Het antwoord van Von Papen aan Herriot. Alltlttl iillll- Het noodlottig autobusongeluk te Laren Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Aardschokken op Balkan. den COMPENSATIECONTINGENTEN. VERDERE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het vergaan van den baggermolen. VON PAPEN VOOR DE RIJKSCOMMISSIE. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Zwaar onweer in Italië. Woensdag 28 September 1932. SCDiCEl 75ste Jaargang No. 9149 COURANT. Du blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VAN DUITSCHE WAPENING IS GEEN SPRAKE. Berlijn, 27 September. In een onderhoud heeft Rijkskanselier von Papen thans ook een antwoord gegeven op de verklaringen van den Franschen pre mier, Herriot. De Rijkskanselier heeft in dit onder houd o.m. verklaard dat hij in de redevoering van Herriot geen eisch ziet over ontwapening te spreken, doch slechts een bevestiging van de volkomen nega tieve interpretatie der Fransche nota van 11 Sep tember. Het gaat niet om de Duitsche ontwapening, doch om de inlossing van de ontwapeningsbelofte der andere mogendheden. Van Duitsche wapening is geen sprake, slechts van Duitsche gelijkgerechtigheid en gelijke behandeling van Duitschland ter Ontwape ningsconferentie. De Duitsche eischen houden niets anders in dan het verlangen van Duitschland binnen het kader der ontwapeningsconventies de vrijheid te verkrijgen waarover iedei andere staat op het ge bied der wapening met het oog op sociale en natio nale behoeftën beschikt. Duitschland heeft nimmer gevraagd zich in den zelfden omvang te wapenen als Frankrijk en andere staten doen. De redevoering van Grainat bewijst dat men geneigd is met twee maten te meten. Duitsch land wil zich met juridische veiligheidsco'nstructies tevreden stellen, terwijl andere staten het grootste deel van hun ontzaglijke militaire uitrustingen wil len behouden. De juridische argumentatie van de Fransche en Engelscho regeering is eindelijk on- houdbuar. Indien de Fransche premier zich er over beklaagt dat men kinderen de kunst van schieten leert, ziet hij volkomen over het hoofd dat juist in Frankrijk sinds jaren de militaire voorbereiding van de jeugd in groote stijl wordt beoefend. Het wetsont werp inzake de militaire oefeningen voor de jeugd is een essentieel deel van de Fransche legerhcrvor- ming. Iedere jonge Franschman wordt in den wa penhandel geoefend. Daarentegen moet geconstateerd worden dat de sportieve opvoeding der Duitsche jeugd geen militair karakter draagt en slechts de sportieve ontwikkeling en de kameraadschappelijke samenleving beoogt. De kanselier wijst ei vervolgens op, dat de Fransche opgaven betreffende de Fransche legorvermindering misleidend zijn, omdat het zwaar tepunt van het Fransche leger gelegen is in de re serves. De kracht van het Fransche leger is voorts te zien in de duizenden stuks zwaai geschut, tanks, vliegtuigen, e.d. Slechts gelijkgerechtigdheid'en een gelijke behandeling zal de ontspanning lusschen de volkeren kunnen te weeg brengen. Ten slotte kant de Rijkskanselier zich schero tegsn de bewering- van Herriot dat Frankrijk een aanspraak op dwang voor het uitvoeroverschot zou kunnen eischen. Ook een dwang inzake de schuldenschrapping zou slechts op zijn plaats zijn geweest, indien deze een jaar geleden zou hebben plaats gehad. Nimmer kan de pacificatie van Europa worden verwezenlijkt, aldus besloot von Papen, indien gepoogd wordt enkele staten te degra- deereu tot landen met minder rechten. De bemiddelingspogingen van Henderson. Genève, 27 September. Dé door Henderson in geleide vertrouwelijke besprekingen inzake de kwes- tei der gelijkgerechtigdheid worden voortgezet. Men verwacht algemeen dat Henderson ten laatste in con tact zal treden met Von Neurath. waarbij de Duitsche minister van Buitcnlandsche Zaken op de hoogte zal worden gesteld van I-Ienderson's besprekingen met Herriot. Simon zou voor zijn vertrek Henderson zijn steun hebben toegezegd bij diens bemiddelingspogingen. Het verluidt dat Henderson voornemens is na te gaan in hoeverre een overeenstemming omtrent het Duitsche en Fransche