tliimii Nitns- Avonturen van twee Engelsche jongens. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De onderhandelingen met Gandhi. Nazi's veroordeeld. Polen en de Volkenbondsraad. VERGIFT'GINGSGEVAL TE BERGEN. Landbouwtentoonstelling te Alkmaar. Donderdag 22 September 1932. SCÏÏGËR 75ste Jaargang No. 9146 COURANT. Dit blad verechijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Gedeserteerd uit het Fransche Vreemdelingenlegioen. In zee gesprongen en opgepikt. Journalistieke sensatiejacbt door de Rctterdamsche havens. Uit ROTTERDAM, 21 September: Hoewel het niet elkeu dag voorkomt, behoort het niet tot de zeldzaamheden, dat personen, die getee kend hebben voor het Fransche of Spaansche Vreem delingenlegioen, kans zien daaruit te ontsnappen. Ge zien de romantische sfeer, die dit Legioen van groo- tendeels maatschappelijk mislukten in de oogcn van het groote publiek nog steeds omgeeft, vinden de ver halen van deze deserteurs altijd gretig aftrek. Juist in de laatste jaren kon men eenige malen dergelijke histories zoowel in Linnen- als buitenlandsche dag- en weekbladen vinden, zoodat het verwondering mag wekken, dat het feit, dat in het begin van deze week te Rotterdam een boot verwacht werd, die twee En- gelsche deserteurs uit het Fransche Vreemdelingen legioen aan boord zou hebben, voldoende was voor een aantal Engelsche bladen en nieuwsagentschap pen, om reeds aan het einde der vorige week een aantal „special correspondcnts" uit Engeland naar Rotterdam te zenden. De Engelsche journalisten hebben ruimschoots ge legenheid gehad, om de Maasstad en omgeving te be kijken. Want pas hedenmiddag, tegen 4 uur, arriveer de het verwachte schip aan de Hoek van Holland, vanwaar terstond naar Rotterdam werd doorge stoomd. Het was het Engelsche stoomschip „Glenshane". komende van Noord-Afrika, aan boord waarvan zich de beide jeugdige deserteurs, de 17-jarige William Cochrano Crooks uit Newcastle on Tyne, en de 18 jarige Stanley Flanaghan uit Manchester, bevonden. Beide jongelui hebben in de laatste maanden meer avonturen beleefd, dan zij waarschijnlijk ooit in hun meest fantastische jongensverhalen hebben gelezen. En waarschijnlijk is het lezen van dergelijke verha Jen niet geheel vreemd aan zucht naar avontuur, die bijna twee jonge menschenlevens voor goed zou heb ben vernietigd. Stanley Flanaghan kwam verleden jaar op ruim 17-jarigen leeftijd van school'en deed vergcefsche moeite om te Manchester een betrekking te vinden. Hij zwierf, op zoek naar werk, eenige weken door Engeland en kwam terecht in Londen, waar hij een baantje kreeg op de groentenmarkt van Covent Gar den. Dit werk bevredigde zijn avontuurlijken geest echter niet. Reeds toen kwam de romantische gedach te bij hem op, avonturen te gaan zoeken in t Fran sche Vreemdelingenlegioen. Hij spaarde van zijn kleine weekloon wat geld bijeen en reisde van Lon den naar Duinkerken, waar hij in Januari van dit jaar teekende als legïonaris voor het Vreemdelineen- legiocn in Marokko. Over Parijs en Marseille werd hij op transport gesteld naar Oran, vanwaar hij na eeni- gen tijd werd overgeplaatst naar Sidi-bel-Abbels. De 17-jarige William Crooks liep in den zomer van dit jaar, bijna zonder geld op zak, uit het ouderltike huis te Newcastle on Tyne, weg. omdat hij vreesde bestraft te worden om het slechte rapport, dat hij van school meebracht. Ook hij zwierf door" het land, ;doch zorgde er voor, in Folkestone terecht te komen, ■waar hij kans zag. ongemerkt aan