AIitiEGi Kiciws- De erkenning van Mandsjeerije door Japan. CHINA-JAPAN. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. DE FRANSCHE KAMER BIJEEN. DUITSCHE ACTIE INZAKE GELIJKGERECHTIGDHEID. ZEGGINGSCHAP DER REGEERING. DE VERGIFTIGING TE VREELAND. INVAL IN DE NES TE AMSTERDAM. Een goed plan, dat navolging verdiend. Doodelijk auto-ongeluk op den Muiderstraatweg. i Loonconflict in het Friesche Zuivelbedrijf. Zaterdag 17 September 1932. SC1ACE1 75ste Jaargang No. 9143 COÜRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN Donderdagochtend heeft Japan, door de ondertee kening van het desbetreffende protocol, den Mandsjoe- rijschen staat definitief erkend. De onderteekening is geschied in de Mandsjoerijschc stad Tsjangtsjoen, in tegenwoordigheid van hooge Japansche ambtena ren en vertegenwoordigers van de Mandsjoerijsche re geering, ook van den ex-keizer van China, Poe-ji. Mandsjoekwo beschouwt China als buiten- landsche mogendheid. In aansluiting op de onderteekening van het Ja- pansch—Mandsjoerijsche verdrag heeft de regecring van Mandsjoekwo volgens V.D. medegedeeld, dat Chi na met ingang van 25 October a.s. in alle zaken be treffende het douanewezen, den handel en de scheep vaart als buitcnlandsche mogendheid zal worden be schouwd. De rechten der Chincesche scheepvaart in de Mandsjoerijsche wateren en in (Je Mandsjoerijsche havens worden niet erkend. De in- en uitvoerrechten worden door Mandsjoerije geïnd en aan de Chince sche grens zullen douane-stations worden opgericht. China eischt een internationaal optreden tegen Japan. De Chineesche regeering heeft, zooals aangekon digd, direct na de onderteekening van het Mandsjoe rijsche protocol door Japan protestnota's gezonden naar Londen, Parijs, Washington, Rome en Genève, waarin Japan wordt beschuldigd van schending der rechten van China en een directe internationale actie ■wordt geëischt. In een andere nota gericht aan de staten-onderteekenaars van het Negenmogendheden- verdrag, wordt het optreden van Japan in Mandsjoe rije een directe schending van het Negenmogendhe den-verdrag genoemd. De staten onderteekenaars van liet Negeiiniogendhedenverdrag worden opgewekt deel te nemen aan een conferentie. Het wordt echter ook weer tegengesproken, dat China deze stap heeft, gedaan. Militaire overeenkomst JapanMandsjoekwo. Hoewel er geen bijzonderheden over worden meege deeld, wordt, naar Reuter uit Tokio meldt, van be voegde zijde vernomen dat er op grond van de be palingen van het protocol een militaire overeenkomst is getroffen tusschen de militairen van Japan en Mandsjoekwo ter verdediging .van Mandsjoerije. Schampere critiek van Soeng. De Chineesche minister van financiën Soeng, die tevens feitelijk premier is als waarnemend voorzit ter van den uitvoerenden Joean (raad) heeft aan Reuter verklaard, dat het teekenend is, dat Japan de marionettenregeering van Mandsjoerije zoo in allerijl heeft erkend nu het rapport-Lytton gereed is en over enkele weken zal worden gepubliceerd. Beteekent dit, •vroeg Soeng, dat Japan bang is dat het rapport-Lyt ton onvermijdelijk tot de conclusie zou komen dat de z.g.n. regeering van Mandsjoekwo een marionetten- regeering is, geheel en al in het leven geroepen door Japan en de wenschen van het volk van Mandsjoe rije evenmin vertegenwoordigt als de wenschen van het mannetje in de maan'? Soeng noemde het een zonderlinge commentaar op den vurigen wensch van het volk van Mandsjoerije om een nieuwen staat te stichten dat de Chincesche vrijwilligersbeweging in kracht toeneemt, alle verkeer in Mandsjoerije stil legt en zelfs aanvallen doet op Moekden, Tsjangtsjoen en Charbin. Hoe het in Mandsjoerije gesteld is. De Japanners treffen het bijzonder slecht; terwijl zij bctoogen Mantsjoerije te moeten losmaken van China teneinde eindelijk veiligheid te brengen in het land, heeft de onveiligheid er juist ongekende afmetingen aangenomen. Aanslagen op den spoorweg met vele