vervolgde zij malicieus, „dat je in deze een zeer breed standpunt inneemt Ben zinepompen mits in voldoende hoeveelheid aanwezig, schijnen bij jou den stamboom volkomen te kunnen ver vangen. Evelyn Bancroft is weliswaar rijk ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen maar zij is niet van goede familie. Haar grootvader van moeder- zijde was, naar ik mij heb laten vertellen, matroos op een zeil schip!" Lady Astor wierp een welgevalligen blik in de rich ting van Berry"s uitverkorene, die op korten afstand voorbij danste, de linkerhand op den schouder van haar partner en met de rechter de plooien van haar gehavend toilet elegant bijeenhoudend. „Nu, Berry krijgt in ieder geval niet alleen een rijke, maar ook eèn bijzonder knappe vrouw, lieve Dorothy". zeide zij. „En volgens mijn ervaringen vermogen zelfs de meest beroemde voorouders niet die waarborg voor een gelukkig huwelijk te bieden als een jeugdig en lief tallig uiterlijk." De_ vier Austin-jazzer speelden nu hun succeslied: wikkelingsonderwijs of dat ermee opgehouden moet worden in verband met het zevende leerjaar. De heer Breed oordeelt dat als er ambitie is het on derwijs op dezelfde condities gegeven dient te worden, zoodat dus de onderwijzers weer een vergoeding zullen krijgen per leerling, indien het vastgestelde aantal leer lingen niet is bereikt. Zonder hoofdelyke stemming wordt aldus besloten. De raad vereenigt zich ermee dat aan de Commissie voor behartiging van de belangen der Westfriesche tuin ders een subsidie van 1 cent per inwoner is betaald geworden. De rondvraag. De heer Van Drunen brengt nog de postbestelling ter sprake en meent vorig maal de opmerking van den Voorzitter te hebben gehoord dat als particulieren wat bijdragen er nog wel iets zal zijn te bereiken. Spr. zegt dat de hulpbesteller een wachtgeld heeft van f 11.60 per week en als de gemeente dien besteller heelemaai voor haar rekening nam zou dat kosten per inwoner 1 cent per week. Spr. stelt zich voor dat er met de posterijen wel iets zou zijn te bereiken en dan zouden de kosten een halve cent per inwoner per week bedragen. Spr. deelt mede hoe des Zaterdags een brief aan zijn adres in den Polder werd gepost, dat deze brief 's Maandags avond werd besteld, spr. toen niet thuis was en de be stelling die voor Dinsdagmorgen was des Dinsdags in handen kreeg. Spr. noemt het een pracht verbinding. De Voorzitter merkt op dat als de tweede bestelling bleef bestaan, de vergoeding per besteluur zou worden bepaald. Voor verrekening met het wachtgeld zullen de posterijen zich wel niet leenen. De heer Glas beaamt, dat het jammer is dat de tweede bestelling is vervallen, maar om de gemeente- finantiën daarvoor aan te spreken, daar voelt spr. niet voor. Spr. heeft gehoord dat de man heelemaai geen wachtgeld ontvangt en spr. vindt het buitengewoon erg als iemand, die zooveel jaren bij de posterijen is ge weest, zoo maar op straat wordt gezet. Wel heeft spr. van nabij vernomen dat de heer Blaauw erg zijn best doet om de tweede bestelling weer te krijgen. Het lijkt dat er eenig verschil bestaat tusschen de directie der posterijen en den heer Blaauw, maar dat, gezien de correspondentie de gemeente wel eenig recht heeft op de tweede bestelling. Spr. hoopt dat de heer Blaauw gelijk ral krijgen, en zou het resultaat van de bespre kingen willen afwachten. De Voorzitter zegt dat B. en W. dan met den heer Blaauw in overleg zullen treden. De heer Van Drunen zou, als het verschil op een paar centen hangt, willen dat de gemeente bijspringt, maar spr. gaat ermee accoord de resultaten af te wachten. Naar aanleiding van een opmerking die de heer Stoop straks heeft gemaakt, deelt de heer Van Drunen mede dat hij verhuurt 6 snees tuingrond in vieren ver deeld, tegen f 6 huur. De gemeente verhuurt 2.5 snees voor f 13, en spr. zou willen dat de gemeente reductie op dien huurprijs verleent. De Voorzitter zegt dat dit voorstel in handen gesteld dient te worden van B. en W. om prae-advies, want over de andere gemeenteeigendommen dient dan ook te wor den gesproken. De heer Van Drunen vindt dat goed, hy werd straks even wakker geschud. Hierna sluiting. De koienuitvoer naar België. Nieuwe contingentverlaging van 10.7 Naar we vernemen, hebben onze Limburgsche mij nen thans officieel bericht ontvangen uit Brussel, dat met ingang van L Oct. a.s. voorloopig voor den 'tijd van 'vier maanden, dus tot 1 Febr. a.s., het steen- kolencontingent voor ons land met 10.7 verlaagd en derhalve gebracht zal worden van 55.7 op 45 van den gemiddelden maandelijkschen invoer over het eerste halfjaar van 1930. Dit beteekent een verminderden maandelijkschen afzet van meer dan 20.000 ton steenkolen. Met