boord van een schip te komen, dat het Kanaal overstak. Te Boulogne ■wist de stow-away Frankrijk binnen te komen. Zon der middelen van bestaan kwam hij in Parijs aan en hier teekende hij op 25 Augustus j.1. eveneens voor het Vreemdelingenlegioen. Langs den gebruikelijken ■weg werd hij over Marseille via Oran naar Sidi-bel- Abfoes getransporteerd, waar hij zijn mede-legionaris Flanaghan ontmoette. De beide jeugdige Engelschen werden spoedig goede vrienden en weldra rees bij hen het plan. tc trachten uit het Vreemdelingenlegi oen te deserteeren. De werkelijkheid bleek namelijk reeds na eenige dagen veel minder romantisch dan men had gedacht, en in plaats van avontuurlijk was de dienst doodsch en vervelend. In plaats van gevechten leveren tegen fantasti :h uitgedoschte opstandige Bedouinen. moesten zij stee- nen sjouwen en werken voor den aanleg van wegm. Bovendien was het voedsel slecht en beviel het ge zelschap hunner mede-legionarisscn hun in het ge heel niet. Af en toe kregen zij den indruk, verzeild te zijn geraakt tusschen een troep gekken. Vooral des nachts ging het op de chambrée helsch toe, zoodat het besluit van de jeugaige Engelsr'ien weldra vast stond. Zondag 11 September j.1. zagen zij kans uit Sidi-bel- Abbes te ontsnappen. Ontdaan van hun uniform cn gehuld in Arabische kleeren wisten zij in een auto naar Oran te komen, waar zij des nachts aankwamen. In de haven vonden zij het Engelsche stoomschip „Alnmoor", en geholnen door de duisternis, slopen zij aan boord, waar zij zich verborgen in een van de red dingbooten. Hier hielden zij zich schuil tot den vol genden Dinsdag en pas na het vertrek uit de haven van Oran kwamen zij te voorschijn, in de hoop, bij hun ontsnapping uit de Fransche hel door hun land- genooten geholpen te zullen worden. Hoe groot was echter hun teleurstel ing toen zij hoorden, dat de eerstvolgende haven, die de „Alnmoor" zou aanloo- pen, Casablanca was, waar de beide deserteurs door de Fransche militaire autoriteiten weer ingerekend zouden kunnen worden. Zij vroegen den kapitein om raad, maar deze ver klaarde om hunnentwil geen moeilijkheden met de Fransche autoriteiten te willen krijgen. Hij adviseer de hun, naar het Legioen terug te keeren en zich vrij willig te melden. Bij vrijwillige aanmelding krijgen deserteurs meestal een slechts lichte straf.' De jongens beraadslaagden met elkaar en maakten opnieuw een plan, dat zij echter vnor den kapitein verzwegen. Vandaag juist een week geleden. Woens dag 14 September, volvoerden zij hun wanhoopsdaad. Des avonds tegen 7 uur het was toen reeds ge heel donker sprongen zij. ieder voorzien van een reddingsboei, die met een touw aan elkaar waren ge bonden, en met eenige planken om op te kunnen steunen, op 10 mijl afstands ten Westen van Gibraltar overboord en dat, terwijl de jonge Crooks in het ge heel niet zwemmen kon en de jonge Flanaghan deze kunst slechts vrij gebrekkig meester is. Er stond ene zeer ruwe zee, en beide jongens kregen veel water binnen. Het water was bovendien ramelijk koud. zoo dat Flanaghan spoedig last van kramp in de beenen kreeg. In hulpeloozen toestand dreven zij rond. toen zij plotseling een schip vlak bij hen zagen opdoemen. Zoo luid als hun krachten het toelieten, schreeuw den zij om hulp en hadden het geluk, dat hun kre ten door den waotitdoenden officier op de brug wor den gehoord. Het passeerende schip was de „Glenshane" op weg naar Rotterdam. De officier liet 't schip terstond bij draaien. Op het water