VERKEERSONGELUKKEN. Zaterdag 17 September 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9143 Het spoorwegonge in Algiers. luk Uit onze Omgeving. De hongerellende in Rusland. Tegen de autobandieten. Hoe zal de oogst 1933 worden gesteund? Duitschland bouwt een Pantserkruiser. Z IJ P NIEUWE GRAUWE ERWTEN puik in de kook, f 0.20 per pond. Fa. HARTLAND - Schagen. Kinder slachtoffers. Het ministerie van oorlog deelt mee, dat bij het spoorwegongeluk in Algiers 55 menschen zijn omge komen en 224 gewond. Het bericht van 120 dooden blijkt sterk overdreven, alhoewel de werkelijkheid erg genoeg is. De machinist van den trein, die tot de overleven den behoort, vertelde dat hij in een scherpe bocht plotseling bemerkt heeft, hoe de locomotief ter zijde overhelde en in den afgrond stortte. Zonder een oogenblik te aarzelen, is de machinist toen van de locomotief gesprongen, zoodat hij slechts schaafwon den heeft opgeloopen. Tusschen Tiemcen en de plaats van de ramp rijden sinds Donderdagmorgen onophoudelijk hulptrcinen, die de gewonden naar het dorp brengen; waar hun de eerste hulp wordt verleend. De plaats van de ramp zelve biedt, volgens mededeelingen van oogge tuigen, een afgrijselijken aanblik. Afgerukte ledema ten, keukengerei en geweren liggen in bonte men geling door elkander. Uit de versplinterde wagons klonk onafgebroken het. hulpgeroep der slachtoffers die tusschen de ijzerdeelen beklemd liggen. TEGEN DEN WINTER DE ERGSTE OPSTAND VERWACHT. Ondanks de strenge censuur, welke op berichten naar het buitenland wordt uitgeoefend, is de speciale Russische correspondent van de „Daily Express" erin geslaagd, de volgende bijzonderheden aan zijn blad mee te deelen over den honger-opstand in sovjet-Rusland, waarvan wij dezer dagen in 't kort melding maakten. Door den honger gedreven, bestormden groote troe- pen arbeiders te Ivar.ovo Voznesensk de opslagplaat sen der regeering en plunderden deze. Zoodra deze voorvallen te Moskou bekend werden, werden troepen van het roode leger en van de Russi sche Gepoe, naar het opstandige gebied gezonden, welke er na een hevigen strijd, waarbij herhaaldelijk op de menigte werd gevuurd, in slaagden de orde te herstellen. In Moskou heeft men in verband hiermede getracht, het tekort aan voedsel en kleeding aan te vullen door de rantsoenen, welke aan de sdvjet-arbeiders worden uitgereikt, met de helft te verminderen. Niettegen staande dezen ingrijpenden maatregel komen geregeld verontrustende berichten binnen, waaruit blijkt, dat de collectieve landbouwbedrijven in het geheel niet in staat zijn voldoende graan te produceeren, om Rusland van voedsel te voorzien. Het is een publiek geheim, dat de groote massa Russische arbeiders en boeren bitter ontgoocheld is, Iets, wat tot alles kan leiden, als de prikkel van den honger en de koude heviger worden met het naderen van den winter. De onlusten in Ivanovo-Voznesenk worden dan ook beschouwd als het voorspel op den meest ernstlgen opstand, welken Rusland heeft gekend sinds de dagen van de bolsjewistische revolutie. Scherper strafbepalingen in uitzicht gesteld. Dagelijks brengen de Engelsche bladen in den laat- sten tijd berichten omtrent brutale overvallen en ge vallen van roof, waait)ij de auto een rol speelt. Men herinnert zich, dat de Londensche hoofdcommissaris lord Trenchard kort geleden het publiek in "den arm nam door het wijzen raad te geven hoe het de misda digers zooveel mogelijk kan tegenwerken. Woensdag is lord Trenchard langdurig op audiëntie geweest bij den premier MacDonald en naar het heet zou hij daar zelfs de portefeuille hebben gesteld: hij zou zijn ontslag nemen als er geen krachtiger wettelijke maatregelen tegen de autobandieten werden