Dc Langendijker Groentenveilingen. Radioprogramma Internationale geldvemlscher gearresteerd. FOSTER'S MAAGPILIEH EEN VRAAG. Uit onze Omgeving. Ziekenhuisverpleging. Uit Berlijn, 24 September: In een hotel hier te stede werd door de politie ge arresteerd Gustavo Adolfo Hennies, die van Brazili- aansche nationaliteit is. Hennies, die ook onder den naam Doering bekend is, wordt ervan beschuldigd deel te hebben gehad aan een bankpapierverval- sching in 1925, die indertijd groot opzien heeft ge baard. Het betreft de verspreiding van valsche Portugee- sche bankbiljetten, waarvan o.a. de firma Waterloo te Londen het slachtoffer is geworden. De bende die dit op zijn geweten had, werd later gearresteerd. Hennies gelukte het te ontvluchten. Hij bestrijdt het. dat hij de gezochte vervalscher is en verklaarde dat Hennies niet zijn naam was. Zijn werkelijke naam zou Doering zijn. DE POSTTARIEVEN NIET VERLAAGD. In de M^, v. T. van de begTooting van het P.T.T.-be- drijf wordt medegedeeld, dat in verband met de lagere raming van de frankeeropbrengsten met een bedrag van f 3.489.000 van verdere verlaging van de post tarieven geen sprake zal kunnen zijn. ONWEER EN PLASREGENS. Een huis afgebrand. Uit Veldhoven, 24 September: Hedenmiddag i~ bo ven Veldhoven een zwaar onweer losgebarsten, ge paard gaande met slagregens. De bliksem sloeg in de woning van van B. Het hu:s brandde geheel af, de belendende perceelen konden behouden worden. Een deel van den inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. EEN AUTO OVER DEN KOP. .Bij een proefrit op de baan te Brooklands is een ren- auto van het merk Invicta met een snelheid van 110 mijl per uur (meer dan 176 K.M.) over den kop gesla gen. Hebeler, die aan het stuur zat, werd slechts licht gewond. Twee jaar geleden is hij eveneens bij een on geluk op de baan te Brooklands den dans ontsprongen. Hij was toen betrokken in een botsing, waarbij twee menschen om het leven kwamen. VERKEERSONGELUK. Uit Berlijn, 25 September: Na een hotsing van een tramwagen met een vrachtauto, zijn zes leden van een voetbalelftal, die een wedstrijd moesten spelen, ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. TWEE TOTRISTEN DOODGEVALLEN! Uit Munchen, 25 September: Zondag zijn twee toe risten bij het beklimmen van den „Wilden Kaiser", verongelukt. Hun lijken zijn later door een reddings expeditie van de Alpenvereeniging geborgen. EEN LANDSTREEK VERWOEST. Cycloon in 't Rhöne-daL Een hevige cycloon heeft het dal van de Eyrieux ge teisterd. De opgezweepte wateren vernielden den gehee- len oogst in die streek, een spoorlijn, vele wegen, twee bruggen en veroorzaakten aardverschuivingen. In de vlakte stond het water 4 M. hoog. DE KOLENINVOER IN FRANKRIJK. Na 1 October 100-000 ton meer. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche regeering besloot den invoer van huisbrand-kolen, afkomstig van versohillende uitvoerende landen, met 100.000 ton te ver- hoogen. Deze maatregel gaat met 1 October in. EEN HEL IN HUIS. Mevrouw wil scheiden. Mevr. Elizabeth Baumann. te New York, wil gaan scheiden. U kent mevr. Elizabeth Baumann niet? Wij ook niet; maar zij heeft onze sympathie. Want er is een mijnheer Baumann en deze is een „uit-een-man-be- staand-orkest". Hij bespeelt (tegelijkertijd) twee piano's, een trekpiano, een xylofoon en een banjo. Dit zou o.i. mevr. Baumann nog niet het recht geven zich over haar man te beklagen, maar wat doet dit in dividu? Terwijl hij als „one-man-band" thuis geluid pro duceert, zet hij ook nog zijn twee rado's aan, elk op een ander station afgestemd. Toen had mevr. Baumann geen keus meer; zij diende haar eisch tot echtscheiding in. en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen f onmiddellijk bij het ge- bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste J en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f 0.65 pet flacon. WOENSDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) V.A.RJL 6.