hecrschte echter een volslagen duisternis, want de maansverduistering, die verleden week viel waar te nemen, was op dit oogenblik het was half negen en de jongens hadden al ander half uur rondgedreven bijna volkomen. Met behulp van eenige lampen had men hen echter spoedig ge vonden. Door de ruwe zee was het onmogelijk een sloep uit te zetten en de iongens waren niet meer in staat, een lijn te grijpen. Een der matrozen van de .Glenshane" sprong daarop. voorz:en van een lijn met een boei. overboord en wist de twee drenkelingen be houden aan boord van het Engelsche schip te bren gen. Ze waren beiden uitgeput, konden niet meer op hun beenen staan en Flanaghan was zoo goed als bewusteloos. Zij waren spoedig echter weer opgeknapt en toen zij hoorden, dat het schip naar Rotterdam ging. vroegen zij den kapitein om hulp. Deze wendde zich draadloos tot de reederij in Londen om instruc ties, en na eenig overleg met den Britschen consul- generaal te Rotterdam kreeg de kapitein opdracht om de jongens mee te nemen naar Rotterdam. Wan neer hij heden hun papieren zou hebben gezien, zou hij hen morgenochtend reeds een paspoort verstrek ken. en op deze voorwaarde wist hij van de Rivier politie te Rotterdam gedaan te krijgen, dat de beide jongens heden zonder paspoort in ons land toegelaten zouden worden. De ouders cn een broer van den jongen Crooks en 'n broertje van Flanaghan arriveerden reeds Vrij dag jl. te Rotterdam om de „Glenshane" af te wacb ten. vergezeld van een vertegenwoordiger van een Engelsch nieuwsbureau, dat zich telegrafisch het al leenrecht op het verhaal van de beide jongens had verzekerd. Als een Cerberus heeft deze Engelsche persvertegenwoordiger de beide jongens trachten te bewaken, teneinde te voorkomen, dat zij met eenig concurrent in gesprek zouden raken. Met een boot. aan boord waarvan zich de vader van Crooks en de beide broers bevonden, ging hij hedenmiddag, toen bekend was dat de „Glenshane" den Hoek was ge passeerd. het schip tegemoet. De Rotterdamsche Ri vierpolitie was hem echter al voor geweest. Bij Vlaar- dingen was zij aan boord gekomen, en toen zij mede- 'deelde, dat zij over deze zaak reeds met het Britsche consulaat in verbinding stond maakten de beide En gelsche passagiers geen bezwaar, om over te stap pen aan boord van het politicbootje, dat er snel van door ging naar het bureau van de Rivierpolitie aan de Schiehaven, gevolgd door het motorbootje met den Engelschen Cerberus en den vader, en door een tweede boot je met eenige Nederlandsche journalisten, die zich de kans op een interessant verhaal van de beide jongens niet door het geld van het Engelsche persconcern en deszelfs vertegenwoordiger afge snoept wilden zien. Ongeveer tegelijkertijd arriveer den de beide bootjec aan de Schiehaven, waar de eeni ge. die kans op een langdurig onderhoud met de ex- deserteifrs had. de dienstdoende inspecteur was die hun een uitvoerig verhoor afnam om daarvan proces verbaal te maken. En daarna begroetten zij hun va der en beide broers, den Britschen consul-generaal en den vice-consul, die beiden aanwezig waren. Per auto ging het stadswaarts naar het hotel, waar Crook's moeder hem wachtte. Inmiddels was de „Glenshane" in de Maashaven op stroom voor anker gegaan. Ook hier had het al machtige Engelsche nieuwsagentschap getracht, de stilzwijgendheid van liefst de geheele bemanning te lcoopen door de imponeerende öiaadlooze instructie dat alle bijzonderheden omtrent de redding van Crooks en Flanaghan