geno men. Nu zou overwogen worden levenslange gevan genisstraf te stellen op diefstallen met geweldpleging door autobandieten en zwaarder straffen te bedrei gen tegen zgn. „smash and grab raiders", dat zijn Heden, die ergens een winkelruit stukslaan en dan grijpen wat er voor de hand ligt, waarbij de auto dan weer een welkom middel biedt om te ontkomen. Hbl. EEN GELUKSVOGEL. Te Toulouse is een loterij gehouden, waarvan de op brengst ten bate komt van een liefdadige instelling voor kinderen. De hoofdprijs, ten bedrage van meer dan een millioen frank, is toegevallen aan de weduwe Louise Banieris, kokkin in een zeer gezocht cabaret te Tou louse. De fortuin heeft mevrouw Banieris echter nog maals toegelachen want ook op een tweede lot, dat zij in dezelfde loterij had, is een groote prijs gevallen. Door den Christ. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is aan den minister van Economische Zaken en Arbeid het volgend schrijven gezonden: Excellentie, Met het oog op den uitzaai van de tarwe van den oogst 1933, welke oogst de laatste is welke onder de Tarwewet 1931 die 1 Augustus 1934 afloopt, valt zouden ondergeteekenden het op hoogen prijs stellen de inzichten van Uwe Exc. te mogen vernemen over de volgende punten: 1. De verlenging van de Tarwewet 1931. 2. De wijze, waarop de oogst 1933 zal worden ge steund en de basisrichtprijs, waarop dit zal geschie den. JHR. QUARLES VAN UFFORD. Is uit het ziekenhuis ontslagen. De verwondingen, die de Commissaris van de Ko- .ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van tfford bij zijn auto-ongeval de vorige week Vrijdag opliep, zijn thans zoover genezen, dat hij het ziekenhuis te Roosendaal kon verlaten. De vrouw van den commissaris, die een bekken breuk opliep, zal nog eenigen tijd in het ziekenhuis moeten blijven. DRIE JONGE MENSCHEN VERDRONKEN. In de haven van Swinemünde ligt op het oogenblik het zeiljacht Salamander, dat toebehoort aan de acade mische vereeniging Hütte. Aan boord van het jacht be vonden zich vijf jonge studenten, leden van genoemde vereeniging. Dinsdagavond hebben de zeilers twee meis jes aan boord genoodigd. Tegen drie uur 's nachts wil de de schipper van het jacht, de student Walther Wilde, uit Berlijn, de beide meisjes met een roeiboot naar hare woonplaats te Osternothafen brengen. Daarbij is de kleine boot in het kielzog van een binnenvarend En- gelsch schip geraakt en omgeslagen. Alle drie inzitten den zijn sedertdien vermist. Er bestaat geen twijfel meer, dat zij in de golven zijn omgekomen. Tot nu toe heeft men nog geen lijk ge vonden. Wielrijders door auto gegrepen. Op den weg van Groenlo naar Ruurlo, nabij de Vossenbergsche brug heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de 20-jarige landbouwer H. uit Bcl- trum het leven verloor. H., die daar met zijn broer fietste, wilde bij de brug den weg oversteken, ten einde den grindweg naar Bcltrum op te gaan, op het moment, dat een auto naderde. Blijkbaar dachten de jongelui nog voor den wagen te kunnen passeeren, doch de wagen was reeds te dicht genaderd. Hoewel de autobestuurder, zoodra hij het gevaar bemerkte, uit alle macht remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. H. werd op den motorkap gewor pen en viel vervolgens bewusteloos op den weg zon der te worden overreden. Uitwendig had hij weinig letsel bekomen, doch de ongelukkige werd inwendig zoo zwaar gekneusd, dat hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, een half uur later overleed. De broer van het slachtoffer wist, op het laatste moment het stuur van zijn rijwiel om te gooien en ontkwam zoodoende aan het gevaar. Den automobilist treft geen schuld. De auto schuur de langs de boomen heen, doch