Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Langendijker Groentencentrale. De dame die zich Bancroft noemde VOOR DEN POLITIERECHTER. OPENB. ZITTING VAN MAANDAG 19 SEPTEMBER. DE SLANXLIJNIGE JUFFERS VAN WESTERXJCHT VERSCHENEN WEDER TEN TOONEELE. De lange steigerpalen van architect Saal's schitte rend bouwwerk, het monument der grijsheid aan de Kruislaan te Alkmaar hebben heel wat sensatie ge wekt in politie- en justitie-kringen. Het begon al op 2 Maart van dit jaar op den Dijk, toen chef Wijnberg van de verkeersbrigade het ambtsplicht achtte, afla ding van deze, door den chauffeur Maarten R. van Wognum vervoerde palen te gelasten en proces-verbaal opmaakte wegens overtr. Motor- en Rljwielwet, Deze aflading zou na afspraak plaats hebben op den Hel- derschen weg en agent Heijdentrijk was met het toe zicht op naleving van deze overeenkomst belast, doch ln plaats van af te laden, reed de chauffeur eensklaps full-speed door en vernielde daarbij ook nog het ge meentelijk rijwiel, dat de agent ter verhindering van 'deze „ik smeer 'm"-methode voor den auto had gewor pen. Uit de behandeling voor het Kantongerecht werd ook nog een instructie ter zake een gerezen verden king van» meineed geboren, welke actie echter na een kortstondig, doch hevig lijden, zacht en kalm over leed. De negatie echter van artikel 184 strafr. inclu sief de vernietiging van de politiefiets, werd apart behandeld en ressorteerde onder de politierechter. Op verzoek van den raadsman en verdediger der familie op 20 Juni uitgesteld en thans wederom op de agenda geplaatst. Werd echter opnieuw uitgesteld, ten einde af te wachten een uitspraak in hooger beroep. DE VREEMDE BOKKESPRONGEN VAN TANTE POS! POSTBEDIENING OP 'N KOOPJE.. GROOTSTE VERANTWOORDELIJKHEID TEGEN EEN HONGERSALARIS. Het uitvinden van benamingen voor postfilialen ver toon inderdaad evolutieverschijnselen! Eertijds was het doodgewoon brievengaarder daarna meer deftig „kan toorhouder", maar thans wordt een dergelijk boeren- postkantoortje een „station" genoemd, zoodat we nu logisch van een „stationchef" zouden moeten spreken. Het ware echter wel wenschelijk. dat de acitiviteit van het Hoofdbestuur zich ook uitstrekte tot een betere controle op geldelijke beheerders, om van een streven ,om het publiek te gerieven, dan maar het stilzwijgen te bewaren. Men zou haast zeggen, dat bij de Post het Stelsel regeert. Een zwavelstok in vieren en een flesch wijn in eens! Om echter op de bediening van zoo'n station terug te komen, een dergelijke stationschef was dan ook mej. Cornelia Anna D. te Schoorldam, zulks ter vervanging van haar echtgenoot, die om een of andere reden van die functie was ontheven. Deze juffrouw, behalve met postzaken, ook belast met de zorg van haar huisgezin, had de geldelijke aangelegenheden van het kantoor niet in het rechte spoor kunnen houden en stond alzoo verleden week terecht ter zake verduistering van gelden, ontvangen ter voldoening van belastingschuld en girostorting. Deze bedragen werden later door het huismoedertje weer vergoed, doch deze schadeloosstel ling hief echter de wettelijke strafbaarheid niet op. Het onderzoek ter terechtzitting bracht evenwel mo tieven tot aanhouding der zaak, die heden werd voort gezet. Gehoord werd alsnog de heer C. de Geus, commies der posterijen te Alkmaar, die verschillende inlichtin gen gaf omtrent het geldelijk beheer. Gerequireerd werd overeenkomstig advies een voorw. straf en wel voorwaardelijk 6 maanden