Plaatselijk Nieuws. De splijtzwam onder onze schoolkinderen EEN ZELDZAAM JUBILEUM Zaterdag 17 September 1932. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9143 Theater Royal. De VAR.A.-Fi 1 raavond. Belangrijke aanbestedingen. Op 18 September e.k. zal het juist 60 jaar geleden ^sijn, dat onze plaatsgenoot, de heer A. de Moei, lid werd van het R.K. Zangkoor. "tv tip s»- De heer de Moei is in 1922 eerelid geworden van dat koor, na 50 jaren met zijn beste krachten den kerkelij- ken zang te hebben gediend. Vele jaren is de jubilaris directeur geweest en niet tegenstaande hij anderhalf uur gaans van de kerk af woonde. is hij steeds en op tijd aanwezig geweest. Nog is de heer de Moei met hart en ziel bij het zangkoor. Het zal hem op dezen dag ook zeker niet aan belangstel ling ontbreken. CONCERT HARMONIEKAPEL. Het uitgestelde concert van onze Harmoniekapel zal nu plaats hebben a.s. Zondagavond in den Mu- ziektuin te halfacht. Het programma hebben wij reeds opgenomen in ons vorig Zatordagnummer. doch vermelden we hier onder ter wille van de belangstellenden nog eens weer: Het luidt als volgt: 1. Per Aspera and As tra. Marsph. Crbach 2. Das Goldene Kreiiz. Ouverture I. Brüll 3. La Tzigane, Mazurka L. Ganne 4. Souvenir de L'Opera „Joseph" Méhul Pauze. 5. Madchen von der Spule, Ouverture Fr. v. Suppé 6. Waria, Polonaise Andrieu 7. Seufzer. Wals Ivanovici 8. Fantaisie sur L'Opera „Trouvère" Verdi 9. Finale. Men kan deze week genieten van een buitengewoon programma, dat U in Royal geboden wordt. In de eerste plaats de super film „Dc Eenzame Ver dediger", waarin de beroemde Rin-Tin-Tin. de schran derste hond der wereld de hoofdrol vervult. Bovendien zal de sensatiefilm „Luchtpiraten", de be zoekers boeien van het begin tot 't einde. Van deze 2 hoofdfilms een korte Inhoudsopgave: „De eenzame verdediger." Juan Valdez en zijn vriend Burke hebben een rijke goudmijn ontdekt, welker ligging zij geheim houden. Zij gaan geregeld heen, teneinde zich van goud te voor zien en worden daarbij steeds vergezeld door Valdez* trouwe hond, Rintzy. Dit heeft een bende bandieten ontdekt, en wanneer Valdez en Burke weer met goud op den terugweg zijn, worden zij overvallen. Het komt tot een gevecht. Valdez en Burke worden gewond. Nie mand weet hiervan... behalve Rlnty. Buzz, een comboy, vindt Valdez stervende en deze geeft hem zijn horloge met het verzoek, dit aan zijn dochter te overhandigen. Wanneer Buzz met de tijding van den moord op Valdez in het stadje aankomt, wordt deze misdaad aan Cactus Kid, een geheimzinnigen ban diet. geweten en een belooning op zijn hoofd gezet. Jenkins, een der bandieten, komt aan Harkey, den leider der bende, zeggen, dat Valdez dood is, doch dat hij Jenkins zich niet heeft kunnen meester maken van de kaart, waarop de ligging der mijn is aangege ven. Een tweede misdaad volgt, die eveneens aan Cactus Kid wordt toegeschreven: de postwagen wordt overval len. Rinty is ondertusschen op de haciënda van Valdez aangekomen, waar hij Jenkins ontmoet en dezen her kent als den moordenaar. Hij valt hem aan, maar Har key weet Jenkins te bevrijden. Deze. vol woede, wil den hond dood, die echter door een zekeren Ramon, een geheimzinnig persoon, wordt gered. Burke, wist er het leven af te brengen, maar door alles waren zijn geestvermogens geschokt. Hij keert te rug naar de haciënda en verbergt zich in den kelder. Dolorus, Juan's dochter, wordt thans gewaarschuwd, dat Ramon Cactus Kid Is. 