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleereko- per; 7,30 Idem: 8.00 GramofoonmuziekV.P.R.O. 10.00 Morgenwijding; V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de Continubedrijven; R.V.U. 11.00 Mej. J. Rie- mensRemslag „Invloeden op de ontwikkeling van het kind"; V.A.R.A. 11.30 Viool, celle en plano; 12.00 Vara- orkest o.l.v. Hugo de Groot; 12.45 Orgelspel; 2.00 Rust poos verzorging zender; 2.15 „In de keuken"; 3.00 Voor de kinderen: 5.30 Gramofoonmuziek; 6.00 Joodsche lie deren; R.V.U.Dr. K. E. Proost; V.A.R.A. 7.00 J. A. van Zutphen; 7.15 Orgelspel; 7.40 Herhaling S.O.S.-be- richten; 7.45 De affaire Dreyfus I, door N.V. Amsterd. Tooneelver.; 9.00 Varaorkst; 9.30 Alg. Ned. bond van Handels- en kantoorbedienden; 9.45 Varaorkest; 10.20 Vaz Dias; 10.30 Vara-orkest; 11.15 Gramofoonmuziek. HUIZEN (298 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Morgenconcert; 10.00 N.C.R.V.-dameskoor; 10.30 Morgendienst; 11.00 Harmo niumconcert; 12.00 Politieberichten; 12.15 Middagconcert 2.00 Verzorging zender; 2.30 Gramofoonmuziek; 3.00 Con cert; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 J. J. Talsma: „Onze Water schappen"; 6.45 Proefles Engelsch; 7.00 Gramofoonmu ziek; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau, 8.00 Spaansche avond; 9.00 Causerie; 9.30 Vervolg uitv. Spaansche muziek; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL (509 M.) 5.20 Dansmuziek; 6.50 Pianorecital; 7.20 Gramofoonmu ziek; 10,30 Concert RALIJNDBORG (1153 M.) 3.5C Orkest van Restaurant „Wivex"; 5.20 Gramofoon muziek; 8.20 Fransche Operettemuziek; 9.30 Gramo foonmuziek; 10.20 Concert; 11.20 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 7.50 „Ein Maskenball', opera in drie bedrijven. HAMBURG (372 M.> 1.35 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 Concert; 8^0 Populair ooncert; 10.55 Populair concert. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert. LAN G ENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert; 1.20 Concert; 5.20 Vespercon cert; 8.20 Concert. DA VENTRI (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 3.50 Concert; 5.05 Or gelconcert; 8.20 Promenadeconcert, 11.20 Dansmuziek. PARUS EIFEL (1446 M.) 8.50 Concert; 9.40 Idem. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 10.20 Gramofoon muziek; MILAAN (331 M.) 8.50 Radiotooneel. ROME (441 M.) 9.05 „Mimi Pinson", opera in vier bedrijven. WEENEN (517 M.) 6.10 Concert; 11.25 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Kalman-concert; 6.40 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8.20 Programma van Praag. In de begrooting van den crisisdienst voor 1933 treffen ons in het bijzonder twee posten. Wij vragen daarvoor de bijzondere aandacht van onze lezers, omdat de belangen van velen hunner hierbij zeer nauw zijn betrokken. Wij bedoelen: a. Uitkeeringen ten behoeve van de verbou wers van suikerbieten, ongeveer f 14.100.000 b. Rentelooze voorschotten groven tuinbouw f 700,000 Let nu op twee dingen: 1. het groote verschil tusschen de uitgetrokken bedragen, het eerste is 20 keer zooveel als het tweede, en 2. het verschil in den aard der be schikbaar gestelde bedragen, voor de bietenbouwers een groote gilt, voor de tuinders een klein voorschot, een stapeling dus van schuld op schuld. Wij bedwingen onze verontwaardiging over dit meten met twee maten, maar zouden