De Rijksbegrooting voor 1933. Relletjes Hollandsche Maatschappij van Landbouw Afd. Wieringen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Predikbeurten. tijdens de opening der Staten-Generaal Het verdwijnen van recht banken en kantongerechten. Plaatselijk Nieuws. Een aanvankelijk geraamd tekort van 147.6 millicen. - Versterking van de middelen met 36 millioen: belastingverhooging en heffing van opcenten op invoerrechten en bieraccijns. - Bezuiniging aan de hand van het rapport-Weiter: een salarisverlaging voor het rijks personeel. Het aanvankelijk op de begrooting geraamde tekort was 1-47.6 millioen; het tekort dat tenslotte geraamd zal worden is 22.1 millioen. De maatregelen tot dek king van het eerstgenoemde tekort beloopen name lijk 125.5 millioen. Deze maatregelen zijn: le. Een besparing op de uitgaven tot een bedrag van 57 millioen. 2e. Een salarisverlaging ad 14.5 millioen. 3e. Een versterking van de middelen met 36 mil lioen. 4e. Een tegoedschrijving aan den dienst voor 1933 van 18 millioen uit het reservefonds. Wat punt 1 betreft: nagenoeg alle hoofdstukken der begrooting hebben hun aandeel in de besparing gele verd. Daarbij is uiteraard gebruik gemaakt van het rapport-Weiter. Het bedrag van 14.5 millioen aan salarisverlaging had de commissie-Weiter willen vinden door de be staande tijdelijke korting met depressie voor lager be zoldigden en gehuwden, te vervangen door een defi nitieve en uniforme korting van 8 pet. en door daar naast den bestaanden 3 pets. aftrek voor ongehuwden te vervangen door een 5 pets. aftrek. De regeering wenscht het laatste punt over te nemen; het eerste niet. Zij is van meening, dat de driejarige korting met depressie, zooals die verleden jaar werd vastge steld, ongewijzigd kan blijven. Overneming van het desbetreffende voorstel der commissie zou reeds thans vastleggen dat de salarissen blijvend moeten worden verminderd; zou de gedurende drie jaren voorgeno men depressie tusschentijds beëindigen en zou den pensioengrondslag, welke tot dusver onveranderd bleef, in de verlaging betrekkep. De regeering ziet tot een en ander niet voldoende aanleiding en is daar om te rade gegaan, de vereischte vermindering van lasten aan te brengen door het bestaande verhaal der penisioenpremie voor het eigen pensioen met 5 pet. te verhoogen en dus te brengen op 8 pet. De regeering is verder voornemens, een herziening van het Bezoldigingsbesluit te bevorderen, waardoor de 3 pets. aftrek voor ongehuwden wordt veranderd in een 5 pets. aftrek. Deze twee maatregelen zullen resp. 12.8 millioen en 1.7 millioen, dus samen de genoemde 14.5 millioen opbrengen. Het bedrag van 36 illioen aan versterking van de middelen wordt gevonden uit de heffing gedurende oen jaar van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den bieraccijns (26 niillioen) en uit de (aanhangige) weelde-verteringsbelasting (10 millioen). De minister stelt verder de heffing van 30 opcenten op alle aa.i- slagen in de Gemeentefondsbelasting over het aan staande belastingjaar in uitzicht; het aantal van 30 zal voor de hoogere inkomens geleidelijk tot 150 stij gen. Dr opbrengst wordt geraamd op 24 millioen, waarvan tweederde aan do begrooting voor 1933 ten goede komt. Verder estra-opcenten op de vermogens belasting, geraamd op 3 millioen, waarvan ook twee derde aan 1933 ten goede komt. Omtrent den maatregel sub 4 wordt naar een afzon derlijk wetsontwerp verwezen. De minister van financiën wijdt verdere uitvoerige beschouwingen aan het rapport-Weiter en aan de lee- ningspolitiek van den Staat. Hij wijst voorts op het spoorwegtekort over 1932 als een der donkerste pun ten op de rijksbegrooting. Dit tekort zal, naar ver wacht