's Avonds komen Harkey en Jenkins op de haciënda. Jenkins denkt het spook van Burke te zien, maar het is Burke zelf. Harkey tracht Rinty in zijn macht te krijgen om zich naar de mijn te laten leiden. Doch plotseling verschijnt Ramon en die vlucht met Rinty: de eerste wordt door een schot ge troffen, maar Rinty springt op het paard en ment het. Hij brengt den gewonden Ramon terug. Ramon ontwijkt haar vragen en zij wordt versterkt in de meening, dat hij de moordenaar van haar vader is. Zij verraadt hem aan Harkey, doch Ramon vlucht. Harkey dwingt Burke hem naar de mijn te brengen. Tezelfdertijd gaan ook Qamon met Rinty en Dolores met den sherif daarheen. Alle drie ontdekken de mijn en thans ontstaat er een wedloop tusschen Burke, Ra mon, Harkey en Dolores om de mijn het eerst op hun naam te laten inschrijven, welken Harkey wint... „Luchtpiraten." Piloot Rogers is een heel goed vliegenier, maar is lto.n alcohol verslaafd. Zijn verloofde berispt hem over dit laatste waarna hij in een dolle bui zich verre te buiten gaat aan drank. Dronken gaat hij de lucht in. De machine stort omlaag en zijn medereiziger, de broer van zijn verloofde wordt zwaar gewond. Zijn meisje wil niets meer van hem weten. Hij vliegt nu naar Mexico, waar hij zich in dolle avonturen stort. Zijn nieuwe vrienden zijn echte gouddieven en al drinkt Rogers ook, hij wil geen dief zijn. Hij beveiligt nu een machine, die met een zending goud onderweg is. Door samenloop van omstandigheden ontmoet hij zijn vroegere verloof de Grace, die hem. na zijn heldhaftig optreden, weer vergiffenis schenkt. Samen gaan ze nu verder door 't leven. Reeds eerder hebben we de aandacht gevestigd op bovengemelden avond, die gehouden zal worden op Maandag a.s. in theater Royal. We meenen niet te mo gen nalaten hier nogmaals op terug te komen. Uit de ons verstrekte gegevens blijkt overduidelijk, dat hier iets zeer bijzonders is te verwachten. Het rijk gevari eerde programma bevat o.m. de natuuropnamefilm. die tevens zeer leerzaam is: ..Klanken uit Tyrol". Deze geeft het typische landsvolk van Tyrol te zien, dat houdt van den dans en zijn liederen, jodelt tusschen de mach tig hooge bergen. Een bijzonder aardig kijkje op dit goedmoedige volk. Als no. 2: „Een reisje door Frankrijk". Dit filmpje brengt ons in het oude land van Bretange, dat nog in vele opzichten het beeld van de Middeleeuwen bewaard heeft. Schoon klinken de bellen en klokken uit de oude torens. Ze zingen de liederen van lang vervlogen tijden. Hun wijsjes gaan immer weer over het land van de Bretagners in hun typische kleedij. No. 3: „Chineesch porcelein", is een aardige geluids truc-teekenfilm van den bekenden teekenaar Walther Disny. No. 4.: „Radio-Amateurs", is een filmklucht in 2 be drijven, met in de hoofdrollen de bekende filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy, waarmee het eerste ge deelte van de filmvoorstelling wordt besloten. Na de pauze volgt als hoofdnummer „Stuwing", waar van we thans alleen mededeelen, dat in deze geluids film op symbolische wijze ontstaan en groei van den arbeidersomroep en haar ontwikkeling als machtige cul- tureele factor in dienst der moderne socialistische be weging in beeld en klank is gebracht. Verschillende scenes herinneren natuurlijk aan belangrijke gebeurte nissen uit het leven en den arbeid%van de V.A.R.A. Uit deze korte weergave blijkt wel duidelijk dat hier een interessante filmavond wordt geboden. De uitslag der vermelde aanbestedingen voor rekening der Provincie Noord-Holland is als volgt: Het maken van twee vaste bruggen bij den Keins- merweg (Schagertrap) en in deA Lasschoterweg, over het ontworpen Kanaal SchagenKolhorn, in de ge meente Schagen, zijnde Provinciale wegen, tracé's Schagen—Oudesluis en SchagenStolpen: P. de Geus, St. Maarten f 78.500; P. Doorn, Zijpe f 67.300; Spijker, te Amsterdam f 64.900; J. G. Tukke. Alkmaar f 63.450; Kars, Amsterdam f 63.000; J. Kool, Amsterdam f 62.000; Betonwerken Obreon, Amsterdam f 61.000; J. Faus, Nieuwe Niedorp f 60.800; N.V. Beton- Mij., Amsterdam f 60.000; Nederl. Beton-Mij. f 60.000; P. Tuin. 