standpunt mogelijk zal zijn. Men neemt aan dat den 10 October Herrict, Simon en von Neurath te Genève zullen zijn. Henderson en von Neurath. Genève, 27 September. De bijeenkomst van Von Neurath en Henderson heeft in de vroege avond uren van Dinsdag plaats gehad. Van Duitsche zijde wordt, omtrent het verloop der ontmoeting slechts verklaard dat geen wijziging in den toestand is ge treden. Henderson heeft den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken op de hoogte gesteld van zijn tot nu toe gevoerde besprekingen in het bizonder van die met Herriot. Stappen om een ontmoeting van Herriot met von Neurath te bewerken hebben nog niet plaats gehad. Uit de niededeelingen welke Henderson von Neurath heeft gedaan, blijkt dat noch van Engelsche noch van Fransche zijde een voor Duitschland aannemelijk plan gereed is gemaakt. Algemeen bestaat de indruk dat de diplomatieke besprekingen thans definitief in een impasse zijn geraakt. Von Neurath zou voornemens zijn reeds Woens dagavond uit Genève te vertekken. Herriot zal, naar verluidt. Donderdagavond Genève verlaten. Een Scandinavisch ontwapeningsplan. Groote belangstelling is in volkenbondskringen ge wekt door de zinspeling van Herriot verleden Zondag op een zoogenaamd ontwapeningsplan der Scandinavi sche staten, dat er op gericht zou zijn door een tege moetkoming aan bepaalde Fransche veiligheidswenschen een radicale ontwapening mogelijk te maken. Vooral de naam van den minister van buitenlandsche paken van Denemarken, Munch, die eerst Donderdag hier zal aankomen, wordt aan dit plan verbonden. Het Deensche plan is reeds in studie bij de zooge naamde „kleine acht", waaronder ook Nederland be hoort, die op de ontwapeningsconferentie in de laatste weken zooveel hebben samengewerkt. Het Is niet bedoeld als een onderwerp van bespreking, voor de tegenwoor dige volkenbondsvergadering, doch voor de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie bij de hervat ting harer werkzaamheden. Het bestond reeds eenige weken, voordat Duitschland zijn stappen inzake de gelijkberechtiging ondernomen had. Het gevolg van Herriot's zinspeling op dit plan Is geweest, dat de Duitsche delegatie gisteten bij een Scandinavische delegatie haar ontstemming heeft doen blijken, dat een dergelijk compromis-plan wel de Fransche regeering, doch niet de Duitsche regeering zou zijn meegedeeld. De Scandinaviërs konden echter verzekeren in het geheel niet te begrijpen hoe Herriot van het plan afwist daar dit alleen aan de kleine acht Is meegedeeld. Vermoedelijk is dus te Parijs door den een of anderen gedelegeerde dier kleine acht een on bescheidenheid begaan. Paniek onder de bevolking In heel Bulgarije is Maandagavond een krachtige aardbeving van middelmatigen duur waargenomen. Men vermoedt dat de haard ervan in Saloniki ligt. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers noch van materieele schade. Te Sofia veroorzaakte de aardbeving een paniek onder de bevolking. Uit Belgrado: Het seismologisch station registreerde om 20 uur 22 oen hevige aardbeving, welker centrum ongeveer 435 K.M. van Belgrado moet liggen. Ook in Joego-Slavië heeft de aardbeving in ver schillende plaatsen materieele schade veroorzaakt Voor zoover bekend, zijn geen slachtoffers te be treuren. Een deel der bevolking in het getroffen gebied vluchtte in de velden. Uit Saloniki wordt voorts gemeld dat in Thessalië. Macedonië en Thracië krachtige aardschokken zijn waargenomen, waardoor in verschillende dorpen huizen instortten. Wat de Bilt waarnam. Maandag om 19.25 (Greenwich-tijd) werd aan het K.N.M.I. te De Bilt een buitengewone sterke aardbe ving opgeteekend, als afstand werd berekend ruim 2000 K.M., en als oorsprong in of in de omgeving van de Aegëische Zee, Balkan of Klein-Azië. Op 21 uur 31 werd een zwakkere nabeving gere gistreerd. Ook elders werden de aardschokken geregistreerd, zoo door den seismograaf van hot geodetisch insti tuut van Darmstadt. De schokken waren zóó hevig dat de naalden doorsloegen. TUSSCHEN POLEN EN NEDERLAND. Warschau, 27 September. Volgens berichten in de bladen, worden