gaar ne weten: Aan hoeveel personen worden de 14 millioenen toe gestopt? Hoeveel personen zijn het in totaal, die worden afgescheept met een simpel deeltje van de 7 ton voorschot? Eigenlijk zouden wij er deze vraag nog aan toe willen voegen: Zijn die bietenbouwers er nog ellendiger aan toe dan de tuinders, van wie men zegt, dat zij uitgemer geld zijn tot op het been?. NIEUWE NIEDORP Onder leiding van den heer P. Pluister, vergaderde Vrijdagavond j.1. in „De Prins Maurits" de vereeni- ging ,^Ziekenhuisverpleging", alhier, voor een bevre digend aantal opgekomenen. Voorzitter wees met een enkel woord op de belang rijke plaats, die weleer door den heer A. Visser, als stichter der vereeniging in deze werd ingenomen; wijdde als zoodanig nog welgemeenden dank aan den overledene. Notulen worden thans gelezen, die goedkeuring kunnen verwerven, waarop onderstaand jaarverslag door den secretaris-penningmeester wordt uitgebracht In aansluiting op het verslag der jaren 1927, 1928 en 1929, uitgebracht op de laatstgehouden algemeene ledenvergadering, d.d. 21 Juni 1930, zij meegedeeld, dat in den loop van 1930 voor afdeeling I, dat is voor de afdeeling „Verpleging" toetraden. 71 betalende en 45 van betaling vrijgestelde leden; dat werden afge voerd door overlijden, vertrek naar elders of bedan ken: 13 betalende en 0 van betaling vrijgestelde le den; zoodat aan het eind van 1930 voor deze afdee ling 897 betalende en 310 van betaling vrijgestelde leden waren ingeschreven. Voor de afdeeling II. dat is de afdeeling voor be strijding van operatiekosten, bedroegen deze getallen respectievelijk: toegetreden 66 betalende en 33 van be taling vrijgestelden: afgevoerd wegens vertrek etc. 2 betalende en 0 vrij van betaling: zoodat aan het eind van 1930 voor deze afdeeling waren ingeschre ven: 418 betalende en 121 van betaling vrij gestelde leden. Voorts werd voor 17 verpleegden over 305 -verpleeg dagen f880.20 uitgekeerd: terwijl voor 3 patiënten, inclusief kosten voor het gebruik der operatiezaal, aan operatiekosten f215.10 en in totaal aan auto-ver voerkosten f67.05 werd betaald. Zegel kosten voor overmaken zijn hierbij inbegrepen. Voor boekjaar 1931 luiden deze opgaven aldus: Afdeeling I. Toegetreden 40 betalende en 3S van be taling vrijgestelden: afgeschreven 24 betalenden en 9 van betaling vrij gestelden. zoodat op het eind van 1931 stonden ingeschreven: 913 betalenden en 339 van betaling vrijgestelde leden. Afdeeling II. Toegetreden 23 betalenden en van betaling vrijgestelden: afgeschreven 20 betalenden en 3 van betaling vrijgestelden; alzoo bijgekomen 3 be talenden en 10 van betaling vrijgestelden: wordt aan het einde des jaars: 421 betalenden en 131 van be taling vrijgestelde leden. Voor 22 verpleegden over 520 verpleegdagen werd in 1931 uitbetaald 1 1546.35; terwijl voor 11 patiënten, inbegrepen de kosten voor het gebruik der operatie zaal f515.39 en aan totaal autokostenvervoer f 174.10 werd uitgekeerd; zegelkosten voor betaling per giro inclusief. Uit de betalingen over 1931 blijkt alzoo, dat dit jaar voor de vereeniging zeer duur was. De reserve voor afdeeling I bleken dan ook f398.15 achteruit te z.ijn gegaan; de reserve voor afd. II steeg dat jaar echter nog met f74.56, zoodat over de gezamenlijke afdeelin gen een achteruitgang van in totaal f323.59 was te constateeren. De reserve op 31 December voor afdeeling I bedroeg Het actief optreden der tuinders de nood zakelijkheid der Amsterdamscho demonstra tie en de boyoot-actie tegen Duitschland slechte aardappelprijs de gewenschte toe slag nog altijd te lage prijzen voor roode, gele en witte kool de laatste nog iets achteruitloopende prijzen