dooden en waarbij de reizigers tot op hun hemd door de bandieten worden uitgeschud, zijn aan de orde van den dag. De lijn Harbin—Tsjangtsjoen, die de groote verkeersweg tusschen Europa en Oost- Azië vormt, is op het oogenblik gevaarlijk om te be reizen wat zij slechts zelden is geweest. Nauwelijks 'waren de wrakstukken opgeruimd van den aanslag op die lijn op Zaterdag 10 September, waarbij 12 doo den en 30 gewonden waren gevallen en 30 personen waren ontvoerd, of reeds Zondagavond vond een nieuwe aanslag plaats, waarbij 1 reiziger en 4 Ja pansche soldaten ge,dood en tal van anderen gewond TOESPITSING VAN DEN TOESTAND TE NANKING. Uit SJANGHAI, 15 September (V.D.): In verband met de versterking der Japansche troe pen te Nanking, heeft de toestand zich aldaar toege spitst. De minister van Buitenlandsche Zaken, Lowenkan, verklaarde dat hij met de Japansche militaire autori- teiten is overeengekomen, Chineesche militaire pa trouilles te zenden ter voorkoming van eventueele hotsingen met de Japanners. De Japansche opperbe velhebber heeft er opmerkzaam op gemaakt dat bij de eerste botsing met of aanval op de Japansche troepen of de bevolking, troepen aan land zullen worden ge bracht. Talrijke Japansche handelsondernemingen en banken hebben bizondcre bewaking gekregen van marinesoldaten, die met machinegeweren zijn uitge rust. werden. Verschillende buitenlanders zijn in de laat ste dagen ontvoerd, de Engelsche diplomatieke dienst en zelfs Engelsche marinevaartuigen zijn daar tegen in actie, Japan moet zijn eigen onderdanen waarschuwen niet ten Noorden van Tsjangtsjoen te reizen, zelfs de steden zijn niet veilig meer. Te Char bin weigerde de politie van den nieuwen staat hulp te verleeneu aan Engelschen, die door bandieten werden aangevallen. Zij hebben zich zelf moeten helpen, maar zijn daarbij ernstig gewond. Heel Mantsjoerije wordt op het oogenblik door groote benden geteisterd. De Japanners schijnen machteloos te staan tegenover deze dingen, die on tegenzeggelijk eerst door hun actie zijn ontketend. Als pacificatoren zijn de Japanners nog niet bijster fortuinlijk geweest. En China zal zijn rijke provincie nooit loslaten! Amerika zwijgt en wacht aL Reuter meldt uit Washington dat het standpunt van het Amerikaanscho departement van buiten landsche zaken ten aanzien van de erkenning van Mandsjoekwo er een is van zwijgend afwachten. Japan zal Mandsjoekwo te Genève ver tegenwoordigen. Het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken heeft naar V. D. meldt, een telegram van de re geering van Mandsjoekwo ontvangen, waarin tot de Japansche regeering het verzoel^ wordt gericht de Mandsjoerijsche belangen bij den Volkenbond te wil len behartigen. Hoe lang nog moet het voortduren met deze Ja pansche poppenkasterij van een zelfstandig Mands joekwo'? Het is alles camouflage van de werkelijke feiten, en die zijn: annexatie van een Chineesche provincie! Het wetsontwerp inzake de conversie der Staatsschulden. Naar een commissie verwezen. De Fransche regeering heeft de Vrijdagmiddag om drie uur bijeengekomen Kamer de wetsvoorstellen inzake de conversie der staatsschulden voorgelegd. De indiening van het zeer omvangrijke ontwerp, dat geteekend is door den president der Republiek, ge schiedde door Germain Martin, waarbij de minister van Financiën de directe opening der debatten oischte. Dc voorzitter van de financicele commissie, Mar- vy, stelde voor het ontwerp naar genoemde commis sie te verwijzen. Dit voorstel werd door het Huis goedgekeurd. Het betreft hier een conversie van verschillende groote leeningen met een hoogen rentevoet, in ééne milliardenleening tegen 4 Daar de belangen van vele Fransche beleggers en instellingen hierbij zeer zijn betrokken, wordt nogal strijd verwacht. Daar het verre van zeker is, dat de Regeering in deze financieele aangelegenheid die eene bespa ring van vele millioenen beteekent de overwin ning zal behalen, verluidt, dat