ilitmu Biins- Uitwuif- MnilM DE TROONREDE. CHINA-JAPAN. ITilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DUITSCHLAND'S EISCH OM GELIJK GERECHTIGDHEID INZAKE BEWAPENING. Onveiligheid op het platteland. ACTIE TEGEN HET KOOPEN VAN DUITSCHE INDUSTRIE-ARTIKELEN. De Ontwapeningsconferentie. Als je candidaat bent. Diefstallen van rijwielen in N.-Limburg. Bekendmakingen. K0STEL00ZE INENTING. Treurige vondst te Breda. Goede slag voor de politie te Helder. Dinsdag 20 September 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9144 ClüRAÏT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fteritiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN-* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Heden sprak H. M. de Koningin ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingjaar der Sta- ien-Generaal, welke opening met het bekende cere monieel geschiedde, de navolgende TROONREDE nit: In dit plechtig oogenblik, Leden van de Staten-Ge- jieraal, nu een nieuwe zitting van de Volksvertegen woordiging een aanvang neemt, richten Mijne ge dachten zich meer dan ooit op den duisteren tijd, dien het Vaderland beleeft De ernstige wil, die de Regeering bezielt, met Gods hulp het schip van Staat in veilige haven te sturen, kan slechts leiden tot het doel, indien ons Volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid onverbloemd voor oogen stelt Zonder vooibeeld in de geschiedenis zijn de econo mische verhoudingen, over heel de wereld ontredderd; onweerstaanbaar grijpen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen en nog steeds kondigen zich geen betrouwbare teekenen van kentering aan. Moederland en Overzeesche Gewesten zien hun wel vaart ernstig ondermijnd. Nieuwe belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren werden toe gevoegd aan de vele, welke reeds ten vorigen jare de crisis verscherpten. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvig heid gestadig afnemen; handel, scheepvaart en vis- scherijen zijn evenzeer getroffen als nijverheid en lland- en tuinbouw. Herstel van het internationaal ruilverkeer wonscht de Regeering te bevorderen door verdragen, die een ruimer geest ademen. Daarnevens moet zij bij voort during bedacht blijven op afwending van de gevaren, •waarmede buitenlandsche maatregelen den afzet van onze voortbrengselen bedreigen. I Zijn reeds tal van noodmaatregelen tot stand ge- ikomen om ineenstorting van onmisbare bedrijfstak ken te verhoeden, nieuwe regelingen met hetzelfde doel zullen moeten volgen. De werkloosheid, bron van zooveel leed, heeft een nooit gedachten omvang aangenomen. Zij plaatst de Overheid voor schier onoplosbare moeilijkheden, niet het minst van geldelijken aard. De Regeering zal haar voortdurende zorg ook in de toekomst aan dit maatschappelijk euvel geven; het zoo noodzake lijk herstel van het bedrijfsleven zal haar daarbij tot richtsnoer blijven. J i het bijzonder zal ook het vraag stuk van de jeugdige werkloozen alle aandacht hebben. Nevens voortzetting van de werkloozenzorg stelt handhaving van het peil van sociale voorziening, in betere tijden bereikt, de uiterste eischen aan het zoo veel verminderde draagvermogen der Natie. De sterke daling van het nationaal inkomen en de diepe inzinking, welke het economisch leven ver toont, oefenen een noodlottigcn invloed op de op brengst van 's Rijks middelen. De financieele toe stand is dientengevolge zorgwekkend. Veel zal van Uw werkkracht en toewijding gevergd worden, op dat tijdig de meest dringende maatregelen tot stand komen. Ik weet, dat het beroep, dat ten deze op Uw medewerking zal worden gedaan, niet vergeefsch zal zijn en Ik vertrouw, dat het gemeen overleg tot een uitkomst zal leiden, die aan den ernst van den too- stand beantwoordt. Ook in de Overzeesche Gewesten worde er krach tig naar gestreefd de kosten der Landhuishouding met de middelen in overeenstemming te brengen. Het feit, dat meer en meer in alle maatschappelijke krin gen de overtuiging doordringt van de volstrekte nood zakelijkheid van dit streven, versterkt de vorwaeh- ting, dat, ondanks alle bezwaren, het doel zal wor den bereikt. Evenzeer als in de donkerste dagen zijner roemrij ke geschiedenis behoeft ons Volk thans eendracht ter ontplooiing van al zijn stoffelijke en zedelijke krachten. Op den voorgrond trede daarom wat de Na tie vereenigt, niet wat haar verdeelt. Met de bede, dat