't Zand f 58.900; N.V. Bussum, te Bussum f 58.100; A Droog. Kolhorn f 57.000; Gebr. Van Dijk, Amsterdam f 57.000; Doedens en Schilder, 't Zand f 56.665; J. Veuger, St.-Maartensbrug 55.800; J. de Vries Heemstede f 55.600; J. Bijsker. Haarlem f 55.444; N.V. Ballast-Mij. te Amsterdam f 55.400; Koppen en Zn. te Alkmaar f 55.300; N.V. W. Geel's Aannemersbedrijf te Aerdenhout f .54.400; C. Kool te Amsterdam f 54.699; Gebr. De Graaf te Halfweg f 54.025; Linsel te Oegst- geest f 53.800; K. v. 't Veer te Assendelft f 53.600; W. Strijland. Uithoorn f 53.400; G. Koning, Schagen f 52.876; Moeke, Amsterdam f 52.300; W. Aafjes, Assen delft f 52.000; W. Karsen, Alkmaar f 50.793; N.V. Enk- huizer Betonwerken voorh. A. Last en Zonen, Enk huizen f 49.680; Gebr. de Vries, Purmerend f 49.650; Heltsma, Ha.rlin.gen f 48.000; Jonkers Betonbouw, Am sterdam f 47.800; Matser en Hamstra, de Rijp f 47.800; Joh. Dienaar en Zn., Velsen f 46.950; Smeulers. Amster dam f 46.870. Het maken van 6 vaste bruggen. 7 duikers en 2 keer- schutten, ten behoeve van het Westfriesche Kanalen- plan SchagenKolhorn: P. de Geus, St. Maarten f 132.100; J. G. Tukke, Alk maar f 120.500; J. Kars, Amsterdam f 120.000; N.V. Beton Cie„ Amsterdam f 115.000; W. Boerema, Amster dam f 110.300; Moeke, Amsterdam f 110.000; N.V. Be ton-Mij., Amsterdam f 109.000; J. Spijker, Amsterdam f 108.900; W. de Jong, Castricum f 108.800; N.V Enkhui- zer Betonwerken voorh. A. Last en Zonen, Enkhuizen f 108.300; F. de Fie. Amsterdam f 108.000; W. Aafjes, Assendelft f 108.000; J. Bot. Medemblik f 107.000; C. de Vries', Purmerend f 99.860; Linsel, Stadskanaal f99.620; O. Linsel, Haarlem f 99.620; N.V. Ballast-Mij., Amster dam f 98.700; N.V. Vervoort, Amsterdam f 98.000; N.V. W. Geels Aannemersbedrijf, Aerdenhout f 97.500: N.V. Holl. Beton-Mij., Amsterdam f 97.400; J. Bijker. Haar lem f 97.324; J. Strijland, Uithoorn f 97.000; Gebr. De Graaf, Halfweg f 95.898; G Koning, Schagen f 95.172; H. Brand, Beemster f 95.000; firma Joh. Dienaar en Zn., Velsen f 94.546; N.V. Smeulers Bouwbedrijf, Am sterdam f 93.200; W. Heitsma, Harlingen f 91400; K. v. 't Veer, Assendelft f 90.860; Gebr. de Vries, Purmerend f 89.600; firma Matser en Hamstra, De Rijp f 89.437; Jn. de Vries, Heemstede f 89.300; J. Ooms, Avenhorn f 89.216; N.V. Jonkers Betonbouw, Amsterdam f89.000. Het onderwijzend personeel der O.L.S. aanvaardt de consequentie. Geen schoolfeest zonder onder wijzend personeel. In de O. L. School werd Donderdagavond 15 Sep tember een spoedeischende vergadering gehouden van de Oudercommissic voor de openbare lagere school. De vergadering was druk bezocht en de heer D. Brouwer, hoofd der O. L. School sprak bij de opening der vergadering daarover zijn genoegen uit. Spreker wees er op dat deze vergadering een bij zonder karakter droeg, omdat op de agenda eigen lijk slechts één punt voorkwam, n.I. bespreking schoolreisje Amsterdam (voor de kinderen der hoog ste klasse). En als men dan weet dat de Oudercom missie als zoodanig niets te maken heeft met dat reisje, dan blijkt daar wel uit het eigenaardige karak ter dezer vergadering. Dat is ook al