Herriot de kwestie van vertrouwen zal ètellen. o Nader seint V. D.: De financieele commissie van de Kamer heeft het conversievoorstcl der regeering goedgekeurd en met eenige onbeduidende veranderingen teruggezonden naar de planaire vergadering, die om 18 uur 30 de debatten hervatte. Het schijnt thans wel zeker, dat het ontwerp zal worden aangenomen, aangezien de socialisten besloten liebhen voor do regeering te stem men. GEEN NOTA MEER AAN FRANKRIJK. Betreffende de verdere behandeling der kwestie van gelijkgerechtigdheid.van Duitschland verneemt V. D. van bevoegde zijde, dat de Rijksregeering niet voor nemens is de Zondag j.1. overhandigde nota schrifte lijk te beantwoorden. Van een voortzetting der gedachtenwisseling langs den weg der nota-wisseling, meent de Rijksregeering niet veel te kunnen verwachten. Zooals van zelf spreekt, is zij, zooals steeds, tot een gedachtenwisse ling bij mondelinge diplomatieke onderhandelingen bereid. De Rijkskanselier van Buitenlandsche Zaken heeft Vrijdag den Franschen ambassadeur Fran^ois Poncet ontvangen en hem een overeenkomstige mededeeling verstrekt. In denzelfden zin zijn ook de overige regee ringen geinformeerd, welke door de Rijksregeering in deze aangelegenheid waren gekend. IN DE SALARISSEN DER PROVINCIëN EN GEMEENTEN. Uit betrouwbare bron verneemt Het Volk, dat de regeering de indiening overweegt van een wetsont werp, strekkende om aan het centraal gezag meer in vloed toe te kennen op de bezoldiging van het provin ciaal en gemeentelijk personeel, ^cn einde maatrege len te kunnen nemen om meer overeenstemming te brengen in de verhouding van de bezoldigingen van dat personeel, zoowel onderling, als ten aanzien van die van het Rijkspersoneel, GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND BERGEN. Een duister geval. Moeder con tra de dochter. Echtelijke twisten. Naar wij vernemen liet de verstandhouding tusschen T. te Vreeland (die in het ziekenhuis te Utrecht opge nomen werd, daar vermoed werd, dat zijn vrouw en schoonmoeder getracht zouden hebben door ratten- kruid in de boter te mengen hem naar het leven te staan) en diens vrouw veel te wenschen over. Dage lijks kwam het tot ernstige oneenigheden en ook wel tot vechtpatijen. Meermalen was de vrouw van T. naar haar ouders, het echtpaar R., te Weesp, gegaan omdat zij het in de echtelijke woning niet kon uithouden. J.1. Dinsdagmiddag is de politie overgegaan tot ar restatie van de beide vrouwen, zoowel de dochter als de moeder. Naar ons ter oore kwam, aldus vertelt de Tel., had de dochter veertien dagen geleden, na een mishande ling, zich naar haar ouders te Weesp begeven. Vrij dag 9 dezer, terwijl T. afwezig was, zijn moeder en dochter van Weesp naar Vreeland gegaan en hebben een tijd in de woning van T. vertoefd. By het eerste verhoor hebben de beide vrouwen, elkaar beschuldigd. De Tel. vertelt verder: Intusschen staat de schuld der twee vrouwen nog geenszins vast en onder de Vreelanders heerscht twü- fel dienaangaande. Het slachtoffer T., dat nog steeds in het ziekenhuis te Utrecht wordtverpleegd, was eertijds daggelder en hoewel hU het nimmer breed had, kon hij toch zyii brood verdienen. Sinds ongeveer een jaar is de man echter werkloos, wat den verhoudingen thuis niet ten goede is gekomen. In de onmiddellijke nabijheid van T.'s huisje woont zyn moeder met een dochter. Wy meldden reeds, dat het gezinsleven van T. en zijn vrouw veel te wenschen overPet. Het schynt, dat de man reeds geruimen tijd het voornemen had, van zyn vrouw te scheiden. Naar laatstgenoemde verklaard heeft, had T. dan ook reeds de eeningszins waardevolle meubeltjes uit de woning gehaald en elders opgebor gen. Eenige weken geleden liep de twist zoo hoog, dat T. zyn vrouw toevoegde: „Je komt er niet meer in." Daarop trok mej. T. naar hare ouders te Weesp. In middels was het jongste kindje, circa vier maanden oud, ter verpleging naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Op