uitsluitend voor dit agentschap gereserveerd waren. Dat deze instructie op een groot deel van de bemanning echter niet den minsten in druk maakte, spreekt vanzelf. Morgenochtend te 10 uur zal de Britsche consul- generaal op het bureau van de Rivierpolitie de pa pieren van de beide jongens, die hij nog heden in orde maakt, laten teekenen. Zij kunnen zich dan weer vrij bewegen en zullen waarschijnlijk nog morgenavond uit Rotterdam vertrekken; nog niet rechtstreeks naar Engeland, maar in gezelschap van de familie Crooks eenige dagen naar Antwerpen en Brussel, als kleine ontspannig na de doorgestane avonturen en ver moeienissen. DOODELIJK ONGELUK. Uit. Maassluis, 21 September: Hedenmiddag is de 8-jarige Snel, bij het uit school komen in de Wagen straat, onder een autobus geraakt, doordat hij plotse ling van achter een paard en wagen te voorschijn kwam op het oogenblik, dat de bus passeerde. De jon gen werd ernstig gewond en is later aan de verwon dingen overleden. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. De te Bombay bijeengekomen conferentie der Hin does en parias ter behandeling van de kwestie der parelmentaire vertegenwoordigers der onderdrukte klassen is tot overeenstemming gekomen. Twee lei ders der Hindoes brachten een bezoek aan Gandhi in de gevangenis en legden hem het plan van overeen stemming voor. Gandhi heeft thans den leider der parias dr. Ambedkar verzocht met hem een onder houd te willen hebben. Ambedkar stond tot nu toe op het standpunt in tegenstelling met Gandhi dat de parias gescheiden kiezerscorpsen verlangden, doch thans schijnt de pa rialeider te willen toegeven, mits zekere concessies zouden worden gedaan ten behoeve van de onder drukte klassen. Indien Gandhi en dr. Ambedkar het plan zouden aanvaarden, dan zou de oorzaak van de hongerstaking van Gandhi zijn opgeheven. Te Neuhaus hadden in den nacht der Rijksdagver kiezingen schietpartijen plaats gehad tusschen Na tionaal-Socialisten en Communisten, waarbij een com munistische arbeider gedood werd. De voornaamste verdachte, een Nationaal-Socialis- tische dokter, werd gisteren veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Een andere beklaagde zag zich ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Twaalf andere verdachten werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 3 maanden tot een jaar. Alle veroordeelden zijn leden van de Nationaal Socialis tische Partij. Opnieuw candidaat. Toetreden nood zakelijk. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken. Zaleski, heeft verklaard, dat Polen besloten heeft, zich opnieuw candidaat te stellen voor den volken bondsraad. Hij is van meoning, dat zoowel de levensbelangen van den Poolschen staat, als ook de behoeften van den volkenbond de verdere aanwezigheid van Polen in den volkensbondsraad noodzakelijk maken. Sedert het jaar 1929, toen Polen voor de tweede maal in den raad gekozen is, is de wereldtoestand niet zoodanig veranderd, dat niet ook thans voor Po len de noodzakelijkheid bestaat, de onmiddellijke verantwoordelijkheid voor dp aangelegenheden, waar mede de volkenbondsraad zich moet bezighouden, te dragen. RECORDVLUCHT VAN GRAF ZEPPELIN. Pernambnco-Frie in 67J4 nar. Friedrichshaven, 21 Sept. Het luchtschip Graf Zeppelin is hedenavond om half tien, terugkeerende uit Zuid-Amerika, vlot geland. Het luchtschip heeft deze maal een recordvlucht gemaakt, aangezien het traject Pernambuco-Friedrichshafen in 67)4 uur werd afgelegd. AARDVERSCHUIVING. Twee