wordt, rond 26 millioen bedragen, terwijl f5.5 millioen hiervan, naar de vigeerende bepalingen, zal gevonden worden uit gelden, die anders voor afschrij ving bestemd zijn. De regering is met de directie der spoorwegen in overleg getreden tot het voorbereiden van maatrege len, om in 1933 het tekort oS de exploitatie dat op de Rijksbegrooting van 1934 zal drukken tot de geringst mogelijk'e afmetingen terug te brengen. In middels is het denkbeeld van het instellen van een Rijksverkeersfonds bij de regeering in overweging. Zij betwijfelde, of de verwachting juist is dat een verhooging der wegenbelasting het concurrentiever mogen der sp.oorwegen in die mate zou bevorderen dat het door hun hierdoor mogelijk zou worden, na invoering van de noodige bezuinigingen, hun exploi tatierekening te doen sluiten. Intusschen is de in stelling van een verkeersfonds mogelijk, ook zonder dat een versterking van de wegenbelasting wordt aangebracht. In elk geval en ook afgescheiden van een even tueel in te stellen verkeersfonds. zal het vraagstuk van het spoorwegtekort in den eersten tijd de voort durende aandacht van de regeering vorderen Intusschen is met de dekking van dit tekort thans hoofdstuk IX der Rijksbegrooting voor 1933 moeten worden belast en vormt deze dekking de oorzaak, dat er een nadeelig saldo van f22 millioen op het Rijks budget voor het volgend jaar blijft bestaan. Ten aanzien van de toekomst zet de minister uit een, dat een tekort van 61 millioen staat te wachten. Vier mogelijkheden worden genoemd ter opheffing of beperking daarvan: lo. een kentering in den ongunstigen loop der mid delen; 2o. een verder gaande blijvende besparing op de uitgaven; 3o. een verduurzaming van de op dit oogenblik voorgedragen belastingverzwaring, in dezen óf in een anderen vorm; 4o. een wegvallen van het abnormaal uitgaven- accres hetwelk begonnen is de begrooting voor 1933 met f50.9 millioen te verhoogen. Ten aanzien van het eerste punt zal men niet heel optimistisch kunnen zijn. Het derde zal wel nauwe lijks voor overweging in aanmerking komen. Wat den vierden factor aangaat, mag in dit verband alleen gedacht worden aan de verhoogde bijdrage aan het gemeentefonds. De conclusie,, waartoe een blik in de toekomst op dit oogenblik voert, kan geen andere zijn dan dat naast krachtige doorvoering van de thans ter hand genomen versoberingsmaatregelen, zoodat deze bin nen den kortst mogelijken tijd hun volledig effect krijgen, noodzakelijk is een ernstig onderzoek naar mogelijkheden van verdere besparing. De regeering is van die noodzakelijkheid overtuigd en in die rich ting werkzaam. N.R.Crt. W I E R I N G E K Bovengenoemde afdeeling hield een vergadering in hotel Lont te Hippolytushoef. Aanwezig 21 leden. De heer O. J. Bosker opent de vergadering met de me- dedeeling te doen dat de voorzitter geen bericht van verhindering heeft gezonden, en ook nog niet aanwezig Is. Om langer te wachten acht spr. niet noodig, want de voorzitter kan in 't geheel wel niet komen. Spr. hoopt dat de discussien een vredig karakter zullen dragen en dat men zich aan de hoofdpunten zal houden. Spr. heeft geen jaarverslag. Vorig jaar Is een landbouwcur- sus gehouden onder leiding van den heer Willemse. Een zwarte wolk kwam echter op, doordat deze leeraar in den vervolge hier geen cursus kan leiden wegens ver trek naar elders. Er is echter contact verkregen met den heer Heerens uit Slootdorp, welke een onderhoud heeft aangevraagd met het bestuur. Deze ze! dan na overleg in den as. winter den cursus vervolgen. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Volgt bestuursverkiezing. Aftredende zijn de heeren N. Mulder Dz. en D. Jac. Mulder. Het stembureau wordt gevormd door de heeren M. Bakker Sz. en J. Veerdig, De aftredende heeren worden herkozen en nemen hun ne benoeming aan. De vergadering wordt gefeliciteerd met de herbenoeming van deze ijverige bestuursleden. Rekening en verantwoording. De heer O. J .Bosker stelt voor een commissie te be noemen. welke de rekening onderzoekt en op de vol gende vergadering verslag uitbrengt. Wordt goedgevonden. De commissie bestaat uit de heeren Jn. Doves. Jb. Dekker en W. Mostert. De eindcijfers zijn van de rekening der tentoonstelling 1930: ontvangsten f 2956.95, uitgaven f 2951.30%, batig saldo f 5.65%. Rekening afdeeling 1931: ontvangsten f 938.83, uitgaven f 960.17, nadeelig saldo f 21.34. Is ingekomen een schrijven van den heer Willemse, den leeraar van de vorigen cursus, dat hij dezen cur sus niet kan vervolgen. Als voren reeds genoemd. Het onderhoud met den heer Heerens zal morgen avond plaats hebben. Verslag wordt uitgebracht van den landbouwcursus. Totaal ontvangsten waren f 731.17, uitgaven f 681.40, sal do is f 49.76, waarvan het rijk toekomt f 47.50. Verder had het verslag een gunstige indruk. De heer O. J. Bosker deelt nog mede dat de cursisten met groote ijver den cursus hebben gevolgd. Is een schrijven ingekomen van de slagersvereeniging Wieringen, betreffende den keuringsdienst, onder den keuringsdienst Den Helder kan niet altijd gekeurd worden, 's morgens niet voor 11 uur, en 's middags niet na 4 uur. Hier is nu een veearts ter plaatse en men zou het aan hem willen overdragen. Aan den raad der gemeente is een dergelijk verzoek ingezonden en nu wordt verzocht of de afdeeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw aan dit schrijven adhaesie wil betui gen. Wordt aangenomen om een schrijven aan den raad te richten en goedgunstig te beslissen op het gevraagde. Komt ter sprake de crisisvarkenswet. Aan het be stuur is verzocht enkele personen op te geven welke be last kunnen worden met de uitvoering der wet ln dit district. Er zijn verschillende personen opgegeven doch nader is niets meer vernomen. Nu blijkt uit een cou rantenbericht dat alhier is aangesteld als lid van de commissie, de heer D. Blaauboer. De he.r O. J. Bosker betreurt het ten zeerste dat de heer Blaauboer hier niet aanwezig is. Hij zou mede- deelingen kunnen doen, welke de discussien zouden kunnen bekorten. De heer Jn. Veerdig vraagt of hier nu vreemden komen om de varkens te merken. Het blijkt dat nie mand hierover inlichtingen kan geven. Wordt alge meen het beste geacht, iemand van Wieringen het merken der varkens te laten doen. Deze zal meer plaatselijk bekend zijn. In die richting zal getracht worden te werken. Van het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Land bouw is een schrijven aan de afdeeling gericht of de Rijkspolitie het de veehouders lastig maakt bij de huisslachtingen. Wordt medegedeeld, 'dat 2 huisslach- tingen per jaar mogen worden verricht en dat vleesch daarvan mag worden verkocht. Wordt medegedeeld dat hier wel eens last is ondervonden. Tegenwoordig gaat het goed. In dien geest zal antwoord worden ge geven aan het Hoofdbestuur. Wordt besproken, in 1933 al of niet een tentoonstel ling te houden. In stemming gebracht zijn 15 aanwe zigen (dus een groote meerderheid) voor het houden van de tentoonstelling. Verslag veewagen. Voor deze is f 27 huur ontvangen. De heer M. Bakker geeft daar f 3 op toe en zoo kun nen 3 aandeelen a f 10 worden 'uitgeloot. Uitloten no. 41 van L. C. Kolff, no. 28 van M. Bakker en no. 7 van G. Kooijman. Rondvraag. De heer J. C. Kooij betreurt het ten zeerste, dat met het in werking treden der crisis varkenswet de zware varkens bijna niet te verkoopen zijn of tegen een bespottelijk lagen