Vrijdag 9 September j.1. zijn T. en zijn moeder naar Utrecht gegaan, om het zieke kind je te bezoeken. De man schynt toen reeds vermoed te hébben, dat zyn vrouw weer naar Vreeland zou ko men; ten minste hy spijkerde de buitendeur zoo vast, dat niemand haar openen kon. Het verloop der gebeurtenissen, die zich daarna heb ben afgespeeld, is, naar door de politie is vastgesteld, als volgt geweest: Terwyl T. en zyn moeder zich te Utrecht bevonden, kwam mej. T. met haar moeder naar het huisje te Vreeland, en toen de beide vrouwen de deur vernageld vonden, heeft T.'s vrouw een ruit Ingedrukt en zich zoodoende toegang tot de woning verschaft. Zij heeft toen het nog aanwezige huisraad uit de woning ge haald en aan haar moeder overgegeven, die echter op straat gebleven is. In deze laatste omstandigheid zou een belangrijke aanwijzing kunnen schuilen, welke er op zou wyzen. dat de schoonmoeder niet schuldig is aan de vergiftiging. Dienzelfden avond is T. uit Utrecht teruggekomen en den volgenden ochtend heeft hy in het huisje van zijn moeder een paar boterhammen gevraagd, welke hy mee naar huis nam, om ze daar van boter te voorzien. Zoodra de man de boterham beproefde, bespeurde hy een eigenaardigen smaak, waarom hy er mede naar zyn moeder ging, die, na aan een boterham geroken te heben, tot haar zoon zeide: „Die boter is niet in orde, die lucht deugt niet. Een oogenblik later ried zy T. aan: „Weet je wat jy doet? Gooi jij die boter maar in de Vecht." Dit is echter niet geschied, maar T. heeft de boter eerst naar dr. Dykstra, een te Vreeland wonenden scheikundige, en daarna bij dr. Itman. den medicus, gebracht. Laatstgenoemde rook onmiddellijk aan de boter, welke vergiftiging had plaats gehad, en hy diende T. een tegengif toe. 52 personen gearresteerd. Donderdagavond heeft de Amsterdamsche politie een inval gedaan in een café aan de Nes. by den Dam te Amsterdam. Een politieauto met een sterke politiemacht is daartoe van het hoofdbureau vertrokken. Men heeft niet minder dan 52 personen gearresteerd onder wie 18 vrouwen. De politie constateerde overtre dingen van de Drankwet en andere strafbare feiten. De arrestanten zijn per politieauto naar het hoofdbureau overgebracht, waar hun nog dien nacht, een verhoor is afgenomen. De omgeving was geheel afgezet. Per vrachtauto is de inbeslaggenomen drank vervoerd- Onder de 52 personen, die in de Empire-Bar in de Nes werden aangehouden, waren eenige buitenlandsche da mes, die, naar zy zeiden, daar verdwaald waren, en heeren uit Hilversum en Bussum, maar hoofdzakelijk uit Amsterdam. Uit de verhooren bleek, dat het in deze gelegenheid niet altyd by dansen bleef, maar dat er ook wel dingen gebeurden in strijd met de zeden, hetgeen ook door de politie was geconstateerd. In den loop van den nacht konden de bezoekers successievelijk naar huis gaan. Te gen den houder van de bar werd prooes-verbaal opge maakt. Het ongewone geval verwekte groote constei j bij de betrokkenen* Plaatsing van orders in Duitschland. Alleen Indien ook in Nederland besteld wordt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn- land te Leiden, heeft dezer dagen tot de gemeentebestu ren en de groote industrieën in de stad het verzoek ge richt om zich, alvorens orders in Duitschland te plaat sen, met de Kamer in verbinding te stellen. Als ant woord hierop kwam o.a, van de Lichtfabrieken bericht binnen, dat men voor Duitschland een order had van f 12.000 (twintigduizend Mark). De Kamer heeft de di rectie der Lichtfabrieken daarop in overweging gege ven deze order thans alleen te plaatsen, indien Duitsch land zich bereid verklaarde voor een gelyk bedrag aan goederen by Rynlandsohe of Leidsche firma's te bestel len. Op dit voorstel is men ingegaan, met het resultaat, dat Duitschland bereid bleek voor 60 pet. van het be drag aan haring en kaas te bestellen. Aangemoedigd door dit succes is in de vergadering van de Kamer van Koophandel