Gods Hulp Mijn Volk sterke en met den wensch dat God Zijn zegen aan Uwen ar beid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Ongelukkig, ongelegen en onverstandig. _iaa offioieele verklaring van Engeland. De Engelsche regeering heeft een uitvoerige ver klaring gepubliceerd, waarin zij, na te hebben ver zekerd, dat zij alles in het werk stelt teneinde de ont wapening en het economisch herstel te bevorderen, haar standpunt ten opzichte van den Duitschen eisch van gelijkgerechtigdheid op het gebied der be wapening uiteengezet. Met het oog op de aanstaande Economische We reldconferentie, de groote concessies op het gebied der herstelkwestie en de huidige economische be hoeften, acht zij het zeer ongelukkig, ongelegen en onverstandig, dat Duitschland juist thans zijn eisch aan de orde heeft gesteld. Het Verdrag van Versailles is nog bindend en kan 6lechts door een algemeene overeenkomst buiten werking worden gesteld. Engeland is van meening, dat de Duitsche eisch weliswaar niet juridisch uit de vredesverdragen kan worden afgeleid, doch in de eerste plaats een eisch moet zijn van op het juist peil brengen der bewape ningen, aangezien de ontwapening van Duitschland een voorlooper zou zijn voor de ontwapening der an dere mogendheden. Engeland heeft reeds in hooge mate ontwapend. De Engelsche regeering komt dan ook tot het volgende voorstel. Zij ziet als taak der Ontwapeningsconferentie, het kader van een ontwapening-overeenkomst te schep pen, gebaseerd op den grondslag, dat iedere staat in overeenstemming met andere staten een begrenzing aanvaardt, die hij zichzelf vrijwillig oplegt. Het doel is: verdere ontwapening door overeenkomsten. De Engelsche nota besluit met de opmerking, dat dit doel niet door een scherpe provoc .tie of door niet deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie doch slechts door geduldige onderhandelingen tijdens het verloop eener conferentie bereikt zal kunnen worden. NATIONALE TREURDAG IN CHINA. Anti-Japansche incidenten. Uit SJANGHAI, 18 September: Zondag waren ter gelegenheid van den Nationalen Treurdag, die in verband met de bezetting van Mandsjoerije door Japan dien dag in China werd ge houden, op alle openbare en op vele particuliere ge bouwen de met rouwfloers omwonden vlaggen half- stoks geheschen. In vele openbare vergaderingen rie pen de leiders der Kwo Min Tang het volk op tot den strijd tegen het Japansche imperialisme. In de Japansche concessies waren de versterkte pa trouilles bijzonder waakzaam. Niettemin is het in eenige steden tot incidenten gekomen. Te Hankau werden bij een Chinecsche demonstratie acht Japan ners gewond. De Chinecsche politie wist echter erger te voorkomen. Nabij Hankau werd op een Japansch warenhuis een bomaanslag gepleegd, waarbij twee Ja panners werden gedood. Chineesche troepen bezetten de kolenmij nen van Foesjoen. Waarschijnlijk 55 Ja pansche soldaten gedood. Uit MOERDEN, 18 September: Officieel wordt medegedeeld, dat Chineesche vrij- scharen na een gevecht van eenige uren met Japan sche beschermingstroepen de kolenmijnen bij Foe sjoen hebben bezet. Er zouden bij het gevecht 55 Ja pansche soldaten zijn gedood. Een veedief gepakt. In de Maasstreek, vooral in de omgeving van Oef feit, Cuyck en Beugen kwamen den laatston tijd her haaldelijk diefstallen van vee uit de weide voor. De dieven gingen zeer brutaal to werk, zoo werd in den nacht van 5 op 6 Sept. te Oeffeit een koe uit de wei de gestolen, waarna het dier gewoon naar de markt te Cuyck werd vervoerd en daar tegelijk verkocht. De politie is nu er eindelijk in geslaagd een der dieven te arresteeren en wel te Nijmegen. Het is ze kere A." J. F. van M., een zwerver, die veel in de Maas streek verbleef. De arrestant heeft een volledige be kentenis afgelegd en is aan de Justitie te Den Bosch uitgeleverd. Van M. wordt er van verdacht verschei dene veediefstallen op zijn debet te hebben. Uit BROEK OP LANGENDIJK, 19 September: In de Maandagmiddag gehouden vergadering van de Langendijker Groentencentrale, werd op voorstel van de Tuinbouwvereeniging Koedijk besloten, om actie te voeren, teneinde medewerking te verkrijgen van de geheele Nederlandsche bevolking, om de Duit sche industrieartikelcn niet meer to koopen. Dit be sluit werd telegrafisch verzonden naar het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, waar het ze ker een punt van bespreking