gev. met 3 proefjaren. Uitspraak: conform eisch en onder toe zicht gesteld van het Leger des Heils. LASTIG IS NIETS, MAAR Zóó LASTIG De goede stad Hoorn telde onder haar ingezetenen een jongeling, oud 19 a 80 jaar en genaamd Joh. v. d. H., die helaas voor den politierechter geen onbekende grootheid was. Op 14 Sept. 1931 debuteerde hij als pa- lingstrooper, om op 14 Febr. j.1. alweer te verschijnen. Ook weer voor diner-grondstoffen, doch nu waren het kippen en konijnen, gerauscht te Beets op 9 Juli A. D. 1931. Waar het hier betrof een vordering tot omzet ting van een voorw. straf, behandelde de politierechter deze aangelegenheid met gesloten deuren. VAN ALLE KANTEN KLOP GEKREGEN. De 48-jarige loopknecht Jan D. te Den Helder, die op 12 Juni met zijn hond een wandelingetje maakte, kon bij zijn terugkomst niet met tevredenheid getuigen, dat het een pleziertochtje was geweest. Hij werd namelijk aangevallen door twee heeren, die hem niet bijzonder genegen waren en wel door den 58-jarigen marinewerf werkman George V. en diens 26-jarigen schoonzoon Aaldert Cornelis B„ van wien de rampzalige loop knecht een behoorlijk portie lange haver ontving. De heer George V. gaf een uitlegging van het geval, waarvan de lengte niet in overeenstemming was met het respectabele aantal zaken. Een feit is dat Dekker ook nog door andere liefhebbers werd afgedroogd, zoo als door den matroos Rietveld en diens beminde, mej. Greetje Jacobs als ooggetuige, werd verklaard. Er scheen bij deze strafoefening ook nog te zijn gezongen. In alle dingen, groot of klein, daar moet muziek en FEUILLETON. Roman van Norbert Ga ral. 3. De aangesprokene, een reeds bejaarde heer met een scherp geteekend gelaat, keerde zich verrast om. Hij scheen eenigszins verlegen met zijn houding, schraapte zijn keel. stamelde een paar onverstaanbare woorden en wilde zich schielijk verwijderen. „Viscout Mally, een oogenblik alstublieft!" Savages nam hem bij den arm en geleidde hem naar een hoek van de zaal, waar het wat rustiger was. ..Hoe komt het dat u plotseling zoo'n antipathie hebt tegen Savesges- aandeelen? Er moet een grondige reden voor zijn. dat u zich tot Campbell's vodden aangetrokken voelt..." „Die is er ook inderdaad, Mister Savages; ik gevoel allerminst behoefte om dat te ontkennen." antwoordde Mally eenigszins stijfjes. „Een man, wiens vrouw in één nacht aan de speeltafel 12000 pond verliest, kan m.i. geen aanspraak maken op het vertrouwen van zijn cli ënten." „Wat zegt u? 12000 pond? Mijn vrouw? Ik weet abso luut niet, wat er gebeurd is, Viscount Mally,want ik was veertien dagen op reis en ben eerst vanmorgen uit Brussel teruggekomen." „Dan houd ik het eerste recht voor mijn plicht, Mister Savages, u opmerkzaam te maken op het zeer betreu renswaardige feit, dat de hartstocht van uw echtgenoote voor hazardspel sinds eenigen tijd het onderwerp van gesprek vormt in de beste Londensche kringen." Na een korte pauze zei Savages op onzekeren toon: „U sprak van 12000 pond, Viscount Mally. Als ik u goed begrepen heb, wilde u daarmee zeggen, dat mijn vrouw in één nacht bij het spel 12000 pond heeft verloren. Doet u mij een genoegen en vertelt u me daar wat meer van." De oude heer gaf op deze invitatie een uitvoerig re laas van de partij bacarat, welke tot in den vroegen odhtend was voortgezet. Hij wist echter nog veel meer te vertellen. Het Venetiaanschs feest in het kasteel zang bij zijn! Het verlanglijstje van den Officier be stond uit f 15 boete of 15 