het voorstel der Kamer aangenomen om iemand, voorloopig voor den tijd van één a drie maanden aan te stellen, die tot taak zal heb ben, onder de auspiciën der Kamer te trachten derge- lyke voorwaarden bij 't plaatsen van orders in Duitsch land te bedingen. Voorloopig zou men willen volstaan met een bedrag van 60 pet. te eischen, doch het plan is natuurlyk, dit geleidelyk op te voeren tot men de 100 pet. heeft bereikt. Er bestaat voor dit plan der Kamer zeer veel animo, en ook de burgemeester van Leiden staat er zeer sym pathiek tegenover. Werd de autobestuurder dooi benzinedampen bedwelmd? Vrijspraak gevraagd. Op 25 November kwam in de nabijheid van Muiden de Bussumsche koopman B. I. met zijn auto in botsing met een auto, die van tegenovergestelde richting kwam. De botsing was zoo hevig, dat de auto bestuurd door den heer I„ in brand vloog en een der inzittenden, ze kere J. M. van Giesen, zulke ernstige brandwonden kreeg, dat hy kort na het ongeluk overleed. Ook de bestuurder, de heer I. werd zwaar gewond en moest langen tyd in het ziekenhuis worden ver pleegd. De Bussumsche koopman had zich voor de recht bank te Amsterdam te verantwoorden wegens veroor zaken van dood door schuld. De officier eischte een hechtenisstraf van zes weken tegen hem, doch de rechtbank achtte het bewijs niet geleverd en sprak hem vrij. Het O.M. ging in hooger beroep en zoo diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Enkele getuigen verklaarden, dat verdachte bij het inhalen van een vrachtauto slingerende bewegingen maakte en daarop de botsing met den tegenlegger volgde. Over de snelheid waarmede verdachte reed' waren de verklaringen niet eensluidend. Verdachte zelf verklaarde, niet buitengewoon snel te hebben ge reden. Van de aanrijding zelf kon verdachte zich niets meer herinneren. Naar aanleiding heirvan werd de moge lijkheid naar voren gebracht, dat verdachte tijdens het rijden door benzinedampen was bedwelmd. Verschillende getuigen verklaarden dit geenszins on- mogelyk te achten. Sommige verschynselen en feiten, wijzen daarop. De hoofdinspecteur der verkeerspolitie te Amster dam, acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat als ge volg van de groote snelheid, verdachte, een Ford be rijdende, een ietsje is gaan slingeren en toen zyn stuur is kwytgeraakt. Dat verdachte juist op het oogenblik van het ongeval geheel bedwelmd zou geweest zyn door benzinedamp, acht getuige niet zeer waarschyn- lyk. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir voor zichzelf te gelooven dat hier van vergiftiging van ben zinedamp geen sprake is geweest. Door het minutieuze onderzoek door het Hof zyn er echter zooveel twyfel- punten met betrekking tot de schuld van verdachts gerezen, dat spr. het niet aandurft, een veroordeeling te vorderen. In dit verband eischte spreker dan ook bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis, dus vrijspraak. De verdediger, mr. W. A. Hoek uit Schiedam, sloot zich by het requisitoir aan. Arrest 29 September a.s. Vrijdagmiddag is in het gemeentehuis te Leeuwar den een conferentie gehouden tusschen den Rijksbe middelaar en de Hoofdbesturen van den Bond van Friesche Coöperatieve Zuivelfabrieken en van 'de Moderne, Christelijke en R.K. Transportarbeiders bonden. Het betrof hier een loonconflict van het verkoop-- bureau der Friesche Coöperatieve Zuivelfabrieken, waarbij den werknemers een loonsverlaging was aan gezegd van fl.per week. De partijen konden dezen middag niet tot overeen stemming komen, waarop de rijksbemiddelaar het volgende voorstel deed: De loonregeling zal acht maanden «duren en wel tot 12 Mei 1933. Deze loonregeling zal 'n korting in houden gelyk aan de helft van die, welke het bestuur van de Fricofabriek (de verkoopsbureaux der zui velfabrieken) voorgesteld heeft. Het overleg duurt voort. Zoolang de onderhandelingen voortduren, zal niet !i staking worden gegaan, v

Schager Courant | 1932 | | pagina 1