werd slechts lichtelijk geraakt. Fietsers ernstig gewond. Bij de halte Midlum—Herbayum bij het dorp Mid- lum gemeente Franekeradeel. is een ernstig 'auto-on geluk gebeurd. De heer P. de V. kwam per fiets van een zijweg en wilde den straatweg FranekerHar- lingen oversteken. Uit de richting Franeker naderde een auto. De heer A. werd door den wagen gegrepen en van zijn rijwiel geslingerd. Hij kwam onder den auto terecht en werd zwaar gewond opgenomen. Hij is naar het ziekenhuis te Harlingen overgebracht; voor zijn leven wordt gevreesd. Onder Ouderkerk a. d. Amstel is Donderdag om streeks half drie op de Amstel nabij de Langebrug een wielrijder, komende uit het dorp Ouderkerk, aan gereden door een vrachtauto die uit tegenovergestel de'richting aankwam. De fietsrijder, die van zijn rij wiel geslingerd werd, kreeg eenige bloedende won den aan het hoofd. Hij werd in het café de Oude Prins binnengedragen; zijn toestand is vrij ernstig. GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDIGESTIE. Maagpijn na elkan maaltijd. Een moeder van vier kinderen schrijft ons: „Ik zelf en mijn vier kinderen hadden alle voort durend last van rugpijn, maagzuur en andere gevol gen van een slechte spijsvertering. Wat. ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kruschen Salts gebruiken (de afgeloopen 3 maanden) kunnen wij alles eten en hebben alle veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van allen een spoor van maagzuur of pijn meer. Ik vind het een schit terend middel, zonder eenige hinderlijke uitwerking. Wat we ook zouden moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen." (Mevr.) M K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maag zuur, ontneemt het alle kwellende eigenschappen cn verwijdert het zachtjes en volkomen uit het lichaam. De. dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aansporing voor maag, lever, nieren en ingewanden om weer naar behooren te functionnee-' ren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maag zuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last moer hebben na Uw maaltijden Kruschen Salts maakt en houdt U inwendig rein. Verfrischt en ver sterkt bloed van allo onzuiverheden bevrijd, stroomt naar elk deel van Uw lichaam. Er zullen geen klach ten meer zijn, geen pijnen meer. Maagzuur behoort dan tot het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U z-ult zich wonderlijk energiek en flink voelen; zoo gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Nu de ontwapeningsconferentie tot dusverre geen practisch resultaat heeft opgeleverd, heeft, de rijks- regeering van Duitschland, naar men uit Wilhelms- hafen meldt, de marinewerf aldaar thans opdracht gegeven te beginnen met den bouw van pantserkrui ser C. De termijn is vastgesteld op vier jaar. IN STIJL GETROUWD. De bruidegom geeft een aria. Een ongewone trouwpartij had Woensdag j.1. ten stadhuize te Rotterdam plaats, toen Jan Marshall, een bekend straatzanger, en mejuffrouw C. H. Schoenma ker verschenen, om zich in den echt te laten verbin den. De collega's lieten zich niet onbetuigd en zorgden voor de noodige muziek. Zoo zong het bruidspaar bij aankomst, begeleid door de opwekkende tonen van een trekharmonica, het schoone lied van „O, was ik maar nooit getrouwd" Daarna „De Bloemen van Hawaii". Onder den indruk van de vroolijke muziek betrad het gezelschap daarop het Raadhuis, en in de trouwka mer, waar anders meestal de plechtige stilte alleen wordt verbroken door het bedeesde „ja" van bruid en bruidegom, heerschte nu uitbundige vroolijkheid. Ook de afmarsch geschiedde met muziek. Het geheele ge zelschap vereenigde zich in een huurauto. Die binnen geen plaats vond, nam plaats op de kap