jtliiiiii Hint: Uitmuit- UilinlM Ernstige botsing tusschen en tram. ÜEiflLS Groote politieke redevoering van Herriot. BERIELS' KUNSTKORREL HET IS BEREIKT UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Duitschland wekt de jeugd op wapenen te dragen. Dinsdag 27 September 1932. SCHAGER 75ste Jaargang No. 9148 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur. worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EEN DER MEEST TREURIGE GEBEURTE NISSEN VAN DEZEN TIJD. ONHEILSPELLEND WERK VAN DEN DOOD. Parijs, 25 September. Tijdens een feestmaaltijd welke de voorzitter van de Financieele Commissie der Kamer, Malvy, Zondag te Gramat. ter eere van den Franschen premier heeft aangeboden, heeft Her riot zich in een groote redevoering uitgesproken over kwesties van financieelen en economisch politieken aard. in het bizonder evenwel o/er de kwestie der ontwapening, der veiligheid en der Duitsche eischen inzake gelijkgerechtigdheid. Herriot maakte van de gelegenheid gebruik zijn standpunt uiteen te zetten nopens de Duitsche eischen inzake gelijkgerechtigdheid. Herriot noemde de in stelling van een Rijkscuratorium voor Jeugdvorming de voorbereiding der jeugd tot den oorlog. Frankrijk, aldus Herriot, is slechts door een ge dachte bezield: die van den vrede. Op dit punt is ons program dat wij eerst onlangs hebben uiteengezet, in ons antwoord aan Duitschland duidelijk en ondubbel zinnig. Wij voeren de politie van den Volkenbond, voor welke alle volkeren gelijk zijn en welke breekt met de geheimzinnige procedures, waaruit zoo vele oorlogen zijn ontstaan Wij stellen met vreugde vast dat wij niet de eenigen zijn die verklaren dat de her bewapening van Duitschland zou beteekenen de te rugkeer van nieuwe waanzinstaten. Want het gaat hier om de herbewapening van Duitschland. Aan be wijzen hiervoor is behalve de zeer duidelijke demon straties geen gebrek. Een minister die ons voortdu rend ons voornemen voorhoudt naar hegemonie te streven, onthult de in de diplomatieke nota met groo te reserve aangeduide bedoelingen. Hij licht de mate- rieele bewapening toe, zooals hij die verlangt en het karakter der burgergarde, die hij eischt. Het decreet van 13 September is een opwektcing aan 1e jeugd wa penen te dragen. Het is een der meest treurige gebeur tenissen van onzen tijd indien men zou moeten toezien hoe de nieuwe generatie, dld eigenlijk geleerd zou moeten hebben van de treurige ervaring van haar voorgangster, worden opgewekt tot oefeningen en ge wend aan handelingen, welke niets gemeen hebben met moreele ontwapening en den vrede. Hoe kan men kinderen de kunst hoe te dooden bijbrengen? Welk een zwendel voortdurend te spreken van materieele ontwapening, indien niets gedaan wordt om de mo reele ontwapening mogelijk te maken en indien men middellijk of onmiddellijk openlijk of in het geheim de beste krachten van het leven voorbereidt tot het meest onheilspellende werk van den dood en wanneer inen de gemoederen ophitst. Frankrijk, dat zoo dik wijls belasterd is. kan de wereld tot getuige oproe pen dat het niet door deze pest is aangetast en dat pijn nationale opvoeding andere doeleinden nastreeft. Herriot wees vervolgens op een aantal artikelen van vooraanstaande Fransche militairen, waaruit (duidelijk blijkt dat Duitschland een machtig leger |wil tot stand brengen, niet'slechts voor de landsver dediging. hetgeen volkomen gerechtvaardigd zou wor- üen geacht, doch tegelijkertijd als aapvalsleger. Ten aanzien van ontwapening verklaarde Herriot o.m., dat het waar is