dooden. Een zwaar gewonde. Kattowitz, 21 Sept. In een bootgat bij Bogutschuetz werden Woensdag drie werkloozen door het instorten van een aard massa bedolven. Twee hunner konden slechts als lijken worden geborgen, terwijl de derde ernstig werd gewond. BEUL PLEEGT ZELFMOORD. John Ellis, die 23 jaar lang beul van Engeland was, heeft te Rochdale in een aanval van zwaarmoedig heid zelfmoord gepleegd. Ellis nam in 1924 ontslag uit zijn beulsambt. Hij had reeds vroeger getracht zelfmoord te plegen. DE MOEDER VAN EEN MOORDEN AAR. Gearresteerd wegens diefstal. Naar uit Moskou wordt bericht, is Barbara Geor- guloff, de moeder van den moordenaar van Paul Dou mer, dezer dogen in het dorp Labinkaya, tegelijk met haar zuster, door de gepoe gearresteerd, wegens dief stal van koren, dat aan de sovjet-gemeenschap toebe hoort. Een onlangs uitgevaardigd decreet stelt op dergelijke vergrijpen zeer zware straffen. zelfs de doodstraf. Aan deze laatste straf echter zal Barbara, verondersteld dat zij schuldig bevonden wordt, in verband met haar leeftijd zij is 82 jaar wel ontkomen. DE VLIEGENDE FAMILIE IN SCHOTLAND AANGEKOMEN. De lamilie Hutchinson is met den treiler Lord Tal bot te Lairg in Schotland aangekomen. Mevrouw Hutchinson verklaarde, dat de schipbreuk van de Flying Family een afschuwelijke ervaring was geweest. Haar man schreef het ongeluk met het vlieg tuig toe aan het feit, dat zijn radio niet ver genoeg droeg. Ware dat het geval geweest, dan had men de bui wel kunnen ontkomen, die nu het toestel noodlottig is geworden. KORTEBAANDRAVERIJ TE ALKMAAR. Aan de gister gehouden kortebaandraverij namen 27 paarden deel. De uitslag luidt: 1. Prinses Berfcha (eig. Gebr. Knijnenburg), ber. Knijnenburg; 2. Rolls Royd (eig. H. Dragt), ber. de Jong; 3. Fanfareeig. Gebr. Knijnenburg) ber. De Mol; 4. Janet Harvester (eig. H. Taams), ber. Otto Popma. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting is be- noernd mr. J. R, H. van Schaik, lid van die Kamer. Heden, Donderdag, zal de geruchtmakende Bergen- sche vergiftigingszaak dienen voor het Gerechtshof te Amsterdam. Zooals bekend werden Ibeide verdachten veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, de vrouw wegens poging tot moord, en de man wegens medeplichtigheid aan die poging. De verdedigers mrs. De Groot, uit Alkmaar en Mul ler Massis uit Amsterdam, hadden voor beide ge vallen een vrijspraak bepleit. Aanvankelijk werd de behandeling in hoogcr be roep beide verdachten gingen in appèl bepaald op 27 Mei. Het slachtoffer n.1. die herstellende was, stelde er prijs op, zelf te worden gehoord; voorts wenschte de verdediger van de vrouw een aanvullend psychiatrisch rapport te zien uitgebracht. Uit dien hoofde werd uitstel verzocht en de behandeling be paald op heden; de man, die hersteld is, zal als ge tuige worden gehoord. De verdachten worden wederom verdedigd door Mr. C. A. de Groot te Alkmaar en Mr. Th. Muller Massis te Amsterdam. De jaarlijksche Landbouwtentoonstelling van de af- deeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd gister weer begunstigd door goed weer en is wederom uitmuntend geslaagd. Hieronder laten we uit onze omgeving de toegekende bekroningen volgen: Vet vee. vette- koeien, afgewisseld 2e pr. H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard. Geregistreerd vee, stieren, geb. in 1931, le prijs Wo- dan Jan van W. Jimmink Jbz. te Schagerbrug. Groepen van 3 stierkalveren: le pr. G. Appel, Zuld- Zijpe. idem kuikalveren, 2e pr. als voren; 3e pr. J. E. J. Kramer. Zuid-Zijpe. Drachtige koeien, geb. in 1929. 