en zoo ving de huwelijksreis aan, waarbij als eerste aanlegplaats een café op den Schiedamschedijk werd gekozen. EEN WATERPARK TE MOSKOU. In een van de boohten van de Moskwa ligt. ingesloten door de ceintuurbaan, de fabrieken van de wijk Krasna- ja Presnja en de wijk 1905, een uitgebreid terrein, dat, cp een klein gedeelte na, dat reeds als park ingericht is, braak ligt of voor tuinderij gebruikt wordt. Dit jaar is men begonnen bok hier een park voor cultuur en ont spanning aan te leggen, dat., als het klaar is 300 H.A. zal beslaan. Het terrein is bijzonder rijk aan water. Be halve de uiterwaard van de Moskwa, vindt men er twaalf vijvers en twee riviertjes, en vandaar het denk beeld, hier een eoht waterpark aan te leggen, bestemd voor de propaganda van de hydrotechniek en van de militairo zeemacht. Tusschen de vijvers zullen sluizen en damtgien worden gebouwd, alsmede een klein waterkrachtstation. Model len van oorlogsschepen zullen dienen als propaganda middel voor de vloot. Er zal een uitgebreide collectie van vaartuigen uit alle tijden en van alle volkeren worden bijeengebracht, ter illustratie van het verkeer te water. Ter ontspanning van de bezoekers zullen er overigens ettelijke waterattracties komen, een zwembad en een bootenhuis. Het park zal een eigen fruitkweekerij oen boomgaard en paddestoelenkweekerij krijgen. De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 20 Sep tember a.s., des morgens 10 uur. SCHAGERBRUG. De uitslag van de op Woensdag j.1. in „Het Wapen van de Zijpe" gehouden biljartwedstrijd luidt als volgt: le prijs K. Troost, 2e prijs P. Wittebol, 3e prijs G. v. d. Werff, allen te Schagerbrug. Bal-masqné. Woensdagavond had, tot besluit van de kermis, in hotel „Het Wapen van de Zijpe" een bal-masqué plaats. Niet minder dan 17 numemrs verschenen in de zaal. De jury, bestaande uit de dames mevr. Jaring, mevr. Van Loenen, mevr. Van Veen en mej. Krul, kende de prijzen in vier rubrieken t.w. mooiste costuums, grappigste costuums, origineelste costuums en groepen toe als volgt: le Rubriek. Mooiste costuums: le prijs Danseresje, mej. D. Colignon, Oudesluis: 2e prijs Zakdoekenmeisje, Mien v. d. Werff. Schagerbrug; 3e prijs Landhuisje, mej. M. Vos, Schagerbrug; 4e prijs Viooltje, Gré Bij- post, Valkkoog en Bellendanseresje. G. Ott. Schager- brug: 5e prijs Pierrot. Gerritje Wit, Wieringerwaard; 6e prijs Kunstschilder, mej. M. Buik, Schagerbrug. 2e Rubriek. Grappigste costuums: le prijs Grootmoe der en Grootvader gaan naar bed, mej. Co. Buik en A. Kos; 2e prijs Geschorste voetballer, mej. Annie Buis man, Oudesluis; 3e prijs Speelgoedsoldaten, dames Ali en Riek Stammes, Anna Paulowna. 3e Rubriek. Origineelste costuums: le prijs Meisjes van Hawaii, dames D. Brak en A. Bakker. Schager brug: 2e prijs Eau de Cologneflesch, mej. Tr. Ligt- hart, Schagerbrug; 3e prijs De kaasdragers van Alk maar. dames Hooij en Broens, Schagerbrug. 4e Rubriek. Groepen: le prijs Zomeridylle (dames B. de Wit en N. Bakker, Keinsmerbrug)2e prijs Naar het strand (dames A. van Sebeijen, Tr. Koster. J. Blank- rr.an, N. Dekker, M. Dekker en G. de Moor). Een extra-prijsje werd voorts nog toegekend aan de groep „Op het strand" (dames J. Dekker. G. Swart- hof. G. Dekker en J. Molenaar), aan Cupido (Dieuw- ke Blaauboer .en aan de Nederl. vlag (mej. E. van der Lippe, Wieringerwaard). De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, enz. Namens mej. Broer werd ten slotte een woord van dank gebracht aan de jury voor haar juiste beoordee ling en de gemaskerden en publiek voor hunne tegen woordigheid. Een dansje tot slot. En hiermede behoort ook onze kermis tot het ver leden. Naar wij meenen zal over het bezoek niet behoeven te worden