ingang van 1 April jl. werd het contingent al teruggebracht van 70 tot 55.7 zoodat wij in de laatste maanden al een vermindering van niet minder dan 25 of een kwart van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over het eerste halfjaar van 1930 te aanvaarden heb ben gehad. Hoe onze uitvoer naar België beperkt is, moge wel hieruit blijken, dat over Aug. 1932 naar België werden uitgevoerd 82.387 ton tegen 203.643 ton over Aug. 1931. een vermindering derhalve van 121.256 ton. In totaal is het percentage teruggebracht van 100 op 45 dus ten aanzien van verleden jaar Spt. een vermindering van 55 keeren weer terug na net gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. „The nlght full of the silver moonllgfht". Men hoorde het murmelen van een beek. de fluit liet zacht de lang gerekte, verlangende roep van een vogel hooren en uit de toetsen van den vleugel klonk het ruischen van een zoelen wind door de toppen der boomen; een zingende zaag imiteerde het zuchten van een kalen, groven den en daarmee vermengde zich teer en smeltend de wellui dende klanken van de viool, die het beeld van den len tenacht in den zilveren glans van vrouw Luna vol maakte. Berry boog zich tot zijn uitverkorene over. „Het was werkelijk een lumineus idee van je, Evelyn, mijn' tante te bewegen inplaats van een vervelenden avond een Venetiaanscb feest te geven." Zij antwoordde niet Met weemoed in het hart dacht zij er aan hoe snel zijn geestdrift bekoeld zou zijn, wan neer hij wist, dat haar voorstel aan Lady Astor sleohts was voortgekomen uit de hoapelooze Impasse, waarin ze zich bevond. Ze had geen nieuw avondtoilet meer dur ven bestellen, omdat haar schulden de laatste dagen tot een bepaald angstwekkende hoogte gestegen waren. En zoo was ze op het denkbeeld gekomen van den gar derobier van het Century theater een Juliacostuum te leenen en Lady Astor voor te stellen haar gasten op een Venetiaansch feest te vereenigen. Aanvankelijk had de oude dame eenigszins sceptisch gestaan tegenover dit merkwaardig plan, dat zoo geheel uit den toon der Engelsche aristocratie viel, maar wat doet men al niet om een jonge, capricieuse Dollarprinses terwille te zijn! Dollerprinses! Nog slechts één naoht' Morgen zou alles uit zijn! Een kleine tube Veronaltabletten lag zorgvuldig ver borgen in een der geheime vakken van haar grooten tóiletkoffer. Een matte glimlach lag om haar lippen. Zij luisterde naar de muziek en het was haar, alsof ze met Berry door den zich in maanlicht badenden lentenacht naar den afgrond danste... Plotseling zag zij, hoe een oudere heer haastig op Lady Astor toeliep. Hij scheen haar iets zeer belang rijks mede te deelen, want zij schrok zichtbaar. De oude heer keek daarop de zaal rond, alsof hij iemand zocht, baande zich een weg door de dansende paren en trad toen regelrecht op Berry toe, wien hij meedeelde, dat Lady Astor hem wenschte to spreken. Berry brak den dans onmiddellijk af. Hij zocht de oude dame met de oogen en rag aan haar ontstéld ge laat, dat er iets zeer onaangenaams gebeurd moest zijn. Dysenterie te Staphorst Over „vreemde fratsen" en „ongepaste ont hullingen." Een paar jaar geleden heeft te Staphorst in erge mate de dysenterie geheerscht, die toen heel wat slachtoffers heeft gevraagd, voornamelijk een gevolg van de omstan digheid. dat de bevolking aldaar over het algemeen het niet nauw met de hygiëne neemt en doorgaans alle goede raadgevingen „vreemde fratsen" noemt. Dank zij de bemoeiingen van het geneeskundig staatstoezicht, ge steund door den burgemeester en de plaatselijke docto ren, kon toen eindelijk na veel moeite het kwaad be zworen worden. De dysenterie-epidemie heefttoen nog een eigenaardig gevolg gehad. Een der gemeentelijke geneesheeren had in medische vakbladen mededeelingen omtrent de ziek te en de bewoners van Staphorst gedaan, wat de inge zetenen ongepaste onthullingen noemen. Dokter werd geboycot, en het slot van de historie was, dat hij nood gedwongen naar elders moest verhuizen. Nadien kwam de ziekte nog sporadisch voor, althans zoo 't scheen, maar in werkelijkheid waren er meer ge vallen, dan die bekend werden. De Staphorster, zeer zui nig van aard en over 't algemeen nog een groote aan hanger van huismiddeltjes, haalt niet gauw een dokter. Bekend is in de omgeving de spreekwijze, dat een Stap horster boer eerder een veearts voor zyn paard dan 'n dokter voor zijn vrouw haalt. Thans worden weer heel wat meer dysenteriegevallen bekend en zijn reeds vyf kinderen aan deze besmette lijke ziekte overleden. De directie van de Noord-Overijselsche Waterleiding Mij. stelt nu op enkele plaatsen in de gemeente Stap horst kosteloos leidingwater beschikbaar. Loonsverlaging