dagen voor ieder. Vonnis: George V. f 20 boete of 20 dagen en schoonzoon Aal dert f 15 boete of 15 dagen. De ouderdom werd alzoo in dit vonnis geëerd. ZEER ONOORDEELKUNDIG GEBRUIK VAN EEN HOOIVORK. De boerenarbeider Sipke B., voorheen dienstbaar bij den landbouwer en veehouder P. de Graaf te Schagen, stond terecht ter zake een zeer ernstige mishandeling, die hij op Donderdag 14 Juü zijn patroon had doen ondergaan. De verstandhouding tusschen heer en knecht, of beter gezegd, werkgever en werknemer was destijds al niet van de beste en de knecht was in zeer prikkelbaren toestand geraakt. Toen nu de baas in niet bijzonder welwillende termen aanmerking maakte over het werk van den knecht, bezigde deze de hooivork, waarmede hij op een hoolklamp werkzaam was, om deze heer daarmede in het gelaat te stooten, zoodat meerdere tanden en kiezen hem uit den mond werden gestooten. Het was eigenlijk wel 'n wonder, dat de aangevallen baas nog niet meer hevig werd getroffen. De patroon, gehoord als getuige, verklaarde, dat zijn voormalige knecht geen aanmerkingen op zijn werk kon verdragen. Hij was onverhoeds door zijn knecht aangevallen en kon door bloedverlies niet meer juist aangeven, wat er verder gebeurde. Getuige diende een civiele vordering in ten bedrage van f 51. De verdachte maakte daartegen eenlge bezwaren. De heer de Graaf deelde nog mede, dat verdachte hem bij een vroegere gelegenheid ook al eens bedreigd had. De lidteekens op zijn gelaat werden door getuige aan Politierechter en Officier getoond. De aanslag met den hooivork werd bijgewoond door getuige Scheringa. Hij had de vork gegrepen en van verdachte afgenomen. De heer de Graaf had geen aan leiding gegeven tot het gewelddadig optreden van den verdachte. De heer Officier requireerde tegen den gevaarlijken driftkop een z.i. passende straf en wel 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. J. Verdoorn, verdediger van verdachte, bracht verzachtende omstandigheden naar voren en drong aan op een voorw. veroordeeling. De Officier vond daartoe geen termen. Uitspraak van mr. Ledeboer: 3 maanden gevange nisstraf met schadevergoeding van f 51. EEN DRIFTIGE SCHOONE UIT BURGERBRUG. De 31-jarige mej. Elisabeth Maria M., wonende te Burgerbrug. getooid met een koket mutsje en beladen met een dik ougezwollen actetasch, stond terecht we gens mishandeling van de 8-jarlge Annie Slijkerman, die zij op 31 Mei op den grond zou hebben geworpen en aan de haren opgetild, althans daaraan had ge trokken. De kleine beweerde geen kwaad te hebben gedaan. Volgens de getuige v. Doorn had de verdachte het kind bij de hapen opgetild en haar daarop een paar klappen toegediend. Mej. M. verklaarde thans spijt te hebben van haar onbekookte driftuiting. Ze is niet volkomen gezond en souffreerde aan een hartgebrek. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis 14 dagen gev. met 2 proefjaren. De jongedame was zeer tevreden met deze billijke re geling. MET EEN KOLENSCHOP GEAGEERD. Mejuffr. Christina N„ huisvr. P., een Alkmaarsche huismoeder, heden op de afternoon-tea geïnviteerd, was echter niet verschenen en zou volgens dagvaarding haar stadgenoote, mej. A. Boutier-wan Gelder met een kolenschop drie meppen iegen het hoofd hebben toegebracht. Deze geweldadad had plaats in de buurt van de Compagniestraat. De verdachte had officieus verklaard geen spijt te hebben van haar optreden. Niet christelijk, maar oprecht! Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f 10 boete of 10 dagen. EEN LANGVINGERIGE EN DANSLUSTIGE BEENHOUWERS KNECHT. De slagersknecht Jan B. uit Oudkarspel had zich te verantwoorden wegens verduistering ln dienstbe trekking en wel dat hij ten nadeele van den slager Wink te Dirkshorn, alwaar hij in dienst was, zich had toegeëigend een bedrag van f 5.50 van een drietal cliënten ontvangen. Dit jonge mensch, 'n hartstochte lijk minnaar van cafébezoek en dansen (de politie rechter gaf hem daarvoor een 10 en voor de rest een 3) kwam niet voor het eerst met dit watertje voor den dokter. Hij was reeds meermalen veroordeeld ter zake vermogensdelicten. Aanhouding werd gewenscht ge acht en wordt het jonge mensch alsnog in de gelegen heid gesteld bij den heer Wiggers zijn reclasseerings- kansen te bepleiten. Op 28 November hervatting. Jan, doe je best! EEN LASTIG HEERSCHAP. De korte, stevig gebouwde chauffeur Jan H. te Anna Paulowna, had In den kermlsnacht van 16 op 17 Mei ln de danszaal van den heer Slikker aldaar den boel op stelten gezet en zich daarop met kracht en geweld verzet tegen de politiemannen Teutelink, Bruin Wimbledon was met een schandaal geëindigd. Een avon turierster had de brutaliteit gehad zich als erfgenaam van een der eerste Arnerikaansche grootindustrïeelen uit te geven. Hij zelf had zich op den bewusten avond geruimen tijd met dit persoontje onderhouden zonder ook maar in het minst te vermoeden met een geraffi neerde oplichtster te doen te hebben. Toen Viscount Mally zün verhaal aldus beëindigd had, nam hij haastig afscheid om nog eenige honderden aan- deelen Esna-fabrieken te koopen, waarvan de koers in middels tot 5 gedaald was. Savages was terneergeslagen, doch hij wist zich spoe dig te herstellen. De beurs was geen plaats, waar een groot industrieel met 'n zorgelijk gezicht kon rondloo- pen. Hij gaf zijn agenten 't vooruit overeengekomen tee- ken en onmiddellijk werd hetoffensief tegen Campbell gestaakt. Hij had zijn tegenstander slechts een lesje willen geven; het lag niet in zijn bedoeling hem te ver nietigen. Haastig verliet hij de beurs met het doel onmiddellijk zijn vrouw op te zoeken, doch nog vóór hij zijn wagen genaderd was, veranderde hij van gedachten en gaf den chauffeur opdracht de city in te rijden. Wat zou hij ook eigenlijk tegen zijn vrouw zeggen? Dat zij niet meer spelen mocht? Dat had hij haar reeds zoo vaak voorgehouden. Ontelbare malen bad hij haar verzocht haar hartstocht voor het spel te beteugelen. En het resultaat? Dat zij weer gespeeld had en er nu zelfs ln geslaagd was het burgermanskapitaaltje van 12000 pond in één nacht te verliezen! Zou hij haar thans opnieuw verwijten maken? Dat had immers absoluut geen nut. Ze zou voor hem staan als een berouwvolle zondares en hij zou zich dan op nieuw door de charme, die er van haar uitging, laten inpalmen. Hij had een half jaar geleden, toen zij trouwden, een bankrekening voor haar geopend en daarop als huwe lijkscadeau een bedrag van 80.000 pond gestort Het doel van deze handelwijze was geweest haar. de dochter van een totaal verarmde adellijke familie, een gevoel van onafhankelijkheid te geven. Maar in den loop van dit halve jaar had zij reeds 30.000 pond bij het spel verlo ren! Als ze geen geld meer had, zou ze zeker opnieuw bij hem aankomen. En dat beteekende het begin van een catastrophe, want hij voelde, maar al te goed, dat hij te zwak zou zijn om het haar te weigeren. Er moest daarom naar een middel gezocht worden om zijn vrouw van het spel af te