geklaagd. Vooral Zondagavond en Dinsdag is het druk geweest. In de café's zorgde goede dansmu ziek voor een prettige stemming. Muziekliefhebbers heb ben volop kunnen genieten van uitstekende muziek van Anny van Eijkerens band in het café van den heer van der Poll, die dit uit 4 personen bestaande gezelschap voor de geheele kermis had geëngageerd. Wij hebben deze band zeer hooren roemen. De kermis had een zeer rustig verloop. Behoudens een zeer enkele uitzondering werden geen wanklanken vernomen. ZIJPE. B. en W. hebben aan N.V. W. F. Stoel en Zoons' Bouw materiaalbedrijf te Alkmaar vergunning verleend tot het bouwen van een cementkeet nabij de Stolpervlotbrug. PETTEN. Naar wij vernemen, zal het Poststation alhier met in gang van 1 October a.s. op werkdagen slechts 1 uur worden opengesteld voor zoover den Postdienst betreft, zulks wegens verminderde omzet. ST. MAARTENSBRUG. Donderdagavond hield de Hardd ra ve rijvereen iging „Klein Begin" een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Jb. Bruin. De Voorzitter, de heer A. Appel, heette den aanwezi gen hartelijk welkom en sprak zijn genoegen uit over de betere opkomst. De secretaris, de heer E. Bos las vervolgens de notu len van de vorige bijeenkomst, welke onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer P. Dekker rekening en verantwoording over het afgeloopen boek jaar. De rekening sloot met een batig saldo. De heeren J. Dalenberg en E. Kooij werden belast met het nazien van de verschillende bescheiden. Waar alles in volmaakte orde werd bevonden, werd tot goed keuring besloten en ontving de penningmeester dank voor zijn nauwkeurig beheer. Vervolgens had bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren G. Visser en Jn. Brak. Beide heeren werden bij acclamatie herkozen en namen hun benoeming aan. Punt 4 van de agenda was: bespreking harddraverij en vaststelling prijzen. Besloten werd op Dinsdag 4 Oct. gedurende de kermis een handicapdraverij te houden en de prijzen vast te stellen als volgt: le pr. f 200, 2e pr. f 80, 3e pr. f 40, 4e pr. f 20. De baanlengte werd be paald op 300325 M. Tot handicapper werd benoemd de heer P. Oly, tot starter de heer Jb. de Wit. Verder werd besloten zich aan te sluiten bij den bond van kortebaandraverijen en de dames van niet- leden voor halven entreeprijs toegang tot het terrein te geven. Bij de ingezetenen zal een lijst gepresenteerd worden, waarop naar gehoopt wordt, flink zal worden geteekend Daar de rondvraag verder geen bijzonderheden ople verde, sloot voorzitter de vergadering met den wensch, dat iedereen zal medewerken om deze draverij zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij sluiten ons hierbij gaarne aan en twijfelen niet, of de medewerking zal ook dit jaar wel van dien aard zijn, dat liefhebbers van paardensport kunnen genieten van een mooie draverij op de baan, die in de puntjes in orde wordt gemaakt. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 9 tot en met 1 5 Sept. 1932. Geboren: Jan. zoon van IJsbrand Wit en Neeltje Trijntje Blaauboer; Jan. zoon van Johannes Visser en Maria Johanna van Schaik. Ondertrouwd: Jacob Bellis. 22 jaar, huisschilder en Lena Maartje Kootje, beiden alhier: Klaas Kuit, 37 jr.. smid te Wieringen en Dieuwertje Mosk, 25 jaar, alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. ff 0 O C, w O V 7) Algemeene vergadering der Vereeniging van Wa- terschapsbelangen en Verkeerswegen, gehouden op Dinsdag j.1., ten huize van den heer J. Modder aldaar. Er waren 17 leden opgekomen. De Voorzitter opent om half negen de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onder dankzegging aan den secretaris worden goedgekeurd. De Voorzitter leest twee brieven voor