dat de geallieerden van den laatsten oorlog beloofd hebben te ontwapenen. Men vergeet hierbij evenwel te dikwijls de inleiding van het vijfde deel van het verdrag van Versailles en niet Alleen dit, doch evenzeer het door Clemenceau na mens de geallieerden overhandigde toelichtende do cument, waarin geconstateerd wordt, dat de ontwa pening van Duitschland de eerste schrede beteekent tot de algemeene ontwapening. Het Engelsche memo randum van 15 September toont zeer duidelijk aan, dat het voorwoord van het vijfde deel van het ver drag geen verbindend karakter draagt en dat de eenige wijze waarop de ontwapening zou moeten worden verwezenlijkt, vervat in artikel VIII van het Volkenbondsstatuut. Herriot besprak vervolgens de kwestie der veilig heid. Scheidsgerechten, militaire en economische sancties zijn noodzakelijke voorwaarden voor de op lossing van dit probleem. De volkeren wenschen den vrede, doch nog meer de veiligheid. Onder de huidige omstandigheden is Frankrijk voornemens te persisteeren bij de volkomen naleving der vredesverdagen en van het Volkenbondsstatuut. Duitschland zal elke ontwapeningspoging toejuichen. Van Duitsche zijde is reeds commentaar op deze rede geleverd en wordt gewezen op vele onjuistheden. „De bewering van Herriot, dat Duitschland zich opnieuw wenscht te wapenen, terwijl Frankrijk den vrede wil, is aldus deze officieuse verklaring in tegenspraak met de feiten. „Alle Duitsche verklaringen hieromtrent ook die van generaal Schleicher zeggen met nadruk, dat Duitschland elk wapenverbod en iederen ontwape ningsmaatregel zal toejuichen en er aan medewerken. „Herriot meent de maatregelen der rijksregeering tot disciplineering der jeugd als bewijs te kunnen aanvoeren en laat zich daarbij zelfs verleiden tot den uitroep: „Hoe kan men aan kinderen de kunst van het dooden leeren". „De leider der Duitsche jeugd-opvoeding, generaal Von Stülpnagel, heeft in zijn bekend interview met een Franschen journalist duidelijk uiteengezet, dat het disciplineeren der jeugd niet in het minst een militair karakter zal dragen. „In tegenstelling hiermede is Frankrijk alle andere landen voorgegaan in het militair drillen van de jeugd. Het deelnemen aan deze jeugdoefeningen in Frankrijk is een der belangrijkste voorwaarden voor bevordering in het actieve leger. Hieruit blijkt duide lijk, dat Herriot den staat van zaken in beide landen geheel verkeerd voorstelt." Zoo gaat de Duitsche tegenspraak verder met te eindigen met de verklaring: „Herriot heeft in zijn rede ook gesproken van een „nieuw vredesstatuut.Deze gedachte, het eenige po sitieve in Herriot's redevoering, kan wellicht nog een rol spelen om te eeniger tijd tot een verstandige en rechtvaardige regeling te komen." Verdere onderhandelingen mogelijk. Simon, de Engelsche minister, zou, zooals heet, van plan zijn aan Frankrijk het volgende voorstel te doen. De Ontwapeningsconferentie besluite dat het toe komstige ontwapeningsverdrag de eenige en defini tieve regeling vormt voor den stand der bewapening van alle landen. Hierdoor treedt automatisch, ook voor Duitschland, het toekomstige ontwapeningsver drag in de plaats van het Vijfde deel van het verdrag van Versailles. Binnen het kader van het Ontwape ningsverdrag worden de wapeningen van alle landen afzonderlijk geregeld De wapening van Duitschland zal zoodanig zijn, dat rekening wordt gehouden met de Fransche eischen betreffende de veiligheid en een door Frankrijk gewenschte verbinding vormt tus- schen ontwapening en de kwestie der veiligheid. Van