Bouwvak arbeiders. De overeenkomst verworpen. Donderdag heeft het Congres van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond de overeenkomst waarover het Bestuur met den Minister tot overeenstemming was gekomen, na verdediging door den Voorzitter, ver worpen met 432 tegen 311 stemmen. Tenslotte werd besloten, dat een referendum uit eindelijk over deze aangelegenheid zal beslissen. G a n d h i. Indien hfj zyn hongerstaking begteit, wordt hfj naar zyn particuliere woning overgebracht. Volgens een communiqué van het ministerie voor Indlë te Londen is gebleken, dat Gandhis besluit om een hongerstaking te beginnen, niet het gevolg is van directe politieke redenen en evenmin met de burger lijke ongehoorzaamheidsbeweging verband houdt, maar eigenlijk aan ideëele motieven van godsdienstigen en natuurlijken oorsprong toegeschreven moet worden. De Engelsche regeering heeft in overleg met de In dische besloten om Gandhi zoodra hij zou beginnen te vasten naar zijn eigen huis bij Ahmedabad over te brengen waar hij meer vrijheid zal genieten in de hoop, dat hij daardoor tot rede zal komen en op voorwaarde, dat hij zijn huis niet verlaat en deze gunst niet zal leiden tot een herleving van de ongehoorzaamheids beweging of eenige andere onwettige agitatie der Congres-partij Engeland en Ierland. Verzet tegen de Valera's politlêk. Deze week is te Dublin een groote vergadering van boeren en belastingbetalers gehouden om te protestee ren tegen de Valera's politiek jegens Engeland. Er zijn drie resoluties met bijna algemeene stemmen aangenomen. In de eerste wordt de Valera's poli tiek veroordeeld omdat zij heeft geleid lot het ver lies van de Engelsche markt voor Iersche landbouw producten. In de tweede wordt vastgesteld, dat de boeren geen belasting kunnen beialen zoolang nor male condities van afzet voor hun producten niet zullen zijn teruggekeerd. In de laatste wordt gezegd, dat het land door de Valera's politiek verarmt en den ondergang tegemoet gaat en de inlandsche markten nooit tot bloei komen door voortzetting van die politiek. Zwemmen over het Kanaal Mislukte poging. Uit Calais, 15 Sept.: Reuter.) Mevrouw Brouwer, de bekende Nederlandsche lange-afstand zwemster, vertrok Woensdagavond van Kaap Grisnez, om te trachten het Kanaal over te zwemmen. Ze moest ech ter Donderdagmiddag haar poging opgeven. Hij geleidde zijn dame naar een fauteuil en verzocht haar hem een oogenblik te willen verontschuldigen. Nauwelijks had hij haar den rug toegekeerd, of de angst sloeg haar om het hart. de kwellende, onover winbare angst, die haar de laatste nachten in verwarde droomen had voortgejaagd, door donkere, spookaehttiga straten, langs geweldige gebouwen, die plotseling, ge- ruischloos als kaartenhuizen ineenstortten, langs doo- den, die met leege oogholten naar haar staarden en langs menschen, die slechts laohten, hel, redenloos en waanzinnig en haar als een geteekende met den vinger nawezen. O. die angst! Die verschrikkelijke angst! Het leek haar nu alles zoo onwerkelijk, dat helle licht, die dan sende menschen... Slechts onduidelijk en vertroebeld zag zij den groep bij de schoorsteen. Berry... Lady As tor... Het koude zweet kwam haar op het voorhoofd. Zij wilde opspringen en wegrennen, maar haar beenen leken wel verlamd; ze was niet in staat oc!: maar een lid te verroeren. Het begon haar voor de oogen te schemeren, .haar handen omklemden krampachtig de leuning van de fau teuil, tot zij hun kracht verloren en de vingers verlam den en loslieten. Plotseling hoorde zij als vanuit de verte Berry's stem en deze was het. die haar weer tot de werkelijk heid terugriep. Wat zei hij toch? Zij vermocht den zin van zijn woorden niet te vatten en met een hulpeloos glimlachje luisterde ze slechts naar zijn stem, die nog steeds vaa grooten afstand tot haar scheen door te dringen. „Je luistert niet naar me, Evelyn! Waar denk j« aan?" Wat was dat? Er klonk geen verontwaardiging en geen verachting in zijn stem? Met wyd opengesperde oogen staarde zij hem aan. „Ik voelde me niet wel, Berry", zei ze zacht. „Het is zoo warm hier in de zaal Nee, nee, maak je niet ongerust; het is alweer voorbij." Berry trok een stoel naderbij en ging naast haar zitten. „Wat zeg je van zoo'n pijnlijke geschiedenis, Eve lyn? In de zaal hiernaast wordt door eenige gasten bafl gespeeld. Mijn nicht Elis heeft in een half uur tijda 5000 pond verloren. En zij speelt nog steeds door om te trachten haar verlies terug te winnen. Dat zal haar na tuurlijk toch niet gelukken, maar geen mensch is in staat haar te bewegen het spel te staken. 5000 Pond ver lies in een half uu! Is het niet krankzinnig Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10