van den A.N.W.B. over het plaatsen van wegwijzers, wijzende naar de richting Alkmaar. De Bond is bereid over Veenhuizen, Heerhugowaard naar Alkmaar de rich ting aan te laten duiden, mits met toestemming en medewerking van de gemeentebesturen van Hoog woud en Heerhugowaard. De Voorzitter deelt mede, dat het gemeentebestuur van Hoogwoud reeds mede werking verleend heeft. De gemeente heeft zelf de richtingaanwijzers geplaatst. Dokter Pool geeft nog eene toelichting. De Bond verwees eerst over de rich ting OpmeerHensbroek. Hier heeft hij eerst over ge correspondeerd, aanvankelijk zonder succes. Bij de candidaatstelling voor Hoofdingeland van de Vier Noorder Koggen, in de vacature D. Koorn, wordt met algemeene stemmen candidaat gesteld de heer D. Koorn. Voor de vacature van den heer P. Don ker -Jz. worden genoemd als candidaten de heeren L. Glas en K. Braak. De heer Braak zegt zich als can didaat. terug te trekken. Mot algemeene stemmen wordt als candidaat gesteld de heer L. Glas. De heeren Koorn en Glas verklaren de candidatuur te aanvaarden, waarmede dc Voorzitter de hoeren geluk wenscht en hoopt, dat zij bij-verkiezing tot tevreden heid dergenen die hen afvaardigden zullen werken. Bij de rondvraag wordt gewezen op dc vele eenden, die nog gehouden worden en schade aanbrengen aan de wallen en aan het land. Er zijn thans meer eenden dan ooit. De Voorzitter wil zien, wat hiertegen te doen is. Daarna wordt gevraagd of er niet eene verandering kan gebracht worden in de hoornen langs de Boven- pade, die naast de grindbakken staan. Die staan daar in den weg. Ook hier zal gezien worden, wat gedaan kan worden. Verder wordt er nog gesproken over de verbrecding van de Pade en de doortrekking van dc Tropweere, Deze doortrekking wordt wel wensch el ijk geacht, maar gevreesd wordt voor de hooge kosten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Uitslag van de toegekende bekroningen voor de Vrij dag 16. Zondag en Maandag 18 en 19 September 1932 te houden Floralia- en Huisvlijttentoonstelling ten hui ze van den heer J. Modder, kastelein, alhier. Collectie planten, bestaande uit Cyclame, Fuchsia, Ge ranium en Begonia: le prijs W. Koeman, 2e prijs A, Modder, 3e prijs P. Brouwer, allen te Hoogwoud. Afzonderlijke planten: Fuchsia: le prijs Wed. P. Glas. Gouwe, Hoogwoud;; 2e prijs P. Bossen, Hoogwoud. Begonia: le prijs D. Bakker, Hoogwoud; 2e prijs (bij loting) J. Schimmer, Hoogwoud. Geranium: le prijs Mr. H. de Boer, Kerkelaan, Hoog woud; 2e prijs G. J. Jonker, Hoogwoud. Cyclame: le prijs G. Rooker, Hoogwoud; 2e prijs W, Rc-mpt, Gouwe, Hoogwoud. Kinderen, collectie alleen bestaande uit Afrikaan: le prijs Annie Koomen Sd., Aartswoud; 2e prijs Gijs Kui per, Hoogwoud; 3e prijs Fok de Bruin. Pade, Hoog woud; 4e prijs Wim Schrieken, Aartswoud. Een eervolle vermelding werd toegekend aan Betsia Blankman, kwam niet voor een prijs in aanmerking, aangezien de bak te groot was en niet aan de gestelde maat voldeed. Eervolle vermeldingen: Ali Appel, Hoogwoud, met Cactus; Rie en Dirk de Jong, Langereis, met ruiker Afrikanen; Sien Benit, Boekeiweg, Hoogwoud, ruiker Gladiolen; Adriaan Donker, Pade, mand met bloemen, dahlias enz. Een eervolle vermeiing werd nog toegekend aan Joh, van de Graaf met een Begonia. Nuttige Handwerken: tot 13 jaar: le prijs Marie Galis. Langereis, Hoog woud; 2e prijs Liesje Modder. Kerkelaan, Hoogwoud; 3e prijs Rie de Jong, Langereis; 4e prijs"Niesje Hoek, Ho:gwoud, 5e prijs Jannie Edam, Langereis. van 1318 jaar: 2e prijs Trien Glas. Gouwe, Hoogwoud boven 18 jaar: le prijs Corrie Bood, Hoogwoud; 2a prijs D. JonkerBlanken, Hoogwoud en 3e prijs Betje Bakker. Gouw, Hoogwoud. Fraaie Handwerken: tot 13 jaar: le prijs Jannie