brengen. en Hoexum, die hem ter kalmeering ln het gemeente lijk schuurtje wenschten te deponeeren. Het is natuur lijk een vanzelfsprekende zaak, dat de heer Jan H. voornoemd een stevig stuk in zijn kraag had. Vast stond ook dat hij een bijzondere attractie scheen te hebben voor de keel van den rijksveldwachter Bruin. Verdachte had gelukkig nog een nagenoeg blanco strafregister en de officier ,alle nadeelen in aanmer king genomen, requireerde f 40 boete of ,40 dagen. Vonnis f 30 boete of 30 dagen. NACHTELIJK GLASGERINKEL De heeren gebroeders Huul en Huib Sch. te Egmond aan Zee. (over veel variatie in doopnamen schijnt men in dit gezin niet te beschikken), hadden in den nacht van 22 op 23 Mei hun kermisvermaak eens aangenaam trachten af te wisselen, door bij de wed. Smit eenige glasruiten stuk te kegelen. De politierechter, heden deze zaak behandelende, vermeende dat het rapport Weiter ook wel eens wat meer aandacht had mogen schenken «an de boerenkermissen. In uitnemend Egmondsch zette juffrouw Smit het gebeurde uiteen. De politierech ter had soms moeite dit gekwebbel behoorlijk te volgen. Requisitoir tegen iedere broeder f 15 boete of 15 dagen Vonnis oonform. 'k Gooi 't in. hooger beroep! zei Huib dapper. NOG MEER KERMISLAWAAI IN ANNA PAULOWNA Ook zekere Dirk Arie H-, gedomicileerd te Anna Pau lowna en broeder va» den onrustigen chauffeur, had zich in den nacht van 16 op 17 Mei niet onbetuigd gela ten en de veldwachters der gemeente heel wat afwisse ling bezorgd. Onder meer weid de veldwachter Hoexum gedurende de worsteling met dit ondeugende knaapje BESTUURSVERGADERING. Het bestuur der Langendijker Groentencentrale verga derde Maandagmiddag drie uur in het betaal kantoor. Aanwezig waren inclusief het bestuur 42 personen. De afgevaardigden van de „Koophandel" waren niet aanwezig. De Voorzitter, de heer P. Slot, opende de vergadering met een woord van welkom tot leden en pers, waarna de secretaris de heer S. de Boer Kz.. de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onder dankzegging aan den samensteller, onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Verslag kantoor. Uit het hierna uitgebracht verslag van het betaalkan- toor bleek, dat de omzet over Juli f 187.362.15 had be dragen, waarvan voor Broek op Langendijk f 27.708.38, Koedijk f 13.772.06. Sint Pancras f 49.968.60, Sint Pan- cras Zuid f 13.161.50, Zuidscharwoude f 10.270.20, Zuid- scharwoude R.K. f 4207.04, Heerhugowaard f 13.125.02, Heerhugowaard L.T.B. f 15.323.87, Schermer f 8376.19. Ursem f 1398.03. Hensbroek f 8668.40. Oterleek f 2663.27. De Rijp L.T.B. f 7246.99, De Rijp en Omstreken f 3041.10, Schermerhorn f 5076.80. diversen f 6654.85. De omzet over Augustus bedroeg f 35.425.53, waar van voor Broek op Langendijk f 6189.36, Koedijk f 2726.20 Sint Pancras Zuid f .1039.48. Heerhugowaard f 1681.40, Heerhugowaard L.T.B. f 7470.23, Zuidscharwoude f 2330.90. Zuidscharwoude R.K. f 1003.06. Schermer f 456.21, Ursem f 320.12. Hensbroek f 3333.05. Oterleek f 114.39, Schermerhorn f 86.60, De Rijp L.T.B. f 11.70, De Rijp en Omstreken f 10.80, diversen f 1079.20. De secretaris merkte daarbij op, datde omzet ruim f 70.000 bedroeg. Tot September is de totale omzet van dit jaar f 991.443, geweest, terwijl de omzet over denzelf den tijd verleden Jaar f 1.791.553 was, wel een enorme achteruitgang. Ingekomen stukken. Koopt geen Dult- schc waren! Van den accountant van het Centraal Bureau Is be richt ingekomen, dat de rekening van den