het geval wat de tijd, waarop deze vergadering wordt gehouden, be treft. Immers straks krijgen we de gewone najaars vergadering en vanavond zullen dan ook geen notu len worden gelezen, doch zal dadelijk begonnen wor den met. het agendapunt. Spreker leidt dan verder dit agendapunt in en zegt dat het onderwijzend personeel der O. L. school zich tot de Oudercommissio had gewend met de vraag of ook zij niet van meening was dat een bijeenkomst met de ouders gehouden dient te worden ter bespreking van de bekende kwestie: het Amsterdamsche school reisje. Het schoolreisje midden in den zomer, daar zorgt de Oudercommissfle voor, die presenteert daar vóór bij de burgerij lijsten en de op die wijze ver kregen gelden worden voor dat schoolreisje gebruikt. Die gelden voor het Amsterdamsche schoolreisjes worden daarentegen beschikbaar gesteld door de gemeente en deze draagt ze af aan een organi satie die den naam draagt van Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Deze commissie heeft feitelijk toezicht te houden op het onderwijs, doch daar merkt men in deze ge meente niets van, en de tweede zaak is dat ze B. en W. inzake onderwijsaangclegenheden kunnen ad- viseeren. De commissie is echter nooit als advies commissie voor B. en W. opgetreden, spr. gelooft niet, dat daarvoor de commissie ooit bijeen is geroepen. De taak van deze commissie in onze gemeente is dan ook alleen het. regelen van het Amsterdamsche schoolreisje en eigenlijk is het een degradatie, dat al leen die taak aan de commissie is opgedragen. En wat nu het Amsterdamsche schoolreisje betreft, als onderwijzers zijn wij niet dadelijk rekenschap ver antwoord, maar namens het onderwijzend personeel zal spr. toch een verklaring van de houding van het onderwijzend personeel afleggen. Spr. herinnert e. aan. hoe in Mei is opgericht de christelijke school en de splisting der jeugd daar door in drieën geschiedde. Het onderwijzend perso neel meende, dat waar de Schager kinderen op deze wijze van elkaar worden vervreemd, wij de conse quentie daarvan moesten aanvaarden. Men wil van andere zijde verdeeldheid, dat spijt ons ten zeerste, want wij voorstanders van openbaar onderwijs, wil len alle kinderen in één school, wij oordeelen dat bij zondere scholen onnoodig zijn, ja zelfs heel verkeerd werken. Maar men weet zelf: men spreekt hier niet meer van de Schager jeugd, men spreekt van roomsche kinderen, van kinderen der christelijke of openbare school. 364 Dagen in het jaar zijn de kinderen in groe pen verdeeld, de kinderen kennen elkaar bijna niet, en als ze eens samen spelen, dan gebeurt het dikwijls dat één er tusschen komt en het verbiedt. Waar nu de scheiding van de burgerij zoo sterk doorgedrongen is, meenden wij dat het niet noodig was een dag gezamenlijk uit te gaan. Als men geza menlijk uitgaat, moet men ook een gezamenlijk uit gaan hebben. En dat zal niet het geval zijn. Men gaat in 3 groepen heen en er wortty angstvallig voor ge waakt dat geen vermenging plaats vindt. Men wil dus verdeeldheid n wij, onderwijzend per soneel, zeggen nu de consequentie te aanvaarden. Wij willen met, onze kinderen feest vieren, dan is er een feest; anders is er geen ongemengde vreugde. Daarom is aan B. en W. gevraagd de gelden voor het schoolreisje te verdeelen in verhouding tot het aautal kinderen, opdat een ieder voor zich feest zou kunnen vieren. Daarmee zou het algemeen belang niet worden geschaad. B. en W. hebben niet aan het. verzoek willen vol doen, de eenhe.d moest behouden blijven. Maar spr. wijst er op, dat er geen sprake is van