bevredigende prijs voor bloemkool ook voor uien Is nog een eenlgszins loonende prils te maken slechte prijzen voor bieten en peen ach teruit loopende prijzen voor tomaten boo- nen zeer afwisselend. Men kan niet zeggen, dat de tuinbouwers stil zitten bij de algemeene malaise, die in hun bedrijven heerscht. De Amsterdamsche demonstratie getuigde van een ernstig pogen om nogmaals de aandacht te vestigen van Kamers en Regeering, op den schrijnende» nood, waarin het tuindersbedrijf verkeert. Als men uit West- Friesland een kleine 4000 menschen op de been weet te krijgen voor een betooging in Amsterdam, die toch met kosten gepaard gaat, dan mag men daaruit afleiden, dat velen van hun nooddruft nog iets hebben opgeofferd of aan den aandrang hunner besturen gevolg te geven, op dat de demonstratie zou slagen. Als de toestanden niet buitengewoon slecht waren, zou het niet gelukken zoo- velen tot demonstreeren te bewegen, te meer, daar de meesten menschen waren, die aan demonstraties niet gewoon zijn, ja er in normale tijden niet aan dachten, aan iets dergelijks mee te doen. Men zou zelfs nog ver der kunnen gaan en beweren, dat er verschillenden on der de demonstranten waren, die vroeger lachten om de monstraties en dat men, „geen kerel" zou zijn, als men als volksvertegenwoordiger of regeeringspersoon uit den weg zou gaan voor een demonstratie, anders gezegd, toe zou geven in het treffen van maatregelen, die men tot nu toe niet wenschte te nemen. De nood moet maar aan den man komen en men moet maar steeds met een kluitje in 't riet worden gestuurd, terwijl men eiken dag bemerkt, al meer achteruit te boeren. Dan wordt de geduldigste actief, de meest lijdzame opstandig. De Am sterdamsche demonstratie heeft zulks onomstootelijk be wezen en heeft tevens aangetoond, dat er beweging be gint te komen in een massa, die tot voor korten tijd bewegingloos afwachtte, wat er gedaan werd. Die tijden zijn voor den Noordhollandschen tuinbouwer voorbij, die zich steviger en doelbewust gaat organiseeren. Een tweede symptoom van gewijzigde mentaliteit was in de afgeloopen week te bespeuren in het besluit van het bestuur der Langendijker Groentencentrale, waarbij een actie werd ingeluid om meer actief op te treden tegen Duitschland, dat door zijn beschermende politiek van invoerrechten, den Nederlandsohen en in het bij zonder den Langendijker tuinbouw den nek omdraait. Men wil het nu eens probeeren met een boycot van Duitsche goederen. De maat was nu blijkbaar vol. het principe van vrij handel kan zoodanig worden getrapt, dat het barst en dat tegenmaatregelen niet langer kunnen uitblijven. De jongst gepubliceerde cijfers van uitvoer onzer tuinbouw producten naar Duitschland, gaven een dergelijk beeld, flat men het zoo langzamerhand een bewijs van al te lammen goedzak zou leveren, als men nu maar steeds voortging allerlei Duitsche producten af te nemen, op hetzelfde oogenblik dat Duitschland practisch onzen in voer onmogelijk maakt, niet slechts door zijn invoer rechten en contigenteeringen, maar ook door zijn devie- een-politiek. Moge men uit principieel oogpunt deze boycot-taktiek niet bewonderen, hier moet zij beschouwd worden ,als een uiterste noodzaak in den strijd om Ne- derlandsche belangen. Op de aardappelmarkt was het weer slap en luste loos. De prijzen bleven ver beneden bet middelmatige en daar dit het geheele seizoen het geval is geweest, is het te hopen, dat de geruchten waarheid zullen blij ken te zijn, n.1. dat de steunregeling voor den tuin- oouw zich zal uitstrekken over het jaar 1932 met terug werkende kracht, zoodat de verbouwers van aardappels nog een toeslag zullen kunnen