penning meester door hem is nagezien en dat alles in goede orde is bevonden. Er waren geen bijzondere opmerking©11 De baten hadden totaal bedragen f 15.320.83, de lasten f 11.722.83. alzoo een batig saldo van f 3598. Dit schijven werd voor kennisgeving a.angenomen. Van de tuinbouwvereeniging „De West" te Koedijk was een schrijven ingekomen, waarin werd aangedron gen om een actie te voeren om alle Duitsche producten uit den landbouw, en als het mogelijk is, ook uit den landbouw te weren. Bedoeld worden de verschillende landbouwwerktuigen en machinerieën, alsook kali. Als reden wordt in het schrijven genoemd de belemmering van den uitvoer naar Duitschland van onze tuinbouw producten. De heer W. Visser lichtte dit voorstel toe. Wij kunnen, aldus spr., onze producten niet kwijt komen. En als er propaganda wordt gemaakt voor de wering van Duit sche artikelen, zullen we zeker meer succes hebben bij Duitschland. Men moet hier niet naar de regeering. Spr. weer er op, welke resultaten de Zulvelbond verleden jaar heeft gehad, toen ze het maar een korten tijd heb ben gedaan. Als men de handelsbalans van Duitschland nagaat, blijkt daaruit, dat Duitschland meer aan Neder- Savages had een zeer bijzondere adviseur. Op zijn schrijfbureau in het privékantoor stond een clowntje van gummie, ter grootte van nog geen 10 c.M. Het was een vermakelijk kereltje met een paar oogen van ronde, geslepen glaasjes, een breede neus van een of andere stof en een geschilderden mond. Op zijn bol, rond ge laat, lag een grimas, zooals alleen een clown die trek ken kan. Dit kleine circusfiguurtje was het. da* den nu zoo machtigen directeur-generaal Jules Savages eens den weg had gewezen naar diens loopbaan, welke langs eenige gevaarlijke bochten steil naar boven leidde. Op een goeden dag was hij op het Idee gekomen in de buik van een ongeveer 10 c.M. groot gummi-clowntje twee magneten aan te brengen, welke door hun tegen gestelde aantrekkingskracht het lichaampje dusdanig deden buigen, dat het hoofd de kleine voetjes raakte. Een dun spiraaltje van zeer eenvoudige oonstructie, gaf bet lichaam een ruk, welke den clown op zijn beenen deed staan, maar het volgende oogenblik iag de acro baat dan weer op den grond met de beenen tegen het hoofd. De spiraalveer liet hem opnieuw opspringen en zoo was hij voortdurend in beweging. Het was alles zeer eenvoudig, maar dit idéé had den liftjongen Jules Savages in korten tijd tot mister Sa vages gemaakt. Op 17-jarigen leeftijd was hij deelgenoot in de firma Bowerley en Savages, kinderspeelgoed en groa en detail. De kleine gummieclown leunde nu tegen het inkt3tel op Mr. Savages' schrijfbureau. Zijn Schotsche cylinder stak juist boven het zwart marmeren deksel van een der inktpotten uit en met zijn vuurroode glasoogen keek hij naar Savages, die in gedachten verzonken aan zijn bureau zat. Plotseling echter verloor de clown zijn evenwicht en viel op den grond. Een onwillekeurige beweging van Savages was oorzaak geweest dat hij zijn steunpunt te gen den inkpot verloor. Daar lag hij nu op het karpet met de voeten tegen het hoofd, maar de gebroken spi raalveer in zijn binnenste was niet meer in staat hem den ruk te geven om weer overeind te komen. Savages bukte zich traag en raapte het figuurtje op. Nog steeds in gedachten zette hij het weer op zijn oude plaats; toen stond hij op en begon met groote stappen het vertrek op en neer te loopen. Had hij, evenals de gummiclown, zijn evenwicht ver loren en miste