eenheid. Men gaat alleen gezamenlijk'naar den trein, men is gezamelijk in Amsterdam en in Artis en gaat geza menlijk terug. Het heeft ons ten zeerste verwonderd dat B. en W. niet op ons verzoek zijn ingegaan en we hadden verwacht dat B. en W. op de dwalingen huns weegs terug zouden keeren. Spr. wijst er verder op dat B. en W. zich nooit de moeite hebben getroost een on derwijzer in hun vergadering te roepen, wel heeft spr. een paar maal den burgemeester gesproken. Wat de Commissie van Toezicht, betreft, den eer sten tijd hoorden we niets, daarna kwam het bericht dat zij vrijheid kon vinden aan het verzoek te vol doen, daar B. en W. afwijzend hadden beschikt. En verleden week Maandag kreeg spr. de uitnoodiging om bij de Commissie van Toezicht te verschijnen en werd hem medegedeeld dat het reisje a.s. Dinsdag per autobus plaats vindt, naar Schiphol en Artis. Spr. vindt het vreemd dat deze zaak voor elkaar is gezet, zonder ons erin te kennen. Wel werd gevraagd of wij niet. op ons besluit terug wilden komen. Spr. wijst er nogmaals op dat, aan den anderen kant de verdeeldheid ten top wordt gevoerd, dat er dien dag zou zijn een schijneenheid, en als het onder wijzend personeel der O. L. School nu toegaf, geoor deeld zou worden: „ze blaffen wel, maar ze bijten niet." En we zouden volgend jaar weer hetzelfde spel letje krijgen. Wij wenschen aan onze kinderen dien dag te geven het volle pond. Wij doen het juist om de kinderen, opdat de vreugde niet gemengd zal zijn en er geen gedwongenheid is. Want het is spr. steeds opgevallen, vorige jaren, daar de cene groep, daar de andere groep, en het personeel van de eene school verwaardigde zich niet een woord te spreken tot het personeel der andere school. Op zoo n dag wordt dus eerder de kiem gelegd voor grootere splitsing, dan dat de eenheid in de hand wordt gewerkt. Spr. hoopt dat de aanwezigen zullen inzien dat dit, is een zeer ernstige kwestie, dat zij niet zullen zeggen, de onderwijzers zijn koppig, doch dat zij zullen in zien, dat de houding van het onderwijzend personeel volkomen gerechtvaardigd is. Na dit inleidend woord wordt den aanwezigen een kopje thee en een koekje aangeboden. De discussiën. De heer Orsel ;egt met groot genoegen naar de uit eenzetting van den heer Brouwer te hebben geluisterd en spr. gaat geheel met het door het onderwijzend personeel ingenomen standpunt accoord. Spreker stelt evenwel deze vraag: hoe denkt de commissie te han delen als B. en W. door deze strubbeling het toege stane bedrag zullen verdeelen? Z.i. dient het school reisje door te gaan. En wat spr. ook getroffen heeft, dat is dat de convocatie voor deze vergadering ge drukt. is bij een tegenstander van openbaar onderwijs. Spr. hoopt dat voortaan het drukwerk van de Ou dercommissie geleverd zal worden door menschen die aan onze zijde staan. De heer Brouwer zegt, dat het lang geduurd heeft eer de Commissie van Toezicht antwoordde op het verzoek, eerst Maandag j.1. werd spr. bij de commis sie geroepen. De autobussen zijn reeds besteld en er blijft dus zeer weinig tijd over. Spr. heeft gehoord dat. de Commissie van Toezicht heeft, besloten dat het reisje in ieder geval zal doorgaan. Hoe het gaat met de hoogste klasse der Christelijke School, weet spr. niet, de kinderen uit andere gemeenten zullen wel uitgesloten worden. En of van de christelijke school ook geleiders meegaan, weet spr. ook niet. Spr. heeft vernomen dat er een 4- of 5-tal andere geleiders mee gaan. De Commissie van Toezicht, heeft de autobus sen besteld en verder alle bestellingen gedaan, de