Fransche zijde wordt nader verklaard dat op de basis van een dergelijk plan onderhandelingen in zake de kwestie der gelijkgerechtigdheid denkbaar zijn. Op het kruispunt Hilversumscheweg- Rijksweg te Laren. Twee dooden, 7 zwaar- en 14 lichtgewonden. Uit LAREN, 26 September: Hedenmiddag omstreeks drie uur is op hot kruis punt Hilversumscheweg en het kruispunt Rijksweg te Laren, een Duitsche autobus met 35 passagiers in botsing gekomen met een tramwagen van de Gooi- sche tram, welke uit de richting Amsterdam naderde. De wagenbestuurder had signalen gegeven, doch de Duitsche chauffeur had de tram niet zien aanko men, daar hij ter plaatse niet bekend is. Door de botsing geraakte de tram uit de rails, waardoor het voorbalcon geheel werd ingedrukt. De wagenbestuurder kreeg bijna geen letsel, terwijl ook niemand van de trampassagiers werd gewond. Van de 35 inzittenden van de autobus, waren velen er echter zeer ernstig aan toe. Vaststaat dat een Duit sche dame is gedood, terwijl een der inzittenden die zwaargewond naar het ziekenhuis werd vervoerd, on derweg is overleden. Van de overige passagiers zijn er zeven zwaar en veertien lichtgewond. Allen zijn naar het ziekenhuis te Laren vervoerd, terwijl de zie kenhuizen uit Bussum en Hilversum materieel en verplegers hebben gezonden. Er speelden zich op den weg, waar de gewonden voorloopig werden neerge legd, hartverscheurende tooneelen af. Te 4 uur was nog geen enkele naam van de slacht offers bekend. Ter plaatse van het ongeval was een groote politiemacht aanwezig. Nadere bijzonderheden. Nader vernemen wij omtrent het ernstig ongeval, dat gistermiddag om drie uur op het kruispunt Rijks wegHilversumscheweg plaats vond. het volgende: De autobus, welke een Duitsch gezelschap van 33 per sonen uit 's Gravenhage naar Duitschland terugvoerde, kwam gelijktijdig met de motortram. welke te kwart voor drie uit Hilversum vertrekt, bij het kruispunt aan. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de chauffeur op bet laatste moment voor de tram den Hilversumscheweg wilde oversteken. Het uitzicht werd hem namelijk be lemmerd door een passagier, die rechts van hem op de treeplank stond. De bestuurder van de tram heeft sig nalen gegeven en verkeerde dan ook in de meening, dat de chauffeur tijdig zou stoppen, om de tram te laten passeeren. De autobus werd in het midden aangereden, met het gevolg, dat deze werd opgelicht en met een vervaarlijke smak op den Hilversumschenweg werd geslingerd. De autobus een vrachtauto, welke met zeilen was gesloten, en omgebouwd tot een touringcar werd to taal vernield, terwijl de Inzittenden eruit werden gesla gen. Enkele hunner kwamen enkele meters bulten de auto op de straatsteenen terecht. Het voorbalcon van de tram werd eveneens Ingedrukt en de ruiten werden ge heel versplinterd. De passagiers van de tram hieven ech ter ongedeerd. Er ontstond onder de inzittenden een ontzettende ver warring. Er werd gegild en om hulp geroepen. Toen assistentie ter plaatse was bleek, dat een ongeveer 50- jarige dame om het leven was gekomen. Zij was tus schen de verbrijzelde schotten bekend geraakt en hier mede ongeveer zes meter hoog de lucht ingeslingerd. Enkele oogenblikken, nadat zij op de straat was neer- gesmakt, is zij overleden. Er zijn elf zwaar gewonden en twaalf lichtgewonden. Nadat deze ter plaatse waren verbonden, werden zij overgebracht naar het St. Jansziekenhuis te Laren, waar een zestal doktoren uit Laren. Blaricum, Bussum en Hil versum, geneeskundige hulp verleenden. Bij zes hunner moest