prijs. Zoo is het ook met den toeslag op de melk, er blijft niets over om uit te keeren. Over dit punt worden verschillende meeningen geuit, doch wat doet men er tegen? De heer Huisman schrijft in de Landbouw-courant: Boeren, houdt je maar kalm; maar met dezen toe stand is de kalmte toch haast niet te bedwingen. De heer P Veerdig verzoekt of het bestuur een schrijven wil richten aan den bond van hoefsmeden om den prijs van het hoefbeslag te verlagen. Dezelfde spr. merkt op, dat in de notulen van de vorige vergadering is gewezen op de hooge land- en pachtprijzen, doch dat de pachten nog veel te hoog zijn en tevens zou hij gaarne zien, dat de heer Huis man hier in den komenden winter een lezing kwam houden over de crisiswetten. De heer Jn. Veerdig zegt, er wordt over lezingen gesproken en zou aan den plaatselijken veearts willen vragen of die genegen is in den a.s. winter een lezing te houden, onderwerp nader te bespreken. De heer Hovenier, de plaatselijke veearts hier aan wezig geeft al dadelijk een gunstig antwoord. Aan de wenschen der overige vragers zal aandacht geschon ken worden. De heer S. J. Koorn vraagt of de contributie niet wat hoog is. Verschillende menschen zouden wel lid willen worden doch f 5 contributie vindt men te hoog. Het is echter niet hoog als men rekent wat men er voor heeft. Bovendien moet f 3.50 aan het Hoofdbe stuur worden afgedragen en dan ontvangt men weke lijks het landbouwblad, heeft vrijen toegang op alle af- deelingstentoonstellingen enz. Hier kan niets af, is de algemeen* gedachte. Er zijn vele menschen nog geen lid en het was toch goed, meer leden te hebben. De heer Bosker zegt, elk lid brengt een nieuw lid san en dan is het goed. Tevens vraagt de heer Koorn aandrang te willen Uitoefenen dat de zomertijd wordt afgeschaft. Voorzitter is van meening, dat het goed is, wanneer éit ter sprake wordt gebracht als de heer Huisman, welke lid is van het Hoofdbestuur hier komt spreken. Verder niets meer aan de orde zijnde, dankt Voor- witter de leden ten zeerste voor hun aanwezigheid en de aangename wijze van het houden der besprekingen en hoopt op een druk bezoek bij de te houden lezingen enz. en sluit de vergadering. J.l. Dinsdag 20 September had in het café van den heer C. Scheltus een algemeene vergadering plaats der afd. Wieringen van de N.H.V. „Het Witte Kruis". Aanwezig waren slechts 19 leden. De voorzitter, de heer P. Kaan opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen der vo rige vergadering doord en heer L. Noorden, secretaris, worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot leden voor het nazien van de rekening en ver antwoording en het doen van verslag hieromtrent ln de voorjaarsvergadering worden benoemd de heeren A. H. J. v. "t Hof, S. Kaan en R. Post, die hunne benoeming aannemen. De beschrijvingsbrief voor de aanstaande algemeene vergadering wordt door den voorzitter voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering wor den benoemd na gehouden stemmingen de heeren P. Kaan en K. van Kal3beek, tot plaatsvervangers de heeren L. Noorden en R. Post. Rondvraag. De heer Stubbe hit zijn misnoegen over het feit, dat er indertijd een bed verbrand is, hetgeen volgens hem niet noodzakelijk was, temeer waar de geneeskundige had beweerd, dat de man die hierop gelegen had, niet aan een besmettelijke ziekte leed Tevens had de heer Stubbe geconstateerd, dat er geen vlekje aan te vinden was en hij dan ook gaarne zag dat hierop beter toegezien werd. Voorzitter antwoordt, dat het hier een oud bed be trof en 't zou de kosten toch niet meer kunnen opbren gen, wanneer het gestoomd werd. Hij belooft echter dat er beter op zal worden toegezien Een en ander wordt bevestigd door Dr. Beeker, ter vergadering aanwezig. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit voorzitter de vergadering. De uitslag der onderhandsche aanbesteding voor ver bouwing van het winkelhuls van den heer Jac. Oden in de Beltstraat alhier was J. C. de Vries f 3285, J. C. Klein f 3350, S. Blaauboer f 3370. OUDE NIEDORP OUDE NIEDORP. T VELD. Bouwplan afgekeurd. Door B. en W. werd niet goedgekeurd het verbou wingsplan van de broodbakkerij, voorheen eigendom van den heer Jac. Sinnige. Door „Heemschut" te Amsterdam was een geheel afwijkend plan opgezet. Waar echter de eigenaar om finantieele en andere redenen zich hiermee niet kan vereenigen, zal de verbouwing geen doorgang vinden. E ARE N K A RSPEL Tot heden hebben zich 70 sollicitanten voor gemeen te-secretaris in deze gemeente aangemeld. MEERVOUDIGE STRAFKAMER, Zitting van Dinsdag 13 Sept. Uitspraken van 6 Sept. Pieter B., vrachtrijder Venhuizen, Hooger beroep ver oordeeling art. 22 Motor- en rijwielwet, f 50 boete of 50 dagen en 1 maand hechtenis voorwaardelijk met 2 proef jaren. P. W. S. v. d. L., Postkantoor-bediende Schagen, ver duistering art. 359 strafrecht, 6 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk. KI. J., schoenmaker, Helder, hooger beroep overtre ding arbeidswet. Vonnis kantonrechter Helder bevestigd Voorts opgelegd 3 x t 25 boete of 3 Jagen hechtenis voor elke boete. Joh. St., expediteur, Castricum, hooger beroep over treding art. 22 Motor- en Rijwielwet. Vrijgesproken. Engel P. en IJsbr. de Gr., Egmond aan Zee, hooger beroep overtreding jachtwet: le 14 dagen hechtenis; 2e f 25 boete of 10 dagen heohtenis. Jan V., landarbeider, Wijdenes, gedetineerd misdr. art. 45 en 246 strafr. interlocutore vonnis, hervatting onder zoek op 18 Oct. a.s. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE te: Warmenhuizen, nam. 3 uur, Huwelijkswijding door Ds. Seulijn. GEVECHTEN TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zit tingsjaar der Staten-Generaal, hadden vele commu nisten zich naar de residentiestad begeven en de te verwachten relletjes zijn niet uitgebleven. De communisten hadden groote zalen afgehuurd. Tijdens den tocht van de Koninklijke familie vanaf het Paleis naar de Ridderzaal, deden zich geen inci denten voor, doch later op den middag kwamen bot singen met de politie voor, die weldra een ernstig ka rakter droegen. De politie had de taktiek gevolgd, om de demon- streerende communisten zooveel mogelijk te versprei den en zoodoende groote verkeersopstoppingen te voor komen. Dit gelukte echter slechts ten deele, zoodat het verkeer op verschillende punten geheel vastgeloo- pen was en vooral op drukke kruispunten een schier onontwindbaar kluwen geleek, waarin met de grootste moeite eenige orde was te scheppen. In de Korte Poten geraakte de politie slaags met een troepje communisten, dat zich niet naar de gegeven aanwijzingen wenschte te gedragen. Met de blanke sabel werden de demonstranten uiteengejaagd en bij het daarbij ontstane gedrang werden van ver schillende magazijnen de ruiten ingedrukt. Een ware paniekstemming ontstond, waarop de politie spoedig de Poten schoonveegde. Van nog ernstiger aard is het incident geweest, dat zich op het Spui heeft voorgedaan. Eenige demon stranten werden met den gummistok uit elkaar ge jaagd, terwijl de politie er één wilde arresteeren. De anderen verzetten zich hiertegen zoo hevig, dat de politie de revolvers moest trekken. Eerst werd een schot in de lucht gelost en vervol gens een tweede, waardoor een ongeveer 20-jarige jongeman getroffen werd en in elkaar zakte. Hij werd in een winkel binnengedragen, vanwaar de genees kundige dienst hem later naar het ziekenhuis ver