Uit Alkmaar en Omstreken. Sportberichten uit Den Helder. Ingezonden Stukken. Gestoorde inbrekers. De finales der groote r ooiwedstrijd en om den Holland-beker rijn Zaterdag te Sloten verroeid. Tijdens de race. spreken als Stelling keurig doorbreekt en een goed schot lost, dat onder den vallenden v. d. Hof, via den paal juist uit gaat. Na nog eenige zwakke wederzijd- sche aanvallen, breekt de rust aan. Na rust is West-Frisia het eerst in rt offensief, men ziet slechts hard werken en het spelpeil is geducht ge zakt. Bij een Kooger-aanval wordt Mol hardnekkig op zij gezet. De door hem genomen vrije trap gaat rake lings over de lat. Het spel, dat voor het meerendeel op het middenveld wordt gespeeld, wordt er niet fraai er op en beide doelen blijven geruimen tijd buiten eenig gevaar. Totdat eindelijk Vischer doorbreekt, op Van der Zei afstormt en deze uitloopende erger tracht te voorkomen. Hoewel tevens Oerlemans zich in het verlaten doel opstelt, weet Visscher toch den stand op 21 te brengen. De Enkhuizenaren laten het er ech ter niet bij zitten en dringen geweldig op en zelfs Oer lemans zendt een ver schot op het Kooger-doel af. Dank zij de goede techniek weten de Koogers stand te houden en zich ten slotte wat los te maken. Toch blijft de kracht der West-Friezen voortduren en als hen opnieuw een corner ten deel valt, vreest men voor den gelijk maker, die echter no gsteeds uitblijft. Bij een door braak brengt Kruiver den bal op en schiet onverwachts hard op doel. v. d. Zei tracht den hoogen bal weg te stompen, doch ziet dezen in zijn doel verdwijnen, 31. Dan ia het pleit beslist. De Enkhuizenaren spelen een verloren wedstrijd en de Koogers krijgen een gemak kelijke taak Zonder verandering breekt het einde aan en kregen de Koogers iets meer dan hun toekwam. Alcmaria I trok naar Wormerveer, waar W.F.C. I presideert. Over het algemeen lag een Alkmaarsche overwinning niet in de lijn der verwachtingen. Eên uit stapje naar Wormerveer beteekende meestal geen walk-over en... de aldaar behaalde wistpunten zijn te tellen. Is het dan geen wonder, dat men dik tevre den mocht zijn, met dit gelijke spel. En toch... toch hadden de Alkmaarders een zege kunnen bevechten. De rust die met een 2—2 stand inging, leverde vervolgens „windvoordeel" op en het feit dat de kaasclub zeker een half uur sterk in de meerderheid is geweest, zonder ook maar een enkele maal te kunnen doelpunten, geeft veel te denken. Niet alleen was het met de beide vleu gelspelers slecht gesteld, doch ook het blnnentrio faalde vele malen. De Alkmaarders speelden in dezelfde opstel ling als vorige week te Den Helder. Toen echter Len- gers wederom moest uitvallen, was Burger die goed voldeed van de partij. Doelman de Graaf liet heel goed werk zien. ALCMARIA 2—W.F.C. 2 4—1. Alcmaria 2 speelde wederom thuis, doch thans tegen de reserves van W.F.C. Hoewel een overwinning reeds lang te verwachten viel, bleef deze nog uit tot in het laatste kwartier. Beide partijen gaven meer slechte dan goede momenten te zien. De verdediging, die aanvanke lijk minder goed begon, wist zich echter spoedig te her stellen en beheerschte de W.F.C.-voorwaartsen volko men. Het was met de voorhoede anders gesteld. Voor rust, tegen wind. bracht zij er al heel weinig van terecht en kon het W.F.C.-doel niet doorboren. De Wormerveerders wisten slechts het windvoordeel uit te buiten door het maken van 1 doelpunt, zoodat de rust inging met 01. Na rust stonden de Alkmaarsche verwachtingen hoog gespannen, doch wat men verlangde bleef een half uur uit. Toen gelukte het eindelijk Th. Bos, om de gelijk maker te scoren. Nu men het net eenmaal gevonden had, ging het wat vlugger. Watertor zorgde met een tweetal doelpunten voor een 3—1 vboorsprong. Het tweede doel punt ontstond uit een kopbal en het derde uit een goed schot in den benedenhoek. Uit een voorzet van Keppel zorgde de W.