2e pr. A. Kuiper, Heerhugowaard. Idem geb. ln 1928: le pr. W. Jim mink Jbz., Schagerbrug: 2e idem; 4e J. Jimmink Jbz., Schagerbrug; eenr. verm. idem. Moederdier met minstens 3 afstamm. le prijs J. Va-, der, Heerhugowaard met Grampie. Groepen van 3 merkvaarzen, afstamm. van één va- derdier: 2e or. J. E. J. Kramer, Zuid-Zijpe; 2B priis als voren. Vereenigingssroepen 5 melkkoeien: 2e pr. b Vereen. Stomnetoren; 3e pr. a Vereen. Duinstreek; 3e pr. b Vereen. Heerhugowaard. Fokkers-eigenaars-groep: le pr. J. E. J. Kramer, Burgerbrug. 1 Wol vee: Beste fijnste vette schapen, 2e pr. H Kra mer Hz., Koedijk. Overhouders, geen rammen: le prs met kwaliteitsprijs J. Jonker, Bergen, 3e pr. C. Fran- ci?, Schoorl. Fokmatcriaal. rammen, geb. in 1930: le pr. D. P. Timmerman, Schaden. 2e pr. K. Braak. Hoogwoud. idem geb. in 1931: 4e pr. H. J. E. v. Hoorn, Wie ringerwaard. Ramlammeren: eerv. verm. G. Glas, Gouw, Hoog woud. Ooien met meer dan 1 lam: le pr. H. J. E. van. Hoorn, Wieringerwaard; Ooilammer.en: 2e prijs M. Kant, Schagen. Wol van eenj. rammen: 2ep rijs H. J. E. van Hoorn, Wieringerwaard; 3e pr b N. Kriyuer, Zuidzijoe, 3e C K. van der Oord. Oude Niedorp: 4e pr. c M. Kant. Scha gen; 4e pr. d C. Lakeman, St. Maarten; 4e pr. e Jac. Wetsteen, N. Niedorp. Vachten van rammen boven één jaar: 4e pr. a P. Borst, Heerhugowaard: 4e prijs b M. Spaans, St. Pan- cras; 4e prijs c M. C. de Graaf, Anna Paulowna. Varkens, het meest geschikt voor de slachtbank: 2e pr. Jac. Wetsteen, N. Niedorp. Beeren: le pr. J. Wa genaar C. J.Gz., Heerhugowaard, 3e pr. P. Borst, Heer hugowaard; Drachtige zeugen le pr. P. Borst, Heer hugowaad, 2e pr. S. Borst als voren. Zeugen: le prijs P. Borst, Heerhugowaard. Jonge Fokvarkens: le pr. S. Borst, Heerhugowaard, 3e pr. S. v. d. Wal, Winkel, Hoenders: Minorca's 2e pr. G. Jongejan. St. Maar tensbrug, 3e prijs P. Mulder, Wieringen. Wyandottes, krielen, zeer eerv. verm. P. Mulder, Wieringen Konijnen, voedster, le pr. Th. v. d. Gracht. Schagen, Andere kleuren: ram, 2e pr. N. Pronk. Warmenhul- zeh. Voedster, z.e. vermeld als voren. Angora's (ram) z.®. vermeld. P. Mulder, Wierfngen. voedster, idem. idem. Holl. konijnen, ram, le pr. J. P. de Boer. Schagen, 2e N. Leijen, Schagen, Voedster le pr. pr. J. P. de Boer, Schagen, 2e pr. N. Leijen. Schagen, Chinchila's ram, 2e pr. P. Muled, Wieringen, Havan na's ram, le pr. als voren. Niet genoemde rassen (ram) 2e pr. P. Kok, Schagen, z.e. vermeld P. Mulder, Wieringen; voedster le pr. P. Kok, Schagen. Nesten konijnen: kl. rass, 2e pr. A. Kiezeling, Scha gen. Bloemen en planten: Dahlia's (groep) le pr. J. Groen, Sint Pancras; Mooiste miniatuur rotspartijtje: le pr. P. v. Bodegraven, Sohoorl. Afdeeling ter opluistering le pr. P. v. Bodegraven, Sursum Corda, Schoorl. MIJNWERKERS BEDOLVEN. Twee man gedood. In een mijn te Aken zijn gisteren drie mijnwerkers bedolven, doordat, een gedeelte van een nieuwe gang instortte. Een der werklieden werd op slag gedood, de tweede stierf korten tijd na zijn overbrenging naar het ziekenhuis en de derde is levensgevaarlijk gewond. LOON NAAR WERKEN. De graanverkoop in Iowa. De Farmers Holiday Association in de staat Iowa heeft een beroep gedaan op 2.000.000 boeren in elf sta ten van het midden-westen en hun verzocht hun graan oogst niet ter markt te brengen, zoolang de verkoop hun geen winst oplevert.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1