voerde. Nader blijkt, dat de jongeman in den buik getroffen is. Zijn toestand is tamelijk ernstig. Nog op verschillende andere plaatsen moest de po litie, welke zich in een groot aantal auto's steeds door de binnenstad verplaatste, troepen demonstranten uiteenjagen, waarbij nog menigmaal van de wapens gebruik gemaakt moest worden. Een verkeersagent gestoken. Voorts heeft, na afloop van de in het Gebouw ge houden vergadering, de menigte, welke aan deze ver gadering had deelgenomen, zich over de Heeren gracht in de richting van de binnenstad begeven. In het belang van het verkeer wees de politie deze menschen bij den Fuweelen Burgwal verschillende richtingen aan, waarin zij hadden le gaan. Een troepje lieden voldeed niet aan de aanwijzing van de politie en ging de Korte Poten in. Om hen te verwijderen, voerde de politie een charge uit, waarbij door het ge drang vier ruiten werden ingedrukt, namelijk van den melksalon op den hoek van den Apendans, van een boekhandel en van een fruitzaak, benevens, op het Beyenburg, van een sigarenwinkel. Toen deze menschen zich uit de Korte Poten in de richting van het Bezuidenhout terugtrokken, heeft uit de dichte menigte iemand den verkeersagent. H. B., die op de Heereibrug het verkeer stond te regelen aan de charge had hij niet meegedaan met een scherp voorwerp in de borst gestoken. De geneeskundige dienst heeft den agent, die een ernstige steekwonde had opgeloopen. naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is ern stig. Van communistische zijde wordt beweerd, dat de beide communistische Kamerleden in d-3 Ridderzaal niet hebben geroepen: „Weg met de Koningin!" maar: *Weg met Weiter en met Ruys!" Verder zouden zij geroepen hebben: „Dit is het hongerprogram van Weiter en Ruys!" Achteraf blijkt, dat wel velen meenen gehoord te hebben: „Weg met de Koningin!", maar dat zij om trent de juistheid van het laatste woord toch wel eenigszins in twijfel verkeeren. DE KONINGIN-MOEDER. Voor vier weken naar het Schwarzwald. Een Wolff-telegram uit Freuenstadt in Schwarz- wald meldt, dat de koningin-moeder daar Maandag met gevolg is aangekomen en haar intrek heeft geno men in hotel ..Waldlust', waar zij ongeveer vier weken denkt te blijven. Ook de rechtbank ie Alkmaar. De justitiebegrooting die in het teeken van bezui niging staat, vermeldt de concentratie van de recht spraak, o.m. door opheffing van zeven rechtbanken en 48 kantongerechten. Genoemd worden do zeven rechtbanken te Alkmaar, Almelo, Dordrecht, Roer mond, Tiel. Winschoten en Zutfen en de verminde ring van kosten wordt daardoor geraamd op f 165.000. De opheffing van 48 kantongerechten zou een vermin dering beteekenen van f 155.000. DYSENTERIE TE STAPHORST. Het aantal gevallen van dysenterie te Staphorst breidt zich nog uit. Het aantal sterfgevallen is reeds gestegen tot T. Twee bijzondere scholen zijn gesloten. EEN LEPRA-GEVAL. Reeds 32 jaar lijdende. Naar eerst thans bekend is geworden werd Zondag j.l. in het ziekenhuis te Heinricbswalde in Oost-Pruisen een vrouw opgenomen, die lijdende was aan lepra. De vrouw die in een eenzaam, vervallen huisje in de na bijheid van Heinricbswalde woonde, ging weinig of niet met andere menschen om, daar zij geestelijk niet geheel normaal Is. Volgens de verklaringen van de oude vrouw lijdt zij al 32 jaar aan deze huidziekte. Alle maatregelen zijn genomen om uitbreiding van deze gevaarlijke ziekte tegen te gaan. KINDERVERLAMMING. Veie gevallen. Oldemarkt, 20 September. Thans doen zich in den Zuidwesthoek van Overijsel vele gevallen van kinder verlamming voor. De gemeente Blankenham heeft haar scholen gesloten. Een patientje is aan de gevol gen der ziekte overleden, terwijl een aantal andere