-back, Slot, met een goeden kopbal in eigen doel, voor een 41 einduitslag. Alcmaria 2 speel de in de volgende opstelling: Jongmans, doel; Langhorst en H&rtland, achter; Meijer, Duinmeijcr en Hoorn, midden; Keppel, Rootring Sr., Th. Bos, Watertor en Koning, voor. Alcmaria 3 besloot het „AlcmariaW,F.C."-program ma met een thuiswedstrijd tegen W.F.C. 3. De ruststand was 2—2. Nadat eerst W. nog de leiding nam, kwam het einde met een 43 overwinning voor de Alkmaar ders. Ondermeer zagen wij hier Vasbinder en de Cocq van Delwijnen. ALKMAAR I—D.T.S. L 1. Het is de nieuwe K.N-V.B.'ers gelukt haar eerste over* winning te behalen. Erg gemakkelijk ging dit niet, en D.T.S., dat te gast was, bleek geen gewillig slachtoffer te zijn. Hoewel het terrein voor spelen zeer geschikt was, werd dit spelen zeer bemoeilijkt door den wind, die vrij wel dwars over het veld stond. Onder leiding van scheidsrechter Vel, zien we de volgende opstellingen: Alkmaar: Sietsma Janson. Baars. Schrier, Dingerdls, Mulder, Engel, Kranenburg, Kuiper, Van Os, Abrahams, O Kuiper, Kokkes, Dekker, Van Meurs, J. Schrieken, Bakhuis, Van Dijk, Kooij, C. Kroon, P. Schrieken, A. Kroon. D.T.S. De eerste aanvallen zijn voor Alkmaar, doch zij leve ren niets op. Wel gaat een schot vlak over en één hard tegen de lat. Langzamerhand werkt D.TJS. zich los en kan ook eenige malen tot den aanval overgaan en voor al het werk van Dekker en van Dijk valt op. Er wordt meerdere malen goed geopend, doch ook hier kan men het doel niet vinden. Toch komt het succes aan de zijde van Alkmaar, als Engel snel opbrengt, goed voorzet en de toestormende Al es die inmiddels Kuiper had ver vangen doelpunt, 10. Na eenige Alkmaarsche aan vallen, komt D.T.S. wederom aan 't woord. Het gelukt de Oudkarspelaren ten slotte gelijk te maken (11), en zonder verandering breekt de rust aan. Na de rust zijn beide ploegen wederom om beurten in den aanval en er wordt zeer fel gestreden om de winnende goal. Wanneer de scheidsrechter in het be ruchte D.T.S.-gebied een overtreding ziet, valt Alkmaar een prachtkans ten deel. De strafschop wordt echter en kele meters naast geschoten. Het is echter uitstel van executie. Even later geeft Engel een prachtige voorzet en v. Ös brengt den stand op 21. Zonder verandering breek het einde aan. Met verlangen ziet men hier uit naar den datum, waarop Kuis die eens voor D.T.S. uitkwam de groen-witte kleuren zou kunnen verde digen. BERGEN I—ALKMAARSCHE BOYS I, 0—5. De Alkmaarsche Boys zetten hun competitie in met een uitwedstrijd en wel tegen Bergen I. De Boys, die voor een nieuwe midvoorplaats en linksbackplaats heb ben zorg gedragen, brengen momenteel het volgende elftal in het veld: V. d. Horst, doel; Houtkooper en Slik ker, achter; Weel, Michels en v. d. Hilst, midden; Indiri, Brouwer, Kwadijk, Nol en Boots, voor. De wedstrijd gaf een heel aardig aanzien, er werd zeer vlot en goed gespeeld. Doelman v. d. Horst liet zich weer eens van zijn goede zijde zien en werd soliede gesteund door beide backs. Ook de halflinie, waar thans Michels spil speelt, is zeer constant en steunt zoowel naar achter als naar voor op behoorlijke wijze. Van de voorhoede hebben we beide vleugelspelers wel eens beter gezien, het zij echter gezegd, dat Indri een goede be waking genoot. De binnenspelers profiteerden hier ech ter voldoende van en voor rust gaf Brouwer zijn club met goede schoten een nuttigen 02 voorsprong. Na rust hadden de Boys windvoordeel en tevens opnieuw het beste van het spel. Nadat Nol er 30 van gemaakt had. bracht Kwadijk met een tweetal goede kopballen den eindstand op 05. We zijn zeer benieuwd naar het verdere competitieverloop. - - In de kaasstad vielen de volgende wedstrijduitslagen te noteeren: W.F.C. I—Alcmaria Victrix I, 2—2. Alcmaria Victrix 2—W.F.C. 2, 4—1. Alcmaria Victrix —W.F.C. 3, 4—3. Alkmaar I—D.T.S. L 2—1. Bergen IAlkmaarsche Boys I, 05. Alomaria Victrix 4Alkm. Boys 2, 63. Schoorl IAlkmaar 2, 0L Bergen 2Alkmaarsche Boys 3, 25. Alkmaar 3Bergen 3, 33. Alcmaria a-jun.O.S.V. a-jun., 1L Purmerst. a-jun.Alkm. Boys a-jun., 1L Alcmaria a-adsp.Bergen a-adsp., 31. Alkm. Boys a-adsp.C.S.V. a-adsp., 12L Alkmaar a-adsp.Uitgeest a-adsp., 01. Alkm. Boys b-adsp.Alcmaria b-adsp., 41. K.S.V. a-adsp.Alcmaria d-adsp., 90. In den N.H.V.B. noteeren we nog de volgende uit slagen: eerste klasse B, de afdeel ing van de Boys I, Z.F.C. 5Assendelft 2 07, terwijl voor de andere ont moeting het K.F.C.