ontvangen op de buiten gewoon lage prijzen, tot nu toe gemaakt. De Schotsche muizen waren al bijzonder slecht in prijs, ze brachten van f 0.401.30 per 100 K.G. op. De groote werden verkocht voor f 0.501. We vernamen, dat van deze soort nog al wat werd aangekocht voor West-Indië. Blauwe Eigenheimers golden tot f 190 in maximum, ei werden er echter wel voor f 1.201.50 verhandeld. Eigenheimers brachten f 1.101.60. Voor blauwe werd f 1.40 betaald. Duken, die ook voor een deel voor West- Indië werden aangekocht, brachten f 0.500.90 op; f 1 werd bij hooge uitzondering besteed. Drielingen, die ln het begin der week nog ongeveer f 2 opbrachten, deden later van f 11.50. De aanvoer aan beide veilingen be liep rond 35 spoorwagens. Al zijn de prijzen van roode kool niet meer zoo slecht als epnige weken geleden, toch komt het nog voor dat ze onverkoopbaar is. Zoo bleven van den ongeveer an- derhalven spoorwagen, die te Noordscharwoude Zater dag werden aangevoerd, nog 3200 K.G. onverkocht. Dit teekent den toestand overduidelijk. Voor de mooiste van ongeveer 3 pond is een prijs gemaakt van f 23, doch de vraag is zoo gering, dat voor de groote nog nauwelijks den prijs van f 0.60 kon worden bedongen. Aan beide veilingen beliep de aanvoer ongeveer 20 spoorwagens. Hetzelfde geldt ten opzichte van de gele kool, die soms ook voor een gedeelte onverkoopbaar bleek. Ook hier werd voor het mooiste kleingoed tusschen de f 2 en de f 3 betaald en voor de grootste f 0.60. Al naar grootte en kwaliteit, wisselde de prijs tusschen f 0.1 en f 2.40 af. Van deze koolsoort werden rond 16 spoor wagens verhandeld. Aanzienlijker was de aanvoer van witte kool. Door den grooten inmaak in de fabrieken kan van deze koolsoort heel wat geplaatst worden. Toch was de prijs iets lager vergeleken met dien van de vorige week, toen nog tot f 1.20 werd betaald. De allermooiste bracht nu f 1 op en veel bracht het niet verder dan 60 70 cent. Sommige partijen liepen er zelfs door, vooral wanneer zich randigheid voordeed. Aangevoerd werden 55 spoorwagens. De bloemkool kwam bijna uitsluitend aan de velling der Langendijker Groentencentrale. De prijzen waren niet slecht; de teelt valt echter tegen. De eerste soort werd betaald met f 14 tot f 16 voor de groote en beste kwaliteit, terwijl de kleinste f 7 a f 8 opbrachten. Voor tweede soort werden slechts lage prijzen betaald, n.1. f 0.804. Aangevoerd werden 23.000 stuks. Al konden de prijzen der uien beter zijn. de opbrengst gaat toch naar het bevredigende uit. Voor nep werd in maximum f 6.90 besteed, de laagst bestede prijs was f 5.60. De mooiste driel'r.gen brachten tusschen f 2.70 en f 3.10 op, minder mooie f 2.102.50. Uien werden ver kocht voor f 2.60340 en grove voor f 2.303.20. De aan voer beliep rond 22 spoorwagens. De aangevoerde rammenas werd voor f 0.802.40 per 100 K.G. verkocht, een zeer zacht prijsje. Voor bieten was de belangstelling ook niet groot. De meest gewenschte. ongeveer van een pond, brachten nog wel eens tot f 2 op: voor verschillende partijen was echter niet meer dan f 0.601 te bedingen. De mooiste peen bracht f 1.502 op; kleine kon niet hooger prijs halen dan f 0.601.20. Deze prijzen zijn helaas verre van loonend. Zeer afwisselend waren de prijzen van sla- of sper- cieboonen. Er werden er verkocht voor f 10, doch ook voor f 2. De dikke boonen of die met roestvlekken zijn de minst gezochte; voor de blanke worden de beste prijzen besteed. Door het vergevorderde seizoen komen niet veel mooie boonen meer aan de markt. De prijs der mooiste lag tusschen de f 6 en f 8, van de andere tusschen f 2.40 en f 5. Voor tomaten, die voor A aanvankelijk nog met f6.50 betaald werden, werd later f 3 besteed; voor B zakte de prijs van f 7.60 tot f 5.20 in; C van f 4 tot f 2 en CC van f 2.30 tot f 2. De druivensoort Alicante bracht f 34f 35.70 op en I Frankentbaler f 3539.10. 