Aliutti Kiius- De opening der Staten Generaal. Duitschlands gelijk gerechtigdheid. De groote Maurice in Amsterdam. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. EEN VERKLARING VAN HOOVER. Vlasfabriek afgebrand. Tentoonstelling over de lepenziekte. De regeeringscrisis in Zweden. Parachutiste springt van 7300 M. hoogte. Woensdag 21 September 1932. SCHAKER 75ste Jaargang No. 9145 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekenifj DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. HET GEWONE AANZIEN. Tot slot een communistisch relletje. Met den traditioneelen luister heeft de opening der Staten-Generaal door de Koningin plaats gehad in tegenwoordigheid van Prins Hendrik en Prinses Ju- liana. Er was veel drukte op straat en als steeds bleken de menschen zeer belangstellend naar den optocht met den Gouden Koets. De stoet was op dezelfde wijze als steeds samenge 6teld en ook de ontvangst in de ridderzaal gaf vrij wel hetzelfde beeld als steeds. Onder de tonen van het oude Wilhelmus, dat ook hier werd aangeheven door de Marinekapel, besteeg de Koningin, gevolgd door den Prins en de Prinses, de treden, die naar den ingang van de Ridderzaal lei den, terwijl de eerewacht de militaire honneurs be wees en de vaandeldrager zijn vaandel diep deed 'buigen. Voordat Zij de zaal binnentrad, werd de Koningin boven, op het bordes, begroet door verschillende ad! judanten van zee- en landmacht. Daarna betraden de Vorstelijke Personen de. Rid derzaal. aan den ingang ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal. welke, voorafgegaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, de acht Kamerheeren, de Grootofficieren en den üppercereraoniemeestor. de Koningin, don Prins en de Prinses naar de voor hen bestemde troonzetels geleidden, onmiddellijk gevolgd door do Grootmeesteres, de dienstdoende Dame du Palais, den Chef van het Militaire Huis. den Gouver neur der Koninklijke Residentie, den eersten Stal meester en de Officieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet hadden medegereden of die zich onder de peristyle ter begroeting bevonden, Rechts van de Koningin nam de Prins, links van Haar Prinses Juliana plaats, terwijl de 'eden van het gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, welke hun in het officieel programma aan gewezen waren. Onmiddellijk daarop ving de Koningin de voorle zing van de Troonrede aan. Deze troonrede is reeds gister door ons opgenomen. Het relletje. In de Ridderzaal waren ook present de beide com munistische Kamerleden De Visser en Wijnkoop. Het was direct te voelen, dat de heeren wat in hun schild voerden. Wat zij voor hadden was niet te zeg gen, maar menig Kamerlid hield dan ook onafge wend het oog op beide afgevaardigden, doch er ge beurde niets. Alleen vlak na het eindigen der Troon rede, toen de heer Duymaer van Twist zijn traditio neel „Leve de Koningin" riep, stonden de twee com munisten op en poogden iets te schreeuwen. Zij wer den echter geheel overstemd door het hoera-geroep der overige aanwezigen en een geestdriftig ingezet „Wilhelmus", dat door de tribunes werd overgeno men. Bij een kleine pauze in het uitbrekende enthou siasme kregen de beide sovjet-heeren gelegenheid hun „Weg met de Koningin" te roepen. Onmiddellijk daarop ging hun protest verloren in de weer luide opklinkende juichtonen fn daarna drong geen woord uit hun mond meer tot de aanwe zigen door. Het bleef een magere en misselijke vertooning, die alleen een duizendmaal krachtiger tegendemonstratie uitlokte, die zich mede uitte in het gezang van het Wilhelmus, dat men anders niet bij het vertrek van de Koningin in de Ridderzaal pleegt te hooren. Ook de terugtocht van de Stoet had op de gewone wijze plaats. DUITSCHLAND MOET AAN DE ONTWAPE NINGSWERKZAAMHEDEN DEELNEMEN. President Hoover legde gisteren onverwacht een ver klaring af, waarin hij in de eerste plaats vaststelt, dat met betrekking tot Parijsche berichten over den Duitschen eisch tot gelijkgerechtigdheid het stand- ftunt van de Amerikaansche regeering in deze aange- egenheid duidelijk is. De eenige kwestie, waar de Vereenigde Staten belang bij hebben, is de etappege- wijze vermindering