Edam. Langereis; 2e prijs Ali Modder. Hoogwoud; 3e prijs Geertje Donker, Pade en 4e prijs Gré Veerman, Aartswoud. van 1318 jaar: le prijs Co Helder. Aartswoud; 2e prijs Marie Grootewal, Pade, Hoogwoud; 3e prijs Wies Hartog, Spanbroek; boven 18 jaar: le prijs T. Kossen—Visser, Pade, Hoog woud; 2e prijs M. Donker—Gutker, Pade, Hoogwoud; 3e prijs Ouke Slagter Kd., Gotiwe, Hoogwoud en 4e prijs Wed. Zeeman, Kerkelaan, Hoogwoud. Overige voorwerpen: tot 13 jaar: le prijs P. Buisman, Aartswoud; 2e prijs Marlet je Wit, Gouwe, Hoogwoud; 3e prijs Liesje Mod der, Hoogwoud en 4e prijs Jan Modder, Hoogwoud. van 1318 jaar: le prijs Pieter Donker Pz., Pade, Hoogwoud; 2e prijs Adriaan Donker Cz., Pade, Hoog woud; 3e prijs lef Grootes. Aartswoud. boven 18 jaar: le en 2e prijs niet toegekend; Se prijs Lize Helder, Aartswoud. Eervolle vermeldingen toegekend aan: H. Visser, Oostwoud, tulestoppen; Annie Groen, Langereis, kleedje (wafeltjesstof)Grietje Silver. Gouwe, Hoogwoud, haakwerk en kruissteek; Annie Rooker, Hoogwoud, doosje zakdoekjes; Mevrouw De BoerHaringhuizen, Hoogwoud, kloskantwerk. Aan den dienstplichtige Nicolaas Wegdam, behoo-» rende tot de lichting 1932 dezer gemeente, is een Jaar. uitstel van eerste oefening verleend. W A ff M E ff ff V 1 Z E N\ SCHOORLDAM. In het café van Spaan sprak voor het Nederl. Boeren- comité de heer De Weerdt. Een talrijk publiek was aanwezig, om het standpunt van dezen spreker te hooren. Ontstaan en gevolgen van de wereldcrisis werd op een duidelijke en een zakelijke manier naar voren gebracht. Duidelijk bleek dat voor de kleine en middel- boeren en -tuinders geen uitkomst is te verwachten. Het thans levende geslacht van werkers in land- en tuinbouw is gedoemd in zwarte ellende en armoede voort te leven. Het kapitalisme zal zonder erbarmen zijn en arbeiders en boeren zullen de gevolgen van deze crisis moeten dragen. De werkloosheid werkt als een soort lawine, de rationalisatie zal steeds meer ar beiders aan de armoede prijsgeven. Boeren en arbei ders van alle gezindten zullen eensgezind moeten op trekken, om den ondergang af te wenden. De zeer uitgebreide rede werd hartelijk toegejuicht en na de pauze werd gelegenheid gegeven tot discussie. Beets uit Koedijk brengt naar voren, dat voor de oud® tuinders de toekomst al heel erg somber is. Hij is be angst, dat de credietverstrekking een strop voor ons zal zijn; onze bestaanszekerheid moet hersteld worden. Ook brengt hij ter sprake de verkiezingen, voor het volende jaar. De Weerdt antwoordt, dat het een schande zou zijn als de tuinders de credieten ooft zouden terug betalen, de crisis zor daardoor in het oneindige worden verlengd. Aangaande het parlement zeide hii, dat een volksvertegenwoordiging die vóór de belangen der tuinders zou zijn door elke kapi talistische regeering gewoon aan den dijk zou worden gezet. We zien dit in Duitschland al gebeuren. Mink acht het zeer gewensc.ht. dat in Schoorldam een afd. Boeren-Comité wordt gesticht. Ruim 20 leden gaven zich hiervoor op. Ligthart was van meening, dat de hooge toltarieven van invloed zijn op onze misère. De spreker wees er op. dat het kapitalisme altijd van tolmuren gebruik maakt het stelsel van onderlinge concurrentie brengt dit onherroepelijk mee. De actieve handelspolitiek, die hier te lande verde digd wordt door Valstar c.s. is ook een uiting hiervan. De kleine en werkende boeren en tuinders zullen met deze dingen niet gebaat zijn. Arbeiders en boeren zullen in één front moeten optrekken, om het kapitalisme ten val te brengen, eerst dan is opbloei van het economisch leven voor de werkers te wachten. Al met al was dit een zeer goede vergadering.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5