zal uitmaken. Het besluit houdt verband met het feit, dat op 1 Januari 1933 de met Duitschland gesloten overeen komst afloopt en de uitvoer naar Duitschland in sterke mate zal worden belemmerd. Wordt geen nieu we overeenkomst gesloten, dan zal Nederland in de slechtste positie tegenover Duitschland komen. Men hoopt evenwel, door dit dwangmiddel bij de in het na jaar te openen onderhandelingen gunstige voorwaar den te kunnen bedingen, wetende, dat de Duitsche industrie door een dërgelijken maatregel zeer zal worden getroffen en zich zeker heftig zal verzetten tegen Duitsche maatregelen, die het plaatsen van haar artikelen op de Nederlandsche markt onmoge lijk maken. Hervatting. Henderson, de voorzitter van de Ontwapeningsconfe rentie. is gisteren te Genève aangekomen en heeft zich onmiddellijk aan het confereeren gezet. Hij wil nog trachten Duitsohland te bewegen wèl deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie. In een brief doet Henderson een beroep op de Duit sche regeering om op haar besluit terug te komen, te meer, daar het wegblijven van Duitschland het gevaar oplevert de algemeene ontwapening ernstig te schaden. Henderson verklaart dit beroep met het oog op de laat ste paragraaf van den brief der Duitsche regeering te doen met vertrouwen. In Duitsche kringen acht men het vrijwel uitgesloten dat de Duitsche regeering op haar besluit zal terugko men. Henderson, Benesj en Polotis echter zijn vastbesloten het bureau voor te stellen zijn werkzaamheden niet te onderbreken, wat ook de houding van Duitschland moge zijn. Mishandeld omdat hfj gekozen was. Na het bekend worden van den uitslag van de tus schen tijdsche verkiezing voor het Lagerhuis in Twic- kenham (Engeland), die eindigde met een overwinning van den conservatieven candidaat, hebben zich opge wonden tooneelen afgespeeld. Murray Philipson, de con servatieve candidaat, werd plotseling door Labour- leden en communisten omringd. Onder het geroep „vermoord hem", en „Dood hem" drongen zij op hem in, wierpen leege fleschen naar hem en sloegen hem op het hoofd, zoodat hij gewond in een huis moest vluchten. Een ander conservatief liep een trap tegen zijn maag op en moest worden weggedragen. Toen de menigte aanstalten maakte in het huis binnen te dringen, vluchtte Murray door een achterdeur, klom over een tulnmur en kon zich zoo in veiligheid brengen. Daarop kwam een afdeeling- politie op het tooneel en ver strooide de menigte door gebruik te maken van de gummistok. Een aantal demonstranten werd gewond. Je moet het er maar voor over hebben! Men schrijft uit Venlo aan de N.R;Crt.: De Noord-Limburgsche grensstreek wordt den laat- sten tijd onveilig gemaakt door de ^alrijke rijwiel diefstallen. Men schijnt het te hebben gemunt op die fietsjes, welke, zooals veelal gebruikelijk is, tijdens kerkdiensten door de kerkgangers nabij het kerk gebouw worden neergezet. Op deze wijze zijn de laatste dagen te Tegelen drie fietsen gestolen. Ook te Reuver zijn drie nieuwe fiet sen gestolen. In een maand tijds zijn op deze wijze niet minder dan vijftig fietsen gestolen. Ondanks de ijverige nasporingen der politie mocht het haar niet gelukken de- daders in handen te krij gen, ofschoon grensbeambten te Arcen er in slaag den twee Duitschers aan te houden, die op het zien der ambtenaren hun fietsen in een droge sloot ver stopten. Dit kwam den ambtenaren verdacht voor en hun vermoeden, dat de fietsen wel eens gestolen kon den zijn bleek bij onderzoek gegrond te zijn. Van de gestolen fietsen te Tegelen werd een te ruggevonden in het Duitsche grensplaatsje Kalden- kirchen., waar de fiets onbeheerd is aangetroffen. Het vermoeden is dan ook gewettigd, dat de vele rondzwervende Duitschers de daders dezer schier dagelijks voorkomende diefstallen zijn. Zondagmorgen werd een bozoek gebracht aan de St. Martinuskcrk te Venlo. en tijdens een kerkdienst een fiets gestolen. Te Blerick zijn omstreeks denzelf den tijd twee fietsen gestolen, welke eveneens aan kerkbezoekers toebehoorden. Ook van deze laatste diefstallen worden drie Duit schors verdacht, welke te voet een bezoek bij een grenswinkclier te Venlo brachten, doch eenigen tijd later por rijwiel terugkeerden op weg naar Duitsch land. Burgemeester en Wethouders van Schagen maken bekend, dat op DONDERDAG 22 SEPTEMBER A.S* des voorrfclddags 10 uur, de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe ten huize van den gemeente geneesheer H. U. NANNINGA, aanmelden. Men wordt verzocht de trouwboekjes der ouders of de geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Schagen, 19 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Twee lijken uit den Wllhelminasuigel opge haald. Door een riem vastgebonden. Zaterdagmiddag om twee uur ontdekte een wandelaar op den Bredaschen Wilhelminasingel te Breda nabij het houten bruggetje een lijk, dat op het water dreef. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die direct met een dreg verscheen en het lijk naar den wal trok. Het bleek dat men toen te doen had met niet een, maar met twee lijken, n.1. van een jongen man en van een jonge vrouw, naar schatting ongeveer twintig jaar. Bei de lijken werden naar het doodenhuisje aan de Leuve naarstraat overgebracht. Dr. Payens, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst was weldra ter plaatse aanwezig. Uit het ondei-zoele der lijken, die, ge heel bemodderd en sterk gezwollen waren, bleek dat zij ongeveer zes dagen in het water moeten gelegen heb ben. De lijken, welke werden opgehaald zijn een jongen man en jonge vrouw, beiden uit Den Haag afkomstig Het meisje, dat verleden week Maandag naar Breda was vertrokken om daar examen te doen, was nagereisd door den jongen man. Wat er zich tusschen beiden heeft afgespeeld, zal wel geheim blijven. De familie van de beide slachtoffers zijn van het ge beurde in kennis gesteld. INBRAAK IN SPRINGSTOFFENFABRIEK f 1000 ontvreemd. Zaterdagnacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor van de N.V. Springstoffenfabriek te Muiden. Zij zijn, door het openschuiven van een der ramen, het kantoor binnengekomen en hebben aldaar een kast geforceerd, waarin zich de uitbetalings-geldkist bevond. Daaruit hebben zij al het aanwezige geld ruim f 1000 ontvreemd. Zondagochtend half zeven werd de inbraak ontdekt, waarna onmiddellijk de rijks- en gemeentepolitie van Muiden gerequireerd werd. Later is ook hulp ingeroepen van den rijksveldwachter te Craailoo met zijn politie hond, waarmede geruimen tijd gewerkt is. Het onder zoek heeft voorlo'opig geen resultaten opgeleverd. Wel is komen vast te saan, dat de daders in een roeiboot het terrein genaderd zijn en ook op dezelfde wijze verdwe nen moeten zijn. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN BIJ DEN HET .DER. Een der inzittenden licht gewond. Zondag reed de auto van den heer Jansen uit Haar lem, langs den Strooweg in de richting Den Helder ter hoogte van het sportterrein. In den auto zaten be halve de heer Jansen, dien den auto bestuurde nog een heer en twee dames. Bij het nemen van een bocht slipte de auto, en ge raakte op den zich rechts van den weg bevindenden berm. Daarna begon de auto te slingeren en na dwars over den weg te zijn gereden, sloeg hij aan de andere zijde van den weg over den kop en bleef juist voor een sloot liggen. De vier inzittenden bleven ongedeerd, be halve een der dames, die een onbeduidende snijwond aan een been opliep. De auto is zeer ernstig bescha digd. 15 a 16 inbraken opgehelderd* Do politie te Den Helder heeft een goede slag ge slagen door arrestatie van den dader van een vijf tien h zestiental inbraken, gepleegd van Januari tot Mei van dit jaar. In het. laatst van de vorige week kreeg de recherche c>n tip, waardoor zij op het spoor van den dader kwam, een 26-jarige Rotterdamsche varensgezel. Deze jongeman, die al eerder met de po litie in aanraking kwam en reeds drie maanden ge vangenisstraf ondergaan heeft wegens diefstal, was in het begin van dit jaar te Den Helder gekomen om werk te zoeken. Tijdens zijn verblijf aldaar ging hij trouw op dief stal uit. In verschillende in aanbouw zijnde perceelen wer den timmermansgereedschappen weggenomen, nieuw hout en steigerballcen waren van zijn gading, eenige rijwielen werden gestolen en verscheidene lijfgoe deren en huishoudelijke artikelen werden ontvreemd. Ook een gouden horloge mot doublé-ketting was van zijn gading. Een koffer vol gestolen goederen werd naar een adres te Rotterdam getransporteerd, terwijl de andere gestolen waren in een schuur achter de woning van znij tijdelijk kosthuis werden opgeslagen. De man is te Rotterdam gearresteerd en naar Den Helder overgebracht en opgesloten. De meeste in braken heeft hij reeds bekend. H-blad,.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1