reis gaat. tenminste door, tenzij er een andere weg ge vonden mocht worden. Wat het drukwerk betreft, de Oudercommissie beschikt niet over gelden, de convo caties worden op kosten van de gemeente gedrukt, de gemeente verdeelt het drukwerk. Wel heeft het spr. en ook den heer Rempt, voorzitter der Oudercommis sie getroffen, dat juist op deze convocatiekaart is af gedrukt het kenmerk dat ze gedrukt is bij de Wed. Plukker- De heer J. J. de Vries zegt. met gemengde gevoe lens naar deze bijeenkomst te zijn gegaan, en hoe wel die gevoelens door de uiteenzetting van den heer Brouwer eenigszins tot zwijgen zijn gébracht, toch vindt spr. het onprettig dat deze scheiding uitgaat van het personeel der openbare school. Spr. vreest dat daar munt uitgeslagen zal worden. Spr. vreest dat de uiteenzetting, die de heer Brouwer heeft ge geven, niet begrepen zal worden of niet begrepen zal willen worden. Meer tweedracht zal er onstaan en spr. zou daarom willen, dat het onderwijzend perso neel zijn beslujt herriep. Men zal aanvoeren dat. juist van dezen kant de splitsing niet verwacht was. De heer D. Brouwer wijst er op, dat hier een feit ligt. Men wil de kinderen gesplitst hebben en daar houden wij rekening mee. En zij zullen blij zijn, dat nu ook wij die splitsing willen aanvaarden. Terecht wordt opgemerkt, dat er munt uit geslagen zal worden, maar menschen die niet willen begrij pen, begrijpen nooit iets. Wij zijn niet met de schei ding begonnen, zij hebben de scheiding ten top ge voerd. En moeten wij dat alles maar aanvaarden? Aan onze verdraagzaamheid is een grens en die grens is thans bereikt! (Applaus.) De heer T. de Jong vraagt, hoe het gaat met de gelden voor kinderen uit buitengemeenten. Stelt de gemeente ook voor die kinderen geld beschikbaar? De ftëer Brouwer zegt, dat dit altijd zoo gegaan is en het zal goed zijn, als de Oudercommissie daar B. en W. eens op wijst. De heer T. de Jong vraagt naar de leden van de Commissie van Toezicht. De niet-wettelijk samengestelde commissie. De heer D. Brouwer zegt. dat het met die commis sie eigenaardig is gesteld. Wettelijk moet ze bestaan uit minstens 5 leden, n.I. iemand van het personeel van het openbaar onderwijs, idem bijzonder onder wijs, een ouder van kinderen van het openbaar on derwijs, idem bijzonder onderwijs, en een buiten staander. Leden zijn nu de heeren A. C. Roggeveen, L. van Rijswijk, Van Stralen. Settels, en Mevr. Rog geveen-Ploeger. Het openbaar onderwijs is dus niet in de commissie vertegenwoordigd. Dat is geen opzet, maar B. en W. hebben er waarschijnlijk niet aan ge dacht. Spr. was tot lid van de commissie benoemd, doch meende te moeten bedanken, omdat z.i. de commissie slechts in naam bestaat, geen adviezen aan haar worden gevraagd. Er is nooit één college van B. en W. geweest, dat zich om de commissie van toezicht heeft bekommerd. Toen is Mevr. Andriessen benoemd, welke benoeming onwettig was omdat die niet aan de school was. Daarna is de heer A. C. Rog geveen benoemd, er niet aan denkende dat het open baar onderwijs nu niet in de commissie vertegen woordigd was. Spr. denkt dat B. en W. de Raad niet wisten wie in de commissie zat. De commissie verga dert slechts één keer per jaar met het personeel der beide scholen en wel over het schoolreisje. De heer Rempt, voorzitter der Oudercommissie, heeft gistermiddag een onderhoud met den Burge meester gehad en deze heeft de wenschen van de commissie op de bekende blocnote geschreven en toe gezegd, dat hfj de kwestie over de procentsgewijza verdeeling der gelden in de vergadering