1024.52, voor afdeeling II f 873.95, de totaalreserve op eind 1931 alzoo f 1898.47. Verkiezing voor 3 leden van het Bestuur volgt op de lezing van dit verslag, met als resultaat, dat on middellijk zijn aangewezen de aftredende leden P. Pluister en Jb. Kooij Czn., die herkiesbaar waren: ter wijl in de vacature wegens overlijden van den heer Visser werd voorzien na eenige stemmingen, door aanwijzing van den heer H Boer. Opvolger van den aftredenden niet herkiesbaren heer P. Strijder, werd de heer H. Wilbrink, als lid der Controlecommissie; plaatsvervangend controlecommissielid de heer J. Ie Clercq. Bij monde van den heer P. Strijder werd door de Controlecommissie verslag uitgebracht over de boek jaren 1930 en 1931 (de vereeniging houdt jaarvergade ring om de twee jaren); uit welk verslag bleek, dat de penningmeester aan den eisch van een juist be heer voor die jaren had voldaan. Intusschen was uit de lezing van het jaarverslag duidelijk naar voren gekomen, dat. met handhaving van het reglement, zooals dit thans luidt, de finan- ticn der vereeniging in gevaar kunnen komen. Er moet. om te blijven bestaan, beperking van uitkee- ring komen; echter met behoud van den opzet der vereeniging. Allerlei plannen en beschouwingen wer den in deze aan de voorstellen, zooals door het Be stuur en ook door de commissie van controle op de agenda waren geplaatst, uitgebracht. Om de juiste besluiten te dezer zake te bereiken, blijkt echter moeilijk te zijn. Eene voorloopige oplossing door Dr. P. Maats aan de hand gedaan, roeent de vergadering met dankbaarheid te mogen aanvaarden. Deze ver klaart zich namelijk bereid enkele bepalingen in het reglement zóódanig geredigeerd voor te leggen, dat het gevaar van te groote uitkeeringen voor chroni sche ziektegevallen worde gekeerd; wat. naar mee ning van Dr. Maats, do oorzaak van te groote uitkee ringen is. De agenda is hiermee vrijwel afgewerkt. Enkele opmerkingen bij de rondvraag worden nog door Voorzitter beantwoord, waarna deze de bijeenkomst met een enke toepasselijk woord, sluit. W1ERINGERMEER SLOOTDORP. Opening Hotel-C af é-Restaurant „Smit" te Slootdorp, Wierlngermeer. Zoo was dan Zaterdag de dag van opening van boven genoemd hotel en wel 's avonds om 7 uur. 't Was een historische gebeurtenis, de opening van deze eerste zaak op dit gebied, waax voor enkele jaren nog visoh werd gevangen en nu een naar alle elschen des tijds ingericht hotel Is verrezen en zoo past zich alles steeds meer en meer aan. We zijn eens een kijkje gaan nemen en heb ben het geheele hotel van onder tot boven in oogen- schouw genomen en we kunnen gerust zeggen 't is af. Bij ons binnenkomen werden we vriendelijk ontvangen en we zijn overal rondgeleid door den vriendelijken gast heer en eigenaar van bovengenoemd hotel. Laat ik beginnen met te zeggen dat het geheel ge bouwd is door' den heer Klein onder architectuur van den heer Peters. Deze heeren hebben alle eer van hun erk. De Inrichting. Door de vriendelijke hal gaat men rechts naar het café, wat een ruim en smaakvol ingêricht vertrek is, waar men zeer gezellig aan tafeltjes kan zitten, rondom een gloednieuw prima biljart, waar Zondagmorgen, toen we nog even aanliepen, een gretig gebruik van werd gemaakt. Links van den ingang in het café een pracht buffet en oom-binate voor café en koffiekamer en ach terzaal. De achterzaal in stijl opgebouwd, ruim en ge zellig met aan 't eind een tooneel, wat keurig met cou lissen, palmen en