momenteel onderhandelingen ge voerd tusschen een Hollandsche bank en handelsfir ma's in Polen om te komen tot het afsluiten van groo te wederzijdsche goederncompensatiecontingenten. Aan Nederlandsche zijde verlangt men Poolsche tex tiel- en confectie-artikelen ter waarde van 60 mil- lioen zloty. Hiervoor zou Polen invoerprivilegiën voor Hollandsche koloniale producten moeten verstrek ken. De Hollandsche banken verwachten dat de re geering zich garant zal stellen voor de aan de Pool sche industrie te verstrekken Hollandsche voor schotten. VOORSTEL DER DIRECTIE. Utrecht, 27 September. In de heden gehouden conferentie tusschen de directie en den Personeel- raad der Nederlandsche Spoorwegen, deelde de direc tie mede, tot haar leedwezen verplicht te zijn. in verband het de steeds slechter wordende ontvangsten binnenkort een voorstel te moeten doen tot verdere loonsverlaging. Hierover zal de Personeelraad zoo spoedig mogelijk nadere medcdcclingen ontvangen. In de Golf vnn Biskaje LONDEN. 27 September. Naar wij reeds meldden Is de baggermolen Vrijdag avond jj. in de Golf van Biskaje ten gevolge van een zwaren storm omgeslagen en gezonken. De baggermolen de „Camille Mortenel", werd gesleept door de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. Plaats van bestemming van Guadeloupe. Aan boord van den baggermolen bevonden zioh twee runners, de 31-jarige Cornelis Ras en de 21-jarige Ewit Sperling, beiden afkomstig uit Maassluis. Beide zeelieden zijn ten gevolge van het omslaan van den baggermolen verdron ken. De sleepboot is gisteren met het lijk van Ras aan boord te Falmouth aangekomen. Heden vond de lijk schouwing plaats. De kapitein van de ..Ebro" deelde aan den vice-consul te Falmouth mede dat de beide mannen naar den bag germolen waren overgegaan, die in den Noordwester storm kapseisde. Hij had nog getracht de beide mannen in absolute duisternis te redden. De kapitein zeide nog, dat de dood der belde zeelieden aan een zuiver ongeval te wijten was. Als doodsoorzaak van het slachtoffer Ras werd vastgesteld een schedelbreuk. NOG ACHT ERNSTIG GEWONDEN IN HET ZIEKENHUIS. De niet-gewonde passagiers naar huis. Bij ons bezoek aan het St. Jansziekenhuis in Laren, vernamen wij. aldus de Msb., dat de toestand der ge wonden niet verergerd is. De doktoren hopen hen allen ln het leven te behouden. Gisteravond zijn aan Frau Niokel uit Hamborn de laatste H. Sacramenten toegediend. Hedenmorgen was haar toestand wel ernstig, maar niet hopeloos. De 19-jange A. Beinlich uit Bottrop is er ook ernstig aan toe. Hij heeft een zware sohedelfractuur. Er liggen momenteel nog acht ernstige gewonden in het zieken huis. waarvan drie met een schedelfractuur, een met een kaakfractuur en 4 met een beenbreuk De autobusdienst van de firma Esser uit Bottrop heeft in overleg met den Duitsohen consul uit Amster dam. dr. Schaper, een luxe-auto en een autobus gezonden om de dertien niet gewonden af te halen. Deze zijn naar hun huis teruggekeerd. Enkele lichtgewonden wilden ook met alle geweld nog naar huis, doch in overleg met burgemeester Jhr. van Nispen van Sevenaer werd besloten, dat zij nog een dag in het ziekenhuis zullen blijven. De gewonden zijn allen nog min of meer versuft en niet in staat om behoorlijke inlichtingen te verstrekken. De juiste inlichtingen over het gebeurde in de auto verkreeg de politie van een in zittend Duitsoh politieagent, die met Duitsche nauwkeu righeid het uur van vertrek uit Den Haag en Amster dam en het oogenblik van het ongeval op de minuut af wist aan te geven. Geen der inzittenden heeft een oogenblik vermoeden van het gebeurde gehad, voor de bus verpletterd tegen den grond lag. Doordat het in de auto nogal rumoerig was heeft niemand eenig signaal van tram of auto ge hoord. De 29-jarige chauffeur M. Eisenheet uit Bottrop is in hechtenis genomen. Bij onderzoek is gebleken dat hij op 10 M. afstand de tram kon zien aankomen. Hij verklaart met een snelheid van 30 KLM. te hebben gereden, doch de politie is overtuigd, dat deze snelheid veel grooter was, andere had hij sneller kunnen rem men. Het chassis van