van B. en W. zal brengen. De heer C. Domper vraagt, hoe gehandeld moet worden met de kinderen die dan terug gestuurd zou den worden. De heer Brouwer oordeelt, dat nu uitgemaakt dient te Worden hoe de Oudercommissie de zaak vol gende jaren geregeld wil hebben. Voor dit jaar heeft de Commissie van toezicht al inkoopen gedaan en de vraag is dus of nu ook voor dit jaar op een afzon derlijk feest aangestuurd moet wq/Óen. De heer Tolle geeft in overweging de kinderen in de bussen gescheiden te houden en dan dc bussen op den Dam verschillende richtingen uit. De heer Brouwer zegt. dat die scheiding toch reeds plaats vond. Wellicht dat nu de kinderen der chris telijke school bij die van de katholieke school moch ten. Immers de heer Van Nuland is steeds als de kampioen voor het Christelijk onderwijs opgetreden en misschien werd nu ook die samenvoeging wel goedgekeurd. Maar nu de Commissie van Toezicht de bestellingen, afspraken, enz. al heeft gedaan, zal splitsing in groepen wel niet mogelijk zijn. De Com missie zou voor geleiders zorgen Den onderwijzers is het thans ernst en het moet nu ook den ouders ernst zijn. Het is nu de vraag, of de ouders hun kin deren aan het schoolreisje zullen doen ueelnemen. ook zonder onderwijzrs, ja dan neen! Uit de besprekingen blijkt, dat van de openbare school 4-4 leerlingen aan het reisje zullen deelnemen, dat er totaal ongeveer 70 leerlingen aan zullen deel nemen en dat de gemeente f250 beschikbaar stelt. De heer Starreveld wil een aparte reis en dan gel den daarvoor inzamelen. Van andere zijde wordt gewezen op den ongunsti- gen tijd om met lijsten te loopen en ook op den reeds ver gevorderden tijd voor een dergelijk reisje Ook wordt het vervoer per autobus afgekeurd. De heer J. P. Roep meent, dat de heer Brouwer door zijn bedanken er schuld aan heeft dat de Com missie van Toezicht niet wettelijk is samengesteld. Als de heer Brouwer nu een benoeming wel accep teerde. zou hij de zaken in betere banen kunnen lei den. De heer Brouwer zegt, dat de Commissie nimmer door B. en W. om advies wordt gevraagd en als dat niet gebeurt, kan de commissie niet bij elkaar ko men. Spr. wijst er op, dat de Commissie van Toezicht ook met de handen in het haar zat., omdat ze vast zat aan de beslissing van B. en W. om do gelden niet' te verdeelen. B. en W. hebben getoond niet vatbaar te zijn voor een andere regeling. Spr. heeft wel niet de zaak in de vergadering van B. en W. besproken, maar wel dc wethouders persoonlijk en noch de een, noch de ander was te bewegen van standpunt te veranderen. De ouders'staan achter het onderwijzend personeel. Enkele stemmen gaan op dat. de ouders der kinde ren nu achter het onderwijzend personeel dienen te staan, en er zijn er onder de aanwezigen die verkla- ren, dat hun kinderen niet aan het reisje zullen deelnemen als het onderwijzend personeel er niet aan deelneemt. Een deputatie naar den Burgemeester. Hot resultaat van de besprekingen is, dat morgen, dus Vrijdag, een deputatie uit de Oudercommissie, naar den Burgemeester zal gaan met het verzoek dat B. en W. alsnog hun besluit herroepen en als nog de gelden zullen verdeelen. En anders een reisje zonder het gemeen tegeld. Maar onmiddellijk daarop rijst de vraag, wat er gebeuren moet, als B. en W. hun besluit handhaven. Opgemerkt wordt, dat men toch op het gezond verstand van B. en W. zal mogen vertrouwen. De heer Rempt, voorzitter der Oudercommissie, deelt mede, dat deze Commissie nog geld in kas 1 heeft en wanneer B. en W. hun besluit handhaven,

Schager Courant | 1932 | | pagina 13