-terrein werd afgekeurd. In de tweede klasse D, viel tevens te noteeren C.S.V. IUitgeest 2, 73, waaruit blijkt dat de Castricummers ook thans weer op het goede pad zijn. In de derde klasse B, noteeren we nog K.S.V. IC.S.V. 2, 7—2. Helder I wint weer. H.R.C. heeft haar eerste nederlaag te pakken. Te gen E.D.0. waren de roodjakken niet opgewassen en verloren met 62. Helder bevocht een tweede overwinning op het al tijd slechte Meervogels-terrein (53) en heeft nu in haar afdeeling de leiding. Meervogels had na enkele minuten een 10 voor sprong uit een penalty (v. d. Wal had een bal uit het doel geslagen). Daarna was de beurt aan Helder. In den aanval onderscheidde Godschalk zich buiten gewoon en door een drietal doelpunten van hem kwam de rust met 31. Burger maakte er 4—1 van, waarna Meervogels weer tegenscoorde. Nog een vijf de doelpunt van Godschalk verzekerde Helder van de overwinning. Vlak voor het einde wist ook Meer vogels nog eens te scoren. Naast Godschalk blong bij Helder Spigt uit. Smit en Reinders waren ook nu weer zwak. Helder 2 ontving weer 'n kleine nederlaag in 'n doel punten rijken wedstrijd. De Kennemers reserves won nen met 75. De verdediging is dus kennelijk het zwakke deel. Nu stonden Van Riet en P. Trap weer back, maar ook dit bleek geen hechte achterhoede, integendeel. Overigens werd niet onverdienstelijk gespeeld. In de tweede helft werd een 32 achterstand tegen den wind in zelfs tot een 5—4 voorsprong omgewerkt, maar de verdedigers konden de Beverwijker aanval lers daarna niet meer in bedwang houden. H.R.C. 2 boekte een uitstekend resultaat tegen Ajax 3. Met een 41 zege kwamen zij uit de hoofd stad terug. Van de N.H.V.B.-wcdstrijden vermelden we H.R.C. 4Helder 4. De Tuindorpbewoners gaven hun stad- genooten een stevige les en met een 80 nederlaag kon Helder weer vertrekken. Het H.R.Oelftal was in alle opzichten de meerdere van Helder. H.R.C. maakte een goed geoefenden ;ndruk. bij Helder was niet de minste samenhang te bekennen Bovendien had H.R.C. in haar midvoor De Graaf behalve een goed voetballer, ook een prima schutter en daarmee is de uitslag verklaard. De ruststand was reeds 60 voor H.R.C.. dat toen het windvoordeel had gehad. De nieuwelingen H.S.V. en Watervogels hebben het er niet slecht afgebracht. Watervogels verloor op het kantje van Sparta 2 en H.S.V. won met klinkende cijfers, 150, van Kol- horn. AARTSWOUD. De eerste competitiewedstrijd voor onze elftallen hebben geleerd, dat aanpakken de boodschap is. Zon dag speelde het 1ste tegen Andijk. Voor de rust speel den onze jongens uitstekend, want hoewel ze tegen wind speelden, was de ruststand 11. Doch na de rust moesten zij in de gasten wel degelijk de meer deren erkennen. Nog eenmaal kwam er opleving, toen het tweede doelpunt werd gemaakt, maar ver der kwam men niet Welverdiend won Andijk met 42. A. II ging naar Twisk, maar kon het daar lang niet bolwerken. Ze verloren dan ook met 6—1 van Twisk. Deze eerste les mogen onze jongens onthouden en leeren inzien, dat trainen noodzakelijk is voor een goed samenspel. Petten 2—H.R.C. 7, 7—3. Het 2e elftal van Petten heeft op behoorlijke wijze zijn entree in de Noordhollandsche gemaakt. Met niet minder dan 73 stuurde P. zijn gasten, H.R.C. 7, huis toe. Een bemoedigend begin. Het eerste elftal was op bezoek bij Succes I. de favo riet voor de 1ste plaats. Gezien het feit, dat dit P.'s eer ste optreden was ir. de hoogste afdeeling van den N.H.