den verongelukten wagen is op iast der Justitie naar Amsterdam overgebracht om daar te worden onderzocht door den inspecteur Schotting die door de Justitie als deskundige is aangewezen. Intusschen is ook het onderzoek tegen den trambe stuurder H. uit Amsterdam geopend, omdat het ernstig vermoeden bestaat, dat de tram met veel te groote snel heid heeft gereden. De motorwagen tooh reed na de aan rijding nog 8 M. door het mulle zand, daarbij den zwa ren auto met zich sleepend. Volgens deskundigen zou dit hiet kunnen geschieden met tramsnelheid van 30 K.M. De Amsterdamsche Justitie heeft den tramwagen in beslag genomen en heeft een ingenieur van de Am- sterjlamsche tram op last der Justite den wagen onder zocht. De gearresteerde chauffeur, die diep onder den indruk is van het gebeurde, is op zijr verzoek onder politiege- leide naar het ziekenhuis gebracht en heeft daar met verschillende ernstig gewonden gesproken. Verwijten deed bem niemand. Alle waren nog te zeer onder den indruk van het gebeurde en zelfs de gewon den hadden medelijden met den chauffeur. De doode vrouw herkend. De herkenning van de doode vrouw heeft zeer veel moeilijkheden opgeleverd. De betrokken auto-onderne mer Esser onderhield zijn dienst op Nederland met vijf wagens. De verongelukte wagen was een reserve-auto die op het laatste oogenblik was ingelegd en daarom had de chauffeur geen lijst van passagiers. Intusschen heeft de politie bij de 8 gemeenten, waar uit de passagiers afkomstig waren telefonisch inlchtin- gen ingewonnen, doch niemand kon inlichtingen omtrent do doode vrouw geven. Gistermiddag half één vond de politie tusschen den stapel bagage der passagiers een groene tasch waar in een oortret van een jonge vrouw, dat leek op de verongelukte vrouw. In deze tasch zat een enveloppe, waarop 't adres va R. Lewcck uit Buer Scholven riVestfalen). Een der gewonden, welke nog in het zie kenhuis verblijft, herkende deze tasch als die. welke de gedoode vrouw op don schoot had.In de tasch vond men bii verder onderzoek het adres van mej. Leweck in de Scheldestraat te Amsterdam en bij telefonische infor matie bleek dit de dochter te zijn van de gedoode vrouw. Een zeer gevaarlijk wegpunt. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat uit Haar lem ir. Pette, heeft een langdurig onderhoud gehad met burgemeester Van Nispen tot Sevenaer en de di recteur van gemeentewerken te Laren over den toe stand ter plaatse, waar reeds herhaaldelijk ongelukken hohben plaats gevonden. Burgemeester Van Nispen deelde in een onderhoud mee, dat hij reeds bij het bekend worden van de plan nen van dezen weg. gewezen heeft op het gevaarlijke van dit punt, waar twee hoofdwegen in een dal bijeen komen, zoodat hij van den aanvang af heeft aange drongen on het leggen van een viaduct in den Rijksweg. De burgemeester verwachtte, dat Waterstaat na dit zoo ernstig ongeluk thans maatregelen zou nemen om het gevaar te beperken. DE UITSPRAAK. Von Papen krijgt ongelijk. De Rijksdagcommissie voor de handhaving van de Rechten der Volksvertegenwoordiging is Dinsdag middag opnieuw in vergadering bijeengekomen om een onderzode in te stellen naar de gebeurtenissen tijdens dc laatste Rijksdagzitting. De Rijkskanselier verklaarde na de heropening van de Rijksdagzitting te hebben gewacht tot de presi dent het communistische voorstel nog eens in stem ming zou brengen. Toen dit evenwel niet het geval was, heeft hij direct het woord gevraagd. De Rijks president heeft hierop een afwijzend gebaar gemaakt en gezegd: „Te laat, Er wordt thans gestemd." De Rijkskanselier heeft den president er vervolgens op gewezen, dat hij het woord had gevraagd en hierop ten tweede male het woord verzocht. Óp een desbetref fende vraag verklaarde von Papen niet slechts te zijn opgestaan, doch ook gezegd te hebben: Ik ver zoek het woord. Von Papen verklaarde evenwel aan te nemen dat deze opmerking door de stenografen niet is verstaan. Goering verklaarde dat de Rijkskanselier eerst was opgestaan nadat hij gezegd had: Wij stemmen. De uitdrukking: „Ik verzoek het woord", heeft hij niet van den Rijkskanselier