hij de kracht om zichzelf weer op de been te helpen? Was er dan geen uitweg uit deze im passe? door hem geslagen en pootje gedraaid. Tegen verdachte die reeds talrijke strafbare feiten creëerde, werd gevor» derd 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak conform. N LEELIJK WOORD UITGEBAZUIND. De 42-jarige koopman Willem B. te Broek op Langen dijk brandde zich op 11 Juni de vingers door zijn dorps- genoot Simon Kossen, tuinbouwer aldaar, in het open baar te qualificeeren als een „bandiet". Er bestaat tus schen belde heeren een kwestie betreffende den aan koop van onroerend goed, maar de verdachte had nu, zooals hij zelf annonceerde, groot berouw. De heer Kos sen zette zijn grieven tegen Willem B. meer in details uiteen. Eisch en vonnis ln de hoop van een standvas tige pacificatie, f 3 boete of 3 dagen. EEN MISSELIJK OPTREDEN. De niet verschenen Al bert Jan Willem E. te Alkmaar had zich op 19 Juni al heel treurig aangesteld door een klein hondje te mishandelen en den 17-jarigen timmer mansknecht J. T. Huibers die op dit laf bedrijf terecht aanmerking maakte dit arme diertje tegen diens gelaat te werpen, waarop het op de straat smakte en daarop gezegden heer Huibers in het gezicht te slaan. Een en ander gebeurde op den hoek Douwerlaan en Snaarmans- laan. Eisch en vonnis ter zake dierenmishandeling f 25 boete of 25 dagen. GESLOTEN DEUREN TOT BESLUIT. De laatste verdachte Jac. Ger. M„ te Alkmaar, had zich schuldig gemaakt aan handelngen, die verdere be spreking niet toelaten- De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Vonnis 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. land. dan Nederland aan Duitschland betaalt, doch dat komt door de groote rentebetalingen. Daar hebben wij werkers niets aan. Voorzitter merkte op, dat ook in de „Tuinderij" ©en sympathiek artikeltje In dezen geest heeft gestaan. De heer Visser zeide, dat men niet alleen stond met deze gedachten. Er zijn er zeer velen, die het met ona eens zijn. Voorzitter vroeg, welke weg men moest bewandelen, waarop de heer Visser antwoordde, dat men het eerst hier heeft gebracht, met de bedoeling, dat de L.G.C. het verder zou brengen. De heer A. Hoogland sprak er zijn spijt over uit, dat de afdeelingen geen bericht hebben gehad, dat dit voor stel zou worden behandeld. Dan had men het eerst nog op de afdeelingsvergaderingen kunnen bespreken, daar het nogal van ingrijpenden aard is. We kunnen nu wel onze persoonlijke meening zeggen, doch niet die onzer leden. Spr. is evenwel overtuigd, dat er niet veel bezwa/- ren tegen zullen zijn. De algemeene geest is wel zooals dit voorstel. De heer W. Muller onderstreepte het door den heer Hoogland gesprokene en had het ook beter geoordeeld, als eerst op de afdeelingsvergaderingen was beslist. De voorzitter merkte op, dat de heeren het dus nu niet willen behandelen, doch eerst naar de afdeel ingea tc sturen. De heer C. Madderom was van meening. dat het heel lang zal duren, als het eerst nog weer naar de afdeelin gen moet. Spr. denkt wel, dat het adres een gunstig onthaal zal hebben, daar men er steeds zeer veel voor gevoeld heeft De heer Quant zeide, dat men er gerust van kon zijn, dat de vereenigingen accoord gingen met het besluit van het bestuur. Men moet Duitschland laten voelen, dat wij ons zelf ook wel willen redden. De secretaris meende, dat als alle afgevaardigden van hetzelfde oordeel zijn. moet worden aangenomen, dat men in principe met het voorstel mee kan gaan. De