dokter Nocolal uit Hilversum operatief ingrijpen. Onjuist is het eerste bericht, als zou een der zwaar ge wonden op weg naar het ziekenhuis, zijn overleden. De toestand van deze gewonde Is echter zeer ernstig. De meeste gevallen zijn beenbreuken, sohedelfrakturen en verwondingen in het gelaat. Een vierjarig kind werd door glasscherven in de oogen gewond. Een enorme mensohenmenigte was spoedig op de plaats van den ramp samengekomen. Rijks- en gemeen tepolitie zorgden voor de afzetting van den weg en de regeling van het verkeer. De tram, welke met het voor ste gedeelte gedeeltelijk uit de rails was geraakt, stag neerde geruimen tijd den dienst. De verongelukte autobus is afkomstig uit Bottrop. Deze onderhoudt tweemaal per week een dienst op Am sterdam en Den Haag en vervoert In den regel Duitsche dienstmeisjes en vacantiegangers. De toestand van de zwaar gewonden is over het alge meen zeer ernstig. Om vijf uur kwam het parket uit Amsterdam ter plaatse. bij in rennen opgesloten kippen en eendes: 30 °/0 meer en grooter eieren 20 °/0 minder voederverbruik (dan van Ochtendvoeder en graan) hoogfijne kwaliteitseieren (daar het voeder geen vischmeel bevat) korter ruitijd, meer win ter eieren hooge bevruchting der eieren (juiste dosis vitaminen, mineralen, zouten) eenvoudiger voedering voeder- en arbeidsbesparing geen foutief voederen meer sterker kuikens en pluimvee dank zij de wetenschappelijke samenstelling en hooger eiervormende waarde van Octrooi in 10 staten. Wettig gedeponeerd. Capaciteit 250.000 kilo per dag. De geheele voederkosten op de boerderij zijn thans slechts: 0.6 ct. p. kip, 0.7 ct. p. eend p. dag. en dus verlaagd tot 1 cent per ei. Brochure pluimvee en eierlijsten gratis. Bc tel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Weigert namaak, let op ons Loodje! Olicfabrieken N.V., Amsterdam. Het lijk van de 50-jaige vrouw kon nog niet ge- ldentificezerd worden, daar geen enkel papier op haar gevonden werd, terwijl ook in een taschje dat zij bij baar had geen enkele aanwijzing omtrent haar gevonden werd. Ook de politie uit de verschillende plaatsen van waar de passagiers uit. de autobus kwamen kon tot nu toe geen enkele aanwijzing verschaffen. Gisteravond omstreeks twaalf uur is een autobus uit Oberhausen gearriveerd, waarmede vijftien passagiers, waaronder de lichtgewonden weer naar huis vervoerd zijn. Negentien gewonden bevinden zich momenteel nog ter verpleging In het St. Jans Ziekenhuis te Laren. De verongelukte bus werd bestuurd door Michael Eisenhut uit Oberhausen, die tevens eigenaar van de bus is. Hij maakte zijn vijfde reis met den wagen. Hij kreeg in het geheel geen letsel, en was daarmede de eenige, die geen enkele wonde opliep. VAN DE SCHOMMEL GEVALLEN. Zware hersenschudding. Zondagmiddag viel het zoontje van den heer Schuurmans uit Oss in een speeltuin uit den schom mel. De direct ontboden geneesheer dr. Beek constateer de een zware hersenschudding en een gapende wonde aan het achterhoofd. Het ventje werd in het St. Anna- ziekenhuis ter verpleging opgenomen. EEN KINDJE GESTIKT. Bij 't pinda eten. Zondagmiddag is het 2-jarig dochtertje van den heer Roks te Zwolle bij 't eten van pinda's in 'n nootje gestikt. De ingeroepen doktershulp mocht niet meer baten. EEN ERNSTIG Vfch vtuuiSONGEI LK heeft Maandagmiddag -Maats gt had op het kruispunt Hilversumscheweg en het kruispunt Rijksweg te Laren. doordat «es Diuudto «atobu» met B oasaaglers ia 'ooUiag gekomen met een tramwagen vu jfe Goolsche trcjQ

Schager Courant | 1932 | | pagina 1