vernomen. Volgens de meening van von Papen was nog nief tot stemming overgegaan. Von Papen heeft aangeno men dat de chef van de regeering de mogelijkheid zou verkrijgen, in ieder geval de regeeringsverklaring te kunnen voorlezen. Op de vraag, wanneer het ontbindingsdecreet is onderteekend in de pauze of reeds bij den aanvang der zitting, verklaarde de Rijkskanselier, te moeten betreuren de nieuwsgierigheid van den vrager niet te kunnen bevredigen. De Rijkskanselier legde er den nadruk op, dat hii nog voor de woorden: „Er wordt gestemd", zijn arm had opgeheven. Von Papen staat op het standpunt, dat de Rijksdagpresident de gelegenheid heeft gehad anders te handelen, indien hij de regeering het woord had willen verleenen. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, die oveneens als getuige werd gehoord, legde een verkla ring af welke overeenkwam met die van von Papen. Nadat Staatssecretaris Dr. Planck was gehoord, werd de openbare zitting gesloten. Na een korte pau ze had een geheime zitting plaats. Het standpunt der commissie. De Rijksdagcommissie heeft Dinsdagavond haar standpunt bepaald. Geconstateerd wordt dat Rijks kanselier Von Papen eerst het woord heeft gevraagd, nadat de Rijkspresident reeds tot stemming had la ten overgaan. Het optreden van den president was zoowel overeenkomstig de Rijksgrondwet als overeen komstig het reglement van orde van den Rijksdag. Uit de uiteenzettingen van den Rijkskanselier blijkt dat de Rijksregeering onder alle omstandigheden besloten was den Rijksdag nog voor de stemming over de intrekking der noodverordeningen en over de moties van wantrouwen te ontbinden. \'Üf dorpen totaal verwoest. 150 Dooden. ATHENE. 27 September. Volgens berichten uit het aardbevingsgebied zijn vijf dorpen totaal verwoest, terwijl in vele andere dorpen sroote schade is aangebracht. Dat het aantal dooden men spreekt thans van 150 dooden, zoo groot is, wordt vorklaard uit het feit, dat de aardbeving tegen 10 uur hes avonds aanving, op een moment dus. dat de meeste bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven. Een ooggetuige gaf het volgende relaas van de vree- selijke gebeurtenis: Plotseling voelde ik hoe de aarde bewoog. Met donderend geweld stortten de huizen in en de bewoners werden onder de puinhopen begraven. De niet onder de puinhopen begraven bewoners vluchtten, halfgekleed, de dorpen uit en brachten den nacht onder den vrijen hemel door. De paniek werd nog vergroot, doordat nog meer aardschokken gevoeld werden. In het dorp Panagia verloor een bewoner door den schrik het verstand. De gouverneur van Macedonië heeft zich aan boord van de torpedoboot „Pergamos", die in een hos pitaalschip is getransformeerd, naar het aardbevingsge- bied begeven. Voor het onderbrengen der dakloiozen zijn 600 tenten ter beschikking gesteld. Het centrum van de beving is een oude krater, die 300 Meter onder de oppervlakte van de zee ligt. 120 dooden en 500 gewonden in het Griek- sche aardbevingsgebied. Volgens latere berichten uit Saloniki zijn bij de aard beving in Chalkidike 120 personen om het leven geko men. Het aantal gewoAd en wordt op 500 geschat. In het bizonder werden de dorpen Jerissos, Stratoniki en Nea Roda geteisterd. Er maakte zich een paniek van de be volking meester. Geneeskundige hulp is naar het gebied van de aardbeving onderweg. De aardschokken duren nog voort. Een .waterhoos. Een spoorbrug wegge slagen. Rome, 27 September. Zware onweders, gepaard gaande met sterken regenval, hebben verschillende Jeelen van Italië geteisterd. Bijzonder veel neerslag von din de Apenijnen plaats. Tusschen Bologna en Flo rence werd in de nabijheid van Pistoja een spoorbrug weggeslagen, waardoor de treinen naar Rome aan merkelijke vertraging verkregen. Bij Viareggio heeft een waterhoos het dak van een fabriek, hetwelk een oppervlakte had van 900 M2., weggeslagen. Ook Ma genta werden de daken van 13 huizen door het ater meegenomen. Ook van de streken bij de rivier de Adria in de nabijheid van Posaro worden overètroomin- gen gemeld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1