zaak moet ten spoedigste aan de hoofdorganisatie wor den kenbaar gemaakt, met verzoek bij andere organi saties te willen propagandeeren. Het is toch niet de be doeling om het voor direct in te laten gaan. doch om te gebruiken ter verkrijging van een gunstiger onder- handelingsvoorwaarde. Het moet niet op de lange baan worden geschoven. De heer H. Glas voelde wel dat we dien kant op moe ten. We worden door den nood gedwongen. Eigenlijk gaat het niet goed, want we gaan denzelfden kant op als die landen. Spr. zou deze bepaling ook willen betrek ken op Amerika. Die hebben ons nog veel brutaler den pais afgesneden. De heer W. Visser zeide, dat het niet ging om geen buitenlandscbe producten te gebruiken, doch dit moet dienen voor de bekende „stok achter de deur." De heer Koning was de meening toegedaan, dat Duitschland van propaganda-voeren niet bang was. We moeten besluiten de artikelen niet meer te koopen. De heer C. M ad dersom zeide, dat ook in Duitschland zelf groote actie wordt gevoerd om de belemmering van den Invoer van Hollandsche producten weg te krijgen. De Voorzitter trok de conclusie, dat het adres met sympathie is ontvangen. Moet het adres nu terug naar de vereenlglngen of kunnen we het zonder de vereenl- gingen doen? i Spr. wees op den ernst van het onderwerp, waarover verschillend wordt gedacht. Wij weten hoeveel Viscount Mally had tegen hem gezegd: Een man, die toelaat, dat zijn vrouw in één nacht aan de speeltafel 12000 pond verliest, kan geen aanspraak maken op het vertrouwen van zijn cliënten. Had die oude heer eigenlijk niet gelijk? Plotseling staakte Savages zijn wandeling door de ka mer. Hij nam de huistelefoon van de haak en liet zich met zijn secretaris verbinden. „Smith, wees zoo goed onmiddellijk even bij mij te komen!" Een minuut later trad de secretaris het vertrek bin nen. Het was een klein, onaanzienlijk mannetje met een kaal hoofd, dat echter een groote dosis gezond verstand in zich borg. „Ga zitten. Smith." „Dank u." „Ik heb een zaakje voor je, Smith." „Ik luister, Mr. Savages." „Eén procent voor jou. Het object vijftigduizend pond. Dat maakt dus voor jou, als je het goed klaarspeelt, vijf honderd pond!" „All right, Mr. Savages!" „Ik vertrouw op je discretie. De bedoeling is, dat Je je onmiddellijk naar m'n vrouw begeeft en haar advi seert aandeelen Bolivlan Oil Company te koopen." „Pardon, Mr. Savages, Bolivlan Oil Company..." „...Is geen cent waard, wil je zeggen, Smith. Dat weet ik. Maar juist daarom moet mijn vrouw die aandeelen koopen. Ik ben zelf in het bezit van een behoorlijk quan- tum aandeelen in deze onderneming. Het geld, dat mijn vrouw verliest, komt dus aan mij. Ik heb voor een en ander goede redenen. Smith, en wel deze: mijn vrouw maar daar behoef ik jou toch eigenlijk geen verdere opheldering over te geven." Smith stond op. „Het komt in orde, Mr. Savages. U kunt zich op me verlaten. Het zal niet aan mif liggen, wanneer mevrouw uw echtgenoote zich niet voor Boli vlan Oil interesseert. En dienzelfden avond, toen Savages na het souper met zijn vrouw in de Turksche salon van zijn villa aan de Theems zat, zei deze zonder eenige inleiding: „Zeg Jules, wat denk jij eigenlijk van Bolivlan Oil Compa ny?" Hij keek op van het avondblad, waarin hij verdiept was, aarzelde een oogenblik met zijn antwoord en zei toen gedecideerd: „Bolivian Oil? M'n lieve kind, er if op het oogenblik geen beter papier aan de beurs!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2