- V.B. en kennende de sterkte van het stoere Wieringsche team. mag de uitslag 41 voor S. Petten toch nog be vrediging schenken, vooral ook omdat onze mannen uit stekend partij gaven en bij wat meer geluk zeker tot een hoogere score zouden zijn gekomen. Mijnheer de Redacteur. 't Is over het verslag in de Schager Courant van de executoriale verkoop op Donderdag 22 September, dat ik u een plaats in uw blad vraag voor het onder staande. Het verslag als zoodanig is zeker naar waarheid weer gegeven. maar de uitdrukking': „van communistische zijde" is geheel misplaatst. Ondergeteekende die in zijn kwaliteit als secretaris penningmeester van de tuinbouwvereeniging N. Niedorp en omstreken, de leiding had in dit verzet, is nog nim mer lid geweest van eenige politieke partij. Maar nu ter zake: Neen, mijnheer de verslaggever, niet van communistische zijde was het verzet tegen deze verkoop, maar uit onze tuinbouwvereeniging. waarvan ook Abr. Wit lid is. De vraag of het in dezen tijd mag voorkomen, dat een tuinders of boer voor schuld wordt verkocht, is reeds vele malen op de vergaderingen van de tuinbouworganisaties aan de orde geweest. Omstreeks eer. jaar geleden werd er bij het houden van een buitengewone vergadering der Provinciale Com missie van veilingen in N.-Holland het voorstel gedaan, dat het bestuur dier commissie zich tot de regeering zou wenden met het verzoek deze zaak ten gunste van boeren en tuindérs te regelen. Het bestuur vond zulks echter niet noodig, want deze zaak had reeds de belangstelling van de regeering vol gens het bestuur en de voorzitter meende, dat het In de zen tijd ook niet zou gebeuren. Deze voorspelling is ech ter niet uitgekomen. Weinig tevreden met het magere succes bij de Provinciale Commissie, hebben wjj deze kwestie ter sprake gebracht op de vergadering van den Noordermarktbond. Daar werd aangenomen, bij de re geering in te dienen, een verzoek tot het instelling van een wet op de executoriale verkoopingen. Van deze zaak hoorden we niets meer, maar op de vergaderingen van sommige tuinbouwvereenigingen, is dit punt meermalen onder de oogen gezien en de ver- eeniging N. Niedorp en Omstreken besloot, om, als er zooiets met een der leden gebeurde, handelend op te treden. Dat is dan ook in overleg met den betrokkene Abr. Wit, gebeurd. Hoewel enkelen het noodig oordeelden, dat een spre ker in Schagen stemming maakte, hebben we gemeend, dit niet te moeten doen. Er werd geoordeeld, dat het beter was, dat geen enkele politieke partij hier munt uit trachtte te slaan. De boeren moesten nu uit zich zelf maar toonen, dat ze zich niet zonder verzet laten afslachten. Want wel wordt er in uw blad op gezinspeeld, dat het voor den betrokken persoon beter was, verkocht te worden, maar we zullen dat laten voor hetgeen het is en we zijn zoo vrij, niet te gelooven, dat de verkoop werd gehouden om de belangen van Wit te behartigen. Eén ding heeft uw verslaggever niet gemeld en dat was toch bij de beschouwing over de betere positie van Wit wel ad rem geweest, n.1. dat, indien ons verzet er niet was geweest, de plaats van Wit waarschijnlijk hooger was opgeboden. Misschien had dan de houder van de 2e hypotheek hem niet gemijnd en was hij aan stukken en brokken aan verschillende eigenaars geraakt En waar was dan de betere positie van Wit. Dit, mijnheer de redacteur, meende Ik te moeten schrijven over het verslag van dezen verkoop. Mijn dank voor de plaatsing, P. ZWAGERMAN, Nieuwe Niedorp. Schoorldam, Sept. 1932. Hooggeachte Redacteur, Naar aanleiding van den verkoop van de boeren plaats van den heer Abram Wit, en de berichten dien aangaande, zou ik u beleefd om wat plaatsruimte willen verzoeken. In het verslag, in de Schager Courant van Zater dag 2-i September wordt gesproken over: Communistische verzetplegcrs, ook wordt geschre ven van „communistische zijde" enz. Over deze tendentieuze uitlatingen wilde ik wat meer vertellen. Voor 30 jaren