door de ziekte aangetaste kinderen naar het zieken huis te Zwolle zijn overgebracht. De toestand dezer kinderen is echter redelijk wel. DE FRAUDE OP SCHIERMONNIKOOG MET ZEEHONDENPREMIES. Omtrent dezefraude wordt aan de Leeuw; Crt. ge- meldt: Voor iederen aangebrachten zeehond werd een premie uitbetaald van f 2. De dieren moeten bij den aanvoer nog voorzien zijn van de beide voorpooten, zulks voor een betere controle. Is het om de een of andere reden niet mogelijk, den geheel zeehond aan te voeren, dan kan men volstaan met den aanvoer van de huid, mits deze nog voorzien is van de beide voorpooten. Nu viel het den laatsten tijd op, dat er op Schiermon nikoog zeer veel premies werden betaald, in de maan den Juli en Augustus niet minder dan 1000, wat gezien het betrekkelijk geringe aantal van deze dieren in den omtrek van het eiland, een onmogelijk groot aantal is. Een strenk onderzoek werd ingesteld met het gevolg, dat de ambtenaar belast met de uitbetaling een zekere M., werd gearresteerd. T^vee zeehonden jagers werden eveneens aam een streng verhoor onderworpen. 't Blijkt dat behalve deze menschen niemand bij het geval betrokken is. De beide jagers, twee visschers uit Zoutkamp, die eveneens zijn gearresteerd, houden vol, dat hun bij lange na niet de premies voor 1000 zeehon den zijn uitbetaald, en dat de ambtenaar derhalve de overige in zijn eigen zak moet hebben gestoken, wat deze laatste ontkent. Hij zou wel degelijk alle premies hebben uitbetaald. Er zouden hier drie gevallen mogelijk zijn: 1. De ambtenaar heeft inderdaad een deel der premies in eigen zak gestoken. 2. De ambtenaar en de beide jagers hebben onder één hoedje gespeeld en gedrieën premies geind voor niet aangebrachte zeehonden. 3. De beide jagers hebben gefraudeerd door b.v. huiden op te koopen in Duitschland, waar men geen zeehondenpre mies uitbetaalt. Het onderzoek zal wel uitwijzen hoe hier de vork in den steel steekt. MOORDZAAK-PUTBROEK. De raadsman van de verdachtem in de bekende moord zaak-Putbroelc heeft Zaterdag cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het Bossche Hof. BENOEMD. Door de directie der N.V. Emailleerfabriek „De IJa- sel" te Dieren is als bedrijfsleider voor haar filiaal „het Edy-huis", Heerengracht te Amsterdam, benoemd onze plaatsgenoot de heer A. Ranke, lid der firma G. Ranke, Hoogzijda, alhier. De heer Ranke zal 1 October In deze nieuwe functie treden. De zaak alhier wordt op den zelfden voet voortgezet. RIJKS LANDBOUWYVTNTERSCHOOL. Bij het op 19 September j.l. gehouden toelatingsexa men voor de eerste klasse slaagden: J. Bakker. Heiloo; P. Binnenwijzend, Akersloot; G. Blaauboer, Kolhorn; J. P. Bruin. St. Maarten: W. den Engelsen, Wieringermeer; K. Kaan Nzn., Wleringer- waard; H. M. Molenaar, Winkel; A. Nobel. Oudesluis; A. Nottelman, Eenigenburg; G. Schoorl, Burgerbrug; C. Waiboer Cz., Anna Paulowna. Tot de tweede klasse werd toegelaten: K. Schenk te Wieringerwaard, terwijl alsnog werden bevorderd tot de tweede klasse K. Kaan Azn. te Sloten en W. Zander te Wagemingen. De lessen vangen aan op Woensdag 28 September 1932. EEN KORFBALCLUB IN SCHAGEN. Naar we uit betrouwbaren bron vernemen, bestaan er ernstige plannen in Schagen een korfbalclub op te richten. Dit is zeker een verheugend hericht. Korf bal is een zeer gewilde en alom gespeelde sport voor den zomer en is het feitelijk wel te verwonderen dat er niet reeds lang een neutrale club is. Wanneer de plannen vasteren vorm hebben aangenomen, zal wor den getracht een onderafdeeling te worden van de V.V. Sparta. Een oprichtingsvergadering is weldra te verwach ten. De animo schijnt reeds zeer groot te zijn.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9