der bewapeningen i.d geheele we- PRESIDENT HOOVER. reld. Wij hebben geen deel aan het werk van het Ver drag van Versailles. De beperking der Duitsche bewa pening is een zuiver Europeesche aangelegenheid. Amerika heeft reeds verklaard, dat de Vereenigde Staten aan desbetreffende besprekingen niet zal deel nemen. Wij hebben er belang bij, dat Duitschland ook verder aan de Ontwapeningsconferentie deelneemt en dat Duitschland medehelpt de groote doeleinden der Conferentie te verwezenlijken. Geen debatten over het wegblijven van Duitschland, Uit Genève, 20 September: In de geheime zitting van het klein Bureau der Ontwapeningsconferentie, is naar verluidt, overeen stemming bereikt, dat Henderson in de heden plaats te vinden zitting van het Bureau zal voorstellen voor eerst geen debatten te voeren over het wegblijven van Duitschland. De president zal uitsluitend de no tawisseling met Duitschland ter kennis van het Bu reau hrengen. In politieke kringen hier ter stede legt men dit be sluit aldus uit, dat men in de eerste plaats Herriot, John Simon. von Neurath en Aloisi in de gelegen heid wil stellen in verband met de a.s. Vrijdag aan vangende Raadszitting directe persoonlijke bespre kingen te voeren. Van Fransche zijde zou men steeds meer in de richting willen gaan om ter zake van het wegblijven van Duitschland tot de orde van den dag over te gaan en de gezamenlijke werkzaamheden ter Ontwapeningsconferentie onafhankelijk van Duitsch land verder voort te zetten. De permanente financieele commissie van den Vol kenbond i3 bijeengekomen ten einde een onderzoek in te stellen naar den financieelen toestand in Oos tenrijk, Hongarije, Esthland Roemenië, Griekenland, en Bulgarije. Het rapport van de naar Roemenië ge zonden deskundigen dient o.m, als basis der bespre kingen De Commissie hoorde in de eerste plaats een rapport aan van den Hongaarschen Minister van Fi nanciën. Britsch voorstel om Duitschland moreele voldoening te geven? De Londensche correspondent van Havas zegt te kunnen melden dat do Britsche regeering er over denkt, om aan Duitschland moreele voldoening te geven en binnen het kader van een ontwapening^ conferentie de militaire ongelijkheid, waarover Duitschland zich beklaagt, uit den weg te ruimen. Zij zou voornemens zijn eer overeenkomst op te stel len, die voor een bepaalden tijd, bijv. vijf jaar, in een verlaging der bewapening voorziet. Na afloop van dezen tijd zou de overeenkomst aan een herzie ning worden onderworpen, opdat er met inachtne ming van de bestaande positie verdere verminderin gen zouden kunnen worden aangebracht. Er wordt op gewezen dat men door deze voorzich tige methode stapsgewijze het tegenwoordige ver schil tusschen het bcwapeningspeil van de overwon nenen en dat van de andere mogendheden zou ver kleinen. Voorwaarde voor deze procedure zou echter zijn, dat Duitschland weer aan de ontwapeningscon ferentie zou deelnemen. Ontstaan in het vlasafval. Appingedam, 20 September: Hedenmiddag omstreeks vijf uur ontstond brand in de groote vlasfabriek van de Nederlandschc Maat schappij voor Vlasbewerking, directeur de heer J. Blauw, aan den VVoldweg, alhier De brand is ontstaan bij het slijpen van vlasafval. tijdens welke bezigheid plotseling een vlam in den afval sloeg. Het vuur sloeg onmiddellijk over naar de groote voorraden vlas. waarmede de fabriek met hel oog op de a.s. wintercampagne geheel gevuld was en in een oogwenk stand het geheele fabrieksgbouvv, dat een diepte heeft van ongeveer 40 Meter en 15 Me ter hoog is, in lichterlaaie. De arbeiders moesten met achterlating van alles in allerijl de vlucht nemen. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar de spuiten waren niet tegen het vuur opgewassen. Na vrij korten tijd stortte een gedeelte van de mu ren in. Waarschijnlijk zal met het blusschingswerk den geheelen avond en nacht gemoeid zijn. De ma chinekamer zal vermoedelijk kunnen worden ge spaard. Behalve het fabrieksgebouw zijn drie groote vlasschuren een prooi der vlammen geworden. Een enorme menschenmenigte sloeg de verrichtin gen van de brandweer gade. Tengevo'ge van den brand zullen ongeveer vijftig arbeiders voorloopig niet aan het werk kunnen gaan. EEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST. IN TUSCHINSKY EN VOOR DE A.V.R.O. De Amsterdamsche politie weet wel dat de film po pulair is en niet minder de filmsterren. En van al die "beroemdheden van het Witte Doek is Maurice Chevalier wel de meest geliefde, vooral bij de dames. En daarom waren er allerlei maatregelen genomen om bij aankomst Dinsdagmorgen aan het Centraal Station „de baan" vrij te houden en het tweede per ron voor de ontvangst te reserveeren. En weldra stond de lachende luitenant te midden van een comité van ontvangst. Verder werd de intocht een triomf. Duizenden en duizenden wachtten hem op het Stationsplein op, meest meisjes van scholen en ateliers, die hem bloe men en kushandjes toewierpen. Buiten het station werden alle afzettingen, ondanks de ruimschoots aan wezige politie te paard, terstond doorgebroken, men hing of stond in klissen op de treeplanken van de wagen van Chevalier en de verschillende volgauto's en slechts met veel moeite kon de stoet zich een weg door de menigte hanen. Het verkeer was geruimen tijd totaal ontwric t. Begeleid door een eerewacht van politieruiters, ge lukte het tenslotte den stoet langs het. Theater Tuschinkski, naar liet Carltonhotel te rijden. Voor het Carlton vond een spontane hulde door het Amsterdamsche publiek plaats. Chevalier aanvaardde het met den beroemden glimlach an den Lachenden Luitenant. Hij scheen zeer eenvoudig veel kleiner dan men verwacht had, bijna onopvallend in n oud bruin grijs regenjasje, een vaal groen hoedje en een kwiek vlinderdasje. In Carlton was de ontvangst niet minder glorieus en Maurice moest op aandrang van het huiten hoera- schreeuwend publiek nog eenmaai aan het venster verschijnen. Hij verscheen in zijn volle glorie. Het publiek geraakte f M van opwinding en „elfs de agen ten te paard zwaaiden hunne armen ter begroeting. Daarna eindelijk vergunde men den vermoeiden held een weinig rust en slaap te nemen. 's Avonds trad de filmheld in Tuschinski op en daar was het enthousiasme niet minder groot. Later konden de luisteraars van Maurice genietn door middel van de Avro-uitzending. Amsterdam, 20 September. De tentoonstelling over de Iepenziekte, welke in het Koloniaal Museum zal worden gehouden, belooft zeer interessant te worden. Het is het Comité van voorbereiding gelukt om naast de hoogst belangrijke wetenschappelijke inzendingen, die een goed beeld geven van de ziekte, welke al onze iepen bedreigt, een kostbare bloemeninzending van de firma W. Topvoort te Aalsmeer toegezegd te krijgen, die fleur en kleur aan de tentoonstelling zal geven. Wat de inzendingen op het gebied der Iepen betreft, zullen de verwekker en de verspreiders der ziekteverschijnselen, alsmede de noodlottige gevolgen van hunne inwerking op de boomen te bestudeeren zijn. Voorts zullen allerlei gebruiksvoorwerpen van iepenhout te zien zijn. welke het nut van deze boomen, behalve als sieraad voor ste den, parken en plantsoenen, duidelijk zullen demonstree- ren. Stockholm. 20 September. De leider der Zweedsche Sociaal-Democraten heeft van den Koning de opdracht gekregen een kabinet te vormen. Wereldrecord gevestigd. Kiel, 20 September. Mevr. Lola Schröter (Goerlitz) heeft heden een nieuw wereldrecord gevestigd door met een parachute van een hoogte van 7300 meter te springen. Mevr. Schröter liet met een watervliegtuig tot deze groote hoogte brengen en sprong toen met het valscherm naar beneden. De da ling geschiedde vlot, zij had 28 minuten noodig om den beganen grond te bereiken. Ze legde daarbij een af stand van 45 K.M. af en kwam 22 K.M. van Kiel op de aarda terecht Het oude wereldrecord stond tot nu toe op naam van den Roemeen Brascoe mete en hoogte van 3000 M. ORKAAN BOVEN CANADA. Appeloogs». geknal vernield. Men meldt uit Halifax: Een storm heeft in een groot gedeelte van Canada groote schade aangericht aan den appeloogst, die juist dezer dagen zou worden binnengehaald. In de Annapolis-vallei, het voornaamste district van de appelcultuur, wordt de schade op bijna 500.000 pond sterling, of de helft van de totale opbrengst van den oogst, geschat.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1