terug werd alles wat op verzet, tegen onrechtvaardigheid geleek, altijd en onmiddellijk ge kwalificeerd als: socialistisch. Elke werkstaking elke bestrijding van reactie en willekeur, werd be stempeld met: oproerige socialisten. Het deed er niets toe of de geheelc aibeidersklasse in die dagen, in vele gevallen, één front vormde, te gen onderdrukking en uitbuiting, de vuile socialisten waren altijd de oorzaak. Deze tactiek, van de heerschende klasse wordt nu, in dezen tijd weer toegepast. N u, is alles wat actief zich verzet tegen onrecht en willekeur, ieder man of vrouw, die uit klasse- bewustzijn zich geroepen gevoelt me te helpen om den ondergang van zijn of haar klasse te voorkomen dat alles wordt nu gedoodverfd als: communisten gedoe. Deze tactiek is echter zeer doorzichtig, het ligt er dik op. Men wil alle ernstige strijders tegen armoede en ellende, beinvloeden. In het geval Abram Wit zien we dit erg duidelijk. Laten we dit even nader toelichten. De persoon Zwagerman wordt eerst onder handen genomen: hij is communist. Niets is minder waar. In zijn jeugd en ook in later jaren, heeft deze man geluisterd naar dominee Schermerhorn. Ook als Schermerhorn Zondag in Nieuwe Niedorp preekt, zal Piet daar ook wel weer gerust zijn. Voor de rest voelt Zwagerman het schrijnende on recht, dat de werkers in deze maatschappij wordt aangedaan, en daar komt zijn gemoed tegen in op stand. Indirect zou dominéé Schermerhorn dus de schul dige wezen, van de opstandigheid des heeren Zwa german. 'k Geloof dat dominéé deze schuld wel op zich wil nemen. Van communistische zijde was hier d*n ook geen man aanwezig, dat is pure fantasie, oftewel duim- zuigerij. Trouwens van verzet was hier ook geen sprake. Enkel en alleen werd opgewekt tot Boeren-solida- ritcit. Dit was geen politiek steekspel dit was ern stige en welbewuste boeren- en tuindersstrijd. Met opzet wordt hier de zaak verkeerd voorgesteld. Roomschen, protestanten, vrijzinnigen en sociaal-de mocraten, een bonte mengelmoes, was hier aanwezig. Het applaus was geen communistisch applaus. Spontaan meevoelen met de misère, van boeren en tuinders, dat en niet anders, overheerschte hier, in Cérès. De andere „verzetpleger", waar in Uw verslag van werd gesproken, roerde een zeer gevoelige snaar aan, toen hij vroeg, w i e den armen en ouden Bram Wit op straat moest zetten. Alle werkende tuinders en boeren voelden dit zui ver aan. Laten we de zaken toch objectief bezien sensatie hebben we in deze dagen toch heusch niet noodig. Verdachtmaking heeft met deze actie een averechte uitwerking. Boeren en tuinders, let op Uw zaak! Veel dank voor de plaatsing. Hoogachtend, K. WILDEBOER, Schoorldam. Eén achter slot en grendel Zondagnacht bemerkte de fam. B., wonende Ter- bregscheweg te Hillegersberg eenige gedruisch in de keuken. De heer B. overtuigde zich en werd toen hij in de keuken kwam, onverhoeds aangevallen door een onbekend persoon, die schijnbaar met behulp van een valschen sleutel was binnengekomen. Een hevige worsteling ontstond doch de inbreker wist tenslotte te ontvluchten, echter met verlies van zijn pet. Een zekere K. die op het hulpgeroep nader bijkwam en den vluchtenden man wilde tegenhou den, bekwam een vuistslag in zijn gezicht en werd aldus buiten gevecht gesteld. Nog hebben enkele menschen gezien, dat de man in de vaart gesprongen is en daarna in den polder een heenkomen zocht. De politie te Hillegersberg heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en xverzond naar de omliggende gemeenten een uitvoerig signalement met gevolg, dat te omsrteeks twee uur in Crooswijk doro de Rotterdamsche politie werd aangehouden de 30-j. L. J. H. uit Duisburg. De Duitscher die doorna wa is in het politiebureau te Hillegersberg ingesloten. In het Olympisch Stadion te Amsterdam is Zondag de voetbalwedstrijd Blauw-WitZ.F.C, gespeeld. Een spelmoment.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8