bloemen was opgesteld, gaf in een zee van fantastisch licht een schitterend beeld van ar chitectuur. Voor- en achterzaal kan naar verkiezing ge heel gebruikt en ook worden afgescheiden van elkaar, voor vergaderingen en ajidere gelegenheden. Verder vanuit de hal links de huiskamer, ontbijtzaal, die wel zoo smaakvol en warm is aangekleed, zoodat 't een voorrecht is daarin te mogen ontbijten of dineeren. Ook wordt deze kamer afgestaan voor kleine vergaderingen. Vanuit de hal recht naar achter links de toiletten, die aan de hoogste elschen voldoen. Geheel aan 't eind van den gang de keuken die is ingericht om in voorkomende gevallen 400 menschen gelijk teserveeren, waarop met de serviezen, die het nieuwste verraden op dit gebied, is gerekend. Vanuit de keuken kan men in den kelder af dalen, een geweldige koele ruimte waar de diverse wij nen keurig in rekken zijn ondergebracht, en ook de versohillende conserven netjes in afdeelingen zijn ge plaatst. Ook vanuit de keuken naar een vertrek waax de centrale verwarming wordt bediend, want door het geheele gebouw is centrale verwarming aangebracht, boven op de logeerkamers zoowel als in de andere ver trekken. Vanuit de gang naar boven langs een breede trap naar de diverse logeerkamers, met allen vaste waschtafels en stroomend water. Hier is gerekend op veel logé's, die best eenige nachten daar kunnen doorbrengen, met een pracht vergezicht over een groot deel van de Wierlnger meer in de richting „de Terp". Een juweel van een lo geerkamer is een hoekkamer, die op alle 4 wegen uit richt geeft, omdat het geheel op een kruispunt is ge bouwd. Ook de badkamer is boven niet vergeten. Dit is wel ongeveer de beschrijving van het geheel als we er bij vermelden, dat bulten een terras is, dat voor den zomer (die helaas voorbij Is) plaats biedt voor wel ongeveer 175 menschen. Dit terras zal voor den volgenden zomer worden beplant met rozen. Toen we een poosje binnen waren en een rustig plaatsje hadden gekregen, was het reeds te zien dat het mere dan vol zou loopen, wat even later zoo erg werd, dat nieuwsgierigen weer terug zijn gegaan. Een vriend van de fam. Smit hield een kernachtige openingsrede, die ook de Burgemeesters van Medemblik en Barsingerhorn in 't bijzonder welkom heette en dankte voor hunne belangstelling en wenschte allen, die van hun tegenwoordigheid blijk hebben gegeven, een prettigen avond toe. Spreker zegt uit naam van de fam. Smit te hopen, dat allen en in 't bijzonder zij die in den Polder een werkkring hebben en ver van huis zijn, hier een tehuis vinden mogen. De Jazzband „Batavier', voor dezen avond geënga geerd, gaf als gewoonlijk keurige muziek, dat vele ma len door applaus werd beloond. Het is over midder nacht geworden voor de sluiting daar was, alhoewel wij het einde niet hebben afgewacht. De fam. Smit verzekerde ons, dat iedereen welkom is, zonder eenige verplichting en hoopt door prima be diening op een goede samenleving met de inwoners van Wieringermeer en omgeving. Deze avond heeft de fam. Smit bewezen volkomen voor haar taak berekend te zijn. Iedereen Is prettig ontvangen en vlot bediend. En zoo is ons dorp Slootdorp een zaak rijker gewor den, die de toets kan doorstaan van alle inrichtingen op dit gebied zeer ver in den omtrek. Wij wenschen de fam. Smit succes en hebben respect voor haar ondernemingsgeest in dezen tijd. Zondagavond was er bal. waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Hoe kan het ook anders, waar de zaal herschapen was in een bloementuin, door de geschon ken bloemstukken. Wel een bewijs van sympathie en medeleven met den eigenaar.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2